Νέα

Πόκα και Ποκαδόροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petcross
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
βρε ναύαρχε του γλυκού νερού .. όλο φτωχαδάκια έχω εδώ γύρω.. και πιτσιρικάδα .. φοβούνται μην τους τα φάμε...
να προσεχισ γιατι τα εξιπνα και οριμα  πουλια τιν πατανε απο νεοσουσ....
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
O μανωλης στο μπαλκονι.

Μοιραζουμε κατω αριστερα τρια φυλλα σε σειρα το ένα διπλα (προς τα κατω)  από το άλλο και τέσσερα όλα μαζί.
ΔΙΑΤΑΞΗ


Φ
Φ            Φ (4ΦΥΛΑ)
Φ



Με λιγα λογια συναδελφε ειναι μία μορφη υποχρέωσης. Ισως ειναι μια παραλλαγή αυτου που εμεις ονομαζουμε "ΑΡΗΣ". Το οποιο είναι:



Μοιραζουμε και από τέσσερα η πεντε αναλογα ποσοι παίζουμε ωστε να περισεψουν 2-3 φυλλα.
Φυσικα όλα αυτά τα μοιραζουμε με τροπο που να ανακατευεται η τραπουλα.

Υποχρεώσεις.

Από τα αριστερα που ανοιγουν ένα ένα υποχρεωση να χρησιμοποιησεις το ένα.
Από τα δεξια που ανοιγουν και τα τέσσερα μαζί υποχρεουσαι να γρησιμοποιησεις τα οποια δυο σου κανουν.

ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ 2.
Και νικαει κεντα χρωμα.




Με λιγα λογια είναι μία μορφή υποχρέωσης. Ισως ειναι αυτο που εμείς το λεμε "Αρης", το οποίο στρωμένο ειναι το εξής:

                    Α     Β
                 
                 Γ1         Δ1
                 Γ2         Δ2
                 Γ3         Δ3
τα φυλλα Α και Β ανοιγουν μαζί και είναι υποχρεωτικό να πάρεις το ένα από τα δύο (ο Μανώλης έχει 3 αντί για 2). Στη συνέχεια ανοίγουν οι δύο τριάδες και πέρνεις υποχρεωτικά ένα από τα δύο (Α ή Β) και άλλα 2 από τη στήλη που επιλέγεις. Από χέρι παίζουν 2. Ανάλογα πόσο τζογαδόρος είσαι μπορείς να το παίξεις τα πίσω παιχτά..... (μοιράζεις 4 ή 5 στο χέρι αναλογα τους παίχτες, στρωνεις το κόλπο. ΧΤΥΠΗΜΑ. Ανοιγεις τα Α και Β μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Ανοίγεις τα Γ1 και Δ1 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Γ2 και Δ2 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Γ3 και Δ3 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ............... ή σε 2 χρονους που ειναι και το συνηθεστερο (Α και Β μαζί, ΧΤΥΠΗΜΑ και ολα τα υπολοι μαζί, ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ  
 

paterjohn

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
603
Like
0
Πόντοι
6
σωστος ο παικτης.

ωραιος και ο αρης.

τα παιχνιδια με υποχρεωση 2 απο χερι ειναι τα πιο εξυπνα τζογαδορικα ανατρεπτικα.
συναρπαστικα.

Με λιγα λογια είναι μία μορφή υποχρέωσης. Ισως ειναι αυτο που εμείς το λεμε "Αρης", το οποίο στρωμένο ειναι το εξής:

                    Α     Β
                 
                 Γ1         Δ1
                 Γ2         Δ2
                 Γ3         Δ3
τα φυλλα Α και Β ανοιγουν μαζί και είναι υποχρεωτικό να πάρεις το ένα από τα δύο (ο Μανώλης έχει 3 αντί για 2). Στη συνέχεια ανοίγουν οι δύο τριάδες και πέρνεις υποχρεωτικά ένα από τα δύο (Α ή Β) και άλλα 2 από τη στήλη που επιλέγεις. Από χέρι παίζουν 2. Ανάλογα πόσο τζογαδόρος είσαι μπορείς να το παίξεις τα πίσω παιχτά..... (μοιράζεις 4 ή 5 στο χέρι αναλογα τους παίχτες, στρωνεις το κόλπο. ΧΤΥΠΗΜΑ. Ανοιγεις τα Α και Β μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Ανοίγεις τα Γ1 και Δ1 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Γ2 και Δ2 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ. Γ3 και Δ3 μαζί. ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ............... ή σε 2 χρονους που ειναι και το συνηθεστερο (Α και Β μαζί, ΧΤΥΠΗΜΑ και ολα τα υπολοι μαζί, ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ  
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
Ναύαρχε εδω (Κορινθο) δε σταματαμε ποτε. Το παιχνίδι είναι συνήθως 100+10 με διάρκεια 90 λεπτά. Μετά τα 90 λεπτά ξεκιναει νεο παιχνιδι σε νεες θεσεις των παιχτων, καινουρια καβα, νεοι παιχτες. Και παει λεγοντας.

Σε τέτοιο τραπέζι λοιπόν που κάθε κόλπο από κάποιο σημείο και μετά είναι χιλιάρικο και πάνω, κόλπα με τρια (3) από χέρι (κοινως καρμανιολες) ή κατι κολπα του στυλ νεκροταφειο, δεντρο που μπορει να γινει σκοτωμος, τα αποφευγουμε...........  Προτιμούντε κολπα με 2 φυλα απο χερι, να ξερεις τι γινετε αλλά και για να παιξουν και αυτοι που εχουν το χρημα μπροστα τους. Γιατι στα "επικινδυνα" κολπα αν εχεις το χρημα μπροστα σου δεν παιζεις, πας πασο απο την αρχη. Με τρια απο χερι αντε να παιχθει καμια ψειρούλα, μεχρι εκει
Σε λέσχες ή σπίτια το στρώνετε φίλε??
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
O μανωλης στο μπαλκονι.

Μοιραζουμε κατω αριστερα τρια φυλλα σε σειρα το ένα διπλα (προς τα κατω)  από το άλλο και τέσσερα όλα μαζί.
ΔΙΑΤΑΞΗ


Φ
Φ            Φ (4ΦΥΛΑ)
Φ

Μοιραζουμε και από τέσσερα η πεντε αναλογα ποσοι παίζουμε ωστε να περισεψουν 2-3 φυλλα.
Φυσικα όλα αυτά τα μοιραζουμε με τροπο που να ανακατευεται η τραπουλα.

Υποχρεώσεις.

Από τα αριστερα που ανοιγουν ένα ένα υποχρεωση να χρησιμοποιησεις το ένα.
Από τα δεξια που ανοιγουν και τα τέσσερα μαζί υποχρεουσαι να γρησιμοποιησεις τα οποια δυο σου κανουν.

ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ 2.
Και νικαει κεντα χρωμα.


ευχαριστω ρε φιλε. το εχεις περιγραψει πολυ αναλυτικα
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
παιδια να διευκρινισουμε μερικες γενικες λςπτομερειες?
εγω ας πουμε με την παρεα μου παιζουμε κεντα-χρωμα σε ολα τα παιχνιδια.
γιατι θεωρουμε πολυ πιο σπανιο το χρωμα απο το φουλ(βγαινει πολυ σπανια). μερικοι ομως  μας το παιζουν ''αμερικανοι'' και λενε οτι το φουλ ειναι ανωτερο απο τη την κεντα. εσεις τι λετε παιδια?  υπαρχει καποιο παιχνιδι που το φουλ ειναι ανωτερο? εσεις πψς παιζετε? κεντα-χρωμα?
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
παιδια να διευκρινισουμε μερικες γενικες λςπτομερειες?
εγω ας πουμε με την παρεα μου παιζουμε κεντα-χρωμα σε ολα τα παιχνιδια.
γιατι θεωρουμε πολυ πιο σπανιο το χρωμα απο το φουλ(βγαινει πολυ σπανια). μερικοι ομως  μας το παιζουν ''αμερικανοι'' και λενε οτι το φουλ ειναι ανωτερο απο τη την κεντα. εσεις τι λετε παιδια?  υπαρχει καποιο παιχνιδι που το φουλ ειναι ανωτερο? εσεις πψς παιζετε? κεντα-χρωμα?


πολλα παιχνίδια. Καταρχην ολοι οι κούκοι ειναι τρία φούλ. Δεν θυμαμαι καποιο αλλο παιχνιδι αλλα σημειωσε οτι υπαρχει παιχνιδι που παιζεται ακριβως το ιδιο αλλα εχει δυο διαφορετικα ονοματα και ειναι: οι πεντάδες (2 ή 3 από χέρι, κεντα χρωμα) και ο κουκος με 4 στο χερι (που ειναι 2 ή 3 απο χερι, τρια φουλ). Τα δύο παιχνιδια αυτα παιζονται ακριβως το ιδιο, μοιραζονται το ιδιο, με τα ιδια χτυπήματα, και το ενα ειναι 3 φουλ και το αλλο κεντα χρωμα. Σημειωσε επισης οτι η πόκα εχει το εξης χαρακτηριστικο. Ο καθενας μπορει να σκαρφιστει οτι κολπο θέλει και να το "βαφτισει" ότι θέλει. Οπότε αν θελεις πχ. ρίχνεις ενα κολπο σαν την ψειρα, το βαφτιζεις νεο κολπο με ονομα Θανασης...... και το κανεις 3 φουλ. Δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Οποιος δε θελει παει πασο.....
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ο καθενας μπορει να σκαρφιστει οτι κολπο θέλει και να το "βαφτισει" ότι θέλει. Οπότε αν θελεις πχ. ρίχνεις ενα κολπο σαν την ψειρα, το βαφτιζεις νεο κολπο με ονομα Θανασης...... και το κανεις 3 φουλ. Δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Οποιος δε θελει παει πασο.....

σωστός, αλλά προσοχή: αν πεις ''παίζω το τάδε παιχνίδι'', το οποίο είναι γνωστό σε όλους (π.χ. κούκο μονό), πρέπει να μοιράσεις τα χαρτιά ακριβώς με τον τρόπο που μοιράζονται σ' αυτό το παιχνίδι, αλλιώς θα σε κράξουνε
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
σωστός, αλλά προσοχή: αν πεις ''παίζω το τάδε παιχνίδι'', το οποίο είναι γνωστό σε όλους (π.χ. κούκο μονό), πρέπει να μοιράσεις τα χαρτιά ακριβώς με τον τρόπο που μοιράζονται σ' αυτό το παιχνίδι, αλλιώς θα σε κράξουνε

σωστο αυτο που λες. Ας πουμε για παραδειγμα ο κουκος ο 2πλος πριν την αλλαγη (δηλαδη οταν θα μοιραστουν τα υπολοιπα, εκτος του 1ου, φυλλα, δεν χτυπιεται αλλα μοιραζετε αμεσως (δηλαδη πριν την αλλαγη εχει 2 χτυπηματα). Αντιθετα ο κουκος ο μονος πριν την αλλαγη εχει 3 χτυπηματα........... Αυτο ξερεις οταν παιζεις με λεφτα ειναι θεμα. Γιατι θελω να ξερω ποσα χτυπηματα εχει το κολπο μεχρι να παρω την αλλαγη (οπου στην αλλαγη πλεον θα εχω ολα τα φυλλα μου στα χερια). Πιθανον να παιξω αλλιως αν ξερω οτι εχει 3 χτυπηματα απο αν εχει 2. Βασικο αυτο
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
987
Like
1.308
Πόντοι
86
Η παρατήρηση του petcross για το ότι "η μάνα" αποφασίζει το ποιοί συνδυασμοί υπερισχύουν είναι σωστή, αλλά υπάρχει ένας βασικός γενικός κανόνας που αν δεν τον τηρεί το τραπέζει καλύτερα να το ρίξει στα παϊδάκια.
Αν το σύνολο των κοινών φύλλων και των φύλλων στο χέρι είναι 8 και πάνω τότε είναι τρία-φουλ.
Εξαίρεση στον κανόνα των 8 φύλλων είναι οι κούκοι (μονός, διπλός, αβολοντέ κλπ.) που είναι αξιωματικά τρία/φουλ.
Προσοχή: τα κοινά φύλλα έχουν μια ιδιαιτερότητα, αν υπάρχει παιχνίδι με καπέλο που από 3 φύλλα μπορείς να επιλέξεις μόνο το ένα, τότε στην πρόσθεση αυτή βάζεις 1 και όχι 3 φύλλα.
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Η παρατήρηση του petcross για το ότι "η μάνα" αποφασίζει το ποιοί συνδυασμοί υπερισχύουν είναι σωστή, αλλά υπάρχει ένας βασικός γενικός κανόνας που αν δεν τον τηρεί το τραπέζει καλύτερα να το ρίξει στα παϊδάκια.
Αν το σύνολο των κοινών φύλλων και των φύλλων στο χέρι είναι 8 και πάνω τότε είναι τρία-φουλ.
Εξαίρεση στον κανόνα των 8 φύλλων είναι οι κούκοι (μονός, διπλός, αβολοντέ κλπ.) που είναι αξιωματικά τρία/φουλ.
Προσοχή: τα κοινά φύλλα έχουν μια ιδιαιτερότητα, αν υπάρχει παιχνίδι με καπέλο που από 3 φύλλα μπορείς να επιλέξεις μόνο το ένα, τότε στην πρόσθεση αυτή βάζεις 1 και όχι 3 φύλλα.



αυτο που λες δεν το καταλαβαινω. Με τη λογικη αυτη όλα τα πενταφυλλα κολπα θα ηταν 3 φουλ. Ακομα ακομα και αυτα με 4 φυλλα στο χερι (ψειρες συνολο 8 (4χερι και 4 κατω), πενταρέ συνολο 10 (5+5), αρκουδες συνολο 8 (4+4), πεντάδες συνολο 9 (4 χερι + 5 κατω). Ολα αυτα ειναι κεντα χρωμα. Οπότε? μηπως δεν καταλαβα κατι απο αυτο που γραφεις? Αποσαφηνισε το αν θελεις
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
συμφωνώ με petcross. το ίδιο κατάλαβα κι εγώ. ποτέ δεν έχει εφαρμοστεί σε τραπέζι που έχω παίξει ή παρακολουθήσει τέτοιος κανόνας και για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά τον ακούω
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
987
Like
1.308
Πόντοι
86
αυτο που λες δεν το καταλαβαινω. Με τη λογικη αυτη όλα τα πενταφυλλα κολπα θα ηταν 3 φουλ. Ακομα ακομα και αυτα με 4 φυλλα στο χερι (ψειρες συνολο 8 (4χερι και 4 κατω), πενταρέ συνολο 10 (5+5), αρκουδες συνολο 8 (4+4), πεντάδες συνολο 9 (4 χερι + 5 κατω). Ολα αυτα ειναι κεντα χρωμα. Οπότε? μηπως δεν καταλαβα κατι απο αυτο που γραφεις? Αποσαφηνισε το αν θελεις

Βεβαίως και να γράψω εγώ τι γνωρίζω (γιατί σε κάθε τραπέζι συναντάς διαφορετικά πράγματα) αν και αυτός είναι βασικός κανόνας, για να γίνεται ιεράρχηση των συνδυασμών (με τις εξαιρέσεις του και αυτός, όπως κάθε κανόνας που σέβεται τον εαυτό του).
Να αναφέρω πληροφοριακά ότι στην Αμερική παίζουν το κλειστό πόκερ τρία/χρώμα και όλους του κούκους (μονούς, διπλούς κλπ.) τρία/φούλ.
Δεν το έγραψα και ξεκάθαρα πριν, δε μετράς το σύνολο των φύλων κάτω και στο χέρι, αλλά το σύνολο των φύλων από τα οποία μπορείς να επιλέξεις και θα δώσω 3 παραδείγματα παρακάτω.
Αν τα παραπάνω παιχνίδια που αναφέρεις (δεν τα έχω παίξει απ' όσο θυμάμαι, εκτός αν τα έχω δει με άλλο όνομα) είναι με ελεύθερη επιλογή από χέρι και κάτω, τότε θα έπρεπε να τα παίζετε 3/φουλ.
(ποιά η διαφορά ανάμεσα σε ψείρες και αρκούδα? στο άνοιγμα των φύλλων ή έχει και κάποιο περιορισμό στην επιλογή ανάλογα με το στήσιμο των χαρτιών κάτω? και θα καταλάβετε τι εννοώ βλέποντας παρακάτω)

Παραδείγματα πάνω στον κανόνα που ανέφερα:
Σταυρός με δίφυλλο καπέλο (εκ του οποίου επιλέγεις το ένα μόνο φύλλο) έχει 4 κοινά φύλλα να επιλέξεις max (διαλέγεις είτε την οριζόντια σειρά είτε την κάθετη και ένα από το καπέλο προαιρετικά, δε λες 8 κάτω και 3 στο χέρι κάνει έντεκα) και 3 στο χέρι 7 άρα κέντα/χρώμα (από το χέρι μπορείς να πάρεις και τα 3 αν θες).
    Φ      -ΦΦ- 
Φ Φ Φ
    Φ
Λαγουδάκι με 3 στο χέρι και 5 κάτω, τα κόκκινα είναι τα "αυτιά" και μπορείς να πάρεις είτε το ένα, είτε το άλλο
          Φ
Φ Φ Φ
          Φ

που σημαίνει ότι επιλέγεις από 4 κάτω όχι από 5, και 3 από το χέρι 7 συνολικά, άρα κέντα χρώμα.
Καθρέπτης 2 τριάδες κάτω και 3 ανά χείρας
Φ Φ Φ
Φ Φ Φ
εκεί δε μετράς 6 κάτω και 3 στο χέρι άρα 9, λες 3 κάτω (γιατί από μια από τις 2 τριάδες μπορείς να επιλέξεις) και 3 στο χέρι = 6.

Παραδοσιακά κέντα/χρώμα είναι και τα παιχνίδια που χρησιμοποιείς ακριβώς 2 φύλλα από το χέρι σου π.χ. πυραμίδα με βάση 4 μετά 3 μετά 2 και κορυφή 1 φύλλο. Παίρνεις ένα φύλλο από κάθε σειρά άρα έχουμε 4 κοινά φύλλα. Μοιράζουμε και 4 στον κάθε παίκτη, αλλά αυτός μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο 2, αυτό είναι κέντα/χρώμα.
Είθισται επίσης τα παιχνίδια με μπαλαντέρ να είναι τρία/φουλ (π.χ. Follow the Queen) και τα παιχνίδια με ξεσκαρτάρισμα κέντα/χρώμα (π.χ. Νεκροταφείο, Σταυρός με αγκάθια κλπ.)
Μερικοί αυτόν τον διαχωρισμό τον κάνουνε στα 7 φύλλα και όχι στα 8.

Αυτά θυμάμαι τώρα, αν μου 'ρθει και τίποτα άλλο ενδιαφέρον θα το post-άρω  :).
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
εγω θα σου πω αλλο παραδειγμα και θα επικαλεστω και την εμπειρια μου. το κολπο ειναι μια ψείρα (ή 2 ψειρες, το ιδιο ειναι) με 2 καπελλα για παραδειγμα. Δηλαδη

ΚΑΠ1  ΚΑΠ2 

Φ1
Φ2

ΑΛΛΑΓΗ (ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΛΟΙ 4 ΦΥΛΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ, ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΙΚΑ 1. ΠΑΙΖΟΥΝ 2 ή 3 ΑΠΟ ΧΕΡΙ)

Φ3
Φ4


Εχεις λοιπον να επιλεξεις αναμεσα στα Φ1 έως Φ4 και ενα εκ των ΚΑΠ1 ή ΚΑΠ2(συνολο 5) 2 ή 3 φύλλα και από χέρι 3 ή 2 αντίστοιχα. Αρα κατω εχεις να επιλεξεις απο 5 φυλλα (θεωρειται 1 καπελλο) και 3 απο χερι. Αθροισμα 8. Με τον κανονα που λες το κολπο θα επρεπε να ειναι 3 φουλ. Εμείς τουλαχιστον στα μερη μου το παιζουμε παντα και μονο κεντα χρωμα. Από την εμπειρια μου τωρα σου λεω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο το χρωμα απο το φουλ. Οπότε με βαση αυτο και πάντα κατα τη γνωμη μου δικαιωματικα το χρωμα κερδιζει το φουλ (το ιδιο ισχυει και για την κεντα με τα 3)


Οσον αφορα η διαφορα που λες αναμεσα στην ψειρα και την αρκουδα, ειναι το ιδιο κολπο (4 κατω και 4 στο χερι, κεντα χρωμα και τα 2) με τη διαφορα οτι στην ψειρα παιζουν 2 ή 3 απο χερι ενω στην αρκουδα 2. Και κατι τελευταιο. Αυτο που εχω δει και εχω καταλαβει απο την μακροχρονη πορεια μου στην ποκα ειναι οτι απο πολη σε πόλη (ισως και απο λεσχη σε λέσχη) παιζονται διαφορετικα τα παιχνιδια. Ισως η "παλια" πόκα είναι κυριως 3 φουλ. Ισως παιζει ρολο κατα ποσο ειναι τζογαδορικο το καρε (επιλεγει ή ακομα και φτιαχνει παιχνιδια πιο τζογαδορικα). Πριν 30 χρονια ριχνανε μονο κουκο μονο. Τωρα υπαρχουν 1000 παιχνιδια. Εγω αυτο πιστευω.

Τον κανονα για τα 8 φυλλα που λες παντως δεν τον εχω ακουσει πουθενα, ουτε απο πολυ παλιους παιχτες. Αυτο που ξερω ειναι οτι ο κεθενας ριχνει οτι κολπο θελει και οποιος δεν γουσταρει παει πασο. Απλα πραγματα
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
να προσθέσω κι εγώ: κλασσικό και δημοφιλέστατο παιχνίδι στα μέρη μου είναι ο Στρατηγός.
5 φύλλα κάτω και 5 στο χέρι. παίζουν 3 από κάτω και 2 χέρι. κερδίζει κέντα χρώμα
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
να προσθέσω κι εγώ: κλασσικό και δημοφιλέστατο παιχνίδι στα μέρη μου είναι ο Στρατηγός.
5 φύλλα κάτω και 5 στο χέρι. παίζουν 3 από κάτω και 2 χέρι. κερδίζει κέντα χρώμα

Αυτο ακριβως ειναι που ονομάζω πιο πανω πενταρέ. Επίσης Λέγεται και Σφάχτης............ Τα πέντε φύλλα που ειναι κάτω ανοίγουν σε 2, 3, 4, ή 5 χρόνους. Όταν ανοιγει σε 2 λεγεται σφαχτης. Στις υπόλοιπες περιπτωσεις λεγεται πενταρέ. Τα 5 φυλλα στο χερι τα περνει το καρέ απο την αρχή. Είναι καλό παιχνίδι γι αυτον που κερδιζει και τελειωνει το παιχνιδι. Βλέπει αν εχει καλο χαρτι και παιζει, διαφορετικά παει πασο απο την αρχη
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
σωστός. το παιχνίδι αυτό μπορεί να ελεγχθεί γιατί αν π.χ. πάρεις στο χέρι 4 του ίδιου χρώματος πας από την αρχή πάσο και ξεγνοιάζεις. φυσικά μπορεί και να φας τα μούτρα σου όμως, αφού με το που θα ανοίξει το 3ο χαρτί κάτω, μπορεί κάποιος να έχει πιάσει χαρτί, ενώ εσύ να το περιμένεις και να μπαίνεις στα πονταρίσματά του
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
σωστός. το παιχνίδι αυτό μπορεί να ελεγχθεί γιατί αν π.χ. πάρεις στο χέρι 4 του ίδιου χρώματος πας από την αρχή πάσο και ξεγνοιάζεις. φυσικά μπορεί και να φας τα μούτρα σου όμως, αφού με το που θα ανοίξει το 3ο χαρτί κάτω, μπορεί κάποιος να έχει πιάσει χαρτί, ενώ εσύ να το περιμένεις και να μπαίνεις στα πονταρίσματά του

ετσι ειναι. Πάντα υπάρχει ο κινδυνος να φας τα μουτρα σου. Αλλα γενικοτερα υπάρχουν κολπα τα οποία ειναι καλά οταν εχεις το χρημα και το παιχνιδι κοντευει να τελειώσει (γενικα ειναι αυτα που παιζουν 2 απο χερι και μοιραζεται ολο το κολπο απο την αρχη), και υπάρχουν κολπα που ριχνεις οταν χανεις (τα αντιθετα). Πάντα ομως υπάρχει τρόπος να τα χασεις ολα ή να τα παρεις ολα. Εξάλλου η τράπουλα ειναι γένους θηλυκού..........σαν την μπάλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom