Νέα

ISIL: Ισλαμικό Κράτος του Ιράκ και Λεβάντε.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Egeanboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
229
Πόντοι
86
....Αν πιστέψουμε, μάλιστα, τον ιστοριογράφο των τελευταίων χρόνων της αυτοκρατορίας, τον Δούκα (1400-62), ο «μέγας δουξ» Λουκάς Νοταράς, ο και «γαμβρός» του αυτοκράτορα αυτοκαλούμενος, έφτασε να πει το (διαβόητο πια): «Καλύτερα να δω καταμεσίς στην Πόλη να βασιλεύει τούρκικο σαρίκι παρά τιάρα λατινική» («Κρειττότερόν εστιν ιδέναι εν μέση τη πόλει φακιόλιον βασιλεύον Τούρκων ή καλύπτραν λατινικήν»3). Τραγική ειρωνεία: όταν μπήκε ­ και πώς! ­ το τούρκικο σαρίκι στη «βασιλεύουσα», ο πορθητής Μωάμεθ διάταξε κι εκτελέσανε τον «φιλότουρκο» Νοταρά και τους δυο γιους του… πηγή

νομζω οτι τους γιους του Νοταρα τους γαμησανε πρώτα
ο παλιοπουστας ο Νοταρας θα πιστευε οτι οι βρωμοτουρκοι θα βιαζαν μονο τις κοπελες του λαου
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.526
Like
13.524
Πόντοι
3.656
νομζω οτι τους γιους του Νοταρα τους γαμησανε πρώτα
ο παλιοπουστας ο Νοταρας θα πιστευε οτι οι βρωμοτουρκοι θα βιαζαν μονο τις κοπελες του λαου

Για την Ιστορική Αλήθεια. Ο Νοταράς είχε κάνει συμφωνία με τον Πορθητή, ο οποίος του δήλωσε ότι είχε σκοπό να τον διορίσει διοικητή της Κωνσταντινούπολης. Έδωσε μάλιστα από 1.000 άσπρα σε κάθε μέλος της οικογένειας και την άδεια να πάνε όλοι σπίτι τους. Έλα όμως που το βράδυ της κατάληψης, αφού είχαν πιει κι έρθει στο τσακίρ κέφι,  κάποιος ανέφερε στον Πορθητή ότι ο 14χρονος γιος του Νοταρά ήταν μπουκιά και συγχώριο. Ο Σουλτάνος τον ζήτησε για το χαρέμι του (μεγάλος κωλομπαράς), ο Νοταράς αρνήθηκε και τον πήγαν για αποκεφαλισμό. Σαν τελευταία επιθυμία ζήτησε να σφάξουν μπροστά στα μάτια του το γιο του, το γαμπρό του και τη γυναίκα του, για να μην τους ατιμάσουν.  Οι Οθωμανοί σεβάστηκαν την τελευταία επιθυμία του. Αποκεφαλίστηκαν με τη σειρά που είπε. Νόμισε ότι ήταν σε θέση να κάνει συμφωνία ο φουκαράς. Αυτή όμως είναι συνήθως η μοίρα κάθε προδότη   
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Μετά τις μπουρδες που γραφουν τα θυματα της νεοταξικης προπαγανδας έρχετε η αποχώρηση των αμερικανών που αφήνουν στα κρυα του λουτρού τους Κούρδους καθως και τους ισλαμιστές τρομοκράτες που οι ίδιοι εξόπλιζαν τόσο καιρό. Καλα να παθουν αφου εμπιστεύτηκαν τους νεοταξιτες. Τωρα θα σας γαμαει ο  Ερντογάν και θα παρακαλατε τον Άσαντ και τον Πούτιν να σας σώσει. Η φυσική ισορροπία έρχεται να αποκαταστήσει το δίκαιο.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Αχ ντινε ντινε με τις γεωπολιτικές αναλύσεις σου!!!!
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
Στασε βλακα συριζαιο
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Καλά θα...στάσω!!!! Οι άλλοι ημιτρελλοι που είναι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.329
Κριτικές
1
Like
29.999
Πόντοι
8.006
Για την Ιστορική Αλήθεια. Ο Νοταράς είχε κάνει συμφωνία με τον Πορθητή, ο οποίος του δήλωσε ότι είχε σκοπό να τον διορίσει διοικητή της Κωνσταντινούπολης. Έδωσε μάλιστα από 1.000 άσπρα σε κάθε μέλος της οικογένειας και την άδεια να πάνε όλοι σπίτι τους.
Nα υποθεσω οτι γνωριζεις καποια πηγη γι' αυτες τις ανακριβειες?
Γιατι εγω εχω μελετησει ολη την βιβλιογραφια για την Αλωση και τετοια πραγματα δεν εχω βρει πουθενα
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Όχι ρε πουστη μου....δεν ευχομουν να μου πέσει το τζόκερ?
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Μετά τις μπουρδες που γραφουν τα θυματα της νεοταξικης προπαγανδας έρχετε η αποχώρηση των αμερικανών που αφήνουν στα κρυα του λουτρού τους Κούρδους καθως και τους ισλαμιστές τρομοκράτες που οι ίδιοι εξόπλιζαν τόσο καιρό. Καλα να παθουν αφου εμπιστεύτηκαν τους νεοταξιτες. Τωρα θα σας γαμαει ο  Ερντογάν και θα παρακαλατε τον Άσαντ και τον Πούτιν να σας σώσει. Η φυσική ισορροπία έρχεται να αποκαταστήσει το δίκαιο.

Μεσα εισαι μεγαλε... Μες στο μυαλο μου κιολας... Για μια στιγμη νομιζα οτι το ειχα ποσταρει εγω..... Για να δουμε που θα ξετελεψει το πραγμα. Ολα εδω πληρωνονται.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.526
Like
13.524
Πόντοι
3.656
Nα υποθεσω οτι γνωριζεις καποια πηγη γι' αυτες τις ανακριβειες?
Γιατι εγω εχω μελετησει ολη την βιβλιογραφια για την Αλωση και τετοια πραγματα δεν εχω βρει πουθενα
...Σύμφωνα με μία εκδοχή του Δούκα, ο Νοταράς συνελήφθη σε κάποιο οχυρωμένο Πύργο, όπου και παραδόθηκε καταλαβαίνοντας ότι η αντίσταση είναι μάταιη. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στον Μωάμεθ στο Κοσμήδι. Εκεί κατ' εντολή του σουλτάνου μετέφεραν αφού συνέλαβαν τη γυναίκα του και τα παιδιά του, εκτός των δύο μεγαλύτερων γιων του που είχαν ήδη σκοτωθεί κατά τη διάρκεια των μαχών και μιας κόρης του η οποία είχε φυγαδευτεί πριν την έναρξη των εχθροπραξιών. Ύστερα έτυχε ευνοϊκής μεταχείρισης από τον Σουλτάνο ο οποίος του δήλωσε μάλιστα ότι είχε σκοπό να τον διορίσει διοικητή της Κωνσταντινούπολης. Τους έδωσε μάλιστα από 1.000 άσπρα στον καθένα με την άδεια να πάνε όλοι σπίτι τους.

Την επομένη ο Νοταράς δέχτηκε την τιμητική επίσκεψη του σουλτάνου στην οικία του, όπου έγινε αποδέκτης των τυπικών βασιλικών τιμών εκ μέρους της οικογένειας καθ' οδόν προς τα αυτοκρατορικά ανάκτορα για τον εορτασμό των επινίκιων. Το ίδιο απόγευμα όμως ο Νοταράς αποκεφαλίστηκε μαζί με το γαμπρό του και το μικρότερο γιό του. Kατά την επικρατέστερη άποψη αρνήθηκε να παραχωρήσει οικειοθελώς τον τρίτο και νεώτερο γιο του ηλικίας 14 ετών στο σουλτανικό χαρέμι κατόπιν υπερβολικής οινοποσίας κατά τη διάρκεια της γιορτής. Όλοι οι ευγενείς οι αναφερόμενοι στον κατάλογο που συντάχθηκε κατόπιν αναφοράς του Νοταρά στον Μωάμεθ συνελήφθησαν ή εξαγοράστηκαν από τους δεσμώτες τους αντί χιλίων άσπρων και καρατομήθηκαν τα δε παιδιά τους μοιράστηκαν την τραγική τύχη των γιων του Νοταρά....ΠΗΓ'Η
 

sta4tanakia

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2016
Μηνύματα
3.577
Like
81
Πόντοι
16
Cw2eS5XWgAAL5yv.jpg

102696.jpg


 

sta4tanakia

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2016
Μηνύματα
3.577
Like
81
Πόντοι
16
Επικεφαλής νοσοκόμων από το Χαλέπι είπε πως διαπίστωσε στο πτώμα γείτονά της που είχε οδηγηθεί για «θεραπεία» από τα Λευκά Κράνη στην Τουρκία «μεγάλη πληγή από τον λαιμό έως το στομάχι. Όταν άγγιξα με το χέρι, διαπίστωσα πως όλα έλειπαν από κάτω - δεν είχαν μείνει όργανα».

Σε άλλη συνέντευξη αναφέρεται: «Τα Λευκά Κράνη είχαν διασώσει κάποιον με ελαφρά τραύματα και κατόπιν τον έφεραν πίσω με το στομάχι του ανοικτό και τα κυριότερα εσωτερικά όργανά του να λείπουν».

Η κατάθεση του Σύρου πολίτη Omar al-Mustafa ανέφερε: «Σχεδόν όλοι όσοι συνεργάζονταν με τα Λευκά Κράνη ήταν μαχητές της al-Nusra ή βρίσκονταν σε στενή σχέση με τους τζιχαντιστές. Είχα ζητήσει να συμμετάσχω κι εγώ στην οργάνωση, αλλά μου είχαν πει πως έπρεπε να είχα προταθεί από την al-Nusra».
www.zougla.gr/kosmos/article/eglimata-polemou-apo-simaxous-ton-ipa-sti-siria]https://www.zougla.gr/kosmos/article/eglimata-polemou-apo-simaxous-ton-ipa-sti-siria[/url]
 

sta4tanakia

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2016
Μηνύματα
3.577
Like
81
Πόντοι
16
Ήταν δίκαιο,ανθρώπινο,λογικό,πολιτισμένο
και επετεύχθη,έγινε πράξη

 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.236
Κριτικές
49
Like
22.169
Πόντοι
24.596
:-( :S :S :S
 

Συνημμένα

  • if-isis-comes-to-america-nwould-ou-unite-as-americansan-21608849.png
    if-isis-comes-to-america-nwould-ou-unite-as-americansan-21608849.png
    243,4 KB · Εμφανίσεις: 40

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
229
Πόντοι
86
παπαλα το isis

τελος και επισημα ο πολεμος στην συρια

τα αραβοπακια που μας κατσικωθηκαν ποτε γυριζουν πισω :think:
 

sta4tanakia

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2016
Μηνύματα
3.577
Like
81
Πόντοι
16
Όταν πάψουν απαγορευτούν μκο-μερκελοτόμαρα που τους επιδοτούν
θα πάρουνε το πούλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom