Νέα

Να μεινω η να φυγω

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα qertq
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Υπαρει δουλεια στο εξωτερικο και σκεφτομαι να μεινω ελλαδα και να ψαξω για δουλεια η να φυγω αφου μ

  • Ξυπνα ΜΑΛΑΚΑ και σηκω φυγε

    Ψήφοι: 42 36,5%
  • Μα ποσο μαλακας εισι και το σκεφτεσαι ακομα

    Ψήφοι: 16 13,9%
  • κατσε εδω και ψωφα μαζι μας θα ερθουνε καλυτερες μερες .Ισως σε καποια αλλη ζωη.

    Ψήφοι: 8 7,0%
  • Αραξε ελλαδα και πηξε

    Ψήφοι: 11 9,6%
  • Αμα μπορεις καντην και βλεπεις τι γινεται

    Ψήφοι: 38 33,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    115

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
karnezis και zelijko
Στειλτε μου τους κωδικους των e-banking σας
να δουμε το ποιος εχει τα πιο πολλά φράγκα
 
OP
OP
Q

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Δεν νομίζω ότι μιλάει για καϊλες, γιατί λέει για τύπους που έχουν την ατυχία
να πηγαίνουν για δουλειά στην εταιρεία του.

Άρα για μηχανικούς , κομπιοτεράδες/προγραμματιστές μιλάει.
Και δεν τους παίρνουν λέει ... παίρνουν τους μη-έλληνες που είναι ανώτεροι

(προφανώς πολωνοί , σέρβοι , ρώσοι , κινέζοι , ινδοί , πάκια , υπονοεί ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ).
ρε μι λετε τετοια
 
OP
OP
Q

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Eίναι Έλληνας στην Γερμανία που έχει εταιρεία με αντικείμενο τον προγραμματισμό/πληροφορική; :grin:
Μάλιστα.. :grin:

Κοίτα,ακόμη και οι μηχανικοί,κ.λ.π. είναι υπάλληλοι που σήμερα ξεκινούν σε ευρώ,με όσα σε αξία
έπαιρνε ένας εργάτης επί μάρκου.
Αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα ζευγάρι υπαλλήλων,μιλάμε για με ζωή με σχετική άνεση,ασφάλεια,ένα καλό αυτοκίνητο και ίσως
ένα δάνειο 30ετίας για την αγορά σπιτιου στο Κάτω Πούτσχάουζεν,γιατί για πιο κεντρικά δεν..
Περιθώρια ανέλιξης με το πέρασμα των χρόνων,αλλά πλούσιοι δε θα γίνουν ποτέ.

Φυσικά,στην ίδια υπαλληλική θέση στην Ελλάδα,θα δούλευαν σε κανένα ΙΕΚ Πλληροφορικής για 5 ευρώ την ώρα,αναδρομικά και αυτοασφαλιζόμενοι..

Οι Έλληνες,ακόμη και όσοι έχουν μόνο Λυκειακή εκπαίδευση,είναι έτη φωτός πιο μορφωμένοι από τις εθνικότητες που αναφέρονται παραπάνω.
Επίσης,όσο μπουρδέλα να είναι τα πανεπιστήμιά μας,δε συγκρινόμαστε τώρα με πάκια,πολωνούς,κ.λ.π.

Ούτε καν..

αυτο ισχυει εχω δουλεψει με πακια  ινδους κινεζους ρωσους κτλ ......ποιοτητα σαβουρα βαλε και εσυ ποδι και σπρωξε και οτι βγει.Στην ελλαδα ειναι καλη και στις χωρες τους γιατι τα κανουν ολα (οπως τα κανουν συνθηθως σκατα και συμφερουν)για πληροφορικη δεν ειναι λιγοι που πηγαν και πηραν ινδους και κινεζους και τους δωσανε project και ακομα περιμενουν.
για το λογο οτι οι ινδοι και οι κινεζοι δεν ξερουν το οχι.
Λενε ναι για να παρουν την δουλεια η  να φανουν καλοι αλλα απο δουλεια αστα να πανε
 

nimo70

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2016
Μηνύματα
114
Κριτικές
2
Like
69
Πόντοι
1
Ποια χωρα προτεινεται για θεση μηχανικου, οσοι είστε έξω και έχετε καλυτερη εικόνα για ευρωπη λεμε παντα.  :hi:
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.516
Like
143
Πόντοι
16
Γερμανια δουλευεις dop?

δε θελει και πολυ μυαλο για το ποια χωρα να επιλεξεις στην Ευρωπη για μηχανιλικι. Εαν εισαι πολιτικος μηχανικος η θελεις να ασχοληθεις με κατασκευαστικο τομεα και στην Αγγλια μια χαρα ειναι, με τοπ κατασκευαστικες και διεθνη projects.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
δε θελει και πολυ μυαλο για το ποια χωρα να επιλεξεις στην Ευρωπη για μηχανιλικι. Εαν εισαι πολιτικος μηχανικος η θελεις να ασχοληθεις με κατασκευαστικο τομεα και στην Αγγλια μια χαρα ειναι, με τοπ κατασκευαστικες και διεθνη projects.

Και μισθούς που σου φτάνουν για να ζεις σε ένα ρημάδι , να πίνεις μπύρες στην πάμπ της γειτονιάς, να οδηγάς φιέστα και να έρχεσαι μια φορά το χρόνο στην ελλάδα
και να κάνεις κανένα ταξιδάκι στην κροατία 7 μέρες , με 400 λίρες, all inclusive ...
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Φίλε εμένα σκοπός της ζωής μου είναι να μεταναστεύσω στην Καραϊβική !!!!!!!
Βέβαια μπορεί να μη βγάλω ούτε 10ετία εκεί από τα ξύδια που θα πίνω,
αλλά χαλάλι.

Μόλις πάρουν λίγο μπροστά τα ακίνητα στην ελλάδα
τα σουτάρω όλα και έφυγα.

Δες εδώ

Bουρ για early retirement δε θα το μετανιωσεις.

Αλλα εγω απευθυνομαι και στον μπατιρη. Αυτον που θα κανει την τρελα να παει στην Ταυλανδη να πουλαει αστακους με μαγιονεζα απο καροτσακι. Να ρε σεις αυτο αξιζει και ας φας τα μουτρα σου. Οχι που καθονται μερικοι σαν τις γριες και υπολογιζουν ποση συνταξη θα παρουν σε καθε χωρα του Βορρα.


Αλλά ο Καρνέζης ξεχνάει να πει,ότι πολύ μεγάλη μερίδα νεομεταναστών,ήρθε και έπιασε καλά πόστα.
Ότι τα νοσοκομεία και οι κλινικές είναι τίγκα σε ελληνικό νοσηλευτικό προσωπικό.

Τέλος εγώ προσωπικά δεν ήρθε εδώ για να επιβιώσω.
Έχω την πρωινή δουλειά σαν υπάλληλος,αλλά το extraδάκι εκτός δουλειάς πάει σύννεφο.
Άμα ήταν να ξενιτευτώ και να μη βγάζω ούτε χιλιάρικο και να καθαρίζω τα σκατά στον Γερμανών,καλύτερα Ελλαδα και να γύριζα στο χωριό μου..

Μια χαρα φτιαχτηκαν οι γιατροι. Εκαναν δωρεαν πανακριβες σπουδες με τα χρηματα του ελληνικου λαου και την εκαναν για εξω.

Αφου το σκεφτομαι κι εγω. Να δωσω πανελληνιες, σαρανταρης ων, για να περασω στην ιατρικη και να φυγω εξω. Θα ανοιξω δικο μου ιατρειο, θα τη βρω την ακρη.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Μια χαρα φτιαχτηκαν οι γιατροι. Εκαναν δωρεαν πανακριβες σπουδες με τα χρηματα του ελληνικου λαου και την εκαναν για εξω.

Αφου το σκεφτομαι κι εγω. Να δωσω πανελληνιες, σαρανταρης ων, για να περασω στην ιατρικη και να φυγω εξω. Θα ανοιξω δικο μου ιατρειο, θα τη βρω την ακρη.

Αδικείς κόσμο.
Οι σπουδές ιατρικής στην ελλάδα και περισσότερο στην Αθήνα
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΑΜΗΣΙ.Τα ξέρω από ... μέσα.

Αν θέλεις να αποκτήσεις προσωπική γνώμη, πήγαινε δες το αναγνωστήριο της ιατρικής.
Θα μπεις από την είσοδο στην οδό μικράς ασίας στο γουδί , λίγο πριν το λαϊκό νοσοκομείο όπως κατηφορίζει ο δρόμος από τη φειδίπίδου.Προχωράς ευθεία , θα δεις το άγαλμα του ιπποκράτη και συνεχίζεις ευθεία .... φατσα μπροστά σου είναι ένα κτίριο. Θα πας στο ισόγειο , αριστερά.

Λειτουργεί .... 24 ώρες το 24ωρο ... όλο το χρόνο.

Και να ξεφυλίσεις και ένα βιβλίο φαρμακολογίας και ένα φυσιολογίας ....
1500 σελίδες έκαστο μάθημα (έχει δύο από το καθένα , 1500 σελίδες το καθένα) να παρεις μία γεύση.
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.516
Like
143
Πόντοι
16
Και μισθούς που σου φτάνουν για να ζεις σε ένα ρημάδι , να πίνεις μπύρες στην πάμπ της γειτονιάς, να οδηγάς φιέστα και να έρχεσαι μια φορά το χρόνο στην ελλάδα
και να κάνεις κανένα ταξιδάκι στην κροατία 7 μέρες , με 400 λίρες, all inclusive ...

o πρωτος μισθος μπορει. μετα απο χρονια και με την αναλογη εμπειρια απεχει πολυ απ αυτο που λες.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Αδικείς κόσμο.
Οι σπουδές ιατρικής στην ελλάδα και περισσότερο στην Αθήνα
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΑΜΗΣΙ.Τα ξέρω από ... μέσα.

Αν θέλεις να αποκτήσεις προσωπική γνώμη, πήγαινε δες το αναγνωστήριο της ιατρικής.
Θα μπεις από την είσοδο στην οδό μικράς ασίας στο γουδί , λίγο πριν το λαϊκό νοσοκομείο όπως κατηφορίζει ο δρόμος από τη φειδίπίδου.Προχωράς ευθεία , θα δεις το άγαλμα του ιπποκράτη και συνεχίζεις ευθεία .... φατσα μπροστά σου είναι ένα κτίριο. Θα πας στο ισόγειο , αριστερά.

Λειτουργεί .... 24 ώρες το 24ωρο ... όλο το χρόνο.

Και να ξεφυλίσεις και ένα βιβλίο φαρμακολογίας και ένα φυσιολογίας ....
1500 σελίδες έκαστο μάθημα (έχει δύο από το καθένα , 1500 σελίδες το καθένα) να παρεις μία γεύση.

Δεν εχω αντιρρηση οτι θελει πολυ διαβασμα η ιατρικη. Αυτο που λεω ειναι οτι ο ελληνικος λαος πληρωνει πολλα χρηματα για να σπουδαζουν γιατροι και δεν παιρνει τιποτα πισω οταν φευγουν να δουλεψουν στο εξωτερικο.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Παντως λακη, επειδή ειχε τυχει να περασω μια εβδομαδα στην πανεπιστημιακη κλινικη του λαικου γιατι νοσηλευοταν εκει ενας πολύ κοντινος μου συγγενης, εχω να παρατηρησω ότι κατι εκολαπτομενες γιατρεσες που περιφερονταν, ηταν η μια χειροτερη από την άλλη. Μιλαμε για τρελα μπαζα όμως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom