Νέα

Ο λύκος της Γουόλ Στριτ / Σκορτσέζε και Ντι Κάπριο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΠΥΡΑΥΛΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 298
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Παρατηρώ ότι η εν λόγω ταινία δεν αρέσει στα περισσότερα θήλεα...
Το αποδίδω στην άκρατη σεξιστική - ψωλοκρατική αισθητική που την διέπει.

Στις σχετικές αιτιάσεις που γράφονται στα διεθνή ΜΜΕ, όσο κι αν δικαιολογείται με δηλώσεις ο Ντι Κάπριο, η άποψή μου είναι ότι τελικά είναι μια εξόχως προκλητική ταινία, στα όρια του χυδαίου, που θα μπορούσε να την φτιάξει μόνο ένας τύπος με τεράστιο κάλιμπερ, όπως ο Σκορτσέζε.  

Εδω σας εχασα λιγο
 

emale

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Η ταινιά αν και είμαι fun του trading ήταν λίγο μάπα. Κατώτερη τον προσδοκιών μου και το 3ωρο που διαρκεί, κούρασε κάπως.
 

dimitris999

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2012
Μηνύματα
1.370
Κριτικές
7
Like
8
Πόντοι
16
Να ρωτήσω κάτι ? Γιατί ανοίξατε θέμα ξεχωριστό για αυτή την ταινία? Αν δηλαδή για αυτή την ταινία ανοίγεις θέμα για κάτι άλλες και κάτι άλλα αριστουργήματα τι θα πρέπει να αφιερώσουμε μία ξεχωριστή ενότητα?
Δεν εκπλήσσομαι επίσης που άρεσε και σε κάποιες γυναίκες εδώ αυτή η ταινία, πιστεύω ότι αυτή η ταινία ταιριάζει σε νοοτροπία / ιδιοσυγκρασία και είναι κατάλληλη να την δεις με Ρουμάνα, Βουλγάρα, Σκοπιανή , Αλβανίδα και φυσικά Ελληνίδα!
 

daltonsbrothers

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2007
Μηνύματα
274
Like
30
Πόντοι
1
Χωρίς να είναι αμελητέα ταινία κινηματογραφικά, φοβάμαι πως χάνει το παιχνίδι λόγω των άνευ λόγου επεναλήψεων των ίδιων σκηνών(π.χ. οι ομιλίες του ήρωα), και-μάλλον-τηςεπιλογής ενός θέματος που δε δείχνει ικανό να κινήσει το ενδιαφέρον του κοινού. Το α΄μέρος κάπως κουραστικό, το β΄βελτιώνεται αφού, επιτέλους, γίνεται κάτι. Ο Ντι Κάπριο κυριαρχεί, αλλά ως εκεί.Άνιση ταινία. Υπερβολική σε σημεία, σίγουρα δε βαριέσαι.Ακομα πιο σίγουρα οχι στο τοπ-5 του Σκορτσέζε.
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.091
Πόντοι
20.605
σημαντική ταινία
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.773
Πόντοι
35.668
Γενικά αυτό μ'αρέσει στις ταινίες, να ξεπερνάνε τα όρια και να βλέπουμε πράγματα που δεν έχουν τολμήσει στο παρελθόν, είτε αυτό λέγεται σκηνές σεξ, είτε σκηνές βίας, είτε βρισιές, είτε ομοφυλόφιλοι... Γενικά κάτι καινούριο ρε παιδί μου!
Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η ταινία,
να σε ρωτήσω κάτι χωρίς κανένα εξυπνακίστικο ύφος.
Θεωρείς πως όσοι πηγαίνουν με πουτάνες,βίζιτες πολυτελείας κτλπ. είναι λούζερς αλλά στην ταινία δε σε πείραξε καθόλου επειδή και μόνο ήτανε ταινία?
Διότι σ'αυτό το κομμάτι δεν ήτανε και τόσο προϊόν φαντασίας, το ότι μια τέτοια κατηγορία ανθρώπων καταφεύγει σε ακριβές πουτάνες.
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.
 
OP
OP
ΠΥΡΑΥΛΟΣ

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
104
Like
2.751
Πόντοι
7.016

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η ταινία,
να σε ρωτήσω κάτι χωρίς κανένα εξυπνακίστικο ύφος.
Θεωρείς πως όσοι πηγαίνουν με πουτάνες,βίζιτες πολυτελείας κτλπ. είναι λούζερς αλλά στην ταινία δε σε πείραξε καθόλου επειδή και μόνο ήτανε ταινία?
Διότι σ'αυτό το κομμάτι δεν ήτανε και τόσο προϊόν φαντασίας, το ότι μια τέτοια κατηγορία ανθρώπων καταφεύγει σε ακριβές πουτάνες.
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.

Loosers είναι βαριά κουβέντα
Θεωρώ πως όσοι πηγαίνουν ΜΟΝΟ με πουτάνες γιατί δεν μπορούν να ρίξουν κανονική γυναίκα χωρίς να τη πληρώσουν πως είναι loosers.
Κατά τ΄άλλα ,και χωρίς εξυπνακίστικο ύφος, μήπως δεν κατάλαβες την ταινία?
Η ταινία δείχνει την απληστία και τη διαφθορά σε όλο της το μεγαλείο.
Θεωρείς πως ο πρωταγωνιστής, εξαρτημένος απ'τα ναρκωτικά, με τη γυναίκα του τελικά να τον μισεί και να θέλει να τον χωρίσει και να του πάρει το παιδί, με το FBI να τον κυνηγάει, πως παρ'όλα τα λεφτά που είχε, και παρ'όλες τις ..νάρες που γαμούσε πως ήταν ευτυχισμένος?
Τι να με ενοχλήσει ακριβώς ήταν πέρα για πέρα ρεαλιστικό.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Εγώ με τη μητέρα μου πήγα και την είδα
Που είναι υποτίθεται και παλαιότερης γενιάς
Και άρεσε και στις δυο μας
Γενικά αυτό μ'αρέσει στις ταινίες, να ξεπερνάνε τα όρια και να βλέπουμε πράγματα που δεν έχουν τολμήσει στο παρελθόν
στην επομενη ταινια να βαλουν και ενα αλογο να πηδαει μια μοντελα και εναν τυπα να πηδαει μια κατσικα....δεν νομιζω να το χουμε ξαναδει κι αυτο.....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.712
Like
67.887
Πόντοι
12.756
στην επομενη ταινια να βαλουν και ενα αλογο να πηδαει μια μοντελα και εναν τυπα να πηδαει μια κατσικα....δεν νομιζω να το χουμε ξαναδει κι αυτο.....

θέτεις υποψηφιότητα για τον δευτερο ρολο που προτείνεις απ οτι κατάλαβα  ;)
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.129
Like
5.752
Πόντοι
1.206
Εγώ με τη μητέρα μου πήγα και την είδα
Που είναι υποτίθεται και παλαιότερης γενιάς
Και άρεσε και στις δυο μας

Συμπεράσματα:
1. Έχω προχωρημένη μαμά με την οποία είμαστε φίλες. (Καλό αυτό.)
2. Δεν έχω γκόμενο γι αυτό και πάω στον κινηματογράφο με την μαμά μου. (Ασχολίαστο!)
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Η ταινία ήταν πολύ καλή αλλά αν ήταν μια ώρα συντομότερη πιστεύω θα ήταν καλύτερη.

Είχε κάτι σκηνές με μονόλογους που δεν χρειαζόταν.

Η σκηνή που ο ΝτιΚάπριο προσπαθεί να φτάσει στο αμάξι αφού έχουν επιδράσει τα χάπια ήταν από τις καλύτερες κωμικοτραγικές σκηνές που έχω δει.
 
Εγγρ.
9 Απρ 2013
Μηνύματα
100
Κριτικές
21
Like
28
Πόντοι
11
Μα,επειδή έχει πολλές πουτανες και πολλά ναρκωτικά!
Δεν είναι αυτονόητο;

η ιδανική ταινία για να απολαύσει (αυστηρά μόνος) ο συνειδητοποιημένος, σκληροπυρηνικός, καπιταλιστής, πουτανιάρης κατά την διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης ανάπαυλας
Άλλη μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ από άποψη αισθητικής ταινία, η ΤΕΛΕΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ του κου. Σορεντίνο
 
OP
OP
ΠΥΡΑΥΛΟΣ

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
104
Like
2.751
Πόντοι
7.016
...
Είχε κάτι σκηνές με μονόλογους που δεν χρειαζόταν.
...
Αυτούς τους αυτιστικούς (και ενίοτε παραληρηματικούς) μονόλογους, τους έχουν βιώσει όσοι έχουν εργαστεί σε μεγάλες εταιρείες.

Ιδιαίτερα σε αναπτυσσόμενες μεγάλες εταιρίες, οι διοικούντες είναι (εκτός των άλλων) και φορείς των ηθικών αξιών και των οραμάτων της κάθε εταιρίας.
Άρα, οφείλουν να ρητορεύουν προς το προσωπικό, ώστε να το παρακινούν, να το νουθετούν, να το ενημερώνουν, δηλ. να το κοουτσάρουν γενικώς.
Και τότε αρχίζουν τα ευτράπελα, τα κωμικοτραγικά και τα τραγελαφικά: Π.χ. ο διευθύνων σύμβουλος εκστασιασμένος να αυτοσχεδιάζει (βλέπε να ασελγεί) πάνω στο όραμα για τον προορισμό της εταιρίας, και ταυτόχρονα το προσωπικό τον ακούει, σχολιάζοντας "τι λέει ο μαλάκας, πάλι μεθυσμένος είναι..."  
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Αυτούς τους αυτιστικούς (και ενίοτε παραληρηματικούς) μονόλογους, τους έχουν βιώσει όσοι έχουν εργαστεί σε μεγάλες εταιρείες.

Ιδιαίτερα σε αναπτυσσόμενες μεγάλες εταιρίες, οι διοικούντες είναι (εκτός των άλλων) και φορείς των ηθικών αξιών και των οραμάτων της κάθε εταιρίας.
Άρα, οφείλουν να ρητορεύουν προς το προσωπικό, ώστε να το παρακινούν, να το νουθετούν, να το ενημερώνουν, δηλ. να το κοουτσάρουν γενικώς.
Και τότε αρχίζουν τα ευτράπελα, τα κωμικοτραγικά και τα τραγελαφικά: Π.χ. ο διευθύνων σύμβουλος εκστασιασμένος να αυτοσχεδιάζει (βλέπε να ασελγεί) πάνω στο όραμα για τον προορισμό της εταιρίας, και ταυτόχρονα το προσωπικό τον ακούει, σχολιάζοντας "τι λέει ο μαλάκας, πάλι μεθυσμένος είναι..."  
Νομίζω η πλειοψηφία των εργαζομένων αυτό σκέφτεται. :2funny:
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
Loosers είναι βαριά κουβέντα
Θεωρώ πως όσοι πηγαίνουν ΜΟΝΟ με πουτάνες γιατί δεν μπορούν να ρίξουν κανονική γυναίκα χωρίς να τη πληρώσουν πως είναι loosers.
Κατά τ΄άλλα ,και χωρίς εξυπνακίστικο ύφος, μήπως δεν κατάλαβες την ταινία?
Η ταινία δείχνει την απληστία και τη διαφθορά σε όλο της το μεγαλείο.
Θεωρείς πως ο πρωταγωνιστής, εξαρτημένος απ'τα ναρκωτικά, με τη γυναίκα του τελικά να τον μισεί και να θέλει να τον χωρίσει και να του πάρει το παιδί, με το FBI να τον κυνηγάει, πως παρ'όλα τα λεφτά που είχε, και παρ'όλες τις ..νάρες που γαμούσε πως ήταν ευτυχισμένος?
Τι να με ενοχλήσει ακριβώς ήταν πέρα για πέρα ρεαλιστικό.

losers
 

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16


ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση, μου άνοιξες τα μάτια
είσαι πολύ έξυπνος
το να κολλάει το πληκτρολόγιο και να πατήθηκε δύο φορές το "o" δεν παίζει, νόμιζα πως όντως το "losers" γράφεται "loosers"
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.246
Πόντοι
7.045
Ναι, και μονο στο ''ο'' κολλησε  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom