Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 930
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.199
Like
10.603
Πόντοι
2.256
Αυτή η περιοχή είχε πιστεύω όλες τις προϋποθέσεις να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο αν δεν την παρατούσαν στην τύχη της. Είναι ρυμοτομημένη, έχει δρόμους με δέντρα, κλασικά κτίρια, σχετικά κοντά ήταν ο ΟΤΕ και το οικονομικό πανεπιστήμιο, ηλεκτρικό, λεωφορεία. Άλλο τώρα βέβαια που νομίζεις πως βρίσκεσαι στο Μπουρούντι.

Επειδή βλέπω την ξέρεις, από πότε άρχισε να φαίνεται πως παίρνει την κάτω βόλτα;
Τότε είχε θέματα με τα πρεζόνια από Τοσίτσα, Πεδίο του Άρεως και Πατησίων (όταν έκλεινε ο ΟΤΕ). Σπάγανε τα αυτοκίνητα και κάνανε και σποραδικά αστραπιαίες μπούκες στα διαμερίσματα. Τη μεγάλη υποβάθμιση την έπαθε όμως με τους επενδυτές από το Μαγκρέμπ και τα Αφγανοπάκια, μετά το 2006. Θυμάσαι που είχαν μαχαιρώσει εκείνα τα χρόνια τον δύσμοιρο τον Καντάρη για μια κάμερα;
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.217
Like
1.881
Πόντοι
216
Η Καλλιθέα τι λέει ως περιοχή τώρα;
Έμεινα κάποια χρόνια αλλά πολύ παλιά.
Αξίζει ως περιοχή ή όχι, από θέμα ασφάλειας;
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.192
Κριτικές
2
Like
709
Πόντοι
96
η Αθηνα και γενικα η Ελλαδα, ειναι απλα ασχημη. Οπου εχει ακουμπησει νεοελληνας, ειναι η κατασταση δραματικη!
τα γκετο και οι κακοφημες μεριες του κεντρου ειναι σχετικα περιορισμενα, αλλα αυτο δεν κανει το κεντρο ουτε ανθρωπινο ουτε τιποτα!

η ενοια της χωροταξιας ειναι κατι που εχουμε ξεχαρβαλωσει, η εννοια του ανθρωπινου χωρου, το ιδιο, τελος παντων, το κεντρο της αθηνας εχει μια ενοχη ομορφια, στα ματια μας μονο σε συνδιασμο με αναμνησεις και καταστασεις, περα απο αυτο, καμια πολη, στην Ελλαδα δεν εχει κατι ομορφο να δειξει, αν πειτε 2 κουβεντες με εναν αρχιτεκτονα, θα σας κανει πολυ πιο καλα την αναλυση.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.182
Κριτικές
60
Like
20.034
Πόντοι
14.936
Τότε είχε θέματα με τα πρεζόνια από Τοσίτσα, Πεδίο του Άρεως και Πατησίων (όταν έκλεινε ο ΟΤΕ). Σπάγανε τα αυτοκίνητα και κάνανε και σποραδικά αστραπιαίες μπούκες στα διαμερίσματα. Τη μεγάλη υποβάθμιση την έπαθε όμως με τους επενδυτές από το Μαγκρέμπ και τα Αφγανοπάκια, μετά το 2006. Θυμάσαι που είχαν μαχαιρώσει εκείνα τα χρόνια τον δύσμοιρο τον Καντάρη για μια κάμερα;
Κανεις δεν ξεχναει τι εγινε με τον Κανταρη...
Ελπιζω να θυμασαι και το μετα ομως...
Πολλα αλλοδαπα πηραν σασι και ακομα δεν εχουν ισιωσει...
Καλιμπρα λιγο καιρο σε καθημερινη βαση και γινονται τα καλυτερα κοριτσια να ξερεις...
Ετσι ειναι αυτα...
Μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις...
Οπως και να εχει το κεντρο ειπαμε θελει προσοχη..
Ειναι επικινδυνο αρκετα αλλα και ο φοβος ο συνεχης δεν βγαζει πουθενα...
Στην τελικη δεν ειμαστε γκομενες ουτε τιποτα κυριζια...
Στην Ευρωπη που ταξιδευουν φιλαρακια απο το 90 κιολας ολες οι
πρωτευουσες ειναι σε μαυρα χαλια απο τους "επενδυτες" και καθε λογης σκουπιδαριο...
Τι θα κανουν θα παρατησουν ολοι τα σπιτια τους και θα φυγουν λογω των μεμετηδων και
των πουσταραδων?
Φυσικα και οχι..
Καθεσαι και υπερασπιζεσαι τον χωρο σου οπως μπορεις και με οτι μεσο διαθετεις...
Δεν μιλαω για βια απαραιτητα...
Αλλα και το να εισαι μονιμα με καρφωμενη την οπισθεν και να υποχωρεις φοβουμενος μην
χασεις την πολυτιμη ζωουλα σου ε σε πληροφορω οτι δυστυχως θα την χασεις πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενες...
Σορυ αν κουρασα...:uzi:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
η Αθηνα και γενικα η Ελλαδα, ειναι απλα ασχημη. Οπου εχει ακουμπησει νεοελληνας, ειναι η κατασταση δραματικη!
τα γκετο και οι κακοφημες μεριες του κεντρου ειναι σχετικα περιορισμενα, αλλα αυτο δεν κανει το κεντρο ουτε ανθρωπινο ουτε τιποτα!

η ενοια της χωροταξιας ειναι κατι που εχουμε ξεχαρβαλωσει, η εννοια του ανθρωπινου χωρου, το ιδιο, τελος παντων, το κεντρο της αθηνας εχει μια ενοχη ομορφια, στα ματια μας μονο σε συνδιασμο με αναμνησεις και καταστασεις, περα απο αυτο, καμια πολη, στην Ελλαδα δεν εχει κατι ομορφο να δειξει, αν πειτε 2 κουβεντες με εναν αρχιτεκτονα, θα σας κανει πολυ πιο καλα την αναλυση.

Ναι αλλα εχουμε ωραια χωρια τυπε
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.192
Κριτικές
2
Like
709
Πόντοι
96
Ναι αλλα εχουμε ωραια χωρια τυπε
κοιτα, εχω μεγαλωσει εκτος αθηνων, και σε πολη και σε χωρια, διαφορα χωρια...
εχω ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο, σε μεγαλες πολεις, πολυ μεγαλες αλλα και λιγο εχω μεινει σε επαρχια της κεντρικης Ευρωπης...

οχι, ουτε τα χωρια μας ειναι ομορφα...

δεν ξερω τι ομορφο εχει το σπιτι, "κουτι" με την πλακα και τις σιδεριες.

οι δε φυσικες ομορφιες, δεν ειναι κανενα προνομιο που να μην το εχει ολοιδιο ολη η ακτη της μεσογειου, τελος παντων, δεν ειμαι μηδενιστης, απλα για να πω οτι κατι ξεχωριζει, υπαρχουν σταθερες μετρησεις που ΔΕΝ τις περναμε ουτε καν κοντα στη βαση!

σχωρα με που στο χαλαω ετσι!
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
281
Κριτικές
19
Like
1.064
Πόντοι
371
Αν κάποιος δε δουλεύει από το σπίτι έστω μερικές μέρες την εβδομάδα, αξίζει να μένει κοντά στη δουλειά του.
Αν δούλευα κέντρο θα πήγαινα αβλεπί να μείνω στο κέντρο.
Ξέρω άτομο που δουλεύει Σύνταγμα και μένει Βούλα, κάθε μέρα 2+ ώρες στην κίνηση. Να ξυπνάς 7 για να είσαι στις 9 στο γραφείο, ενώ μπορείς να μείνεις κάπου προς Λυκαβηττό π.χ. και να πηγαίνεις στη δουλειά σε 20 λεπτά με τα πόδια. Για ποιό λόγο;
Το commuting είναι wasted time.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
δεν ξερω τι ομορφο εχει το σπιτι, "κουτι" με την πλακα και τις σιδεριες.

Εχει πολλα πετρινα σπιτια στα χωρια. Σπιτια που στην Κυανη Ακτη θα επιαναν 2-3 εκατομμυρια ευρω
 
Τελευταία τροποποίηση:

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Η Καλλιθέα τι λέει ως περιοχή τώρα;
Έμεινα κάποια χρόνια αλλά πολύ παλιά.
Αξίζει ως περιοχή ή όχι, από θέμα ασφάλειας;
Τύπε έχει πολύ σλαβικό μουνί (κυρίως Ρωσία και λίγο Ουκρανία) αν ψήνεσαι... είναι η μικρή Μόσχα της Αθήνας.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Αν κάποιος δε δουλεύει από το σπίτι έστω μερικές μέρες την εβδομάδα, αξίζει να μένει κοντά στη δουλειά του.
Αν δούλευα κέντρο θα πήγαινα αβλεπί να μείνω στο κέντρο.
Ξέρω άτομο που δουλεύει Σύνταγμα και μένει Βούλα, κάθε μέρα 2+ ώρες στην κίνηση. Να ξυπνάς 7 για να είσαι στις 9 στο γραφείο, ενώ μπορείς να μείνεις κάπου προς Λυκαβηττό π.χ. και να πηγαίνεις στη δουλειά σε 20 λεπτά με τα πόδια. Για ποιό λόγο;
Το commuting είναι wasted time.
Είναι θέμα χρόνου να κοπεί αυτό το τροπάρι με τα carbon taxes/15-min cities...

Προσωπικά απορώ γιατί πήγε πίσω το θέμα της τηλεργασίας.

Ναι, ξέρω ότι σκούζουν κάποιοι εργοδότες (και ο Μασκ), αλλά είναι στην ατζέντα του Νταβός.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
281
Κριτικές
19
Like
1.064
Πόντοι
371
Είναι θέμα χρόνου να κοπεί αυτό το τροπάρι με τα carbon taxes/15-min cities...

Προσωπικά απορώ γιατί πήγε πίσω το θέμα της τηλεργασίας.

Ναι, ξέρω ότι σκούζουν κάποιοι εργοδότες (και ο Μασκ), αλλά είναι στην ατζέντα του Νταβός.
Όντως έχει πάει πίσω, δε ξέρω γιατί.
Σε κάποιες πόλεις το commuting είναι αναπόφευκτο, π.χ. στο Λονδίνο πολύς κόσμος που δουλεύει κέντρο δε μπορεί να πληρώσει νοίκι/ mortgage για κέντρο γιατί είναι πανάκριβο. Αλλά στην Αθήνα που η διαφορά αυτή δεν υπάρχει μου φαίνεται μαλακία επιλογή να ρουφάς 2+ ώρες κίνηση και να κουράζεσαι χωρίς λόγο.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.703
Πόντοι
216
Το διαμέρισμα, απ' όσο έχω καταλάβει, είναι στη μέση της Μιχαήλ Βόδα και προς τα πάνω, προς τον Άγιο Νικόλαο.
H εκεί περιοχή το μόνο καλό που έχει είναι το ζαχαροπλαστείο "Κοσμικόν"
Κατά τα άλλα ναι μεν υπάρχουν και Έλληνες αλλά πήζει από Άραβες και μπόλικο Ανατολικό μπλοκ...
Από μαγαζιά για ψώνια,βράσε όρυζα
Προσωπικά,δεν μου αρέσει...
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.703
Πόντοι
216
Παιδιά, αν και δεν είναι ακριβώς στο θέμα της συζήτησης...Ποιές περιοχές ενδείκνυνται για φοιτητές;
Εννοείται με ενοίκια σε λογικά πλαίσια.
Τα ενοίκια είναι στον Θεό...
Η λύση για φθηνό ενοίκιο είναι είτε μικρό σπίτι,γκαρσονιέρα-δυάρι σε υποβαθισμένη περιοχή όπως η Μιχαήλ Βόδα είτε μακριά από την Αθήνα όπως το Καματερό ή η Παλατιανή...
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
834
Like
2.751
Πόντοι
446
Τα ενοίκια είναι στον Θεό...
Η λύση για φθηνό ενοίκιο είναι είτε μικρό σπίτι,γκαρσονιέρα-δυάρι σε υποβαθισμένη περιοχή όπως η Μιχαήλ Βόδα είτε μακριά από την Αθήνα όπως το Καματερό ή η Παλατιανή...
Πώς θα πάει ο φοιτητής από Καματερό στην σχολή? Εντάξει βγάζει κάρτα φοιτητική με 25€ το μήνα, αλλά θα τρώει καθε μέρα δύο ώρες στο πήγενέλα. Για αυτό οι φοιτητές είναι Ζωγράφου -Ιλίσια ή Αιγάλεω, ενώ όσες έχουν λεφτά του μπαμπά κοιτάζουν Χαλάνδρι - Μαρούσι - Χολαργό.
 

eftyxia07

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2024
Μηνύματα
131
Like
163
Πόντοι
1
Τύπε έχει πολύ σλαβικό μουνί (κυρίως Ρωσία και λίγο Ουκρανία) αν ψήνεσαι... είναι η μικρή Μόσχα της Αθήνας.
Ειναι δίπλα η Συγγρου τα μπουρδελα και παει λεγοντας για αυτο
 

eftyxia07

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2024
Μηνύματα
131
Like
163
Πόντοι
1
Πώς θα πάει ο φοιτητής από Καματερό στην σχολή? Εντάξει βγάζει κάρτα φοιτητική με 25€ το μήνα, αλλά θα τρώει καθε μέρα δύο ώρες στο πήγενέλα. Για αυτό οι φοιτητές είναι Ζωγράφου -Ιλίσια ή Αιγάλεω, ενώ όσες έχουν λεφτά του μπαμπά κοιτάζουν Χαλάνδρι - Μαρούσι - Χολαργό.
Το γαμησες… ποιος φοιτητης παει να μεινει Μαρουσι ; Ειναι αρκετα μακρια
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
834
Like
2.751
Πόντοι
446
Το γαμησες… ποιος φοιτητης παει να μεινει Μαρουσι ; Ειναι αρκετα μακρια
Διάβασε ξανά τι έγραψα και πες μου, αν είχες λεφτά θα ήθελες το παιδί να σπουδάζει μένοντας Κυψέλη/Ζωγράφου/Εξάρχεια ή Μαρούσι μεριά?
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.749
Like
2.803
Πόντοι
456
Το γαμησες… ποιος φοιτητης παει να μεινει Μαρουσι ; Ειναι αρκετα μακρια
οι φοιτητριες παντως..οι πιο πολλες εχουνε γκομενο..απο μαρουσι-κηφισια-πολιτεια..και μενουν εκει τις μισες μερες της εβδομαδας..,βριλλησια μελισσια,πεντελη..εκει μενουνε οι χορηγοι τους..οχι στο αιγαλεω και στη..βοδα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom