Νέα

Σοκ: Ρωσίδα 21 ετών με Aids σκορπά το θάνατο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα don kihotis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 552K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
το παπ ρε συ βελβυ παντα απο το τηλεφωνο μου το λενε και μενα....αφου μιλας με τον ιδιο το γυναικολογο σου...και τα σμν παλι απο το τηλεφωνο γιατι παλι με το γιατρο σου μιλας συνηθως.... :P :P
για παρε τη βιοιατρικη και πες τους ειμαι η κυρια παπαριδου μπορειτε να μου πειτε τα αποτελεσματα των σμν μου σας παρακαλω γιατι ξυνομαι και βαριεμαι να παρω τα ποδια μου να ερθω μεχρι εκει να μου πεις τι θα σου πουνε :grin: :grin:

Για ηπατίτιδα που είχα κάνει τελευταία φορά, είχα πάει σε ξέμπαρκο μικροβιολογικό γιατί είχα τσαντιστεί που δεν μου είχαν κάνει στο Συγγρό και είχα πει αν μπορώ να πάρω τηλέφωνο για τα αποτέλεσματα γιατί είναι αδύνατον να τραβηχτώ πάλι ως εδώ. Και μου λέει ναι κανένα πρόβλημα.

Μήτσε, τράβα φτύσ'τα μπούτια σου.
 

demba

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2006
Μηνύματα
27
Like
0
Πόντοι
0
Αλλο το παπ και αλλο τα σμν (για τι ειδους σμν μιλας ?)
Σιγουρα αν ηταν για τα θανατηφορα δεν θα σου ελεγαν τιποτα απο το τηλεφωνο
εγω παντως πηγα στη μικροβιολόγο της μάνας μου,εκανα προχτές γενικές εξετάσεις(ζαχαρο,τριγλυκαιριδια κτλ),μαζί με τις σμν εξετάσεις,κι χτες μουπε στο τηλ οτι ολα ειναι καλα(λιγο τσιμπημενο ζάχαρο βεβαια).Και την συγκεκρημένη την γνώρισα προχτές για πρώτη φορά.Χωρίς να θέλω να φρικάρω το φίλο...
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Το χειροτερο ειναι να σε παιρνουν τηλεφωνο πως πρεπει να πας απο εκει γιατι κατι βρηκαν.  :P
Εκει που χτυπας το κεφαλι σου ειναι οταν σου λενε οτι μπερδεψαν τα δειγματα. Για αυτο ποτε απο το τηλεφωνο φυσικα.
Μου εχει τυχει.
 

emssik

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εγω περσι που εκανα αιματολογικες για ολα τα νοσηματα σε ιδιωτικη κλινικι μονο αυτοπροσωπος σου δινανε αποτελεσμα....(λετε να το κανουν για εκδικιση??φοβασε μην εχεις hiv επιδη  :fuck2: θα σου κανουμε  :s&m_3: να μαθεις :uglystupid: )μην ανυσηχεις φιλε ολα καλα θα πανε εκτος και αν πηγες με καμια απο αυτες στις φοτο τοτε  :idiot: :idiot: :idiot: :uglystupid: :uglystupid:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
εγω παντως πηγα στη μικροβιολόγο της μάνας μου,εκανα προχτές γενικές εξετάσεις(ζαχαρο,τριγλυκαιριδια κτλ),μαζί με τις σμν εξετάσεις,κι χτες μουπε στο τηλ οτι ολα ειναι καλα(λιγο τσιμπημενο ζάχαρο βεβαια).Και την συγκεκρημένη την γνώρισα προχτές για πρώτη φορά.Χωρίς να θέλω να φρικάρω το φίλο...

Μα ειναι η μικροβιολογος της μανας σου.. :think:

Για ηπατίτιδα που είχα κάνει τελευταία φορά, είχα πάει σε ξέμπαρκο μικροβιολογικό γιατί είχα τσαντιστεί που δεν μου είχαν κάνει στο Συγγρό και είχα πει αν μπορώ να πάρω τηλέφωνο για τα αποτέλεσματα γιατί είναι αδύνατον να τραβηχτώ πάλι ως εδώ. Και μου λέει ναι κανένα πρόβλημα.

Μήτσε, τράβα φτύσ'τα μπούτια σου.

ε νταξει γινονται και αυτα ενιοτε....δεν ειναι ο κανονας παντως... :)
 

emssik

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εγω παντως πηγα στη μικροβιολόγο της μάνας μου,εκανα προχτές γενικές εξετάσεις(ζαχαρο,τριγλυκαιριδια κτλ),μαζί με τις σμν εξετάσεις,κι χτες μουπε στο τηλ οτι ολα ειναι καλα(λιγο τσιμπημενο ζάχαρο βεβαια).Και την συγκεκρημένη την γνώρισα προχτές για πρώτη φορά.Χωρίς να θέλω να φρικάρω το φίλο...

δωσε κανα τηλ να κανουμε τσαμπα εξετασεις γιατι μας βλεπω καθε μηνα να τρεχουμε!!!!!εχουμε και κριση!! :bounce-glasses:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.855
Κριτικές
6
Like
9.157
Πόντοι
1.686
To ειπε απο οργη γιατι ειδε ατομα να πιστευουν την Μαρια και να σταματουν την θεραπεια τους.

Η Μαρια πηρε και θα παρει αρκετο κοσμο στο λαιμο της δυστυχως.(και αυτην βεβαια αλλοι την παρεσυραν,φιλολογος ηταν δεν μπορουσε να κρινει ποια επιστημονικη εργασια ηταν αξιοπιστη και ποια οχι,με φιλολογικη λογικη αντιμετωπισε το ζητημα ως επι το πλειστον).

Εγω καταλαβαινω πως εφτασε σε αυτο το σημειο αλλά δυσκολευομαι να την συγχωρησω.

Μάλλον είσαι κλωνος του hivaids.gr !
 

demba

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2006
Μηνύματα
27
Like
0
Πόντοι
0
δωσε κανα τηλ να κανουμε τσαμπα εξετασεις γιατι μας βλεπω καθε μηνα να τρεχουμε!!!!!εχουμε και κριση!! :bounce-glasses:
ειμαι διαβητικός και μου τις γράφει το ικα τις εξετάσεις(εφω και μερικούς μηνες με αναγκαζουν να τρεχω σε εξωτερικα ιδιωτικά ιατρεια κ να πληρωνω συμμετοχη)..αλλα μουναπανα βέβαια και αυτοι στο ικα...
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.855
Κριτικές
6
Like
9.157
Πόντοι
1.686
Κάνε της αναφορά της ρουφιάνας να την μπανάρουνε να ησυχάσουν τ'αρχίδια μας. :rockon:

Τη συμπαθεις πολύ τη Βελβυ ,

ειναι φανερό !  :2funny: :2funny:

Να μας εξηγήσει ,γιατί ασχολείται τόσο με το θέμα

αφού δεν είναι πουτάνα ( επαγγελματίας  :2funny:)

ούτε πελάτης μπουρδέλου .Χορτοφάγος είναι ,προσβάλλει

και τα φυτά το AIDS ?  :2funny:

Οτι θέλετε για το AIDS θα το μάθετε από το σάϊτ MEDLINE που

μελετούν ολοι γιατροί στον κόσμο .Οχι από τις απόψεις

του καθενός μη-γιατρού .
 
Εγγρ.
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
2.171
Κριτικές
7
Like
163
Πόντοι
16
πηγα και πηρα τα αποτελεσματα δοξα σι ο θεος βγηκε αρνητικο :sunglasses:
 

Mariaq

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2012
Μηνύματα
116
Like
0
Πόντοι
1
Eσύ που λες εχεις το υποβαθρο και λες οτι μελέτησες και ειδες οτι εχουν δίκιο οι επιστήμονες των εταιριών ,παρε λοιπον αυτο το αρθρο,ναι απάντησε σε αυτά που λενε αυτοί...και μετα τα ξαναλεμε...


Continuum
Vol.4 No.3 Sept./Oct. 1996


THE ISOLATION OF HIV -- HAS IT REALLY BEEN ACHIEVED?
THE CASE AGAINST

Eleni Papadopulos-Eleopulos (1) Valendar F.Turner (2) John M. Papadimitriou (3) David Causer (1)

(1) Department of Medical Physics, (2) Department of Emergency Medicine, Royal Perth Hospital, Perth, Western Australia; (3) Department of Pathology, University of Western Australia.

"Listening to both sides of a story will convince you that there is more to a story than both sides"
Frank Tyger

Να και η ελληνικη μεταφραση,που την έχουνε στο σαιτ αυτοί...οι αρνητες ...( που τους πληρώνει...ποιός ???,που ποιό συμφέρον έχουνε ,να τα λενε αυτά για τον “ HIV” ,  και δεν τα λενε για την ελονοσια,η τη συφιλη,η τη χολερα ,η,η,η,η,η ? )...

The Isolation of HIV: Has it really been achieved?(Greek)

και υπαρχουν εκει και αλλες μεταφρασεις αρθρων τους  στα ελληνικα...Ιδού η ΡΟΔΟΣ ! ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΟΥς ΝΑ ΔΟΞΑΣΤΕΙς...{ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΚΑΝΤΟ  ΕΣΥ...ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ...)

ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΝΙΩΤΗ,ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ...(απάντηση εννοώ,οχι συνεργεία με μπάτσους και υπαλλήλους της υπουργαρας...)


Θα σου απαντησω ΠΕΡΣΙΝΑ ΞΙΝΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ.Μου τους παρουσιαζεις σαν ασο απο το μανικι ενω τους ξερω εδω και χρονια.

Θα σου πω οτι οχι μονο τους εχουν απαντησει οι ιολογοι τους εχουν ξεσκισει κυριολεκτικα.

Θα σου πω οτι  το περιοδικο continium εκλεισε οταν όλοι οι συντακτες του πέθαναν απο AIDS....

Θα σου πω οτι ο Duesberg είναι ενα απο τα ατομα που προσπαθησαν εις ματην να πεισουν τους συντακτες οτι ο ιος υπάρχει.

Θα σου πω οτι κανενας ιολογος δεν αμφισβητει την απομονωση του HIV.

Θα σου πω οτι η (ελληνιδα την καταγωγη) κυρια (Eleni Papadopoylos Eleopoulos) που την αμφισβητει είναι ΦΥΣΙΚΟΣ (με διπλωμα απο την Ρουμανια) δουλευει ως τεχνικος σε ενα αυστραλιανο νοσοκομειο,δεν εχει τα προσοντα για να κρινει αν απομονωθηκε ενας ιος σωστα και εχει κραχτει απο καθε ιολογο που εξετασε τις αντιρρησεις της.

Θα σου πω οτι ουτε αυτη ουτε ο Maniotis (βιολόγος τι ντροπη) εχουν δουλεψει ποτε με τον HIV ή με οποιαδηποτε αλλο ιο στο εργαστηριο ουτε εχουν να επιδειξουν εστω μια δημοσιευμενη επιστημονικη εργασια πανω σε οποιοδηποτε ιο.

Θα σου πω οτι ο Maniotis ευθυνεται εκτος απο τον θανατο της Μαριας και για τον θανατο του δημοσιογραφου Λαμπρου Παπαντωνιου τον οποιο επεισε παρουσιαζομενος ως ειδικος (ισχυριζονταν ψευδως οτι ειναι καθηγητης παθολογιας) να κοψει τα φαρμακα του με αποτελεσμα να παρει η υγεια του Λαμπρου την κατω βολτα και να χασει τελικα την ζωη του.


Τι συμφερον έχουν ;;;Ο Duesberg κανει buisness με ενα αλλο αρνητη πουλωντας συμπληρωματα στους ασθενεις και τους οροθετικους υποσχομενος οτι θα τους κανει περδικι.H φυσικος την βρισκει να κοντραρεται με εξειδικευμενους ιολογους νομιζει οτι επειδη διαβασε μονη της βιολογια οτι εγινε και ειδικος επι των βιολογικων θεματων.Επισης υπαρχει και ενα πραγμα που λεγεται ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.

Τα ψεματα των αρνητων για τα ακαδημαικα τους προσοντα.

Στον ακαδημαικο χωρο θεωρειται σοβαρο παραπτωμα να ισχυριζεσαι οτι διαθετεις ακαδημαικα διαπιστευτηρια τα οποια ουδεποτε απεκτησες.

Στην προσπαθεια τους να εντυπωσιασουν το αμαθες κοινο,οι αρνητες του AIDS ειπαν πολλακις ψεματα για τα ακαδημαικα τους διαπιστευτηρια.Ας τους απολαυσουμε σε ολη τους την γυμνια:

Τα ψεματα των αρνητων για τα ακαδημαικα τους προσόντα.

Μέρος πρωτο.


Ας ξεκινησουμε με τα χοντροψέματα της ομάδας Perth.

1.Τι ειναι η ομάδα Perth;

Μια ολιγομελής ομάδα αρνητων (συγκεκριμενα αρνουνται οτι ο HIV έχει απομονωθει και ισχυριζονται οτι το AIDS το προκαλει η..οξειδωση) που εργάζεται σε ενα νοσοκομείο του Perth της αυστραλιας.

2.Ποιά τα μέλη της;

Δύο είναι τα μόνιμα μέλη της η ΦΥΣΙΚΟΣ Eleni Papadopoulos Eleopoulos και ο Valendar Turner γιατρός των επειγόντων.

3.Τι ισχυρίζεται ΨΕΥΔΩΣ η Eleni Papadopoulos για τα ακαδημαικά της προσόντα;

Oτι είναι καθηγητρια ιατρικής φυσικης (ενω καποια συμμαχα sites αρνητων την αποκαλουν αλλοτε βιοφυσικο και αλλοτε πυρηνικη φυσικο.Σε λίγο θα την πουν και αστροφυσικό).

Η αλήθεια είναι οτι δεν ειναι καθηγητρια ιατρικης φυσικης,δεν εχει κανενα διδακτορικο αλλα μόνο ενα απλο πτυχιο φυσικης απο την ΡΟΥΜΑΝΙΑ.Δουλευει δε στο νοσοκομειο Royal Perth ως ΤΕΧΝΙΚΟΣ.Δουλεια της είναι να ελεγχει τους ασθενεις για υπερευαισθησια στην υπεριώδη ακτινοβολια.To πανεπιστήμιο της Δυτικης Αυστραλιας,που συνεργαζεται με το νοσοκομειο οπου δουλευει την εχει διαταξει να ΜΗΝ ισχυριζεται ψευδως οτι εχει οποιαδηποτε σχεση με το Πανεπιστημιο.

Ο Turner ειναι οντως γιατρος των επειγοντων αλλα δεν εχει ακαδημαικες διαπιστευεις στην ιολογία και δεν εχει καμια απολυτως εξειδικευση στον HIV.

Κανενας απο αυτους δεν εχει μελετησει ποτε τον ιο HIV στο εργαστηριο και κανενας απο τους δυο δεν εχει ασχοληθει με την θεραπεια ασθενων με AIDS.Κανενας απο τους δυο δεν εχει ακαδημαικα προσοντα στην ιολογια,την ανοσολογια η την επιδημιολογία.

Το σύνολο των επιστημονικων τους εργασιων πανω στο HIV και το ΑΙDS ειναι ΜΗΔΕΝ.

Και εδω ερχομαστε στο δευτερο μεγαλο ψεμα της Perth περι της ακαδημαικης της αξιοπιστίας.Στο sites τους παραθετουν μια βιβλιογραφια οπου ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι απαριθμει τις επιστημονικες τους εργασίες.Στην πραγματικοτητα δεν προκειται περι επιστημονικών εργασιων αλλα περι επιστολων απεσταλμένων σε επιστημονικα περιοδικα.Οι επιστολές φυσικα δεν υπόκεινται σε peer review αλλα δημοσιευονται οπως είναι.Επισης φυσικα μια επιστολή με σχόλια πανω στις εργασιες ΑΛΛΩΝ ΔΕΝ αποτελει επιστημονικη εργασια!Η βιβλιογραφια της ομαδας Perth φυσικα δεν μπορει να ξεγελασει τους επιστήμονες,ξεγελάει όμως άτομα που δεν ξερουν την διαφορα μεταξυ επιστημονικης εργασιας και επιστολής.

Ας περασουμε στο τρίτο μεγαλο ψέμα της ομάδας Perth.Iσχυριζονται ψευδως οτι έχουν συνεργαστεί με αξιοσέβαστους επιστήμονες για να αποκτήσουν επιστημονικο κύρος που δεν δικαιούνται.Εxουν δηλωσει οτι ο αξιόλογος επιστήμονας-ερευνητης του HIV Dr Martyn French εχει συμφωνησει να συνεργαστει μαζι τους σε ενα προγραμμα για την αναλυση του οξειδωτικου στρες στο αιμα ατόμων με HIV.Η ομαδα Perth αναφερεται σε αυτο σαν αποδειξη της αναμιξης τους σε πειραματικη ερευνα.Ο Dr French αρνείται την υπαρξη μιας τέτοιας συμφωνιας και τόνισε οτι στο μονο που εχει συμφωνησει είναι να τους δωσει προσβαση σε βιολογικα δείγματα.Aυτο το προγραμμα της μελετης της οξειδωσης δεν αρχισε,δεν συνεχιστηκε,δεν ολοκληρώθηκε και δεν δημοσιευτηκε ποτε.

Dr Andrew Maniotis.

1.Ποιος είναι ο Andrew Maniotis

Eνας ελληνοαμερικανος βιολόγος με διδακτορικο στη μοριακη βιολογία.

2.Τι ισχυριζεται για το AIDS;

Oτι δεν υπάρχει ο ιος HIV.

3.Ποια η ακαδημαικη του καριερα;

Κάποτε ηταν βοηθός καθηγητη στο πανεπιστήμιο του Ilinois των ΗΠΑ με προοπτικη να γίνει (μόνιμος) καθηγητής αλλά τελικα δεν του εκατσε και στην πραγματικότητα υποβαθμίστηκε σε θέση βοηθου καθηγητη ερευνας.


4.Ποιοι ακριβως ειναι οι ψευδεις του ισχυρισμοι περι των ακαδημαικων προσόντων του;

To 2005 λιγο μετα αφου του αρνηθηκαν να γινει μονιμος καθηγητης εγραψε ενα γραμμα στην αρνητρια του AIDS Christine Magiore (που τελικά πεθανε απο AIDS) αναφορικα με τον θανατο της κόρης της απο AIDS (μαντεψτε απο που κόλησε τον HIV το μόλις 3 ετων οταν πέθανε κοριτσακι...).Σε αυτο το γραμμα εδωσε στον εαυτο του τον τιτλο "καθηγητης παθολογιας στην ιατρικη σχολή του πανεπιστημίου του Ιlinois'!

Eλεγε ψέματα φυσικα.ΠΟΤΕ δεν υπηρξε καθηγητης,βοηθος καθηγητη ή βοηθος καθηγητη με προοπτικη να γινει καθηγητης παθολογιας στην ιατρικη σχολη του πανεπιστημιου!Αυτο δεν ηταν ενα απλο λαθος.Κανεις στον αυστηρα ιεραρχουμενο χωρο του πανεπιστημιου δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιησει καταλαθος τον τιτλο του καθηγητη.Επιπροσθετως δεν εχει λαβει ποτε ιατρικη εκπαιδευση,ουτε η δουλεια του στο πανεπιστημιο του Ilinois αφορα την αναλυση παθολογικων δειγματων!Παρολαυτα στο γραμμα υποκριθηκε τον παθολογο,ισχυριστικε οτι αναλυει πολλα παθολογικα δειγματα καθε εβδομαδα και προσποιηθηκε οτι ηταν ικανος να αξιολογησει την αναφορα του επισης αρνητη (και καθηγητη κτηνιατρικης :smt003 ) Al-bayati πανω στις αιτιες του θανατου της κόρης της Maggiore.

Το να παρουσιασεις ψευδη ακαδημαικα διαπιστευτηρια ειναι σοβαρο παραπτωμα στους ακαδημαικους κύκλους.Πιο επικινδυνο ειναι το γεγονος οτι ο Maniotis συχνα ισχυριζεται οτι κατεχει εξειδικευση σε αντικειμενα που δεν του ειναι γνωστά,περιλαμβανομενων οχι μονο του HIV και του AIDS,αλλα και των διαφορικών διαγνώσεων και της ασφάλειας των εμβολίων.

Και το κερασακι στην τουρτα.Παρουσιαστηκε παλι ως καθηγητης παθολογιας στον οροθετικο δημοσιογραφο Λαμπρο Παπαντωνιου,τον επεισε να κοψει τα αντιρετροικα φαρμακα του και να καταπινει βιταμινες και ως αποτελεσμα ο Λαμπρος Παπαντωνιου πεθανε 2 χρονια αφου διεκοψε τα φαρμακα του απο AIDS.

David Rasnick

1.Ποιος ειναι;

Ενας χημικος που αρνειται οτι ο HIV ειναι η αιτια του AIDS.Φερεται απο τους αρνητες να ειναι ο κατασκευαστης των αντιπρωτεασων,μιας κατηγοριας αντιρετροικων φαρμακων.

2.Τι ψευδη πραγματα δηλωνει:

O David Rasnick φερεται απο τους αρνητες να ειναι ο εφευρετης των αντιπρωτεασων μιας κατηγοριας αντιρετροικων φαρμακων σχεδιασμενων να επιτιθονται στο ενζυμο πρωτεαση του HIV,αναστέλλοντας την αναπαραγωγή του μεσα στο κύτταρο-ξενιστη.

Αλλα ο David Rasnicκ ΔΕΝ ειναι ο εφευρετης των αντιπρωτεασων!

Μολονότι ειναι αληθεια οτι εργαζονταν στα εργαστηρια οπου καποιοι αναστολεις της πρωτεάσης αναπτυχθηκαν το ονομα του δεν αναφερεται σε ΚΑΜΙΑ πατεντα αυτης της κατηγοριας των φαρμακων,πραγμα που θα ισχυε εαν οντως ηταν ενας απο τους εφευρετες τους!!!!Επιπροσθετως οι χημικες ουσιες που κατασκευασε ο Rasnick δεν χρησιμοποιουνται στη θεραπεια κατα του HIV.

O Rasnick επισης αναφερει ψευδως οτι ηταν επισκεπτης καθηγητης στο Πανεπιστημιο της Καλιφορνιας!Ο Rasnick ποτε δεν υπηρξε και δεν ειναι επισκεπτης καθηγητης.Απλα ο φιλος του ο Dr Duesberg (που ειναι καθηγητης στο Πανεπιστημιο αυτο) επετρεψε στο Rasnick να χρησιμοποιει το εργαστηριο του!

Το πανεπιστημιο κατεριψε τον ανωθεν ψευδη ισχυρισμο του με την εξης ανακοινωση :

"Aπο οσο καταλαβα ο David Rasnick ισχυριστηκε οτι υπαρχει σχεση μεταξύ του ιδιου και του τμήματος μας σε ενα αρθρο (περιοδικο Citizen 1997).O David Rasnick δεν εχει κανενος ειδους σχεση με το Τμημα Μοριακης και Κυτταρικης Βιολογιας του Πανεπιστημιου της Καλιφορνιας.Οταν καποιος παραποιει το ειδος της σχεσης του με ενα πανεπιστημιο,πρεπει να εχουμε υποψη οτι μπορει να παραποιει τα δεδομενα και τα επιχειρηματα σε αλλα πεδία".

Richard Hallard PHD

Πανεπιστημιο της Καλιφορνιας,Berkley

Τμημα Μοριακης και Κυτταρικης Βιολογιας.


"Dr" Giraldo.

1.Ποιος είναι;

Ενας τεχνολόγος-τεχνικος ιατρικων εργαστηριων που δουλευε στο νοσοκομειο Presvyterian της Νεας Υόρκης.

2.Ποια τα ψεματα του;

Iσχυριζονταν για πολλα χρονια οτι κατειχε ερευνητικη θεση στο συνεργαζομενο με το νοσοκομειο Presvyterian Iατρικο Kολλεγιο Well του Πανεπιστημιου της Κορνουάλης.Για παραδειγμα σε μια ιστοσελιδα του προσωπικου του ιστοτόπου χωρις ημερομηνια ο Giraldo γραφει:"Τα τελευταια 6 χρονια εργαζομαι στο εργαστηριο κλινικης ανοσολογιας ενος απο τα πιο αξιολογα Πανεπιστημιακα νοσοκομεια της πόλης της Νέας Υόρκης".To νοσοκομείο εχει μεγάλο κυρος πραγματι,αλλα ο Giraldo παραλειπει το γεγονος οτι εργαζονταν εκει ως ΤΕΧΝΙΚΟΣ κατω απο την επιβλεψη αλλων και δεν ηταν ενας ανεξαρτητος,με τα καταλληλα ακαδημαικα προσοντα ερευνητης.

Η επαγγελματικη θεση του Giraldo εχει παραποιηθεί,στα εισαγωγικα σημειωματα των συνεντευξεων μαζι του.Ενα τετοιο παραδειγμα βρισκεται στο περιοδικο εναλλακτικης ιατρικης The Townsed letter for Doctor and Patients που με ειλικρινεια ομολογει οτι "ενθαρυνει αναφορες που δεν βασιζονται σε δεδομενα αλλα ειναι ανεκδοτολογικης φυσεως,συνεπως οι πληροφοριες που παρουσιαζονται μπορει να μην ειναι σωστες" .Η συνεντευξη του εκει ξεκιναει ετσι "Aπο τον Μαιο του 1993 ο Dr Giraldo υπηρξε γιατρος-τεχνολογος (καινουργια πατεντα αυτο!) σε ενα μοριακο εργαστήριο στην Νεα Υόρκη".Στην πραγματικοτητα ο Giraldo δεν υπηρξε ποτε γιατρος!

Στο site της συγχωρεμενης αρνητριας του AIDS Cristine Margiore,αναφερεται ψευδως ως "Dr Giraldo,ειδικος στις λοιμώδεις και τροπικες ασθενειες,κεντρο της Κορνουαλης,Νεα Υόρκη".Και παλι ποτε δεν κατειχε τετοια θεση!Ηταν ενας τεχνικος που δουλευε στην ερευνα,εκτελωντας εργαστηριακη δουλεια ρουτινας και που ποτε δεν κατειχε αδεια ασκησης ιατρικου επαγγελματος!




 

Fuckable

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
201
Κριτικές
18
Like
5
Πόντοι
11
και αν βγει αρνητικο τοτε ολα καλα..αν βγει θετικο τι γινετε μετα θα ειναι απεξω η αστυνομια να με συλαβει :think:

Σωστή η απορία του ΧΑΝΙΩΤΗΣ81...δείτε και αυτό


Μια επικίνδυνη «αρχή της αναλογικότητας»

Tου Τακη Παναγιωτοπουλου*

Πριν από λίγες ημέρες οι επίσημες αστυνομικές και υγειονομικές αρχές της χώρας έδωσαν στη δημοσιότητα φωτογραφία και πλήρη στοιχεία ταυτότητας για 12 εκδιδόμενες γυναίκες από το κέντρο της Αθήνας, οι οποίες σε σχετικούς ελέγχους βρέθηκαν θετικές στον ιό HIV, δηλαδή τον ιό του AIDS. Πρόκειται για ακραίο στιγματισμό και βάναυση διαπόμπευση.

Υποστηρίχθηκε ότι η δημοσιοποίηση ήταν απαραίτητη για να λάβουν γνώση οι πελάτες των γυναικών που είχαν σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη ώστε να προσφύγουν σε νοσοκομεία ή άλλες υπηρεσίες υγείας και να εξεταστούν για τον ιό ή/και να λάβουν έγκαιρα αγωγή. Εγινε, μάλιστα, επίκληση της αρχής ότι το συλλογικό συμφέρον (της προάσπισης της δημόσιας υγείας) είναι υπέρτερο του ατομικού συμφέροντος (της προστασίας των προσωπικών δεδομένων της οροθετικής γυναίκας).

Ομως, το ζήτημα είναι τελείως διαφορετικής φύσης. Εν προκειμένω, δεν μπαίνουν στη ζυγαριά δύο αντιτιθέμενα αγαθά. Γιατί αποτελεί κλασική γνώση, άλφα-βήτα στην επιστήμη της δημόσιας υγείας, ότι ο στιγματισμός μελών κάποιας κοινωνικής ομάδας, ιδιαίτερα εάν αυτή είναι περιθωριοποιημένη και ανίσχυρη, έχει πολύ βλαβερές συνέπειες για τη δημόσια υγεία. Ιδιαίτερα σε σχέση με το AIDS. Οδηγεί τα μέλη της ομάδας αυτής μακριά από τις υπηρεσίες υγείας, μακριά από την αναζήτηση γιατρού, διαγνωστικών εξετάσεων, συστηματικής θεραπείας - με ολέθριες συνέπειες για τη διασπορά του ιού. Αυτό δεν είναι θεωρητικό, έχει δειχθεί από την εμπειρία και από επιστημονικές μελέτες. Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (ECDC) συμπυκνώνει την υπάρχουσα γνώση με τρόπο κατηγορηματικό: «το απόρρητο αποτελεί θεμελιώδη αρχή», «η έλλειψη εμπιστοσύνης για την τήρηση του απορρήτου μεταξύ ατόμων σε υψηλό κίνδυνο μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο για την πρόσβασή τους σε διαγνωστικές υπηρεσίες για τον ιό HIV» (1).

Αποτελεσματική πρόληψη, ιδίως για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες, μπορεί να γίνει μόνο με την οικοδόμηση σχέσεων εμπιστοσύνης. Η επίπονη εργασία που έχει γίνει στην κατεύθυνση αυτή από ευσυνείδητους λειτουργούς υγείας τινάχτηκε στον αέρα μέσα σε λίγες ώρες.

Η προστασία των ασθενών και ο σεβασμός στην προσωπικότητά τους αποτελεί αξία αυτή καθαυτήν. Θλίψη και αγανάκτηση προκαλεί η εικόνα της διαπόμπευσης γυναικών με εμφανή σημάδια εξαθλίωσης στις φωτογραφίες που δημοσιοποίησε η Ελληνική Αστυνομία, με πλήρες όνομα, όνομα πατρός και μητρός, τόπο γέννησης και κατοικίας! Η ισοπέδωση συγκεκριμένων ανθρώπων, συγκεκριμένων ασθενών, συγκεκριμένων οικογενειών από το επίσημο κράτος είναι ντροπή για τον πολιτισμό της χώρας μας. Πώς, αλήθεια, εφαρμόστηκε η «αρχή της αναλογικότητας»; Γιατί δεν αρκούσε η δημοσιοποίηση της διεύθυνσης των πορνείων και η επισήμανση του κινδύνου στους επισκέπτες τους; Γιατί δεν προτάχθηκαν μέτρα για τον έλεγχο των παράνομων πορνείων - μέτρα που με έκπληξη πληροφορούμαστε ότι δεν έχουν ληφθεί για καιρό;

Πώς συμβιβάζεται ένα τόσο ακραίο μέτρο με τη μικρή πιθανότητα να μολυνθεί κάποιος με τον ιό HIV από μία χωρίς προφύλαξη επαφή με μολυσμένο άτομο («1% σύμφωνα με τα υπάρχοντα επιδημιολογικά δεδομένα», [2]), παρότι η σοβαρότητα της κατάστασης δεν αφήνει περιθώριο για απολύτως καμία αμέλεια στη χρήση προφυλακτικού;

Η εκτίμηση κινδύνου και η στάθμιση των δεδομένων για τη λήψη της απόφασης για δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων αποτελεί κατ’ εξοχήν (δι)επιστημονικό έργο, που απαιτεί καλή γνώση των ιατρικών και επιδημιολογικών δεδομένων και καλή κατανόηση των ηθικών διλημμάτων.

Το υπουργείο Υγείας πρέπει άμεσα να δώσει στη δημοσιότητα ποια επιστημονική επιτροπή ή φορέας προέβη στη στάθμιση και γνωμοδότηση. Πρέπει, επίσης, να δώσει στη δημοσιότητα τη γνωμοδότηση αυτή (με βάση την οποία και ο εισαγγελέας έλαβε την απόφασή του), καθώς και τα ονόματα των επιστημόνων που την υπογράφουν.

Το συμβάν της δημοσιοποίησης προσωπικών στοιχείων για άτομα θετικά στον ιό του AIDS είναι εξαιρετικά σοβαρό. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, ούτε καν συζητείται ότι μπορεί να συμβεί, πουθενά στον προηγμένο κόσμο - για λόγους αρχών και για λόγους συμφέροντος της δημόσιας υγείας. Η κοινωνία, ο ιατρικός και ο επιστημονικός κόσμος δεν μπορεί να μείνουν σιωπηλοί.

1)
2)
* Ο κ. Τάκης Παναγιωτόπουλος είναι καθηγητής της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας.

 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
Θα σου απαντησω ΠΕΡΣΙΝΑ ΞΙΝΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ.Μου τους παρουσιαζεις σαν ασο απο το μανικι ενω τους ξερω εδω και χρονια.

Θα σου πω οτι οχι μονο τους εχουν απαντησει οι ιολογοι τους εχουν ξεσκισει κυριολεκτικα.

Θα σου πω οτι  το περιοδικο continium εκλεισε οταν όλοι οι συντακτες του πέθαναν απο AIDS....

Θα σου πω οτι ο Duesberg είναι ενα απο τα ατομα που προσπαθησαν εις ματην να πεισουν τους συντακτες οτι ο ιος υπάρχει.

Θα σου πω οτι κανενας ιολογος δεν αμφισβητει την απομονωση του HIV.

Θα σου πω οτι η (ελληνιδα την καταγωγη) κυρια (Eleni Papadopoylos Eleopoulos) που την αμφισβητει είναι ΦΥΣΙΚΟΣ (με διπλωμα απο την Ρουμανια) δουλευει ως τεχνικος σε ενα αυστραλιανο νοσοκομειο,δεν εχει τα προσοντα για να κρινει αν απομονωθηκε ενας ιος σωστα και εχει κραχτει απο καθε ιολογο που εξετασε τις αντιρρησεις της.

Θα σου πω οτι ουτε αυτη ουτε ο Maniotis (βιολόγος τι ντροπη) εχουν δουλεψει ποτε με τον HIV ή με οποιαδηποτε αλλο ιο στο εργαστηριο ουτε εχουν να επιδειξουν εστω μια δημοσιευμενη επιστημονικη εργασια πανω σε οποιοδηποτε ιο.

Θα σου πω οτι ο Maniotis ευθυνεται εκτος απο τον θανατο της Μαριας και για τον θανατο του δημοσιογραφου Λαμπρου Παπαντωνιου τον οποιο επεισε παρουσιαζομενος ως ειδικος (ισχυριζονταν ψευδως οτι ειναι καθηγητης παθολογιας) να κοψει τα φαρμακα του με αποτελεσμα να παρει η υγεια του Λαμπρου την κατω βολτα και να χασει τελικα την ζωη του.


Τι συμφερον έχουν ;;;Ο Duesberg κανει buisness με ενα αλλο αρνητη πουλωντας συμπληρωματα στους ασθενεις και τους οροθετικους υποσχομενος οτι θα τους κανει περδικι.H φυσικος την βρισκει να κοντραρεται με εξειδικευμενους ιολογους νομιζει οτι επειδη διαβασε μονη της βιολογια οτι εγινε και ειδικος επι των βιολογικων θεματων.Επισης υπαρχει και ενα πραγμα που λεγεται ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ.

Έτσι Μαρία , 2012 και ορισμένοι ακόμα δεν έχουν πειστεί ότι υπάρχει HIV/AIDS. 

Πάρα πολλοί δυστυχώς.

Πάντως για τον θάνατο της Παπαγιαννίδου δεν φταίει μόνο και αυτός ο Maniotis. Τόσους φίλους, γιατρούς, συγγενείς που είχε που όλοι τη συβούλευαν για το αντίθετο. Κάπου και αυτή είχε επιλέξει την άρνηση ως μηχανισμό άμυνας, δεν ήθελε να ακούσει μάλλον.
 

Mariaq

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2012
Μηνύματα
116
Like
0
Πόντοι
1
Έτσι Μαρία , 2012 και ορισμένοι ακόμα δεν έχουν πειστεί ότι υπάρχει HIV/AIDS.

Πάρα πολλοί δυστυχώς.

Πάντως για τον θάνατο της Παπαγιαννίδου δεν φταίει μόνο και αυτός ο Maniotis. Τόσους φίλους, γιατρούς, συγγενείς που είχε που όλοι τη συβούλευαν για το αντίθετο. Κάπου και αυτή είχε επιλέξει την άρνηση ως μηχανισμό άμυνας, δεν ήθελε να ακούσει μάλλον.

Nαι φίλε μου στα σιγουρα επαιξε τεραστιο ρολο η αρνηση αλλά τεραστιο ρολο επαιξε και η έλλειψη ακαδημαικων προσοντων και η ελλειψη γνωσης του πως λειτουργει η επιστημονικη κοινότητα η οποια εχει αναπτυξει μηχανισμους για να εντοπιζει τοσο τα λάθη όσο και τους απατεώνες.

Ενας επιστημονας δεν ψαχνει να βρει απαντησεις για ενα επιστημονικο ερωτημα σε ντοκιμαντερ,σε συνεντευξεις,σε δηλωσεις ή σε βιβλια λογοτεχνιας.Ενας επιστημονας ψαχνει να βρει απαντησεις στις δημοσιευμενες επιστημονικες εργασιες ή εκπονει ο ιδιος τις εργασιες του.

Η Μαρια ηταν φιλολογος με μεταπτυχιακα στην τεχνη δεν ειχε κανενα μηχανισμο ακαδημαικης αμυνας.

Οπως δυστυχως οι περισσοτεροι ανθρωποι.


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom