Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 41 άτομα (11 μέλη και 30 επισκέπτες)

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Νομίζω ότι δεν καταλαβαινόμαστε τύπε...

Σου λέω ότι ο λογαριασμός αυτός είναι προ 3 ημερών και αναγράφει τιμή κιλοβατώρας πριν την επιδότηση 0,29. Πως εσύ λες ότι πλέον η τιμή είναι πολύ χαμηλή?

Συμφωνούμε σε αυτό μετά την επιδότηση μπορεί να πέφτει και σε ΜΗΔΕΝ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρεώνεται και δεν πληρώνεται στον πάροχο. Αυτό έχει σημασία γιατί μόλις ΚΟΠΕΙ η επιδότηση η τιμή που θα πληρώνεις θα είναι 0,29.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο καθαρά...αν διαβάσεις ένα τιμολόγιο (τα λένε αναλυτικά) θα το καταλάβεις. Μην κοιτάς μόνο τις γραμμές που παραθέτεις...αυτές υπάρχει μεγαλύτερη ανάλυση στον λογαριασμό.

Άρα συμφωνείς και εσύ ότι όταν κοπεί η κρατική επιδότηση θα πληρώνεις παραπάνω εκτός και αν ρίξει ο πάροχος την τιμή της κιλοβατώρας που προ επιδότησης δεν είναι αυτό που πληρώνεις.
Στο λινκ μπήκες;
Γράφει πόσο είναι το αρχικό κόστος και πόση η κρατική επιδότηση.:

ELPEDISON ECONOMY
Κόστος Μεγαβατώρας: 144.00€
Κόστος Παγίου: 0.00€
Κρατική Επιδότηση: 15€

Οταν κοπεί η κρατική επιδότηση θα χάσεις τα 15€ ανα μεγαβατώρα.
Με κατανάλωση 5,5 MWh/έτος θα χάσεις 82,5€.

Αλλά συμφωνούμε. Δεν καταλαβαινόμαστε. Ας συνεχίσουμε με κάτι άλλο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.785
Like
11.499
Πόντοι
3.656
Στο λινκ μπήκες;
Γράφει πόσο είναι το αρχικό κόστος και πόση η κρατική επιδότηση.:

ELPEDISON ECONOMY
Κόστος Μεγαβατώρας: 144.00€
Κόστος Παγίου: 0.00€
Κρατική Επιδότηση: 15€

Οταν κοπεί η κρατική επιδότηση θα χάσεις τα 15€ ανα μεγαβατώρα.
Με κατανάλωση 5,5 MWh/έτος θα χάσεις 82,5€.

Αλλά συμφωνούμε. Δεν καταλαβαινόμαστε. Ας συνεχίσουμε με κάτι άλλο.
Κόστος μεγαβατώρας εννοείς για τον καταναλωτή? Γιατί με την τιμή που βλέπω εγώ στον λογαριασμό μου θα έπρεπε να πηγαίνει κάπως έτσι : 1000kwhx0,30=300,00

τι ακριβώς σημαίνει το 144,00 ρε τύπε?

Εσύ μου βάζεις αυτό το σάιτ αλλά εγώ σου παραθέτω τον πραγματικό λογαριασμό.

μην πούμε πάλι ότι η τιμή είναι μετά την επιδότηση...πες μου τι θα γίνει όταν κοπεί η επιδότηση.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.772
Κριτικές
30
Like
20.098
Πόντοι
8.746
Ω ρε τύπε, τι άτυχος που είσαι.
Είχαμε εδώ ένα παληκάρι με τα ίδια γούστα.
Τον john100, ωραίος τύπος.
Θα κάνατε καλό παρεάκι.
Κρίμα που δεν τον πρόλαβες.:confused:
δυο γαμάτοι σ΄ενα φόρουμ πέφτει πολύ :confused:
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.772
Κριτικές
30
Like
20.098
Πόντοι
8.746
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα παει τα μηνιατικα 1500 και το ελαχιστο 900?

Θα μπορουσαν να ητανε εαν, επι 40 χρονια δεν λεηλατουσαν αυτη τη χωρα το πασοκ και η νδ.
Ο χαζος εκανε μαλακια και εφαγε το τυρι απο το Σαμαρα τον πουλημενο και την πατησε.
Τον αφησαν να βγαλει τα σκατα απο το λακκο. Αν συννενουσε για εκλογη ΠΔ και θα ητανε ακομα εξουσια διοτι η νδ ειχε σηκωσει τα χερια ψηλα και θα σηκωνε και τα ποδια... Ιστορια
εσύ φίλε τι ψηφίζεις?
γιατί αλλιώς δεν βγαίνουν συμπεράσματα...
ανώνυμο φόρουμ είμαστε, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Κόστος μεγαβατώρας εννοείς για τον καταναλωτή? Γιατί με την τιμή που βλέπω εγώ στον λογαριασμό μου θα έπρεπε να πηγαίνει κάπως έτσι : 1000kwhx0,30=300,00

τι ακριβώς σημαίνει το 144,00 ρε τύπε?

Εσύ μου βάζεις αυτό το σάιτ αλλά εγώ σου παραθέτω τον πραγματικό λογαριασμό.

μην πούμε πάλι ότι η τιμή είναι μετά την επιδότηση...πες μου τι θα γίνει όταν κοπεί η επιδότηση.
Ειλικρινά νοιώθω οτι με τρολάρεις. Ελπίζω πως όχι και συνεχίζω:
1. Ναι κόστος κιλοβατώρας (όχι μεγαβατώρας) για τον καταναλωτή στον λογαριασμό αναγράφεται έτσι 1000kwh x 0,30€/KWh = 300,00€

2&3. Η Ελπεντισον λέει οτι σήμερα στο πρόγραμμα ELPEDISON ECONOMY χρεώνει 144€/μεγαβατώρα. Αρα όταν έρθει ο επόμενος λογαριασμός αυτό που θα πρέπει να δεις είναι μια καταχώρηση που θα λέει 1000kwh x 0,144€/KWh = 144,00€.
Λίγο παρακάτω στον λογαριασμό θα έχει μια γραμμή που θα ονομάζεται "Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης" που θα έχει την έκπτωση των 15 €/MWh για τον ίδιο αριθμό κιλοβατωρών και θα έχει αρνητικό πρόσημο. Αυτή θα είναι η κρατική επιδότηση. 1000kwh x 0,015€/KWh = -15,00€
Εσύ θα πληρώσεις 144-15=129€ (+ρυθμιζόμενες χρεώσεις+τέλη δήμου+φόρους κλπ)

4. Ε, όταν κοπεί η κρατική επιδότηση τότε φαντάζομαι οτι στη γραμμή κρατική επιδότηση δεν θα έχει το 15€ αλλά ένα κουλούρι. Και αντίστοιχα στους λογαριασμούς μας δεν θα υπάρχει η γραμμή Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης με ότι εκπτώσεις επιφέρει.

Σήμερα που οι τιμές ενέργειας είναι χαμηλές στα 0,16 η επιδότηση των 0,015 δεν κλάνει μία. Αύριο αν γίνει ένα ντου και οι τιμές ανέβουν, ναι θα είναι πρόβλημα και πάλι προφανώς θα βρεθεί ένας τρόπος ενίσχυσης των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων ανεξάρτητα από ότι λένε.
Επίσης ναι, οι σημερινές τιμές είναι χαμηλές αν τις συγκρίνεις με το 0,50 που είχαν πριν λίγους μήνες.
Αν λες οτι το 2021 είχαν 0,08, δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.552
Like
22.929
Πόντοι
6.256
τυπε γιατι το λες αυτο? εγω ετοιμαζομαι να κανω μηνυση και αγωγη σε εναν που χτυπησε τον προπροπροπροπροπαππου μου το 1643....μιλαμε το σακατεψε τα μουτρα...πιστευω θα δικαιωθω....:confused:

γενικα παντως οι γερμανικες αποζημιωσεις εντασσονται στην ψυχασθενεια του ελληνα που θέριεψε λογω μνημονιων...ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα τρισεκατομμυρια του σωρρα...
θυμηθηκε ο μαλακας ο ελληνας τα εγκληματα των ναζι μετα απο 80 χρονια και νομιζει οτι μπορει να παρει και φραγκα...σαν τις metoo που τις βιαζουν το 1995 και κανουν μηνυση το 2019....:confused:
Εισαι βλακας μεγατονων Τακη.....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ναι.

συμφωνω. το εχω πει πρωτος αυτο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Για το κατοχικο δανειο ομως? Ειναι κατι αλλο.
Που να σκαμπαζει απο αυτα ο Τακης μονο για τον Χοντρο ξερει να σκουζει και την ΕΠΟ....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.785
Like
11.499
Πόντοι
3.656
Ειλικρινά νοιώθω οτι με τρολάρεις. Ελπίζω πως όχι και συνεχίζω:
1. Ναι κόστος κιλοβατώρας (όχι μεγαβατώρας) για τον καταναλωτή στον λογαριασμό αναγράφεται έτσι 1000kwh x 0,30€/KWh = 300,00€

2&3. Η Ελπεντισον λέει οτι σήμερα στο πρόγραμμα ELPEDISON ECONOMY χρεώνει 144€/μεγαβατώρα. Αρα όταν έρθει ο επόμενος λογαριασμός αυτό που θα πρέπει να δεις είναι μια καταχώρηση που θα λέει 1000kwh x 0,144€/KWh = 144,00€.
Λίγο παρακάτω στον λογαριασμό θα έχει μια γραμμή που θα ονομάζεται "Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης" που θα έχει την έκπτωση των 15 €/MWh για τον ίδιο αριθμό κιλοβατωρών και θα έχει αρνητικό πρόσημο. Αυτή θα είναι η κρατική επιδότηση. 1000kwh x 0,015€/KWh = -15,00€
Εσύ θα πληρώσεις 144-15=129€ (+ρυθμιζόμενες χρεώσεις+τέλη δήμου+φόρους κλπ)

4. Ε, όταν κοπεί η κρατική επιδότηση τότε φαντάζομαι οτι στη γραμμή κρατική επιδότηση δεν θα έχει το 15€ αλλά ένα κουλούρι. Και αντίστοιχα στους λογαριασμούς μας δεν θα υπάρχει η γραμμή Πίστωση Ταμείου Ενεργ.Μετάβασης με ότι εκπτώσεις επιφέρει.

Σήμερα που οι τιμές ενέργειας είναι χαμηλές στα 0,16 η επιδότηση των 0,015 δεν κλάνει μία. Αύριο αν γίνει ένα ντου και οι τιμές ανέβουν, ναι θα είναι πρόβλημα και πάλι προφανώς θα βρεθεί ένας τρόπος ενίσχυσης των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων ανεξάρτητα από ότι λένε.
Επίσης ναι, οι σημερινές τιμές είναι χαμηλές αν τις συγκρίνεις με το 0,50 που είχαν πριν λίγους μήνες.
Αν λες οτι το 2021 είχαν 0,08, δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω.
Οκ τώρα βγάλαμε άκρη....

Η τιμή της ελπέντισον τουλάχιστον μέχρι τις 20/05 ήταν 0,29 και από τον επόμενο λογικά με αυτά που γράφει το σάιτ θα πέσει στα 0,144.

Επειδή που κίνησε την περιέργεια όταν έρθει ο επόμενος λογαριασμός θα κοιτάξω να δω την πραγματική χρέωση. μακάρι να έχει πέσει πράγματι σε αυτά τα επίπεδα. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι χθες (πραγματικά) δεν ήταν έτσι όπως τα γράφουν στο σάιτ.

Ναι το 2021 η τιμή ήταν 0,08 και 0,06 με το νυχτερινό. Η αύξηση είναι τεράστια. Και τα κέρδη επίσης...
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.552
Like
22.929
Πόντοι
6.256
Απλα να αφησω αυτο για τον Αλεξ και αποχωρω....

1685034121272.png
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.734
Κριτικές
6
Like
8.948
Πόντοι
1.686
Διαβασε πρώτα ερευνητάκο της συμφοράς, ποιος είναι ο συγγραφέας ...... Το 2012 ξεκίνησε η συνεργασία του με την Εφημερίδα των Συντακτών ....

Η παρακάτω εκδήλωση εφερε την πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ στην Αίγινα .......


Αυτό είναι το σόφισμα- λάθος συλλογισμός ad hominem

0610150-264x264-800x800-96x96-560x560.jpg




Μπορείς να το διαβάσεις ελεύθερα στο πιο πάνω λινκ

Ξέρεις τα σοφίσματα stekas72 με αυτραλιανό διαβατήριο
που καταδίκασες τα παιδιά σου να ζουν σε χρεωκοπημένη χώρα
την Ελλάδα, που ο μισθός δεν φθάνει για τη ΔΕΗ, ΕΝΟΙΚΙΟ, ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ
και ΒΕΝΖΙΝΗ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ -ΦΥΣ. ΑΕΡΙΟ ;;;

Είσαι και λογιστής !!!

Με στοιχεία αδιαμφισβήτητα ξεβρακώνει την Κούλα το βιβλίο
Τι σημασία έχει ότι ο συγγραφέας είναι ο Ψαρράς ;
Είναι ή όχι αληθινά τα στοιχεία ;

Διάβασε και το πιο κάτω βιβλίο
που το έδιναν δωρεάν στους Βρετανούς υπηκόους
για να σκέφτονται ορθολογικά


41Lcq5tj0oL._SY291_BO1,204,203,200_QL40_FMwebp_.jpg


Η προηγούμενη έκδοση είναι ελεύθερα προσβάσιμη στο λινκ



Δώσε και λίγα ευρώ να αγοράσεις το πιο κάτω βιβλίο
να το διαβάσουν τα παιδιά σου

f4d42683cd220f14f0d9294ba58689ff.png


Να μάθουν να σκέπτονται ορθολογικά
χωρίς προκαταλήψεις

άκου να μένεις στη Ελλάδα με Αυστραλιανό διαβατήριο !

:2funny: :2funny::2funny::2funny::2funny:
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.953
Κριτικές
1
Like
4.523
Πόντοι
456
Το μεγαλο κλαμα θα ερθει για τις επομενες γενιες.
Επενδυουν παλι τα χρηματα του ΕΦΚΑ. Οπως ειχαν κανει και με τα παλια ασφαλιστικα ταμεια.
Δεν πηγε κανενας ομως φυλακη που τα εχασαν στα γερμανικα ομολογα.

Ουτε αυτο δεν εκαναν σωστα και ουτε φυσικα θα το κανουν ναι τωρα.

Σε 100 χρονια αυτη η Χωρα θα ειναι ιδιοκτησια ξενων και θα εχουν σκλαβους τους Ελληνες.
Πολυπληθησμικοτητα με τα καλα της
Σε ενα Τικ Τοκ ο κ.Πρωθυπουργος Κ.Μητσοτακης που εκανε για το προγραμμα κουμπαράς για τους νεους εργαζόμενους,το αναφερει ηδη.Πως τα μεικτά χρηματα ενος μισθωτού πηγαινουν για να πληρωνονται οι συνταξεις,Ε τωρα θα κρατα ενα ποσο και για το προγραμμα «κουμπαράς» ή καπως ετσι.

Δλδ Φαντασου εκτος ορισμένων θέσεων του Δημοσιου κ Τραπεζιτών που βγαινουν στα 15 και 20 χρονια συνταξη,να πληρωνεις 40 χρονια εισφορες και να σ λεει πως η συνταξη π λαμβάνεις δεν εχει σχεση μ αυτα τα χρηματα αλλα με τα μεικτά ενος εργαζομένου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.785
Like
11.499
Πόντοι
3.656
Σε ενα Τικ Τοκ ο κ.Πρωθυπουργος Κ.Μητσοτακης που εκανε για το προγραμμα κουμπαράς για τους νεους εργαζόμενους,το αναφερει ηδη.Πως τα μεικτά χρηματα ενος μισθωτού πηγαινουν για να πληρωνονται οι συνταξεις,Ε τωρα θα κρατα ενα ποσο και για το προγραμμα «κουμπαράς» ή καπως ετσι.

Δλδ Φαντασου εκτος ορισμένων θέσεων του Δημοσιου κ Τραπεζιτών που βγαινουν στα 15 και 20 χρονια συνταξη,να πληρωνεις 40 χρονια εισφορες και να σ λεει πως η συνταξη π λαμβάνεις δεν εχει σχεση μ αυτα τα χρηματα αλλα με τα μεικτά ενος εργαζομένου.
Το ασφαλιστικό ήταν πάντα ο εύκολος στόχος της κάθε κυβέρνησης...σίγουρα λεφτά που κανένας δε μπορεί να καταλάβει που πάνε....και που μέχρι να φτάσεις να τα πάρεις πίσω....αν τα πάρεις και για όσα χρόνια ζήσεις...και να σε ρίξουν τι θα τους κανείς? θα κατέβεις στο Σύνταγμα 90 χρόνων?

Δεν είναι τυχαίο που το να χρωστάς ασφαλιστικές εισφορές είναι ποινικό αδίκημα....
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.953
Κριτικές
1
Like
4.523
Πόντοι
456
Το ασφαλιστικό ήταν πάντα ο εύκολος στόχος της κάθε κυβέρνησης...σίγουρα λεφτά που κανένας δε μπορεί να καταλάβει που πάνε....και που μέχρι να φτάσεις να τα πάρεις πίσω....αν τα πάρεις και για όσα χρόνια ζήσεις...και να σε ρίξουν τι θα τους κανείς? θα κατέβεις στο Σύνταγμα 90 χρόνων?

Δεν είναι τυχαίο που το να χρωστάς ασφαλιστικές εισφορές είναι ποινικό αδίκημα....
Εκει που στέκομαι εγω δεν ειναι το ασφαλιστικό.Ειναι στο οτι μιλα στους νεους φορα παρτίδα λεγοντας πως η κυβερνηση πληρωνει τις συνταξεις με τα λεφτα σας.

Αναρωτιέται ο νεος,κοιτα φιλε μου,εγω δουλευω για να πληρωνω τον μπαρμπα.Αδικία σου λεει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.785
Like
11.499
Πόντοι
3.656
Εκει που στέκομαι εγω δεν ειναι το ασφαλιστικό.Ειναι στο οτι μιλα στους νεους φορα παρτίδα λεγοντας πως η κυβερνηση πληρωνει τις συνταξεις με τα λεφτα σας.

Αναρωτιέται ο νεος,κοιτα φιλε μου,εγω δουλευω για να πληρωνω τον μπαρμπα.Αδικία σου λεει.
Κοιτά οι συνταξιούχοι είναι μια πολύ ιδιαίτερη ομάδα ανθρώπων...με την έννοια ότι είναι απροστάτευτοι. Αλλά υπάρχουν πολλές ομάδες συνταξιούχων...αυτοί που παίρνουν 600 ευρώ και άλλοι που παίρνεις 2 χιλιάδες ευρώ.

Κανένας από τους 2 δεν πλήρωσε τις ανάλογες εισφορές στο λέω 100%. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρξει αναδιανομή....θα έπρεπε η υψηλότερη σύνταξη να είναι 1200 για παράδειγμα...και η χαμηλότερη 800. Δεν μπορεί ο άλλος να παίρνει 2-3 συντάξεις και να μαζεύει 3Κ....σιγά επειδή ήταν βύσμα κάποτε και του έταξαν τέτοια σύνταξη?

Να πάρει τα αρχίδια μου.....τότε ούτε και εγώ θέλω να πληρώνω εισφορές....να πάει να τα ζητήσει από τον σιμήτη και τον Καραμανή να του δώσουν.

Πρέπει όμως να πληρώνουμε για να μπορεί ο άλλος να πάρει έστω 600-700 ευρώ αλλιώς τι θα κάνει να πεθάνει?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.490
Like
16.215
Πόντοι
3.656
Κοιτά οι συνταξιούχοι είναι μια πολύ ιδιαίτερη ομάδα ανθρώπων...με την έννοια ότι είναι απροστάτευτοι. Αλλά υπάρχουν πολλές ομάδες συνταξιούχων...αυτοί που παίρνουν 600 ευρώ και άλλοι που παίρνεις 2 χιλιάδες ευρώ.

Κανένας από τους 2 δεν πλήρωσε τις ανάλογες εισφορές στο λέω 100%. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρξει αναδιανομή....θα έπρεπε η υψηλότερη σύνταξη να είναι 1200 για παράδειγμα...και η χαμηλότερη 800. Δεν μπορεί ο άλλος να παίρνει 2-3 συντάξεις και να μαζεύει 3Κ....σιγά επειδή ήταν βύσμα κάποτε και του έταξαν τέτοια σύνταξη?

Να πάρει τα αρχίδια μου.....τότε ούτε και εγώ θέλω να πληρώνω εισφορές....να πάει να τα ζητήσει από τον σιμήτη και τον Καραμανή να του δώσουν.

Πρέπει όμως να πληρώνουμε για να μπορεί ο άλλος να πάρει έστω 600-700 ευρώ αλλιώς τι θα κάνει να πεθάνει?


Μπήκα χωρίς log in , διάβασα το παραπάνω post σου ... και σε έβγαλα από τη λίστα . Πολύ σωστά.
Οι επαγγελματίες του σήμερα, στη χαμηλή κατηγορία σήμερα, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟ ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ, θα πάρουμε , το μέγιστο , 750€ ΜΕΙΚΤΑ. Δηλαδή 630€ καθαρά.

Αυτά με 40 χρόνια ένσημα. Εισφορά αλληλεγγύης , φόρος επιτηδεύματος κτλ ΠΑΝΕ ΚΟΥΒΑ.
Ο φόρος επιτηδεύματος , τονίζω

ΑΝ ΙΑΤΡΟΣ ή ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ .... έχει κάνει εταιρεία και έχει 3 έδρες .... είναι

2200€ ΕΤΗΣΙΩΣ .


Ο αγρότης από την άλλη, ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ
εισφορές πληρώνει τις μισές
ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΙΔΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.490
Like
16.215
Πόντοι
3.656
Επίσης .... ξάδελφος του πατέρα μου ... που πλήρωνε ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ 40 χρόνια ...
πέθανε χωρίς να έχει πάρει σύνταξη .

Από το συνταξιοδοτικό του, η γυναίκα του πήρε
250.000 $ .

Στην ελλάδα ... πάνε κουβά.
Αν η σύζυγος έχει δική της σύνταξη παίρνει ένα σκατό .
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.772
Κριτικές
30
Like
20.098
Πόντοι
8.746
Εκει που στέκομαι εγω δεν ειναι το ασφαλιστικό.Ειναι στο οτι μιλα στους νεους φορα παρτίδα λεγοντας πως η κυβερνηση πληρωνει τις συνταξεις με τα λεφτα σας.

Αναρωτιέται ο νεος,κοιτα φιλε μου,εγω δουλευω για να πληρωνω τον μπαρμπα.Αδικία σου λεει.
Όλο λάθος.
Δεν εξηγώ...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.611
Κριτικές
1
Like
30.317
Πόντοι
8.006
Δεν γνωριζω τι δουλεια κανεις και δεν με ενδιαφερει τυπε.

Γνωριζω ομως πολυ κοσμο που τα. φερνει δυσκολα περα...οποτε ασε τις ειρωνιες
Πάντα υπαρχει και πάντα θα υπαρχει κοσμος που τα φερνει δυσκολα. Η κλάψα δεν ειναι η λυση αυτων των προβληματων ομως, ποτέ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom