Νέα

Σινέ Θεανώ (Θεσσαλονίκη)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα samsungmobile
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.071
Like
1.289
Πόντοι
216
Αν ψήνεται κανείς για εξόρμηση στο Θεανώ κατά τις επτά ας πει...
 

trospe Giant

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2013
Μηνύματα
902
Κριτικές
6
Like
473
Πόντοι
26
που γαμιεσται,μεσα στο σινεμα ?
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Gay είναι και οι λεσβίες τύπε!

Σας περιμένουμε με Νέο πρόγραμμα 2+2 έργα
της Παγκόσμιας Παραγωγής!


:zombie: :zombie: :zombie:



 

Συνημμένα

  • Theano2.jpg
    Theano2.jpg
    158,4 KB · Εμφανίσεις: 103
  • Theano01.jpg
    Theano01.jpg
    169,1 KB · Εμφανίσεις: 104

dreamtom

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Καλημέρα σε όλους! Ποια ώρα μες στη μέρα παίζουν οι καλύτερες φάσεις στο σινεμά;
 

Σέκερης

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπερα παιδια,λειτουργει καποιο σινεμα μεχρι και σημερα στην θεσσαλονικη και αν ναι  ποιο και τι κοσμο μαζευει και τι ωρες προτεινεται να παμε..
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.071
Like
1.289
Πόντοι
216
Καλησπερα παιδια,λειτουργει καποιο σινεμα μεχρι και σημερα στην θεσσαλονικη και αν ναι  ποιο και τι κοσμο μαζευει και τι ωρες προτεινεται να παμε..
Θεανώ και Βίλμα. Θεανώ καλύτερες ώρες σ/κ από τις 6 και μετά. Βιλμα καλύτερα καθημερινές μεσημέρι μετά τις 14. Καλύτερο κόσμο έχει στο Θεανώ, που προσφέρεται για άνετο γαμήσι καθώς έχει δωμάτιο με καναπέ... Στο Βίλμα γαμιέσαι στο όρθιο...
 

Σέκερης

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
ωραια κομπλε,μια επισκεψη νομιζω πως πρεπει να την κανω..
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.071
Like
1.289
Πόντοι
216
Τέλος εποχής... Δυστυχώς, από σήμερα δεν υπάρχει πια σινε Θεανώ, καθώς έκλεισε. Χθες ήταν η τελευταια μέρα λειτουργίας και ήδη είχαν ξηλώσει ταμπέλες και σειρές καθισμάτων. Τα παιδιά που το έχουν μου είπαν ότι ψάχνουν να βρουν καινούριο χώρο και να το ανοίξουν ξανά, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν καταφέρει να βρουν... Κρίμα πραγματικά καθώς ήταν μια διέξοδος στις κάβλες πολλών gay της πόλης... :priest: :priest: :priest:
Ας ελπίσουμε να ανοίξει ξανά σε άλλο χώρο.
Χθες ήταν αποκαρδιωτικά, μόλις τρία άτομα μέσα, με γάμησαν οι δύο, ο τρίτος ήθελε μόνο πίπα να του πάρω, μέχρι που έχυσε... Πλέον, θα βρισκόμαστε στη Βίλμα, καθώς το Λαϊκόν δεν μαζεύει καλό κόσμο...
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Τύπε κυκλοφορεί πολύ αλητεία στο Λαϊκόν. Να προσέχεις γιατί θα σε "χαλάσουν" εκεί μέσα.




:zombie: :zombie:
 

gfn1985

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2016
Μηνύματα
43
Like
8
Πόντοι
0
Τύπε κυκλοφορεί πολύ αλητεία στο Λαϊκόν. Να προσέχεις γιατί θα σε "χαλάσουν" εκεί μέσα.

οπως τα λες ειναι. ειναι επικινδυνο σινεμα το λαικο, εχει πολλους επαγγελματιες αλλοδαπους και ελαχιστους ελληνες θαμωνες

προτιμηστε τη βιλμα που ειναι ασφαλης και εχει ελαχιστους (ως καθολου) αλλοδαπους
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
[size=20pt]Το αμαρτωλό Σινέ Θεανώ στα ανατολικά δεν υπάρχει πια [/size]





Το Σινέ Θεανώ ήταν ένα από τα τρία εναπομείναντα τσοντοσινεμά της Θεσσαλονίκης. Παραδόξως δεν βρισκόταν στην “αμαρτωλή” γωνιά της πόλης, στο Βαρδάρι, όπως τα άλλα δύο, αλλά ανατολικά, κοντά στο Ιπποκράτειο.
Εξεπλάγην που το αντίκρυσα κλειστό. Δεν έχω ιδέα πότε μπορεί να έκλεισε. Μέχρι πριν δυο-τρία χρόνια, που έμενα στην γειτονιά, λειτουργούσε ακόμη.

«Ταινίες σεξ Α’ διαλογής, τώρα με καινούρια μηχανήματα εικόνας-ήχου. Έναρξη προγράμματος 14.00 μ.μ.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Το πρόγραμμα είναι αυστηρώς ακατάλληλο».

Τέτοια έγραφαν οι αφίσες στην βιτρίνα, πλάι σε φωτογραφίες με κάτι γυμνές κυρίες με αστεράκια ή καρδούλες στα επίμαχα σημεία.
Τα ‘βλεπα παιδάκι ακόμα (η γιαγιά μου έμενε στον τρίτο της οικοδομής) με εντελώς ασχημάτιστη εικόνα για το σεξ και βραχυκύκλωνα. Και με πείραζαν οι γονείς μου κι η μεγάλη μου αδερφή που τα χάζευα με δέος.

Μια φορά είχα πάει σαν θεατής, και μάλιστα με την τότε κοπέλα μου. Ήμασταν εκεί 19-20 χρονών. Οι υπόλοιποι θαμώνες (όλοι άντρες) μεταξύ σαράντα κι εβδομήντα• στεκόντουσαν όρθιοι πίσω-πίσω και με το που παραμέριζες την κουρτίνα ένιωθες τα βλέμματα να σε σκανάρουν πατόκορφα.

Καθίσαμε κάπου στην μέση της πλατείας για κάνα τέταρτο (δε πολυβλεπόταν η τσόντα) και μετά βγήκαμε έξω και πιάσαμε κουβέντα με τον προβολατζή.
Μας είπε όλη την ιστορία και τα μυστικά της αίθουσας: ξεκίνησε σαν κινηματογράφος Α’ προβολής, στη συνέχεια έπαιζε καράτε και καλτιές τρόμου, και κάπου στα 80s το γύρισε σε τσοντάδικο.

Μας είπε και για το δωματιάκι που έπαιζε τις γκέι τσόντες και για τα ντιβανάκια που τους είχε για “παν ενδεχόμενο”. Όσο κάτσαμε μέσα, βέβαια, όλοι στις τουαλέτες μπαινόβγαιναν. Κι αυτό εξυπηρετούσε τελικά ο χώρος, συναντήσεις στα σκοτεινά, συναντήσεις που δεν μπορούσαν να γίνουν έξω από ‘κει πέρα.
Γι’ αυτό κι άντεξε, σε πείσμα των καιρών που άλλαζαν, ακόμα και της κρίσης: πρόσφερε πολλά περισσότερα από ένα ευκαιριακό ξεχαρμάνιασμα. Πρόσφερε διέξοδο, ίσως κι από ζωές παγίδευσης κι ενοχών. Και πετυχαίνοντας, τυχαία, σήμερα αυτή την εικόνα ερήμωσης δεν ξέρω αν στεναχωριέμαι που ένα κομμάτι της πόλης και της ζωής μου με ιδιαίτερη ιστορία έσβησε οριστικά ή χαίρομαι γιατί οι εποχές που ο κόσμος έπρεπε να κρύβει τις καύλες και την αξιοπρέπειά του σε κάτι σκοτεινές βρωμοτουαλέτες αποσύρονται στην λήθη.

Σημείωση parallaxi: Το Θεανώ, όπως το Δίον, η Βίλμα και πολλά άλλα τσοντοσινεμά της συνοικίας αποτέλεσαν για δεκαετίες ναούς εκτόνωσης ερωτική και συνευρέσεων. Πέρα από την κλασική πιάτσα του Βαρδάρη, υπήρχαν οι τοπικοί ναοί με τους νοικοκυραίους να μπαίνουν μέσα προσέχοντας μην τους δει κανείς από τη γειτονιά. Στα διαλλείματα άνοιγαν μια εφημερίδα και κρύβονταν πίσω της ενώ κατά τη διάρκεια της ταινίας το πήγαινε έλα στις τουαλέτες ήταν ασταμάτητο…
Πηγή: :zombie: :zombie: :zombie:
 

nikmech

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
828
Κριτικές
1
Like
590
Πόντοι
86
Από τα ιστορικά τσοντάδικα της πόλης, πρωτοπήγα αρχές δεκαετίας '80 μαθητής. Μαζί με το Όσκαρ στην Παπαναστασίου - που μεσουρανούσα επίσης την ίδια εποχή νυν μπουζουκτσίδικο ήταν τα μόνα στην ανατολική πλευρά της πόλης !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom