Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 87K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 24 άτομα (9 μέλη και 15 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.581
Like
21.543
Πόντοι
5.506
Μα ευθέως το γράφω εξ αρχής.
Αν ευτελίζουν τη δικαιοσύνη με τέτοιες αποφάσεις, συμφωνώ και επαυξάνω.
Εξαιρω τους δικηγόρους, που είναι κομμάτι της δουλειάς τους να υπερασπιστούν τον πελάτη τους ακόμα και με προκλητικό τρόπο.
Αν και από αυτούς, για κάτι κοντούλες λεμονιές τύπου Κούγια, όχι μόνο καρεκλιές και πολυθρονιές και καναπεδιές απαιτούνται.
Ποιος είσαι εσύ ρε τύπε που κρίνεις ότι "ευτελίζουν τη δικαιοσύνη" ;

Γιατί δεν κανείς την αρχή εσύ, μια πολυθρόνα και γρήγορα στο κεφάλι του Κουγια.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.523
Like
4.799
Πόντοι
1.706
Ποιος είσαι εσύ ρε τύπε που κρίνεις ότι "ευτελίζουν τη δικαιοσύνη" ;

Γιατί δεν κανείς την αρχή εσύ, μια πολυθρόνα και γρήγορα στο κεφάλι του Κουγια.
Εγώ είμαι κάποιος που βλέπω τα 111 χρόνια, να γίνονται 5 και μάλιστα εξαγορασιμα.

Εσυ ποιός είσαι που κρίνεις ότι αποφάσεις σαν αυτή δεν την ευτελιζουν;

Όσο για την κοντουλα λεμονιά, στο τετ-α-τετ ο ορισμός του θρασυδειλου.
Χωρίς κανένα αλάνι μπροστινό, να κρυφτεί από πίσω να ρίξει καμιά ροχαλα, αόρατος και ανύπαρκτος είναι. Και δε μιλάμε για δικαστήρια.
Τώρα βέβαια, εσυ που τον ξες καλά, από ότι φαίνεται, πες μας καμία ιστορία για το γίγαντα.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.523
Like
4.799
Πόντοι
1.706
Συγνώμη, αλλά αν ανθρωποι σαν κι εσένα που τους κόβει το μυαλό, δεν καταλαβαίνουν πόσο φαιδρό και φασιστικό είναι αυτό, δεν υπάρχει καμια ελπίδα για τους υπόλοιπους.
Ντροπή.
Ντροπή για αυτούς που έβγαλαν αυτή την απόφαση.
 

Ares2024

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2024
Μηνύματα
141
Like
160
Πόντοι
1
Μητσοτακαρος μεχρι να σβησει ο ηλιος
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.708
Κριτικές
5
Like
6.029
Πόντοι
2.306
Κανεις πολυ μεγαλο λαθος,
Οι νομοι οντως βγαινουν απο νομοπαρασκευαστικές επιτροπές,αλλά αποτελουν ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ των εκαστοτε κυβερνησεων.
Επί Τσίπρα εγινε στροφη προς την επιεικεια σε βαθμο αηδίας,ολοι εξω
Σημερα με Φλωρίδη-επειδη το ποτηρι της ατιμωρησίας ξεχειλισε-εγινε στροφη προς το αυστηρότερο.
Οι νόμοι είναι επιλογή των νομικών και των διαπλεκομένων συμφερόντων τους. Όχι του κάθε ιατρού υπουργού ή του κάθε μηχανικού υφυπουργού.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Τώρα θα προσπαθήσουν να σε προσβάλουν προσωπικά.
Αυτός και ο Σαούλ.

Ο άλεξ έχει κόμπλεξ με τους μη γαλάζιους και ο άλλος παράνοια με όσους έχουν πτυχία και ακίνητα.
Εχεις πολυ πλακα ρε φιλαρακι. Εσυ με προσβαλλεις σχεδον σε καθε ποσταρισμα σου, και θεωρεις οτι σε προσβαλα εγω, επειδη ειπα οτι "κάνεις σε μενα προβολη του εαυτου σου".
Εισαι βεβαιος οτι εγω εχω το κομπλεξ?
Εσυ μου λες καθε μερα ποσο φτηνο αυτοκινητο εχω και οτι τρωω τυροπιτες το πρωι, και εχω ΕΓΩ το κομπλεξ και σε προσβάλλω ΕΓΩ?
Σοβαρέψου καποτε.
Αν καποια στιγμη θελησω να σε προσβαλλω πραγματικα, δεν θα εχω προβλημα να το κανω με καθε επισημοτητα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Και κυκλοφορούν ελεύθεροι. Πάλι καλά που έφαγαν μόνον καρεκλιες.
Για πλημμεληματα κατηγορούντο, τι αλλο να γινοταν?

Βεβαια, εδω δεν προκειται να δεις κανεναν στο ευρωκοινοβουλιο, βλεπεις το Ματι δεν συνεβη επι ΝΔ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Ντροπή για αυτούς που έβγαλαν αυτή την απόφαση.
Τι ειναι λαθος στην αποφαση?
Εγω ΝΔ ειμαι, θα με "συνεφερε" να φωναζω οτι επεσε στα μαλακα ενα "εγκλημα" του Συριζα αλλά δεν μπορω να το πω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Στον άνθρωπο που έχασε τη μάνα του, την αδερφή του και τις δυο ανηψιες του στο Μάτι, θα πω ότι είναι ΖΩΟ, φασιστας και υπεύθυνος για την κανονικοποίηση της βίας γιατί άκουσε να δίνονται 111 χρόνια, με εκτιτεα τα 5 και μάλιστα εξαγορασιμα προς 10 ευρώ τη μέρα;
Μπινελικια θα του έριχνα που καρέκλιασε τους κατηγορουμένους και όχι τους δικαστές.
Να καρεκλιάσει τους δικαστες, που επεβαλαν την ανωτατη προβλεπομενη ποινη?
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.523
Like
4.799
Πόντοι
1.706
Να καρεκλιάσει τους δικαστες, που επεβαλαν την ανωτατη προβλεπομενη ποινη?
Εγώ τον Υπουργό το Βορίδη άκουσα, που χαρακτήρισε "αναντίστοιχη" την ποινή και προσέθεσε ότι"η απορία είναι εύλογη, η αντίδραση εύλογη, όλα αυτά είναι κατανοητά".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Εγώ τον Υπουργό το Βορίδη άκουσα, που χαρακτήρισε "αναντίστοιχη" την ποινή και προσέθεσε ότι"η απορία είναι εύλογη, η αντίδραση εύλογη, όλα αυτά είναι κατανοητά".
Εγω τον Μπούγα άκουσα, τον υφυπουργο δικαιοσυνης. Που ειπε το ιδιο και μαλιστα οτι "απο τον ποινικο κωδικα ο εισαγγελεας εφετων μπορει να κανει εφεση". (Τον Κωδικα Ποινικης Δικονομιας εννοουσε μαλλον).
Εμεινα με το στομα ανοικτο.
Ευθεία υποδειξη του υφυπουργου στον Εισαγγελεα να ασκησει εφεση?
Και με ποιο αιτημα?
Για τις αθωωσεις? Για τις καταδίκες? Για ποιο πραγμα?
Ειλικρινα ειμαι καταπληκτος.
Μιλαμε για τον απολυτο λαικισμο στελεχων και υπουργων της ΝΔ για να χαιδεψουν αυτιά πονεμενων ανθρωπων εν οψει εκλογων.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.523
Like
4.799
Πόντοι
1.706
Εγω τον Μπούγα άκουσα, τον υφυπουργο δικαιοσυνης. Που ειπε το ιδιο και μαλιστα οτι "απο τον ποινικο κωδικα ο εισαγγελεας εφετων μπορει να κανει εφεση". (Τον Κωδικα Ποινικης Δικονομιας εννοουσε μαλλον).
Εμεινα με το στομα ανοικτο.
Ευθεία υποδειξη του υφυπουργου στον Εισαγγελεα να ασκησει εφεση?
Και με ποιο αιτημα?
Για τις αθωωσεις? Για τις καταδίκες? Για ποιο πραγμα?
Ειλικρινα ειμαι καταπληκτος.
Μιλαμε για τον απολυτο λαικισμο στελεχων και υπουργων της ΝΔ για να χαιδεψουν αυτιά πονεμενων ανθρωπων εν οψει εκλογων.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
Κι ο Βορίδης τα ίδια και περισσότερα είπε. Αυτός ανέφερε και τις αθωώσεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Κι ο Βορίδης τα ίδια και περισσότερα είπε. Αυτός ανέφερε και τις αθωώσεις.
Θα σου πω κατι, με καθε ειλικρινεια.
Ερχονται στιγμες που πραγματικα θα ηθελα να μην ξερω νομικα, για να μην μπορω να αντιλαμβανομαι την αηδιαστικη εργαλειοποιηση που κανουν καποιοι σε βαρος πονεμενων ανθρωπων.
Εγω ξερω οτι η αποφαση ειναι σωστη, και? Πώς να πεισω? Πώς να εξηγησω? Οταν ερχεται ο ιδιος ο υφυπουργος δικαιοσυνης και εσωτερικων και λενε μαλακιες?

Πλημμελημα δικαζοταν, τι περιμεναν, φυλακίσεις?
Πραγματικα λυπαμαι.
Και προσεξε, εγω ειμαι ΝΔ, δεν θα ειχα λογο να υποστηριξω μια "μαλακη" αποφαση για κατι που συνεβη επι Συριζα. Αλλά πώς να στηριξω το λαθος?
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.523
Like
4.799
Πόντοι
1.706
Θα σου πω κατι, με καθε ειλικρινεια.
Ερχονται στιγμες που πραγματικα θα ηθελα να μην ξερω νομικα, για να μην μπορω να αντιλαμβανομαι την αηδιαστικη εργαλειοποιηση που κανουν καποιοι σε βαρος πονεμενων ανθρωπων.
Εγω ξερω οτι η αποφαση ειναι σωστη, και? Πώς να πεισω? Πώς να εξηγησω? Οταν ερχεται ο ιδιος ο υφυπουργος δικαιοσυνης και εσωτερικων και λενε μαλακιες?

Πλημμελημα δικαζοταν, τι περιμεναν, φυλακίσεις?
Πραγματικα λυπαμαι.
Και προσεξε, εγω ειμαι ΝΔ, δεν θα ειχα λογο να υποστηριξω μια "μαλακη" αποφαση για κατι που συνεβη επι Συριζα. Αλλά πώς να στηριξω το λαθος?
Αφού είναι πλημμέλημα και η ποινή είναι τα μάξιμουμ 5 χρόνια, τα 111 τι σκοπό εξυπηρετούν; Την εξαγρίωση του κόσμου;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
Αφού είναι πλημμέλημα και η ποινή είναι τα μάξιμουμ 5 χρόνια, τα 111 τι σκοπό εξυπηρετούν; Την εξαγρίωση του κόσμου;
Ετσι λεει ο νομος.
Μπορει να σου επιβληθουν 1.000 χρονια φυλακη για 200 ανθρωποκτονιες απο αμελεια, αλλά η εκτιτέα ποινή δεν μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο την ανωτερη ποινη του πλημμεληματος, ητοι τα 5 χρονια.
Και ενας πρωτοετης φοιτητης το ξερει αυτο.
Αλλά οχι οι υπουργοι, οπως βλεπεις. Καταλαβαινεις τι εννοω?
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.065
Πόντοι
2.606
Και μετα να αυτοκτονησει
μια και αρχισες τις επικλησεις για αυτοκτονιες ρε μαγκακι ,δεν μας λες τελικα πως βρεθηκαν τα αλευρωμενα πιτσιρικια να παριστανουν τα αρχαια αγαλματα πανω στον ιερο βραχο και η μπαντα του λιμενικου να βαραει μελωδιες ....ΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΠΙΝΕΔΕΣ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΝΑ ΚΑΚΟΣΧΗΜΟ ΚΙΤΣ ΤΣΙΡΚΟ????
Θα αναλαβει καποιο μουνοπανο/καποια καργιολα την ευθυνη για αυτη την κατρακυλα,ας μην αυτοκτονησει ρε παιδι μου απο τυψεις,ας το διωξουν απο την θεση του υπουργου ας πουμε το σκατοψυχο αυτο ατομο!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.034
Κριτικές
1
Like
30.741
Πόντοι
8.006
ΠΟΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΠΙΝΕΔΕΣ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΝΑ ΚΑΚΟΣΧΗΜΟ ΚΙΤΣ ΤΣΙΡΚΟ????
Να υποθεσω οτι ειχες την ιδια αγανακτηση οταν το ΚΚΕ ανεβαινε στην Ακροπολη και κρεμαγε κατι ανορθογραφα πανό στα Αγγλικα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom