Νέα

Κάνναβη, ένα φυτό με πολλά χαρίσματα αλλά απαγορευμένο και προπαγανδισμένο!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 716
  • Εμφανίσεις 46K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Το θέμα μεταφέρθηκε στη Γενική Συζήτηση, έξω από τα οπαδικά..........που το ξεκίνησε μάλλον κατα λάθος ο arxidoulis εκεί.
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
εχετε ακουσει για φυτα Καναβης στα ποια γινεται εμποτισμος και με αλλες ουσιες που τα κανουν ακομα πιο επικινδυνα?
 

Επισκέπτης
Ας ασχοληθεί αυτός ο κάποιος με το τσιγάρο τις διαφημίσεις του και τη νόμιμη ντρόγκα ...το αλκοόλ και με το πως να μάθει τους μικρούς χρήστες του διαδικτύου να το χρησιμοποιούν ώστε να μην παθαίνουν στερητικό όταν δεν είναι μροστά στην οθόνη.
Τι να κλάσει το χασίσι και η κόκα μπροστά στα φράγκα και το μαρκετινγκ των ανωτέρω;;;;;;;;;

Συμβουλή προς τους μικρούς χρήστες: Γι αυτό ρε παιδιά επειδη  τα  ''φράγκα και το μαρκετινγκ των ανωτέρω'' θέλουν να μας κουμαντάρουν εσείς να πίνετε ατελείωτα χασίσι μπας και ανεβείτε μετά κι επίπεδο για τα πιο βαριά ναρκωτικά και να σας κάνουν ακόμη περισσότερο ότι θέλουν οι άνωθεν!
Μάλλον κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι η συζήτηση αφορά το χασίσι. Δεν πειράζει ας υπενθυμίσουμε τον τίτλο ''Ινδικη Κανναβη(χασισι)'' και όχι αλκόολ. Στο θέμα που θα αφορά το αλκκόλ τον καπνό κλπ αν θέλετε θα συζητήσουμε και γι' αυτά.
 
OP
OP
A

arxidoulis

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
335
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Πεστα χρυσοστομε!
 

Επισκέπτης
την πρεζα πολλοι εμισησαν,την φουντα κανεις!!!!
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Μάλλον κάποιοι δεν κατάλαβαν ότι η συζήτηση αφορά το χασίσι. Δεν πειράζει ας υπενθυμίσουμε τον τίτλο ''Ινδικη Κανναβη(χασισι)'' και όχι αλκόολ. Στο θέμα που θα αφορά το αλκκόλ τον καπνό κλπ αν θέλετε θα συζητήσουμε και γι' αυτά.

Δε συμφωνώ μαζί σου φίλε, Αλκοόλ+Χασίσι+Πρέζα+Φρίμπες +...+ ότι μπορεί να θεωρηθεί ως ψυχοτρόπο + τσιγάρο, όλα είναι στο ίδιο πακέτο σερβιρισμένα.

Όταν το '90 από τις αρχές του είχες περιοδικά όπως Νιτρο, Κλικ, 01 να διαφημίζουν από χασίσι μέχρι ότι βάλει ο νους σου με ''παιχνιδιάρικο'' στυλ όπως δοκιμάσαμε εμείς για σας και νιώσαμε έτσι... μη μου λες ότι είναι διαφορετικά κι ότι δεν έχει σχέση η παρένθεση με την προώθηση. Αν δεις τους δείκτες όλοι δείχνουν ότι η ηλικία δοκιμής κατεβαίνει ραγδαία σε 11-14 ετών παιδάκια.

Και το χασίσι είναι εθιστικό ως ψυχοτρόπα ουσία. Έχεις δει χαρμανιασμένο χασικλή που έφαγε πακέτο από το βέρι του;

Δημιουργεί έξη στον εγκέφαλο ειδικά σε ανθρώπους με χαμηλές άμυνες και ως τοξίνη το THC έχει μέρισμα εξαρτώμενο από το ρυθμό χρήσης στην αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού. Όχι όμως σε βαθμό που έχουν δυνατά ή ακόμη και πιο αθώα αντιβιοτικά.
Τώρα το τι προσφέρει σίγουρα έχει θετικά και από ιατρική άποψη ως αναλγητικό σε βαριές ασθένειες και από ενεργειακή επίσης άποψη ως έίδος το οποίο αναπαράγεται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και με λάδι το οποίο έχει ιδιαίτερα μεγάλη θερμαντική αξία.
Ίσως αν επιτρεπότανε η καλλιέργειά του για παραγωγή βιοντήζελ να ξεδιάλυνε λίγο το μύθο κι από αυτή την οπτική γωνία.


 

MasterC

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2005
Μηνύματα
429
Like
8
Πόντοι
1
Μακάρι όλα τα ναρκωτικά ακόμα και το αλκοολ να προκαλόυσαν το κακό που προκαλεί η φούντα....

Δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρός λόγος ανυσηχίας στο θέμα φούντα...Αλλωστε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό Ελληνων και οχι μόνο κάνει συστηματική χρήση και ας είναι παράνομο στη χώρα μας.
 

qook

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
209
Like
1
Πόντοι
1
εγώ έχω μια άλλη θεωρία..

όλος ο κόσμος κάτι πίνει , άλως ηρεμιστικά άλως αλκοόλ άλως χασίς ,,, κάτι πρεπε να πάρεις για να χαλαρώσεις όταν πας σπίτι σου μετά από μια δύσκολη μέρα , ,  εκτός βεβαία εάν έχεις καμιά χαλαρή δουλειά και δουλεύεις πενταμερή και οχτάωρο

εγώ προσωπικά και πολύς κόσμος θέλει να πάει σπίτι του και να χαλάρωση  πίνοντας ένα καλό τσιγαράκι

εάν βεβαία το τσιγαράκι το πίνουμε από το πρωί δεν είναι και ότι καλύτερο(αν και εμένα δεν θα με χαλούσε αν μπορούσα να ο κάνω , )

   
   
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
εγώ έχω μια άλλη θεωρία..

όλος ο κόσμος κάτι πίνει , άλως ηρεμιστικά άλως αλκοόλ άλως χασίς ,,, κάτι πρεπε να πάρεις για να χαλαρώσεις όταν πας σπίτι σου μετά από μια δύσκολη μέρα , ,  εκτός βεβαία εάν έχεις καμιά χαλαρή δουλειά και δουλεύεις πενταμερή και οχτάωρο

εγώ προσωπικά και πολύς κόσμος θέλει να πάει σπίτι του και να χαλάρωση  πίνοντας ένα καλό τσιγαράκι

εάν βεβαία το τσιγαράκι το πίνουμε από το πρωί δεν είναι και ότι καλύτερο(αν και εμένα δεν θα με χαλούσε αν μπορούσα να ο κάνω , )

   
    

+1,1
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Καιρός να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Το να προσπαθούμε ν΄ αποτρέψουμε τη χρήση ινδικής κάνναβης με διάδοση ανακριβειών που αγγίζουν τα όρια της φαιδρότητας, μου θυμίζει τις κωμικοτραγικές προσπάθειες γονιών παλαιάς κοπής, που για να σταματήσει τη χειρονακτική ενασχόληση το βλαστάρι τους, του έλεγαν με ύφος περισπούδαστο και σοβαροφανές ότι η μαλακία προκαλεί τύφλωση και στην καλύτερη θα γεμίσει η τρυφερή τους χούφτα τρίχες.
Πρώτα απ΄ όλα μιλάμε  μόνο για ινδική κάνναβη. Ο αριθμός των ψυχοδραστικών ουσιών είναι μεγάλος. Αφού την κάνουμε που την κάνουμε την κουβέντα σας κάνω ένα γκρουπάρισμα των ουσιών αυτών.
1.Οπιοειδή: όπιο, ηρωίνη, μορφίνη, μεθαδόνη κτλ.
2.Αμφεταμίνες και ουσίες με συμπαθομιμητική (κοκαΐνη) και αμφεταμινική δράση.
3.Ψευδαισθησιογόνα: LSD, ψιλοκυβίνη (μανιτάρια), μεσκαλίνη (peyot, το waiting for the sun των Doors είναι φουλαρισμένο)
4.PCP και συναφείς ουσίες (κεταμίνη και TCP)
5.Κατασταλτικά του ΚΝΣ (Κεντρικό Νευρικό Σύστημα):βαρβιτουρικά, βενζοδιαζεπίνες κτλ.
6.Εισπνεόμενες ουσίες, κυρίως πτητικοί υδρογονάνθρακες και παράγωγα του πετρελαίου (κόλλες, διαλυτικά, βενζίνη, υγρά αναπτήρων, βενζόλιο) 
7.Αλκαλοειδή της ευθάλειας (σκοπολαμίνη, ατροπίνη κτλ.)
Το θέμα μας είναι η κάνναβη. Κάποιος είπε ότι κοκαΐνη και χασίς δεν προκαλούν σωματική εξάρτηση αλλά ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση. Ανακριβές. Η κοκαΐνη είναι από τις πλέον εξαρτησιογόνες  ουσίες και η εξάρτηση δεν είναι μόνο ψυχολογική. Η κάνναβη είναι άλλο κεφάλαιο. Τόσο η εξάρτηση όσο και η στέρηση κάνναβης είναι διαγνωστικά αμφισβητήσιμες. Το  DSM-IV-TR αναγνωρίζει κριτήριο εξάρτησης στην περίπτωση της κάνναβης, είναι όμως καθαρά ψυχολογική, αφού η υποχρεωτική διακοπή της χρήσης της, ακόμα και στους πιο βαρείς χρήστες, δεν παράγει σταθερά κάποιο χαρακτηριστικό σύνδρομο στέρησης σε αντίθεση με την κοκαΐνη όπου μπορεί να έχουμε μέχρι και περιπτώσεις με αυτοκτονικό ιδεασμό. Πληροφοριακά σημειώνω ότι υπάρχει στενή συσχέτιση μεταξύ της πιθανότητας ανάπτυξης εξάρτησης και της οδού λήψης στην κοκαΐνη (ελαττωμένη με τη ρινική χορήγηση και αυξημένη με ενδοφλέβιες ενέσεις και το κάπνισμα της ελεύθερης βάσης της).
Το ανησυχητικό με το όλο θέμα είναι ότι όλοι ψάχνουν για άλλοθι. Οι μεν χρήστες (περιστασιακοί και μόνιμοι) για να φουμάρουν όσο γίνεται πιο απενεχοποιημένα, αυτοί δε που απέχουν για να τους την πουν. Το ερώτημα που τίθεται είναι: Χρειαζόμαστε επιστημονικό άλλοθι για να καταδικάσουμε τη χρήση υποκατάστατων; Δυστυχώς κάποιοι χρειάζονται. Τα υποκατάστατα είναι συμβιβασμός και όσο κι αν θα δυσαρεστηθούν κάποιοι, υποκατάστατα δεν είμαι μόνο οι ουσίες, αλλά και ο αγοραίος έρωτας και οι εικονικές /διαδικτυακές σχέσεις (εφόσον παραμένουν εικονικές και μόνο), σε ένα άλλο επίπεδο φυσικά.
Δεν αμφισβητώ τη δυσάρεστη αναγκαιότητα τέτοιων συμβιβασμών, άλλωστε όλα αυτά σας τα λέει ένας συμβιβασμένος άνθρωπος, που δεν κρίνει, αλλά αποκαλύπτεται κατά το δυνατόν.
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
παν μετρον αριστον....
οποιος μπορει να χει αυτο στο μυαλο του θα περναει παντα καλα...
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
φιλε μπλε αν κανει τοσο μεγαλη διαφορα διαβασε σε παρακαλω το παρακατω και δεν θα χασεις. Ισως μετα απο αυτο να μαθεις και εσυ κατι καινουριο οπως εμαθα και εγω....
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
φιλε μπλε αν κανει τοσο μεγαλη διαφορα διαβασε σε παρακαλω το παρακατω και δεν θα χασεις. Ισως μετα απο αυτο να μαθεις και εσυ κατι καινουριο οπως εμαθα και εγω....
Ενδιαφέρον. Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός και ο Μέγας Βασίλειος δυστυχώς δε με εμπνέουν και δε με καθησυχάζουν γενικά με τα γραφόμενά τους. Ο Χοιροβοσκός θα μπορούσε αλλά δε διακρίνω το προφανές της αναγραφόμενης φράσης του. Έτσι κι αλλιώς όποιο και να είναι το ακριβές θα μείνω στο σημαινόμενο του "Μέτρον άριστον", όπως και ο ημιμαθής λαθoθήρας Στάθης Σταυρόπουλος. Θα με συγχωρέσεις αλλά πάω να πιώ.... Ciao...
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
Ενδιαφέρον. Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός και ο Μέγας Βασίλειος δυστυχώς δε με εμπνέουν και δε με καθησυχάζουν γενικά με τα γραφόμενά τους. Ο Χοιροβοσκός θα μπορούσε αλλά δε διακρίνω το προφανές της αναγραφόμενης φράσης του. Έτσι κι αλλιώς όποιο και να είναι το ακριβές θα μείνω στο σημαινόμενο του "Μέτρον άριστον", όπως και ο ημιμαθής λαθoθήρας Στάθης Σταυρόπουλος. Θα με συγχωρέσεις αλλά πάω να πιώ.... Ciao...

και δεν πας???και γω παω να δω στρουμφακια γιατι με εμπνεουν αφανταστα...
 

yannis

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2006
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Το χασις δεν κανει να το συγχεουμε με τα αλλα ναρκωτικα.
Δεν προκαλει εθισμο στον οργανισμο.
Ειναι κατι το υγιεστατο αν χρησιμοποιηται με συννεση.
Αρκει να μην ξεφευγουμε σε αλλα χημικα ναρκωτικα το χασις ειναι κατι φυσικο(περικες φορες γεννετικα βελτιομενω-βλεπε skunk).
Αν γινεται συνηδητα δεν <<βλαπτει>> και δεν αποβλακωνει ακομα και σε συχνη χρηση αν εχεις και αλλα ενδιαφεροντα ποιο πολυ αποβλακωνει η TV και το net!!
Αυτα αποτελουν προσωπικες πεποιθησεις και σε καμια περιπτωση παροτρηνση η υποδηξη.Δεν περιμενα να διαβασω τοσο απολυτες αποψεις σε ενα ιδιαιτερο site οπος αυτο.
 

Επισκέπτης
Καιρός να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Το να προσπαθούμε ν΄ αποτρέψουμε τη χρήση ινδικής κάνναβης με διάδοση ανακριβειών που αγγίζουν τα όρια της φαιδρότητας, μου θυμίζει τις κωμικοτραγικές προσπάθειες γονιών παλαιάς κοπής, που για να σταματήσει τη χειρονακτική ενασχόληση το βλαστάρι τους, του έλεγαν με ύφος περισπούδαστο και σοβαροφανές ότι η μαλακία προκαλεί τύφλωση και στην καλύτερη θα γεμίσει η τρυφερή τους χούφτα τρίχες.
Πρώτα απ΄ όλα μιλάμε  μόνο για ινδική κάνναβη. Ο αριθμός των ψυχοδραστικών ουσιών είναι μεγάλος. Αφού την κάνουμε που την κάνουμε την κουβέντα σας κάνω ένα γκρουπάρισμα των ουσιών αυτών.
1.Οπιοειδή: όπιο, ηρωίνη, μορφίνη, μεθαδόνη κτλ.
2.Αμφεταμίνες και ουσίες με συμπαθομιμητική (κοκαΐνη) και αμφεταμινική δράση.
3.Ψευδαισθησιογόνα: LSD, ψιλοκυβίνη (μανιτάρια), μεσκαλίνη (peyot, το waiting for the sun των Doors είναι φουλαρισμένο)
4.PCP και συναφείς ουσίες (κεταμίνη και TCP)
5.Κατασταλτικά του ΚΝΣ (Κεντρικό Νευρικό Σύστημα):βαρβιτουρικά, βενζοδιαζεπίνες κτλ.
6.Εισπνεόμενες ουσίες, κυρίως πτητικοί υδρογονάνθρακες και παράγωγα του πετρελαίου (κόλλες, διαλυτικά, βενζίνη, υγρά αναπτήρων, βενζόλιο) 
7.Αλκαλοειδή της ευθάλειας (σκοπολαμίνη, ατροπίνη κτλ.)
Το θέμα μας είναι η κάνναβη. Κάποιος είπε ότι κοκαΐνη και χασίς δεν προκαλούν σωματική εξάρτηση αλλά ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση. Ανακριβές. Η κοκαΐνη είναι από τις πλέον εξαρτησιογόνες  ουσίες και η εξάρτηση δεν είναι μόνο ψυχολογική. Η κάνναβη είναι άλλο κεφάλαιο. Τόσο η εξάρτηση όσο και η στέρηση κάνναβης είναι διαγνωστικά αμφισβητήσιμες. Το  DSM-IV-TR αναγνωρίζει κριτήριο εξάρτησης στην περίπτωση της κάνναβης, είναι όμως καθαρά ψυχολογική, αφού η υποχρεωτική διακοπή της χρήσης της, ακόμα και στους πιο βαρείς χρήστες, δεν παράγει σταθερά κάποιο χαρακτηριστικό σύνδρομο στέρησης σε αντίθεση με την κοκαΐνη όπου μπορεί να έχουμε μέχρι και περιπτώσεις με αυτοκτονικό ιδεασμό. Πληροφοριακά σημειώνω ότι υπάρχει στενή συσχέτιση μεταξύ της πιθανότητας ανάπτυξης εξάρτησης και της οδού λήψης στην κοκαΐνη (ελαττωμένη με τη ρινική χορήγηση και αυξημένη με ενδοφλέβιες ενέσεις και το κάπνισμα της ελεύθερης βάσης της).
Το ανησυχητικό με το όλο θέμα είναι ότι όλοι ψάχνουν για άλλοθι. Οι μεν χρήστες (περιστασιακοί και μόνιμοι) για να φουμάρουν όσο γίνεται πιο απενεχοποιημένα, αυτοί δε που απέχουν για να τους την πουν. Το ερώτημα που τίθεται είναι: Χρειαζόμαστε επιστημονικό άλλοθι για να καταδικάσουμε τη χρήση υποκατάστατων; Δυστυχώς κάποιοι χρειάζονται. Τα υποκατάστατα είναι συμβιβασμός και όσο κι αν θα δυσαρεστηθούν κάποιοι, υποκατάστατα δεν είμαι μόνο οι ουσίες, αλλά και ο αγοραίος έρωτας και οι εικονικές /διαδικτυακές σχέσεις (εφόσον παραμένουν εικονικές και μόνο), σε ένα άλλο επίπεδο φυσικά.
Δεν αμφισβητώ τη δυσάρεστη αναγκαιότητα τέτοιων συμβιβασμών, άλλωστε όλα αυτά σας τα λέει ένας συμβιβασμένος άνθρωπος, που δεν κρίνει, αλλά αποκαλύπτεται κατά το δυνατόν.

Εγω ενα ξερω απο πρωτο χερι.......με μια ενεση μορφινης....ή ενα χαπακι lsd......πηδας ενα 2ωρο τουλαχιστον γεματο-(μην πω κ παραπανω)-χωρις να τελειωνεις...χωρις να καταλαβαινεις το θεο σου....
Η απολυτη ευχαριστηση για καθε γκομενα....
:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

(προς θεου...δν λεω σε καποιον να παει να πιει τπτ για να γαμαει συνεχομενα....απλα αναφερω 2 ουσιες τις οποιες χρησιμοποιησα για πολυ μικρο μεν χρονικο διαστημα...αλλα απεκτησα νομιζω μια αποψη περι των θετικων κ αρνητικων τους...)
 

gothiam

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
και με το βιαγκρα το ιδιο κανεις
 

yannis

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2006
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Για το sex ενα ειναι το απολυτο ναρκωτικο και για τα δυο φυλα.
COCAINE.... οχι μονο απο θεμα στυσης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom