Νέα

Μοναχοί/ές-Μοναχισμός στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 205
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
μου την βιδώνει με τους ορθόδοξους μοναχούς που κλείνονται στα μοναστήρια και πορσεύχονται για την σωτηρία της ψυχής τους... δεν υπάρχει πιό εγωιστικό πράγμα από αυτό... αν θέλεις κύριε/κυρία να πάρεις τον σταυρό του Κυρίου (κατά την ευαγγελική ρήσι) άφησε όλα τα υπα΄ρχοντα σου και ακολούθησε τον... δεν νομίζω στο ευαγγέλιο να λέει πουθενά ότι ο Χριστός εμόνασε...
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
και για να συνεχίσω δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους Χριστιανούς (ουτε σε κάποια αλλη θρησκεία).. αυτό όμως δεν με εμποδίζει να τις σέβομαι όλες...
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
συμπληρώσω ότι και εδώ γίνονται πολλά σε θέματα φιλανθρωπίας που δεν διατυμπανίζονται όμως τόσο.
σίγουρα όμως πρέπει να γίνουν περισσότερα


Πολύ λίγα πολύ λίγα ..γιά τό μέγεθος τού πλούτου τής εκκλησιας..
Για τόν Σεραφειμ τό είχα ακούση.

μεταξύ μας και ο Εφραίμ αυτό πήγε να κάνει αλλά ούτε αυτό το λέω γιατί εκεί είναι που θα πέσει το βρίσιμο της αρκούδας!

απλά το σύνηθες φαινόμενο πλέον στην Ελλάδα είναι το τσουβάλιασμα των πάντων!

άλλο πράγμα ο θεσμός του μοναχισμού και ο προβληματισμός πάνω σ αυτό και άλλο οι διάφοροι καιροσκόποι της εκκλησίας που παίρνουν στο λαιμό τους στο φινάλε τους πάντες!

πάντως οι επενδύσεις της καθολικής εκκλησίας (για να λέμε και τα πράγματα με τόνομά τους) μόνο ζημιωγόνες δεν είναι ;)
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Παρουσιαστηκε προβλημα με την συνδεση μου στο Internet και δεν μπορεσα να απαντησω σε μελος που με ρωτησε (με ποιο τροπο θα το κανουν αυτο).Με ενα τροπο Ανθρωπιστικα συμφωνα με τον πολιτισμο των Ελληνων.Δηλαδη να αυξησουν περισσοτερο το ανθρωπιστικο εργο τους οι μονες. :) :) :) :)
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
μου την βιδώνει με τους ορθόδοξους μοναχούς που κλείνονται στα μοναστήρια και πορσεύχονται για την σωτηρία της ψυχής τους... δεν υπάρχει πιό εγωιστικό πράγμα από αυτό... αν θέλεις κύριε/κυρία να πάρεις τον σταυρό του Κυρίου (κατά την ευαγγελική ρήσι) άφησε όλα τα υπα΄ρχοντα σου και ακολούθησε τον... δεν νομίζω στο ευαγγέλιο να λέει πουθενά ότι ο Χριστός εμόνασε...

η απάντηση δώθηκε μόνη της πιστεύω!

και για να συνεχίσω δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους Χριστιανούς (ουτε σε κάποια αλλη θρησκεία).. αυτό όμως δεν με εμποδίζει να τις σέβομαι όλες...

αν θέλεις κύριε/κυρία να πάρεις τον σταυρό του Κυρίου (κατά την ευαγγελική ρήσι) άφησε όλα τα υπα΄ρχοντα σου και ακολούθησε τον... 
συγνώμη αλλά αυτό δεν κάνει????

δεν νομίζω στο ευαγγέλιο να λέει πουθενά ότι ο Χριστός εμόνασε...

το διάβασες ολόκληρο και δεν το βρήκες?

ψάξε προσεκτικοτερα την επόμενη φορά!

δεν σε ειρωνεύομαι αλλά το λέει....συμβολικά!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
πιστεύει κάποιος ότι αν ένας πάει σε μοναστήρι κάνει κάτι κακό???

αυτό είναι το θέμα του θρεντ νομίζω και όχι η εκκλησιαστική περιουσία και πώς να τη μοιράσουμε!
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
η απάντηση δώθηκε μόνη της πιστεύω!
συγνώμη αλλά αυτό δεν κάνει????

το διάβασες ολόκληρο και δεν το βρήκες?

ψάξε προσεκτικοτερα την επόμενη φορά!

δεν σε ειρωνεύομαι αλλά το λέει....συμβολικά!

το ξέρω ότι δεν ειρωνεύεσαι.. αλλά οι πολλοί συμβολισμοί ξεφεύγουν από το νόημα.. ο βασικός συμβολισμός της στάυρωσης είναι ο αλτρουισμός και η αναγακιότητα του "να δίνεις" προς τον πλησίον... ο μοναχισμός (τουλάχιστον στην ορθόδοξη εκκλησία)  δεν δίνει στον πλησίον (τουλάχιστον πολλά και καθημερινά πράγματα).. εκτός φυσικά αν εννοείς ότι ο σταυρός είναι το να απαρνηθείς τα εγκόσμια που είναι μία άλλη ερμηνεία...
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
το ξέρω ότι δεν ειρωνεύεσαι.. αλλά οι πολλοί συμβολισμοί ξεφεύγουν από το νόημα.. ο βασικός συμβολισμός της στάυρωσης είναι ο αλτρουισμός και η αναγακιότητα του "να δίνεις" προς τον πλησίον... ο μοναχισμός (τουλάχιστον στην ορθόδοξη εκκλησία)  δεν δίνει στον πλησίον (τουλάχιστον πολλά και καθημερινά πράγματα).. εκτός φυσικά αν εννοείς ότι ο σταυρός είναι το να απαρνηθείς τα εγκόσμια που είναι μία άλλη ερμηνεία...

θα κάνω μια προσπάθεια να σου πω με δυο λόγια την έννοια της ορθόδοξης χριαστιανικής πίστης κι ας δήλωσες άθεος!
δε σε πιστευω!!! ;)

Η ύπαρξη του ανθρώπου έγινε για τη σωτηρία της ψυχής του. Το πώς δηλ θα κερδίσει την αιώνια ζωή, τον παράδεισσο που λέμε!
Το πώς περνάει ο άνθρωπος στη γη είναι απλά μια δοκιμασία.
το αν είναι ευτυχισμένος ή όχι δεν έχει να κάνει με τα υλικά αγαθά, αλλά με το βάθος της πίστης του στο Θεό.

Γι αυτό και ο συνομιλήτής πιο πάνω που επισκεύτηκε μία μονή είδε όπως είπε γαλήνια πρόσωπα!

Η υπέρτατη ευτυχία είναι για τον άνθρωπο η όσο το δυνατόν "στενότερη σχέση" μετο Θεό!

όλα τα άλλα, η αγάπη προς τον πλησίον, οι καλές πράξεις κοκ είναι απλά τα μέσα του να γίνεις καλύτερος χριστιανός, συνεπώς καλύτερος άνθρωπος, άρα να πλησιάσεις όσο το δυνατόν το τέλειο (που αποκλέιεται ναφτάσεις) για να βρεθείς πιο κοντά στο θεό.

Αν σ αυτό επιλέξεις το μοναχισμό ή τον...τεντιμποϊσμό για παράδειγμα, δεν έχει να κάνει. Απλά ο στοχος του κάθε ανθρώπου είναι να πλησιάσει στο Θείο, άσχετα με τη διαδρομή που θα ακολουθήσει.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    12,1 KB · Εμφανίσεις: 16
  • 2.jpg
    2.jpg
    14,2 KB · Εμφανίσεις: 16

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Μην μου κανεις τετοια, θα γινω ΑΓΓΕΛΟΣ πριν την ωρα μου :uglystupid:

μου αρεσει τρελα το Νο 3  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66

ρε τύπε αμφιβάλεις δηλ για τα καλά του μοναχισμού!

ποιος θα έλεγε όχι αν τον έκλειναν για κάνα εξάμηνο σε ένα κελί με την μοναχή "Μαρία" της δεύτερης φωτογραφίας σου? :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

:2funny: :2funny: :2funny:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μην μου κανεις τετοια, θα γινω ΑΓΓΕΛΟΣ πριν την ωρα μου :uglystupid:

μου αρεσει τρελα το Νο 3   :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

ράφμαν εσύ γουστάρεις την 3?

εγώ τη 2! :grin:

δε θα μαλώνουμε κι όλας! :rockon:

απόλυτε εσύ αναγκαστικά βολέψου με την 1!

δε σε χαλάει φαντάζομαι ε? :grin: :grin: :grin:


δώσε κι άλλες φωτο στο λαό! :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
ράφμαν εσύ γουστάρεις την 3?

εγώ τη 2! :grin:

δε θα μαλώνουμε κι όλας! :rockon:

απόλυτε εσύ αναγκαστικά βολέψου με την 1!

δε σε χαλάει φαντάζομαι ε? :grin: :grin: :grin:


δώσε κι άλλες φωτο στο λαό! :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

Κουφαλα γουσταρεις βυζαρες ε;;

Θα γινεις "Ισπανος" ΑΓΓΕΛΟΣ.. :uglystupid:

 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
ο μοναχοντας εισαι ρε τυπε :2funny:

Ακου στο No 3

θα τις βγαλω σιγα σιγα το σταυρουδακι, και μετα την κουκουλα :uglystupid:

ακολουθει  :pipa1:

μετα θα βγαλουμε το ρασο και εχει Body to Body masage (Θεικο)
λαδια θα εχουμε μπολικα   :priest::uglystupid:

μετα θα μεταλαβουμε ο ενας απο τον αλλο :dancing: [size=18pt]69[/size]

Τελος θα γινει η [size=18pt]θεια ΣΥΝΟΥΣΙΑ[/size] για την υπολυπη νυχτα. :grin:

Τελος θα μετανοησουμε και θα ξαναμεταλαβουμε για να συγχωρεθουμε :2funny:

Θεικο PROCEDURE... :uglystupid:


ΝΟΜΙΜΟΦΑΝΕΣ :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

ο θεος να με συγχωρεσει ΚΟΛΑΖΟΜΑΙ  :uglystupid: :uglystupid:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Ακου στο No 3

θα τις βγαλω σιγα σιγα το σταυρουδακι, και μετα την κουκουλα :uglystupid:

ακολουθει  :pipa1:

μετα θα βγαλουμε το ρασο και εχει Body to Body masage (Θεικο)
λαδια θα εχουμε μπολικα   :priest::uglystupid:

μετα θα μεταλαβουμε ο ενας απο τον αλλο :dancing: [size=18pt]69[/size]

Τελος θα γινει η [size=18pt]θεια ΣΥΝΟΥΣΙΑ[/size] για την υπολυπη νυχτα. :grin:

Τελος θα μετανοησουμε και θα ξαναμεταλαβουμε για να συγχωρεθουμε :2funny:

Θεικο PROCEDURE... :uglystupid:


ΝΟΜΙΜΟΦΑΝΕΣ :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

ο θεος να με συγχωρεσει ΚΟΛΑΖΟΜΑΙ  :uglystupid: :uglystupid:

ξέφυγες λίγο ε? :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

είπαμε! στην Πατάγια αυτά! :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

στο ναό του βούδα, με τις ευλογίες του! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
έπειδη το ξεφτιλισαμε λιγο να πω την αποψη μου θεωρω οτι ο Μοναχισμος ειναι
κατι το οποιο μπορει να εκφραζει καποιους λογω ψυχισμου τους ή βιωματικων εμπειριων.

Οταν το κανουν κατοπιν επιλογης τους δεν μου πεφτει λογος.

Για τους μαγκες που προσυλιτιζουν στον μοναχισμο, να πω οτι δρουν σαν μαγαζακια
που ψαχνουν πελατες.. σε αυτο ειμαι αντιθετος.

Ενημερωτικα, ας δωσουμε τους Ορισμους (Τι λεει το Αγιον Ορος)

Τι είναι ο μοναχισμός ;

    Ο καθένας μας καλείται να υπηρετήσει τον Θεό με πολλούς και ποικίλλους τρόπους.
    Ο μοναχισμός είναι μία ιδιαίτερη κλήση, ένας ιδιαίτερος τρόπος για να υπηρετήσει ο άνθρωπος τον Θεό και την ανθρωπότητα.
    Ο κάθε άνθρωπος έχει ¨ίδιον χάρισμα¨, όπως λέει ο Απ. Παύλος. Η κλήση για να γίνει κανείς μοναχός ή είναι κι αυτή ένα ¨χάρισμα¨.
    Ο ίδιος ο Θεός μιλά απ΄ ευθείας στον μέλλοντα μοναχό ή μοναχή (με σημεία, ενδείξεις ή εσωτερικές διαμηνύσεις), είτε μέσω του Πνευματικού του/της.
    Ο μοναχισμός είναι ένας από τους τρόπους για να φτάσει ο ανθρωπος στο "Θείον". Αυτό γίνεται με την απομόνωση, την προσευχή, την άσκηση, την υπακοή στον Γέροντα, την υπηρεσία διακονία και τη νηστεία.


Απομόνωση

    Για να έρθει ένας άνθρωπος ενώπιος ενωπίω με το θείον, κατά τον ιδιαίτερο τρόπο που καλείται να έρθει ένας μοναχός, χρειάζεται απομόνωση και ησυχία, χωρίς εξωτερικούς περισπασμούς. Οι μοναχοί που έχουν ιδιαίτερη χρεία μονώσεως δεν ζουν κοινοβιακά, αλλά απομονωμένοι.


Προσευχή

    Η προσευχή είναι το δικαίωμα, η υποχρέωση και το βοήθημα κάθε πιστού. Για τον μοναχό, η προσευχή αποτελεί τον λόγο ύπαρξης του στη ζωή, στον κόσμο. Υπάρχουν διάφορες μορφές προσευχής, για διάφορες περιστάσεις και ανάγκες. Η ¨Προσευχή του Ιησού¨, ή ¨Ευχή¨ που λένε οι μοναχοί στο Άγιο Όρος (με τη βοήθεια του κομποσκινιού) συνίσταται στις λέξεις: ¨Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό¨. Πολλά έχουν γραφτεί για την προσευχή αυτή, και ακόμα περισσότερα εχουν βιωθεί μέσω αυτής. Λέγεται ακόμα και ¨Καρδιακή Προσευχή¨.

Υπακοή


    Η υπακοή είναι μία από τις πιο κεφαλαιώδεις αρετές του μοναχού. Είναι προυπόθεση για την ταπεινοφροσύνη, που είναι κατά γενική ομολογία η κορωνίδα όλων των χριστιανικών αρετών. Οι Πατέρες τοποθετούν την υπακοή πάνω από την νηστεία και την προσευχή. Το σκεπτικό είναι ότι άσκηση χωρίς υπακοή γεννά την κενοδοξία και την υπερηφάνεια, ενώ όταν κανείς ενεργεί κάτω από εντολή δεν έχει πρόφαση να υπερηφανεύεται. Υπακοή σημαίνει ανεπιφύλακτο δόσιμο στο θέλημα του Θεού. Ο Γέροντας ή Πνευματικός, βοηθά τον μοναχό ακριβώς επάνω στο θέμα αυτό, και γι΄ αυτό η συμβολή του είναι τεράστιας σημασίας στην εξέλιξη του μοναχού. Σαν ένδειξη υπακοής στο Θεό, ο μοναχός καλείται να ¨κάνει υπακοή¨ στον Γέροντα του.


Υπηρεσία-Διακονία

    Η υπηρεσία είναι αλληλένδετη με την προσευχή και την υπακοή. Είναι δύο ειδών η εσωτερική και η εξωτερική. Η εξωτερική έγκειται στην εκτέλεση των καθηκόντων με τα οποία επιφορτίζεται ένας μοναχός που ζει κοινοβιακά, και στην φιλοξενία. Έγκειται επίσης στην προσφορά γνώσης, σοφίας και παρηγοριάς όταν του ζητηθεί. Η εσωτερική έγκειται στην προσευχή του μοναχού για την ανθρωπότητα.


Νηστεία

    Νηστεία είναι η αποχή από συγκεκριμένες τροφές ή από την τροφή γενικά. Αποτελεί την άσκηση του μοναχού στο σωματικό επίπεδο. Η νηστεία έχει σκοπό να αποκαθαίρει, το σώμα και την ψυχή και να δυναμώσει τη θέληση.



Αυτα για οποιους ενδιαφερονται.

ΠΗΓΗ:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom