Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 370K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
17.183
Like
18.644
Πόντοι
3.656
Και για να καταλάβουμε όλοι πόσο ανήθικη χρήση της βουλευτικής ασυλίας γίνεται από τους νόμους που οι ίδιοι έφτιαξαν...

το να προστατεύει ο νόμος τον βουλευτή από τυχόν εκφοβιστικές διώξεις...είναι λογικό...

το να υπάρχουν ενδείξεις εγκλήματος ή γνώσης αυτού και να μην μπορεί η δικαιοσύνη από μόνη της να ενεργήσει...επειδή τότε θα καταργούταν η βουλευτική ασυλία....είναι ΑΤΟΠΟ ως προς τον λόγο ύπαρξης του νόμου...

το να μην δέχονται η ΕΥΘΥΝΗ αυτής της απόφασης να πάει στην δικαιοσύνη είναι απόδειξη διαφθοράς...

αλλά αυτά είναι για τους ακραίους....τους συριζαίους....
Tυπε το ιδιο συστημα αν εφαρμοστει τωρα στην Ρωσια θα ακουσεις"Φασιστικη,εγκληματικη συμμορια που αποφασιζει μονη της για το αν δικαστει ή οχι",αν εφαρμοστει στην Αμερικη"Και τι θελετε να τρεχει σε δικαστηρια ο υπουργος καθε φορα που ο καθε συνωμοσιολογος,φαντασιοπληκτος κανει μηνυση?":coffee::confused::confused::confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Παλικαρι μου, φιλαρακι μου,
Θα τα πουμε ηρεμα, ετσι?
Ο πεζοπορος μιλησε "μεταφορικα". Σου λεει ουσιαστικα οτι ζητας να εχουν και οι βουλευτες, την "ασυλια" που εχουμε ολοι μας. Δηλαδη να μην μπορουμε να διωχθούμε δικαστικά, αν δεν υπαρχει μια ποινικη διωξη απο τον εισαγγελεα που βρηκε ενδειξεις για καποιο αδικημα μας. Επομενως, αν εσυ θελεις να ασκειται διωξη απο την δικαιοσυνη στον βουλευτη χωρις να παρεμβαινει η βουλη, ζητάς εν τέλει να κρινεται οπως ο καθε ελληνας πολιτης. Δηλαδη ζητας την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της ασυλιας. Αυτο σου εξηγω τοση ωρα. Ελπιζω τωρα εγινε κατανοητο, ετσι?
Οταν λες "να μπορει να αρει την ασυλια η δικαιοσυνη μονη της" ειναι οξύμωρο, γιατι αν μπορει να το κανει μονη της, τοτε αναιρειται αυτοματα η εννοια της ασυλιας εξ ορισμου.

Καλυτερα τωρα?
Όχι δεν λέω αυτό....θα ήθελες να λέω αυτό.

1. Αν πας εσύ και μου κάνεις μήνυση θα έρθει η αστυνομία θα με συλλάβει ώστε να διερευνηθεί αν η μήνυση στέκει ή όχι. Σωστά ή λάθος?? Μετά κάποιος εισαγγελέας θα αποφασίσει αν στέκουν αυτά που λέει η μήνυση και αναλόγως θα στείλει την υπόθεση στο αρχείο ή θα με πάει σε δίκη στην οποία μπορεί να καταδικαστώ ή να αθωωθώ σαστά ή λάθος???

2. Όλα αυτά γίνονται αυτόματα αν υπάρχει αυτόφωρο αδίκημα...σωστά ή λάθος???

Για να διωχθεί (και να ερευνηθεί στην προκειμένη) ο οποιοσδήποτε βουλευτής δεν αρκεί ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΗΝΥΣΗ. Μπορεί να του κάνω εγώ μήνυση αλλά πρέπει πρώτα να περάσει από την πλειοψηφία της βουλής για το αν θα πάει στην δικαιοσύνη. Ακόμα και αν έχω ενδείξεις. Σε αυτό το στάδιο δεν εξετάζει κανένας τις ενδείξεις μου...και ακόμα και αν υπάρχουν δεν μπορεί η δικαιοσύνη να ενεργήσει χωρίς την άρση της ασυλίας του.

Εγώ θέλω η άρση της ασυλίας να περνάει από την δικαιοσύνη που θα το κρίνει ανάλογα με τις ενδείξεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ που θα το κρίνουν οι φίλοι του.

Όχι να κατηγωρηθεί χωρίς λόγο, ούτε να παραπεμψθεί χωρίς ενδείξεις. ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Κατάλαβες τώρα? ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΟΣΤΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΕΑΝ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΕΙ Η ΟΧΙ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.823
Πόντοι
8.006
Όχι δεν λέω αυτό....θα ήθελες να λέω αυτό.

1. Αν πας εσύ και μου κάνεις μήνυση θα έρθει η αστυνομία θα με συλλάβει ώστε να διερευνηθεί αν η μήνυση στέκει ή όχι. Σωστά ή λάθος?? Μετά κάποιος εισαγγελέας θα αποφασίσει αν στέκουν αυτά που λέει η μήνυση και αναλόγως θα στείλει την υπόθεση στο αρχείο ή θα με πάει σε δίκη στην οποία μπορεί να καταδικαστώ ή να αθωωθώ σαστά ή λάθος???
Σωστα
2. Όλα αυτά γίνονται αυτόματα αν υπάρχει αυτόφωρο αδίκημα...σωστά ή λάθος???
Σωστα
Για να διωχθεί (και να ερευνηθεί στην προκειμένη) ο οποιοσδήποτε βουλευτής δεν αρκεί ΟΥΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΗΝΥΣΗ. Μπορεί να του κάνω εγώ μήνυση αλλά πρέπει πρώτα να περάσει από την πλειοψηφία της βουλής για το αν θα πάει στην δικαιοσύνη. Ακόμα και αν έχω ενδείξεις. Σε αυτό το στάδιο δεν εξετάζει κανένας τις ενδείξεις μου...και ακόμα και αν υπάρχουν δεν μπορεί η δικαιοσύνη να ενεργήσει χωρίς την άρση της ασυλίας του.
Λαθος. Η δικαιοσυνη θα ασχοληθει. Και μονο αν κρινει οτι πρεπει να ασκηθει ποινικη διωξη κατα πολιτικου προσωπου, θα στειλει τοτε στη βουλη την υποθεση για αρση ασυλιας. Αυτη ηταν η παρεξηγηση? Εσυ θεωρουσες οτι η δικαιοσυνη ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝ με τη μηνυση κατά πολιτικου προσωπου αν δεν εχει αρθει η ασυλια? Εκει δεν συνεννοηθηκαμε?
Εγώ θέλω η άρση της ασυλίας να περνάει από την δικαιοσύνη που θα το κρίνει ανάλογα με τις ενδείξεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ που θα το κρίνουν οι φίλοι του.

Όχι να κατηγωρηθεί χωρίς λόγο, ούτε να παραπεμψθεί χωρίς ενδείξεις. ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Κατάλαβες τώρα? ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΟΣΤΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΕΑΝ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΦΘΕΙ Η ΟΧΙ.
Νομιζω το θεμα ξεκαθαριστηκε τωρα, υπηρχε παρεξηγηση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Tυπε το ιδιο συστημα αν εφαρμοστει τωρα στην Ρωσια θα ακουσεις"Φασιστικη,εγκληματικη συμμορια που αποφασιζει μονη της για το αν δικαστει ή οχι",αν εφαρμοστει στην Αμερικη"Και τι θελετε να τρεχει σε δικαστηρια ο υπουργος καθε φορα που ο καθε συνωμοσιολογος,φαντασιοπληκτος κανει μηνυση?":coffee::confused::confused::confused:
Ότι είπα παρακάτω....ας αποφασίσει η δικαιοσύνη για το αν στέκει ή όχι και ας δεν στέκει έχει καλώς.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.700
Like
26.594
Πόντοι
5.506
οποιοσδηποτε αλλος σε μια κανονικη ζωη με την θεση και την ευθυνη του γονου θα επρεπε να ηταν ηδη υποδικος....στην ελληνικη σομαλια για ενα κωλοτρενο θα χασουμε εκλογες
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ότι είπα παρακάτω....ας αποφασίσει η δικαιοσύνη για το αν στέκει ή όχι και ας δεν στέκει έχει καλώς.
ευγε σαουλ
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Σωστα

Σωστα

Λαθος. Η δικαιοσυνη θα ασχοληθει. Και μονο αν κρινει οτι πρεπει να ασκηθει ποινικη διωξη κατα πολιτικου προσωπου, θα στειλει τοτε στη βουλη την υποθεση για αρση ασυλιας. Αυτη ηταν η παρεξηγηση? Εσυ θεωρουσες οτι η δικαιοσυνη ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝ με τη μηνυση κατά πολιτικου προσωπου αν δεν εχει αρθει η ασυλια? Εκει δεν συνεννοηθηκαμε?

Νομιζω το θεμα ξεκαθαριστηκε τωρα, υπηρχε παρεξηγηση.
Όχι δεν συμφωνούμε.

Διαφωνούμε στο ότι πρέπει αφού ασχοληθεί η δικαιοσύνη να περάσει από την βουλή για να γίνει άρση της ασυλίας και να προχωρήσει σε δίωξη.

Τόσο δυσνόητο είναι? ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΩΞΗ..

να υπάρχει ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ που θα προστατεύει τον βουλευτή από τον κάθε τρελό ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.782
Πόντοι
1.206
Κατά τα λοιπά μένω έκπληκτος από όσους πιστεύουν ότι τα media χοντρού (Βήμα, MEGA κλπ) ενδιαφέρονται για την αποκάλυψη της αλήθειας παρά δεν βρήκαν ευκαιρία να εκβιάσουν την κυβέρνηση για κάποιο ρουσφέτι του χοντρού που εκκρεμεί.
Η αλήθεια είναι πως μπορεί και να τον είχε ρίξει ο Κούλης στη μοιρασιά της κατασπατάλησης των χρημάτων ΜΑΣ, προς όφελος των ΤΕΡΝΑ, Αλαφούζου, Μυτιληναίου και του το φύλαγε ο χοντρός οπότε βρήκε ευκαιρία να κάνει επίδειξη ισχύος κάνοντας την τρίχα τριχιά. Σαν να του λέει πως "Όσο δεν μου κάνεις τα χατήρια θα σε πηγαίνω πίπα-κώλο, κάντα μου και θα δεις πόσο θα σε αγαπήσω ξανά!"
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.823
Πόντοι
8.006
Όχι δεν συμφωνούμε.

Διαφωνούμε στο ότι πρέπει αφού ασχοληθεί η δικαιοσύνη να περάσει από την βουλή για να γίνει άρση της ασυλίας και να προχωρήσει σε δίωξη.

Τόσο δυσνόητο είναι? ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΩΞΗ..

να υπάρχει ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ που θα προστατεύει τον βουλευτή από τον κάθε τρελό ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ.
Ε ναι, αρα ξαναγυρναμε στα ιδια, οτι αυτο που λες ισοδυναμει με καταργηση της βουλευτικης ασυλιας. Αυτο ζητας. Πού διαφωνουμε? Πουθενα. Επι της ουσιας ειναι η διαφωνια μας. Αλλά αυτο ειναι άλλη συζητηση. Το "φιλτρο" που λες ειναι η εισαγγελικη ερευνα, αλλά αυτο ισχυει για τον καθε πολιτη (η ασυλια που ελεγε ο πεζοπορος).
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.700
Like
26.594
Πόντοι
5.506
Κατά τα λοιπά μένω έκπληκτος από όσους πιστεύουν ότι τα media χοντρού (Βήμα, MEGA κλπ) ενδιαφέρονται για την αποκάλυψη της αλήθειας παρά δεν βρήκαν ευκαιρία να εκβιάσουν την κυβέρνηση για κάποιο ρουσφέτι του χοντρού που εκκρεμεί.
Η αλήθεια είναι πως μπορεί και να τον είχε ρίξει ο Κούλης στη μοιρασιά της κατασπατάλησης των χρημάτων ΜΑΣ, προς όφελος των ΤΕΡΝΑ, Αλαφούζου, Μυτιληναίου και του το φύλαγε ο χοντρός οπότε βρήκε ευκαιρία να κάνει επίδειξη ισχύος κάνοντας την τρίχα τριχιά. Σαν να του λέει πως "Όσο δεν μου κάνεις τα χατήρια θα σε πηγαίνω πίπα-κώλο, κάντα μου και θα δεις πόσο θα σε αγαπήσω ξανά!"
ετσι ειναι τυπε και μην ανφιβαλεις καθολου....εμεις απλα βλεπουμε 2 συμοριες να τσακωνονται.....το λιγο παραξενο ειναι οτι η μια απο αυτες ειναι η κυβερνηση
 

Jason.vavv

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2016
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
363
Πόντοι
21
Οι ΗΠΑ έχουν βουλευτική ασυλία;
Πάντως, δεν ξέρω αν όλες οι χώρες του κόσμου έχουν νόμο περί ευθύνης υπουργών για σύντομες παραγραφές. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος. Ούτε ξέρω άλλη πολιτισμένη χώρα να έχει νόμο για το ακαταδιαωκτο των μελών της υγειονομικής επιτροπής για τα εμβόλια, δηλαδή ακόμα και για τα πολιτικά μέλη της επιτροπής... Και βέβαια δεν ξέρω άλλη χώρα που να έχουν γίνει δύο εξεταστικές επιτροπές για τα εξοπλιστικά προγράμματα, από δύο διαφορετικές κυβερνήσεις και να μην είδαν αυτά που είδε το δικαστήριο στην υπόθεση του Άκη..Ούτε ξέρω άλλη χώρα που ο βουλευτής ξεχνάει να δηλώσει ένα εκατομμύριο ευρώ και δεν τρέχει κάστανο. Ή που ο υπουργός μεταφορών κυκλοφορεί με πλαστές πινακίδες και πάλι δεν τρέχει κάστανο. Και για να μην ξεχνιόμαστε :σε ποια άλλη χώρα οι προεδροι των ανωτάτων Δικαστηρίων διορίζονται από την κυβέρνηση; Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, δεν είμαστε μία από τις "άλλες χώρες".Είμαστε αφρικανική χώρα των Βαλκανίων.
 
Τελευταία τροποποίηση:

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.491
Like
1.462
Πόντοι
266
Μας ενδιαφέρει τι γίνεται στη άλλες χώρες της ευρώπης με τη βουλευτική ασυλία
Που κατά το βενιζέλο υπάρχει σχεδόν σε όλες;
Μας ενδιαφέρει ότι την αναθεώρηση το άρθρο 86 ψήφισαν νέα δημοκρατία πασοκ και συριζα και ότι εναντίον ήταν βελόπουλος και κκε;
Μας ενδιαφέρει ότι αν δεν υπάρχει νόμος περί ευθύνης
Υπουργών πόσες μηνύσεις θα υπάρχουν στα δικαστήρια
Εναντίον των χιλιάδων αποφάσεων των υπουργών;
Μερικούς φυσικά δεν ενδιαφέρουν όλα αυτά
Που θεωρούνται και σοβαροι μάλιστα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Ε ναι, αρα ξαναγυρναμε στα ιδια, οτι αυτο που λες ισοδυναμει με καταργηση της βουλευτικης ασυλιας. Αυτο ζητας. Πού διαφωνουμε? Πουθενα. Επι της ουσιας ειναι η διαφωνια μας. Αλλά αυτο ειναι άλλη συζητηση
Επί της ουσίας εγώ προβάλω ένα λογικό και ηθικό επιχείρημα και εσύ απλά λες ότι είναι η κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας.

Ενώ εγώ λέω να μείνει η βουλευτική ασυλία αλλά να περάσει ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ στην δικαιοσύνη

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΒΟΥΛΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.823
Πόντοι
8.006
Κατά τα λοιπά μένω έκπληκτος από όσους πιστεύουν ότι τα media χοντρού (Βήμα, MEGA κλπ) ενδιαφέρονται για την αποκάλυψη της αλήθειας παρά δεν βρήκαν ευκαιρία να εκβιάσουν την κυβέρνηση για κάποιο ρουσφέτι του χοντρού που εκκρεμεί.
Η αλήθεια είναι πως μπορεί και να τον είχε ρίξει ο Κούλης στη μοιρασιά της κατασπατάλησης των χρημάτων ΜΑΣ, προς όφελος των ΤΕΡΝΑ, Αλαφούζου, Μυτιληναίου και του το φύλαγε ο χοντρός οπότε βρήκε ευκαιρία να κάνει επίδειξη ισχύος κάνοντας την τρίχα τριχιά. Σαν να του λέει πως "Όσο δεν μου κάνεις τα χατήρια θα σε πηγαίνω πίπα-κώλο, κάντα μου και θα δεις πόσο θα σε αγαπήσω ξανά!"
Αυτο ακριβως εχει γινει
Και ειναι καταπληκτικο οτι οι διαφοροι υπερευαισθητοι αποθεωνουν τον Βαγγελα οτι ενεργει ωθουμενος απο ανθρωπιστικα ιδεωδη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ενώ εγώ λέω να μείνει η βουλευτική ασυλία αλλά να περάσει ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ στην δικαιοσύνη
Αν εχει την αποκλειστικη αρμοδιοτητα η δικαιοσυνη τότε τι "απομενει" στην βουλευτικη ασυλια ωστε να μην θεωρειται καταργηθεισα?
 

Jason.vavv

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2016
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
363
Πόντοι
21
Κατι που ο μπουμπουκος θεωρει καλο για την κυβερνηση,οι Νεοδημοκρατες ομως θεωρουν πως φταιει ο Συριζα με το Ματι,διοτι δεν ενοχοποιηθηκε κανεις τοτε και θεωρουν αδικο να την πληρωσει καποιος απ την δικη τους κυβερνηση τωρα.

Λογικη απ τα Lidl
Ε ναι, δυστυχώς έτσι λειτουργεί το σύστημα. Η αποτυχία των προηγούμενων δικαιολογεί την αποτυχία των επομένων. Φαύλος κύκλος κυριολεκτικά.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.705
Κριτικές
3
Like
4.188
Πόντοι
456
Όχι δεν συμφωνούμε.

Διαφωνούμε στο ότι πρέπει αφού ασχοληθεί η δικαιοσύνη να περάσει από την βουλή για να γίνει άρση της ασυλίας και να προχωρήσει σε δίωξη.

Τόσο δυσνόητο είναι? ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΔΙΩΞΗ..

να υπάρχει ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ που θα προστατεύει τον βουλευτή από τον κάθε τρελό ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.
Ρε Saul έχεις κολλήσει τώρα.Μα σου λεει ότι ισχύει.Αυτη τη στιγμή η υπόθεση αναλύεται από τη δικαιοσύνη δεν έχει ακόμα αποφανθεί ποινικές ευθύνες για τον υπουργό.Αν γίνει αυτό ο εισαγγελέας θα στείλει το φάκελο στη Βουλή και θα ζητήσει άρση της ασυλίας.Τωρα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο.Εσυ λες ναλλον γιατί στο πόρισμα των Τεμπών η την προκαταρκτική εξέταση που έγινε δεν αποδόθηκαν ποινικές ευθύνες στον υπουργό.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.782
Πόντοι
1.206
ετσι ειναι τυπε και μην ανφιβαλεις καθολου....εμεις απλα βλεπουμε 2 συμοριες να τσακωνονται.....το λιγο παραξενο ειναι οτι η μια απο αυτες ειναι η κυβερνηση
Θα μου επιτρέψεις ακόμα μια ένσταση όμως. Η κυβέρνηση Κούλη έχει κάνει τόσες ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ που ακόμα κι εγώ που θέλω να πέσει (και βλέπουμε μετά τί θα γίνει) θεωρώ αστείο το να πέσει για ένα δυστύχημα που επί τέλους μπορεί να έχει μερίδιο ευθύνης αλλά δεν ήταν επιλογή της.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Αν εχει την αποκλειστικη αρμοδιοτητα η δικαιοσυνη τότε τι "απομενει" στην βουλευτικη ασυλια ωστε να μην θεωρειται καταργηθεισα?
Το ότι θα υπάρχει ένα ειδικό και αμερόληπτο (όσο γίνεται) σώμα που θα φιλτράρει το αν πρέπει η όχι να αρθεί η ασυλία βασισμένο σε στοιχεία και όχι σε φιλίες και κομματικά συμφέροντα. Δεν σου αρκεί????

Ο βουλευτής θα έχει να ασχοληθεί μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν στοιχεία.

Εκτός αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στην Ελληνική δικαιοσύνη...βαρέθηκα να το γράφω κεφαλαία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.823
Πόντοι
8.006
Ρε Saul έχεις κολλήσει τώρα.Μα σου λεει ότι ισχύει.Αυτη τη στιγμή η υπόθεση αναλύεται από τη δικαιοσύνη δεν έχει ακόμα αποφανθεί ποινικές ευθύνες για τον υπουργό.Αν γίνει αυτό ο εισαγγελέας θα στείλει το φάκελο στη Βουλή και θα ζητήσει άρση της ασυλίας.Τωρα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο.Εσυ λες ναλλον γιατί στο πόρισμα των Τεμπών η την προκαταρκτική εξέταση που έγινε δεν αποδόθηκαν ποινικές ευθύνες στον υπουργό.
Ξέρεις τι μου λεει?
Οτι δεν επιθυμει επαναφορα της θανατικης ποινης, εκτος αν κρινει το δικαστηριο οτι πρεπει να εκτελεστει καποιος. Absurdum.
Θελω να υπαρχει βουλευτικη ασυλια, αλλά να μπορει ανα πασα στιγμη να την παρακαμπτει η δικαιοσυνη.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.700
Like
26.594
Πόντοι
5.506
Θα μου επιτρέψεις ακόμα μια ένσταση όμως. Η κυβέρνηση Κούλη έχει κάνει τόσες ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ που ακόμα κι εγώ που θέλω να πέσει (και βλέπουμε μετά τί θα γίνει) θεωρώ αστείο το να πέσει για ένα δυστύχημα που επί τέλους μπορεί να έχει μερίδιο ευθύνης αλλά δεν ήταν επιλογή της.
100 σωστα....εγω δεν λεω τιποτα παραπανω
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.106
Like
11.758
Πόντοι
3.656
Ρε Saul έχεις κολλήσει τώρα.Μα σου λεει ότι ισχύει.Αυτη τη στιγμή η υπόθεση αναλύεται από τη δικαιοσύνη δεν έχει ακόμα αποφανθεί ποινικές ευθύνες για τον υπουργό.Αν γίνει αυτό ο εισαγγελέας θα στείλει το φάκελο στη Βουλή και θα ζητήσει άρση της ασυλίας.Τωρα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο.Εσυ λες ναλλον γιατί στο πόρισμα των Τεμπών η την προκαταρκτική εξέταση που έγινε δεν αποδόθηκαν ποινικές ευθύνες στον υπουργό.
Εγώ έχω περάσει από το θέμα των τεμπών στην γενικότερη αντιμετώπιση της βουλευτικής ασυλίας.

Αλλά το λες και μόνος σου...και να βρεθούν στοιχεία...θα περάσει από τη βουλή και η πλειοψηφία θα προστατέψει τον υπεύθυνο.

Άρα τι και αν βρέθηκαν τι και αν δεν βρέθηκαν???
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ξέρεις τι μου λεει?
Οτι δεν επιθυμει επαναφορα της θανατικης ποινης, εκτος αν κρινει το δικαστηριο οτι πρεπει να εκτελεστει καποιος. Absurdum.
Θελω να υπαρχει βουλευτικη ασυλια, αλλά να μπορει ανα πασα στιγμη να την παρακαμπτει η δικαιοσυνη.
Μάλλον δεν έχεις εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιοσύνη

και αν δεν έχεις εσύ που είσαι και δικηγόρος

γιατί να έχουμε εμείς ο ''απλός'' λαός?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom