Νέα

Μολδαβία - Chişinău

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα serreos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 727K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
....γραψε μου σε παρακαλω:εχουν ονειρο να πανε να μεινουν μονιμα στην Ελλαδα?ή τους ενδιαφερει σαν μερος για της διακοπες τους οπως Π.Χ. Τουρκια Ανταλια,Αιγυπτος ή Τυνησια?ο Μακης εγραψε οτι ειναι πολυ ευκολες και με το που ακουνε Ελληνας τρελαινονται.εσυ δινεις εντελως αντιθετη εικονα.εγω δεν μπορω να ξερω γιατι δεν εχω παει.μονο οτι διαβαζω και ακουω απο σας και απο τα Ρωσσοφωνα σα'ι'τ.(τους Αγγλοαμερικανους δεν τους πιστευω καθολου ειναι ζωα).

Σε γενικές γραμμές οι Μολδαβές συμπαθούν τους Έλληνες και εκτός ελαχίστων περιπτώσεων απεχθάνονται τους Τούρκους. Οι Μολδαβοί προτιμούν να έρχονται στην Ελλάδα διακοπές, αλλά η πραγματικότητα, με τις δυσκολίες που προβάλλει η Ελληνική εξωτερική πολιτική αναφορικά με τις βίζες είναι εντελώς διαφορετική.

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, το καλοκαίρι του 2008, περί τις 70.000 Μολδαβοί ταξίδεψαν στο εξωτερικό για διακοπές.
- 25.000 στην Ιταλία.
- 35.000 στην Τουρκία.
- 8.000 στη Βουλγαρία
- Και μόλις 700 στην Ελλάδα.

Δεν υπάρχει Ελληνικό Προξενείο στην Μολδαβία, και όσοι θέλουν να έρθουν πέφτουν θύματα του Ελληνικού γραφειοκρατικού μεγαλείου του Προξενείου μας στην Οδησσό. Σημειώνεται ότι το τελευταίο υπάγεται στην Πρεσβεία του Κιέβου, το Προξενείο της οποίας πριν από μερικά χρόνια είχε εμπλακεί στην εμπορία visas. Έτσι λοιπόν από το ένα άκρο, φτάσαμε στο άλλο και εν τω μεταξύ οι κυβερνήσεις αναρωτιώνται για ποιους λόγους οι ξένοι προτιμούν άλλους προορισμούς από την Ελλάδα.
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
Γενικά τρελλαίνονται να φύγουν από τη χώρα τους..Τους αρέσουν πολλοί οι Έλληνες αρκεί να είναι ευγενικοί μαζί τους, γιατί πάνε και μερικοί :jerking: που νομίζουν πως όλες εκεί είναι πουτάνες και πρέπει να τους φέρεσαι σαν πουτάνες.. Τους αρέσει πολύ να τους δείχνεις πως τις σέβεσαι και θα στο ανταποδώσουν με το παραπάνω.. Όσο για διακοπές στην Ελλάδα, παρακαλάνε.. Όλες όσες γνώρισα με ρώταγαν πότε θα τις φέρω για διακοπές στην Ελλάδα.. Δυστυχώς δεν μπορούσα γιατί είμουνα παντρεμένος.. Τώρα όμως που είμαι ελεύτερο πουλί όταν θα ξαναπάω στη Μολδαβία (που θα πάω σύντομα) σίγουρα θα κάνω τα έξοδα σε ένα αστέρι μη σου πω και δυο, να τις φέρω για καμμιά δεκαριά μέρες στην Ελλάδα.. Να ζήσει αυτή καλά και εγώ καλύτερα..

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει...
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
...I meet clever, educated, passionate girls in Chisinau. , they are serious, κλπ

αυτα οποιος τα λεει κ τα πιστευει για τα περιφερομενα "κοπροσκυλα" του κισιναου,  λεγεται(NA με συγχωρησει κι ο admin),λεγεται λοιπον, ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΜΑΛΑΚΑΣ,αγαπητοι φιλοι

Χαίρομαι γιατί δείχνεις ότι είσαι σε θέση να επιχειρηματολογείς και να κρατάς μία συζήτηση σε υψηλό επίπεδο!
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
......αυτο που με ενδιαφερει ειναι:πως αντιδρουν οταν τους λες οτι εισαι απο την Ελλαδα?οταν τους λες οτι εισαι απο Αγια Πετρουπολη ή Μοσχα σε ερωτευονται το ονειρο τους ειναι να πανε εκει να μεινουν.το ιδιο σκεφτονται και για την Ελλαδα?βλεπουν εναν μονιμο κατοικο Ελλαδας σαν υπαναπτυχτο οπως τον βλεπουνε Μοσχα και Αγια Πετρουπολη?.....

Οι Ρουμανόφωνοι και γηγενείς Μολδαβοί (οι οποίοι αποτελούν το 90% του συνολικού πληθυσμού) σε γενικές γραμμές δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τους Ρώσσους. Αρκετοί από αυτούς έχουν συγγενείς στην Ελλάδα και θα ήθελαν να ζήσουν μόνιμα εδώ. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία ομως, θέλουν να ζήσουν μόνιμα στη χώρα τους και να την δουν να αναπτύσσεται.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Εγώ από όσες Μολδαβές γνώριζα καλά (και δνε ήταν λίγες) ήταν τόσο Ρωσόφιλες που δεν πάει άλλο.
Όπως έχουμε εμείς τα αγγλικά αυτοί είχανε τα Ρώσικα.
Δεν αναφέρομαι σε άτομα ρώσικης καταγωγής από Τρανδνειστερία.
Επίσης πουτάνες σαν και τις Ρουμάνες που για τα λεφτά τα κάνουν όλα.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Nokia ειδικα για σενα
αλλου βριζεις και δικαιως γιατι τοπιασες το "εργο" τις ρουμανες
στο κισιναου δηλ τι εθνικοτητα γυναικων ζει?
δεν ειναι η πλειοψηφια ρουμανες???
ακομα κ ρωσικα να χρησιμοποιουν στις συνομιλιες τους, οι επιροες (ρουμανικη tv,περιοδικα,αμεση επαφη με ρουμανους συγγενεις,ρουμανικα διαβατηρια, η ευκολη  visa για ρουμανια κλπ) η συμπεριφορα κ τα προτυπα ειναι απο την  ΚΩΛΟΡΟΥΜΑΝΙΑ
το ευτυχυμα εινΑι οι ρωσσοφωνες αλλα η "επιδημια" ειναι κολλητικη,οποτε αν, κ σωστα,δεν χωνευεις τις ρουμανες,εκει πως τις "πας" τις κοπελιες????

Το σχολιο μου αναφεροταν στην τεκμηριωμενη απαντηση του soritas και πουθενα αλλου..

Την γνωμη μου για τις Ρουμανες τις ξερεις εσυ και ολο το σαιτ εδω και χρονια..Οτι χειροτερο υπαρχει στην Γη..Ψευτρες, κακοψυχες, καριολες, πουστρες, γυφτισες και βρωμιαρες.

Τις θελω μονο για  :hammer: :argue: :bottom: :bottom: :bottom:
Αυτα..
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Το σχολιο μου αναφεροταν στην τεκμηριωμενη απαντηση του soritas και πουθενα αλλου..

Την γνωμη μου για τις Ρουμανες τις ξερεις εσυ και ολο το σαιτ εδω και χρονια..Οτι χειροτερο υπαρχει στην Γη..Ψευτρες, κακοψυχες, καριολες, πουστρες, γυφτισες και βρωμιαρες.

Τις θελω μονο για  :hammer: :argue: :bottom: :bottom: :bottom:
Αυτα..
Συμφωνώ απολύτως.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Σε γενικές γραμμές οι Μολδαβές συμπαθούν τους Έλληνες και εκτός ελαχίστων περιπτώσεων απεχθάνονται τους Τούρκους. Οι Μολδαβοί προτιμούν να έρχονται στην Ελλάδα διακοπές, αλλά η πραγματικότητα, με τις δυσκολίες που προβάλλει η Ελληνική εξωτερική πολιτική αναφορικά με τις βίζες είναι εντελώς διαφορετική.

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, το καλοκαίρι του 2008, περί τις 70.000 Μολδαβοί ταξίδεψαν στο εξωτερικό για διακοπές.
- 25.000 στην Ιταλία.
- 35.000 στην Τουρκία.
- 8.000 στη Βουλγαρία
- Και μόλις 700 στην Ελλάδα.

Δεν υπάρχει Ελληνικό Προξενείο στην Μολδαβία, και όσοι θέλουν να έρθουν πέφτουν θύματα του Ελληνικού γραφειοκρατικού μεγαλείου του Προξενείου μας στην Οδησσό. Σημειώνεται ότι το τελευταίο υπάγεται στην Πρεσβεία του Κιέβου, το Προξενείο της οποίας πριν από μερικά χρόνια είχε εμπλακεί στην εμπορία visas. Έτσι λοιπόν από το ένα άκρο, φτάσαμε στο άλλο και εν τω μεταξύ οι κυβερνήσεις αναρωτιώνται για ποιους λόγους οι ξένοι προτιμούν άλλους προορισμούς από την Ελλάδα.
παιδια ευχαριστω για της απαντησεις.δυστηχως το ιδιο συμβαινει και εδω.θελουν να πανε Ελλαδα διακοπες αλλα ειναι 2-2,5 φορες πιο ακριβα απο οτι στην Τουρκια.και 25-30% πιο ακριβα θα ελεγα απο Κυπρο που μεχρι περσι οι Ρωσσοι δεν θελαν καθολου βιζα.και τωρα η βιζα ειναι εντελως τυπικη.δεν ζητανε σχεδον τιποτα.δυστηχως η Ελληνικη γραφειοκρατια ειναι τρομερη!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
απο'δω παντος για διακοπες ενδιαφερονται να πανε Ελλαδα αλλα οχι για να μεινουν μονιμα.
 

flowers lover

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2009
Μηνύματα
362
Like
158
Πόντοι
1
Αρχικά πρέπει να πω πως είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που ένα παροπλησμένο θέμα βιώνει ένδοξες στιγμές έστω και με κάποιες αντιπαραθέσεις..
Αν και δεν είμαι ειδήμων όπως ο Soritas kai o Redpeainz, θεωρώ πως η Μολδαβία είναι ένας ξεχωριστός τουριστικός προορισμός για έναν άντρα, για διάφορους λόγους..
Πρώτον, ότι όπου κι αν βρεθείς, όπου και αν κοιτάξεις, βλέπεις πολύ όμορφες γυναίκες.. Πολύ πάνω από το μέσο όρο στην Ελλάδα.. Αυτό και μόνο σου ανεβάζει την ψυχολογία..
Δεύτερον, αν έχεις ανάγκη να φύγεις από την πίεση και την καθημερινότητα, να ξεκουραστείς χωρίς να τρέχεις σε αξιοθέατα και μουσεία, η Μολδαβία στο προσφέρει..
Τρίτον, επειδή οι άνθρωποι σε αυτή τη χώρα θεωρούν πως δεν έχουν μέλλον, λόγω των κυβερνήσεων τους, ζουν για το σήμερα.. Δεν σκέφτονται και πολύ τι θα συμβεί σε μια εβδομάδα, σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο όπως κάνουμε εμεις εδώ και ζούμε μέσα στο άγχος και την πίεση.. Αν μείνεις λοιπόν λίγες μέρες μαζί τους χαλαρώνεις και εσύ..
Και Τέταρτον και σημαντικότερο που μας ενδιαφέρει κι όλας, αν έχεις τον τρόπο σου και καλή συμπεριφορά, θα ζήσεις μοναδικές ερωτικές στιγμές είτε free είτε με ημιεπαγγελματίες κοπέλλες..
Άρα για να μην το κουράζουμε άλλο με αντιπαραθέσεις, προτείνω το εξής σε όσους ενδιαφέρονται να επισκεφτούν το Κισινιόφ.. Πιστεύω πως μετά από τόσα που γράφτηκαν, έχουν μια αναλυτική εικόνα του τι θα συναντήσουν.. Ας κάνουν λοιπόν ένα ταξιδάκι 3-4 ημερών και ας αποκτήσουν τη δική τους άποψη.. Θα τους κοστίσει το ίδιο με ένα αντίστοιχο ταξίδι σε ένα παραθεριστικό θέρετρο εντός Ελλάδας.. Με μια σημαντικότατη διαφορά..Σε κανένα Ελληνικό προορισμό δεν θα έχουν τα προαναφερθέντα πλεονεκτήματα..
Γι αυτό λοιπόν, όσοι πιστοί προσέλθετε.. 
 

flowers lover

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2009
Μηνύματα
362
Like
158
Πόντοι
1
Φυσικά και να κρατάνε μισό καλάθι.. Αν πάει κάποιος με το ύφος "ήρθα να σας  :knockinb:", μάλλον θα μείνει με το  :jerking:.. Απλά αυτό που λέω εγώ είναι πως αν είσαι ωραίος τύπος με σωστή συμπεριφορά, θα ζήσεις εμπειρίες που στην Ελλάδα δύσκολα έως πολύ δύσκολα τις ζεις..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εγώ αυτό που ξέρω είναι πως ο soritas έχει π.μ για βοήθεια στη Μολδαβία από τη μεριά του. Ομοίως θα δεχτώ βοήθεια από οποιονδήποτε άλλον νομίζει πως μπορεί για Ρουμανία και Μολδαβία.
Δραστηριοποιούμαι εκεί και θα ήθελα λίγο support αν είναι εφικτό.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
για μενα ειναι πολυ συμαντικο το μερος να ειναι φτηνο.θυμαμαι εβγαινα στο Νοβγκοροντ με 500 ρουβλια στην τσεπη (ουτε 15 Ευρω)και ειχα λεφτα.Αγια πετρουπολη εβγαινα με 2000-2500 ρουβλια (58-71 Ευρω) και δεν μου φταναν αν ηθελα να το παιξω μαγκας.στο Νοβγκοροντ πηγαινα Ντισκο ετρωγα του σκασμου και κερναγα και ενα μπουκαλι σαμπανια γκομενες που καμακωνα!και πιγαιναμε και για καφε μετα τη ντισκο.και το 500αρικο μου εφτανε!(η σαμπανια ειχε 150-175 ρουβλια το μπουκαλι)4,75-5 ευρω.στην Αγια Πετρουπολη ιδια εποχη η σαμπανια στην ντισκο ειχε 750-1200 ρουβλια (22-35 Ευρω)μιλαμε για τρελες διαφορες στις τιμες.γυριζα Αγια Πετρουπολη και ελεγα τι ακριβια μου φενοντουσαν τρελλες οι τιμες!τωρα το Νοβγκοροντ ακριβινε λιγακι.αλλα και παλι ειναι φτηνο.πριν την κριση του 1998 ηταν στις τιμες λιγο πιο φτηνο απο την Αγια Πετρουπολη μετα την κριση του 1998 το Νοβγοροντ δεν ανεκαμψε και δεν αναπτυχθηκε οπως η Μοσχα και η Αγια Πετρουπολη.
 

john1970

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
γεια σας, εχω παει πεντε φορες στη μολδαβια για δυο διαφορετικες γυναικες.Σας πληροφωρω μου βγαλανε το λαδι,επηδη δεν ηξερα το μερος με πηγαιναν οπου αυτες ηθελαν,σχεδων ποτε δεν με εφερναν σε επαφη με φιλες τους για το λογο να μην με αρπαξουν.Στο σεξουαλικο τομεα και εκει μου βγαλανε το λαδι(οχι οτι δεν εγινε κατι)αλλα ταχα οτι ηταν ηθικες.δεν χαλασα βεβαια πολα χρηματα. Το λαθως μου ηταν οτι τις γνωρισα στην Ελλαδα οπου και εμαθαν την νοοτροποια της ελληνηδας και του φιλοτημου ανδρα.Μακρια απο απο μολδαβες που ηρθαν στην Ελλαδα και εφηγαν.Παντως η αληθεια ειναι οτι ειναι ωρεες γηναικες.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
πάντως είναι αλήθεια πως είναι ικανότατες -όπως και οι ρουμάνες- να μπουν στην νοοτροπία της ελλεηνίδας άμεσα και γρήγορα.
Είναι ΣΑΦΩΣ εμφανίσιμες αλλά στο κρεβάτι λες και περιμένουν τον Σοβιετικό στρατό, ανοίγουν τα πόδια και περιμένουν...
Προτιμώ τις Λιθουανές και Λεττονές
 

john1970

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
ειχα σχεση με ρουμανα δεν ξερω ισως ηταν τυχη,ηταν σημβολο του sex αυτα μου εκανε αυτη δεν τα ειδα αλλη φορα στη ζωη μου. εχει μολδαβες που ειναι χειμια ουκρανιας-μολδαβιας,ρωσσιας-μολδαβιας,πολονιας-μολδαβιας δεν ειναι ολες καθαρες ντοπιες μαλλον το καθεστος τοτε επετρεπε γαμους απο διαφορα κρατη για οικονομικους σκοπους για αυτο εχουν κατι διαφορετικο
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
δεν διαφωνώ john.
Τα κάνουν όταν έχουν κάτι να κερδίσουν (βλέπε λεφτά)
Όταν κάνεις σχέση θα φας Σοβιετικό σεξ που θα θυμίζει Παπαρήγα στα καλύτερά της....
 

john1970

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
παντος καταλαβα οτι πρεπει να βλεπουν το πορτοφολι αλλα να μην μπορουν να το αγκιξουν,οσο πιο λιγα δινεις τοσο πιο πολα θα περνεις
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
παντος καταλαβα οτι πρεπει να βλεπουν το πορτοφολι αλλα να μην μπορουν να το αγκιξουν,οσο πιο λιγα δινεις τοσο πιο πολα θα περνεις
χώσε ελπίδα και φούμαρα και ποτέ λεφτά!!!
Όταν το κάνεις θα έχεις χάσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom