Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 370K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.174
Κριτικές
18
Like
16.164
Πόντοι
4.546
Eιμαιι εδώ για βοήθεια ...
Έγινε τίποτες;;:confused:
Κόσμος μπήκε τελευταία, από εκεί που ήταν αμέτοχος, και κάνει κύρηγμα υπέρ μίστερ Κούλι - Μπιν, φυσικά.

Δείχνει ενόχληση και πανικό.

Να'σαι καλά πάντως .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Α ανελαβες εσυ τωρα αυτην την ατερμονη συζητηση?
Για να δουμε, εσυ θα τα καταφερεις καλυτερα?
Νομίζω ότι δεν εμπιστεύεσαι την Ελληνική Δικαιοσύνη γιαυτό δεν μπορείς να το εξηγήσεις επαρκώς...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.827
Πόντοι
8.006
Νομίζω ότι δεν εμπιστεύεσαι την Ελληνική Δικαιοσύνη γιαυτό δεν μπορείς να το εξηγήσεις επαρκώς...
Τα ιδια σου λεει ο συναδελφος ρε παλικαρι μου, τι αλλο να κανω?
Σου ειπε κι αυτος οτι ασυλια που αιρεται αυτοματα απο τη δικαιοσυνη δεν ειναι ασυλια, αρα ζητας να καταργηθει. Σου ειπε χαρακτηριστικα οτι ομπρελα που κλεινει οταν βρεχει δεν ειναι ομπρελα. Εξαιρετικη παρομοιωση.
Το ιδιο ειπε ο πεζοπορος, το ιδιο εγω, το ιδιο και ο συναδελφος, γιατι δεν συνεννοουμαστε?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κόσμος μπήκε τελευταία, από εκεί που ήταν αμέτοχος, και κάνει κύρηγμα υπέρ μίστερ Κούλι - Μπιν, φυσικά.

Δείχνει ενόχληση και πανικό.

Να'σαι καλά πάντως .
Τωρα εσυ το πιστευεις αληθεια αυτο, οτι μας κατελαβε πανικος.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.003
Like
21.069
Πόντοι
5.006
Καλά, μη νομίζεις ότι κι αυτοί έχουν ιδέα. Ενα ΝΔοπαρεακι είναι, που με στόμφο μας διαβεβαιώνει ότι όλες οι χώρες ή όλες οι δυτικές χώρες, ανάλογα ποιός το ξεφουρνίζει, έχουν βουλευτική ασυλία, αλληλοαποθεωνονται και αλληλοϋποστηρίζονται όταν το γράφει κάποιος από αυτους και όταν τους ρωτάς αν οι ΗΠΑ, η μεγαλύτερη δυτική δημοκρατία και αυτή που αντιπροσωπεύει όσα μάθαμε να λέμε με μια λέξη "δύση", έχουν πίνουν το αμίλητο νερό.
2-3 έχω ρωτήσει από δαυτους κι απάντηση δεν πήρα.
εδω ειστε ολοι λαθος...και οι μεν που ειστε κατα της βουλευτικης ασυλιας και οι δε που ειναι υπερ της βουλευτικης ασυλιας...
γιατι απο μονη της η βουλευτικη ασυλια δεν εχει ουτε θετικο ουτε αρνητικο προσημο...ειναι ουδετερο...
το θεμα ειναι να εισαι ευνομουμενη κοινωνια και να λειτουργουν οι θεσμοι....αλλιως αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, θα παιρναμε το καθεστως που ισχυει στην δανια και στην ελβετια και θα γινομασταν δανια και ελβετια....αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα...

επειδη εισαι μπανανια, η βουλετικη ασυλια ειχε ως συνεπεια να μην διωκεται καποιους βουλετης ουτε για τροχαιο...εχουν υπαρξει τετοια περιστατικα στο παρελθον...προφανως και αν ησουν προηγμενο κρατος, η ασυλια θα ειχε αρθει σε 30 δευτερολεπτα σε τετοιες εξοφθαλμες περιστασεις...
οπως και φυσικα αν δεν εχεις ασυλια, δεν σημαινει οτι καθε τρελος θα μπορουσε να εκανε μηνυση για εσχατη προδοσια και να τρεχανε καθε μερα οι βουλευτες στα κρατητηρια...αυτα ειναι πιπες που λεγονται απο θεωρητικους της νομικής που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...γιατι αν ηταν ετσι, τοτε ο μπαιντεν ή ο τραμπ θα ηταν καθε μερα στα δικαστηρια με τοσους τρελους που κυκλοφορουν στην αμερικη..απλα επειδη στην αμερικη λειτουργουν οι θεσμοι, δεν προκειται να τρεχουν τον προεδρο για εσχατη προδοσια, ακομα και αν δεν εχουν ασυλια..
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Τα ιδια σου λεει ο συναδελφος ρε παλικαρι μου, τι αλλο να κανω?
Σου ειπε κι αυτος οτι ασυλια που αιρεται αυτοματα απο τη δικαιοσυνη δεν ειναι ασυλια, αρα ζητας να καταργηθει. Σου ειπε χαρακτηριστικα οτι ομπρελα που κλεινει οταν βρεχει δεν ειναι ομπρελα. Εξαιρετικη παρομοιωση.
Το ιδιο ειπε ο πεζοπορος, το ιδιο εγω, το ιδιο και ο συναδελφος, γιατι δεν συνεννοουμαστε?
Γιατί επικεντρώνεστε στην λάθος ερώτηση

η ασυλία δεν είναι άνευ όρων κάποιος αποφασίζει για το αν θα αρθεί ή όχι.

εγώ ρωτάω για το ποιος θα το αποφασίζει αλλά φυσικά εσύ αυτό το παραβλέπεις όπως το εξέφρασες ασυλία σημαίνει να μπορεί η βουλή να φρενάρει την δικαιοσύνη.Έπος...

Οπότε όχι....δεν μου απάντησε κανένας σε αυτό που ρώτησα μέχρι τώρα.

Και αφού σου αρέσει η ομπρέλα....εγώ δεν είπα να κλείνει αυτόματα ο ομπρέλα...εγώ ρωτάω ποιος είναι το δικαιότερο να την κρατά????
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.827
Πόντοι
8.006
Και αφού σου αρέσει η ομπρέλα....εγώ δεν είπα να κλείνει αυτόματα ο ομπρέλα...εγώ ρωτάω ποιος είναι το δικαιότερο να την κρατά????
Δεν υπαρχει δικαιο και αδικο, το Συνταγμα λεει οτι την κραταει η Βουλη και εκεινη αποφασιζει αν θα κλεισει. Αν την κραταει αυτος που ριχνει τη βροχη (η δικαιοσυνη) τοτε η ομπρελα εχει χασει το ρολο της, καταργειται.
Εσυ μας λες να κραταει την ομπρελα (ασυλια) και να ριχνει τη βροχη (διωξη) το ιδιο προσωπο.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.537
Like
4.821
Πόντοι
1.706
εδω ειστε ολοι λαθος...και οι μεν που ειστε κατα της βουλευτικης ασυλιας και οι δε που ειναι υπερ της βουλευτικης ασυλιας...
γιατι απο μονη της η βουλευτικη ασυλια δεν εχει ουτε θετικο ουτε αρνητικο προσημο...ειναι ουδετερο...
το θεμα ειναι να εισαι ευνομουμενη κοινωνια και να λειτουργουν οι θεσμοι....αλλιως αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, θα παιρναμε το καθεστως που ισχυει στην δανια και στην ελβετια και θα γινομασταν δανια και ελβετια....αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα...

επειδη εισαι μπανανια, η βουλετικη ασυλια ειχε ως συνεπεια να μην διωκεται καποιους βουλετης ουτε για τροχαιο...εχουν υπαρξει τετοια περιστατικα στο παρελθον...προφανως και αν ησουν προηγμενο κρατος, η ασυλια θα ειχε αρθει σε 30 δευτερολεπτα σε τετοιες εξοφθαλμες περιστασεις...
οπως και φυσικα αν δεν εχεις ασυλια, δεν σημαινει οτι καθε τρελος θα μπορουσε να εκανε μηνυση για εσχατη προδοσια και να τρεχανε καθε μερα οι βουλευτες στα κρατητηρια...αυτα ειναι πιπες που λεγονται απο θεωρητικους της νομικής που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...γιατι αν ηταν ετσι, τοτε ο μπαιντεν ή ο τραμπ θα ηταν καθε μερα στα δικαστηρια με τοσους τρελους που κυκλοφορουν στην αμερικη..απλα επειδη στην αμερικη λειτουργουν οι θεσμοι, δεν προκειται να τρεχουν τον προεδρο για εσχατη προδοσια, ακομα και αν δεν εχουν ασυλια..
Μια διευκρίνιση. Εγώ δεν είμαι κατά της βουλευτικής ασυλίας.
Είμαι κατά αυτού του αισχους της κατάχρησής της που οδηγεί στην πλήρη ατιμωρησία, όπως σωστά ανέφερες. Θα συμφωνήσω απόλυτα πως αν υπήρχαν λειτουργικοί θεσμοί η ασυλία θα ήταν εργαλείο στην απονομή δικαιοσύνης και όχι παρεμποδιστής της.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Δεν υπαρχει δικαιο και αδικο, το Συνταγμα λεει οτι την κραταει η Βουλη και εκεινη αποφασιζει αν θα κλεισει. Αν την κραταει αυτος που ριχνει τη βροχη (η δικαιοσυνη) τοτε η ομπρελα εχει χασει το ρολο της, καταργειται.
Εσυ μας λες να κραταει την ομπρελα (ασυλια) και να ριχνει τη βροχη (διωξη) το ιδιο προσωπο.
Το σύνταγμα λέει και για τα κρατικά πανεπιστήμια αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα να το παρακάμψουμε λίγο ε???

Το σύνταγμα επίσης αλλάζει....αλλά ποιος θα αλλάξει τον νόμο που τον προστατεύει? Άσε ρε πονηρέ...

Η ασυλία για να έχει σοβαρή έννοια σε ένα κράτος δικαίου θα πρέπει αν είναι ελεγχόμενη και όχι άνευ όρων...αλλιώς δεν είναι ασυλία είναι ΜΟΝΑΡΧΙΑ.

Οπότε μάλλον εσύ προτείνεις ο κλέφτης να είναι και δικαστής του εαυτού του και να έχει την ομπρέλα σαν διακοσμητικό στο γραφείο του.

Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.245
Like
1.114
Πόντοι
216
Όχι το ερώτημα μου δεν ήταν αυτό.

Δέχομαι το ότι ο βουλευτής πρέπει να προστατεύεται σε ένα βαθμό αλλιώς δεν θα νομοθετούσε τίποτα γιατί όποιον έθιγε θα του έκανε μήνυση. Καλώς μέχρι εδώ....

Όμως το να πρέπει να περάσει από την βουλή δηλαδή από άλλους βουλευτές που έχουν ΑΜΕΣΟ συμφέρον να μην άρουν ποτέ την ασυλία κανενός....είναι προβληματικό όπως καταλαβαίνει ο κάθε σώφρον άνθρωπος.
Είναι προβληματικό όντως. Δεν είχε όμως τεθεί και κάποια αξιόλογη αντιπρόταση, εξ όσων θυμάμαι.
Οπότε το ερώτημα μου είναι....γιατί να μην μπορεί...εφόσον υπάρχει καταγγελία ή και από μόνος του ο εισαγγελέας....ιδιαίτερα αν υπάρχουν ενδείξεις...αντί να κάνει αίτηση στην βουλή για να άρει την ασυλία του

να κάνει αίτηση σε ένα σώμα που θα αποτελείται από δικαστικούς αμερόληπτους (εκλεγμένους και όχι διορισμένους) ώστε να κρίνουν αυτοί....που είναι οι πλέον αρμόδιοι να κρίνουν αν υπάρχει υπόθεση...ή αν μιλάμε για έναν ακόμα τρελό που έκανε μήνυση.

Αν υπάρχει υπόθεση να άρουν την ασυλία του βουλευτή ώστε να πάει στην δικαιοσύνη (δεν είπα να καταδικαστεί) και αν δεν υπάρχει να την πηγαίνουν στο αρχείο.

Είναι παράλογα αυτά που λέω?

Σημείωση : δεν είπα αυτομάτως...είπα ο κριτής του αν θα γίνει άρση ή όχι να είναι η δικαιοσύνη και όχι οι συνάδελφοι και φίλοι του βουλευτή.
Αυτό είναι νομίζω αυτό που πρότεινε (ετεροχρονισμένα) ο Βενιζέλος.
Είναι ενδιαφέρουσα αφετηρία για δημόσια συζήτηση επί του θέματος. Βλέπω όμως δύο προβληματικές:
1) μέχρι ποιό βαθμό δικονομικής βεβαιότητας θα αίρει την ασυλία το συμβούλιο; Γιατί αν κρίνει μέχρι "επαρκών ενδείξεων", όσο δηλαδή χρειάζεται και για την άσκηση ποινικής δίωξης, ποιο το νόημα να υπάρχει η μετέπειτα διαδικασία ενώπιον της Βουλής για να αρθεί η ασυλία και να ασκηθεί ποινική δίωξη;
Με λίγα λόγια, η εμπλοκή της δικαιοσύνης πριν την άρση της ασυλίας, με την έκφραση κρίσης επί της υπόθεσης, μπορεί να θεωρηθεί ευλόγως ως κατάργηση της ασυλίας.
Γι´ αυτό είπα πριν ότι οι λεπτομέρεις (θα) έχουν σημασία.

2) η παραδοχή να είναι οι δικαστικοί αμερόληπτοι, είναι καλοπροαίρετη από τη πλευρά σου και λογική, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς: θα σταματήσουν να θεωρούνται αμερόληπτοι από τη πλευρά αυτού που δεν θα συμφωνεί με την απόφασή τους.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Είναι προβληματικό όντως. Δεν είχε όμως τεθεί και κάποια αξιόλογη αντιπρόταση, εξ όσων θυμάμαι.

Αυτό είναι νομίζω αυτό που πρότεινε (ετεροχρονισμένα) ο Βενιζέλος.
Είναι ενδιαφέρουσα αφετηρία για δημόσια συζήτηση επί του θέματος. Βλέπω όμως δύο προβληματικές:
1) μέχρι ποιό βαθμό δικονομικής βεβαιότητας θα αίρει την ασυλία το συμβούλιο; Γιατί αν κρίνει μέχρι "επαρκών ενδείξεων", όσο δηλαδή χρειάζεται και για την άσκηση ποινικής δίωξης, ποιο το νόημα να υπάρχει η μετέπειτα διαδικασία ενώπιον της Βουλής για να αρθεί η ασυλία και να ασκηθεί ποινική δίωξη;
Με λίγα λόγια, η εμπλοκή της δικαιοσύνης πριν την άρση της ασυλίας, με την έκφραση κρίσης επί της υπόθεσης, μπορεί να θεωρηθεί ευλόγως ως κατάργηση της ασυλίας.
Γι´ αυτό είπα πριν ότι οι λεπτομέρεις (θα) έχουν σημασία.

2) η παραδοχή να είναι οι δικαστικοί αμερόληπτοι, είναι καλοπροαίρετη από τη πλευρά σου και λογική, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς: θα σταματήσουν να θεωρούνται αμερόληπτοι από τη πλευρά αυτού που δεν θα συμφωνεί με την απόφασή τους.
Για το πρώτο...εγώ πρότεινα να φύγει εντελώς από την βουλή..να μην πηγαίνει καθόλου στην βουλή....να γίνεται άρση της ασυλίας εαν υπάρχουν επαρκείς ενδείξεις που θα το κρίνουν οι δικαστικοί που είναι πιο αρμόδιοι.

Για το δεύτερο....ναι ισχύει....αλλά σίγουρα ένα εκλεγμένο σώμα δικαστών είναι πιθανότερο να είναι πιο έντιμο από την πλειοψηφία των βουλευτών που έχουν οι ίδιοι άμεσο συμφέρον να τον καλύψουν.

Στην τελική αυτό που ισχύει σήμερα είναι σαν να λένε στους πολίτες...ότι δεν εμπιστεύονται την δικαιοσύνη ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...αλλά όχι αυτούς...αυτοί κρίνονται από έναν ανώτερο θεσμό διότι αν κρίνονταν από την δικαιοσύνη μπορεί να γίνονταν και λάθος διώξεις...


Εμένα ποιος με προστατεύει από τις λάθος διώξεις? Πολίτες 2 ταχυτήτων???
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
και για να στο απαντήσω με πολύ λίγα λόγια

οι δικαστικοί προφανώς ξέρουν ποια υπόθεση βρωμάει και ποια. υπόθεση είναι προϊών κακόβουλης καταγγελίας.

Αν ήθελαν θα λειτουργούσε μια χαρά αλλά δεν θέλουν διότι και οι 300 καλύπτονται από αυτό και έχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ τον θεσμό.

Για να τα λέμε και όπως είναι.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.491
Like
1.462
Πόντοι
266
Νομίζω ότι δεν εμπιστεύεσαι την Ελληνική Δικαιοσύνη γιαυτό δεν μπορείς να το εξηγήσεις επαρκώς...
Εσύ που εμπιστεύεσαι γνωματεύσεις των εμπειρογνωμόνων των θυμάτων
Γιατί δεν λες κουβέντα για τους εμπειρογνώμονες στο μάτι
Που Έγραψαν
Ότι αν υπήρχε το 112 δεν θα υπήρχαν τόσα θύματα
Και δεν έχουν καμία ευθύνη υπουργοί του συριζα που δεν τέλειωσαν το 112 το 2016 αρχικά και μετά το 17 που έλεγε η
Screenshot_2024-03-25-23-25-50-517_com.android.chrome.jpg
σύμβαση
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Εσύ που εμπιστεύεσαι γνωματεύσεις των εμπειρογνωμόνων των θυμάτων
Γιατί δεν λες κουβέντα για τους εμπειρογνώμονες στο μάτι
Που Έγραψαν
Ότι αν υπήρχε το 112 δεν θα υπήρχαν τόσα θύματα
Και δεν έχουν καμία ευθύνη υπουργοί του συριζα που δεν τέλειωσαν το 112 το 2016 αρχικά και μετά το 17 που έλεγε η
Screenshot_2024-03-25-23-25-50-517_com.android.chrome.jpg
σύμβαση
Μπράβο με αποστόμωσες

μόνο που εγώ έχω πει 100 φορές ότι είχαν ευθύνες οι πολιτικοί προϊστάμενοι ιδιαίτερα για τον χειρισμό στην αρχή της πυρκαγιάς...

βέβαια που να το ξέρεις....το έγραψα μόνο 10 σελίδες πίσω το πρωί όταν έγραφες και εσύ...λογικό να μπερδεύτηκες :confused:
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.245
Like
1.114
Πόντοι
216
Για το πρώτο...εγώ πρότεινα να φύγει εντελώς από την βουλή..να μην πηγαίνει καθόλου στην βουλή....να γίνεται άρση της ασυλίας εαν υπάρχουν επαρκείς ενδείξεις που θα το κρίνουν οι δικαστικοί που είναι πιο αρμόδιοι.
Άρα, αυτό το έξτρα στάδιο της ποινικής διαδικασίας που ισχύει για τους βουλευτές και τώρα το κάνει η Βουλή, να το κάνει ένα δικαστικό συμβούλιο.
Δεν είμαι και βαρύς συνταγματολόγος, αλλά θεωρώ ότι οι συνταγματολόγοι θα το θεωρήσουν ως κατάργηση της ασυλίας, αφού η αρμοδιότητα θα ανήκει εξ ολοκλήρου στη δικαιοσύνη πλέον και δεν θα εμπλέκεται η Βουλή.
Εμένα ποιος με προστατεύει από τις λάθος διώξεις? Πολίτες 2 ταχυτήτων???
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η διαφοροποίηση στη ποινική διαδικασία για τους βουλευτές δικαιολογείται, λόγω της φύσης του λειτουργήματος, της έκθεσης.
Η ύπαρξη της ασυλίας δεν είναι λάθος. Η έκτασή της και η διαδικασία άρσης της θεωρώ ότι πρέπει να είναι υπό συζήτηση.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.491
Like
1.462
Πόντοι
266
Μπράβο με αποστόμωσες

μόνο που εγώ έχω πει 100 φορές ότι είχαν ευθύνες οι πολιτικοί προϊστάμενοι ιδιαίτερα για τον χειρισμό στην αρχή της πυρκαγιάς...

βέβαια που να το ξέρεις....το έγραψα μόνο 10 σελίδες πίσω το πρωί όταν έγραφες και εσύ...λογικό να μπερδεύτηκες :confused:
Εγώ μιλάω για παρόμοιες ευθύνες των υπουργών της κυβέρνησης
Για τη μία ολοκλήρωση στη σύμβασης 117
Με αντίστοιχους υπουργούς για τη μη ολοκλήρωση της σύμβασης για το τηλέφωνο 112
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Άρα, αυτό το έξτρα στάδιο της ποινικής διαδικασίας που ισχύει για τους βουλευτές και τώρα το κάνει η Βουλή, να το κάνει ένα δικαστικό συμβούλιο.
Δεν είμαι και βαρύς συνταγματολόγος, αλλά θεωρώ ότι οι συνταγματολόγοι θα το θεωρήσουν ως κατάργηση της ασυλίας, αφού η αρμοδιότητα θα ανήκει εξ ολοκλήρου στη δικαιοσύνη πλέον και δεν θα εμπλέκεται η Βουλή.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η διαφοροποίηση στη ποινική διαδικασία για τους βουλευτές δικαιολογείται, λόγω της φύσης του λειτουργήματος, της έκθεσης.
Η ύπαρξη της ασυλίας δεν είναι λάθος. Η έκτασή της και η διαδικασία άρσης της θεωρώ ότι πρέπει να είναι υπό συζήτηση.
Είναι λίγο αντικρουόμενα αυτά όμως δεν είναι?

Ή έχεις μια δικαιοσύνη ίση για όλους η οποία είναι άξια εμπιστοσύνης να αποφασίσει για την βουλευτική ασυλία...

ή παραδέχεσαι ότι δεν την εμπιστεύεσαι και απλά λες στους πολίτες ότι είναι κατώτερου θεού απέναντι στην δικαιοσύνη...

επιπρόσθετα...

η βουλευτική ασυλία έχει συγκεκριμένο λόγο ο οποίος σίγουρα ΔΕΝ είναι να προστατεύεται ο βουλευτής ακόμα και όταν έχει διαπράξει κάποιο έγκλημα. Άρα αν οι συνταγματολόγοι θεωρήσουν ως κατάργηση της ασυλίας μια διαδικασία που δεν θα τους επιτρέπει να προστατευθούν έχοντας παρανομήσει....τότε ο νόμος μπάζει ας το θεωρήσουν ως κατάργηση. Δεν είμαι νομικός...απλή λογική χρησιμοποιώ.

Άρα λοιπόν ή η δικαιοσύνη είναι ικανή να προστατέψει έναν βουλευτή που χρήζει ασυλίας....ή πρέπει οπωσδήποτε ο βουλευτής να χαίρει ασυλίας χωρίς όρους και ως εκ τούτου είναι καταχρηστική η κατάσταση. Εφόσον συμφωνείς και εσύ ότι είναι προβληματικό ο κλέφτης να κρίνει τον εαυτό του.

δεν μπορούν να τα έχουν και τα 2 λοιπόν...και δικαιοσύνη και να αποφασίζει η βουλή για θέματα που αφορούν την δικαιοσύνη. Αλλιώς ποια διάκριση εξουσιών? Για όλα εκτός από την ασυλία τους?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.768
Like
16.542
Πόντοι
3.656
γιατι αν ηταν ετσι, τοτε ο μπαιντεν ή ο τραμπ θα ηταν καθε μερα στα δικαστηρια με τοσους τρελους που κυκλοφορουν στην αμερικη..απλα επειδη στην αμερικη λειτουργουν οι θεσμοι, δεν προκειται να τρεχουν τον προεδρο για εσχατη προδοσια, ακομα και αν δεν εχουν ασυλια..
Αμέρικα ... υπάρχουν και άλλα φίλτρα ... υπάρχει προκαταρκτικό στάδιο ...
Οι μαλακίες κρίνονται ως τέτοιες και δεν ασκείται δίωξη.
Και οι εισαγγελείς, δεν φοβούνται να βάζουν όλες τις μαλακίες στο αρχείο .
Εδώ είναι πιο διστακτικοί και παραπέμπουν , έστω και κάποιες, σε δίκη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.120
Like
11.761
Πόντοι
3.656
Εγώ μιλάω για παρόμοιες ευθύνες των υπουργών της κυβέρνησης
Για τη μία ολοκλήρωση στη σύμβασης 117
Με αντίστοιχους υπουργούς για τη μη ολοκλήρωση της σύμβασης για το τηλέφωνο 112
Γιατί σε τρώει να γίνεσαι ρεζίλι συνεχώς?

Τι προσπαθείς να αποδείξεις? ότι είμαι συριζαίος?

τόσο βλάκας είσαι που δεν έχεις καταλάβει μετά από 10Κ ποστς ότι δεν είμαι?
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.245
Like
1.114
Πόντοι
216
Είναι λίγο αντικρουόμενα αυτά όμως δεν είναι?

Ή έχεις μια δικαιοσύνη ίση για όλους η οποία είναι άξια εμπιστοσύνης να αποφασίσει για την βουλευτική ασυλία...

ή παραδέχεσαι ότι δεν την εμπιστεύεσαι και απλά λες στους πολίτες ότι είναι κατώτερου θεού απέναντι στην δικαιοσύνη...

επιπρόσθετα...

η βουλευτική ασυλία έχει συγκεκριμένο λόγο ο οποίος σίγουρα ΔΕΝ είναι να προστατεύεται ο βουλευτής ακόμα και όταν έχει διαπράξει κάποιο έγκλημα. Άρα αν οι συνταγματολόγοι θεωρήσουν ως κατάργηση της ασυλίας μια διαδικασία που δεν θα τους επιτρέπει να προστατευθούν έχοντας παρανομήσει....τότε ο νόμος μπάζει. Δεν είμαι νομικός...απλή λογική χρησιμοποιώ.

Άρα λοιπόν ή η δικαιοσύνη είναι ικανή να προστατέψει έναν βουλευτή που χρήζει ασυλίας....ή πρέπει οπωσδήποτε ο βουλευτής να χαίρει ασυλίας χωρίς όρους και ως εκ τούτου είναι καταχρηστική η κατάσταση. Εφόσον συμφωνείς και εσύ ότι είναι προβληματικό ο κλέφτης να κρίνει τον εαυτό του.

δεν μπορούν να τα έχουν και τα 2 λοιπόν...και δικαιοσύνη και να αποφασίζει η βουλή για θέματα που αφορούν την δικαιοσύνη. Αλλιώς ποια διάκριση εξουσιών? Για όλα εκτός από την ασυλία τους?
Ο λόγος της ασυλίας είναι η φύση του λειτουργήματος, όχι η μη εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη. Ξεκινάς από λάθος αφετηρία.
Οι έννομες τάξεις έχουν αφαιρέσει από τη δικαιοσύνη αυτή την αρμοδιότητα. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα εν προκειμένω, το μόνο όργανο που απομένει είναι η Βουλή. Και εκεί ξεκινάει το παράδοξο, να ταυτίζεται ο ελέγχων και ο ελεγχόμενος, λόγω της αρχής της δεδηλωμένης.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.245
Like
1.114
Πόντοι
216
Γιατί σε τρώει να γίνεσαι ρεζίλι συνεχώς?

Τι προσπαθείς να αποδείξεις? ότι είμαι συριζαίος?

τόσο βλάκας είσαι που δεν έχεις καταλάβει μετά από 10Κ ποστς ότι δεν είμαι?
Μπορεί να αποφασιστεί αρμοδίως και με υπευθυνότητα αν εισαι συριζαίος ή φασίστας τελικά;;;
Εχουμε μπερδευτεί τελευταία και δεν ξέρουμε πώς να σου απευθυνόμαστε!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom