Νέα

sos- 31 χρονων απο επαρχιακη πολη.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anergos1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 132
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

dimit29

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2008
Μηνύματα
86
Like
180
Πόντοι
0
Ελεινιδα πρεπει να ναι? :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
οχι απαραιτητα αγαπητε μου φιλε αλλα στην περιπτωση της ξενης γλυτωνεις απο την μανα της αλλα οχι απο τις αχαλινωτες καταναλωτικες ορμες της (ειναι στο dna των γυναικων φιλε μου)
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά θα προτιμούσα να ήμουν σε ένα ερημικό νησάκι που δεν το ξέρει ούτε ο Θεός, ψαρεύοντας, μαζί με την γκομενίτσα, την οποία θα την έκανα κανά δύο παιδιά, ζώντας κυρίως από αυτοκατανάλωση μακριά από την μπουρδελοχώρα που λέγεται Ελλάδα, με τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου της, την καμένη γη, τους φόρους, τις τιμές φωτιά και τους χαμηλούς μισθούς όπως επίσης και το να κάνω 2-3 δουλειές για να έχω normal εισόδημα, μακρυά και από τους πολέμους, τις δυστυχίες, την οικονομική "φτιαχτή"κρίση, τις γρίππες. Σας χαρίζω, μα το θεό, σας χαρίζω τον τίτλου του κάθε πουτσο-υπεύθυνου του Ταδε (είναι της μόδας άλλωστε να κολλάμε έναν τίτλο   Business Administrating στον τυπά για να χαρεί, του δίνουμε και έναν μισθό ανεκτό, τον ονομάζουμε στέλεχος και τον τρέχουμε από το πρωί ως το βράδυ!) Σας τα χαρίζω όλα αυτά σε αυτήν την μπουρδελο-γή και το γαμημένο το σύμπαν  και αφήστε με εμένα στο ερημικό νησάκι να κοιτάω το ηλιοβασίλεμα με το γκομενακι χωρίς να σκέφτομαι λογαριασμούς!Μπορώ;

Υ.γ Γιατί πραγματικά ο άνθρωπος, οι περισσότεροι άνθρωποι τη σημερινή εποχή, είναι πραγματικά δυστυχισμένοι, μοναχικοί, εγκλωβισμένοι σε ρυθμούς δουλείας ή ανεργίας. Για ποιους; Γι' αυτούς που κάνουν την ζωή τους κόλαση για να ζήσουν οι συντεχνίες;
Μπορείς να πας στον Αμαζόνιο, να ζεις σε καμιά καλύβα και να ψαρεύεις με το κανό. Πάλι όμως χρειάζεσαι τους γύρω για να ανταλλάσεις μαζί τους ψάρια για τα υπόλοιπα προς το ζην.

Σύντομα όμως θα διαπιστώσεις ότι η BP μολύνει τα πάντα (οπότε θα πρέπει να την κάνεις κι από κει), ώστε να έχουμε εμείς κλιματιστικό 5 μήνες στο full και το τσόκαρο η γκόμενα 4Χ4 στην Κηφισσίας και βάψιμο στα χείλια στο φανάρι.

Μ' αρέσει κι εμένα το σενάριο φαντασίας που μας παρουσίασες, μόνο που ο κόσμος είναι αρκετά πιο πολύπλοκος από όσο νομίζουμε. Δυστυχώς, η συναλλαγή, το χρήμα & οι μεσάζοντες στη σύγχρονη παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα, είναι κάτι αναπόφευκτο.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Ακριβώς κύριοι αυτό που μόλις σας παρουσίασα είναι ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας για να δείτε πόσο απλή έπρεπε να είναι η ζωή και πόσο σύνθετη και γαμημένη την έχουμε κάνει ή μάλλον μας την έχουν κάνει!
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
και εδω ερχεται ο ρολος του κοινωνικου κρατους προνειας! θεωρω πως αναμεσα στα δυτικα κρατη η ελλαδα ειναι υποδειγμα, αφου παρεις το υπερογκο ποσο του ταμειου ανεργειας! (να μη ξεχνας να ανανεωνεις και τη καρτα ανεργειας! τα τηλεφωνα θα σπασουν, απο τους υπαλληλους του οαεδ που θα σε ενημερωνουν, για το ποσοι πολλοι εργοδοτες θελουν να σε ενταξουν στη αναπτυσομενη επιχειρηση τους) αμεσως θα αποροφηθεις στα προγραμματα επιμορφωσης ανεργων σε νεες επαγγελματικες ειδικοτητες με αυξανομενη ζητηση! οι επιλογες παρα πολλες! καλωσηρθες στο νεοελληνικο οικονομικο θαυμα!!! :jerking:
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
Τι να λεμε τωρα ρε παιδια.
Με διδακτορικο, ατομα που σπουδαζανε 10 χρονια και βγαζουν 1000 ευρω (αν δεν ειναι ανεργοι).
Για να κατεβει ο φιλος στην Αθηνα και να πιασει σπιτι θελει τουλαχιστον 800 ευρω το μηνα κια να ζει σα καλογερος.
Κατσε στο χωριο σου η πηγαινε καπου να σε φιλοξενουν μεχρι να μαθεις μια δουλεια...
Αλλα και εσυ 31 και δε ξερεις ουτε μπετα να ριχνεις?
Ειναι δυνατον?

σωστος...ο αδερφος της κοπελας μου πτυχιουχος ιατρικης δουλευει σε γραφειο με υπολογιστες μεχρι να κανει την ειδικοτητα και επιπλεον πηγαινει στο νοσοκομειο ως εθελοντης για να μην ξεχασει οτι εμαθε στα 5.5 αυτα χρονια που σπουδαζε!!!γιατι;;; για 1400 χωρις να πληρωνεσαι τις υπερωριες και σπουδαζεις οχι 10, χιλια 10 χρονια..
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
και εδω ερχεται ο ρολος του κοινωνικου κρατους προνειας! θεωρω πως αναμεσα στα δυτικα κρατη η ελλαδα ειναι υποδειγμα, αφου παρεις το υπερογκο ποσο του ταμειου ανεργειας! (να μη ξεχνας να ανανεωνεις και τη καρτα ανεργειας! τα τηλεφωνα θα σπασουν, απο τους υπαλληλους του οαεδ που θα σε ενημερωνουν, για το ποσοι πολλοι εργοδοτες θελουν να σε ενταξουν στη αναπτυσομενη επιχειρηση τους) αμεσως θα αποροφηθεις στα προγραμματα επιμορφωσης ανεργων σε νεες επαγγελματικες ειδικοτητες με αυξανομενη ζητηση! οι επιλογες παρα πολλες! καλωσηρθες στο νεοελληνικο οικονομικο θαυμα!!! :jerking:

αεροπλανακια, καπνισες κατι;;;για τον Ελληνικο ΟΑΕΔ μιλαμε!!!αει ντα..το χασαμε το κορμι ΠΑΤΡΙΩΤΗ!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
αεροπλανακια, καπνισες κατι;;;για τον Ελληνικο ΟΑΕΔ μιλαμε!!!αει ντα..το χασαμε το κορμι ΠΑΤΡΙΩΤΗ!!! :2funny: :2funny: :2funny:
επιμενω φιλε λυκακι, πως η ελλαδα εχει ισχυρο κρατος πορνειας, ουπ συγνωμη! ισχυρο κρατος προνειας ηθελα να πω!!
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
Φίλοι μου δεν κάνω πλακά καθόλου να ξέρετε, για να καταλάβετε πως είμαι τώρα σας  λέω το εξής. Είμαι σε ένα ιντερνέτ καφέ τώρα δεν έχω λεφτά ούτε για τσιγάρα ,με έχει  κεράσει καφέ ένα φιλαράκι που δουλεύει εδώ στο ιντερνέτ, και με έχει  βάλει να είμαι και αχρέωτα στον υπολογιστή. Σκατα είμαι εντελώς, 31 χρονών άνθρωπος.

κατι μ θυμιζει αυτο το στυλ..... :rolleyes:
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
επιμενω φιλε λυκακι, πως η ελλαδα εχει ισχυρο κρατος πορνειας, ουπ συγνωμη! ισχυρο κρατος προνειας ηθελα να πω!!

συμφωνω και επ'αυξανω...αν υπηρχε κρατικος μηχανισμος, ΣΩΣΤΟΣ, δεν θα επεφτες κι εσυ!!! :2funny: :2funny:
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Επίσης  να σας ενημερώσω ότι από  οικονομικής  απόψεως είμαι σκατα, εδώ και ένα 1 μηνά είμαι με κομμένο το κινητό τηλέφωνο. Τυχαίνει καμία  γκόμενα να θέλει να βρεθούμε και αποφεύγω διότι δεν υπάρχει και φράγκο. Δούλευα σε μια εταιρία  σαν πωλητής, έπαιρνα 800 ευρώ αλλά λόγο κρίσης με έστειλαν. Δεν θέλω να πάω σε καμία καφετερία, διότι ντρέπομαι και λογο  ηλικιας, ασε που δεν με παιρνουν κιολας.Στην πολη που ζω όλα είναι σκατα, δεν υπαρχουν δουλειες πλεον.
Δηλαδη ντρεπεσαι να δουλεψεις σε καφετερια στα 31 σου :idiot: :idiot:
Σαν να πουμε οτι γερασες :2funny: :2funny:
Εγω ενα πιστευω.Δουλειες υπαρχουν αρκει να εχουμε ορεξη να δουλευουμε!!
Αλλα αφου πιστευεις οτι δεν βρισκεις δουλεια γιατι δεν πας σε κανα σεμιναριο ΟΑΕΔ.
Δεν μπορει να μην υπαρχει στην περιοχη σου μια Τοπικη υπηρεσια ΟΑΕΔ
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Φίλοι  γεια σας.
Καλησπέρα σε όλους σας.
Ενημερώθηκα για το σάιτ  από ένα ξάδελφο  μου ο όποιος είναι μέλος εδώ και καιρό(χρόνια).Είμαι σε μια μεγάλη δυσκολία αυτό τον καιρό είμαι  31 χρονών και  εδώ και  1 χρόνο  είμαι άνεργος. Ζω  σε επαρχιακή πόλη όπου οι δουλείες  είναι μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού, ευτυχώς που δεν  έχω  κάνει οικογένεια και παιδιά αλλά  δεν έχω ούτε και γκόμενα αυτό το καιρό. Σκέφτομε εδώ και καιρό να πάω  σε μια πόλη όπως  Αθήνα, η Θεσσαλονίκη ώστε να αναζητήσω μια καλύτερη τύχη, δεν έχω μεγάλες σπουδές(λύκειο),αλλά δεν ξέρω και καλά μια ξένη γλωσσά. Έχετε  κάτι να προτείνετε? Μια λύση? Κάτι τέλος πάντων?
Ξέρω κάποιοι ότι θα ειρωνευτούν ,γελάσουν, κοροϊδέψουν ,αλλά  δεν πειράζει ,εύχομαι να μην βρεθεί  ποτέ  κανένας στην θέση μου.
εδω εμεις ειμαστε απο αθηνα με πτυχια,μεταπτυχιακα και τα συναφη και ψαχνομαστε να φυγουμε απο την χαβουζα.εγω προσωπικα ψαχνομαι να κανω κατι με βιολογικη καλλιεργεια εκτος αθηνας..anyway..
τωρα στο ''σπερμα'' του θεματος..ψαξου για εξωτερικο..υπαρχουν πολλες αγγελιες..εγω θα προτιμουσα να δουλευα σε ελληνικο εστιατοριο σε μια πολιτισμενη χωρα παρα σε ελληνικο σε μια απολιτιστη χρεωκοπημενη κιολλας..στην αθηνα θα πρεπει να κανεις 2 δουλειες για να μπορεσεις να ζησεις αξιοπρεπως..εισαι προθυμος να δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ,στην κολαση της αθηνας, χωρις να εχεις καμια ζωη και να πηγαινεις απλως σπιτι για να κοιμασε ωστε την επομενη μερα να κανεις τα ιδια?εαν εισαι προθυμος ελα αθηνα και ψαξου..δουλεια θα βρεις..αλλα θα χασεις την ηρεμια σου επειδη εισαι απο επαρχια εχεις μαθει σ αλλους ρυθμους ζωης..
εν κατακλειδι εαν ειχα να αποφασισω μεταξυ μιας αξιοπρεπεστατης ζωης στο εξωτερικο και μιας ζωης σκλαβου στο μπαχαλο εδω, θα διαλεγα το πρωτο..τολμησε το..
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Το Παν ειναι να εχει η Ποιοτητα η ζωη σου και να περνας καλα!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom