Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 351K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 14 άτομα (8 μέλη και 6 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.126
Like
21.121
Πόντοι
5.506
Κάποιος δεν υπάρχει εκεί να τσιμπουκωσει τη χοντρή τρελή να βγάλει το σκασμό της η πουτανα;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.699
Κριτικές
1
Like
29.402
Πόντοι
8.006
Μάλλον δεν είχες πετύχει το άλλο το νήμα όπου είχε γίνει διεθνολόγος και γνώριζε τα του Δικαστηρίου της Χάγης και τα των συνυποσχετικών, για αυτό είσαι τόσο επιεικής.
Σου απαντω οτι δεν μπορω να θυμαμαι ή να καταχωρω ο,τιδηποτε τυχον γραφτει μεμονωμενα. Αλλά μπορω να σου πω με σιγουρια οτι υπαρχουν αλλοι σεσημασμενοι "νομομαθεις" απο τα λιντλ εδω μεσα, με θρασος και σιγουρια, και δεν εχω την εντυπωση οτι ο resp ειναι ενας απο αυτους. Και κυριως δεν εχει επιχειρησει ποτέ να μου κάνει μαθηματα, οπως αλλοι.
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.002
Like
9.836
Πόντοι
1.406
Γιατί παραιτήθηκαν μόλις οι κύριοι Μπρατακος και Παπασταύρου;
Αφού όλα πάνε καλά...
ειχανε παει να τα βρουνε με τον ντροχο απο το σπιτι του.....βγηκε η κουφαλα ο σκερτσος και το αρνηθηκε -αλλα υπο το βαρος των αποκαλυψεων βγηκε τελικα ο εκπροσωπος τυπου και το παραδεχτηκε δημοσια.....Για να ξερετε ολοι με τη παλιογαμημενους πουστηδες και ψευτες εχουμε μπλεξει....ΛΕΡΕΣ!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.699
Κριτικές
1
Like
29.402
Πόντοι
8.006
ειχανε παει να τα βρουνε με τον ντροχο απο το σπιτι του.....βγηκε η κουφαλα ο σκερτσος και το αρνηθηκε -αλλα υπο το βαρος των αποκαλυψεων βγηκε τελικα ο εκπροσωπος τυπου και το παραδεχτηκε δημοσια.....Για να ξερετε ολοι με τη παλιογαμημενους πουστηδες και ψευτες εχουμε μπλεξει....ΛΕΡΕΣ!
Προφανως ο Κουλης αποφασισε να το παει μεχρι τερμα με τον Μαρινακη, εντυπωση μού κάνει. Τοσο σιγουρος αισθανεται?
 

pipa(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
383
Κριτικές
3
Like
827
Πόντοι
81
Στη δικαιοσύνη είναι ΗΔΗ.

Αλλά τα μαύρα πανό είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ λαϊκισμού, Όπως και το πανηγυρακι εδώ μέσα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Έχεις φοβερή αισθητική για τη συζήτηση και μάλιστα στο κορυφαίο επίπεδο, αυτό της Βουλής.
Ποια δικαιοσύνη; Δε θα σου πω τι πιστεύω εγώ. Οι συγγενείς των 57 θυμάτων πάντως με πλήθος στοιχείων διαφωνούν μαζί σου. Αλλά εσύ μάλλον ξέρεις καλύτερα.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.209
Like
4.348
Πόντοι
1.706
Μάλλον δεν είχες πετύχει το άλλο το νήμα όπου είχε γίνει διεθνολόγος και γνώριζε τα του Δικαστηρίου της Χάγης και τα των συνυποσχετικών, για αυτό είσαι τόσο επιεικής.
Άδικα το παλεύεις. Αν γράψω κάτι που δεν ισχύει με διορθώνεις και αναφέρεις τι ισχύει. Όπως μπορεί να σου βεβαιώσει ο Άλεξ, με τον οποιον κοντραριζομαστε συνέχεια, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχθώ το λάθος μου. Μου έχει επισημάνει και αυτός λάθη μου.
Ειδικά εσύ που είσαι νομικός, μπορείς να με κάνεις φύλλο και φτερό σε νομικά θέματα αν πω κάποια κουταμαρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.002
Like
9.836
Πόντοι
1.406
Προφανως ο Κουλης αποφασισε να το παει μεχρι τερμα με τον Μαρινακη, εντυπωση μού κάνει. Τοσο σιγουρος αισθανεται?
ο ντροσχο η ο μπροστινος,για διευκρινισε το αυτο να δω κατι!
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.126
Like
21.121
Πόντοι
5.506
Ποια δικαιοσύνη; Δε θα σου πω τι πιστεύω εγώ. Οι συγγενείς των 57 θυμάτων πάντως με πλήθος στοιχείων διαφωνούν μαζί σου. Αλλά εσύ μάλλον ξέρεις καλύτερα.
Όταν σου λέω για λαϊκισμό θίγεσαι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.332
Like
11.172
Πόντοι
3.656
Σωστή επισήμανση. Αλλά υπό αυτό το πρίσμα, για όλες τις αποφάσεις θα έπρεπε να εφαρμόζουμε την άμεση δημοκρατία, πράγμα όχι απλώς πρακτικά ανέφικτο αλλά και λάθος. Ζούμε σε πολύπλοκο κόσμο, όχι στην Αθήνα του 5ου αιώνα π.Χ.
Για τα περισσότερα πράγματα είναι ορθότερο να αποφασίζουν όσοι έχουν τις γνώσεις και τη πρόσβαση στη πληροφορία και συγκεκριμένα όσοι από αυτούς εκλέξαμε να το κάνουν, σε όσους δώσαμε τη δηλαδή την εξουσία.
Αλλιώς θα καταλήγαμε σε παράδοξα.


Καταλαβαίνω τον παραλληλισμό, αλλά η δημοκρατία και η ελευθερία, αν και η συνύπαρξή τους είναι αυτονόητη, δεν είναι ταυτόσημες έννοιες.
Άμεση Δημοκρατία δεν μπορεί να εφαρμοστεί αλλά εγώ αρκούμε στο να αποφασίζουν αυτοί που πραγματικά ψηφίσαμε (όχι άλλοι 15 που έχωσαν με τις έδρες μπόνους) και το πιο σημαντικό σύμφωνα με αυτά που έταξαν προεκλογικά...και όχι να τάζουν απλά "νέες και πιο ευέλικτες πολιτικές που σκοπό θα έχουν την ενδυνάμωση της οικονομίας και την εξυγίανση του παρακράτους'' αλλά συγκεκριμένες προτάσεις νόμων που θα τις καταθέτουν επίσημα και αν δεν τηρήσουν ένα ποσοστό από αυτές να μπαίνουν σε διαδικασία ερώτησης του λαού για το θέλει να πράξουν.

Ούτε κυβερνήσεις τεχνοκρατών που δεν ψήφισε κανένας ούτε κωλοτούμπες.

Αυτό για εμένα θα ήταν μια πιο άμεση δημοκρατία.

Δεν είπα ότι είναι ταυτόσημες έννοιες αλλά έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό....όσο δεν μπορείς να είσαι ελεύθερος με δόσεις άλλο τόσο δεν υπάρχει δημοκρατία με δόσεις.

Ή είσαι ελεύθερος ή δεν είσαι...ή έχεις δημοκρατία ή δεν έχεις.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.681
Κριτικές
6
Like
8.747
Πόντοι
1.686
Εν τω μεταξύ ο σταθμάρχης είναι προφυλακισμένος
αυτό και αν είναι παραβίαση της νομιμότητας.

Η προφυλάκιση γίνεται για να μην επαναλάβει παρόμοιες πράξεις
και αν είναι ύποπτος φυγής.

Εξάλλου, αυτό που έκανε, το έκανε από ΒΛΑΚΕΙΑ
σαν ψηφοφόρος και βύσμα της ΝΔ των ηλιθίων.

Η προφυλάκιση του σταθμάρχη είναι για λαϊκά δικαστήρια

ΔΕΝ είναι σύμφωνη με τις διεθνείς συνθήκες που έχει υπογράψει η Ελλάδα ,

αλλά
%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%99%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%97-%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%97%CE%94%CE%99%CE%91%CE%96%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%9F%CE%9A.jpg



Όχι, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη Δικαιοσύνη – Δεν υπάρχει καν Δικαιοσύνη!​

15 Φεβρουαρίου 2024

Ο πρώην Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ισίδωρος Ντογιάκος, επιχείρησε (χρησιμοποιώντας το θεσμικό του ρόλο) να σταματήσει την έρευνα για τις υποκλοπές. Μάλιστα δε δημόσια τοποθέτησή του, ζήτησε φορολογικό έλεγχο και πρόστιμα σε «άτακτες» εφημερίδες για να συνετιστούν.

Η νυν Εισαγγελέας Γεωργία Αδειλίνη, πρότεινε σε χαροκαμένη μάνα του εγκλήματος ων Τεμπών, που ζήτησε απονομή Δικαιοσύνης και τιμωρία των υπαίτιων, να… στραφεί στην Εκκλησία ως παρηγοριά.

Η Πρόεδρος του Αρείου Πάγου Ιωάννα Κλάπα, συγκαλεί ολομέλεια του Ανώτατου Δικαστηρίου για να «απαντήσει» στην απόφαση του Ευρωκοινοβουλίου (όλης της Ευρώπης δηλαδή!) που καταδικάζει την κυβέρνηση Μητσοτάκη για κατάλυση του κράτους Δικαίου.

Όχι, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη Δικαιοσύνη.

Δεν υπάρχει καν Δικαιοσύνη!

Είναι ένας χώρος που με ευθύνη των ανώτατων λειτουργών του, έχει μετατραπεί σε γιουσουφάκι της κυβέρνησης , χωρίς αυτονομία και αξιοπρέπεια. Ένα εργαλείο επιβολής των κυβερνητικών σχεδίων.

Και εννοείται πως οι ενώσεις Δικαστών και Εισαγγελέων έχουν τη δικιά τους ευθύνη, γιατί αντί να παίξουν ρόλο ως επαγγελματικό σωματείο. καλύπτουν τους επίορκους που αποκαλύπτονται εμφανίζοντάς τους ως θύματα κακόβουλης κριτικής. Πρόκειται για ένα απαράδεκτο νταραβέρι (άλλης) εξουσίας με θύμα τον πολίτη και τη Δικαιοσύνη.

Ελλάδα 2.0.



:2funny::2funny::2funny::2funny:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.644
Κριτικές
178
Like
39.116
Πόντοι
21.896
Άσε το κανάλι της Βουλής και 25 Απριλίου καθηλωνομαστε στις τηλεοράσεις για να δούμε την επέλαση στα Latin awards Karol g
Shakira Selena Gomez Sebastian Yatra ( για δροσερούς ) παρουσιάζει η Espinoza ....
Τι ακούει η δικιά σου;
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.361
Κριτικές
10
Like
2.717
Πόντοι
3.385
Άδικα το παλεύεις. Αν γράψω κάτι που δεν ισχύει με διορθώνεις και αναφέρεις τι ισχύει. Όπως μπορεί να σου βεβαιώσει ο Άλεξ, με τον οποιον κοντραριζομαστε συνέχεια, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχθώ το λάθος μου. Μου έχει επισημάνει και αυτός λάθη μου.
Ειδικά εσύ που είσαι νομικός, μπορείς να με κάνεις φύλλο και φτερό σε νομικά θέματα αν πω κάποια κουταμαρα.
Δεν παλεύω τίποτα. Αν θέλεις να μάθεις, μπορείς να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα μου στο νήμα αυτό, θα σου λυθούν πολλές απορίες για πολλά. Απλά, όταν τα διάβαζες, τα είχες βρει εξαρχής λάθος διότι θεωρείς ότι είμαι γαλάζιος παπαγάλος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.699
Κριτικές
1
Like
29.402
Πόντοι
8.006
Άσε το κανάλι της Βουλής και 25 Απριλίου καθηλωνομαστε στις τηλεοράσεις για να δούμε την επέλαση στα Latin awards Karol g
Shakira Selena Gomez Sebastian Yatra ( για δροσερούς ) παρουσιάζει η Espinoza ....
Τι ακούει η δικιά σου;
molotov
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.361
Κριτικές
10
Like
2.717
Πόντοι
3.385
Εν τω μεταξύ ο σταθμάρχης είναι προφυλακισμένος
αυτό και αν είναι παραβίαση της νομιμότητας.

Η προφυλάκιση γίνεται για να μην επαναλάβει παρόμοιες πράξεις
και αν είναι ύποπτος φυγής.

Εξάλλου, αυτό που έκανε, το έκανε από ΒΛΑΚΕΙΑ
σαν ψηφοφόρος και βύσμα της ΝΔ των ηλιθίων.

Η προφυλάκιση του σταθμάρχη είναι για λαϊκά δικαστήρια

ΔΕΝ είναι σύμφωνη με τις διεθνείς συνθήκες που έχει υπογράψει η Ελλάδα ,

αλλά
%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%99%CE%9F%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%97-%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%97%CE%94%CE%99%CE%91%CE%96%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%9F%CE%9A.jpg



Όχι, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη Δικαιοσύνη – Δεν υπάρχει καν Δικαιοσύνη!​

15 Φεβρουαρίου 2024

Ο πρώην Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Ισίδωρος Ντογιάκος, επιχείρησε (χρησιμοποιώντας το θεσμικό του ρόλο) να σταματήσει την έρευνα για τις υποκλοπές. Μάλιστα δε δημόσια τοποθέτησή του, ζήτησε φορολογικό έλεγχο και πρόστιμα σε «άτακτες» εφημερίδες για να συνετιστούν.

Η νυν Εισαγγελέας Γεωργία Αδειλίνη, πρότεινε σε χαροκαμένη μάνα του εγκλήματος ων Τεμπών, που ζήτησε απονομή Δικαιοσύνης και τιμωρία των υπαίτιων, να… στραφεί στην Εκκλησία ως παρηγοριά.

Η Πρόεδρος του Αρείου Πάγου Ιωάννα Κλάπα, συγκαλεί ολομέλεια του Ανώτατου Δικαστηρίου για να «απαντήσει» στην απόφαση του Ευρωκοινοβουλίου (όλης της Ευρώπης δηλαδή!) που καταδικάζει την κυβέρνηση Μητσοτάκη για κατάλυση του κράτους Δικαίου.

Όχι, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη Δικαιοσύνη.

Δεν υπάρχει καν Δικαιοσύνη!

Είναι ένας χώρος που με ευθύνη των ανώτατων λειτουργών του, έχει μετατραπεί σε γιουσουφάκι της κυβέρνησης , χωρίς αυτονομία και αξιοπρέπεια. Ένα εργαλείο επιβολής των κυβερνητικών σχεδίων.

Και εννοείται πως οι ενώσεις Δικαστών και Εισαγγελέων έχουν τη δικιά τους ευθύνη, γιατί αντί να παίξουν ρόλο ως επαγγελματικό σωματείο. καλύπτουν τους επίορκους που αποκαλύπτονται εμφανίζοντάς τους ως θύματα κακόβουλης κριτικής. Πρόκειται για ένα απαράδεκτο νταραβέρι (άλλης) εξουσίας με θύμα τον πολίτη και τη Δικαιοσύνη.
Εσ



:2funny::2funny::2funny::2funny:


Εσύ ρε μάγκα αν είσαι μηχανικός, αντί να κάνεις νομικές αναλύσεις οι οποίες βρίθουν ανοησιών (κατ' επιεική προσέγγιση), γιατί δε μας βοηθάς σε κάτι πολύ πιο χρήσιμο λόγω της ειδικότητάς σου και της γνώσης των νόμων της φυσικής;
Λ.χ. ποιες είναι οι δυνάμεις που αναπτύσσονται σε μία σύγκρουση τρένων με μία συγκεκριμένη ταχύτητα και πόσο καταστροφικές μπορούν να είναι αυτές οι δυνάμεις; ποιοι είναι οι παράγοντες που την επηρεάζουν τη σύγκρουση;

Δε σε ειρωνεύομαι, ρωτάω πραγματικά γιατί ωραία κάνεις αναλύσεις για θέματα που αγνοείς, μήπως θα μπορούσες να συνδράμεις με τη γνώση σου σε κάτι που πραγματικά γνωρίζεις;
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.209
Like
4.348
Πόντοι
1.706
Δεν παλεύω τίποτα. Αν θέλεις να μάθεις, μπορείς να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα μου στο νήμα αυτό, θα σου λυθούν πολλές απορίες για πολλά. Απλά, όταν τα διάβαζες, τα είχες βρει εξαρχής λάθος διότι θεωρείς ότι είμαι γαλάζιος παπαγάλος.
Εγώ δύο πράγματα έγραψα.
Θεωρώ ότι δε μπορεί Ευρωπαίος Εισαγγελέας να καθήσει στο σκαμνί Υπουργό για παράβαση καθήκοντος.
Μπορεί;
Θεωρώ επίσης ότι μόνον η Βουλή μπορεί να διερευνήσει ποινικά και να δικάσει Υπουργό.
Μπορεί κάποιος άλλος;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.699
Κριτικές
1
Like
29.402
Πόντοι
8.006
Εσύ ρε μάγκα αν είσαι μηχανικός, αντί να κάνεις νομικές αναλύσεις οι οποίες βρίθουν ανοησιών (κατ' επιεική προσέγγιση), γιατί δε μας βοηθάς σε κάτι πολύ πιο χρήσιμο λόγω της ειδικότητάς σου και της γνώσης των νόμων της φυσικής;
Λ.χ. ποιες είναι οι δυνάμεις που αναπτύσσονται σε μία σύγκρουση τρένων με μία συγκεκριμένη ταχύτητα και πόσο καταστροφικές μπορούν να είναι αυτές οι δυνάμεις; ποιοι είναι οι παράγοντες που την επηρεάζουν τη σύγκρουση;

Δε σε ειρωνεύομαι, ρωτάω πραγματικά γιατί ωραία κάνεις αναλύσεις για θέματα που αγνοείς, μήπως θα μπορούσες να συνδράμεις με τη γνώση σου σε κάτι που πραγματικά γνωρίζεις;
O συγκεκριμενος ειναι η κλασικη περιπτωση νομομαθη απο τα λιντλ που ανεφερα προηγουμενως.
Ειναι δε πασιφανες το απωθημενο του που δεν μπηκε νομικη.
Και οχι μονο αυτο, αλλά απαξιωνει καθηγητες νομικης και δικαστες ως παπαγαλους.
Και γενικως τους νομικούς ως στερούμενους κριτικης ικανοτητας.
Εκπληκτική περιπτωση.
 
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.115
Like
1.001
Πόντοι
96
Η Ζωή ήθελε να μιλήσουν ακόμα 60 βουλευτές, αλλά η συνεδρίαση να τελειώσει στις 00:00, ενώ η ίδια ήρθε καθυστερημένη.
Τα ίδια κάνει και στα δικαστήρια.
Όλος ο κόσμος, η ψυχοθεραπεία της.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.193
Κριτικές
7
Like
2.919
Πόντοι
786
Εσύ ρε μάγκα αν είσαι μηχανικός, αντί να κάνεις νομικές αναλύσεις οι οποίες βρίθουν ανοησιών (κατ' επιεική προσέγγιση), γιατί δε μας βοηθάς σε κάτι πολύ πιο χρήσιμο λόγω της ειδικότητάς σου και της γνώσης των νόμων της φυσικής;
Λ.χ. ποιες είναι οι δυνάμεις που αναπτύσσονται σε μία σύγκρουση τρένων με μία συγκεκριμένη ταχύτητα και πόσο καταστροφικές μπορούν να είναι αυτές οι δυνάμεις; ποιοι είναι οι παράγοντες που την επηρεάζουν τη σύγκρουση;

Δε σε ειρωνεύομαι, ρωτάω πραγματικά γιατί ωραία κάνεις αναλύσεις για θέματα που αγνοείς, μήπως θα μπορούσες να συνδράμεις με τη γνώση σου σε κάτι που πραγματικά γνωρίζεις;
ξέρει κάτι μαθηματικά ο λαδάκης...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom