Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
είσαι ο κλασσικός τύπος που περιχαρακώνεται στις απόψεις του, δεν ακούει των άλλων κι από πάνω κατηγορεί τους άλλους ότι δεν τον ακούνε. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ούτε λέξη από το πνεύμα των απόψεών μου, αν και τις έχω γράψει πολύ ξεκάθαρα. Αυτό το 55% βλέπω το έχεις γράψει 5-6 φορές και δεν σου απαντάω γιατί δεν κάθισα καν να το δω αν ισχύει, γιατί ΔΕΝ είναι αυτή η ουσία για μένα. Βαριέμαι όμως να τα ξαναγράφω επειδή δεν τα βλέπεις εσύ. Για το παράδειγμα με τα στρατιωτικά λεωφορεία, γιατί να απαντήσω αφού υπάρχει παραπάνω ποστ μου που λέω ότι αν και έχουν περικοπεί πολλές δαπάνες, υπάρχουν ακόμη μαλακισμένες δαπάνες; Απλώς για να σου κάνω το χατίρι, πες μου επιτέλους τι σημαίνει αυτό το 55%; Με ΑΕΠ 175 δις, έσοδα και δαπάνες κράτους περίπου ισολογισμένα κοντά στα 55 με 56 δις, το 55% ΄τι ακριβώς είναι;

To ΑΕΠ είναι 175 δις.
Ο προϋπολογισμός της ΓΕΝΙΚΗΣ κυβέρνησης (όχι της κεντρικής) είναι 80-90.
Για βγάλε το ποσοστό.
Εκτός κι αν τα λεφτά που διαχειρίζονται οι δήμοι (π.χ.) εσύ δεν τα θεωρείς "κρατικά".

Για να μάθεις μερικά πράματα δε, δες εδώ:

Εκατό σελιδούλες είναι, δεν είναι πολύ πράμα.
Αλλά χρειάζεται λίγη δουλίτσα, αθροίσεις κλπ.
Μην ξεχνάς ότι η παρουσίαση είναι φτιαγμένη από αυτούς που τα διαχειρίζονται. Όχι από ανεξάρτητους ελεγκτές.
 

CaptainM

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2017
Μηνύματα
40
Like
19
Πόντοι
0
Οποιος θελει να χρηματοδοτει καρανικες με πεντοχιλιαρους μισθους και σαρανταπενταχρονους συνταξιουχους με εξαψηφια εφαπαξ η γουστάρει να διοριζεται ολο το σοι και οι γκομενες του καθε βουλευτη στη βουλή η μετακλητοι, η ακόμα να θρεφει τους τυχοδιωκτες ολης της γης που ερχονται εδω για επιδοματικο τουρισμό,  μπορεί να  ζηταει αποδείξεις παντού και φυσικα να δηλωνει ολα του τα εισοδηματα. Εμεις οι υπόλοιποι που δε γουστάρουμε, μπορούμε να ακολουθησουμε άλλη τακτικη .

Οσο για τους δυ που μας κουνανε το δαχτυλο,  πόσοι αραγε στρατιωτικοι - αστυνομικοί δουλεύουν νυκτα η σεκιουριτι, πόσοι καθηγητές κανουν ιδιαίτερα,  πόσοι γιατροί παιρνουν φακελακια, μη μιλήσω για εφοριες, τελωνεία, πολεοδομιες, αγορανομιες κλπ που στα περνουν με το ζορι, η για οσους δουλεύουν δευτερη δουλεια, μαυρα. Ας κοιταξουν την καμπουρα τους πρωτα ολοι αυτοι.



Ωραία τα είπες! :hi:




 

sexybay

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
711
Κριτικές
10
Like
50
Πόντοι
606
Εγω θα δεινω ονομα Αλεξης Τσιπρας
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.815
Κριτικές
1
Like
153
Πόντοι
166
Τι μαλακιες ολα αυτα. Εγω που πηγα δεν ειχε τιποτα.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
To ΑΕΠ είναι 175 δις.
Ο προϋπολογισμός της ΓΕΝΙΚΗΣ κυβέρνησης (όχι της κεντρικής) είναι 80-90.
Για βγάλε το ποσοστό.
Εκτός κι αν τα λεφτά που διαχειρίζονται οι δήμοι (π.χ.) εσύ δεν τα θεωρείς "κρατικά".

Για να μάθεις μερικά πράματα δε, δες εδώ:

Εκατό σελιδούλες είναι, δεν είναι πολύ πράμα.
Αλλά χρειάζεται λίγη δουλίτσα, αθροίσεις κλπ.
Μην ξεχνάς ότι η παρουσίαση είναι φτιαγμένη από αυτούς που τα διαχειρίζονται. Όχι από ανεξάρτητους ελεγκτές.

ρε τύπε, τι θα πει 80-90; 80 με 90 είναι μεγάλη διαφορά. Αν είναι 80, είναι 45,7% του ΑΕΠ, ενώ αν είναι 90, είναι 51,4% του ΑΕΠ. 55% που λες εσύ συνέχεια δεν ειναι κανένα. Αλλά ΟΚ, το 51,4% είναι κοντά σε αυτό που λες. 'Ομως, το 80 και το 90, πώς ακριβώς το βρίσκεις; Π.χ. τα λεφτά που πάνε στους δήμους, που αναφέρεις και για παράδειγμα, σε ποια σελίδα του εγγράφου που παρέθεσες φαίνονται; Γιατί εγώ βλέπω 50 δις έξοδα. Ποιο ποσό αθροίζεται σε αυτά σε ότι αφορά π.χ. τους δήμους;
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
ρε τύπε, τι θα πει 80-90; 80 με 90 είναι μεγάλη διαφορά. Αν είναι 80, είναι 45,7% του ΑΕΠ, ενώ αν είναι 90, είναι 51,4% του ΑΕΠ. 55% που λες εσύ συνέχεια δεν ειναι κανένα. Αλλά ΟΚ, το 51,4% είναι κοντά σε αυτό που λες. 'Ομως, το 80 και το 90, πώς ακριβώς το βρίσκεις; Π.χ. τα λεφτά που πάνε στους δήμους, που αναφέρεις και για παράδειγμα, σε ποια σελίδα του εγγράφου που παρέθεσες φαίνονται; Γιατί εγώ βλέπω 50 δις έξοδα. Ποιο ποσό αθροίζεται σε αυτά σε ότι αφορά π.χ. τους δήμους;

Ρε τύπε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Και όταν συνοδεύεται και από φανατισμό, μας πήρε ο διάολος.

Πήγαινε λοιπόν εδώ:
σελίδα 19, πίνακας 11
και δες τα έσοδα και τις συνολικές δαπάνες.
Και μετά τα ξαναλέμε.

Μπορείς βέβαια να δεις και ό,τι άλλα στοιχεία θέλεις.

Επαναλαμβάνω λοιπόν την ερώτηση μου:

Τα 87.465.000.000 είναι το 53,67% των 175 δις.  Δεν είναι 55% που είπα εγώ, είναι 53,67%.  ΟΚ, γράψε λάθος (μου) κατά 1,33%.
Σε ρωτάω λοιπόν:
ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΟ 54% ΤΗΣ ΣΟΔΕΙΑΣ (αυτό είναι το ΑΕΠ, η συνολική σοδειά της χώρας) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ "ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ"?
Στο "δημόσιο"?
Στον "κρατικό κορβανά"?

Αυτό σε ρωτάω. Γνώμη σε ρωτάω, όχι γεγονότα.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.205
Πόντοι
2.406
να κλεισουν ολα οσα ειναι ακριβα,τα φτηνα ετσι κι αλλιως δεν κοβουν τιποτα  :orchestra:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ρε τύπε, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Και όταν συνοδεύεται και από φανατισμό, μας πήρε ο διάολος.

Πήγαινε λοιπόν εδώ:
σελίδα 19, πίνακας 11
και δες τα έσοδα και τις συνολικές δαπάνες.
Και μετά τα ξαναλέμε.

Μπορείς βέβαια να δεις και ό,τι άλλα στοιχεία θέλεις.

Επαναλαμβάνω λοιπόν την ερώτηση μου:

Τα 87.465.000.000 είναι το 53,67% των 175 δις.  Δεν είναι 55% που είπα εγώ, είναι 53,67%.  ΟΚ, γράψε λάθος (μου) κατά 1,33%.
Σε ρωτάω λοιπόν:
ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΟ 54% ΤΗΣ ΣΟΔΕΙΑΣ (αυτό είναι το ΑΕΠ, η συνολική σοδειά της χώρας) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ "ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ"?
Στο "δημόσιο"?
Στον "κρατικό κορβανά"?

Αυτό σε ρωτάω. Γνώμη σε ρωτάω, όχι γεγονότα.

ρε τύπε, ο πίνακας που δίνεις τώρα έχει ακριβώς το ποσοστό: για το 2012... 46,5%, για το 2013... 49%, για το 2014...49,6, για το 2015... 48,1, για το 2016... 50,2. Τι με παιδεύεις να ψάξω και να κάνω αθροίσματα από έγγραφο 100 σελίδων και μετά κοτσάρεις και μαλακίες περί ημιμάθειας και φανατισμού; Να κάνουμε επίδειξη γνώσεων είναι το θέμα ή να συνεννοηθούμε; Γι' αυτό που ρωτάς, λοιπόν: Είναι προφανές ότι τα νούμερα αυτά διογκώθηκαν τα τελευταία χρόνια λόγω της φορομπηχτικής πολιτικής που μας επιβλήθηκε από τους δανειστές. Το 2007 με 2009, βλέπω ότι ήταν 39-40%. Άρα, μιλάμε όντως για μεγάλα νούμερα που όμως μας έχουν επιβληθεί. Θεωρείς ότι δεν έπρεπε να ακολουθήσουμε τις επιταγές των δανειστών και να κάνουμε του κεφαλιού μας; Αν ναι, είναι άλλη κουβέντα, μιας και πρέπει να δούμε τι συνέπειες θα είχε αυτό (grexit κλπ.). Πάντως υπάρχει κόμμα που να εκφράζει κι αυτήν την άποψη. Όπως κάναμε κυβέρνηση τον ΣΥΡΙΖΑ του κάποτε 3%, μπορούμε να κάνουμε κι αυτό. Όλα τα μεγάλα κόμματα αυτήν τη στιγμή, αυτήν την πολιτική υποστηρίζουν (την επιβεβλημένη). Επίσης σε αυτά τα ποσοστά δεν θα πρέπει να συνυπολογιστεί και η παραοικονομία; Την οποία κάποιο σχολικό βιβλίο αναγάγει σε 30% του ΑΕΠ, ενώ κάπου είδα ότι μια ξένη μελέτη την αναφέρει ως 21%. Αυτή δεν αυξάνει το αληθινό ΑΕΠ, οπότε διαφοροποιεί τα ποσοστά που κουβεντιάζουμε;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Τα 87.465.000.000 είναι το 53,67% των 175 δις.  Δεν είναι 55% που είπα εγώ, είναι 53,67%.  ΟΚ, γράψε λάθος (μου) κατά 1,33%.

Επίσης, ρε τύπε, τι ακριβώς πράξη κάνεις και βγάζεις ότι το 87,47 είναι το 53,67% του 175;
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Επίσης, ρε τύπε, τι ακριβώς πράξη κάνεις και βγάζεις ότι το 87,47 είναι το 53,67% του 175;
Πήρα λάθος νούμερο, του 2007 (πρώτη στήλη). Μ' αυτό βγαίνει το 53,67%.
Ωραία λοιπόν, δεν είναι 55% (που είπα αρχικά, απ' έξω, χωρίς να δω νούμερα), είναι 50%.

Πάμε στο άλλο που λες:
"Μας επιβλήθηκε (η φορολογία) από τους δανειστές".
1) Πόσα από τα 87.465.000.000 (που είναι τα έσοδα του 2016 από φόρους) πήγαν στους δανειστές? Το ξέρεις, ή να στο πω κι αυτό?

2) Μήπως "οι δανειστές" είπαν απλώς: "Όσα ξοδεύετε, τόσα θα μαζεύετε"? (συν κάποιο μικρό πλεόνασμα για να μειώνεται (έστω και πολύ λίγο) το τεράστιο χρέος?

3) Μήπως είναι ορθή η ανωτέρω επιταγή και θα πρεπε να την εφαρμόσουμε μόνοι μας (αντί να δανειζόμαστε ασύστολα)?

4) Μήπως (αν δε μας αρέσει η υπέρμετρη φορολογία) ο μόνος τρόπος να περιοριστεί αυτή ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΠΟΥΝ ΔΑΠΑΝΕΣ (σαν αυτήν των στρ. λεωφορείων)?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΝΤΑΙ?

Να σου πω εγώ γιατί (άλλη μια φορά):

Γιατί "η διοίκηση" (πολιτικοί ηγέτες, μόνιμοι Δ. υπάλληλοι, επίδοξοι Δ. υπάλληλοι και όλοι όσοι προσβλέπουν "στο δημόσιο" για να βιοπορίζονται) ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να μικρύνει η πίτα από την οποία σιτίζονται.

Γιατί αν παύσουν να υπάρχουν τα στρ. δρομολόγια λεωφορείων χίλιοι θα πρέπει να πάνε στα σπίτια τους (και ο ΟΑΣΑ θα χρειαστεί να πάρει μόνο 200 για να καλύψει αυτός τις ανάγκες των στρ. υπηρεσιών με νέα δρομολόγια).

Γιατί αν παύσει να υπάρχει π.χ. ο "Μητροπολιτικός Φορέας Ανάπλασης και Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Αττικής" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσους "υπηρετουν" εκεί θα πρέπει να πανε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει το "Εθνικό Ινστιτούτο Εργασίας και Ανθρώπινου Δυναμικού (Ε.Ι.Ε.Α.Δ.)" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσους "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πανε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει το "Κονιάρειο Ινστιτούτο Εσπεριδοειδών Κορινθίας" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσοι "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πάνε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει ο "Οργανισμός Ασφάλισης Εξαγωγικών Πιστώσεων (Ο.Α.Ε.Π.)" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο)όσοι "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πάνε σπίτι τους. Ως γνωστόν οι εξαγωγείς καμία εξασφάλιση δεν έχουν αν ο ξένος πελάτης τους φάει τα λεφτά (κι ούτε μπορούν να αποκτήσουν), οπότε ο Ο.Α.Ε.Π. δεν κάνει τίποτα (και που υπάρχει). Ξύνονται όλη μέρα όσοι "υπηρετούν" εκεί.

Πόσα ακόμα τέτοια θέλεις να σου πω?

Και επειδή κάτι είπες για την παραοικονομία:
Ναι, βεβαίως υπάρχει. Και προσθέτω:
[size=14pt]ΕΥΤΥΧΩΣ.[/size]






 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Πήρα λάθος νούμερο, του 2007 (πρώτη στήλη). Μ' αυτό βγαίνει το 53,67%.
Ωραία λοιπόν, δεν είναι 55% (που είπα αρχικά, απ' έξω, χωρίς να δω νούμερα), είναι 50%.

Πάμε στο άλλο που λες:
"Μας επιβλήθηκε (η φορολογία) από τους δανειστές".
1) Πόσα από τα 87.465.000.000 (που είναι τα έσοδα του 2016 από φόρους) πήγαν στους δανειστές? Το ξέρεις, ή να στο πω κι αυτό?

2) Μήπως "οι δανειστές" είπαν απλώς: "Όσα ξοδεύετε, τόσα θα μαζεύετε"? (συν κάποιο μικρό πλεόνασμα για να μειώνεται (έστω και πολύ λίγο) το τεράστιο χρέος?

3) Μήπως είναι ορθή η ανωτέρω επιταγή και θα πρεπε να την εφαρμόσουμε μόνοι μας (αντί να δανειζόμαστε ασύστολα)?

4) Μήπως (αν δε μας αρέσει η υπέρμετρη φορολογία) ο μόνος τρόπος να περιοριστεί αυτή ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΠΟΥΝ ΔΑΠΑΝΕΣ (σαν αυτήν των στρ. λεωφορείων)?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΝΤΑΙ?

Να σου πω εγώ γιατί (άλλη μια φορά):

Γιατί "η διοίκηση" (πολιτικοί ηγέτες, μόνιμοι Δ. υπάλληλοι, επίδοξοι Δ. υπάλληλοι και όλοι όσοι προσβλέπουν "στο δημόσιο" για να βιοπορίζονται) ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να μικρύνει η πίτα από την οποία σιτίζονται.

Γιατί αν παύσουν να υπάρχουν τα στρ. δρομολόγια λεωφορείων χίλιοι θα πρέπει να πάνε στα σπίτια τους (και ο ΟΑΣΑ θα χρειαστεί να πάρει μόνο 200 για να καλύψει αυτός τις ανάγκες των στρ. υπηρεσιών με νέα δρομολόγια).

Γιατί αν παύσει να υπάρχει π.χ. ο "Μητροπολιτικός Φορέας Ανάπλασης και Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Αττικής" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσους "υπηρετουν" εκεί θα πρέπει να πανε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει το "Εθνικό Ινστιτούτο Εργασίας και Ανθρώπινου Δυναμικού (Ε.Ι.Ε.Α.Δ.)" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσους "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πανε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει το "Κονιάρειο Ινστιτούτο Εσπεριδοειδών Κορινθίας" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο) όσοι "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πάνε σπίτι τους.

Γιατί αν παύσει να υπάρχει ο "Οργανισμός Ασφάλισης Εξαγωγικών Πιστώσεων (Ο.Α.Ε.Π.)" (υπάρχει, και τους πληρώνει το δημόσιο)όσοι "υπηρετούν" εκεί θα πρέπει να πάνε σπίτι τους. Ως γνωστόν οι εξαγωγείς καμία εξασφάλιση δεν έχουν αν ο ξένος πελάτης τους φάει τα λεφτά (κι ούτε μπορούν να αποκτήσουν), οπότε ο Ο.Α.Ε.Π. δεν κάνει τίποτα (και που υπάρχει). Ξύνονται όλη μέρα όσοι "υπηρετούν" εκεί.

Πόσα ακόμα τέτοια θέλεις να σου πω?

Και επειδή κάτι είπες για την παραοικονομία:
Ναι, βεβαίως υπάρχει. Και προσθέτω:
[size=14pt]ΕΥΤΥΧΩΣ.[/size]

Πρώτον, η παραοικονομία, λοιπόν, πάει το ΑΕΠ στα 215 δις και άρα τα κρατικα εσοδα στο 40%. Άρα, εντελώς άλλα νούμερα.
Δεύτερον, στο φλέγον, εσύ το χαβά σου. ΜΟΝΟ γράφεις κι αγνοείς ό,τι γράφω εγώ. Δεν έγραψα ήδη για μαλακισμένες δαπάνες; Όλα αυτά που λες πρέπει να γίνουν. Από την άλλη, μήπως δεν πρέπει να γίνουν εντελώς απότομα, γιατί δεν είναι και τόσο καλό να βγάλεις στην ανεργία ένα σωρό ακόμη άτομα;  Το ότι δεν έχουν γίνει προσλήψεις τα τελευταία χρόνια είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Πρέπει να γίνουν κι άλλα βήματα, αλλά με αυτούς που μπλέξαμε τώρα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Και η ευθύνη είναι δική μας (του λαού). Όταν έχουμε φάει τη 10ετία του '80, από τον Αντρέα, τόσο παραμύθι με τόσες τραγικές συνέπειες κι έρχεται κάποιος και μας πουλάει ακόμα μεγαλύτερο παραμύθι κι εμείς τον πιστεύομε, ε τότε πιο πολύ φταίμε εμείς, παρά ο παραμυθάς. Το "ευτυχώς που υπάρχει η παραοικονομία" είναι λανθασμένη άποψη, η οποία βέβαια έχω ήδη γράψει πώς εξηγείται να την έχει κάποιος σήμερα, χωρίς καν να ωφελείται άμεσα από την παραοικονομία. Συντηρεί δε μια νοοτροπία στην οποία κυρίως οφείλεται η σημερινή κατάντια της χώρας. Και φυσικά διαιωνίζει αυτήν την κατάσταση. Με δυο λόγια, βλέποντας το θέμα πιο μακροσκοπικά κι όχι κοντόφθλαμα, απόψεις σαν τη δική σου, στερούν από τη χώρα την ελπίδα κάποια στιγμή να ξελασπώσει. Γι' αυτό σου είπα ότι δεν υπάρχει κανένας οικονομολόγος ή κοινωνιολόγος στον κόσμο που θα συμφωνήσει μαζί σου.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
που ακριβως εγκειται- στην ουσια της- η διαφωνια με τον mariath?

Να σου πω εγώ, Chevalier, διότι έχω συναντήσει πολλούς τέτοιους και τους ξέρω πλέον.
Κατά βάθος, ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ μεγάλο κράτος. Είναι "κρατικιστές".
Είναι για δύο λόγους (δεν ξέρω ο συγκεκριμένος σε ποια απ' τις δυο κατηγορίες ανήκει), η μια είναι η "ιδεολογική" κατηγορία (αυτοί που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ στο μεγάλο κράτος, π.χ. οι Κ.Κ.Ε.δες)
και η άλλη (και η πιο επικίνδυνη) είναι η συμφεροντολογική κατηγορία. Αυτοί δηλαδή που γουστάρουν να είναι μεγάλη (όσο πιο μεγάλη γίνεται) η κρατική πίτα, γιατί απ' αυτήν τρώνε.

Εγώ λοιπόν λεω ότι αυτή η πίτα που είναι (όπως φαίνεται στα νούμερα) το 50% της σοδειάς (ΑΕΠ), δηλαδή 80-90δις κάθε χρόνο, έπρεπε να είναι τα μισά: 40-45δις. 25% του ΑΕΠ (και πολύ τους είναι).

Ο georgebest δε συμφωνεί με αυτό. Δεν του αρέσει. Θέλει "πολύ" κράτος.
Και αφού μου βγάλει την ψυχή με αμφισβητήσεις, εντοπισμό μικρολαθών (που βέβαια κάνω, γιατί δεν μπορώ να ανατρέχω σε στοιχεία για κάθε πράμα που γράφω), εκτροπή της συζήτησης σε θέματα (π.χ. Grexit) που καθόλου δεν έχουν σχέση με αυτό το αντικείμενο (το μέγεθος του κράτους), στο τέλος θα βρει (και πάντα θα βρίσκει) κάποιο αφορισμό να υποστηρίζει την (κρατικίστικη) άποψη του.

Δεν είναι κακός συζητητής.
Είναι κακός πολίτης όμως.
Και είναι από "την απέναντι" πλευρά από αυτή που εγώ είμαι.
Αυτή είναι η διαφωνία μας.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Να σου πω εγώ, Chevalier, διότι έχω συναντήσει πολλούς τέτοιους και τους ξέρω πλέον.
Κατά βάθος, ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ μεγάλο κράτος. Είναι "κρατικιστές".
Είναι για δύο λόγους (δεν ξέρω ο συγκεκριμένος σε ποια απ' τις δυο κατηγορίες ανήκει), η μια είναι η "ιδεολογική" κατηγορία (αυτοί που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ στο μεγάλο κράτος, π.χ. οι Κ.Κ.Ε.δες)
και η άλλη (και η πιο επικίνδυνη) είναι η συμφεροντολογική κατηγορία. Αυτοί δηλαδή που γουστάρουν να είναι μεγάλη (όσο πιο μεγάλη γίνεται) η κρατική πίτα, γιατί απ' αυτήν τρώνε.

Εγώ λοιπόν λεω ότι αυτή η πίτα που είναι (όπως φαίνεται στα νούμερα) το 50% της σοδειάς (ΑΕΠ), δηλαδή 80-90δις κάθε χρόνο, έπρεπε να είναι τα μισά: 40-45δις. 25% του ΑΕΠ (και πολύ τους είναι).

Ο georgebest δε συμφωνεί με αυτό. Δεν του αρέσει. Θέλει "πολύ" κράτος.
Και αφού μου βγάλει την ψυχή με αμφισβητήσεις, εντοπισμό μικρολαθών (που βέβαια κάνω, γιατί δεν μπορώ να ανατρέχω σε στοιχεία για κάθε πράμα που γράφω), εκτροπή της συζήτησης σε θέματα (π.χ. Grexit) που καθόλου δεν έχουν σχέση με αυτό το αντικείμενο (το μέγεθος του κράτους), στο τέλος θα βρει (και πάντα θα βρίσκει) κάποιο αφορισμό να υποστηρίζει την (κρατικίστικη) άποψη του.

Δεν είναι κακός συζητητής.
Είναι κακός πολίτης όμως.
Και είναι από "την απέναντι" πλευρά από αυτή που εγώ είμαι.
Αυτή είναι η διαφωνία μας.

φίλε μου, πραγματικά δεν έχεις πάρει μυρωδιά από τις απόψεις μου. Κοντεύω να τα έχω γράψει καμιά 10ριά φορές.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
φίλε μου, πραγματικά δεν έχεις πάρει μυρωδιά από τις απόψεις μου. Κοντεύω να τα έχω γράψει καμιά 10ριά φορές.

Για να μη τα επαναλαμβανουμε λοιπον πολλες φορες και να συνοψισουμε στην ουσια , ξαναρωταω : σε τι διαφωνεις με τα γραφομενα του mariath, στην ουσια τους?
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
εαν το εχετε καταλαβει, τοτε που ακριβως εγκειται- στην ουσια της- η διαφωνια με τον mariath?

τύπε, θέμα συνεννόησης είναι. Ο mariath δεν καταλαβαίνει ποια είναι η ουσία των απόψεών μου και νομίζει ότι διαφωνώ με πράγματα που δεν διαφωνώ και μου κολλάει ταμπέλες που ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που πραγματικά είμαι.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Για να μη τα επαναλαμβανουμε λοιπον πολλες φορες και να συνοψισουμε στην ουσια , ξαναρωταω : σε τι διαφωνεις με τα γραφομενα του mariath, στην ουσια τους?

μα στην δικαιολόγηση της παραοικονομίας ως πράξης αντίστασης
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
τύπε, θέμα συνεννόησης είναι. Ο mariath δεν καταλαβαίνει ποια είναι η ουσία των απόψεών μου και νομίζει ότι διαφωνώ με πράγματα που δεν διαφωνώ και μου κολλάει ταμπέλες που ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που πραγματικά είμαι.

Απο αυτα που διαβαζω, ο mariath, γραφει απολυτως ξεκαθαρα και με σαφηνεια που αφηνει μερικες φορες να φανει και καπως προκλητικη. Πιο σαφως δε γινεται να γραφει ο mariath.
Επισης , προσωπικα τουλαχιστον, δεν μου εχει δοσει εντυπωση οτι δεν καταλαβαινει κατι  η καποια αποψη.
Ωραια λοιπον, για να μην παρεξηγουμε τα οσα, λες, εχεις ολη την δυθνατοτηα να απαντησεις.
Διαφωνεις η οχι με τον mariath ,αν ναι που. Και αφου κολλαει ταμπελες που ουδεμια σχεση εχουν μετο τι πραγματικα εισαι, οριστε λοιπον ξεδιαλυνε τα ολα αυτα και πες μας εσυ : τι πραγματικα εισαι?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Πρώτον, η παραοικονομία, λοιπόν, πάει το ΑΕΠ στα 215 δις και άρα τα κρατικα εσοδα στο 40%. Άρα, εντελώς άλλα νούμερα.
Δεύτερον, στο φλέγον, εσύ το χαβά σου. ΜΟΝΟ γράφεις κι αγνοείς ό,τι γράφω εγώ. Δεν έγραψα ήδη για μαλακισμένες δαπάνες; Όλα αυτά που λες πρέπει να γίνουν. Από την άλλη, μήπως δεν πρέπει να γίνουν εντελώς απότομα, γιατί δεν είναι και τόσο καλό να βγάλεις στην ανεργία ένα σωρό ακόμη άτομα;  Το ότι δεν έχουν γίνει προσλήψεις τα τελευταία χρόνια είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Πρέπει να γίνουν κι άλλα βήματα, αλλά με αυτούς που μπλέξαμε τώρα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Και η ευθύνη είναι δική μας (του λαού). Όταν έχουμε φάει τη 10ετία του '80, από τον Αντρέα, τόσο παραμύθι με τόσες τραγικές συνέπειες κι έρχεται κάποιος και μας πουλάει ακόμα μεγαλύτερο παραμύθι κι εμείς τον πιστεύομε, ε τότε πιο πολύ φταίμε εμείς, παρά ο παραμυθάς. Το "ευτυχώς που υπάρχει η παραοικονομία" είναι λανθασμένη άποψη, η οποία βέβαια έχω ήδη γράψει πώς εξηγείται να την έχει κάποιος σήμερα, χωρίς καν να ωφελείται άμεσα από την παραοικονομία. Συντηρεί δε μια νοοτροπία στην οποία κυρίως οφείλεται η σημερινή κατάντια της χώρας. Και φυσικά διαιωνίζει αυτήν την κατάσταση. Με δυο λόγια, βλέποντας το θέμα πιο μακροσκοπικά κι όχι κοντόφθλαμα, απόψεις σαν τη δική σου, στερούν από τη χώρα την ελπίδα κάποια στιγμή να ξελασπώσει. Γι' αυτό σου είπα ότι δεν υπάρχει κανένας οικονομολόγος ή κοινωνιολόγος στον κόσμο που θα συμφωνήσει μαζί σου.

1) Ναι, να βγουν στην ανεργία αυτοί που λες. Οι άλλοι, οι 1,5εκ. που ήδη βγήκαν, τι είναι δηλαδή, δεν τους γέννησε μάνα αυτούς?
2) Και αφήνω στην άκρη το ότι οι της Ιδ. οικονομίας που βγαίνουν στην ανεργία βγάίνουν και παύουν να παράγουν (διότι κάτι παρήγαγαν εκεί που δούλευαν). Ενώ οι δημόσιοι δεν σταματάνε κάτι που παρήγαγαν. Διότι ΔΕΝ παρήγαγαν (στην πλειοψηφία τους). Απλώς εμισθοδοτούντο. Ο μισθός θα κοπεί, και "η θέση". Όχι η εργασία, γιατί δεν υπήρχε εργασία.
3) Εντελώς απότομα πρέπει να γίνουν. Όπως έκλεισε η ΕΡΤ. Άλλος τρόπος δεν υπάρ4χει.
4) Αν ήμουν στη θέση του ΓΑΠ το 2010 θα έκανα τα εξής τρία:
α) Θα φορολογούσα όλες τις Α.Ε. με 100% επί των κερδών για το 2010. Μηδέν μερίμσατα. Κανένας.
β) Δεν θα πλήρωνα μισθούς (δημοσίου) και συντάξεις για τρεις μήνες. Θα έλεγα στον κόσμο "Λυπάμαι, λεφτά δεν υπάρχουν. Βολευτείτε όπως μπορείτε".
γ) Θα έδιωχνα (μέσα στο τρίμηνο) όσους πρέπει (κλείνοντας υπηρεσίες κλπ), για να εξυγειαινόταν το κράτος. Στην ανεργία (όπως είπες). Θα γλύτωναν όμως οι αλλοι, οι 1,5εκ. που βγήκαν στην ανεργία σιγά-σιγά.
5)Με αυτά τα τρία μέτρα ΔΕΝ θα χρειαζόταν δάνειο από "τις ξένοι". Και σήμερα, 8 χρόνια μετά, η χώρα θα πέταγε (αντί να σέρνεται).
6) "Δεν έχουν γίνει προσλήψεις" είπες? Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις?
7) Συμφωνώ στο "με αυτούς που μπλέξαμε τώρα". Χειρότερα δε γινόταν.
8) Συμφωνώ στο ότι "η ευθύνη είναι του λαού". Πειράζει όμως που εγώ δεν είμαι απ' αυτούς που βοήθησαν? Ε, υπό αυτό το πρίσμα, δεν θεωρώ ότι πρέπει να υφίσταμαι συνέπειες.

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
μα στην δικαιολόγηση της παραοικονομίας ως πράξης αντίστασης

Γιατι λοιπον η παραοικονομια δεν δικαιολογειται ως πραξη αντιστασης, ενω η αλογιστη  σπαταλη πορων και η υπερφολορογηση δικαιολογουνται?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom