Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 378
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.562
Κριτικές
2
Like
19.153
Πόντοι
3.836
Άσε που γνωστός μου, φάση ανάλογη με σένα, κατάφερε και πήδηξε και την ψυχολόγο (55άρης αυτός, 26 αυτή..)!!!
Για να βοηθήσουμε περισσότερο τον φίλο, μας γράφεις το τηλέφωνο της ψυχολόγου;;
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
Ακομα και να υπαρξει παιχνιδι που να λεει με 1€ κατα 99% θα κερδισεις 1.000.000€,παλι δεν μπορω να κανω τον εαυτο μου να τζογαρει με τιποτα.
δεν ειμαι ειδικος στην αριθμητικη αλλα νομιζω οτι εαν παιξεις 100 φορες απο ενα ευρω θα κερδισεις το 1 εκατομμυριο
 

kbm

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
138
Like
185
Πόντοι
1
@arwstaki10
Έχεις σκεφτεί να πας σε ψυχολόγο;
Υ.Γ. Άσε που γνωστός μου, φάση ανάλογη με σένα, κατάφερε και πήδηξε και την ψυχολόγο (55άρης αυτός, 26 αυτή..)!!!
Φιλε εχεις τηλεφωνακι της ψυχολογου? Θα με ενδιεφερε!!!
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.562
Κριτικές
2
Like
19.153
Πόντοι
3.836

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.562
Κριτικές
2
Like
19.153
Πόντοι
3.836
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
Θέμη, εδώ είσαι και σε ψάχνω Εμπατή;
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
δεν ειμαι ειδικος στην αριθμητικη αλλα νομιζω οτι εαν παιξεις 100 φορες απο ενα ευρω θα κερδισεις το 1 εκατομμυριο

100?Ουτε μια φορα δεν με συγκινει να παιξω,τι 100 μου λες ρε τυπε?
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.347
Κριτικές
3
Like
6.953
Πόντοι
1.486
Τι θεμα ανοιξες φίλε...
Εκτός από σενα και τον potistiss αν δεν κανω λάθος,πρεπει να είμαι ο τρίτος σε χρόνια τζογου εδω μέσα.
Απο το 1990 σε καζινο-και χωρίς εκκαθαριστικό που ζηταγαν τότε-,μετα σε χαρτιά-ποκερ μεχρι τωρα-και στο τέλος ηλεκτρονική ρουλέττα -μεχρι που την κατηργησε η pokerstars και αναγκαστικά σταματησα.
Πριν το 1990, ερασιτεχνικά πόκα 3-4 φορές την εβδομαδα σε σπιτια φίλων και μετα σε καφενεία να παίζουμε "γραφτή" ποκα.
Επίσης άλογα στο Ν.Φάληρο στα διαλλείματα !
Δεν εχω ακουμπησει στοίχημα,φρουτάκια,τα περισσότερα μου τα εφαγε η ρουλέττα, το Thread "Καζινο-εμπειρίες και διδαγματα" δικό μου ειναι,μπορείς να περιηγηθείς και να διαβασεις απίστευτες ιστορίες που μου εχουν τύχει,απο γκομενικά μεχρι μαχαιρώματα -παραλίγο-.
Κραταω παντα ταμείο,ρουλέτα live μείον 80 χιλιάρικά,τη σταματησα το 2010 όταν ηρθε το Texas στο Λουτρακι.Ποκερ καλύτερα,αλλα μείον 7 χιλιάρικα από το 2010.
Λίγες νίκες και παμπολλες ηττες στο παλμαρέ...
Δεν εχω εξαρτηση-ή ετσι θελω να πιστεύω-εχω χρεώσει αρκετες καρτες κι εγω,έχω "μουμπουνησει" δυο κόκκινα δανεια με χρέη κυρίως από ρουλέττα,αλλα φραγκα δεν εχω δανειστει χωρίς επιστροφή από κανεναν,κυρίως από τον ξαδερφό μου που έχει και αυτός το ιδιο και μεγαλύτερο κόλλημα στη ρουλέττα από μενα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πώς αισθάνεσαι αλλά θα συμφωνήσω με το φίλο πιο πανω ,ότι τα Κεντρα απεξάρτησης προσφέρουν μόνο σε αυτούς που πραγματικά θέλουν να απεξαρτηθούν.Κι εσενα σε κόβω ότι δεν....
Συμβουλή μου ,να "ακουμπας μόνο ότι φτάνεις με το χερι σου" και ποτέ μην πας παραπέρα.
Εδω είμαι αν θες κατι παραπάνω...
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
492
Κριτικές
1
Like
629
Πόντοι
81
Ο καλύτερος είμαι που όταν έπαιζα παλιά έπαιζα 1 ευρώ την ημέρα και όχι κάθε μέρα. Θυμάμαι μουντιάλ 2010 στο ΠΡΟΠΟ της γειτονιάς παίζανε 1000άρικα ο ποιό φτωχός νίκη Βραζιλίας με Βόρεια Κορέα και τσιμπουκιαστήκανε όλοι.
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
793
Κριτικές
15
Like
3.568
Πόντοι
1.436
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος πώς έφτασες εδώ; Λίγο λίγο και σταδιακά το ένα έφερε το άλλο;
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.395
Κριτικές
1
Like
33.626
Πόντοι
6.256
Μια και μοναδικη φορα επαιξα ρουλετα 50 δολλαρια σε πλωτο καζινο παραδοσιακο ποταμοπλοιο στη Νεα Ορλεανη.
Πανεμορφα ολα εκει.
Ολος ο τζογος ειναι φτιαγμενος για να χανεις.
Καλυτερα τα λεφτα να πηγαινουν σε γυναικες σε γαμησια και ταξιδια στο εξωτερικο, και να μενουν ωραιες αναμνησεις.
Φιλε αρρωστακι μη αφηνεις την προσπαθεια να ξεφυγεις, δοκιμασε τα ολα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
Φιλε μου καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου. Το προβλημα σου δεν ειναι οικονομικο, αντιθετα τα οικονομικα σου ειναι καλυτερα απο τον μεσο εργαζομενο. Εισαι απλα - 1000 ευρω (δηλαδη τιποτα) και εχεις χασει συνολικα ας πουμε 150.000 στο στοιχημα ενω εχεις κερδισει ας πουμε 50.000 στο ποκερ (πηρα το χειροτερο σεναριο απ ολα). Ουσιαστικα δηλαδη εχεις χασει το 1/3 ενος σπιτιου αγορας 2007 στη Νεα Σμυρνη η οσα εχει χασει ενας ενστολος απο μειωσεις μισθων και δωρων απο το 2010 εως σημερα. Επιπλεον δε χρωστας, τη στιγμη που η μιση Ελλαδα ειναι καταχρεωμενη.
Δηλαδη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Το προβλημα σου επομενως ειναι καθαρα ψυχολογικο
Το μεγαλο σου προβλημα ειναι πως χανεις ωρες-μερες-βδομαδες-μηνες απο τη ζωη σου για μια ενασχοληση που στην καλυτερη των περιπτωσεων θα σου αποφερει ποσα ανα ετος; Ας πουμε 15000 ευρω; (προσωπικα δεν ξερω κανεναν απο τον κυκλο μου τακτικο παικτη που να εχει καταφερει εστω αυτο το ποσο)
Ποσες ωρες θα ασχοληθεις με αυτο; Ποσο αγχος θα φας στη μαπα; Ποση ψυχολογικη αυτοταπεινωση, να καθεσαι να κολλας την μουρη σου στην οθονη του κινητου σου την ωρα που αλλοι αγχωνονται για θεματα οικογενειακα, επαγγελματικα, προσωπικα, κλπ εσυ να καθεσαι και να χαλιεσαι επειδη η Μπανταχοθ δε σκοραρε παρα την προσωπικη σου αποψη για το αντιθετο;
Οι τζογαδοροι εχουν το συνηθειο να σπαταλουν ολοκληρη τη μερα τους με το "χομπυ" τους. Δηλαδη αν ας πουμε ασχοληθεις τις μισες μερες του ετους, και ας πουμε πως θα καταφερεις να βγαλεις 15000 ευρω, θα εχεις επενδυσει 180 * 12 ωρες = 2160 ωρες δηλαδη θα εχεις αμοιφθει με 7 ευρω την ωρα. Ειλικρινα πιστευεις οτι αξιζει κατι τετοιο;
Μιλαμε παντα για την καλυτερη περιπτωση, δηλαδη θα υπαρξουν χρονιες που θα εχεις βγαλει 5000 και θα εχεις ξοδεψει 3000 ωρες, δηλαδη θα βγαζεις 1,7 ευρω την ωρα, τα μισα απο οσα παιρνει εντας τιμιος ντελιβερας. Βγαζουμε απ εξω τις χρονιες που θα εισαι μειον, γιατι εκει θα εισαι να σε κλαινε οι ρεγγες. Θα εισαι σαν εναν εργαζομενο που δουλεψε σα σκυλι ολοκληρη χρονια καθε μερα με υπερωριες και οχι μονο δεν πηρε φραγκο, αλλα εβαλε και απο την τσεπη του.
Ειλικρινα ειναι αυτο το μελλον που θελεις για τον εαυτο σου; Αυτο ονειρευσουν οταν ησουν παιδι; Στην τελικη αν τοσο πολυ σε δελεαζουν τα 7 ευρω την ωρα που ελπιζεις να κερδιζεις, καλυτερα πηγαινε στον Καναδα ως ανειδικευτος να βγαζεις 20 ευρω την ωρα κανοντας τις πιο απλες δουλειες, εχοντας τουλαχιστον καποια κοινωνικη και ανθρωπινη ζωη.
* Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, αλλα σε καθενα απο μας που περναει παρομοια φαση με τη δικη σου
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.741
Πόντοι
2.306
Μια και μοναδικη φορα επαιξα ρουλετα 50 δολλαρια σε πλωτο καζινο παραδοσιακο ποταμοπλοιο στη Νεα Ορλεανη.
Πανεμορφα ολα εκει.
Ολος ο τζογος ειναι φτιαγμενος για να χανεις.
Καλυτερα τα λεφτα να πηγαινουν σε γυναικες σε γαμησια και ταξιδια στο εξωτερικο, και να μενουν ωραιες αναμνησεις.
Φιλε αρρωστακι μη αφηνεις την προσπαθεια να ξεφυγεις, δοκιμασε τα ολα
Και εγώ στον Μισσισιπη! Έπαιζε σαξόφωνο ο Γούντι Άλλεν, τι ωραία χρόνια, καθόμασταν με τoν bill crosby και του λέω: ρε μαλακα bill δεν τραβάμε άλλο φύλλο από 17 στο black jack, αλλά ο πουστης τράβηξε και κερδισε και ο καπετάνιος από την τσαντίλα κόντεψε να κάνει τετακε στο ποταμόπλοιο, εκεί που ανέβαιναμε τον Μισισιπή, βρεθήκαμε με την πλώρη προς το κατέβασμα, έκλασε μέντες η Aretha Franklin γαμιωντας με τις μπάντες το πήγαινε....
 
Τελευταία τροποποίηση:

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.741
Πόντοι
2.306
Φίλε νόμιζες είναι εθισμός ο τζόγος, τώρα με το bou να σε δω πώς θα ξεμπλέξεις.... Ξέρεις πόσοι έχουν αφήσει τελευταία πνοή με το πληκτρολόγιο εδώ;
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
338
Κριτικές
20
Like
966
Πόντοι
1.011
Κάποιος είχε πεί για το κάπνισμα οτι το να το κόψει ήταν το πιο εύκολο πράγμα! Το είχε κάνει δεκάδες φορές!!!!!
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.577
Like
2.264
Πόντοι
606
Ολα τα παθη κοβονται μαχαιρι!!! .. Αλλα και αν πεσουμε παλι πρεπει... να ξανασηκωθουμε δηλαδη να ταπεινωθουμε να αναγνωρισουμε την ασθενεια μας τα παθη μας και να τα σταματισουμε .
 

menounos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
104
Κριτικές
5
Like
528
Πόντοι
301
Φιλαράκι καλή τύχη. Μεγάλο λούκι ο εθισμός. Ελπίζω όλα καλά να πάνε. Αλλά τι να πω: Απ το τζόγο στα μπουρδέλα, απ τη μια εξάρτηση στην άλλη. Ένα τσιγάρο δρόμος.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
και οι πουτάνες εθισμος ειναι φίλε μου...και για πολλους αλλους εδω μεσα,δηαδη εγω που 20 χρονια πρεπει να εφαγα καμια 50ρα χιλ και τρεχα γυρευε ποσα αλλα ακομα για οσο ζω δεν ειναι πεταμενα λεφτα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom