Νέα

Πόκα και Ποκαδόροι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petcross
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
άνοιξα αυτο το θέμα για όλους εμάς που είμαστε λάτρεις του συγκεκριμένου "αθλήματος". Για όλους εμάς που μας αρέσει να ρίχνουμε "κούκο μονό", "κούκο διπλό" "με αλλαγή", "με τέσσερα" κλπ κλπ κλπ κλπ.

με καπελο η χωρις?
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
νεκροταφειο ειναι αυτο που ριχνεις δυο πεντάδες κάτω. Η μία παιζει ενώ η αλλη ξεσκαρταρει (αν ανοιξει ασσος πχ. πετάνε ολοι τους ασσους τους). Αυτο δεν εννοειτε?

ναι αυτο ειναι. αλλα εμεις το παιζουμε με 4 φυλλα. υποθετω παιζεται και με πεντε κατω. και τρια φυλλα στο χερι
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ γιατί αν ξεκωλωθείς πατάς και τα φλος :rockon: :tickedoff: :dancing: :uglystupid: :boobies: :S :rockon: :think:
 

Συνημμένα

  • 2985670340_f4a9d188bf.jpg
    2985670340_f4a9d188bf.jpg
    103,5 KB · Εμφανίσεις: 46

paterjohn

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
603
Like
0
Πόντοι
6
τα παιχνιδια που παιζουν υποχραιωτικα δυο απο το χερι.(οπου νικαει παντα κεντα χρωμα)
πχ.
ο μανωλης στο μπαλκονι
προπο
λουκαδες
δυαδες
σταυρος με το πιπινι υποχρεωση
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
περιεγραψε κανενα ρε φιλε να το παιξουμε και εμεις. μονο και μονο απο τα ονοματα τρελαινεσαι.
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
θελω να παιξω το ''μανωλη στο μπαλκονι'' :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.275
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
Τι thread ΤΡΟΜΕΡΟ είναι αυτό???Πώς μας ξέφυγε TERAS??????Λοιπόν,όπως έχω πει και στα άλλα thread του πόκερ και του καζίνο,το τελειότερο παιχνίδι με χαρτιά είναι η πόκα,Το ΜΟΝΟ παιχνίδι που αν δεν έχεις φύλο μπορείς να επιβιώσεις.Φυσικά και προτιμώ [size=12pt]ΚΟΥΚΟ ΜΟΝΟ ΣΚΛΗΡΟ ΣΕ ΕΝΑ[/size] αλλά και τα ασανσερ,σταυρός,κοτες,βροχές,αρνησεις-ΤΡΕΛΑ ΣΚΕΤΗ-,Αμερικάνα πέμπτο κλειστό,μιζέρια,νεκροταφείο δεν με χαλάνε.Μόνο με μπαλαντερ δεν παίζω δεν είναι κουμ καν η πόκα!!!!Και επειδή κάποιος είπε για καρε πείτε μου [size=12pt]ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ [/size] κι έφτασα!!!!
 

Συνημμένα

  • 1.gif
    1.gif
    6,3 KB · Εμφανίσεις: 16

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
καλως τον ναυαρχο. τωρα αποκταει ενδιαφερον το thread.ναυαρχε θα περιγραψεις κανα παιχνιδακι? εχεις κεφι?
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.275
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
καλως τον ναυαρχο. τωρα αποκταει ενδιαφερον το thread.ναυαρχε θα περιγραψεις κανα παιχνιδακι? εχεις κεφι?
Μετά χαράς...Περιγράφω "ΑΡΝΗΣΕΙΣ":Κέντα/χρώμα πέντε φύλλα παιζόμενα στον καθένα,το τελευταίο κλειστό.Δικαίωμα αλλαγής μέχρι δύο φύλλων -αν δεν σου αρέσει αυτό που σου δώσανε- ΣΥΝΟΛΙΚΑ.Ανοικτό αλλάζεις ανοικτό παιρνεις,κλειστό αλλάζεις κλειστό παίρνεις..Μπορείς να αλλάξεις και το πρώτο φύλλο της αλλαγής.Τελευταίο κλειστό όπως είπα και γίνεται ΣΦΑΓΗ!!Οι μυημένοι κρατάνε τις αλλαγές για το τέλος και μπλοφάρουν κάργα απέναντι σε εναν που στα φανερά χαρτιά είναι καλύτερος αλλά έχει εξαντλήσει τις αλλαγές του από νωρίς επειδή ψάχνει τον Άσσο...
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
987
Like
1.308
Πόντοι
86
Μια παρατήρηση για το Νεκροταφείο (όπως το γνωρίζω εγώ), είναι με 2 σειρές 5 φύλλων κάτω, μια σειρά "τα καλά" και μία "τα σκάρτα" (όπως αναφέρθηκε), αλλά οι παίκτες έχουν από 5 χαρτιά στο χέρι (αλλοιώς με 3 ανά χείρας μπορεί να ξεμείνουν εύκολα 2-3 παίκτες χωρίς φύλλα).
Αν τύχει κάποιος και ξεσκαρτάρει όλα του τα φύλλα κερδίζει με τη μία και μαζεύει τον παρά που βρίσκεται χάμου  ;).

Μία παραλλαγή είναι ο Ξαφνικός Θάνατος, πάλι 2 σειρές από 5 φύλλα, πάλι 5 στο χέρι, τα κάτω ανοίγουν ένα-ένα από κάθε σειρά, αλλά στο 4ο άνοιγμα καθορίζεται ποιά σειρά είναι αυτή με τα σκάρτα, όποιο από τα 2 χαρτιά του 4ου ανοίγματος είναι το μικρότερο, αυτή η σειρά έχει και τα σκάρτα.

Πολύ ενδιαφέρον το Ντίλιγκερ: 3 στο χέρι 2 κάτω κλειστά, 3 χτυπήματα, ένα στα φύλα και από ένα στο άνοιγμα του κάθε φύλου που είναι κάτω.
Επίσης Μιζέρια: μοίρασμα ένα φύλλο και χτύπημα ανά γύρα, όλα ανοιχτά εκτός από το τελευταίο φύλλο, κερδίζει αυτός με το χειρότερο φύλλο.
Μιζέρια που γυρίζει: το ίδιο με το προηγούμενο, αλλά όρίζεται ότι πχ. στα 2 ζεύγη ή στα 3 ίδια (ή σε όποιο συνδυασμό θέλει η μάνα) γυρίζει σε κανονικό πόκερ.

Άμα βρω χρόνο θα γράψω κι άλλα.
Ο Navarxos παίζει χαρτάκι "στο καρέ των Αξιωματικών" ?  :P
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
από τα διάφορα παιχνίδια της πόκας που αναφέρθηκαν, να σημειωθεί ότι κάποια ίσως είναι το ίδιο παιχνίδι με διαφορετική ονομασία (ανάλογα την περιοχή). π.χ. όταν εγώ που είμαι από επαρχία πήγα να παίξω με αθηναίους, μου έλεγαν τώρα παίζουμε το τάδε. τι είναι αυτό ρε παιδιά; κι όταν μου έλεγαν πώς παίζεται, ανακάλυπτα ότι είναι παιχνίδι που το ξέρω με άλλο όνομα.
στην περιοχή μου δεν παίζουν σχεδόν καθόλου νεκροταφείο. πιο δημοφιλή είναι ο στρατηγός, οι κούκοι και ο πρόεδρος. αγαπημένο δικό μου ο σταυρός με δύο καπέλα.
εκτός πόκας, μου αρέσει ιδιαίτερα ο ''θανάσης'' γιατί συνδυάζει σαπένς και χαβαλέ, χωρίς να κινδυνεύεις να χάσεις πολλά λεφτά (αν δεν πας γυρεύοντας).
το πιο παρεϊστικο πάντως μάλλον είναι το 21, αφού κάποια παραμονή πρωτοχρονιάς είχαμε ξεκινήσει 5-6 άτομα και κατά τα ξημερώματα είχαμε καταλήξει να 'μαστε καμιά 20αριά. η τράπουλα ανακατεύονταν 2-3 φορές βέβαια, που δεν είναι ό,τι καλύτερο και η αναμονή για να παίξεις ήταν μεγάλη, αλλά φανταστείτε τι χρήμα μπορούσε να μαζέψει μια ''καλή'' μάνα
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Ναύαρχε εδω (Κορινθο) δε σταματαμε ποτε. Το παιχνίδι είναι συνήθως 100+10 με διάρκεια 90 λεπτά. Μετά τα 90 λεπτά ξεκιναει νεο παιχνιδι σε νεες θεσεις των παιχτων, καινουρια καβα, νεοι παιχτες. Και παει λεγοντας.

Σε τέτοιο τραπέζι λοιπόν που κάθε κόλπο από κάποιο σημείο και μετά είναι χιλιάρικο και πάνω, κόλπα με τρια (3) από χέρι (κοινως καρμανιολες) ή κατι κολπα του στυλ νεκροταφειο, δεντρο που μπορει να γινει σκοτωμος, τα αποφευγουμε...........  Προτιμούντε κολπα με 2 φυλα απο χερι, να ξερεις τι γινετε αλλά και για να παιξουν και αυτοι που εχουν το χρημα μπροστα τους. Γιατι στα "επικινδυνα" κολπα αν εχεις το χρημα μπροστα σου δεν παιζεις, πας πασο απο την αρχη. Με τρια απο χερι αντε να παιχθει καμια ψειρούλα, μεχρι εκει
 
OP
OP
P

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
[Επίσης Μιζέρια: μοίρασμα ένα φύλλο και χτύπημα ανά γύρα, όλα ανοιχτά εκτός από το τελευταίο φύλλο, κερδίζει αυτός με το χειρότερο φύλλο.
Μιζέρια που γυρίζει: το ίδιο με το προηγούμενο, αλλά όρίζεται ότι πχ. στα 2 ζεύγη ή στα 3 ίδια (ή σε όποιο συνδυασμό θέλει η μάνα) γυρίζει σε κανονικό πόκερ.


Ξερεις οτι μιζερια μπορεις να ριξεις ολα μα ολα τα κολπα, απλως κερδιζει πάντα ο χειροτερος............. Ριξε λοιπόν 3 ψειρες με 3 καπελλα και πεστο μιζερια.............. μιλαμε για πολυ γελιο....
 

paterjohn

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
603
Like
0
Πόντοι
6
O μανωλης στο μπαλκονι.

Μοιραζουμε κατω αριστερα τρια φυλλα σε σειρα το ένα διπλα (προς τα κατω)  από το άλλο και τέσσερα όλα μαζί.
ΔΙΑΤΑΞΗ


Φ
Φ            Φ (4ΦΥΛΑ)
Φ

Μοιραζουμε και από τέσσερα η πεντε αναλογα ποσοι παίζουμε ωστε να περισεψουν 2-3 φυλλα.
Φυσικα όλα αυτά τα μοιραζουμε με τροπο που να ανακατευεται η τραπουλα.

Υποχρεώσεις.

Από τα αριστερα που ανοιγουν ένα ένα υποχρεωση να χρησιμοποιησεις το ένα.
Από τα δεξια που ανοιγουν και τα τέσσερα μαζί υποχρεουσαι να γρησιμοποιησεις τα οποια δυο σου κανουν.

ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ 2.
Και νικαει κεντα χρωμα.
θελω να παιξω το ''μανωλη στο μπαλκονι'' :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Τι thread ΤΡΟΜΕΡΟ είναι αυτό???Πώς μας ξέφυγε TERAS??????Λοιπόν,όπως έχω πει και στα άλλα thread του πόκερ και του καζίνο,το τελειότερο παιχνίδι με χαρτιά είναι η πόκα,Το ΜΟΝΟ παιχνίδι που αν δεν έχεις φύλο μπορείς να επιβιώσεις.Φυσικά και προτιμώ [size=12pt]ΚΟΥΚΟ ΜΟΝΟ ΣΚΛΗΡΟ ΣΕ ΕΝΑ[/size] αλλά και τα ασανσερ,σταυρός,κοτες,βροχές,αρνησεις-ΤΡΕΛΑ ΣΚΕΤΗ-,Αμερικάνα πέμπτο κλειστό,μιζέρια,νεκροταφείο δεν με χαλάνε.Μόνο με μπαλαντερ δεν παίζω δεν είναι κουμ καν η πόκα!!!!Και επειδή κάποιος είπε για καρε πείτε μου [size=12pt]ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ [/size] κι έφτασα!!!!

βρε μακάκα ναύαρχε δες παραπάνω..
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.275
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
βρε μακάκα ναύαρχε δες παραπάνω..
Τι να δω ρε ΑΧΡΗΣΤΟ TERAS???Σου εχω πει δεκαπέντε μέρες να οργανώσεις κάτι κι εσύ το μονο που κάνεις είναι να σφαλιαρώνεις μέσω πληκτρολογίου τον ΣΚΟΤΕΙΝΟ.Αντε οργανώσου λοιπόν.... 
:tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
βρε ναύαρχε του γλυκού νερού .. όλο φτωχαδάκια έχω εδώ γύρω.. και πιτσιρικάδα .. φοβούνται μην τους τα φάμε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom