Νέα

Tι θα έκανα αν ήμουν Πρωθυπουργός...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 345
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
Οι Βούλγαροι δεν έχουν bou.ρε....
ρίχνω και ψήφο και με τα 2 χέρια στην κυβέρνηση που θα μου φέρει από 1 Συριζαίο και ένα νεοδημοκράτη δημόσιο υπάλληλο του χιλιάρικου 9.00 - 13.00 να τους πάω τρένο ένα 6μηνο με 680 και overtime τυπου πατσιζουμε με αδεια...

και μετά να δούμε αν θα ξαναψηφίσουν τα κόμματα τους...σαν κοινωνικό πείραμα...:alivedick::alivedick::alivedick:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.014
Κριτικές
62
Like
40.544
Πόντοι
8.530
ρίχνω και ψήφο και με τα 2 χέρια στην κυβέρνηση που θα μου φέρει από 1 Συριζαίο και ένα νεοδημοκράτη δημόσιο υπάλληλο του χιλιάρικου 9.00 - 13.00 να τους πάω τρένο ένα 6μηνο με 680 και overtime τυπου πατσιζουμε με αδεια...

και μετά να δούμε αν θα ξαναψηφίσουν τα κόμματα τους...σαν κοινωνικό πείραμα...:alivedick::alivedick::alivedick:
Αν προέρχονται από τον ιδ.τομεα θα αντέξουν...το τι θα ψηφίσουν είναι άγνωστο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
Αν προέρχονται από τον ιδ.τομεα θα αντέξουν...το τι θα ψηφίσουν είναι άγνωστο.
Σιγά μη προέρχονται και από τον Άρη....τα κοπρόσκυλα γλύφουν πουτσες από νωρίς για να μπουν στο κόμμα...στα γραφεία...σε καμία υπηρεσία...σε κάνα δήμο...μαθαίνουν καλά να φιλάνε κατουρημένες ποδιές...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.304
Like
15.969
Πόντοι
3.656
α εισαι χασικλης τυπε?
η κυβερνηση μου θα ειναι ακρως φιλελευθερη σε αυτα τα θεματα....ολα ελευθερα θα ειναι...δε πα να πιεις και υγρα μπαταριας αμα γουσταρεις, ζμπουτσα μας....
βεβαια αν το μυαλο σου γινει χυλος απο το πολυ χόρτο και δημιουργεις προβληματα, θα σε ταραξουμε στα ηλεκτροσοκ....αλλα γενικα θα ειμαστε ακρως φιλελευθεροι....


Τύπε συμφωνώ ο καθένας να φουμάρει όσο θέλει . ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΜΕ THC στο αίμα, 10 χρόνια εξορία την πρώτη φορά.
Τη δεύτερη 30 .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.014
Κριτικές
62
Like
40.544
Πόντοι
8.530
Σιγά μη προέρχονται και από τον Άρη....τα κοπρόσκυλα γλύφουν πουτσες από νωρίς για να μπουν στο κόμμα...στα γραφεία...σε καμία υπηρεσία...σε κάνα δήμο...μαθαίνουν καλά να φιλάνε κατουρημένες ποδιές...
Μην ισοπεδώνεις τα πάντα...ακόμα και οι συμβασιούχοι έχουν κάποια κριτήρια που μπαίνουν.Υπαρχει και Α.Σ.Ε.Π...και Θεός!
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.629
Κριτικές
36
Like
35.206
Πόντοι
18.565
Σύνταξη από τα 18 μέχρι τα 30. Μετά δουλειά μέχρι να σε πάρει ο χάρος.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.629
Κριτικές
36
Like
35.206
Πόντοι
18.565
Μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης για τους νέους της 3ης λυκείου από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό.

1670619452267.png
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
302
Like
338
Πόντοι
21
Τι θα έκανες/άλλαζες αν γινόσουν πρωθυπουργός;

Η ιδέα:
Έχοντας συνειδητοποιήσει ότι η χώρα ειδικότερα αλλά και ο κόσμος γενικότερα έχουν μετατραπεί σε ένα απέραντο μπουρδέλο, ποιος καταλληλότερος να το κυβερνήσει/διοικήσει από κάποιον που έχει μεγαλώσει στις γειτονιές του Μεταξουργείου και έχει σπουδάσει στo bourdela.com;

Σε αυτό εδώ το θέμα, θα ήθελα να γράψετε (αν έχετε σκεφτεί) τι θα κάνατε/αλλάζατε/προτείνατε εσείς αν είχατε τη δυνατότητα όπως για παράδειγμα τη θέση του πρωθυπουργού.

Υπάρχουν άπειρα θέματα/πεδία/τομείς όπου θα μπορούσε κάποιος να έχει μία ιδέα, πχ εργασία, οικονομία, δικαιοσύνη, μεταναστευτικό, παιδεία, υγεία κτλπ κλτπ

Για παράδειγμα θα ξεκινήσω εγώ, λέγοντας τι θα έκανα/άλλαζα, μόνο τις πρώτες δύο τρείς ημέρες αν γινόμουν πρωθυπουργός...

1) Γκρεμίζουμε τη νομική σχολή, και στη θέση της φτιάχνουμε ανοιχτό πάρκινγκ (δηλαδή κάτι χρήσιμο για την πόλη)
2) Οι εκλογές θα είναι πλέον ονομαστικές (ποιος ο λόγος να ψηφίζεις, αν ντρέπεσαι γι' αυτό που ψηφίζεις... και φυσικά το κυριότερο για να μη μπορεί να νοθευτούν οι ψήφοι)
3) Οι εκλογές γίνονται ηλεκτρονικά (από το κινητό μας), μέσω σελίδας όπου θα συνδεόμαστε με αφμ και κινητό (χωριό ας πάει όποιος θέλει για διακοπές)

Περιμένω τις απόψεις/προτάσεις/ιδέες σας.

Επέλεξα την Τετάρτη για να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να απέχει όσο το δυνατόν περισσότερο από την Κυριακή και θέλω να αφήσω και ένα μήνυμα για τους μπαχαλάκηδες...
Είστε ευπρόσδεκτοι όλοι εδώ να γράψετε τη μαλακία σας, αλλά αν θέλετε να μου γαμήσετε το θέμα, θα πρότεινα να γαμήσετε εμένα instead...
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
Ω ρε φιλε απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις…
1) θα αφηνα τη δικαιοσυνη κ την αστυνομια να εκανε τη δουλεια της ανεξαρτητα απο πολιτικες παρεμβασεις. Οποιος επενεβαινε θα ξηλωνοταν αμεσως
2) θα εκοβα επιδοματα σε χρονια ανεργους που αρνουνταν να δουλεψουν
3) θα εβαζα ελεγχους σε μεσαζοντες κ εταιρειες που κερδοσκοπουν ανεξελεγκτα
4) θα εκανα ενα πιο απλο φορολογικο συστημα που θα βοηθουσε νεες επιχειρησεις κ ξενες να ερθουν ελλαδα με σκοπο να μεινουν… πρπυποθετει σταθεροτητα και συμεννοηση με τα υπολοιπα ζωα-κομματα βεβαια
5) θα αλλαζα το εκπαιδευτικο συστημα με λιγοτερη υλη, περισσοτερη πρακτικη κ ασκηση και θα εβγαζα τις παραταξεις απο τα πανεπιστημια
6) θα φροντιζα να αποσυμφορηθει η αθηνα /θεσνικη και θα εδινα κινητρα να επιστρεψουν επαρχια (φορολογικα κ μη)
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Άλλο ένα νημα με σκοπό να γαμηθει ο νηματοθετης..
Τι πρωτότυπο...

Τύποι ότι ιδέες και να έχετε θα γλυκαθειτε απ'ότι μέλι και θα τα κάνετε μπουρδέλο.. αλλά όχι τόσο καλό μπουρδέλο όπως οι πολιτικοί που στέλνουμε να μας αντιπροσωπεύουν... Αυτοί είναι οι καλύτεροι!! Εσείς θα ήσασταν και λαμόγια και μέτριοι..
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.569
Κριτικές
12
Like
6.420
Πόντοι
2.646
Την πρώτη μερα θα έλεγα στα κουμμουνια και πάσης φύσεως αριστερά σκουπίδια να πάνε εντός της εβδομάδας στη Μακρόνησο, μόνοι τους. Στο τέλος της εβδομάδας και αφού θα είχαν πάει ελάχιστοι, οποίο έβρισκα πίσω θα πήγαινε σε βραχονησίδες, για να ξεκινούσε το κανονικό σαρβαιβορ του. Αν ήταν τυχερα και είχε κανένα αγριοκάτσικο εκεί, θα έβρισκαν και μα φάνε, αλλιώς θα τρωγόταν μεταξύ τους. Εννοείται χωρίς δυνατότητα διαφυγής.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.414
Κριτικές
8
Like
11.244
Πόντοι
3.786
μια ερώτηση μόνο: Γιατί ειδικά τη νομική σχολή;
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
156
Like
332
Πόντοι
1
Εξορία όλους τους πολιτικούς.
Εξορία όλους τους δημοσιογράφους.
Απαγόρευση ψήφου σε δημόσιους υπαλλήλους για αποφυγή ρουσφετιού/ψηφοθηρίας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.942
Πόντοι
2.696
Απαγόρευση ψήφου σε δημόσιους υπαλλήλους για αποφυγή ρουσφετιού/ψηφοθηρίας.
Ναι διότι ρουσφέτια σ΄επιχειρηματίες δε γίνονται...Οι περισσότεροι διαγωνισμοί του κράτους για προμήθειες είναι φωτογραφικοί και προϊόν ρουσφετιού.Αν κοβόταν το ρουσφέτι οι μισοί επιχειρηματίες,για να μην πω τα 3/4 θα έκλειναν και θα έμεναν άστεγοι αφού δε θα είχαν να πληρώσουν ούτε τα σπίτια τους.Από το κράτος ζουν.Αν νομίζεις ότι οι ΔΥ δημιουργούν το χρέος μάλλον δεν έχεις μεγάλη ιδέα τι γίνεται στην αγορά....
 
  • Like
Αντιδράσεις: noblue

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
302
Like
338
Πόντοι
21
μια ερώτηση μόνο: Γιατί ειδικά τη νομική σχολή;

Θα το ανέλυα/αναλύσω σε άλλο ποστ σχετικά με τη δικαιοσύνη.
Διότι αν παρουσιάσουμε τη κοινωνία με μία πολυκατοικία, και αν το χρήμα είναι το τσιμέντο, η δικαιοσύνη (όπως το βλέπω εγώ) είναι τα θεμέλια.
Αν υπήρχε δικαιοσύνη οι πολιτικοί θα ήταν στη φυλακή και όλα τα υπόλοιπα θα λειτουργούσαν ρολόι.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει δικαιοσύνη (αγοράζεται με τα χρήματα) ποιος ο λόγος να υπάρχει αυτό το κτίριο στο κέντρο της πόλης.
Θέλω να πω είχε και συμβολική έννοια η πρόταση μου. Εννοώντας ότι θα άλλαζα όλο το νομικό σύστημα.
Θα επανέλθω με νέο ποστ κάποια στιγμή, διότι τα έχω σκεφτεί πολύ όλα αυτά, έχω τις ιδέες μου αλλά δεν είμαι και κειμενογράφος, δεν μου είναι εύκολο να τα βάλω όλα σε σειρά και να τα γράψω απλά και κατανοητά και περιεκτικά. Θα το προσπαθήσω όμως.
 

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.419
Like
13.676
Πόντοι
3.506

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
302
Like
338
Πόντοι
21
Δικαιοσύνη

Αν υπήρχε δικαιοσύνη, δεν θα υπήρχαν δικαστές και δικηγόροι.

Από τη στιγμή που οι δικαστές είναι επαγγελματίες, που πληρώνονται και μάλλον (χωρίς να γνωρίζω) με τον υψηλότερο μισθό που μπορεί να πάρει κάποιος, μετά τους πολιτικούς, είναι λογικό να αφήνουν τους εγκληματίες ελεύθερους.
Και εξηγώ...

Τα δικαστήρια λειτουργούν σαν επιχείρηση και οι πελάτες τους είναι οι εγκληματίες. Προφανώς και θα θέλουν τους εγκληματίες έξω, ελεύθερους να διαπράττουν διαρκώς και νέα εγκλήματα/παρανομίες και να επιστρέφουν στα δικαστήρια για να έχουν οι ίδιοι δουλειά.
Αν όλοι οι εγκληματίες/παράνομοι έμπαιναν ισόβια φυλακή μετά από ένα 6μηνο θα έπρεπε να πληρώνουμε τους δικαστές για να κάθονται, αφού δεν θα είχαν πλέον δουλειά. Θα έχαναν δηλαδή το εισόδημα τους.
Γι' αυτό και οι αναβολές, οι καθυστερήσεις και οι αστείες ποινές που επιβάλλονται σε εγκληματίες.

Ποιος μαλάκας σκέφτηκε την αναστολή πολύ θα ήθελα να ξέρω.

Ενώ σε αντίθεση ένας αθώος οικογενειάρχης που μπορεί να κάνει μία μαλακία ή ένα λάθος μπορεί να μπει μέσα για πολλά χρόνια. Φαντάζομαι σκέφτονται ότι μέσα στη φυλακή με τις επαφές που θα έχει ακόμα και ένας αθώος μπορεί να γίνει δυνητικά πελάτης μας, εγκληματίας/παράνομος δηλαδή.

Έχετε πάει έστω και μία φορά στη ζωή σας σε δικαστήριο/δίκη;
Η απορία μου:
Αφού οι νόμοι αλλάζουν όποτε θέλουν και οι δικαστές και δικηγόροι πάντα για να βγάλουν μία απόφαση ανοίγουν κάτι σημειωματάρια/βιβλία (μαλακίες) και ενημερώνονται/διαβάζουν από μέσα τους νόμους κάθε φορά/σε κάθε δίκη

...τι ακριβώς σπουδάζουν/μαθαίνουν/κάνουν 4 χρόνια στη Νομική σχολή;

---------------

Η πρόταση μου για δικαστικό σύστημα. Στην ουσία λαϊκά δικαστήρια. Εννοώ... όχι κάτι διαφορετικό από αυτό που έχουν στην Αμερική με τους ενόρκους, αλλά ακόμα καλύτερο.

7 τυχαίοι πολίτες, από 7 διαφορετικές ηλικιακές ομάδες*, επιλέγονται τυχαία από το σύνολο των πολιτών και αποφασίζουν για μία υπόθεση, εάν ο κατηγορούμενος είναι αθώος ή ένοχος.

Στην ουσία σαν παροχή υπηρεσίας προς την πατρίδα. Πως οι νέοι άντρες μπαίνουν στρατό υποχρεωτικά. Έτσι κι εδώ όλοι οι πολίτες θα είναι διαθέσιμοι να κρίνουν μία δίκη, πχ 1 το χρόνο ή ανα 7 χρόνια ή κάτι τέτοιο.

*(18-25, 26-33, 34-41, 42-49, 50-57, 58-65, 66-73 κάπως έτσι)

Οι δίκες θα γίνονται online, δηλαδή όσοι έχουν κληθεί/κληρωθεί για την τάδε ημερομηνία και τάδε ώρα δίκης, συνδέονται από τον υπολογιστή/κινητό τους, ακούνε τις δύο πλευρές και κρίνουν πατώντας ένα από δύο κουμπιά που θα έχουν διαθέσιμα. Αθώος ή Ένοχος.

Εννοείται δεν υπάρχουν πια δικηγόροι και αηδίες. Ποιός σκέφτηκε αυτή τη μαλακία, πολύ θα ήθελα να το ξέρω επίσης...
Να μιλάει για σένα κάποιος άσχετος, που δεν ήταν παρόν, που πληρώνεται για αυτό και ο οποίος μπορεί να λέει ψέματα, ενώ εσύ ο ίδιος όχι...

Με 7 δικαστές το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι ισοπαλία, οπότε ο κατηγορούμενος είτε θα βγαίνει αθώος και θα αφήνεται ελεύθερος είτε ένοχος και θα επιβάλετε η ποινή/μπαίνει φυλακή.

Όχι καθυστερήσεις/αναβολές και μαλακίες. Αυτό θα μπορούσε να γίνει ακόμα και την επόμενη μέρα από τη σύλληψή του. Και αν κάποιος από τους 7 επιλεγμένους δικαστές δεν μπορεί, θα μπαίνει άλλος στη θέση του.

Φυσικά ο κατηγορούμενος θα μπορεί να ζητήσει και δεύτερη δίκη, ας το πούμε έφεση. Οπότε θα περνάει την ίδια διαδικασία με 7 διαφορετικά άτομα.
Αν κριθεί και πάλι ένοχος, η ποινή του θα αυξάνεται +50% (επειδή ήταν ένοχος και καθυστέρησε/απασχόλησε το σύστημα περαιτέρω)

Αν το αποτέλεσμα βγει αθώος στη δεύτερη δίκη. Θα πηγαίνει και σε 3η δίκη με άλλα 7 διαφορετικά άτομα, μόνο που στο τέλος αυτής, άσχετα από το αποτέλεσμα της πλειοψηφίας, θα μετρώντε ξεχωριστά όλες οι ψήφοι και των 21 δικαστών και θα βγαίνει πλειοψηφικά η απόφαση αθώος ή ένοχος από αυτές τις 21.

Εννοείτε πως οι 7 δικαστές δεν θα έχουν επαφή μεταξύ τους, και δεν θα γνωρίζουν τι ψήφισαν οι άλλοι.

Δεν ξέρω τι ενστάσεις μπορεί να έχετε για ένα τέτοιο σύστημα, αλλά θέλω να πω... ποια η διαφορά... και οι δικαστές που έχουμε τώρα απλοί πολίτες δεν είναι; Που σπούδασαν (τι ακριβώς σπουδάζουν σε αυτή τη σχολή αλήθεια) ή είχαν μέσον για να πάρουν αυτή τη θέση;

---------------

Νόμοι

Δεν θα φτιάξουμε ποινικό κώδικα εδώ, απλά θα πω την άποψη μου για φόνους/δολοφονίες και θανατική ποινή.

Αν ήταν στο χέρι μου, όταν κάποιος αφαιρέσει μία ζωή (άσχετα αν ήταν μεθυσμένος, μαστουρωμένος, αν έχει νοητική υστέρηση κτλ κτλπ), από τη στιγμή που το ομολογεί ή αποδεικνύεται/κρίνεται ένοχος, χάνει και αυτός τη ζωή του.*
(και κατά προτίμηση σε live μετάδοση στην πλατεία συντάγματος) ώστε να γίνει κατανοητή σε μικρούς και μεγάλους ποια είναι η ποινή για το συγκεκριμένο έγκλημα.

*εξαιρούνται ατυχήματα

Πολύ απλά, όταν αφαιρείς μία ζωή, αφαιρείς την ίδια στιγμή και τη δική σου. Τόσο απλά και ξεκάθαρα.

Φαντάζομαι τα πρώτα δύο χρόνια θα είχαμε πολλές εκτελέσεις, θα ψοφούσαν πολλά κατακάθια, και μετά ηρεμία... όποιος σκεφτόταν να αφαιρέσει μία ζωή θα το σκεφτόταν πλέον δύο φορές.

Επίσης αναφορικά με την εκτέλεση δεν είμαι υπερ χημικού θανάτου ή ηλεκτρικής καρέκλας με την κουκούλα, σε κλειστό δωμάτιο κτλπ...
Θα προτιμούσα να γίνεται σε μηχανή του κιμά ανάλογη μεγέθους αργά και βασανιστικά ώστε όσοι παρακολουθούν να νιώσουν το αποτέλεσμα της πράξης και να εντυπωθεί στο μυαλό τους.

Αν και δεν σκόπευα να το ποστάρω τόσο σύντομα, δεν μπορούσα να κοιμηθώ απόψε οπότε είπα να κάνω αυτό. Οπότε μπορεί να μην έχω συμπεριλάβει όλες τις απόψεις μου, να είναι λίγο βιαστικό κτλπ, αλλά είναι ήδη μεγάλο και είμαστε στο bourdela.com οπότε πιστεύω αρκεί.

Τις ιδέες μας λέμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom