Νέα

Πατρικό ένστικτο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nightwish1975
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Να καταληξω για αυτον που ανοιξε το thread οτι αν φιλε μου στα 34 σου ειχες αναγκη να κανεις παιδι μαλλον θα επρεπε να κοιταχτεις σε κανα γιατρο γιατι πλεον στην ηλικια αυτη ουτε οι γυναικες δεν νοιωθουν τετοια αναγκη.
αααααααααααααααααααααα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα,χα..
μην γινεσαι τοσο σκληρος ρε φιλε..
& μην ξεχνας οτι ο χρονος ενηλικιωσης διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο,οπως επισης οτι οι αντρες ουσιαστικα δεν ενηλικιωνονται ΠΟΤΕ..
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
εγω δεν ειπα οτι εχεις αδικο για τις γυναικες..ειπα οτι το παιδι ρεφαρει σχεδον τα παντα..
και η πειρα σου φιλε μου ειναι προσωπικη,οπως κι εγω εχω την δικη μου,αυτο δεν κανει κανενος την εμπειρια στην ζωη σωστη,γιατι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος..
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.153
Κριτικές
5
Like
58.682
Πόντοι
12.056
Το πατρικο ενστικτο ξυπναει οταν σου φερει η νοσοκομα το <πακετο> και σου πει.Κυριε Ταδε...το παιδι σας.. ;) ;) ;)


Εκει σου φευγουν τα τσισα... :grin: :grin: :grin:
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Το πατρικο ενστικτο ξυπναει οταν σου φερει η νοσοκομα το <πακετο> και σου πει.Κυριε Ταδε...το παιδι σας.. Wink Wink Wink


Εκει σου φευγουν τα τσισα... Grin Grin Grin


+1000
 

Επισκέπτης
εγω δεν ειπα οτι εχεις αδικο για τις γυναικες..ειπα οτι το παιδι ρεφαρει σχεδον τα παντα..
δεν τα βαζω σε ζυγαρια με γνωμονα την δικη μου καλοπεραση ρε φιλε..
τι ρεφαρει & δεν ρεφαρει???
το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν ζει ο γονεας οπως τον προσταζει η ιδια του η φυση,το αποτελεσμα ειναι να δημιουργει ψυχοπαθη παιδια..
αυτο ονειρευεσαι για το παιδι σου???(δεν μιλαω επι προσωπικου)
τι δεν καταλαβαινεις???
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Τι τον προστάζει η φύση δηλαδή ?

δεν τα βαζω σε ζυγαρια με γνωμονα την δικη μου καλοπεραση ρε φιλε..
τι ρεφαρει & δεν ρεφαρει???
το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν ζει ο γονεας οπως τον προσταζει η ιδια του η φυση,το αποτελεσμα ειναι να δημιουργει ψυχοπαθη παιδια..
αυτο ονειρευεσαι για το παιδι σου???(δεν μιλαω επι προσωπικου)
τι δεν καταλαβαινεις???
 

Επισκέπτης
Το πατρικο ενστικτο ξυπναει οταν σου φερει η νοσοκομα το <πακετο> και σου πει.Κυριε Ταδε...το παιδι σας.. ;) ;) ;)


Εκει σου φευγουν τα τσισα... :grin: :grin: :grin:
ποσο διαρκει???περισσοτερο απ' οταν αγοραζεις το αμαξι των ονειρων σου???ποιος δουλευει ποιον???τον ευατο σας προσπαθειτε να πεισετε με αυτα που γραφετε???
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Πόσο διαρκεί?? ¨οσο μεγαλώνει το παιδί τόσο μεγαλώνει και το ένστικτο φίλε μου


ποσο διαρκει???περισσοτερο απ' οταν αγοραζεις το αμαξι των ονειρων σου???ποιος δουλευει ποιον???τον ευατο σας προσπαθειτε να πεισετε με αυτα που γραφετε???
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Σιγά ρε συ σε κουράσαμε να ξαναγράψεις μία λέξη?


αλλου φαν παρκ..παλι τα ιδια να γραφω???ξαναδιαβασε τι γραφω στα αρχικα μου ποστ & προσπαθησε να τα εμπεδωσεις μηπως & επιτελους καταλαβεις τι γραφω..
 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Θα διαφωνήσω γενικά με την άποψη σας για τον θεσμό της οικογένειας. Για μένα υπάρχει ακόμα.
Όπως και για το πατρικό ένστικτο. Τα παιδιά είναι χαρά κ γεμίζουν το σπίτι, φυσικά υπάρχουν και οι δυσκολίες. Αλλά όταν γερνάς μόνο αυτά σου μένουν.

Γι'αυτό και αργείς να καταλάβεις την αξία τους. Όπως και πολλοί το μετανιώνουν που δεν έχουν κάνει αλλά είναι πλέον αργά

φιλε αστροφυσικε οταν με το καλο μεγαλωσουν τα παιδια σου θα πρεπει να τους πεις να κοιταξουν να νοικοκυρευτουνε με μια καλη κοπελιτσα που θα τους πρηζει λιγο οχι πολυ καθως θα πρεπει να συμβιβαστουνε και να περασουνε ησυχη οικογενειακη ζωη με τα παιδακια τους. Δεν ειναι κακο, εξαλλου οι μονοι που καταπιεζονται στη ζωη τους ειναι το ιδιο το ζευγαρι και ριχνουν το φταιξιμο για οτιδηποτε δεν παει καλα οπουδηποτε αλλου εκτος βεβαια απο την ιδια τους τη σχεση. Απλα να παρατηρησω οτι με οποιον ανθρωπο και να εισαι μαζι ειναι και επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι η χημεια χανεται στην πρωτη τριετια (16 μηνες ειναι το συνηθες) αρα μετα μενεις μονο για χαρη της κοινωνιας που δεν θελεις τα παιδια σου να ειναι σε διαλυμενο γαμο. Και διαλυεις βεβαια το γαμο σου οταν μεγαλωσουν τα παιδια και μενεις πλεον μονος σου με το ετερον ημισι οπου δεν παει αλλο. Μονο που τοτε ειναι αργα και δεν εχεις ουτε τις φυσικες δυναμεις ουτε τη διαθεση να ξεκινησεις κατι καινουργιο.
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Δηλαδή εσύ που δουλεύεις 15 ώρες την ημέρα δεν είσαι καταπιεσμένος?? Η οικογένεια σε καταπιέζει μόνο σε αυτή την κοινωνία?


φιλε αστροφυσικε οταν με το καλο μεγαλωσουν τα παιδια σου θα πρεπει να τους πεις να κοιταξουν να νοικοκυρευτουνε με μια καλη κοπελιτσα που θα τους πρηζει λιγο οχι πολυ καθως θα πρεπει να συμβιβαστουνε και να περασουνε ησυχη οικογενειακη ζωη με τα παιδακια τους. Δεν ειναι κακο, εξαλλου οι μονοι που καταπιεζονται στη ζωη τους ειναι το ιδιο το ζευγαρι και ριχνουν το φταιξιμο για οτιδηποτε δεν παει καλα οπουδηποτε αλλου εκτος βεβαια απο την ιδια τους τη σχεση. Απλα να παρατηρησω οτι με οποιον ανθρωπο και να εισαι μαζι ειναι και επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι η χημεια χανεται στην πρωτη τριετια (16 μηνες ειναι το συνηθες) αρα μετα μενεις μονο για χαρη της κοινωνιας που δεν θελεις τα παιδια σου να ειναι σε διαλυμενο γαμο. Και διαλυεις βεβαια το γαμο σου οταν μεγαλωσουν τα παιδια και μενεις πλεον μονος σου με το ετερον ημισι οπου δεν παει αλλο. Μονο που τοτε ειναι αργα και δεν εχεις ουτε τις φυσικες δυναμεις ουτε τη διαθεση να ξεκινησεις κατι καινουργιο.
 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Πόσο διαρκεί?? ¨οσο μεγαλώνει το παιδί τόσο μεγαλώνει και το ένστικτο φίλε μου

μηπως μπερδεψατε τα ενστικτα με το συναισθημα? Αγαπη, συγκινηση και οτιδηποτε αλλο ναι το καταλαβαινω αλλα ενστικτο? Το ενστικτο πρεπει να το νοιωσεις πριν γινεις πατερας και ουσιαστικα αυτο να σε ωθησει να κανεις συνειδητα το παιδι. Σιγα μη μου πει κανεις εδω οτι ενοιωσε τετοιο ενστικτο, μην τρελαινεστε μητρικο ενστικτο υπαρχει και κανει τις γυναικες ειδικα καποιας ηλικιας να θελουν απεγνωσμενα παιδακι ανεξαρτητως μαλακα πατερα ( αν ειναι καλος ακομα καλυτερα, αν οχι χεστηκανε, το παιδακι θα το κανουνε)αλλα στον πατερα αυτο πρεπει να αποτελει φαινομενο.
 

Επισκέπτης
μηπως μπερδεψατε τα ενστικτα με το συναισθημα? Αγαπη, συγκινηση και οτιδηποτε αλλο ναι το καταλαβαινω αλλα ενστικτο? Το ενστικτο πρεπει να το νοιωσεις πριν γινεις πατερας και ουσιαστικα αυτο να σε ωθησει να κανεις συνειδητα το παιδι. Σιγα μη μου πει κανεις εδω οτι ενοιωσε τετοιο ενστικτο, μην τρελαινεστε μητρικο ενστικτο υπαρχει και κανει τις γυναικες ειδικα καποιας ηλικιας να θελουν απεγνωσμενα παιδακι ανεξαρτητως μαλακα πατερα ( αν ειναι καλος ακομα καλυτερα, αν οχι χεστηκανε, το παιδακι θα το κανουνε)αλλα στον πατερα αυτο πρεπει να αποτελει φαινομενο.
μην κουραζεσαι αδικως φιλε..
μεγαλο πραγμα η αυτογνωσια..
δυστηχως την εχουν κατακτησει ελαχιστοι..
ασε τον κοσμο στην νιρβανα του..
τους χαλαμε το παραμυθι..
η πλειονοτητα ΞΕΡΕΙ πολυ καλα τι γραφουμε γιατι βιωνει την κατασταση καθημερινα αλλα δεν εχει τα παπαρια να το παραδεχτει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο..
οι υπολοιποι ειναι μακαριοι διοτι ειναι πτωχοι τω πνευματι..
αρκετα γραψαμε..
δεν εχει νοημα να απαντας σε ατομα χωρις επιχειρηματα-με ποστ μιας γραμμης..
 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Δηλαδή εσύ που δουλεύεις 15 ώρες την ημέρα δεν είσαι καταπιεσμένος?? Η οικογένεια σε καταπιέζει μόνο σε αυτή την κοινωνία?

φιλε μου προσωπικη μου επιλογη ειναι να κανω τη δουλεια που κανω τωρα (επετρεψε μου να μην αναφερω τι δουλεια κανω) στους ρυθμους που θελω. Μπορω να δουλευω πολλες ωρες παραπανω και να βγαζω πολλαπλασια χρηματα αλλα δεν το κανω γιατι δεν με ενδιαφερει να πλουτισω εις βαρος του ελευθερου χρονου μου. Ο χρονος ειναι χρημα και μαλιστα μεγαλυτερης αξιας απο τα χαρτονομισματα. Για σκεψου το αν δεν ειχες οικογενεια θα προτιμουσες να δουλευεις τοσο η να εχεις και χρονο για τον εαυτο σου?
Το οτι εχεις οικογενεια δεν σημαινει οτι το κανεις αναγκαστικα αλλα και παλι επιλογη σου ειναι.Αν πεις στη γυναικα σου οτι αποφασισες να βλεπεις περισσοτερο τα παιδια και θα ελλατωσεις τη δουλεια σου -με τις αναλογες μειωσεις σε χρηματα- πως θα το παρει?
Εγω παντως το εχω κανει στη ζωη μου και στη γυναικα μου.
 

GOTHIC TEAR

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2008
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
Πάντως παιδιά εγώ πιστεύω ότι αν είσαι τυχερός και βρεις την γυναίκα που πραγματικά ταιριάζεις(π.χ. ίδιο τρόπο σκέψης,ίδιο τρόπο διασκέδασης και γενικά σας αρέσουν να κάνετε τα ίδια πράγματα)τότε το ποσοστό συμβιβασμού είναι πολύ μικρό για να νιώσεις ότι καταπιέζεσαι τόσο ώστε να μην μπορείς να πατρευτεις ή να κάνεις παιδιά.Αρκεί να χεις και την προδιάθεση για αυτά τα 2.Να είσαι υπέρ του γάμου και των παιδιών.Κάποιοι άντρες είναι έτοιμοι να κάνουν αυτά τα βήματα από νωρίς ηλικιακά,άλλοι είναι αθεράπευτα εργένηδες και δεν πατρεύονται ποτέ και άλλοι είναι κάπου στη μέση.Ξέρω άτομο που έιναι 40+ και δεν έχει ακόμα παντρευτεί(επιλογή του) και άτομο που πέρασε την "κουλούρα" από τα 25 του.Σίγουρα όταν παντρευτείς δεν θα βγαίνεις κάθε μέρα με τους κολλητούς σου(ειδικά αν έχεις και παιδί),και δε θα κάνεις με την ίδια συχνότητα αυτά που κανες παλιά.Αλλά τα αντικαθιστάς με άλλα.Π.χ Μεγάλωμα του παιδιού που σου παρέχει άλλο είδος ικανοποίηση.Εγώ είμαι ανύπαντρος αλλά αυτά τα παρατηρώ από συγγενικό μου πρόσωπο πρόσφατα παντρεμένο με παιδί.Τώρα το αν θα διαλυθεί η σχέση (οικογένεια) ή όχι,είναι θέμα προσπάθειας και από τους 2 ή και τύχης.Αλλά αν όλοι σκεπτόντουσαν αρνητικά ότι μπορεί σόνι και καλά να χαλάσει η οικογένεια λόγω ρουτίνας κλπ. τότε δεν θα παντρεύοταν κανείς,ούτε παιδιά θα κανε κανείς.(τότε θα βλεπες υπογεννητικότητα). SORRY αν σας κούρασα! :grin: :grin: :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μην κουραζεσαι αδικως φιλε..
μεγαλο πραγμα η αυτογνωσια..
δυστηχως την εχουν κατακτησει ελαχιστοι..
ασε τον κοσμο στην νιρβανα του..
τους χαλαμε το παραμυθι..
η πλειονοτητα ΞΕΡΕΙ πολυ καλα τι γραφουμε γιατι βιωνει την κατασταση καθημερινα αλλα δεν εχει τα παπαρια να το παραδεχτει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο..
οι υπολοιποι ειναι μακαριοι διοτι ειναι πτωχοι τω πνευματι..
αρκετα γραψαμε..
δεν εχει νοημα να απαντας σε ατομα χωρις επιχειρηματα-με ποστ μιας γραμμης..
πόσο μου λείπει η ζεστή αγκαλιά σου........
:smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten:
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Έλα ρε αυτογνώστη. Μπράβο είσαι από τους ελάχιστους.
Άσε λοιπόν τους άλλους στο παραμύθι τους και κάνε εσύ την ζωή σου μεγάλε φιλόσοφε με το πλούσιο πνεύμα σου...


μην κουραζεσαι αδικως φιλε..
μεγαλο πραγμα η αυτογνωσια..
δυστηχως την εχουν κατακτησει ελαχιστοι..
ασε τον κοσμο στην νιρβανα του..
τους χαλαμε το παραμυθι..
η πλειονοτητα ΞΕΡΕΙ πολυ καλα τι γραφουμε γιατι βιωνει την κατασταση καθημερινα αλλα δεν εχει τα παπαρια να το παραδεχτει ουτε στον ιδιο της τον εαυτο..
οι υπολοιποι ειναι μακαριοι διοτι ειναι πτωχοι τω πνευματι..
αρκετα γραψαμε..
δεν εχει νοημα να απαντας σε ατομα χωρις επιχειρηματα-με ποστ μιας γραμμης..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom