Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (1 μέλη και 12 επισκέπτες)

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.397
Like
4.610
Πόντοι
1.706
Να καρεκλιάσει τους δικαστες, που επεβαλαν την ανωτατη προβλεπομενη ποινη?
Εγώ τον Υπουργό το Βορίδη άκουσα, που χαρακτήρισε "αναντίστοιχη" την ποινή και προσέθεσε ότι"η απορία είναι εύλογη, η αντίδραση εύλογη, όλα αυτά είναι κατανοητά".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006
Εγώ τον Υπουργό το Βορίδη άκουσα, που χαρακτήρισε "αναντίστοιχη" την ποινή και προσέθεσε ότι"η απορία είναι εύλογη, η αντίδραση εύλογη, όλα αυτά είναι κατανοητά".
Εγω τον Μπούγα άκουσα, τον υφυπουργο δικαιοσυνης. Που ειπε το ιδιο και μαλιστα οτι "απο τον ποινικο κωδικα ο εισαγγελεας εφετων μπορει να κανει εφεση". (Τον Κωδικα Ποινικης Δικονομιας εννοουσε μαλλον).
Εμεινα με το στομα ανοικτο.
Ευθεία υποδειξη του υφυπουργου στον Εισαγγελεα να ασκησει εφεση?
Και με ποιο αιτημα?
Για τις αθωωσεις? Για τις καταδίκες? Για ποιο πραγμα?
Ειλικρινα ειμαι καταπληκτος.
Μιλαμε για τον απολυτο λαικισμο στελεχων και υπουργων της ΝΔ για να χαιδεψουν αυτιά πονεμενων ανθρωπων εν οψει εκλογων.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.397
Like
4.610
Πόντοι
1.706
Εγω τον Μπούγα άκουσα, τον υφυπουργο δικαιοσυνης. Που ειπε το ιδιο και μαλιστα οτι "απο τον ποινικο κωδικα ο εισαγγελεας εφετων μπορει να κανει εφεση". (Τον Κωδικα Ποινικης Δικονομιας εννοουσε μαλλον).
Εμεινα με το στομα ανοικτο.
Ευθεία υποδειξη του υφυπουργου στον Εισαγγελεα να ασκησει εφεση?
Και με ποιο αιτημα?
Για τις αθωωσεις? Για τις καταδίκες? Για ποιο πραγμα?
Ειλικρινα ειμαι καταπληκτος.
Μιλαμε για τον απολυτο λαικισμο στελεχων και υπουργων της ΝΔ για να χαιδεψουν αυτιά πονεμενων ανθρωπων εν οψει εκλογων.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
Κι ο Βορίδης τα ίδια και περισσότερα είπε. Αυτός ανέφερε και τις αθωώσεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006
Κι ο Βορίδης τα ίδια και περισσότερα είπε. Αυτός ανέφερε και τις αθωώσεις.
Θα σου πω κατι, με καθε ειλικρινεια.
Ερχονται στιγμες που πραγματικα θα ηθελα να μην ξερω νομικα, για να μην μπορω να αντιλαμβανομαι την αηδιαστικη εργαλειοποιηση που κανουν καποιοι σε βαρος πονεμενων ανθρωπων.
Εγω ξερω οτι η αποφαση ειναι σωστη, και? Πώς να πεισω? Πώς να εξηγησω? Οταν ερχεται ο ιδιος ο υφυπουργος δικαιοσυνης και εσωτερικων και λενε μαλακιες?

Πλημμελημα δικαζοταν, τι περιμεναν, φυλακίσεις?
Πραγματικα λυπαμαι.
Και προσεξε, εγω ειμαι ΝΔ, δεν θα ειχα λογο να υποστηριξω μια "μαλακη" αποφαση για κατι που συνεβη επι Συριζα. Αλλά πώς να στηριξω το λαθος?
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.397
Like
4.610
Πόντοι
1.706
Θα σου πω κατι, με καθε ειλικρινεια.
Ερχονται στιγμες που πραγματικα θα ηθελα να μην ξερω νομικα, για να μην μπορω να αντιλαμβανομαι την αηδιαστικη εργαλειοποιηση που κανουν καποιοι σε βαρος πονεμενων ανθρωπων.
Εγω ξερω οτι η αποφαση ειναι σωστη, και? Πώς να πεισω? Πώς να εξηγησω? Οταν ερχεται ο ιδιος ο υφυπουργος δικαιοσυνης και εσωτερικων και λενε μαλακιες?

Πλημμελημα δικαζοταν, τι περιμεναν, φυλακίσεις?
Πραγματικα λυπαμαι.
Και προσεξε, εγω ειμαι ΝΔ, δεν θα ειχα λογο να υποστηριξω μια "μαλακη" αποφαση για κατι που συνεβη επι Συριζα. Αλλά πώς να στηριξω το λαθος?
Αφού είναι πλημμέλημα και η ποινή είναι τα μάξιμουμ 5 χρόνια, τα 111 τι σκοπό εξυπηρετούν; Την εξαγρίωση του κόσμου;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006
Αφού είναι πλημμέλημα και η ποινή είναι τα μάξιμουμ 5 χρόνια, τα 111 τι σκοπό εξυπηρετούν; Την εξαγρίωση του κόσμου;
Ετσι λεει ο νομος.
Μπορει να σου επιβληθουν 1.000 χρονια φυλακη για 200 ανθρωποκτονιες απο αμελεια, αλλά η εκτιτέα ποινή δεν μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο την ανωτερη ποινη του πλημμεληματος, ητοι τα 5 χρονια.
Και ενας πρωτοετης φοιτητης το ξερει αυτο.
Αλλά οχι οι υπουργοι, οπως βλεπεις. Καταλαβαινεις τι εννοω?
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.098
Like
9.982
Πόντοι
1.406
Και μετα να αυτοκτονησει
μια και αρχισες τις επικλησεις για αυτοκτονιες ρε μαγκακι ,δεν μας λες τελικα πως βρεθηκαν τα αλευρωμενα πιτσιρικια να παριστανουν τα αρχαια αγαλματα πανω στον ιερο βραχο και η μπαντα του λιμενικου να βαραει μελωδιες ....ΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΠΙΝΕΔΕΣ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΝΑ ΚΑΚΟΣΧΗΜΟ ΚΙΤΣ ΤΣΙΡΚΟ????
Θα αναλαβει καποιο μουνοπανο/καποια καργιολα την ευθυνη για αυτη την κατρακυλα,ας μην αυτοκτονησει ρε παιδι μου απο τυψεις,ας το διωξουν απο την θεση του υπουργου ας πουμε το σκατοψυχο αυτο ατομο!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006
ΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΠΙΝΕΔΕΣ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΝΑ ΚΑΚΟΣΧΗΜΟ ΚΙΤΣ ΤΣΙΡΚΟ????
Να υποθεσω οτι ειχες την ιδια αγανακτηση οταν το ΚΚΕ ανεβαινε στην Ακροπολη και κρεμαγε κατι ανορθογραφα πανό στα Αγγλικα.
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.098
Like
9.982
Πόντοι
1.406
Να υποθεσω οτι ειχες την ιδια αγανακτηση οταν το ΚΚΕ ανεβαινε στην Ακροπολη και κρεμαγε κατι ανορθογραφα πανό στα Αγγλικα.
ρε ισοβιε πρωταθλητη ,το κκε και πολλοι αλλοι εχουν ανεβει ,εχουν κρεμασει ενα πανο,εχουν πει την ιστορια τους και εχουν φυγει κυριοι...κανενας δεν κουβαλησε πανω στον βραχο νεαρους και νεαρες αλευρωμενους και την μπαντα του λιμενικου, για να τσεπωσει χρημα ,αδιαφορωντας για τον χωρο και την ιστορια του.....η Ακροπολη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΙΒΕ ΚΙΤΣ ΠΑΡΤΥ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ,ΠΟΥ ΣΠΕΥΔΕΙΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΤΣΙΜΕΝΤΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ......ντροπη ρε ηλιθιοι!!!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.018
Κριτικές
18
Like
15.843
Πόντοι
4.546
Τι εκανε ο Συριζα δηλαδη?
Αρνήθηκε ότι υπήρχαν νεκροί από αργά το απόγευμα, για αρχή. Έβγαινε ο βλαχαδερός, σιχαμερός καταληψίας και γελούσε σαν βόδι, ενώ έλεγε ότι όλα είναι υπό έλεγχο.

Τα άλλα δεν πρόκειται να τα αναλύσω εδώ, έχω και δουλειές.
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.098
Like
9.982
Πόντοι
1.406
Όχι, αυτό είναι δουλειά Σύριζα.
τα αρχιδια μου κουνιουνται.....στον συριζα δεν ηταν ικανοι να βαλουν καινουργια καφετερια νεσπρεσσο σε υπουργειο και ψαχναν τροπο με τι νομο θα την δικαιολογησουν ,αυτοι οι μαλακες θα επηρεασουν αποφαση της δικαιοσυνης.?..αυτοι δεν εχουν δυναμη να κλασουν μεχρι τα αρχιδια τους απο την κωλοτρυπιδα τους......τα μουνοπανα που επεσαν στα μαλακα ειναι εκλεκτοι της νδ και γραμματια αυτης και μονο....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.319
Κριτικές
1
Like
796
Πόντοι
96
Είναι ντροπή για τη χώρα και τη Δημοκρατία αυτο που εγινε σημερα στο Δικαστήριο. Και μην μου πειτε ντροπη ηταν το Ματι και τα Τέμπη. Ηταν, αλλα δεν εχει σχεση. Οι κατηγορούμενοι εφαγαν 111 χρόνια και εφαρμοστηκε ο νομος. Και επεσαν καρέκλες, βρισιδια, ελεγαν σε κατηγορουμενους, δικηγορους και δικαστες "να καουν τα παιδια σας". Εφαγαν 111 χρονια και καλα εκαναν. Και η Κωνσταντοπουλου να ωθει το πλήθος. Εγινε γηπεδο το Δικαστήριο. Καποια στιγμη θα γινει κατι σοβαρό, ειναι θεμα χρονου. Ειναι ντροπη ενα κρατος να αντιμετωπιζει ετσι τη δικαιοσύνη. Ειναι ντροπη να γίνεται γηπεδο μια δικη για μια τραγωδια.
Και οποιος το δικαιολογει ειναι ΖΩΟ.
Και να το πω; Θα το πω: Ο πονος δεν δικαιολογει καρεκλες στα κεφαλια των κατηγορουμένων και των δικηγόρων τους.
Αυτο το πραγμα που εχουμε κανονικοποιησει τη βια στην Ελλαδα, με ανατριχιαζει. Ας προβληματιστουμε και ας δουμε τις ομοιοτητες με το φασισμο στη συμπεριφορά μας.
Αυτα. Βριστε ελευθερα, αλλα εχω δικιο. Χωρις "αλλα". Γιατι μια μερα θα βρεθει και ενας απο εμας στη θεση του κατηγορούμενου. Θα μου πειτε "ναι αλλα οχι για 102 ανθρώπους". Ναι, αλλα δεν ξερεις πώς θα τη δει ο οχλος. Αφου αυτος αποφασιζει και δερνει, ειμαστε ολοι στο ελεος του. Και εγω και εσυ που κρυφα ή φανερα χαίρεσαι γι αυτο που εγινε ή το δικαιολογεις.

το ειπε καποιος . Ετσι οπως παει θα καταργησουν τα δικαστηρια και αναλογα με το τι θελει το αγανακτισμενο ποπολο θα δινονται και οι ποινες . Κρεμασμα θελει ο λαος; Θα τους κρεμαμε. Σταυρωση΄; Θα τους σταυρωνουμε . Αποκεφαλισμο; Θα τους κοβουμε τα κεφαλια και ενα διμηνο θα γυρναμε τα κεφαλια στην επικρατεια να ικανοποιηθει το λαικο αισθημα .

Εξ'αμελειας ηταν το Ματι . Εξ αμελείας τα Τεμπη . Εξ αμελειας ο θανατος του Ιασωνα εξω απο την Βουλή .

Τι ζηταει ο λαος; Ισοβια , εκτελεση ή κατι αλλο;
Απλα οι καταδικαστικες αποφασεις ανοιγουν τον δρόμο για αστικα δικαστηρια και αποζημιωσεις .

Ντροπή στους πολιτικους (ειδικα σε όσους ειναι ταυτοχρονα και νομικοι) και καθονται και κοροιδευουν τον κόσμο λαικίζοντας
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006
το ειπε καποιος . Ετσι οπως παει θα καταργησουν τα δικαστηρια και αναλογα με το τι θελει το αγανακτισμενο ποπολο θα δινονται και οι ποινες . Κρεμασμα θελει ο λαος; Θα τους κρεμαμε. Σταυρωση΄; Θα τους σταυρωνουμε . Αποκεφαλισμο; Θα τους κοβουμε τα κεφαλια και ενα διμηνο θα γυρναμε τα κεφαλια στην επικρατεια να ικανοποιηθει το λαικο αισθημα .

Εξ'αμελειας ηταν το Ματι . Εξ αμελείας τα Τεμπη . Εξ αμελειας ο θανατος του Ιασωνα εξω απο την Βουλή .

Τι ζηταει ο λαος; Ισοβια , εκτελεση ή κατι αλλο;
Απλα οι καταδικαστικες αποφασεις ανοιγουν τον δρόμο για αστικα δικαστηρια και αποζημιωσεις .

Ντροπή στους πολιτικους (ειδικα σε όσους ειναι ταυτοχρονα και νομικοι) και καθονται και κοροιδευουν τον κόσμο λαικίζοντας
Kαι τωρα που με τον νεο Ποινικο Κωδικα του Φλωριδη θα μπαινεις φυλακη για ψυλλου πηδημα, να δω αν ολοι αυτοι που ουρλιαζαν για "ατιμωρησια" θα ικανοποιηθουν. Μεχρι βεβαια να φτασει στον δικο τους κωλο το αγγουρι, που θα μπουνε φυλακη αν χτυπησουν καποιον με το αυτοκινητο.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.347
Κριτικές
15
Like
5.893
Πόντοι
1.496
Για το Ματι, οι συγγενεις εχουν πολλα παραπονα, αλλα εγω θελω να μεινω σε οσους η Δικαιοσυνη εντελει εκρινε ΕΝΟΧΟΥΣ, εστω και αν δεν θα παει κανεις φυλακη, θα εξαγορασουν την ποινη.
Πυροσβεστης.
Πυροσβεστης
Πυροσβεστης
Πυροσβεστης
Ενοχοι.
Διοικητες στην υπηρεσια τους.

Οταν λοιπον καποιοι λεγαμε για Αστυνομια, για τη κοπελα στο ΑΤ Αγιων Αναργυρων, και τοσα αλλα, για Πυροσβεστικη τωρα, οτι φυσικα δεν ειναι ολοι αξιοι, καποιοι ειναι προκλητικα αδιαφοροι, αχρηστοι, ανικανοι, αναξιοι, διεφθαρμενοι , καποιοι αλλοι μας λεγανε <Ε, ντροπη, σεβασμος στους ανθρωπους αυτους, παιρνουν και χαμηλο μισθο. > και η τομεαρχης Προστασιας του Πολιτη της ΝΔ η Ιωαννα Γκελεσταθη, φωτογραφιζοταν με καμαρι διπλα σε αστυνομικους με λεζαντα Ειναι ολοι ηρωες.
Στο ιδιο κλιμα δηλαδη με οσα υποστηριζουν καποιοι εδω.

Ε. λοιπον, δεν ειναι ΟΛΟΙ ετσι.

Και με τη βουλα της Δικαιοσυνης.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.466
Like
21.377
Πόντοι
5.506
Εγώ είμαι κάποιος που βλέπω τα 111 χρόνια, να γίνονται 5 και μάλιστα εξαγορασιμα.

Εσυ ποιός είσαι που κρίνεις ότι αποφάσεις σαν αυτή δεν την ευτελιζουν;

Όσο για την κοντουλα λεμονιά, στο τετ-α-τετ ο ορισμός του θρασυδειλου.
Χωρίς κανένα αλάνι μπροστινό, να κρυφτεί από πίσω να ρίξει καμιά ροχαλα, αόρατος και ανύπαρκτος είναι. Και δε μιλάμε για δικαστήρια.
Τώρα βέβαια, εσυ που τον ξες καλά, από ότι φαίνεται, πες μας καμία ιστορία για το γίγαντα.
Με ποσά χρόνια θα ήσουν ευχαριστημένος τύπε; Aλλα να αιτιολογήσεις και το σκεπτικό της απόφασης σου.


Δεν ξέρω αν έχεις προσωπικά με τον Κουγια, πρόβλημα σου αλλά αν είναι αόρατος και ανύπαρκτος, μάλλον τον γνωρίζεις καλά, όποτε άρπα μια καρέκλα και Βουρ. Εγώ πάντως δεν τον γνωρίζω ούτε με ενδιαφέρει.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.466
Like
21.377
Πόντοι
5.506
Η ΝΔ συγκαλυψε και το Ματι δηλαδη?
Εχετε παραφρονησει εντελως ε?
Από την εποχή που η ΝΔ έκανε πολιτική πάνω στους νεκρούς στο Μάτι και που για τα Τεμπη θυμόταν το Μάτι έχουμε φτάσει σε αποχές που η ΝΔ συγκαλύπτει την υπόθεση Μάτι.

Μόνο εδώ αυτά.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.466
Like
21.377
Πόντοι
5.506
ρε ισοβιε πρωταθλητη ,το κκε και πολλοι αλλοι εχουν ανεβει ,εχουν κρεμασει ενα πανο,εχουν πει την ιστορια τους και εχουν φυγει κυριοι...κανενας δεν κουβαλησε πανω στον βραχο νεαρους και νεαρες αλευρωμενους και την μπαντα του λιμενικου, για να τσεπωσει χρημα ,αδιαφορωντας για τον χωρο και την ιστορια του.....η Ακροπολη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΙΒΕ ΚΙΤΣ ΠΑΡΤΥ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ,ΠΟΥ ΣΠΕΥΔΕΙΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΤΣΙΜΕΝΤΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ......ντροπη ρε ηλιθιοι!!!
Κούμπωσε ένα ρε μλκ


1714411104540.jpeg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom