Νέα

NBA - το καλύτερο πρωτάθλημα μπάσκετ στον κόσμο!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ]{ING_J
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 206K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
3-0 οι Spurs, πάνε για την σκούπα...

Ωραίο και άγιο το NBA, αλλά έχει χαλάσει το σύστημα αρκετό καιρό. Πολύ εγώ, λίγη ομάδα. Όταν βλέπαμε τον Μάικ που άμα ήθελε τους έγραφε όλους, να μοιράζει μπάλα στον Λόνγκλεϋ, στον Πάξον, βλέπαμε Πίππεν, Ντρέξλερ, Σερ Τσαρλς(αδυναμία), Ναύαρχο, Χακίμ, Στόκτον-Μαλόουν κλπ, που παίζανε και για την δόξα και για τα χρήματα αλλά και για την ομάδα.

Τώρα όπου φυσήξει ο άνεμος. Φεύγει ο ʼιβερσον και πάει Ντένβερ. Η σημαία της Φίλυ. Ο Κόμπε είναι ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ. Ρε παπάρι, στο LA παίζεις, ξέρεις τι έχει γίνει σε αυτό το γήπεδο? Ποιός είσαι εσύ? Και κάπως έτσι, το κάνανε ιπποδρομίες το θέμα. Ποιος την έχει πιο μεγάλη και τέτοια. Για αυτό ξενέρωσε ο κόσμος. Το Σαν Αντόνιο και ο Ντάνκαν είναι από τις λίγες εξαιρέσεις.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Μπορεί να μην είναι καθοδική, αλλά υπερβολικά ανοδική τα περασμένα χρόνια. Με εκείνα που βλέπαμε ο πήχης ανέβηκε σε δυσθεώρητα ύψη. Ακόμα έχουν κρίση με την διαδοχή του Αιρ. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτός. Υπήρχε τότε ο αφρός και λογικά είναι άδικες οι συγκρίσεις για τους τωρινούς. ʼσε που μερικές φορές βλέπεις αυτά που τονίζει φίλος παραπάνω. Ό,τι να 'ναι μπάσκετ, άμυνες ανύπαρκτες, άλλ'αντ'άλλων επιθέσεις, άσχετους προπονητές, κολλεγιόπαιδες με προσόντα τεράστια αλλά μυαλό μηδέν κλπ κλπ. Και αυτά που είναι πλειοψηφία σήμερα, τότε ήταν μειοψηφία. Δυστυχώς η εποχή Αιρ τους έκαψε για τα καλά(και εμάς επίσης).
 

krotalias

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
751
Like
7
Πόντοι
6
παιδια οταν μιλαμε για ΝΒΑ , αμεσως ερχονται στο μυαλο μας οι Τζορνταν,Ματζικ,Μπιρντ,Ερβινγκ,Τζαμπαρ κτλ.Ποτε δεν θα αναφερθει ο ΜΠραιαντ και Ιβερσον κτλ.?Τωρα αυτοι ειναι σουπερ αθλητες αλλα το μπασκετ το εχουν αφησει πισω.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
αηδια ειναι πλέον το ΝΒΑ..Τακτικές της πλάκας,αμυνες μαιμού..
ειδικα οι αμερικάνοι παικτες ειναι καλογυμνασμενα ρομποτ που ξερουν ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ..
πχ ο μονο αμυνα η μονο σκοραρισμα η μόνο ριμπαουντ..κανενας δεν ειναι ολοκληρομένος παικτης οπως ΠΟΛΛΟΙ απο την ελληνικη εθνικη η οπως αλλοι ευρωπαιοι πχ Νοβίτσκι...
 

sas1977

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.025
Κριτικές
2
Like
41
Πόντοι
16
Δυστυχώς το NBA έχει χάσει εδώ και καιρό την Αίγλη του...
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
ειχα διαβασει σε εφημεριδα οτι η Λογκορια κανει ΜΟΝΟ στοματικο στον Πάρκερ μεχρι να παντρευτουν 7 Ιουλη...
α ρε θεε μου...
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Αυτο που ειπες την ανεβασε ακομα πιο πολυ στην εκτιμηση μου!
Τελικα ειναι ΚΥΡΙΑ με τα ολα της!
respect! :rockon:
 

Συνημμένα

  • 5y1aow6.jpg
    5y1aow6.jpg
    50,7 KB · Εμφανίσεις: 40

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
πουτανάκι ειναι..
τον ειχε κερατωσει με τον πρώτο που πέτυχε στον δρόμο γιατι ειδε φώτο του με cg οταν αυτος ηταν διακοπες Γαλλια σε εφημερίδα στυλ Εσπρέσσο..
χωρις πλάκα!απορω πως την συγχώρησε και την παντρευεται κιολα ο ΚΕΡΑΤΑΣ.. καλο μουνι αλλα αν ειναι τοσο εκδικητική που το εδωσε στον πρώτο μαλακα που ειδε στον δρόμο,τι γαμο να κανεις με αυτην?
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
"Παντρέψου να γαμήσουμε" δηλαδή...

Τι γάμος ρε συ? Σόουμπιζ είναι, του χρόνου διαζύγιο κλπ κλπ... Λες και αν παντρευτούν δεν θα ξενογαμάνε/ιούνται.

Iverson... Ωραίος παίχτης. Από τους τελευταίους μεγάλους ήρωες.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
Αν και έχει να γράψει άτομο εδώ πάνω από 14 μήνες θέλω να ρωτήσω αν ασχολείται κανείς με ΝΒΑ ή μπα? :boobies: :boobies:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
όχι τόσο όσο παλιότερα... αλλά βγάζω το καπέλο στους αμερικάνους στο θέμα αυτό
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
όχι τόσο όσο παλιότερα... αλλά βγάζω το καπέλο στους αμερικάνους στο θέμα αυτό
Να ένας μπουρδελιάρης που με καταλαβαίνει :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Απλά για έναν μπασκετικό αξίζει περισσότερο να το παρακολουθεί μιας και τα μόνα αξιόλογα ευρωπαικά παιχνίδια γίνονται μεταξύ Μαίου-Αυγούστου (τελικοί, Final-4, εθνικές ομάδες).
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
η κανονική περίοδος δεν είναι και ότι καλύτερο. τα play offs όμως είναι πολλές φορές σούπερ. αν και οφείλω να ομολογήσω πως η ευρωλίγκα γίνεται πιο συναρπαστική κάθε χρόνο.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
Η Ευρωλίγκα φτάνει το ΝΒΑ χρόνο με το χρόνο περισσότερο και φέτος θα είναι γαμάτη. Στην κανονική περίοδο σε κάθε πρωτάθλημα μπάσκετ θα δεις μούφα ματς, απλά λόγω υψηλού ανταγωνισμού μεταξύ των ομάδων στο ΝΒΑ βλέπεις ποιοτικότερα παιχνίδια (στο θέαμα τουλάχιστον). Ειδικά τα playoffs είναι  :bigdick: μεγάλη
 

napi

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
εγω θα συμφωνησω με τον φιλο laplace. οσοι εχουν μεγαλωσει ( οπως εγω ) με την μεγαλη κοντρα lakers - celtics και μετα pistons και εζησαν και ολη την εποχη jordan τωρα το NBA τους μοιαζει παιδικο! οχι οτι δεν παραμενει το κορυφαιο στον κοσμο αλλα για μενα δεν εχει την αιγλη της εποχης εκεινης. επιδη παιζω μπασκετ απο ενα χρονο πριν ερθει ο γκαλης στην ελλαδα και εχω μεγαλωσει με μπασκετ, με εξαιρεση την τωρινη  ισπανια που μου αρεσει πολυ, την μαγεια που μας εδωσε ο μεγαλος ΑΡΗΣ της εποχης γκαλη δεν μπορω να την βρω πια.
παντος η εθνικη μας μας εχει χαρισει μεγαλες στιγμες.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Παει το ΝΒΑ. Δεν βγαζει μεγαλους παιχτες πια. Δεν βγαζει ΗΓΕΤΕΣ. Οι εποχες του Μπερντ, του Τζορνταν, του Πιπεν, του Χακιμ, του Ματζικ, κλπ κλπ περασανε ανεπιστρεπτι
 
OP
OP
I

]{ING_J

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
86
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
" Εφυγε " ο Κεβιν Ντακγουορθ..
Πολλοι ισως να θυμαστε εκεινον τον καλοκαρδο γιγαντα που ηταν βασικος Σεντερ στην φοβερη ομαδα των Blazers στα τελη της δεκαετιας 80 κ αρχες 90 με συμπαιχτες τους Clyde Drexler, Terry Porter, Jerome Kersey, Buck Williams, Clifford Robinson ( πιτσιρικας , τοτε, ο Κλιφ... ) που εφτασε 2 φορες στους τελικους του ΝΒΑ ( '90 κ '92 ) και κοιτουσε στα ματια μεγαθηρια της εποχης οπως Lakers, Bulls και Pistons.. Ο Duck ( οπως τον φωναζανε οι φιλοι του.. )  ο οποιος ειχε αγωνιστει και σε 2 All Star Game κι εφτασε πολυ κοντα στον ΠΑΟ το '96 εφυγε την περασμενη Τριτη απο ανακοπη καρδιας λογω του υπερβολικου βαρους του... ηταν μολις 44 ετων.. Προσωπικα στεναχωρηθηκα πολυ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom