Νέα

Ξένες γλώσσες. Πόσες-ποιες μιλάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 246
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζετε;

  • Μόνο Ελληνικά

    Ψήφοι: 7 6,7%
  • Ελληνικά και Αγγλικά

    Ψήφοι: 41 39,0%
  • Ελληνικά Αγγλικά και άλλη/άλλες

    Ψήφοι: 54 51,4%
  • Ελληνικά και άλλη/άλλες χωρίς Αγγλικά

    Ψήφοι: 3 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    105

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Πηγε προσφατα γνωστος στην Γλασκωβη για ενα μηνα αλλα επεστρεψε επειδη ειχε λιγο χρονο λεει αμα καθοταν και αλλο θα εβρισκε δουλεια.
 

stevegr(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2009
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
5
Like
6
Πόντοι
16
ΕΛΛΗΝΙΚΑ(ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ), ΑΓΓΛΙΚΑ(ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ), ΙΣΠΑΝΙΚΑ(ΛΟΓΩ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ)  :rolleyes:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.688
Κριτικές
6
Like
8.802
Πόντοι
1.686
Ρε λαδακη αφου αυτες που ποσταρεις δεν προκειται να τις πηδηξει ποτε κανεις οσο καλα ρωσικα και αν ξέρει

ποιο το νοημα?

Φιλαράκο όλες αυτές παίρνονται με ευρώ !  :rockon:

Πρέπει όμως και να ξέρεις Ρωσικά ,για να τις πάρεις

με 100- 150 ευρώ ,αν δεν ξέρεις θα δώσεις 500 !  :rockon:

6296_orig.jpg


5568_orig.jpg
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Θεωρείται καλή γνώση, όχι άριστη (ούτε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ)

Είναι το lower των Αγγλικών

Δεν αρκει. Γενικα τα πτυχια δε λενε τιποτα. Μονο για τα μορια που δινουν στο ελληνικο δημοσιο αξιζουν. Εγω για παραδειγμα εχω C1 σε Γαλλικα και Γερμανικα, αλλα δεν τα εχω εξασκησει ποτε ουσιαστικα (Γαλλικα κατι παει και ερχεται μιας και εχω μεινει Παρισι, στα Γερμανικα ειμαι για τον πουτσο). Το θεμα σε μια γλωσσα ειναι να εισαι fluent. Οτιδηποτε αλλο ειναι ανεπαρκες σε επαγγελματικο επιπεδο.
 

stevegr(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2009
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
5
Like
6
Πόντοι
16
Δεν αρκει. Γενικα τα πτυχια δε λενε τιποτα. Μονο για τα μορια που δινουν στο ελληνικο δημοσιο αξιζουν. Εγω για παραδειγμα εχω C1 σε Γαλλικα και Γερμανικα, αλλα δεν τα εχω εξασκησει ποτε ουσιαστικα (Γαλλικα κατι παει και ερχεται μιας και εχω μεινει Παρισι, στα Γερμανικα ειμαι για τον πουτσο). Το θεμα σε μια γλωσσα ειναι να εισαι fluent. Οτιδηποτε αλλο ειναι ανεπαρκες σε επαγγελματικο επιπεδο.
+1
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ναι αμα δεν την μιλάς την γλώσσα και prof να έχεις δεν λέει τιποτα
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.770
Πόντοι
35.668
Ναι αμα δεν την μιλάς την γλώσσα και prof να έχεις δεν λέει τιποτα
Σωστός.Εδώ μέχρι και στον Ζαγοράκη δώσανε express πτυχίο αγγλικών και ιταλικών τάχα μου,τώρα που τον πάνε για ευρωβουλευτή  :2funny:
 

Επισκέπτης
Δεν αρκει. Γενικα τα πτυχια δε λενε τιποτα. Μονο για τα μορια που δινουν στο ελληνικο δημοσιο αξιζουν. Εγω για παραδειγμα εχω C1 σε Γαλλικα και Γερμανικα, αλλα δεν τα εχω εξασκησει ποτε ουσιαστικα (Γαλλικα κατι παει και ερχεται μιας και εχω μεινει Παρισι, στα Γερμανικα ειμαι για τον πουτσο). Το θεμα σε μια γλωσσα ειναι να εισαι fluent. Οτιδηποτε αλλο ειναι ανεπαρκες σε επαγγελματικο επιπεδο.

Συμφωνώ ότι το χαρτί δε σημαίνει τίποτα σε σχέση με την προφορική ευφράδεια και φυσικά τη γραπτή ορθότητα

Ωστόσο δεν απαιτούν όλα τα επαγγέλματα άριστη γνώση της γλώσσας.

Για να μη σου πω ότι με ένα απλό lower, μπορεί κάποιος να κάνει τα μισά επαγγέλματα σε μια αγγλοφώνη χώρα, ενώ υπάρχουν και δουλειές που μπορεί κάποιος να κάνει με σχεδόν καθόλου γλώσσα (φυσικά οι πιο ανεπιθύμητες).

 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.688
Κριτικές
6
Like
8.802
Πόντοι
1.686
236222.JPEG.jpg


Ντονετσκ !  :rockon:


safe_image.php


silnaya_devushka_01.jpg


http://[URL unfurl="true"]www.city-of-brides.com/images/fug9.jpg[/img[/URL]]


ΡΩΣΟΦΩΝΗ  πόλη !  :headbang3:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Συμφωνώ ότι το χαρτί δε σημαίνει τίποτα σε σχέση με την προφορική ευφράδεια και φυσικά τη γραπτή ορθότητα

Ωστόσο δεν απαιτούν όλα τα επαγγέλματα άριστη γνώση της γλώσσας.

Για να μη σου πω ότι με ένα απλό lower, μπορεί κάποιος να κάνει τα μισά επαγγέλματα σε μια αγγλοφώνη χώρα, ενώ υπάρχουν και δουλειές που μπορεί κάποιος να κάνει με σχεδόν καθόλου γλώσσα (φυσικά οι πιο ανεπιθύμητες).

Οπως εγραψα και στην αρχη εξαρταται τι θελεις να κανεις. Νομιζα οτι μιλουσαμε για θεσεις εργασιας σε corporate περιβαλλον. Αν μιλαμε για θεσεις ανειδικευτου εργατη προφανως και δεν απαιτειται αριστη γνωση της γλωσσας. Επισης ακομα και σε θεσαρες σε IBD μπορει να μη χρειαζεσαι κατι αλλο περαν των αγγλικων. Ολα ειναι σχετικα...


ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΤΥΠΕ ??? :think: :think:

Φαντασου εκει που γαμας ομως να ακους απεξω να σκανε βομβες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom