Νέα

Πού θα επενδύατε 300Κ ευρώ;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.752
Κριτικές
36
Like
35.590
Πόντοι
18.565
Πολύ εκλεκτινός και κιμπάρης ο γέροντας. Εγώ θα τα σε 15.000 επισκέψεις του 20ευρου. Μόνο που δε μου βγαίνουν οι μέρες. Ούτε ο Σπαλιάρας να ήμουν.
Και εγω τις μερες υπολογισα. Στην καλυτερη και στην χειροτερη. Συν το οτι, σιγουρα και εγω, δεν ειμαι Σπαλιαρας.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
1631551174995.png


Σήμερα είδα αυτό. Όσοι είστε φτιαγμένοι οικονομικά (βλέπω αρκετοί είναι) κοιτάξτε το σαν επένδυση. Πιθανολογώ τα επόμενα χρόνια θα προσφέρονται τέτοιου στυλ προτάσεις για επένδυση. Το πώς και το γιατί δεν τα ξέρω. Πάντως μου έκανε εντύπωση το ποσοστό απόδοσης.
Δεν είναι μεγαλο το 3.5% για τετοιο ποσο. Μαλιστα θα χαρακτηριζα την κινηση σχετικα υψηλου ρισκου, κυριως λογω κινδυνων που σχετιζονται με την ιδια την επιχειρηση. Δεσμευεις ενα ποσο μεγαλο, πολυ μακροχρονια με μικρη πιθανοτητα να ανεβει η αξια του κεφαλαιου σου και με αρκετα ρισκα οπως χρεοκοπια της επιχειρησης, μειωση της αξιας της, ανταγωνισμος, κακες χρονιες (κοβιντ, κλπ)
Αν ηταν κανα 7-8% ισως αξιζε. Στο 3.5% εχει πολυ καλυτερες ευκαιριες, πχ εταιρικα ομολογα στιβαρων εταιριων.
Μιλωντας για ακινητα, για μενα αγορα χωρου σε μεγαλα κτιρια οπως τον Πυργο του Πειραια η τους ουρανοξυστες του Ελληνικου, ειναι επενδυσεις που θα εχουν αξια για παντα, αλλα εκει μιλαμε για δυσθεωρητα ποσα, που δε μπορει να παιξει μπαλα ιδιωτης μικροεπενδυτης.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
645
Κριτικές
2
Like
1.579
Πόντοι
206
φίλε μου αν τα είχα θα τα άφηνα στον τόκο, έστω και 1%

επενδύσεις κάνουμε με των άλλων τα χρήματα

μάλλον όμως δεν τα έχεις ή τα έχεις κληρονομήσει ή θα τα κληρονομήσεις.

κανείς που μάζεψε δουλεύοντας 300Κ δεν κάνει τέτοιες ερωτήσεις.
Πολύ σίγουρος ακούγεσαι αλλα πρόσεχε γιατί δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα...
Το πώς τα έβγαλα ή αν τα βρήκα έτοιμα δεν υπάρχει περίπτωση να το πω εδώ μέσα έτσι κι αλλιώς...
Αλλά ποτέ μην υποτιμάς το feedback που μπορείς να πάρεις από απλούς ανθρώπους, φίλους, μεγαλυτερούς σου κτλπ. Αυτό το έμαθα μέσα απ' τη δουλειά η οποία είναι καθημερινότητα μου από την εποχή που ήμουν ακόμη ανήλικος...
 

zakthes

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
519
Like
474
Πόντοι
26
Σίγουρα κάτι σχετικό με τον τουρισμό. Εγώ π.χ θα επένδυα στην εκμετάλλευση σκαφών αναψυχής(πολυτελών γιοτ ή μικρών ταχύπλοων). Είναι νομίζω κ λίγο μόδα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.397
Κριτικές
2
Like
5.579
Πόντοι
2.356
Σίγουρα κάτι σχετικό με τον τουρισμό. Εγώ π.χ θα επένδυα στην εκμετάλλευση σκαφών αναψυχής(πολυτελών γιοτ ή μικρών ταχύπλοων). Είναι νομίζω κ λίγο μόδα.
Έξυπνο αυτό! Συμφωνώ!
 

6Y44

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Οκτ 2018
Μηνύματα
1.735
Κριτικές
56
Like
6.101
Πόντοι
11.836
Σίγουρα κάτι σχετικό με τον τουρισμό. Εγώ π.χ θα επένδυα στην εκμετάλλευση σκαφών αναψυχής(πολυτελών γιοτ ή μικρών ταχύπλοων). Είναι νομίζω κ λίγο μόδα.

Με τουρισμό μειωμένο στο ναδίρ σε σχέση με το παρελθόν νομίζω ότι η κίνηση ειναι μάλλον λάθος
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Υπάρχει αλλά πρέπει να βρεις πάρκινγκ σε πυκνοκατοικημένη περιοχή που οι κάτοικοι για να βρουν θέση θα πρέπει να παρκάρουν 1 χιλιόμετρο μακριά από το σπίτι η δουλειά τους.
Και συνήθως σε "επικδυνες" Περιοχές που κάποιος θα φοβηθεί να αφήσει το αμάξι εξω
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
ποσο ειναι η μετοχη νετφλιξ?
γιατι αμα ειναι κανα 500-600αρι, θα θες 2 χρονια για να παρεις 1 μετοχη...μιλαμε για τρομερη επενδυση...
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Σαν τρόπος σκέψης το ανέφερα περισσότερο αλλά αν δεις την πορεια της μετοχής τα τελευταία 10 χρόνια δε θα ήταν και άσχημη ιδεα. Εγώ το 2012 αν έβαζα σε μια τυχαία μετοχή 2 χιλ και το αφηνα 10 χρόνια τώρα θα επερνα αμάξι 20 χιλιαδων
 

zakthes

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
519
Like
474
Πόντοι
26
Με τουρισμό μειωμένο στο ναδίρ σε σχέση με το παρελθόν νομίζω ότι η κίνηση ειναι μάλλον λάθος
Στο ναδιρ ο τουρισμός στην Ελλάδα? κάποιο λάθος κάνεις. Η μοναδική 'βιομηχανία' της χώρας μας. Σίγουρα θα αυξηθεί κατά πολύ τα επόμενα χρόνια κ όχι μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες. Πήγα 4 μέρες στην Πάργα το καλοκαίρι κ δεν έβρισκα απλό ταχύπλοο σκάφος ούτε για δείγμα. Κλεισμένα όλα για τις επόμενες 15 ήμερες. Με τιμές ενοικίασης 100-120 ευρώ το 8ώρο(χώρια τα καύσιμα)
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.000
Κριτικές
4
Like
7.491
Πόντοι
2.306

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
594
Like
435
Πόντοι
26
ρε παιδια εγιναν ολοι οικονομικοι συμβουλοι - αναλυτες η ειναι η ιδεα μου? τα σοσιαλ μηντια γεμισε απο αυτους που θα σου δωσουν συμβουλες που να επενδυσεις τα λεφτα σου. σημερα εβλεπα μια ελληνιδα κοπελα στο τικ-τοκ που ελεγε να βαζεις 20-30 ευρω καθε μηνα σε μια πλατφορμα ψηφιακη. πριν μια εβδομαδα με ακολουθησε μια αμερικανιδα στο ινσταγκραμ και μου εστειλε μηνυμα. ενας γνωστος μου δηλωνει μεσα στο ινσταγκραμ οτι ειναι συμβουλος κρυπτονομισματων. τι γινεται ρε παιδια?
 
Εγγρ.
19 Αυγ 2021
Μηνύματα
90
Like
73
Πόντοι
0
Σίγουρα κάτι σχετικό με τον τουρισμό. Εγώ π.χ θα επένδυα στην εκμετάλλευση σκαφών αναψυχής(πολυτελών γιοτ ή μικρών ταχύπλοων). Είναι νομίζω κ λίγο μόδα.
Τεκμήρια, φόρος πολυτέλειας, ασφάλεια πληρώματος, καθημερινά έξοδα, συντήρηση, πάρκινγκ εκτός σεζόν, ποοστό απο εταιρία ενοικιάσεως. Αυτά τα βρήκες ? Γιατί η ψαρόβαρκα του καπετάν Μιχάλη, δεν πιάνει πολλά στην αγορά.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.397
Κριτικές
2
Like
5.579
Πόντοι
2.356
Τώρα που το ξανασκέφτομαι το νήμα αυτό, αν είχα 300.000€ θα αγόραζα τρεις άδειες ταξί και θα τις ενοικίαζα.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
Με τουρισμό μειωμένο στο ναδίρ σε σχέση με το παρελθόν νομίζω ότι η κίνηση ειναι μάλλον λάθος
Ο τουρισμός στο ναδίρ που πάει να φτάσει το αποτέλεσμα του 2019? :think:
 

SailorGr

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Αυγ 2013
Μηνύματα
1.242
Κριτικές
26
Like
10.993
Πόντοι
3.246
Τεκμήρια, φόρος πολυτέλειας, ασφάλεια πληρώματος, καθημερινά έξοδα, συντήρηση, πάρκινγκ εκτός σεζόν, ποοστό απο εταιρία ενοικιάσεως. Αυτά τα βρήκες ? Γιατί η ψαρόβαρκα του καπετάν Μιχάλη, δεν πιάνει πολλά στην αγορά.
Στην καλυτερη σου μενει ενα 3% κερδος. Αν ειχες επενδυσει για αγορα μεσω ΕΣΠΑ και το πουλουσες αμεσος, τοτε θα ειχες καλο κερδος και χωρις πονοκεφαλο...
 

Howitzer

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2021
Μηνύματα
168
Like
183
Πόντοι
1
Έχω γνωστούς που ήταν ταριφες τα παράτησαν και έγιναν φορτηγατζιδες και ντιλιβεραδες.. Τα ταξο ητνα σχετικά καλά μέχρι το 2019,οταν βγήκε ο κουλης ο κοσμάκης δεν είχε πλέον λεφτά για ταξί και έπαθαν καταστροφή όσοι είχαν αγοράσει ταξί, μέχρι το 2019 είχα λίγο δουλειά, πλέον οι ταριφες είναι σαν ζόμπι έχουν δουλειά τυπικά, στην ουσία όμως είναι ενεργοί, έχω με 300κ θα επερνα διαμερίσματα και θα τα νικιαζα, τα ενοίκια έχουνε πάθει στο Θεό, ζητανε 500ευρω για κάτι υπόγεια στο Αιγάλεω, άλλη μια παρενέργεια του κουλη,. Εσα σε 2 χρόνια διπλασιαστηκαν τα ενοίκια..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom