Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 364K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.438
Like
1.458
Πόντοι
266
τον αλεξ αν τον αφηνες στο συνταγμα με μερικα του ποστ 8 μυρια ελληνες θα τον εφτυναν στην μαπα ....τα υπολοιπα δεν λεω
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


θειο εγω λεω ΝΑΙ....
Ο κόσμος κατα πλειοψηφία ψηφίζει αυτά που υποστηρίζει ο άλεξ και όχι αυτά που υποστηρίζεις εσύ και οι όμοιοι
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.401
Like
26.188
Πόντοι
5.506
Ο κόσμος κατα πλειοψηφία ψηφίζει αυτά που υποστηρίζει ο άλεξ και όχι αυτά που υποστηρίζεις εσύ και οι όμοιοι
οκ
εγω ετσι και αλλοιως δεν εχω καθολου καλη υποληψη τους ελληνες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.599
Κριτικές
1
Like
30.310
Πόντοι
8.006

Θα πρεπει τωρα να εξηγω παλι. Δεν πειραζει.
Το αρθρο 39 Δικηγορικου Κωδικα λεει σαφως οτι ο δικηγορος ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ και οδηγειται στα πλαισια του αυτοφωρου στον Εισαγγελεα. Απλως δεν κρατειται και δεν εφαρμοζεται η διαδικασια εκδικασης στο αυτοφωρο πλημμελειοδικειο.
Οδηγειται λοιπον στον εισαγγελεα, ασκειται διωξη, οριζεται δικασιμος και αφηνεται ελευθερος.
Τιποτα δεν μπορει βεβαια να αποτρεψει τον εισαγγελεα να ορισει δικασιμο σε πολυ λιγες ημερες, "καθ' ομοίωση" του αυτοφώρου.
Και βεβαια αυτο ισχυει μονο για τα πλημμεληματα, οχι για τα κακουργηματα, οπου ισχυουν ολα κανονικα.

Υ.Γ. "Ασυλια" απο το αυτοφωρο θα σημαινε οτι ο δικηγορος θα μπορουσε να συλληφθει μονο με ενταλμα συλληψης.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.408
Like
4.631
Πόντοι
1.706
Πάντως, δεν ξέρω αν όλες οι χώρες του κόσμου έχουν νόμο περί ευθύνης υπουργών για σύντομες παραγραφές. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος. Ούτε ξέρω άλλη πολιτισμένη χώρα να έχει νόμο για το ακαταδιαωκτο των μελών της υγειονομικής επιτροπής για τα εμβόλια, δηλαδή ακόμα και για τα πολιτικά μέλη της επιτροπής... Και βέβαια δεν ξέρω άλλη χώρα που να έχουν γίνει δύο εξεταστικές επιτροπές για τα εξοπλιστικά προγράμματα, από δύο διαφορετικές κυβερνήσεις και να μην είδαν αυτά που είδε το δικαστήριο στην υπόθεση του Άκη..Ούτε ξέρω άλλη χώρα που ο βουλευτής ξεχνάει να δηλώσει ένα εκατομμύριο ευρώ και δεν τρέχει κάστανο. Ή που ο υπουργός μεταφορών κυκλοφορεί με πλαστές πινακίδες και πάλι δεν τρέχει κάστανο. Και για να μην ξεχνιόμαστε :σε ποια άλλη χώρα οι προεδροι των ανωτάτων Δικαστηρίων διορίζονται από την κυβέρνηση; Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, δεν είμαστε μία από τις "άλλες χώρες".Είμαστε αφρικανική χώρα των Βαλκανίων.
Καλά, μη νομίζεις ότι κι αυτοί έχουν ιδέα. Ενα ΝΔοπαρεακι είναι, που με στόμφο μας διαβεβαιώνει ότι όλες οι χώρες ή όλες οι δυτικές χώρες, ανάλογα ποιός το ξεφουρνίζει, έχουν βουλευτική ασυλία, αλληλοαποθεωνονται και αλληλοϋποστηρίζονται όταν το γράφει κάποιος από αυτους και όταν τους ρωτάς αν οι ΗΠΑ, η μεγαλύτερη δυτική δημοκρατία και αυτή που αντιπροσωπεύει όσα μάθαμε να λέμε με μια λέξη "δύση", έχουν πίνουν το αμίλητο νερό.
2-3 έχω ρωτήσει από δαυτους κι απάντηση δεν πήρα.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.401
Like
26.188
Πόντοι
5.506

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.704
Κριτικές
3
Like
4.185
Πόντοι
456
Θα πρεπει τωρα να εξηγω παλι. Δεν πειραζει.
Το αρθρο 39 Δικηγορικου Κωδικα λεει σαφως οτι ο δικηγορος ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ και οδηγειται στα πλαισια του αυτοφωρου στον Εισαγγελεα. Απλως δεν κρατειται και δεν εφαρμοζεται η διαδικασια εκδικασης στο αυτοφωρο πλημμελειοδικειο.
Οδηγειται λοιπον στον εισαγγελεα, ασκειται διωξη, οριζεται δικασιμος και αφηνεται ελευθερος.
Τιποτα δεν μπορει βεβαια να αποτρεψει τον εισαγγελεα να ορισει δικασιμο σε πολυ λιγες ημερες, "καθ' ομοίωση" του αυτοφώρου.
Και βεβαια αυτο ισχυει μονο για τα πλημμεληματα, οχι για τα κακουργηματα, οπου ισχυουν ολα κανονικα.
Ναι ρε Άλεξ για τα πλημμελήματα μιλάμε όχι για τα κακουργήματα.αν εγώ Παρασκευή απόγευμα έρθει αστυνομικός και με πάει αυτόφωρο θα κάτσω μέσα μέχρι τη Δευτέρα η όχι;εσύ θα καθόσουν σαν δικηγόρος;και επιπλέον δεν απάντησες στα προηγούμενα όπως και σε αυτό το άρθρο αυτό ζητάει ο saul και συμφωνώ και εγώ σε ποινικό αδίκημα αυτομάτως άρση βουλευτικής ασυλίας από τη δικαιοσύνη.που είναι το παράλογο;και σου λέω είναι ποινικό η κατάχρηση δημοσίου χρήματος η όχι;αυτό δεν ζητάει και η ευρωπαϊκή εισαγγελέας;με τις δηλώσεις του δεν εξαπάτησε τον ελληνικό λαό ο Καραμανλής;παραθέτω άλλη περίπτωση που έδρασε ο εισαγγελέας
 

Jason.vavv

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2016
Μηνύματα
481
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
21
Καλά, μη νομίζεις ότι κι αυτοί έχουν ιδέα. Ενα ΝΔοπαρεακι είναι, που με στόμφο μας διαβεβαιώνει ότι όλες οι χώρες ή όλες οι δυτικές χώρες, ανάλογα ποιός το ξεφουρνίζει, έχουν βουλευτική ασυλία, αλληλοαποθεωνονται και αλληλοϋποστηρίζονται όταν το γράφει κάποιος από αυτους και όταν τους ρωτάς αν οι ΗΠΑ, η μεγαλύτερη δυτική δημοκρατία και αυτή που αντιπροσωπεύει όσα μάθαμε να λέμε με μια λέξη "δύση", έχουν πίνουν το αμίλητο νερό.
2-3 έχω ρωτήσει από δαυτους κι απάντηση δεν πήρα.
Επίσης πώς γίνεται όλοι αυτοί που αυτοπροσδιοριζονται φιλελεύθεροι ή νεοφιλελευθεροι και υπέρ του καπιταλισμού, να είναι κρατικοδιαιατοι;;; ας μου εξηγήσει κάποιος...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.599
Κριτικές
1
Like
30.310
Πόντοι
8.006
Καλά, μη νομίζεις ότι κι αυτοί έχουν ιδέα. Ενα ΝΔοπαρεακι είναι, που με στόμφο μας διαβεβαιώνει ότι όλες οι χώρες ή όλες οι δυτικές χώρες, ανάλογα ποιός το ξεφουρνίζει, έχουν βουλευτική ασυλία, αλληλοαποθεωνονται και αλληλοϋποστηρίζονται όταν το γράφει κάποιος από αυτους και όταν τους ρωτάς αν οι ΗΠΑ, η μεγαλύτερη δυτική δημοκρατία και αυτή που αντιπροσωπεύει όσα μάθαμε να λέμε με μια λέξη "δύση", έχουν πίνουν το αμίλητο νερό.
2-3 έχω ρωτήσει από δαυτους κι απάντηση δεν πήρα.
Γενική Συμφωνία για τα Προνομια και την Ασυλια (Συμβούλιο της Ευρωπης,
Παρισι, Σεπτεμβριος 1949)

Ενσωματωθηκε στο Ελληνικο Συνταγμα το 1964

«Η κοινοβουλευτική ασυλία συνιστά μία από τις παλαιότερες κοινοβουλευτικές
εγγυήσεις στην Ευρώπη και η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες ευρωπαϊκές χώρες
που, το 1949, υπέγραψαν τη Γενική Συμφωνία για τα προνόμια και την ασυλία
του Συμβουλίου της Ευρώπης».



Αυτό τόνισε χθες το απόγευμα, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και μέλος της
Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης κ. Βασίλης
Κοντογιαννόπουλος, σε παρέμβασή του, στην Ολομέλεια της Συνέλευσης του ΣτΕ,
κατά τη διάρκεια της συζήτησης σχετικά με "την ασυλία των μελών της
Συνέλευσης".
«Στην χώρα μου την Ελλάδα», είπε ο κ. Κοντογιαννόπουλος, «η κοινοβουλευτική
ασυλία διασφαλίζεται με το Ελληνικό Σύνταγμα από το 1964, αλλά»,
συμπλήρωσε, «όπως προκύπτει από τα στοιχεία που τέθηκαν υπόψη μας στην έκθεση
της Επιτροπής Κανονισμού και Ασυλιών του Συμβουλίου της Ευρώπης, η έννοια της
ασυλίας των βουλευτών δεν έχει γίνει πλήρως κατανοητή στην ευρωπαϊκή κοινή
γνώμη».
«Σύμφωνα με δημοσκοπήσεις της κοινής γνώμης σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες»,
κατέληξε ο έλληνας βουλευτής στην παρέμβαση του, «μόνο ένα ποσοστό κάτω του
10% γνωρίζει επακριβώς την έννοια της βουλευτικής ασυλίας ενώ, η αντίληψη
που έχει η πλειοψηφία της κοινής γνώμης για την ασυλία είναι ότι αυτή
ισοδυναμεί με την ατιμωρησία».


Αυτα για οσους λενε σαχλαμαριτσες οτι η βουλευτικη ασυλια αποτελει ελληνικη πατεντα
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.401
Like
26.188
Πόντοι
5.506
Επίσης πώς γίνεται όλοι αυτοί που αυτοπροσδιοριζονται φιλελεύθεροι ή νεοφιλελευθεροι και υπέρ του καπιταλισμού, να είναι κρατικοδιαιατοι;;; ας μου εξηγήσει κάποιος...
εεεεε ελα τωρα... ο μαγαλυτερος αριστερος που περασε απο ελλαδα με τα πας και διαφορα ηταν ο μουλος ο κουλης
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.816
Like
68.094
Πόντοι
12.756
%CF%84%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B7%CF%82.gif
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.408
Like
4.631
Πόντοι
1.706
Γενική Συμφωνία για τα Προνομια και την Ασυλια (Συμβούλιο της Ευρωπης,
Παρισι, Σεπτεμβριος 1949)

Ενσωματωθηκε στο Ελληνικο Συνταγμα το 1964

«Η κοινοβουλευτική ασυλία συνιστά μία από τις παλαιότερες κοινοβουλευτικές
εγγυήσεις στην Ευρώπη και η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες ευρωπαϊκές χώρες
που, το 1949, υπέγραψαν τη Γενική Συμφωνία για τα προνόμια και την ασυλία
του Συμβουλίου της Ευρώπης».



Αυτό τόνισε χθες το απόγευμα, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και μέλος της
Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης κ. Βασίλης
Κοντογιαννόπουλος, σε παρέμβασή του, στην Ολομέλεια της Συνέλευσης του ΣτΕ,
κατά τη διάρκεια της συζήτησης σχετικά με "την ασυλία των μελών της
Συνέλευσης".
«Στην χώρα μου την Ελλάδα», είπε ο κ. Κοντογιαννόπουλος, «η κοινοβουλευτική
ασυλία διασφαλίζεται με το Ελληνικό Σύνταγμα από το 1964, αλλά»,
συμπλήρωσε, «όπως προκύπτει από τα στοιχεία που τέθηκαν υπόψη μας στην έκθεση
της Επιτροπής Κανονισμού και Ασυλιών του Συμβουλίου της Ευρώπης, η έννοια της
ασυλίας των βουλευτών δεν έχει γίνει πλήρως κατανοητή στην ευρωπαϊκή κοινή
γνώμη».
«Σύμφωνα με δημοσκοπήσεις της κοινής γνώμης σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες»,
κατέληξε ο έλληνας βουλευτής στην παρέμβαση του, «μόνο ένα ποσοστό κάτω του
10% γνωρίζει επακριβώς την έννοια της βουλευτικής ασυλίας ενώ, η αντίληψη
που έχει η πλειοψηφία της κοινής γνώμης για την ασυλία είναι ότι αυτή
ισοδυναμεί με την ατιμωρησία».


Αυτα για οσους λενε σαχλαμαριτσες οτι η βουλευτικη ασυλια αποτελει ελληνικη πατεντα
Άμα ήθελα να μιλάω με το Ντάιμα θα απευθυνομουν σε αυτόν.
Εγώ σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μου απαντάς άρες-μάρες κουκουνάρες.
Ας το ξαναρωτήσω.
Οι ΗΠΑ έχουν βουλευτική ασυλία;
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.135
Like
3.196
Πόντοι
456
Η υπόθεση με το νεκρό ελεγκτή και τη μονταζιέρα σίγουρα βρομάει, η Εστία το έλεγε.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι που δεν βγαίνει ένας από τον ΟΣΕ, τη νομαρχία ή κάποιον φορέα που χειρίστηκε την υπόθεση και να πει τα πράγματα με το όνομα τους. Whistleblower που λένε και οι Αμερικανοί όπως τελευταία με τη Boeing. Σχεδόν πάντα σε κάθε σκάνδαλο στο εξωτερικό υπάρχει κάποιος που ανώνυμα πάει στη δικαιοσύνη και λέει τι ξέρει.

Δεν θυμάμαι ποτέ στην Ελλάδα να έχει γίνει κάτι τέτοιο,μπορεί να κάνω και λάθος όμως, είτε επειδή είμαστε παρτάκιδες είτε επειδή σκέφτεται ο άλλος ποιος ο λόγος να πάω στη δικαιοσύνη, να βρω το μπελά μου στα καλά καθούμενα;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.816
Like
68.094
Πόντοι
12.756
Η υπόθεση με το νεκρό ελεγκτή και τη μονταζιέρα σίγουρα βρομάει, η Εστία το έλεγε.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι που δεν βγαίνει ένας από τον ΟΣΕ, τη νομαρχία ή κάποιον φορέα που χειρίστηκε την υπόθεση και να πει τα πράγματα με το όνομα τους. Whistleblower που λένε και οι Αμερικανοί όπως τελευταία με τη Boeing. Σχεδόν πάντα σε κάθε σκάνδαλο στο εξωτερικό υπάρχει κάποιος που ανώνυμα πάει στη δικαιοσύνη και λέει τι ξέρει.

Δεν θυμάμαι ποτέ στην Ελλάδα να έχει γίνει κάτι τέτοιο,μπορεί να κάνω και λάθος όμως, είτε επειδή είμαστε παρτάκιδες είτε επειδή σκέφτεται ο άλλος ποιος ο λόγος να πάω στη δικαιοσύνη, να βρω το μπελά μου στα καλά καθούμενα;

Κανα 2 που ηξεραν ρε τυπε σκοτωθηκαν σε κάτι τροχαία ναπουμε ,... τυπου Noor1
Ειναι επικινδυνο να δουλευεις στα τρενα τελικα .. μπορει να σου τυχουν πολλα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.140
Κριτικές
178
Like
39.804
Πόντοι
21.896
Ε ναι, αρα ξαναγυρναμε στα ιδια, οτι αυτο που λες ισοδυναμει με καταργηση της βουλευτικης ασυλιας. Αυτο ζητας. Πού διαφωνουμε? Πουθενα. Επι της ουσιας ειναι η διαφωνια μας. Αλλά αυτο ειναι άλλη συζητηση. Το "φιλτρο" που λες ειναι η εισαγγελικη ερευνα, αλλά αυτο ισχυει για τον καθε πολιτη (η ασυλια που ελεγε ο πεζοπορος).
Kαποτε ρώτησα σε μια χώρα ποιος ο λόγος της Γερουσίας δλδ άνω Βουλής κ θυμάμαι μού είχε πει ότι οι σενατορς μπορούν κατά πλειοψηφία να άρουν ασυλία κ να τον στείλουν στη δικαιοσύνη τον βουλευτή του κοινοβουλίου ..
Οι σενατορς βγαίνουν βάσει νομού δλδ ένας σε κάθε νομό χωρίς να είμαι χρωματισμένος κομματικά απλά συνήθως επιφανείς άνθρωποι του κάθε νομού ...
Μόνο τέτοιοι μάς χρειάζονται άλλα σιγά μην αφήσει ο Λάτσης κ Βαρδινογιάννης να τούς φύγουν τα τσιράκια από τα χέρια τους
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.140
Κριτικές
178
Like
39.804
Πόντοι
21.896
Κ βγαίνουν ο μιλάνε κιόλας για τους φόνους του Πούτιν στους αντιπάλους ...λες κ εδώ δεν γίνονται ;;
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.398
Κριτικές
21
Like
9.838
Πόντοι
3.346
Εγώ την έδωσα την έκταση για να γράψω κάποια πράγματα που θεωρώ λογικά και ηθικά.

Ναι ζητάω την κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας αφού είμαστε ανίκανοι να κάνουμε ορθή χρήση.

σε κάλυψα? μπορείς τώρα ελεύθερα να με βγάλεις κουμουνιστή κατά την απουσία μου γιατί πάω να φάω.
ussr GIF
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.776
Πόντοι
1.206
Κάνα δυο βδομάδες πριν ο Κούλης φαινόταν έτοιμος να δώσει τον Κωστάκη βορά στο μαινόμενο πλήθος πακέτο με τον ζαίο Σπίρτζη (το μόνο ουσιαστικό αδίκημα αμφοτέρων είναι ότι δεν είχαν φτιάξει την τηλεδιοίκηση αν και είχαμε πάρει γι' αυτό λεφτά από την Ε.Ε. τα οποία ούτε που ξέρουμε ακόμα τί έγιναν!) κι έτσι να πετύχει τρία θετικά για τον ίδιο. 1. Να ξεφορτωθεί τους Καραμανλήδες, 2. Εκθέτοντας και τους ζαίους ταυτόχρονα και 3. Να φανεί ο ίδιος ως ο αρχάγγελος της κάθαρσης.
Υπήρχαν σοβαρές ενδείξεις αυτής της ιδέας, φαινόταν από άρθρα σε έντυπα και απόψεις στο κανάλι του ομίλου Αλαφούζου (Καθημερινή και ΣΚΑΙ) που φυσικά δεν θα έπαιρνε τέτοια πρωτοβουλία μόνο του χωρίς έγκριση από το Μαξίμου.

Επειδή όμως ο Κωστάκης έχει "βαρύ" επώνυμο κι επειδή όσο κι αν το κόμμα το έχει αλώσει το Μητσοτακαίικο οι Καραμανλήδες εξακολουθούν να έχουν τις άκρες τους προφανώς του διεμύνησαν πως κάτι τέτοιο θα σήμαινε εσωκομματικό πόλεμο μέχρις εσχάτων, το ξανασκέφτηκε και ανέκρουσε πρύμναν.
Παιδιά μην είστε ονειροπόλοι η πολιτική είναι πολύ βρώμικη δουλειά κι όχι μόνο στη χώρα μας αλλά σε όλη την "πολιτισμένη δύση της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας".
Βέβαια η άλλη επιλογή είναι η απόλυτη μοναρχία, σαν τα Εμιράτα, τη Σαουδική Αραβία, αλλά και το Μονακό. Να αυτό ονειρευόταν ο Κούλης να γίνει απόλυτος μονάρχης και να μας κάνει ΗΑΕ και Μόντε Κάρλο αλλά με τη γκρίνια σας του χαλάτε τα ονειρα του παιδιού.:P
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom