Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 360K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.836
Πόντοι
456
Πάντα οσες γκόμενες σχέσεις είχα ξεκίναγα ακαποτα !! Μέγα λάθος !! Πρέπει ακόμα και σε σχέση με καποτα στην αρχή μέχρι να δεις τι καπνό φουμαρη και μετά ακαποτα !! Όσο ζεις μαθαίνεις
ο μαχιμος πουτσος μου εχει μπει ακα ακομα και σε καλα κοριτσια
ο καπνος που φουμαρουν δεν εχει καμια σχεση με το ερωτικο παρελθον των συντροφων τους
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ο μαχιμος πουτσος μου εχει μπει ακα ακομα και σε καλα κοριτσια
ο καπνος που φουμαρουν δεν εχει καμια σχεση με το ερωτικο παρελθον των συντροφων τους
σου εχει τυχει να γκαστρωσεις καμμια?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.512
Like
13.476
Πόντοι
3.656
Εδω μεσα (στο φορουμ) πολλα που γραφονται ειναι φοβερα πραγματα. :2funny:
Τα πιστευουν, δεν τρολαρουν.

Λες και υπαρχει ανθρωπος στην γη να φοραει καποτα με την γκομενα του.
Δυο φορες, βια τρεις την φορανε (αν δεν την βγαλουν στο γαμησι)
απο τυπικοτητα και μια ψιλοαναγνωριση και μετα καδο για παντα.

Πηγαινετε σε ενα σουπερ μαρκετ στο ραφι με τις καποτες και δειτε ποσες ειναι.
Αλλαξτε την διαταξη πολυ λιγο, ετσι ωστε να μην ερθει υπαλληλος να τις τσεκαρει.

Ξαναπατε μετα απο 3-4 μερες για να μην πειτε σαλια οτι ηρθε παραλαβη παρτιδας
και θα δειτε οτι ουτε η διαταξη θα εχει αλλαξει και το πολυ πολυ
να λειπουν ενα-δυο κουτια των 6. Κι αυτο γιατι δεν εχει των 3. Των 12 εχουν πιασει σκονη.

Δεν γαμαει κανεις θα πουμε η ολοι στην ψωλα τους;;;

:2funny:
Η καριέρα του Μέντιουμ δεν σου ταιριάζει. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που φοράνε προφυλακτικό και με τις γκόμενές τους, εγώ είμαι ένας από αυτούς. Στην πρώτη μου μεγάλη σχέση, κοντά δύο χρόνια, εγώ ήμουν πρωτοετής Φοιτητής και το κορίτσι μου πήγαινε Τρίτη Λυκείου. Αν την γκάστρωνα, θα είχαμε τεράστιο πρόβλημα και οι δύο. ΠΟΤΕ δεν κάναμε έρωτα χωρίς προφυλακτικό και δεν την πατήσαμε
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
ο μαχιμος πουτσος μου εχει μπει ακα ακομα και σε καλα κοριτσια
ο καπνος που φουμαρουν δεν εχει καμια σχεση με το ερωτικο παρελθον των συντροφων τους
Παίζει μεγάλο ρόλο πίστεψε με ..αν την έχει γαμηση η μισή Αλβανία μια κοπέλα ειδικά σε επαρχία αν μένει …
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.836
Πόντοι
456
σου εχει τυχει να γκαστρωσεις καμμια?
οχι
αν γαμησω στα καπακια βαζω την σιχαμερη καποτα προς αποφυγη υπολειματων σπερματος
αν εχω χρονο για πλυσιμο κατουρημα κλπ συνεχιζω ακα
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
οχι
αν γαμησω στα καπακια βαζω την σιχαμερη καποτα προς αποφυγη υπολειματων σπερματος
αν εχω χρονο για πλυσιμο κατουρημα κλπ συνεχιζω ακα
μπορει να εισαι απο τους "τυχερους" που ριχνουν ασφαιρα.

αλλοι παθανε και μαθανε ακομη και με διακοπτομενη συνουσια.

φαινεται εριχναν πιο σκληροπυρηνικα απο τον μαχημο πουτσο σου και η μικρη ποσοτητα αρκουσε για την εγγυμοσυνη.
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.836
Πόντοι
456
μπορει να εισαι απο τους "τυχερους" που ριχνουν ασφαιρα.

αλλοι παθανε και μαθανε ακομη και με διακοπτομενη συνουσια.

φαινεται εριχναν πιο σκληροπυρηνικα απο τον μαχημο πουτσο σου και η μικρη ποσοτητα αρκουσε για την εγγυμοσυνη.
δεν ηταν δικο τους τυπε
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
δεν ηταν δικο τους τυπε
τις ξερεις ολες τις περιπτωσεις?

η αλλη ηταν παρθενα στα 21 της και μπαζο και μαθε μερα πρωι βραδυ μαζι.

που στο διαολο μολις ξυπνησε βρηκε και δευτερο γκομενο και δεν το μυριστηκε κανεις? ποτε τον εβλεπε στον υπνο το βραδυ?

αλλη περιπτωση γειτονα το παιδι βγηκε σαν κλωνος του μπαμπα, ουτε στα νυχια δεν πηρε της μαμας
 

mavgaganisgirgos

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2018
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
17
Πόντοι
0
Φίλοι μου καλησπέρα, αν κάποιος κολλήσει και κάνει την θεραπεία σωστά.
Μετά μπορεί να ξανα κολλήσει?
 

DRMG

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Δεκ 2009
Μηνύματα
553
Κριτικές
16
Like
2.013
Πόντοι
2.257
Φίλοι μου καλησπέρα, αν κάποιος κολλήσει και κάνει την θεραπεία σωστά.
Μετά μπορεί να ξανα κολλήσει?
Καλησπέρα σας. Πρόκειται για δερματικό ιό, ο οποίος είναι εξαιρετικά ανθεκτικός. Βεβαιωθείτε ότι ακολουθείτε στο ακέραιο τις συμβουλές του δερματολόγου σας.
 

mavgaganisgirgos

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2018
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
17
Πόντοι
0
Καλησπέρα σας. Πρόκειται για δερματικό ιό, ο οποίος είναι εξαιρετικά ανθεκτικός. Βεβαιωθείτε ότι ακολουθείτε στο ακέραιο τις συμβουλές του δερματολόγου σας.
Εννοώ ότι αν γίνει σωστά η θεραπεία, μετά κάποιος μπορεί να ξανα κολήσει;
Επίσης μεταδίδεται μόνο με επαφή, με καμία άλλη μετάδοση; έστω και σπάνια περίπτωση;
 

DRMG

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Δεκ 2009
Μηνύματα
553
Κριτικές
16
Like
2.013
Πόντοι
2.257
Εννοώ ότι αν γίνει σωστά η θεραπεία, μετά κάποιος μπορεί να ξανα κολήσει;
Επίσης μεταδίδεται μόνο με επαφή, με καμία άλλη μετάδοση; έστω και σπάνια περίπτωση;
Καλησπέρα σας και πάλι. Μετά τη διάγνωση που θα κάνει ο θεράπων με τη χρήση φωτός woods, θα σας χορηγήσει θεραπεία, η οποία περιορίζει τις εκδηλώσεις του ιού στο σώμα σας.
Επίσης ο θεράπων θα σας ενημερώσει για τις διαθέσιμες μεθόδους απομάκρυνσης των κονδυλωμάτων.
Πρόκειται ωστόσο για ιό, ο οποίος στατιστικά εξακολουθεί να διατελεί ενεργός στον οργανισμό, ακόμη και μετά την εξωτερική αφαίρεση. Ο ιατρός σας θα σας ενημερώσει για την έκταση της βλάβης και αν θα χρειαστεί η χορήγηση αντιρετροικων κλπ.
Ακολουθήστε πιστά τις οδηγίες του θεράποντος σας.
 

vaggos89

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Νοε 2022
Μηνύματα
240
Κριτικές
14
Like
1.459
Πόντοι
1.071

Οι άνω των 18 θεωρούμαστε χαμένη υπόθεση;
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: 968

cocos30

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Αυγ 2010
Μηνύματα
851
Κριτικές
15
Like
1.765
Πόντοι
1.710

Οι άνω των 18 θεωρούμαστε χαμένη υπόθεση;
οχι, αλλα εχεις ωριμο οργανισμο για να αναπτυχθουν και να συντηρηθουν οι μαλακιες που εχουν μεσα τα σκευασματα που προσφερουν!
 

Doc_Halifax

Νέο Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2024
Μηνύματα
3
Like
11
Πόντοι
0
Επειδή έχουν γραφεί άπειρες ανακρίβειες εδώ μέσα και με αφορμή το παρακάτω πρόσφατο άρθρο, ακολουθεί το σεντόνι. Επίσης, η ιατρική επιστήμη εξελίσσεται οπότε πολλά άρθρα σε site γιατρών για τα κονδυλώματα και τον HPV είναι ξεπερασμένα. ΕΠΙΣΗΣ εμβολιαστείτε όσοι μπορείτε, γιατί αν δεν είστε παρθένοι ή μονογαμικοί όλη σας την ζώη (σε αυτό site δύσκολο) στατιστικά είναι σίγουρο ότι θα συναντηθείτε με τον HPV - δεν μπορέις να προστατευτείς αλλιώς.

Κονδυλώματα: 1 στους 3 άνδρες έχουν προσβληθεί από HPV

Αυτό είναι στο γενικό πληθυσμό, που έχει αλλάξει 3-4 σεξουαλικούς συντρόφους στη ζωή του. Εδώ μέσα καταλαβαίνεται τι γίνεται, όταν σε αντίστοιχες μελέτες θεωρείται ότι ακόμα και 8 στους 10 έχουν μολυνθεί κάποια στιγμή στην ζωή τους.
Δεν υπάρχει κοπέλα του χώρου και πελάτες που να μην έχουν γνωριστεί με τον HPV, γι'αυτό λεγεται και το κοινό κρυολόγημα του σεξ.
Απλά οι περισότεροι νοσούν ασυμπτωματικά. Δεν το καταλαβαίνουν καν.


1) Δεν κατατάσετε στα χρόνια νόσηματα ο HPV, όπως πχ κατατάσεται ο έρπης (HSV) ή το HIV που άπαξ και το κόλλησες το κουβαλάς για πάντα. Οι καλύτεροι ερευνητές στον κόσμο δεν μπορούν απαντησουν με βεβαιότητα στο αν απαλάσσεται ποτέ ο οργανισμός από τον HPV ή όχι. Αλλά είναι τόσο κοινός ο ιός που και να απαλλαγείς τώρα, θα ξανακολλήσεις εκτός και αν είσαι μονογαμικός.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - national public health agency USA:
"Οι περισσότερες λοιμώξεις από τον HPV είναι παροδικές και ασυμπτωματικές, χωρίς να προκαλούν συμπτώματα. Περισσότερο από το 90% των νέων λοιμώξεων HPV, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που προκαλούνται από τύπους HPV υψηλού κινδύνου, εξαφανίζονται ή καθίστανται μη ανιχνεύσιμες εντός 2 ετών και η κάθαρση συνήθως συμβαίνει τους πρώτους 6 μήνες μετά τη μόλυνση."
Μπορεί να μην υπάρχει θεραπεία για τον HPV αλλά μην σας τρομάζει αυτό, ούτε για τον ιό της γρίπης έχουμε θεραπεία, ούτε για τον COVID. ¨Εχουμε κάτι που λέγεται όμως ανοσοποιητικό σύστημα και σε αντίθεση, πχ με τον έρπη ή το HIV, το ανοσοποιητικό σύστημα μας αναγνωρίζει τον HPV και τον "καθαρίζει"(όρος ιολογίας). Δυστυχώς σε αντίθεση με τη γρίπη που αυτό παίρνει 5-6 μέρες, για τον HPV παίρνει μήνες (6 με 24 μήνες) και αυτό στο 90% των περιπτώσεων. Δυστυχώς σε ένα 10%, το ανοσοποιητικό δεν καταφέρνει να καθαρίσει την λοίμωξη - εκεί πχ τα κονδυλώματα επιμένουν. Στους περισσότερους ανθώπους, από την στιγμή της αφαίρεσης ένα 80% δεν θα τα ξαναδεί ποτέ, και ένα 30% θα έχει υποτροπή το πρώτο τρίμηνο γιατί το ανοσοποιητικό δεν έχει επιτεθεί ακόμα στον ιό και μετά δεν θα τα ξαναδεί επίσης. Αλλά μιας και δεν υπάρχουν εξετάσεις στους άντρες και η λοίμωξη είναι τοπική στο δέρμα, δεν μπορείς να ξέρεις που ανήκεις (στατιστικά στο 90% βέβαια.)



Αυτό που δεν γνωρίζει ακόμα η ιατρική κοινότητα είναι εάν το ανοσοποιητικό εξαφανίζει πλήρως τον ιό (οπότε πλέον είσαι σαν καινούργιος) ή αν τον καταστέλει στα κύτταρα σε βαθμό που και ακόμα και οι πιό καινούργιες PCR μέθοδοι σε κλινικές μελέτες δεν μπορουν να τον βρούν. Αν ισχύει το δεύτερο τότε ίσως αν πέσει το ανοσοποιητικό να ενεργοποιηθεί ο ιός και να νοσήσουμε ξανά (άσχετα αν θα εμφανιστούν πάλι κονδυλώματα ή αν θα νοσήσουμε ανυμπτωματικά).

3) Τα χαμηλού κινδύνου στελέχη που προκαλούν τα εμφανή κονδυλώματα δεν προκαλούν καρκίνο αλλά καλοήθεις βλάβες. Πας τα καις και παρακαλάς το ανοσωποιητικό σου να κάνει γρήγορα την δουλειά του (άντρες-γυναίκες). Δυστυχώς για τα υψηλού κινδύνου στελέχη, που μπορεί να προκαλέσουν αλλιώσεις που οδηγολύν σε καρκίνο, δεν υπάρχει τρόπος ως άντρας να ξέρεις ότι το έχεις γιατί δεν εμφανίζουν συμπτώματα (παρά πάρα πολυ σπάνια).
Natinal Cancer Institute
"Οι λοιμώξεις από HPV χαμηλού κινδύνου σπάνια προκαλούν καρκίνο και οι περισσότερες υποχωρούν από μόνες τους χωρίς θεραπεία."


4) Το πιο "τρομαχτικό" ίσως για τους πυροφόρους
Όλοι οι επίσημοι φορείς υγείας και η συντριπτική πλειοψεία των γιατρών αναφέρουν ότι δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται ότι κάποιος είχε βρεθεί με HPV λοίμωξη.
π.χ. "Το British Medical Journal σημειώνει ότι δεν είναι απαραίτητο οι άνθρωποι να αποκαλύπτουν ότι έχουν HPV σε τρέχοντες ή προηγούμενους σεξουαλικούς συντρόφους. Εξαρτάται από το κάθε άτομο εάν θα πει σε έναν σύντροφο εάν έχει HPV ή όχι. Μερικοί άνθρωποι μπορεί να μην έχουν συμπτώματα και να μην γνωρίζουν ότι έχουν HPV."
Πχ στην Αμερικλή σε κάποιες πολιτίες που ακόμα και να κολλήσεις κάποιον επιχείλιο έρπη είναι δικάσιμο, ο HPV θεωρείται κάτι τόσο κοινό που δεν χαρακτηρίζεται άξιο αναφοράς από ιατρικής σκοπίας.

Και δεδομένου ότι είναι πολύ συχνός ο HPV (ειδικά γυναίκες που πολύ συχνά μαζί με τεστ Παπ κάνουν HPV DNA test - PCR) σκεφτείτε πόσες κοπέλες όχι μόνο του χώρου αλλά και κοπέλες της διπλανής πόρτας έχουν ή είχαν τον ιό.

Όσο είναι εμφανή μεταδίδονται πανεύκολα. Μετά την θεραπεία και το πέρας κάποιον μηνών χωρις επανεμφάνιση θεωρείται ότι το ανοσοποιητικό τον καθάρισε τον ιό (δεν νοσείς πλέον).
Αν έχετε τώρα εμφανή κονδυλώματα (1%+ του ενεργού σεξουαλικά πληθυσμού που δεν έχει εμβολιαστεί κάθε δεδομένη στιγμή έχει) ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ. Μην τα αγνοείται και τα μεταδίδεται σαν ηλίθιοι.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
433
Like
656
Πόντοι
81
Επειδή έχουν γραφεί άπειρες ανακρίβειες εδώ μέσα και με αφορμή το παρακάτω πρόσφατο άρθρο, ακολουθεί το σεντόνι. Επίσης, η ιατρική επιστήμη εξελίσσεται οπότε πολλά άρθρα σε site γιατρών για τα κονδυλώματα και τον HPV είναι ξεπερασμένα. ΕΠΙΣΗΣ εμβολιαστείτε όσοι μπορείτε, γιατί αν δεν είστε παρθένοι ή μονογαμικοί όλη σας την ζώη (σε αυτό site δύσκολο) στατιστικά είναι σίγουρο ότι θα συναντηθείτε με τον HPV - δεν μπορέις να προστατευτείς αλλιώς.

Κονδυλώματα: 1 στους 3 άνδρες έχουν προσβληθεί από HPV

Αυτό είναι στο γενικό πληθυσμό, που έχει αλλάξει 3-4 σεξουαλικούς συντρόφους στη ζωή του. Εδώ μέσα καταλαβαίνεται τι γίνεται, όταν σε αντίστοιχες μελέτες θεωρείται ότι ακόμα και 8 στους 10 έχουν μολυνθεί κάποια στιγμή στην ζωή τους.
Δεν υπάρχει κοπέλα του χώρου και πελάτες που να μην έχουν γνωριστεί με τον HPV, γι'αυτό λεγεται και το κοινό κρυολόγημα του σεξ.
Απλά οι περισότεροι νοσούν ασυμπτωματικά. Δεν το καταλαβαίνουν καν.


1) Δεν κατατάσετε στα χρόνια νόσηματα ο HPV, όπως πχ κατατάσεται ο έρπης (HSV) ή το HIV που άπαξ και το κόλλησες το κουβαλάς για πάντα. Οι καλύτεροι ερευνητές στον κόσμο δεν μπορούν απαντησουν με βεβαιότητα στο αν απαλάσσεται ποτέ ο οργανισμός από τον HPV ή όχι. Αλλά είναι τόσο κοινός ο ιός που και να απαλλαγείς τώρα, θα ξανακολλήσεις εκτός και αν είσαι μονογαμικός.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - national public health agency USA:
"Οι περισσότερες λοιμώξεις από τον HPV είναι παροδικές και ασυμπτωματικές, χωρίς να προκαλούν συμπτώματα. Περισσότερο από το 90% των νέων λοιμώξεων HPV, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που προκαλούνται από τύπους HPV υψηλού κινδύνου, εξαφανίζονται ή καθίστανται μη ανιχνεύσιμες εντός 2 ετών και η κάθαρση συνήθως συμβαίνει τους πρώτους 6 μήνες μετά τη μόλυνση."
Μπορεί να μην υπάρχει θεραπεία για τον HPV αλλά μην σας τρομάζει αυτό, ούτε για τον ιό της γρίπης έχουμε θεραπεία, ούτε για τον COVID. ¨Εχουμε κάτι που λέγεται όμως ανοσοποιητικό σύστημα και σε αντίθεση, πχ με τον έρπη ή το HIV, το ανοσοποιητικό σύστημα μας αναγνωρίζει τον HPV και τον "καθαρίζει"(όρος ιολογίας). Δυστυχώς σε αντίθεση με τη γρίπη που αυτό παίρνει 5-6 μέρες, για τον HPV παίρνει μήνες (6 με 24 μήνες) και αυτό στο 90% των περιπτώσεων. Δυστυχώς σε ένα 10%, το ανοσοποιητικό δεν καταφέρνει να καθαρίσει την λοίμωξη - εκεί πχ τα κονδυλώματα επιμένουν. Στους περισσότερους ανθώπους, από την στιγμή της αφαίρεσης ένα 80% δεν θα τα ξαναδεί ποτέ, και ένα 30% θα έχει υποτροπή το πρώτο τρίμηνο γιατί το ανοσοποιητικό δεν έχει επιτεθεί ακόμα στον ιό και μετά δεν θα τα ξαναδεί επίσης. Αλλά μιας και δεν υπάρχουν εξετάσεις στους άντρες και η λοίμωξη είναι τοπική στο δέρμα, δεν μπορείς να ξέρεις που ανήκεις (στατιστικά στο 90% βέβαια.)



Αυτό που δεν γνωρίζει ακόμα η ιατρική κοινότητα είναι εάν το ανοσοποιητικό εξαφανίζει πλήρως τον ιό (οπότε πλέον είσαι σαν καινούργιος) ή αν τον καταστέλει στα κύτταρα σε βαθμό που και ακόμα και οι πιό καινούργιες PCR μέθοδοι σε κλινικές μελέτες δεν μπορουν να τον βρούν. Αν ισχύει το δεύτερο τότε ίσως αν πέσει το ανοσοποιητικό να ενεργοποιηθεί ο ιός και να νοσήσουμε ξανά (άσχετα αν θα εμφανιστούν πάλι κονδυλώματα ή αν θα νοσήσουμε ανυμπτωματικά).

3) Τα χαμηλού κινδύνου στελέχη που προκαλούν τα εμφανή κονδυλώματα δεν προκαλούν καρκίνο αλλά καλοήθεις βλάβες. Πας τα καις και παρακαλάς το ανοσωποιητικό σου να κάνει γρήγορα την δουλειά του (άντρες-γυναίκες). Δυστυχώς για τα υψηλού κινδύνου στελέχη, που μπορεί να προκαλέσουν αλλιώσεις που οδηγολύν σε καρκίνο, δεν υπάρχει τρόπος ως άντρας να ξέρεις ότι το έχεις γιατί δεν εμφανίζουν συμπτώματα (παρά πάρα πολυ σπάνια).
Natinal Cancer Institute
"Οι λοιμώξεις από HPV χαμηλού κινδύνου σπάνια προκαλούν καρκίνο και οι περισσότερες υποχωρούν από μόνες τους χωρίς θεραπεία."


4) Το πιο "τρομαχτικό" ίσως για τους πυροφόρους
Όλοι οι επίσημοι φορείς υγείας και η συντριπτική πλειοψεία των γιατρών αναφέρουν ότι δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται ότι κάποιος είχε βρεθεί με HPV λοίμωξη.
π.χ. "Το British Medical Journal σημειώνει ότι δεν είναι απαραίτητο οι άνθρωποι να αποκαλύπτουν ότι έχουν HPV σε τρέχοντες ή προηγούμενους σεξουαλικούς συντρόφους. Εξαρτάται από το κάθε άτομο εάν θα πει σε έναν σύντροφο εάν έχει HPV ή όχι. Μερικοί άνθρωποι μπορεί να μην έχουν συμπτώματα και να μην γνωρίζουν ότι έχουν HPV."
Πχ στην Αμερικλή σε κάποιες πολιτίες που ακόμα και να κολλήσεις κάποιον επιχείλιο έρπη είναι δικάσιμο, ο HPV θεωρείται κάτι τόσο κοινό που δεν χαρακτηρίζεται άξιο αναφοράς από ιατρικής σκοπίας.

Και δεδομένου ότι είναι πολύ συχνός ο HPV (ειδικά γυναίκες που πολύ συχνά μαζί με τεστ Παπ κάνουν HPV DNA test - PCR) σκεφτείτε πόσες κοπέλες όχι μόνο του χώρου αλλά και κοπέλες της διπλανής πόρτας έχουν ή είχαν τον ιό.

Όσο είναι εμφανή μεταδίδονται πανεύκολα. Μετά την θεραπεία και το πέρας κάποιον μηνών χωρις επανεμφάνιση θεωρείται ότι το ανοσοποιητικό τον καθάρισε τον ιό (δεν νοσείς πλέον).
Αν έχετε τώρα εμφανή κονδυλώματα (1%+ του ενεργού σεξουαλικά πληθυσμού που δεν έχει εμβολιαστεί κάθε δεδομένη στιγμή έχει) ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ. Μην τα αγνοείται και τα μεταδίδεται σαν ηλίθιοι.
Aν και αναφέρει πολλές πληροφορίες για τα κονδυλώματα εντούτοις δεν γινεται πρακτικά σαφές το εξής.

Κάποια είδη κονδυλωμάτων είναι εμφανή στη γυναίκα.
Πχ περιμετρικά του αιδοίου ή εσωτερικά του γυναικείου μηρού και κοντά σχετικά στο αιδοίο στο εσωτερικού του γυναικείου μπιουτιου δηλαδή ή ακόμη και στην περιπρωκτικη περιοχή κάποια κονδυλώματα έχουν την μορφή μικρής κρεατοελιας.

Αν για παράδειγμα κάνεις την ιεραποστολική στάση κατά την ερωτική επαφή και η γυναίκα έχει ένα κονδύλωμα σε μορφή μικρής κρεατοελιας στο εσωτερικού του μηρού της κοντά στο αιδοίο της και έρθει σε επαφή κατά την διείσδυση για ένα λεπτό πχ το μπούτι του άνδρα με το μπούτι της γυναίκας που έχει την κρεατοελια και με την τριβή έστω και ελάχιστη που θα υπάρξει τότε τί συμβαίνει; Κολλάς hpv;

Θελω να πω είναι ένα δερματικό νόσημα που κολλάει τόσο εύκολα όταν έρχεται σε επαφή το γυμνό σώμα ή κάτι εσωτερικό που το κόλλας μόνο με ανταλλαγή υγρών;

Γιατί όπως ξέρουμε ότι καλύπτει το προφυλακτικό είσαι προστατευμένος.

Όμως τι γίνεται αν έρθει σε επαφη δέρμα γυμνό με δέρμα που είναι εμφανές ένα κονδύλωμα σε μορφή κρεατοελιας;

Εμένα αυτή την απορία δεν μου την έχει απαντήσει ξεκαθαρα κάνεις.

Επίσης μπορεί άθελα σου να αγγίξεις κάποιο κονδύλωμα εκεί στα προκαταρκτικα που χαϊδεύεις την γυναίκα και δεν εννοώ στο αιδοίο αλλά σε κοντινα σημεία αυτου και με το μολυσμένο χέρι σου κατόπιν να πας να βάλεις προφυλακτικο.Τότε κολλας;


Προσωπικά ξέρω να διακρίνω τα κονδυλώματα,αν κάποιος θέλει μπορεί πολύ εύκολα να γκουγκλαρει και να δει πως μοιάζουν ώστε να προσέχει.

Τα χαμηλωμένα φώτα στα σπίτια υπάρχουν και για αυτό τον λόγο,δεν είναι μόνο οι ατέλειες μιας γυναίκας αλλά να αποκρύπτουν και τυχόν σμν.

Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να διακρίνω σε επαγγελματία ιεροδουλη κονδυλώματα και έχω αποχωρήσει ευγενικά χωρίς να προχωρήσει η συνεύρεση.

Θα ήθελα όμως και μια απάντηση σοβαρή και αξιόπιστη στις παραπάνω απορίες μου.

Ευχαριστώ.
 

Doc_Halifax

Νέο Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2024
Μηνύματα
3
Like
11
Πόντοι
0
Aν και αναφέρει πολλές πληροφορίες για τα κονδυλώματα εντούτοις δεν γινεται πρακτικά σαφές το εξής.

Κάποια είδη κονδυλωμάτων είναι εμφανή στη γυναίκα.
Πχ περιμετρικά του αιδοίου ή εσωτερικά του γυναικείου μηρού και κοντά σχετικά στο αιδοίο στο εσωτερικού του γυναικείου μπιουτιου δηλαδή ή ακόμη και στην περιπρωκτικη περιοχή κάποια κονδυλώματα έχουν την μορφή μικρής κρεατοελιας.

Αν για παράδειγμα κάνεις την ιεραποστολική στάση κατά την ερωτική επαφή και η γυναίκα έχει ένα κονδύλωμα σε μορφή μικρής κρεατοελιας στο εσωτερικού του μηρού της κοντά στο αιδοίο της και έρθει σε επαφή κατά την διείσδυση για ένα λεπτό πχ το μπούτι του άνδρα με το μπούτι της γυναίκας που έχει την κρεατοελια και με την τριβή έστω και ελάχιστη που θα υπάρξει τότε τί συμβαίνει; Κολλάς hpv;

Θελω να πω είναι ένα δερματικό νόσημα που κολλάει τόσο εύκολα όταν έρχεται σε επαφή το γυμνό σώμα ή κάτι εσωτερικό που το κόλλας μόνο με ανταλλαγή υγρών;

Γιατί όπως ξέρουμε ότι καλύπτει το προφυλακτικό είσαι προστατευμένος.

Όμως τι γίνεται αν έρθει σε επαφη δέρμα γυμνό με δέρμα που είναι εμφανές ένα κονδύλωμα σε μορφή κρεατοελιας;

Εμένα αυτή την απορία δεν μου την έχει απαντήσει ξεκαθαρα κάνεις.

Επίσης μπορεί άθελα σου να αγγίξεις κάποιο κονδύλωμα εκεί στα προκαταρκτικα που χαϊδεύεις την γυναίκα και δεν εννοώ στο αιδοίο αλλά σε κοντινα σημεία αυτου και με το μολυσμένο χέρι σου κατόπιν να πας να βάλεις προφυλακτικο.Τότε κολλας;


Προσωπικά ξέρω να διακρίνω τα κονδυλώματα,αν κάποιος θέλει μπορεί πολύ εύκολα να γκουγκλαρει και να δει πως μοιάζουν ώστε να προσέχει.

Τα χαμηλωμένα φώτα στα σπίτια υπάρχουν και για αυτό τον λόγο,δεν είναι μόνο οι ατέλειες μιας γυναίκας αλλά να αποκρύπτουν και τυχόν σμν.

Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να διακρίνω σε επαγγελματία ιεροδουλη κονδυλώματα και έχω αποχωρήσει ευγενικά χωρίς να προχωρήσει η συνεύρεση.

Θα ήθελα όμως και μια απάντηση σοβαρή και αξιόπιστη στις παραπάνω απορίες μου.

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς αξιόπιστη απάντηση δεν πρόκειται να βρεις ούτε από το καλύτερο ερευνητικό, κυρίως γιατί δεν έχουν γίνει πολλές μαζικές κλινικές μελέτες για τα οξυτενή (τα εμφανή) κονδυλώματα και κυρίως οι μελέτες εστιάζουν στα στελέχη που προδιαθέτουν για καρκινογεννέσεις (γιατί αυτά δυνητικά είναι επικίνδυνα) και σχετίζονται με άλλα στελέχη του ιού. Και εκεί τους ενδιαφέρει προφανώς η αποφυγή του χειρότερου και όχι τόσο η μετάδοση - η μεταδοση αποφεύγεται μόνο με την παρθενιά και την μονογαμία και το εμβόλιο βοηθάει. Αν είσαι ανεμβολίαστος και πηδάς/πηδίεσαι μη μονογαμικά, γενικά δεν γίνεται να μην κολλήσεις κάποιο στέλεχος του HPV (γίνεται, αλλά είναι στατιστικη ανωμαλία). Αλλά το ότι κόλλησες δεν συμαίνει και κάτι. Αν υπήρχε αξιόπιστο τεστ για αντρες και κάναμε εδω μέσα, δεν νομίζω να έβγαινε κανείς αρνητικός απλά θα ήταν σχεδόν όλοι ασυμπτωματικοί φορείς - δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η φάση. Τα οξυτενή κονδυλώματα μπορεί να τρομάζουν αλλά κλινικά είναι κάτι όχι ιδιαίτερο, απλά ενοχλητικό και ψυχοφθόρο για όποιον το έχει - και το έχει/είχε αρκετός κόσμος. Και προφανώς δεν τα εμφανίζουν όλοι - συγκεκριμένα μικρό ποσοστό από όσους είναι φορείς θα εμφανίσουν αλλά και πάλι είναι αρκετά συχνό.

Τώρα το μπούτι που αναφέρεις, δεν είναι μέρος των γεννετικών οργάνων, οπότε τα στελέχη που προσβάλουν την γεννετική περιοχή δεν ξέρω κατα πόσον "θέλουν"/μπορούν να μολύνουν το δέρμα εκεί. Εκεί είναι πιο πιθανό να κολλήσεις κοινή μυρμιγκιά (και αυτή από τον HPV προκαλείται, αλλά από άλλα στελέχη που δεν θεωρο ύνται ΣΜΝ).

Σου παραθέτω link σε επίσημες μελέτες όμως για να μην μιλάμε όπως στο υπόλοιπο νήμα και λέμε αερολογίες και μπερδευόμαστε όλοι.

Από μελέτη στο National Library of Medicine (NLM) - Genital Warts - StatPearls - NCBI Bookshelf:
"εάν ένα άτομο κάνει σεξ χωρίς προστασία με έναν μολυσμένο σύντροφο, υπάρχει πιθανότητα 70% να μολυνθεί." Αυτό αν δεν έχεις κάνει εμβόλιο.
Δεδομένου ότι ένα σημείο δεν είναι προστατευμένο, και υπάρχει δέρμα με δέρμα επαφή έχεις 70% πιθανότητα να μολυνθείς. Προφανώς όλα έχουν να κάνουν και με το ανοσοποιητικό σου. Το ότι θα μολυνθεί το δέρμα σου τοπικά από τον HPV, δεν συμαίνει ότι θα εμφανίσεις κονδυλώματα βέβαια. Μάλιστα οι πιθανότητες λένε ότι δεν θα εμφανίσεις. Παρόλα αυτά, αν μολυνθεί το δέρμα και νοσήσεις χωρίς συμπτώματα (δεν πετάξεις κονδύλωμα), όσο η λοίμωξη είναι ενεργή μεταδίδεις και εσύ.
Οι περισσότερες λοιμώξεις από τον HPV είναι ασυμπτωματικές και δεν έχουν ως αποτέλεσμα κλινική νόσο.
Δεν έχεις ιδέα οτι συμβαίνει αυτό στο δέρμα σου, γιατί δεν έχεις συμπτώματα,ούτε μπορείς να κάνεις εξετάσεις. Μάλιστα θεωρείται ότι σε αυτή την φάση δλδ ενεργή λοίμωξη χωρίς συμπτώματα κάθε δεδομένη χρονική στιγμή: "τουλάχιστον το 20% - 50% όλων των ανδρών και των γυναικών στα 20 και τα 30 τους έχουν ενεργές λοιμώξεις από HPV". Άρα μόνο αν δεν πηδάς και κλειστείς σε σπηλιά δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις.
Δεν ακούγεται ευχάριστο, αλλά έχουμε και άλλους ιούς που αράζουν στα κυτταρά μας γενικά, όχι μονο HPV.

Τώρα για μεταφορά από το χέρι σου που ακούμπησε κονδύλωμα και μετά έπιασες τον κομμάντο σου, όπως καταλαβαίνεις εκεί και αν δεν έχουν γίνει μελέτες.
Από πρόσφατο άρθρο, δεν είναι απίθανο αλλά όχι συχνό, μαλλον σπάνιο New study shows HPV not likely transmittable through the hand
Τώρα αν βάλεις δάχτυλο σε τύπισσα, μεταφερθεί DNA του ιού στο χέρι σου, μετά πιάσεις πχ κάπου στην δική σου γεννετική περιοχή και πριν έχεις ξυριστεί και έχεις κοπεί και ο ιός βρεί και φωλιάσει.. και αν και αν και αν.. Μπορεί. Μην πιάνεις τα κονδυλώματα αν τα βλέπεις.

Τέλος για τα φώτα στα σπιτάκια, υπάρχουν κονδυλώματα οξυτενή τόσο μικρά που αν δεν σε δεί δερματολόγος με προσοχή δεν πρόκυτε καν να καταλάβεις ότι υπάρχουν. Και πολλές φορές φεύγουν και μόνα τους επειδή το ανοσοποιητικό πήρε μπρος. από την παραπάνω μελέτη ¨Περίπου το 30% των κονδυλωμάτων των γεννητικών οργάνων θα εξαφανιστούν εντός τεσσάρων μηνών από την αρχική τους εμφάνιση¨. Δηλάδη πολλοί έβγαλαν ένα μικρό κονδύλωμα το οποιό υπέστρεψε μόνο του και δεν είδαν ποτέ.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
433
Like
656
Πόντοι
81
Doc Halifax σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου ανάλυση.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής απλό.

Αν κάποιος αγγίξει ένα οξυτενες κονδύλωμα ή έρθει σε επαφή το δέρμα του πχ το γόνατο του με αυτό μεταδίδεται ο ιός;

Γιατί αν συμβαίνει αυτό με αυτή την λογική αν πας σε ένα εστιατόριο να φας και ο σεφ έχει ένα οξυτενες κονδυλωμα που το έπιασε πχ πηγαίνοντας να κατουρήσει και μετά σου έφτιαξε το φαι ή σου σερβιρισε τα μαχαιροπήρουνα και κατόπιν τα έπιασες εσύ και τα έβαλες στο στόμα σου τότε κόλλησες.

Θέλω να πω πως πιο λογικό θα μου ακουγόταν αν μεταφερόταν ο ιός με το σάλιο πχ στοματικός έρωτας πχ πεοθηλασμος χωρίς προφύλαξη ή ερωτική επαφή και διείσδυση χωρίς προφυλακτικό παρά με την απλή επαφή δέρμα με δέρμα.

Δηλαδή από αυτό που παρέθεσες βάση της μελέτης.....


"Το ότι θα μολυνθεί το δέρμα σου τοπικά από τον HPV, δεν συμαίνει ότι θα εμφανίσεις κονδυλώματα βέβαια. Μάλιστα οι πιθανότητες λένε ότι δεν θα εμφανίσεις."

.....δεν το πολυκαταλαβαίνω.
Για να κολλήσεις κάτι δεν πρέπει να εισχωρήσει στον οργανισμό σου με κάποιο τρόπο;
Το δέρμα μας έχει επτά στοιβάδες από ιστό.Πώς με μια απλή επαφή εισχωρεί κάτι μέσα στον οργανισμό μας τόσο εύκολα;
Μου προκαλεί εντύπωση και απορία αυτό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom