Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 378
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Φιλαράκι καλή τύχη. Μεγάλο λούκι ο εθισμός. Ελπίζω όλα καλά να πάνε. Αλλά τι να πω: Απ το τζόγο στα μπουρδέλα, απ τη μια εξάρτηση στην άλλη. Ένα τσιγάρο δρόμος.
οπως θελει να κόψει ο καπνιστης το τσιγάρο ετσι προσπάθησα και γω πολλες φορες να κοψω τα μπουρδέλα και δεν τα κατάφερα.Τελικα το αποδέχτηκα πως θα τρωω ενα ποσο εκει και τελος,τουλάχιστον δεν κανω κακο στα πνευμόνια μου :confused:
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.496
Like
13.285
Πόντοι
3.506
Καλημέρα σε όλους ! Διάβασα το πρόβλημα του φίλου @arwstaki10 και εύχομαι γρήγορα να φύγει από την ''μαύρη τρύπα'' που βρίσκεται ! Δεν έχω βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος σε κάτι που προκαλεί τέτοιου είδους εθισμό και δεν ξέρω να προτείνω κάποια λύση :undecided: Συνήθως οι ειδικοί δεν προσφέρουν πολλά πράγματα, πρέπει να υπάρχει θέληση από εμάς τους ίδιους πρώτα για να αρχίσουμε τα πρώτα βήματα της απεξάρτησης ! Η μόνο εμπειρία που έχω είναι της κατάθλιψης που βρέθηκα αντιμέτωπος 11 χρόνια πίσω και κατάβφερα να προσπεράσω χωρίς την βοήθεια κανενός! Και πάλι εύχομαι στον νηματοθέτη να φύγει γρήγορα απο την ''αρρώστια'' του τζόγου :hi:
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Καλημέρα σε όλους ! Διάβασα το πρόβλημα του φίλου @arwstaki10 και εύχομαι γρήγορα να φύγει από την ''μαύρη τρύπα'' που βρίσκεται ! Δεν έχω βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος σε κάτι που προκαλεί τέτοιου είδους εθισμό και δεν ξέρω να προτείνω κάποια λύση :undecided: Συνήθως οι ειδικοί δεν προσφέρουν πολλά πράγματα, πρέπει να υπάρχει θέληση από εμάς τους ίδιους πρώτα για να αρχίσουμε τα πρώτα βήματα της απεξάρτησης ! Η μόνο εμπειρία που έχω είναι της κατάθλιψης που βρέθηκα αντιμέτωπος 11 χρόνια πίσω και κατάβφερα να προσπεράσω χωρίς την βοήθεια κανενός! Και πάλι εύχομαι στον νηματοθέτη να φύγει γρήγορα απο την ''αρρώστια'' του τζόγου :hi:
εγω μια φορα ειχα κερδίσει κατι λεφτα το 15 απο ενα καζινο...δεν θελω να πω ομως πως τα κέρδισα γιατι δεν ηταν "τζογαδόρικη δουλεια" αλλα αποτέλεσμα ενςο συστηματος ενος φιλου προγραμματιστη που βγαζει καθε χρονο πολλα λεφτα (δε θα πω λεπτομέρειες)...εκεινο το καιρο ομως για λιγο μου ειχε μπει το μικροβιο με ολη τη φάση και του λεω "σκεφτομαι να παω εδω σε μας στη παρνηθα να δοκιμάσω"....και φυσικα μου ειπε "μη κανεις μαλακίες γιατι εγω δε τζογάρω,και δε θελει πολυ να σου μπει το μικροβιο"...οποτε μονος ποτε δε πηγα σε καζινο γιατι ξερω οτι οι πιθανότητες ειναι εναντίον σου.Ευχομαι και γω στον τυπο παραπανω να ξεφυγει απο αυτη τη κατάσταση.Ειναι απλα μαθηματικα!
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.496
Like
13.285
Πόντοι
3.506
εγω μια φορα ειχα κερδίσει κατι λεφτα το 15 απο ενα καζινο...δεν θελω να πω ομως πως τα κέρδισα γιατι δεν ηταν "τζογαδόρικη δουλεια" αλλα αποτέλεσμα ενςο συστηματος ενος φιλου προγραμματιστη που βγαζει καθε χρονο πολλα λεφτα (δε θα πω λεπτομέρειες)...εκεινο το καιρο ομως για λιγο μου ειχε μπει το μικροβιο με ολη τη φάση και του λεω "σκεφτομαι να παω εδω σε μας στη παρνηθα να δοκιμάσω"....και φυσικα μου ειπε "μη κανεις μαλακίες γιατι εγω δε τζογάρω,και δε θελει πολυ να σου μπει το μικροβιο"...οποτε μονος ποτε δε πηγα σε καζινο γιατι ξερω οτι οι πιθανότητες ειναι εναντίον σου.Ευχομαι και γω στον τυπο παραπανω να ξεφυγει απο αυτη τη κατάσταση.Ειναι απλα μαθηματικα!
Μια και μοναδική φορά πήγα σε καζίνο σε ένα ταξίδι μου στην Πράγα ! Κάθησα 5 ώρες στα φρουτάκια και χάλασα 150 ευρώ, μετά από αυτή την ''επειρία'' που έιχα ούτε από έξω δεν ξαναπερνάω...
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Μια και μοναδική φορά πήγα σε καζίνο σε ένα ταξίδι μου στην Πράγα ! Κάθησα 5 ώρες στα φρουτάκια και χάλασα 150 ευρώ, μετά από αυτή την ''επειρία'' που έιχα ούτε από έξω δεν ξαναπερνάω...
μου ειχε πει ομως κάποιος ενα κολπο που εβγαζε λεφτα...δεν πολυ καταλαβα τι ελεγε και αν ηταν μουφα ολο αυτο,παντως ειναι αρρωστια.Ομως και γω περιπου ετσι ειμαι..μου εχει τύχει να εχω ολα και ολα 100 ευρω ...ηταν περίοδος που ειχα ξεμεινει απο λεφτα και δουλεια τιποτα...απο τα 100 εδωσα τα 20 για μπουρδελο..αυτο δεν ειναι αρρωστο που εκανα?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.496
Like
13.285
Πόντοι
3.506
μου ειχε πει ομως κάποιος ενα κολπο που εβγαζε λεφτα...δεν πολυ καταλαβα τι ελεγε και αν ηταν μουφα ολο αυτο,παντως ειναι αρρωστια.Ομως και γω περιπου ετσι ειμαι..μου εχει τύχει να εχω ολα και ολα 100 ευρω ...ηταν περίοδος που ειχα ξεμεινει απο λεφτα και δουλεια τιποτα...απο τα 100 εδωσα τα 20 για μπουρδελο..αυτο δεν ειναι αρρωστο που εκανα?
Ε όχι δεν νομίζω, έδωσες μια γρήγορη ''δόση'' αδρεναλίνης στον εαυτό σου :rockon: :rockon: :rockon:
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
ΠΟΛΛΑ πραγματα στην ζωη ειναι τζογος......γυναικα,επιχειρηση,επιλογες του 50-50////
το να εχεις ομως 100 ευρω κ να τα παξεις ολα ειναι μη ελεγχομενη κατασταση οπου 100 βαλε 1000 βαλε 10,000...ποτε δεν θα μπορουσα να το κανω να ρισκαρω τετοια ποσα η εστω τα φραγκα που χω πανω μου...το λεω χωρις ντροπη δεν εχω τα αρχιδια για αυτο η μαλλον ο εγωισμος μου δεν με αφηνει-
αντιθετα εχει τυχει σε στριπ να χαλασωκ το τελεταιο δεκαρικο αλλα κ εκει μικρο ποσα----
το ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ.....
Η ΣΩΣΤΗ ΤΑΚΤΙΚΗ σταθερα ποσα τα οποια ποτε δεν θα στερηθεις...ωστε να αντεξεις στο πανω-κατω νικη-ατυχια...
με ΕΛΠΙΔΑ οταν εχεις τυχη να καβατζωσεις καλο ποσο....
οταν πας εκτος budget bankroll τελειωσες...ακομη και σε περιοδο τυχης-
τα μονα παιχνιδιαμε ελπιδα μακροχρονοιας ανασχολησης που ΙΣΩΣ βγεις κερδισμενος---ποκερ η στοιχημα...
ποκερ με χειροτερους παιχτες...
στοιχημα οταν καταλαβεις οτι αντιπαλος σου δεν ειναι το τσελι-λεστερ αλλα οι υπολοιποι παικτες τα πονταρισματα και κυριως τα ΠΟΣΟΣΤΑ...κ φυσικα μακρια απο τα "σιγουρα".....
προσωπικα αν κ αρχισα το 16 πολυ αργα για 3-4 χρονια εβγαλα 2 χιλιαρικα(αν αγηνα τα cash out) θα μου +12-με 15 χιλιαρικα....
μπορει στην πορεια να +2 να τα εχω χασει κ ναμαι +500ρικο ομως ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ...
οταν δεν διαβαζα πολυ δεν ακουγα αλλους ημουν παντα ++++++.....σχεδον-
στο ποκερ να εχω χασει κανα χιλιαρικο περιοδο 10-2013..μετα το παρατησα...
γιατι σε ολα ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ.....
------------------------------------------------------------------------
Επισης ποτε δεν επαιζα καθε μερα, βασικο κ αυτο=οχι εθισμος....
αντιθετα ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ που με εχει γλυτωσει απο τζογο, ναρκωτικα,ανομια....και αλλα και γυναικες παρακαλετα κ μαλακιες σε αλλους τομεις με εχει γαμησει...(δεν θα τους γραψω)...
εθισμος? παραμενει το τσιγαρο---(λευκη πετσετα).
----------------------------------------------------------------------------------------
συμβουλες στο φιλο δες σαν καποιος να βαζει στην τσεπη σου χερι....
να σου παιρνει τα λεφτα να το ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΟΥ ΠΕΣΑΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
ο τζογαδόρος σκεφτεται μονο ποσα κερδίζει και οχι ποσα χάνει...στο τελος τα χάνει ολα.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
Παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή , αλλά απέφευγα να πάρω θέση , λόγο του ότι , κοινώς τα πήρα πολύ άσχημα στο κρανίο . Έχω ζήσει το τι σημαίνει τζόγος στο πετσί μου , και όχι επειδή υπήρξα τζογαδόρος κτλ , αλλά επειδή υπήρξα παιδί τζογαδόρου .

Έχω ζήσει στο πετσί μου , τις μαλακισμένες κοσμοθεωρίες , το παραμύθι , το θέατρο , την βιτρίνα , τους μαθηματικούς υπολογισμούς κτλ , και πάνω από όλα το τι συμβαίνει , στο οικογενειακό περιβάλλον του μαλάκα - " επιστήμονα " ολικής κτλ .

Δεν σε γνωρίζω , δεν γνωρίζω εάν παίρνεις στον λαιμό σου μόνο εσένα , η καταστρέφεις και ζωές άλλων , αλλά θα σου το πω ξεκάθαρα και ας στραβώσεις .

Λες χονδρό μαλακίες , και αρχιδιες . Στην περίπτωση δε οπού το μάρμαρο το πληρώνουν και άλλοι [οικονομικά , ψυχολογικά , κοινωνικά , και στα πάντα ] απλά αυτή είναι η πάστα σου σαν άνθρωπος , και τα περί εθισμού τα ακούω βερεσέ .
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
τυπε σαν τζογαδορος θα σου πω τα εξης.Εχω παει κεθεα δεν με βοηθησαν καθολου τα ομαδικα ισα χαλαγανε την ψυχολογια μου χειροτερα...Πρωτα φευγει ο ανθρωπος και μετα το χουι
απλα προεπει να δωσεις την ενεργεια και τη φαια ουσια που ,στο τζογο αλλου,αρχισε το γυμναστηριο,κανε βολτες με το αμαξι,πηγαινε για ψαρεμα,βρες κατι..Αν δεν θες εσυ ο ιδιος δεν το κοβεις,οσοι πανε στο κεθεα απλα η ζωη τους ειναι σε τελμα,παρε αποφαση το τι σου δινει ευτιχια στη ζωη σου αν ειναι ο τζογος ας ειναι,απλα εισαι τζογαδορος μαθε να ζεις με το παθος σου η βρες κατι που να σε παθιαζει τοσο,κοιτα τους γυρω σου,ακου τις βαριες ανασες στα μερη παιχνιδιου,τους αναστεναγμους απο τις χασουρες,κοιτα καλα τις φατσες και σκεψου αν εχεις κοινα με αυτο που βλεπεις και ακους...αν ναι τοτε leave with it ,καλυτερα τζογαδορος παρα να λες με λενε σταθη και ειμαι καθαρος 654 μερες και να χεις ακομα την αναγκη να ζεις με το φαντασμα του τζογου.....αν δεν μπορεις να το ελενξεις απλα βαλε αλλες προαιρεοτητες στη ζωη σου γιατι αν ηθελες πραγματικα να το κοψεις θα το κοβες εν μια νυχτι....οτι κανουμε υποχρεωτικα επιστρεφει
καταλαβαινω οτι το εχεις δει το εργο και τα ειπες πολυ σωστα.
δε μου αρεσει αυτο που ειμαι και νιωθω οτι δε μου ταιριαζει.
εχω κανει αρκετα διαλειμματα, αλλα μικρα και αλλα μεγαλυτερα αλλα ηταν παντα η διεξοδος μου απ την καθημερινοτητα.
οποτε πεφτω ψυχολογικα στρεφομαι εκει για καποιο λογο. συμφωνα με τους ειδικους, επειδη η αναμνηση της νικης ειναι πολυ πιο εντονη απ την αντιστοιχη της ηττας και την αναζητας κατα καιρους. με την βοηθεια του θεου και της κοπελας μου πιστευω οτι θα τα καταφερω αυτη τη φορα.

μπλοκ στις εταιριες
καταργηση cosmote, nova
και μετα αραιωση απο συζητηση για αθλητικα γενικοτερα και ειδικα για στοιχημα
περισσοτερο χρονο με ανθρωπους μακρια απ το χωρο αυτο.
οταν ειμαι καλα ψυχολογικα, γεματος με δραστηριοτητες κτλ δεν θυμαμαι να μου ελειψε.
μεαγλο ρολο παιζει το περιβαλλον σου παντα.

αν επιτρεπεται σε τι φαση εισαι?
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Για το προβλημα σου φιλε μου δυστυχως δεν εχω να σου δωσω καμια συμβουλη διοτι πρωτον οτι ηταν να ειπωθει,το εχουν ηδη πει οι αλλοι και δευτερον δεν εχω ιδεα απο τζογο.Ακομα και να υπαρξει παιχνιδι που να λεει με 1€ κατα 99% θα κερδισεις 1.000.000€,παλι δεν μπορω να κανω τον εαυτο μου να τζογαρει με τιποτα.Δεν με τραβαει με τιποτα ο τζογος οποτε δεν μπορω να σε καταλαβω πληρως.Απο την αλλη,αυτο που ηθελα να σου πω ειναι οτι στεναχωρεθηκα γιατι σε διαβαζα στο αλλο tread που εγραψες οτι βρηκες μια κοπελα με την οποια εισαι πολυ καλα και μ αρεσει πολυ οταν ακουω τετοια και τωρα που διαβασα οτι εχεις τετοιο θεμα,με πειραξε ειναι η αληθεια και ας μην σε ξερω.Το καλυτερο πιστευω και εγω οτι θα ηταν να πας σε καποιον ειδικο και στην συνεχεια να βρεις κατι αλλο να παθιαστεις.
σε ευχαριστω και πιστευω οτι θα πανε ολα καλα. θελω να γινω καλυτερος και για εκεινη.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.087
Κριτικές
10
Like
1.430
Πόντοι
2.357
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Τι θεμα ανοιξες φίλε...
Εκτός από σενα και τον potistiss αν δεν κανω λάθος,πρεπει να είμαι ο τρίτος σε χρόνια τζογου εδω μέσα.
Απο το 1990 σε καζινο-και χωρίς εκκαθαριστικό που ζηταγαν τότε-,μετα σε χαρτιά-ποκερ μεχρι τωρα-και στο τέλος ηλεκτρονική ρουλέττα -μεχρι που την κατηργησε η pokerstars και αναγκαστικά σταματησα.
Πριν το 1990, ερασιτεχνικά πόκα 3-4 φορές την εβδομαδα σε σπιτια φίλων και μετα σε καφενεία να παίζουμε "γραφτή" ποκα.
Επίσης άλογα στο Ν.Φάληρο στα διαλλείματα !
Δεν εχω ακουμπησει στοίχημα,φρουτάκια,τα περισσότερα μου τα εφαγε η ρουλέττα, το Thread "Καζινο-εμπειρίες και διδαγματα" δικό μου ειναι,μπορείς να περιηγηθείς και να διαβασεις απίστευτες ιστορίες που μου εχουν τύχει,απο γκομενικά μεχρι μαχαιρώματα -παραλίγο-.
Κραταω παντα ταμείο,ρουλέτα live μείον 80 χιλιάρικά,τη σταματησα το 2010 όταν ηρθε το Texas στο Λουτρακι.Ποκερ καλύτερα,αλλα μείον 7 χιλιάρικα από το 2010.
Λίγες νίκες και παμπολλες ηττες στο παλμαρέ...
Δεν εχω εξαρτηση-ή ετσι θελω να πιστεύω-εχω χρεώσει αρκετες καρτες κι εγω,έχω "μουμπουνησει" δυο κόκκινα δανεια με χρέη κυρίως από ρουλέττα,αλλα φραγκα δεν εχω δανειστει χωρίς επιστροφή από κανεναν,κυρίως από τον ξαδερφό μου που έχει και αυτός το ιδιο και μεγαλύτερο κόλλημα στη ρουλέττα από μενα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πώς αισθάνεσαι αλλά θα συμφωνήσω με το φίλο πιο πανω ,ότι τα Κεντρα απεξάρτησης προσφέρουν μόνο σε αυτούς που πραγματικά θέλουν να απεξαρτηθούν.Κι εσενα σε κόβω ότι δεν....
Συμβουλή μου ,να "ακουμπας μόνο ότι φτάνεις με το χερι σου" και ποτέ μην πας παραπέρα.
Εδω είμαι αν θες κατι παραπάνω...
σε ευχαριστω. ο μονος λογος που ειμαι εδω και γραφω ειναι επειδη συνειδητα δεν εβγαλα ποτε μου πιστωτικη και φυσικα δεν πηρα λεφτα απο τοκογλυφους. εβρισκα παντα δανεικα μεχρι 10.000 και δεν εχασε ποτε κανενας ουτε ευρω απο μενα. εγω εχασα απο καποιους.
εχω διαβασει λιγο και το νημα σου και με αυτα που γραφεις εδω φαινεται οτι το εχεις ζησει αλλα απο που συμπεραινεις οτι δεν θελω να το κοψω?
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος πώς έφτασες εδώ; Λίγο λίγο και σταδιακά το ένα έφερε το άλλο;
αν εννοεις στο σημειο να παιζω τοσα πολλα.... ξεκινησα στα 15 μου με ενα δελτιο 5χιλιαρο(δραχμες) παρεα με τον πατερα μου για χαβαλε και επειδη μας αρεσε η μπαλα. επισης την εποχη εκεινη τα ματσ ηταν πολυ πιο αθωα. επαιζες ολα τα ματσ της ημερας στο τσλ και εχανες μαξ 1-2 αν εχανες.
καποιο ρολο παιζει και η κληρονομικοτητα αλλα ο πατερας μου επαιζε κατι ελεγχομενα και δεν εχει κανενα τετοιο θεμα.
λιγο αργοτερα ηρθε η μεγαλη εκρηξη οταν επιασα δουλεια στη δυνη του κυκλωνα και το πραγμα ξεφυγε.
καπου εκει αρχιζουν τα ψυχολογικα ορια για μενα.
αν παιξεις μια φορα 100 ευρω δυσκολα σε συγκινει την επομενη φορα μικροτερο ποσο.
αν παιξεις μετα 1000 ευρω εχασες τη μπαλα.
και αν παιξεις 10.000 δεν υπαρχει επιστροφη.
τα ποσα ειναι υποκειμενικα και συμβολικα γιατι ο καθενας εθιζεται στο ποσο που τον εξιταρει.
ο ρουνει για παραδειγμα που εβγαλε πολλα εκατομμυρια χρωσταγε στους τοκογλυφους και τον προστατευε ο σερ αλεξ.
με λιγα λογια, οσα και να εχεις θα μεινεις ταπι γιατι παντα θα παιζεις τα ποσα που σε συγκινουν.
μιλαω παντα για εξαρτημενους και οχι για καποιον που το εχει για χομπι.
βεβαια αν το καλοσκεφτεις, και ελαχιστα να παιζεις ειναι πεταμενα λεφτα και χρονος που θα μπορουσαν αν εξιοποιηθουν πολυ καλυτερα.
ενω μην υποτιματε τις εντονες αλλαγες της διαθεσης.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Φιλε μου καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου. Το προβλημα σου δεν ειναι οικονομικο, αντιθετα τα οικονομικα σου ειναι καλυτερα απο τον μεσο εργαζομενο. Εισαι απλα - 1000 ευρω (δηλαδη τιποτα) και εχεις χασει συνολικα ας πουμε 150.000 στο στοιχημα ενω εχεις κερδισει ας πουμε 50.000 στο ποκερ (πηρα το χειροτερο σεναριο απ ολα). Ουσιαστικα δηλαδη εχεις χασει το 1/3 ενος σπιτιου αγορας 2007 στη Νεα Σμυρνη η οσα εχει χασει ενας ενστολος απο μειωσεις μισθων και δωρων απο το 2010 εως σημερα. Επιπλεον δε χρωστας, τη στιγμη που η μιση Ελλαδα ειναι καταχρεωμενη.
Δηλαδη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Το προβλημα σου επομενως ειναι καθαρα ψυχολογικο
Το μεγαλο σου προβλημα ειναι πως χανεις ωρες-μερες-βδομαδες-μηνες απο τη ζωη σου για μια ενασχοληση που στην καλυτερη των περιπτωσεων θα σου αποφερει ποσα ανα ετος; Ας πουμε 15000 ευρω; (προσωπικα δεν ξερω κανεναν απο τον κυκλο μου τακτικο παικτη που να εχει καταφερει εστω αυτο το ποσο)
Ποσες ωρες θα ασχοληθεις με αυτο; Ποσο αγχος θα φας στη μαπα; Ποση ψυχολογικη αυτοταπεινωση, να καθεσαι να κολλας την μουρη σου στην οθονη του κινητου σου την ωρα που αλλοι αγχωνονται για θεματα οικογενειακα, επαγγελματικα, προσωπικα, κλπ εσυ να καθεσαι και να χαλιεσαι επειδη η Μπανταχοθ δε σκοραρε παρα την προσωπικη σου αποψη για το αντιθετο;
Οι τζογαδοροι εχουν το συνηθειο να σπαταλουν ολοκληρη τη μερα τους με το "χομπυ" τους. Δηλαδη αν ας πουμε ασχοληθεις τις μισες μερες του ετους, και ας πουμε πως θα καταφερεις να βγαλεις 15000 ευρω, θα εχεις επενδυσει 180 * 12 ωρες = 2160 ωρες δηλαδη θα εχεις αμοιφθει με 7 ευρω την ωρα. Ειλικρινα πιστευεις οτι αξιζει κατι τετοιο;
Μιλαμε παντα για την καλυτερη περιπτωση, δηλαδη θα υπαρξουν χρονιες που θα εχεις βγαλει 5000 και θα εχεις ξοδεψει 3000 ωρες, δηλαδη θα βγαζεις 1,7 ευρω την ωρα, τα μισα απο οσα παιρνει εντας τιμιος ντελιβερας. Βγαζουμε απ εξω τις χρονιες που θα εισαι μειον, γιατι εκει θα εισαι να σε κλαινε οι ρεγγες. Θα εισαι σαν εναν εργαζομενο που δουλεψε σα σκυλι ολοκληρη χρονια καθε μερα με υπερωριες και οχι μονο δεν πηρε φραγκο, αλλα εβαλε και απο την τσεπη του.
Ειλικρινα ειναι αυτο το μελλον που θελεις για τον εαυτο σου; Αυτο ονειρευσουν οταν ησουν παιδι; Στην τελικη αν τοσο πολυ σε δελεαζουν τα 7 ευρω την ωρα που ελπιζεις να κερδιζεις, καλυτερα πηγαινε στον Καναδα ως ανειδικευτος να βγαζεις 20 ευρω την ωρα κανοντας τις πιο απλες δουλειες, εχοντας τουλαχιστον καποια κοινωνικη και ανθρωπινη ζωη.
* Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, αλλα σε καθενα απο μας που περναει παρομοια φαση με τη δικη σου
τα ειπες ολα.
για την ακριβεια στο ποκερ εβγαζα και αρκετα παραπανω οταν επαιζα αυτο στο οποιο ημουν καλος αλλα δε σταματουσα εκει.
βλεποντας ποσο ευκολα βγαζεις μεγαλα ποσα αρχιζεις να ξοδευεις αλογιστα και το χειροτερο, να τζογαρεις και αλλου χωρις καμια ικανοτητα και εχεις την ψευδαισθηση οτι θα τα βρισκεις παντα ευκολα. οι περισσοτεροι επαγγελματιες παιχτες ποκερ που εχουν βγαλει πολλα απ το παιχνιδι τα σκορπησαν αλλου. υπαρχουν βεβαια και σοβαροι ανθρωποι που ξερουν τι κανουν γιατι το ποκερ δεν ειναι τζογος. αφου ομως δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου κοβεται αναγκαστικα και αυτο. οπως πολυ σωστα ειπες δεν αξιζει ολο αυτο το λουκι και ειδικα αφου πλεον εχει δυσκολεψει αρκετα κι αυτο σαν παιχνιδι-εισοδημα. κοροιδευω τον εαυτο μου οτι τα κανω ολα για λιγα εξτρα χρηματα αλλα καταληγω να χανω περισσοτερα. θα μαθω λοιπον να ζω με το μισθο μου οπως οι υπολοιποι φυσιολογικοι ανθρωποι και να αξιοποιω το χρονο μου πολυ καλυτερα
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
χαιρετε και απο μενα:hi:Το πιο απλο Παιδια.. Αν ο τζογος ηταν επικερδης για τους πολλους δεν θα υπηρχε
ισχυει αλλα εμεις οι γαματοι θεωρουμε οτι ανηκουμε στους λιγους που θα τα παρουμε
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Φίλε νόμιζες είναι εθισμός ο τζόγος, τώρα με το bou να σε δω πώς θα ξεμπλέξεις.... Ξέρεις πόσοι έχουν αφήσει τελευταία πνοή με το πληκτρολόγιο εδώ;
εχω αφησει και στα κοριτσια καποια χιλιαρικα αλλα μετραω ηδη μηνες καθαρος. για καλη μου τυχη ειμαι απολυτα καλυμμενος στον συγκεκριμενο τομεα και δε νιωθω την αναγκη για κατι αλλο, τλχ αυτη την περιοδο. το σαη που λετε κι εσεις το αναλυψα προσφατα και το απολαμβανω αφου ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας μας.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
Φιλαράκι καλή τύχη. Μεγάλο λούκι ο εθισμός. Ελπίζω όλα καλά να πάνε. Αλλά τι να πω: Απ το τζόγο στα μπουρδέλα, απ τη μια εξάρτηση στην άλλη. Ένα τσιγάρο δρόμος.
ισχυει οτι τα παθη δεν πανε μονα τους αλλα απ τα κοριτσια απεχω ηδη.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.228
Πόντοι
376
και οι πουτάνες εθισμος ειναι φίλε μου...και για πολλους αλλους εδω μεσα,δηαδη εγω που 20 χρονια πρεπει να εφαγα καμια 50ρα χιλ και τρεχα γυρευε ποσα αλλα ακομα για οσο ζω δεν ειναι πεταμενα λεφτα?
φυσικα και ειναι εθισμος και πεταμενα λεφτα σε γενικες γραμμες. οπως εχω ξαναπει σε αλλο νημα, τα κοριτσια αυτα μπορουν να σου προσφερουν κατι σε μια δυσκολη περιοδο, φτανει να μην πεσεις στην παγιδα της μονιμοτητας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom