Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 85K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.204
Κριτικές
7
Like
2.930
Πόντοι
786
Τυπε αυτο που μου εκανε εντυπωση σε αυτο το ποστ, ειναι πως ο χρονος που χρειαζεται για να το γραψει κανεις, να το αναρτησει και να καθεται να διαβαζει και να απανταει σε ερωτησεις, να ελεγχει τις προτασεις που του κανουν, κλπ και μαλιστα οχι για να κερδισει 3.50 ευρω, αλλα τη διαφορα αναμεσα στα 3.50 και της φθηνοτερης επιλογης που θα του προτεινουν, εστω 2 ευρω, δηλαδη εχουμε συμπολιτη που θα ξοδεψει 2 ωρες απο τη ζωη του για να κερδισει οφελος...1,50 ευρω οταν η πιο απλη ανειδικευτη δουλεια, αποφερει τουλαχιστον 6 ευρω στο 2ωρο...
Ενας απλος ντελιβερας βγαζει πανω απο 1.5 ευρω στην ωρα μονο απο μπουρμπουαρ
Αυτο για μενα δειχνει τεραστιο βαθμο στενοτητας, με ολο το σεβασμο προς τον νηματοθετη αυτου του ποστ.
Και επειδη ανεφερες μεσους ορους, κλπ και μονο που η δουλεια του ανειδικευτου σε ολοκληρη τη χωρα πληρωνεται με 4 ευρω και οι ειδικευμενοι δεν παιρνουν πολυ πανω απο αυτα, ναι ειμαστε στον πατο. Και σε αυτο φταινε ολα τα κομματα, οσα γραφω δεν εχουν κομματικο χαρακτηρα. 4 ευρω την ωρα, οταν ολη η Ευρωπη πληρωνει 10 ευρω με ιδιο κοστος ζωης
ε τι να κάνουμε;
στην ελλάδα ξεφτυλίζονται τα επαγγέλματα,
πολλοί σπουδάζουν, με κρατικό κόστος κυρίως, χωρίς έλεγχο ποιότητας σπουδών και τελικά παρεχομένων υπηρεσιών από τους επαγγελματίες.
ως αποτέλεσμα υπάρχουν πολλοί γιατροί, οικονομολόγοι, μαθηματικοί, μηχανικοί, δικηγόροι, θεολόγοι, φιλόλογοι,
πέφτουν οι αμοιβές από τον ανταγωνισμό, γίνονται περιζήτητες οι δημόσιες ή ακόμη καλλίτερα ημιδημόσιες θέσεις, βασιλεύουν οι συντεχνίες...
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Τυπε αυτο που μου εκανε εντυπωση σε αυτο το ποστ, ειναι πως ο χρονος που χρειαζεται για να το γραψει κανεις, να το αναρτησει και να καθεται να διαβαζει και να απανταει σε ερωτησεις, να ελεγχει τις προτασεις που του κανουν, κλπ και μαλιστα οχι για να κερδισει 3.50 ευρω, αλλα τη διαφορα αναμεσα στα 3.50 και της φθηνοτερης επιλογης που θα του προτεινουν, εστω 2 ευρω, δηλαδη εχουμε συμπολιτη που θα ξοδεψει 2 ωρες απο τη ζωη του για να κερδισει οφελος...1,50 ευρω οταν η πιο απλη ανειδικευτη δουλεια, αποφερει τουλαχιστον 6 ευρω στο 2ωρο...
Ενας απλος ντελιβερας βγαζει πανω απο 1.5 ευρω στην ωρα μονο απο μπουρμπουαρ
Αυτο για μενα δειχνει τεραστιο βαθμο στενοτητας, με ολο το σεβασμο προς τον νηματοθετη αυτου του ποστ.
Και επειδη ανεφερες μεσους ορους, κλπ και μονο που η δουλεια του ανειδικευτου σε ολοκληρη τη χωρα πληρωνεται με 4 ευρω και οι ειδικευμενοι δεν παιρνουν πολυ πανω απο αυτα, ναι ειμαστε στον πατο. Και σε αυτο φταινε ολα τα κομματα, οσα γραφω δεν εχουν κομματικο χαρακτηρα. 4 ευρω την ωρα, οταν ολη η Ευρωπη πληρωνει 10 ευρω με ιδιο κοστος ζωης
1. Περιγράφεις μια λανθασμένη οικονομικά απόφαση. Σωστά.
Και την εξηγείς ως έσχατη ένδοια. Λάθος.
Μπορεί να υπάρχουν δεκάδες εξηγήσεις με την ποιο προφανή να είναι η άγνοια.
Εν τω μεταξύ περιέγραψες την κλασική περίπτωση του κόστους ευκαιρίας. Στους 10 συμπολίτες μας πόσοι πιστεύεις οτι θα μπορούσαν να δώσουν τον ορισμό του "κόστους ευκαιρίας";
2. Ούτε εγώ έγραψα κομματικά. Μιλώ για κοινή λογική. Το να συζητάμε για το μέσο όρο ωριαίας αμοιβής και πως μπορεί να αυξηθεί είναι σοβαρή κουβέντα. Το αν λείπει ένα τρίευρο απο τον κύριο χ όχι. Το να λέμε πόσες χιλιάδες μαγαζιά άνοιξαν και πόσες χιλιάδες έκλεισαν είναι σοβαρή κουβέντα. Το αν έκλεισε ο συγκεκριμένος κύριος χ όχι.
 

sergyma

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
278
Κριτικές
21
Like
397
Πόντοι
6.060
Ριγος συγκίνησης από τον πρωθυπουργό που η οικογένειά του κ αυτός φυσικά έχουν κάνει θυσίες για να κάνουν τη χώρα λοκομοτιβα στην τέταρτη πέμπτη έκτη βιομηχανική οικονομική επανάσταση ..
Ψηφίζουμε έξυπνα ,ψηφίζουμε μητσοτακη
Σας περιμενει η Σοφία μια sex doll πολύ υψηλών προδιαγραφών με τέλειες αναλογίες 1,63 ύψος 48 κιλά που κάνει όλες τις κινήσεις που θα έκανε μια οποιαδήποτε κοπέλα!!
Για να βρεθείτε με την Σοφία θα πρέπει να κλείσετε προηγουμένως ένα ραντεβού στο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
όχι είναι και μερικοί που παίρνουν και 2 και 3 συντάξεις.

θεωρώ ότι σε μια χώρα με οικονομική κρίση δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια ανισότητα στις συντάξεις. Καλύτερα να παίρνουν όλοι 800 παρά κάποιοι να μην μπορούν να ζήσουν. Και αυτός που έδινε 800 (αποκλείεται να έδινε 53 χρόνια 800) τα μισά δεν πήγαιναν για το ταμείο της σύνταξης του αλλά στο ΕΣΥ.
Τότε να υπαρχει ισοτητα και στις εισφορες.
Ειναι εντελως αδικο και αντισυνταγματικο να παιρνουν ολοι 800 ευρω συνταξη ενω δινουν διαφορετικες εισφορες. Με αυτον τον τροπο μετατρεπεις σε φορολογια τις εισφορες, που ειναι εντελως λαθος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Ελλαδα 2023 :headbaning1::headbaning1::headbaning1:
Ναι, ποιο ειναι το θεμα σου?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
οτι θα ειχε το bourdela τοσους λακαμαδες συριζαιους που οτι μαλακια βρουν στο fb μας το φερνουν ως αποδειξη για το που οδευει η οικονομια της χωρας,το περιμενα. για το bourdela μιλαμε αλλωστε.
οτι θα ειχε αντιμετωπισει καλυτερα την παγκοσμια υφεση,πληθωρισμο,ενεργειακη κριση,πεσιμο χιλιαδων λαθρο στον Εβρο,κορωνοϊο,πυρκαγιες σε πολλαπλα μετωπα,ενα αγραμματο τοξικο μουνοπανο οπως ο Τσιπρας και το μπουρδελακι του. ο μαλακας που εψαχνε τα φακελα σε σημαντικες διαπραγματευσεις,που η μεσαια ταξη ειναι αυτοι που βγαζουν 5000 το χρονο,που δεν ξερουν ποτε κανουμε φορολογικη δηλωση,που μια φωτια και μια πλημμυρα του ετυχε του γαμωαχρηστου κ εγινε του μουνιου το πανηγυρι,αυτος λοιπον κατα τη γνωμη πολλων ηλιθιων θα εσωζε τη χωρα.
greek GIF
Ναι τύπε αλλά παρακολουθούσαν τον Ανδρουλακη
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Ναι τύπε αλλά παρακολουθούσαν τον Ανδρουλακη
Μιας και το αναφέρεις τι λες, θα μάθουμε "επίσημα" τους λόγους παρακολούθησης??
Με τα "" αποπάνω εννοώ να βγεί κανένας σφυριζαίος να τα κλάσει όλα όταν ζορίσουν οι δημοσκοπήσεις :rolleyes::rolleyes::2funny::2funny::2funny::2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Μιας και το αναφέρεις τι λες, θα μάθουμε "επίσημα" τους λόγους παρακολούθησης??
Με τα "" αποπάνω εννοώ να βγεί κανένας σφυριζαίος να τα κλάσει όλα όταν ζορίσουν οι δημοσκοπήσεις :rolleyes::rolleyes::2funny::2funny::2funny::2funny:
Τον λογο τον γνωριζουμε. Οταν εσκασε το θεμα με την Καιλη, δεν υπηρχε καμια αμφιβολια για τον λόγο. Προφανως ο ιδιος δεν ειχε εμπλοκή, αλλά ως αρχηγος του κομματος της ύποπτης, ηταν λογικο να παρακολουθειται. Πρεπει καποιος να βγει να το πει? Για ποιο λογο? Από πού κι ως πού θα βγει μια υπηρεσια πληροφοριων να πει για ποιον λογο παρακολουθειται καποιος? Παίζουμε? Για να παρακολουθεί νόμιμα, με αδεια εισαγγελεα, καποιος λογος υπηρχε. Τελος. Για να μην ανακοινωνεται τιποτα, σημαινει οτι (ευτυχως) δεν βρεθηκε κατι επιληψιμο. Επίσης τέλος.

Επιπλέον ειναι περισσοτερο απο προφανες, οτι το θεμα δεν απασχολεί κανεναν, το γνωριζε όποιος ειχε το παραμικρό πολιτικο αισθητηριο. Το γεγονος οτι οι ζαίοι το εκαναν σημαια, δειχνει οτι δεν ξερουν πού πανε τα τέσσερα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Κοιτάξτε εδω εναν βλάκα.


Τι να κανουμε ρε φίλε. Αφου ο λαος δεν καταλαβαινει, ας αλλάξουμε λαο. Οταν ομως ψηφιζε 62% στο πιο ηλιθιο δημοψηφισμα της ανθρωποτητας, εκει ο λαος ηταν καλός.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Δεν ξερω αν υπαρχει προηγουμενο στην παγκοσμια ιστορια, οταν χανει ενα κομμα τις εκλογες να βριζει απροκαλυπτα τους ψηφοφορους, αντι να κατσει να σκεφτει τι εκανε λαθος. Επιβεβαιωνεται για μια ακομη φορα οτι προκειται για το πιο σιχαμενο κομμα από καταβολής του ελληνικού κρατους. Το ΠΑΣΟΚ και τα στελεχη του φυσικα, ενα απολυτως σοβαρο κομμα και οχι τσίρκο, ουδόλως έκαναν τετοιες δηλώσεις.


Αποτελεί καθήκον του καθε δημοκρατικού πολιτη, αυτο το συνονθύλευμα στις επομενες εκλογες να ειναι τριτο κομμα και να πεσει κατω απο 15%. Ολοι στις καλπες λοιπον για να εξαφανισουμε τα τέρατα απο την πολιτικη ζωη της χωρας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Σταματα αναλγητε δεξιε,τωρα με Τσιπρα θα καναμε ιαματικα λουτρα με βενζινες.
Εχει κάνει τοσο κακό σε αυτήν την χωρα που δεν μπορω να νιωσω ούτε ψήγμα οίκτου γι αυτον. Εκανε τοσα πολλα που πρεπει να τα πληρωσει. Με εξευτελισμο, εξαφανιση και διασυρμο.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Τον λογο τον γνωριζουμε. Οταν εσκασε το θεμα με την Καιλη, δεν υπηρχε καμια αμφιβολια για τον λόγο. Προφανως ο ιδιος δεν ειχε εμπλοκή, αλλά ως αρχηγος του κομματος της ύποπτης, ηταν λογικο να παρακολουθειται. Πρεπει καποιος να βγει να το πει? Για ποιο λογο? Από πού κι ως πού θα βγει μια υπηρεσια πληροφοριων να πει για ποιον λογο παρακολουθειται καποιος? Παίζουμε? Για να παρακολουθεί νόμιμα, με αδεια εισαγγελεα, καποιος λογος υπηρχε. Τελος. Για να μην ανακοινωνεται τιποτα, σημαινει οτι (ευτυχως) δεν βρεθηκε κατι επιληψιμο. Επίσης τέλος.

Επιπλέον ειναι περισσοτερο απο προφανες, οτι το θεμα δεν απασχολεί κανεναν, το γνωριζε όποιος ειχε το παραμικρό πολιτικο αισθητηριο. Το γεγονος οτι οι ζαίοι το εκαναν σημαια, δειχνει οτι δεν ξερουν πού πανε τα τέσσερα.
Επίσημα δεν ξεκίνησε ακόμα η προεκλογική περίοδος και όλοι τους την βγάζουν με βολτούλες και χειραψίες. Την επόμενη εβδομάδα που ξεκινάει να δείς που θα έχουμε μαδομούνι ανάμεσα στους 2, σφύριζα-θασοκ και η όρεξη των πασοκεμον (μακάρι να μην αποδειχθούν τα παλιά πασοκεμον αλλά κάτι δεν μου αρέσει σε αυτά που ακούω) είναι τεράστια.
Εδω κάτω θέλουν επίσημα πλέον και τρίτη έδρα και την δεύτερη θέση σε όλο το νησί.
Πολύ αμφιβάλω πως θα παραμείνει καθαρός αγώνας/πολιτικός λόγος.
Κάτι μου λέει πως την επόμενη φορά που θα βγεί ο Ανδρουλάκης να πει το παραμικρό για παρακολουθήσει θα βγεί και κάποιος σφυριζαίος να πει τα δικά του για τις παρακολουθήσεις.
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.068
Κριτικές
27
Like
17.440
Πόντοι
7.415
Εχει κάνει τοσο κακό σε αυτήν την χωρα που δεν μπορω να νιωσω ούτε ψήγμα οίκτου γι αυτον. Εκανε τοσα πολλα που πρεπει να τα πληρωσει. Με εξευτελισμο, εξαφανιση και διασυρμο.
Απ'τα μεγαλυτερα τοξικα μουνοπανα οπως εγραψα και παραπανω και η ομαδα του ολη,βλεπε Πολακη πχ. Δεν ειναι τυχαιο που και τα πληρωμενα τρολ τους ειναι κατι τοξικα αλητακια που ολο βριζουν και καταριουνται κοσμο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.608
Like
11.362
Πόντοι
3.656
Τότε να υπαρχει ισοτητα και στις εισφορες.
Ειναι εντελως αδικο και αντισυνταγματικο να παιρνουν ολοι 800 ευρω συνταξη ενω δινουν διαφορετικες εισφορες. Με αυτον τον τροπο μετατρεπεις σε φορολογια τις εισφορες, που ειναι εντελως λαθος.
Αυτό που είναι άδικο είναι να παίρνει ο ένας 600 ευρώ και να μην μπορεί να ζήσει και ο άλλος 3000 ευρώ επειδή κάποτε είχε ένα βύσμα και χώθηκε στον ΟΤΕ.

Κανένας δεν πλήρωσε στο ακέραιο την σύνταξη του....αυτός που παίρνει 3000 ευρώ πλήρωνε 3000 ευρώ εισφορές?

Επίσης σήμερα δεν ζητάμε από αυτούς να πληρώσουν αλλά από εμένα που πληρώνω εισφορές. Και εγώ που πληρώνω 300 ευρώ το μήνα είμαι χαρούμενος να πληρώνω αν ξέρω ότι έχουν όλη μια σύνταξη αλλά δεν έχω καμία διάθεση να πληρώνω για να μπορεί η κάθε κυβέρνηση να μοιράζει τριχίλιαρα την στιγμή που η χώρα είναι χρεοκοπημένη.

Πραγματική δικαιοσύνη είναι να έχεις το δικαίωμα να μην πληρώνεις καθόλου εισφορές και ο καθένας να σφαλίζεται σε όποιο φορέα θέλει...δημόσιο ή ιδιωτικό και να πληρώνει εκεί. Εγώ με 1000 ευρώ το χρόνο έχω υπηρεσίες υγείας που το τεβε δεν θα δει ουτε στα όνειρα του.

Αφού όμως δεν μπορούμε να έχουμε πραγματική δικαιοσύνη...ας έχουμε τουλάχιστον λίγο περισσότερο κοινωνικό κράτος....αυτός που παίρνει 3000 δεν θα πεθάνει αν πάρει 2000 και 1500...αλλά αυτός που παίρνει 400 ευρώ πεθαίνει απο την πείνα.

Και επειδή μιλάμε για δικαιοσύνη...εγώ τι σύνταξη θα πάρω?????? Γιατί πληρώνω σήμερα αφού ούτε 300 ευρώ δεν θα πάρω?
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Αυτό που είναι άδικο είναι να παίρνει ο ένας 600 ευρώ και να μην μπορεί να ζήσει και ο άλλος 3000 ευρώ επειδή κάποτε είχε ένα βύσμα και χώθηκε στον ΟΤΕ.

Κανένας δεν πλήρωσε στο ακέραιο την σύνταξη του....αυτός που παίρνει 3000 ευρώ πλήρωνε 3000 ευρώ εισφορές?

Επίσης σήμερα δεν ζητάμε από αυτούς να πληρώσουν αλλά από εμένα που πληρώνω εισφορές. Και εγώ που πληρώνω 300 ευρώ το μήνα είμαι χαρούμενος να πληρώνω αν ξέρω ότι έχουν όλη μια σύνταξη αλλά δεν έχω καμία διάθεση να πληρώνω για να μπορεί η κάθε κυβέρνηση να μοιράζει τριχίλιαρα την στιγμή που η χώρα είναι χρεοκοπημένη.

Πραγματική δικαιοσύνη είναι να έχεις το δικαίωμα να μην πληρώνεις καθόλου εισφορές και ο καθένας να σφαλίζεται σε όποιο φορέα θέλει...δημόσιο ή ιδιωτικό και να πληρώνει εκεί. Εγώ με 1000 ευρώ το χρόνο έχω υπηρεσίες υγείας που το τεβε δεν θα δει ουτε στα όνειρα του.

Αφού όμως δεν μπορούμε να έχουμε πραγματική δικαιοσύνη...ας έχουμε τουλάχιστον λίγο περισσότερο κοινωνικό κράτος....αυτός που παίρνει 3000 δεν θα πεθάνει αν πάρει 2000 και 1500...αλλά αυτός που παίρνει 400 ευρώ πεθαίνει απο την πείνα.

Και επειδή μιλάμε για δικαιοσύνη...εγώ τι σύνταξη θα πάρω?????? Γιατί πληρώνω σήμερα αφού ούτε 300 ευρώ δεν θα πάρω?
Πότε δεν έγινε η εκκαθάριση να δούμε ποιοι από όσους παίρνουν μεγάλες συντάξεις έχουν καταβάλει και τα αντίστοιχα ασφάλιστρα.
Προσωπικό παράδειγμα λοιπόν σου γράφω, έπαιρνε σύνταξη κάπου στα 2700 ευρά με 11500 ένσημα, η πλειοψηφία των οποίων ήταν βαρέα και ανθυγιεινά.
Γιατί να πάρει λοιπόν 800 ή 1000 ή σκόμα και τα περίπου 1500 που έπαιρνε μετά τις μειώσεις??
Σημείωσε πως το κόψιμο που έφαγε επί Σαμαρά του την είχε ρίξει στα 900 κάτι. Τον ξεκούνησα και τον έστειλα στα ΚΕΠΑ, την γύρισε σε αναπηρική και κατέληξε στα 1500.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Αλλάζει ο άνθρωπος ρε Λάκη;
Το περιβάλλον μπορεί, ο χαρακτήρας όχι.
Την ίδια μιζέρια και κακομοιριά που βγάζεις εδώ απλά θα τη μεταφέρεις στην Ουγγαρία.
Αντε, να αλλάξεις τον παστουρμά με γκούλας.
Πάλι εδώ θα γράφεις με κεφαλαία:

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΓΚΟΥΛΑΣ ΤΟ 2018;;;;;;;



Κλαίω! :2funny::2funny:

Πριονοκορδέλα τον πας τον Τραλάκη!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.127
Κριτικές
1
Like
29.822
Πόντοι
8.006
Αυτό που είναι άδικο είναι να παίρνει ο ένας 600 ευρώ και να μην μπορεί να ζήσει και ο άλλος 3000 ευρώ επειδή κάποτε είχε ένα βύσμα και χώθηκε στον ΟΤΕ.

Κανένας δεν πλήρωσε στο ακέραιο την σύνταξη του....αυτός που παίρνει 3000 ευρώ πλήρωνε 3000 ευρώ εισφορές?

Επίσης σήμερα δεν ζητάμε από αυτούς να πληρώσουν αλλά από εμένα που πληρώνω εισφορές. Και εγώ που πληρώνω 300 ευρώ το μήνα είμαι χαρούμενος να πληρώνω αν ξέρω ότι έχουν όλη μια σύνταξη αλλά δεν έχω καμία διάθεση να πληρώνω για να μπορεί η κάθε κυβέρνηση να μοιράζει τριχίλιαρα την στιγμή που η χώρα είναι χρεοκοπημένη.

Πραγματική δικαιοσύνη είναι να έχεις το δικαίωμα να μην πληρώνεις καθόλου εισφορές και ο καθένας να σφαλίζεται σε όποιο φορέα θέλει...δημόσιο ή ιδιωτικό και να πληρώνει εκεί. Εγώ με 1000 ευρώ το χρόνο έχω υπηρεσίες υγείας που το τεβε δεν θα δει ουτε στα όνειρα του.

Αφού όμως δεν μπορούμε να έχουμε πραγματική δικαιοσύνη...ας έχουμε τουλάχιστον λίγο περισσότερο κοινωνικό κράτος....αυτός που παίρνει 3000 δεν θα πεθάνει αν πάρει 2000 και 1500...αλλά αυτός που παίρνει 400 ευρώ πεθαίνει απο την πείνα.

Και επειδή μιλάμε για δικαιοσύνη...εγώ τι σύνταξη θα πάρω?????? Γιατί πληρώνω σήμερα αφού ούτε 300 ευρώ δεν θα πάρω?
Θελεις να μιλαμε καφενειακά?
Γιατι καφενειακο ειναι το επιχειρημα "ειναι αδικο να παιρνεις 3000 ευρω κι εγω 800". Οχι ρε τύπε, δεν ειναι αδικο, αν οι εισφορες ειναι διαφορετικες, πώς να το κανουμε δηλαδη? Οσο για το συστημα "να μην πληρωνουμε καθολου εισφορες", αυτό σημαινει τι? Οτι θα κανουμε ολοι ιδιωτικη ασφαλιση, ή οτι θα τα πληρωνει η φορολογια?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Μπήκα χωρίς log in , διάβασα το παραπάνω post σου ... και σε έβγαλα από τη λίστα . Πολύ σωστά.
Οι επαγγελματίες του σήμερα, στη χαμηλή κατηγορία σήμερα, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟ ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ, θα πάρουμε , το μέγιστο , 750€ ΜΕΙΚΤΑ. Δηλαδή 630€ καθαρά.

Αυτά με 40 χρόνια ένσημα. Εισφορά αλληλεγγύης , φόρος επιτηδεύματος κτλ ΠΑΝΕ ΚΟΥΒΑ.
Ο φόρος επιτηδεύματος , τονίζω

ΑΝ ΙΑΤΡΟΣ ή ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ .... έχει κάνει εταιρεία και έχει 3 έδρες .... είναι

2200€ ΕΤΗΣΙΩΣ .


Ο αγρότης από την άλλη, ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ
εισφορές πληρώνει τις μισές
ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΙΔΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ .
Ρε εσείς, έχει κόψει καπίστρι ο Λάκαρος ή μου φαίνεται;

Μεγάλε Λάκαρε,
1685178934056.png

1. Σιγά μην έχει και 4 κωλοτρυπίδες.
2. Οι εταιρείες δεν πληρώνουν τέλος επιτηδεύματος. Μόνον τα φυσικά πρόσωπα, ήτοι ελεύθεροι επαγγελματίες.
3. Το σωστό είναι 650 για την έδρα και από 600 για κάθε υποκατάστημα.
1685179302487.png


Δεν υπάρχει οδοντίατρος σήμερα στην Αθήνα που να είναι στοιχειωδώς καλός επαγγελματίας και να φέρεται ανθρώπινα στους ασθενείς που δεν πνίγεται στην δουλειά. Δεν έχει χρόνο να ανοίξει και 2ο ιατρείο σε άλλη περιοχή και να τρέχει. Στα @@ του το τέλος επιτηδεύματος.

Εκτός και αν είναι σαν ένα φίλο μου οδοντίατρο που άνοιξε 2ο ιατρείο για να το χρησιμοποιεί σαν γαμιστρώνα και να βλέπει καμία μπάλα ή ταινία με τους φίλους του μακριά από την γυναίκα του και το δουλεύει 1-2 πρωϊνά την εβδομάδα. Και αυτουνού βέβαια στα @@ του τα 600 επιπλέον ευρώ.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Ρε εσείς, έχει κόψει καπίστρι ο Λάκαρος ή μου φαίνεται;

Μεγάλε Λάκαρε,
1685178934056.png

1. Σιγά μην έχει και 4 κωλοτρυπίδες.
2. Οι εταιρείες δεν πληρώνουν τέλος επιτηδεύματος. Μόνον τα φυσικά πρόσωπα, ήτοι ελεύθεροι επαγγελματίες.
3. Το σωστό είναι 650 για την έδρα και από 600 για κάθε υποκατάστημα.
1685179302487.png


Δεν υπάρχει οδοντίατρος σήμερα στην Αθήνα που να είναι στοιχειωδώς καλός επαγγελματίας και να φέρεται ανθρώπινα στους ασθενείς που δεν πνίγεται στην δουλειά. Δεν έχει χρόνο να ανοίξει και 2ο ιατρείο σε άλλη περιοχή και να τρέχει. Στα @@ του το τέλος επιτηδεύματος.

Εκτός και αν είναι σαν ένα φίλο μου οδοντίατρο που άνοιξε 2ο ιατρείο για να το χρησιμοποιεί σαν γαμιστρώνα και να βλέπει καμία μπάλα ή ταινία με τους φίλους του μακριά από την γυναίκα του και το δουλεύει 1-2 πρωϊνά την εβδομάδα. Και αυτουνού βέβαια στα @@ του τα 600 επιπλέον ευρώ.
Δάσκαλε, είστε στην ιγκνορ λιστ του τραλαλαλαλαλαλαλακη, δεν θα το δει το μήνυμα σας.
Μέχρι να ξελογκάρει βέβαια και να μπεί ως επισκέπτης...........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom