Νέα

Μοναχοί/ές-Μοναχισμός στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 205
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
To δόγμα της ατομικης σωτηρίας είναι διαλυτικό της Κοινότητας.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
To δόγμα της ατομικης σωτηρίας είναι διαλυτικό της Κοινότητας.

οι μοναχοί όμως προσεύχονται για τη σωτηρία όλων.

όχι μόνο για τη δική τους ψυχή!

αυτή είναι η διαφορά με τον απλό πιστό και αυτός ο προορισμός τους άλλωστε!
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Παντως ρε παιδια αν με κλεινανε με 20 μοναχες εμενα

1> Κανεις δεν θα μπορουσε να με σταματησει να γινω ΜΟΝΑΧΟΣ :grin:

2> Οτι και να μου λεγανε εγω θα ημουν αφωσιομενος στον ΛΑΟ μου  :grin:

3> θα συμετειχα σε ολες τις διαδικασιες εκτος απο την ΝΗΣΤΕΙΑ  :uglystupid:

4> Καθε πρωι θα βαραγα την καμπανα τοσες Φορες οσες και τα  :knockinb:


Για ποσο καιρο λετε θα την βαρουσα την καμπανα;;; :uglystupid:

μετα τους 2 ΜΗΝΕΣ θα ημουνα  :zombie:

και φυσικα αν πεθαινα θα γινομουν ANGEL  :uglystupid:



 
 

Συνημμένα

  • angel.jpg
    angel.jpg
    8 KB · Εμφανίσεις: 24

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Tώρα από που προκύπτει το ότι χρειαζόμαστε κάποιον για να προσευχεται για εμάς είναι Μυστήριο, ωσάν τον Γάμο κάτι...  :2funny:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Tώρα από που προκύπτει το ότι χρειαζόμαστε κάποιον για να προσευχεται για εμάς είναι Μυστήριο, ωσάν τον Γάμο κάτι...  :2funny:

έτσι είναι όμως!

γι αυτό λέμε πέραν της πλάκας που κάναμε με το ράφμαν προϋπόθεση του να συμμετέχει κάποιος σ αυτό το θρεντ είναι να πιστεύει κάποια πράγματα......


ράφι, 2 ηγούμενους δέχονται ή θα σφαζόμαστε κάθε μέρα ποιος θα πάρει τη ζουμερούλα???? :tits: :tits: :tits:
(εγώ θα προτιμούσα πάντως τα μεικτά μοναστήρια της Πατάγιας!!!) :dancing: :dancing: :dancing:
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
οι μοναχοί όμως προσεύχονται για τη σωτηρία όλων.

όχι μόνο για τη δική τους ψυχή!

αυτή είναι η διαφορά με τον απλό πιστό και αυτός ο προορισμός τους άλλωστε!
Αυτός είναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο προορισμός τους, όπου είναι τουλάχιστον αστείο να το πιστεύει κανείς.
Στην πράξη αυτό γίνεται σε όλες τις άλλες θρησκείες εκτός από τον χριστιανισμό, στον οποίο οι μοναχοί λένε , "Γράψε μου την περιουσία σου για να ...προσευχηθώ για σένα"  :2funny:
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
μάλλον σ εμένα αναφέρεσαι ε?

όχι απλά περιμένω από λεπτό σε λεπτό να σκάσει μύτη ο ΠΠ και φτιάχνω ατμόσφαιρα!

Πάντως εσύ αν δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος και δεν πιστεύεις στο θεό δεν νομίζω ότι έχεις κάτι να πεις σ αυτό το θρεντ1

φιλικά στο λέω μην χαλιέσαι τζάμπα!



α,
είναι υπεργολαβία το νήμα μόνο μεταξύ πιστών, μοναχών, wannabe μοναχών και συναπαντήματος δηλάδή;
Για εξήγησε
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Εκτος του μοναστηριου που μοναζει ενα στενο συγγενικο μου προσωπο οπως σας ανεφερα στην αρχη και πηγαινω και το βλεπω συχνα,εχω παει κατα περιοδους και σε αλλες μονες.Εντυπωση και θαυμασμο μου προκαλει συνεχεια η γαληνη-ηρεμια που διακρινω στα προσωπα τους εν σχεση με τον εξω κοσμο που οποιο/α κοιταξεις στο προσωπο διακρινεις(αγχος-φοβο-ανασφαλεια),στην περισσοτερη πλειοψηφια.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.240
Πόντοι
7.045
Εντυπωση και θαυμασμο μου προκαλει συνεχεια η γαληνη-ηρεμια που διακρινω στα προσωπα τους εν σχεση με τον εξω κοσμο που οποιο/α κοιταξεις στο προσωπο διακρινεις(αγχος-φοβο-ανασφαλεια),στην περισσοτερη πλειοψηφια.

Εμένα εντύπωση και θαυμασμό μου προκάλεσε το ότι δεν ξεκίνησες από τη μέση της παραγράφου
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Αυτός είναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο προορισμός τους, όπου είναι τουλάχιστον αστείο να το πιστεύει κανείς.
Στην πράξη αυτό γίνεται σε όλες τις άλλες θρησκείες εκτός από τον χριστιανισμό, στον οποίο οι μοναχοί λένε , "Γράψε μου την περιουσία σου για να ...προσευχηθώ για σένα"  :2funny:

δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες θρησκείες.
Στην Ταϊλάνδη πάντως είδα τους μοναχούς πολύ πιο κολλημένους στα υλικά και στα δώρα που προσφέρεις ακόμα και σαν επισκέπτης.

Τώρα το αν είναι αστείο να το πιστεύει κανείς είναι μια άλλη ιστορία.

σου λέω τι ισχύει.

αν κάποιος είναι χριστιανός ορθόδοξος καλό θα είναι να πιστεύει όλα και όχι αυτά που του αρέσουν μόνο!
γιατί στον άλλο θα αρέσει κάτι άλλο που εσένα δε σ αρέσει κοκ.

οπότε υπάρχει μία πίστη και κάποιος είτε πιστεύει είτε όχι.

φυσικά το πώς εκμεταλεύονται κάποιοι της εκκλησίας όλη την ιστορία προς δικό τους όφελος είναι πολύ μεγάλη ιστορία.
Αμαρτία δικιά τους. Ο καθένας είναι υπευθυνος για τις δικές του πράξεις
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Μημπως πρεπει επιτελους ο σημερινος Ορθοδοξος μοναχισμος να σκυψει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ στα προβληματα της Ελληνικης κοινωνιας και να συμπαρασταθει σε αθρωπους που χρειαζονται βοηθεια(καθε ειδους).Ας σταματησουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ το Κυριε Ελεησον και τα θεματα-προβληματα της καθε μονης που υπηρετουν και ας κοιταξουν λιγο παραπανω τον κοσμο σε αυτες τις δυσκολες εποχες(δεν εννοω απαραιτητως οικονομικα).Αντε μπραβο τους.....
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
α,
είναι υπεργολαβία το νήμα μόνο μεταξύ πιστών, μοναχών, wannabe μοναχών και συναπαντήματος δηλάδή;
Για εξήγησε

ρε φιλαράκι δεν είναι θέμα εργολαβίας αλλά πχ αν δεν είσαι εργολάβος ή δεν γουστάρεις τα χτισίματα τι δουλειά έχεις σε συνέδριο μηχανικών?

θα βαρεθείς και θα εκνευριστείς μ αυτά που θα ακούς. Άσε που με το δίκιο τους θα στην πούνε κι οι μηχανικοί αν αρχίσεις να λες άσχετα:
πχ τι τα θέλετα ρε τα διπλά κουφώματα, ακριβά βγαίνουν!

μ αυτή τη λογική στο είπα!

ούτε εργολαβίες ούτε νταηδες!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Μημπως πρεπει επιτελους ο σημερινος Ορθοδοξος μοναχισμος να σκυψει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ στα προβληματα της Ελληνικης κοινωνιας και να συμπαρασταθει σε αθρωπους που χρειαζονται βοηθεια(καθε ειδους).Ας σταματησουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ το Κυριε Ελεησον και τα θεματα-προβληματα της καθε μονης που υπηρετουν και ας κοιταξουν λιγο παραπανω τον κοσμο σε αυτες τις δυσκολες εποχες(δεν εννοω απαραιτητως οικονομικα).Αντε μπραβο τους.....

δεν διαφωνούμε σ αυτό!
με ποιον τρόπο θα μπορούσε πρακτικά να γίνει αυτό?
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.625
Κριτικές
61
Like
39.767
Πόντοι
21.555
δεν διαφωνούμε σ αυτό!
με ποιον τρόπο θα μπορούσε πρακτικά να γίνει αυτό?

Πολύ καλή έρώτηση...
Είναι όμως έρωτήσεις πού δέν έχουνε παραλήπτη.

Ποτέ δέν θά έχουνε. :huh:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Πολύ καλή έρώτηση...
Είναι όμως έρωτήσεις πού δέν έχουνε παραλήπτη.

Ποτέ δέν θά έχουνε. :huh:

οπότε δεν είναι πρέπον να μιλάμε γενικά και θεωρητικά!

Μου θυμίζει το "τι καλά να κέρδιζα το τζόκερ!
αλλά έχω να παίξω απ το 2004 που έπαιξα ένα με την ολυμπιάδα"!


προς τι τα ευχολόγια αν δεν έχουν συγκεκριμένη πρόταση???
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
δεν διαφωνούμε σ αυτό!
με ποιον τρόπο θα μπορούσε πρακτικά να γίνει αυτό?

είναι πολύ απλό.. τα μοναστικά τάγματα της καθολικής εκκλησίας το κάνουν .. άλλα τάγματα ασχολούνται με την υγεία, άλλα με την παιδεία, αλλα με περίθαλψη ηλικιωμένων.. για παράδειγμα η Λεόντειος (το ιδιωτικό λύκειο) δημιουργήθηκε και λειτουργεί από ένα τάγμα καθολικών μοναχών (γιαυτό και έχει πολύ χαμηλώτερα δίδακτρα από όλα τα ιδιωτικά)... υπάρχουν νοσοκομεία τα οποίοα λειτουγούν σχεδόν αποκλειστικά με προσωπικό που είναι μοναχοί/μοναχές... όλη την μέρα (και πολλές φορές την νύχτα) έχουν βάρδια στο νοσοκομείο είτε ώς γιατροί είτε ώς νοσοκόμοι είτε ώς βοηθητικό προσωπικό και το βράδυ πάνε πίσω στο μοναστήρι...
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.625
Κριτικές
61
Like
39.767
Πόντοι
21.555
οπότε δεν είναι πρέπον να μιλάμε γενικά και θεωρητικά!

Μου θυμίζει το "τι καλά να κέρδιζα το τζόκερ!
αλλά έχω να παίξω απ το 2004 που έπαιξα ένα με την ολυμπιάδα"!


προς τι τα ευχολόγια αν δεν έχουν συγκεκριμένη πρόταση???

Διάβασε αύτο πού εγραψε τό terras... μόνο στήν καθολικη έκκλησια συμβαίνη αυτό...
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
είναι πολύ απλό.. τα μοναστικά τάγματα της καθολικής εκκλησίας το κάνουν .. άλλα τάγματα ασχολούνται με την υγεία, άλλα με την παιδεία, αλλα με περίθαλψη ηλικιωμένων.. για παράδειγμα η Λεόντειος (το ιδιωτικό λύκειο) δημιουργήθηκε και λειτουργεί από ένα τάγμα καθολικών μοναχών (γιαυτό και έχει πολύ χαμηλώτερα δίδακτρα από όλα τα ιδιωτικά)... υπάρχουν νοσοκομεία τα οποίοα λειτουγούν σχεδόν αποκλειστικά με προσωπικό που είναι μοναχοί/μοναχές... όλη την μέρα (και πολλές φορές την νύχτα) έχουν βάρδια στο νοσοκομείο είτε ώς γιατροί είτε ώς νοσοκόμοι είτε ώς βοηθητικό προσωπικό και το βράδυ πάνε πίσω στο μοναστήρι...

τώρα αν πω ότι ο Σεραφήμ θα έφτιαχνε ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα πεσετε όλοι να με φάτε ε?

και ειδικά οι ΠιΠίδες οπότε δεν το λέω.

απλά δεν θέλω να ακολουθώ τη μόδα σε "προοδευτικά" ζητήματα της εποχής και μ αρέσει να τα φιλτράρω πρώτα!

και η μόδα της εποχής είναι ότι οι παπάδες είναι κλέφτες, οι μοναχοί απατεώνες και ο χριστιανισμός θρησκεία των εβραίων που μας έχουν κάνει υποχείριό τους!


όσον αφορά αυτά που λες ως παραδείγματα για τους καθολικούς πάντως συμφωνώ, αν και θα ήθελα να συμπληρώσω ότι και εδώ γίνονται πολλά σε θέματα φιλανθρωπίας που δεν διατυμπανίζονται όμως τόσο.
σίγουρα όμως πρέπει να γίνουν περισσότερα
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.625
Κριτικές
61
Like
39.767
Πόντοι
21.555
συμπληρώσω ότι και εδώ γίνονται πολλά σε θέματα φιλανθρωπίας που δεν διατυμπανίζονται όμως τόσο.
σίγουρα όμως πρέπει να γίνουν περισσότερα


Πολύ λίγα πολύ λίγα ..γιά τό μέγεθος τού πλούτου τής εκκλησιας..
Για τόν Σεραφειμ τό είχα ακούση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom