Νέα

Wrocław Poland

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tasosedess
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 179
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
μα μοιαζοθν πολυ ,,πολλες λεξεις ειναι παρεμφερεις...πως δεν καταλαβαινουν,,βουλγαρια κ σερβια με κατι ρωσσικα συνενοουμ ουν,,

Δε συνεννοείσαι Πολωνία με ρωσικά με τίποτα.Τσεχία ίσως αν στρίβεις τις λέξεις έχω δει Ρώσους να το κάνουνε.Αλλά για ξένους είναι πολύ δύσκολο.Το 50% των λέξεων έχουν ίδιες ρίζες αλλά αν πεις τη ρωσική λέξη ο Πολωνός δεν καταλαβαίνει τα ρωσικά έχουν πολλά φωνήεντα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
6 μηνες γεναρη  με ιουνη

Αν είχα 6 μήνες θα πήγαινα μάλλον Λβωφ θα κάλυπτα όμως όλη την περιοχή(Ιβανοφρανκόφσκ,Λουτσκ,Ρόβνο,Τερνόπιλ,Χμελνίτσκι) και σίγουρα τα ΠΣΚ θα τα πέρναγα Κίεβο.
Βασικά το πρόβλημα με τις Πολωνέζες είναι οτι μπορεί να σου βγάλουν την Παναγία με μαλακίες και αλλοπρόσσαλα πράγματα που κάνουν ενώ οι Ουκρανές αν και πιο δυσάρεστες είναι γενικά προβλέψιμες.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
και για πουρα η ουκρανια λεω εγω,,, ;)
αν μιλας ρωσικα κ θελουν να καταλαβουν-σε γουσταρουν δηλ-,κταλαβαινουν??γιατι εγω γραπτα καταλαβαινω αρκετα πολωνικα που ειδα

Δε θα συννενοθηθεις καθολου με ρωσικα στην Πολωνια
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
γιατι ρε συ?
αφου πολλα μοιαζουν... :think:

E ρε τυπε που να ξερω εγω γιατι. Εγω που μενω στην Πολωνια και μιλαω ρωσικα σου λεω οτι δε γινεται. Αν εχεις αντιθετη αποψη ελα και μιλα τι να σου πω :grin:
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
E ρε τυπε που να ξερω εγω γιατι. Εγω που μενω στην Πολωνια και μιλαω ρωσικα σου λεω οτι δε γινεται. Αν εχεις αντιθετη αποψη ελα και μιλα τι να σου πω :grin:
μαλλον κανουν οτι δεν καταλαβαινουν,,οπως στην ζαπατνα πχ,,,λβοβ ιβανοφρανκ κλπ
αλλιως δεν εξηγειτε
γι αυτο ειπα,,"εαν θελουν να καταλαβουν,,".. ;)
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Στο Λβωφ μια χαρά πολωνικά μιλάνε.Ημουνα με έναν Πολωνό και οι Ουκρανοί καταλάβαιναν τα πάντα και απαντούσαν στα πολωνικά.Τώρα αν πας βαθιά Ρωσία και δοκιμάσεις να συνεννοηθείς με πολωνικά μάλλον δε σε παίρνει.Το ίδιο και Πολωνία δε συνεννοείσαι με ρωσικά εκτός ίσως από τα ανατολικά κοντά στα σύνορα με Λευκορρωσία και με πιο ηλικιωμένους κατοίκους.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Ο Πολωνός στα αρχίδια του δε ρώταγε καν μιλάτε πολωνικά.Τα έριχνε εκεί χύμα και οι άλλοι απαντούσαν.Σαν πρώην αφέντης με τους δούλους του ήταν.Φαντάσου να έρχεται Τούρκος στην Ελλάδα και να μιλάει στον ταξιτζή στα τούρκικα χωρίς να ρωτάει καν.
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
Ο Πολωνός στα αρχίδια του δε ρώταγε καν μιλάτε πολωνικά.Τα έριχνε εκεί χύμα και οι άλλοι απαντούσαν.Σαν πρώην αφέντης με τους δούλους του ήταν.Φαντάσου να έρχεται Τούρκος στην Ελλάδα και να μιλάει στον ταξιτζή στα τούρκικα χωρίς να ρωτάει καν.
μα ξερουν οτι καταλαβαινουν
κι εγω σοφια αν δω γερο ταξιτζη του μιλαω ρωσσικα με την μια,,ξερει σιγουρα,, ;)
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
γιατι ρε συ?
αφου πολλα μοιαζουν... :think:

Από οτι μου είπανε τα πολωνικά δε μοιάζουν καθόλου με τα ρωσικά, αλλά με τα τσέχικα. Εγώ πάντως δε μιλάω καμία από αυτές τις γλώσσες.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Από οτι μου είπανε τα πολωνικά δε μοιάζουν καθόλου με τα ρωσικά, αλλά με τα τσέχικα. Εγώ πάντως δε μιλάω καμία από αυτές τις γλώσσες.

Αν μιλήσεις τσέχικα στην Πολωνία σκάνε στα γέλια.Μου έχουν πει οτι τα τσέχικα ακούγονται σα μωρουδίστικα πολωνικά.Στην αρχή το έκανα αλλά τώρα το αποφεύγω.Αν μιλήσεις πολωνικά στην Τσεχία καταλαβαίνουν ιδίως στην Οστράβα.Οι Τσέχοι είναι πολύ έξυπνοι καταλαβαίνουν Πολωνικά,Ρωσικά,Σερβοκροατικά πολλές φορές ακριβώς γιατί τα χρειάζονται.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Από οτι μου είπανε τα πολωνικά δε μοιάζουν καθόλου με τα ρωσικά, αλλά με τα τσέχικα. Εγώ πάντως δε μιλάω καμία από αυτές τις γλώσσες.

Ποιοι στο πανε αυτο? Μοιαζουν πολυ με τα ρωσικα οτι μαλακιες και να λενε. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ιδια γλωσσα η οτι καταλαβαινουν. Απλουστατα δε καταλαβαινουν διοτι προκειται για αλλη γλωσσα. Και στη Βουλγαρια δε καταλαβαινουν χριστο ρωσικα, ουτε στη Σερβια.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
μαλλον κανουν οτι δεν καταλαβαινουν,,οπως στην ζαπατνα πχ,,,λβοβ ιβανοφρανκ κλπ
αλλιως δεν εξηγειτε
γι αυτο ειπα,,"εαν θελουν να καταλαβουν,,".. ;)

Oχι δεν "κανουν οτι δεν καταλαβαινουν" . Πραγματι ΔΕΝ καταλαβαινουν.
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
Και στη Βουλγαρια δε καταλαβαινουν χριστο ρωσικα, ουτε στη Σερβια.
καλα ρε ιποτη μας δουλευεις?
μπουργας βαρνα χρυσες αμμους σωζοπολ κλπ,πως μιλανε οι ντοπιοι με ουκρανους κ ρωσσους?
ο καθεις λεει τα δικα του κ δικα
κι εγω το ιδιο κανω χρονια τωρα..βουλγαρια ειδικα
μιλαμε πολυ χοντρικα πραγματα,αλλλα ετσι γινετε,,
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
καλα ρε ιποτη μας δουλευεις?
μπουργας βαρνα χρυσες αμμους σωζοπολ κλπ,πως μιλανε οι ντοπιοι με ουκρανους κ ρωσσους?
ο καθεις λεει τα δικα του κ δικα
κι εγω το ιδιο κανω χρονια τωρα..βουλγαρια ειδικα
μιλαμε πολυ χοντρικα πραγματα,αλλλα ετσι γινετε,,

Γιατι πολυ απλα εμαθαν ρωσικα. Αλλα ενας βουλγαρος που μονο ξερει βουλγαρικα δε ξερει να συννενοηθει ρωσικα με καποιον.
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom