Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
δεν παίρνω κι όρκο ότι το είπες. Μπορεί να θυμάμαι ή και να είδα και λάθος. Αν όντως δεν το είπες, σόρυ

Δεν το είπα. Είπα ότι είναι 55%, και τόσο είναι. Αυτό όμως, είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, εκτός πάσης λογικής. Αυτό λέω.

Και το πράδειγμα μου με τα λεωφορεία έκανες σαν να μην το είδες.
Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να σου πω κι άλλα.
Επίσης καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι "κρατιστής". Στο είπαν κι άλλοι.

Αυτό πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας (σαν λαός), την πεποίθηση ότι "το κράτος" είναι κάτι σαν θεός, και τότε τα πράματα θα στρώσουν.
Δεν είναι λοιπόν "η λαμογίστικη νοοτροπία" που φταίει και πρέπει να φύγει, γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Τι εννοείς, ότι αν οι δυο μας συνεταιριστούμε για να κάνουμε μια δουλειά, θα προσπαθήσει ο ένας να ρίξει τον άλλον? Γιατί?
Αυτά (που λες) είναι αντίδραση του κρατικού συστήματος (που δε θέλει να χάσει τα κεκτημένα που κακώς κατέχει και εφαρμόζει) σε οποιαδήποτε προσπάθεια εξορθολογισμού και βελτίωσης πάει να γίνει.
Αλλά είπα:
Η διοίκηση έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι, και θέλει να διατηρήσει αυτή την κατάσταση. Μη έχων (εγώ, και ο καθένας) άλλο τρόπο να αντιδράσω, θα προσπαθώ διαρκώς να μην τους περνάει. Δεν με νοιάζει αν λέγεται φπα, εισφορά, δασμός, φόρος, τέλος, διόδιο, ή όπως αλλιώς θέλουν να το ονομάσουν. Στην ίδια τσέπη μπαίνει, στη δική τους. Ε, θα τους πηγαίνω κόντρα.
Μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό το "55%" πρέπει να πέσει στο 20-25%.
Και να δίνουν λογαριασμό κάθε μέρα, βδομάδα, και μήνα που τα ξόδεψαν.
Όπως κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου.
Που βρίσκεις το παράλογο?

Και δεν απαντάς αν αυτό το 55% εσένα σου φαίνεται λογικό. Στην ερώτηση μου εσύ την έκανες "γυριστή".
;)
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Δεν το είπα. Είπα ότι είναι 55%, και τόσο είναι. Αυτό όμως, είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, εκτός πάσης λογικής. Αυτό λέω.

Και το πράδειγμα μου με τα λεωφορεία έκανες σαν να μην το είδες.
Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να σου πω κι άλλα.
Επίσης καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι "κρατιστής". Στο είπαν κι άλλοι.

Αυτό πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας (σαν λαός), την πεποίθηση ότι "το κράτος" είναι κάτι σαν θεός, και τότε τα πράματα θα στρώσουν.
Δεν είναι λοιπόν "η λαμογίστικη νοοτροπία" που φταίει και πρέπει να φύγει, γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Τι εννοείς, ότι αν οι δυο μας συνεταιριστούμε για να κάνουμε μια δουλειά, θα προσπαθήσει ο ένας να ρίξει τον άλλον? Γιατί?
Αυτά (που λες) είναι αντίδραση του κρατικού συστήματος (που δε θέλει να χάσει τα κεκτημένα που κακώς κατέχει και εφαρμόζει) σε οποιαδήποτε προσπάθεια εξορθολογισμού και βελτίωσης πάει να γίνει.
Αλλά είπα:
Η διοίκηση έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι, και θέλει να διατηρήσει αυτή την κατάσταση. Μη έχων (εγώ, και ο καθένας) άλλο τρόπο να αντιδράσω, θα προσπαθώ διαρκώς να μην τους περνάει. Δεν με νοιάζει αν λέγεται φπα, εισφορά, δασμός, φόρος, τέλος, διόδιο, ή όπως αλλιώς θέλουν να το ονομάσουν. Στην ίδια τσέπη μπαίνει, στη δική τους. Ε, θα τους πηγαίνω κόντρα.
Μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό το "55%" πρέπει να πέσει στο 20-25%.
Και να δίνουν λογαριασμό κάθε μέρα, βδομάδα, και μήνα που τα ξόδεψαν.
Όπως κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου.
Που βρίσκεις το παράλογο?

Και δεν απαντάς αν αυτό το 55% εσένα σου φαίνεται λογικό. Στην ερώτηση μου εσύ την έκανες "γυριστή".
;)

Δεν εχουν καταλαβει οτι το κρατος αποτελει απλα μια επιτροπη διαχειρισης των χρηματων ΜΑΣ για να τα διαχειριζεται για κοινες αναγκες. Τιποτα περισσοτερ, τιποτα λιγοτερο.
Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις η αντιμετωπιση τους ειναι με τα ιδια τους τα οπλα : ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ
 

XPEP

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
373
Κριτικές
15
Like
231
Πόντοι
5.760
Νννννννννναι.
Βεβαια μαλλον το αντιθετο συμβαινει, οι συμπεριφορες αυτες εφεραν την κριση και οχι η κριση τις συμπεριφορες.

Επιτελους και λιγη λογικη
Καλημερα και καλο μηνα
 

XPEP

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
373
Κριτικές
15
Like
231
Πόντοι
5.760
Δεν το είπα. Είπα ότι είναι 55%, και τόσο είναι. Αυτό όμως, είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, εκτός πάσης λογικής. Αυτό λέω.

Και το πράδειγμα μου με τα λεωφορεία έκανες σαν να μην το είδες.
Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να σου πω κι άλλα.
Επίσης καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι "κρατιστής". Στο είπαν κι άλλοι.

Αυτό πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας (σαν λαός), την πεποίθηση ότι "το κράτος" είναι κάτι σαν θεός, και τότε τα πράματα θα στρώσουν.
Δεν είναι λοιπόν "η λαμογίστικη νοοτροπία" που φταίει και πρέπει να φύγει, γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Τι εννοείς, ότι αν οι δυο μας συνεταιριστούμε για να κάνουμε μια δουλειά, θα προσπαθήσει ο ένας να ρίξει τον άλλον? Γιατί?
Αυτά (που λες) είναι αντίδραση του κρατικού συστήματος (που δε θέλει να χάσει τα κεκτημένα που κακώς κατέχει και εφαρμόζει) σε οποιαδήποτε προσπάθεια εξορθολογισμού και βελτίωσης πάει να γίνει.
Αλλά είπα:
Η διοίκηση έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι, και θέλει να διατηρήσει αυτή την κατάσταση. Μη έχων (εγώ, και ο καθένας) άλλο τρόπο να αντιδράσω, θα προσπαθώ διαρκώς να μην τους περνάει. Δεν με νοιάζει αν λέγεται φπα, εισφορά, δασμός, φόρος, τέλος, διόδιο, ή όπως αλλιώς θέλουν να το ονομάσουν. Στην ίδια τσέπη μπαίνει, στη δική τους. Ε, θα τους πηγαίνω κόντρα.
Μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό το "55%" πρέπει να πέσει στο 20-25%.
Και να δίνουν λογαριασμό κάθε μέρα, βδομάδα, και μήνα που τα ξόδεψαν.
Όπως κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου.
Που βρίσκεις το παράλογο?

Και δεν απαντάς αν αυτό το 55% εσένα σου φαίνεται λογικό. Στην ερώτηση μου εσύ την έκανες "γυριστή".
;)

Το οτι θαβεις  τα λακκο των παιδιων - μελλοντικων γενιων το εχει σκεφτει ;
Το οτι καποια στιγμη θα πεσουμε ολοι μαζι  το εχεις σκεφτει ;
«Δυστυχία σου Ελλάς με τα τέκνα που γεννάς...»
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.326
Like
3.237
Πόντοι
506
To λακκο των παιδιών τον θαβουν οι σημερινοι που παρότρυνουν τις αναρχοκαταληψεις, καταργουν τις εκδρομες στα σχολεια στο εξωτερικο, προτρεπουν τους μαθητες ν αφηνουν τις τσαντες στο σχολειο και περνανε αντισυνταγματικα νομοσχεδια για την παιδεια
 

XPEP

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
373
Κριτικές
15
Like
231
Πόντοι
5.760
To λακκο των παιδιών τον θαβουν οι σημερινοι που παρότρυνουν τις αναρχοκαταληψεις, καταργουν τις εκδρομες στα σχολεια στο εξωτερικο, προτρεπουν τους μαθητες ν αφηνουν τις τσαντες στο σχολειο και περνανε αντισυνταγματικα νομοσχεδια για την παιδεια

Ναι σαφέστατα μαζί σου
Αλλά και η  μη καταβολή φόρων εκεί οδηγεί νομοτελειακά
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.326
Like
3.237
Πόντοι
506
Ναι σαφέστατα μαζί σου
Αλλά και η  μη καταβολή φόρων εκεί οδηγεί νομοτελειακά
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο
Με 30% αυξημενους φορους σε σύγκριση με τον μεσο ορο της ΕΕ  δεν υφίσταται φοροδιαφυγη.Κι αυτα που μαζευουν φτανουν και περισσευουν αμα κανουν προσεκτικη διαχειριση.  Τα έχουν προβλεψει ολα τα μουνακια.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Δεν το είπα. Είπα ότι είναι 55%, και τόσο είναι. Αυτό όμως, είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, εκτός πάσης λογικής. Αυτό λέω.

Και το πράδειγμα μου με τα λεωφορεία έκανες σαν να μην το είδες.
Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να σου πω κι άλλα.
Επίσης καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι "κρατιστής". Στο είπαν κι άλλοι.

Αυτό πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας (σαν λαός), την πεποίθηση ότι "το κράτος" είναι κάτι σαν θεός, και τότε τα πράματα θα στρώσουν.
Δεν είναι λοιπόν "η λαμογίστικη νοοτροπία" που φταίει και πρέπει να φύγει, γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Τι εννοείς, ότι αν οι δυο μας συνεταιριστούμε για να κάνουμε μια δουλειά, θα προσπαθήσει ο ένας να ρίξει τον άλλον? Γιατί?
Αυτά (που λες) είναι αντίδραση του κρατικού συστήματος (που δε θέλει να χάσει τα κεκτημένα που κακώς κατέχει και εφαρμόζει) σε οποιαδήποτε προσπάθεια εξορθολογισμού και βελτίωσης πάει να γίνει.
Αλλά είπα:
Η διοίκηση έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι, και θέλει να διατηρήσει αυτή την κατάσταση. Μη έχων (εγώ, και ο καθένας) άλλο τρόπο να αντιδράσω, θα προσπαθώ διαρκώς να μην τους περνάει. Δεν με νοιάζει αν λέγεται φπα, εισφορά, δασμός, φόρος, τέλος, διόδιο, ή όπως αλλιώς θέλουν να το ονομάσουν. Στην ίδια τσέπη μπαίνει, στη δική τους. Ε, θα τους πηγαίνω κόντρα.
Μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό το "55%" πρέπει να πέσει στο 20-25%.
Και να δίνουν λογαριασμό κάθε μέρα, βδομάδα, και μήνα που τα ξόδεψαν.
Όπως κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου.
Που βρίσκεις το παράλογο?

Και δεν απαντάς αν αυτό το 55% εσένα σου φαίνεται λογικό. Στην ερώτηση μου εσύ την έκανες "γυριστή".
;)

είσαι ο κλασσικός τύπος που περιχαρακώνεται στις απόψεις του, δεν ακούει των άλλων κι από πάνω κατηγορεί τους άλλους ότι δεν τον ακούνε. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ούτε λέξη από το πνεύμα των απόψεών μου, αν και τις έχω γράψει πολύ ξεκάθαρα. Αυτό το 55% βλέπω το έχεις γράψει 5-6 φορές και δεν σου απαντάω γιατί δεν κάθισα καν να το δω αν ισχύει, γιατί ΔΕΝ είναι αυτή η ουσία για μένα. Βαριέμαι όμως να τα ξαναγράφω επειδή δεν τα βλέπεις εσύ. Για το παράδειγμα με τα στρατιωτικά λεωφορεία, γιατί να απαντήσω αφού υπάρχει παραπάνω ποστ μου που λέω ότι αν και έχουν περικοπεί πολλές δαπάνες, υπάρχουν ακόμη μαλακισμένες δαπάνες; Απλώς για να σου κάνω το χατίρι, πες μου επιτέλους τι σημαίνει αυτό το 55%; Με ΑΕΠ 175 δις, έσοδα και δαπάνες κράτους περίπου ισολογισμένα κοντά στα 55 με 56 δις, το 55% ΄τι ακριβώς είναι;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
[size=17pt] Δεν εχουν καταλαβει[/size] οτι το κρατος αποτελει απλα μια επιτροπη διαχειρισης των χρηματων ΜΑΣ για να τα διαχειριζεται για κοινες αναγκες. Τιποτα περισσοτερ, τιποτα λιγοτερο.
Στις συγκεκριμενες περιπτωσεις η αντιμετωπιση τους ειναι με τα ιδια τους τα οπλα : ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

από πού το συμπεραίνεις ότι δεν το έχουμε καταλάβει;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Το οτι θαβεις  τα λακκο των παιδιων - μελλοντικων γενιων το εχει σκεφτει ;
Το οτι καποια στιγμη θα πεσουμε ολοι μαζι  το εχεις σκεφτει ;
«Δυστυχία σου Ελλάς με τα τέκνα που γεννάς...»

ρε τύπε, ο λάκκος δεν θάβεται. Ανοίγεται
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Κυριακάτικη εφημερίδα σε πρωτοσέλιδο της σήμερα αναφέρει ότι έρχεται φοροχρονοχρέωση των social media.

Κάποιοι θα το βρούν και αυτό φυσιολογικό.

Ελπίζω να φορολογηθούν βαρύτατα και τα φόρουμ μπας κ ιδρώσει ίσως λίγο το αυτί τους.

Μπήκες στο μπουρδέλα τύπε? Πλέρωνε! Πόσταρες? Πλέρωνε!

Για να  έχεις χρόνο να ποστάρεις μάλλον είσαι αργόσχολος πλούσιος. Άρα? Θα πλερώσεις!
:2funny: :2funny:
Ανέβασες και κριτική ??? Ξηλώσου !!
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.158
Κριτικές
3
Like
1.470
Πόντοι
496
Δεν το είπα. Είπα ότι είναι 55%, και τόσο είναι. Αυτό όμως, είναι εξωφρενικό, απαράδεκτο, εκτός πάσης λογικής. Αυτό λέω.

Και το πράδειγμα μου με τα λεωφορεία έκανες σαν να μην το είδες.
Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα να σου πω κι άλλα.
Επίσης καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι "κρατιστής". Στο είπαν κι άλλοι.

Αυτό πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας (σαν λαός), την πεποίθηση ότι "το κράτος" είναι κάτι σαν θεός, και τότε τα πράματα θα στρώσουν.
Δεν είναι λοιπόν "η λαμογίστικη νοοτροπία" που φταίει και πρέπει να φύγει, γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Τι εννοείς, ότι αν οι δυο μας συνεταιριστούμε για να κάνουμε μια δουλειά, θα προσπαθήσει ο ένας να ρίξει τον άλλον? Γιατί?
Αυτά (που λες) είναι αντίδραση του κρατικού συστήματος (που δε θέλει να χάσει τα κεκτημένα που κακώς κατέχει και εφαρμόζει) σε οποιαδήποτε προσπάθεια εξορθολογισμού και βελτίωσης πάει να γίνει.
Αλλά είπα:
Η διοίκηση έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι, και θέλει να διατηρήσει αυτή την κατάσταση. Μη έχων (εγώ, και ο καθένας) άλλο τρόπο να αντιδράσω, θα προσπαθώ διαρκώς να μην τους περνάει. Δεν με νοιάζει αν λέγεται φπα, εισφορά, δασμός, φόρος, τέλος, διόδιο, ή όπως αλλιώς θέλουν να το ονομάσουν. Στην ίδια τσέπη μπαίνει, στη δική τους. Ε, θα τους πηγαίνω κόντρα.
Μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό το "55%" πρέπει να πέσει στο 20-25%.
Και να δίνουν λογαριασμό κάθε μέρα, βδομάδα, και μήνα που τα ξόδεψαν.
Όπως κάνει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου.
Που βρίσκεις το παράλογο?

Και δεν απαντάς αν αυτό το 55% εσένα σου φαίνεται λογικό. Στην ερώτηση μου εσύ την έκανες "γυριστή".
;)

Ρε τυπε είναι απλά τα πράγματα.
Κάποτε φοροδιεφευγες για να πλουτίσεις.
Τώρα φοροδιαφευγεις για να επιβιώσεις.
Φοροαποφευγοντας αρνεισαι να χρηματοδοτείς την παρασιτοκρατια.Κ είναι
απόλυτο δικαίωμα σου στη τελική.
 

zanman

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2010
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
τα θελει απο παντου ο αλεξακης
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
Ναι, έχεις δίκιο, παράγει το δημόσιο, και παράγει αυτά που λες (και μερικά ακόμα).
Το θέμα είναι ότι (δυστυχώς) αυτή την "παραγωγή" (παιδεία, υγεία, άμυνα, πυρόσβεση, αστυνομία (ασφάλεια), και ό,τι άλλο ο καθένας θεωρεί ότι του παρέχεται την πληρώνουμε ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ από όσο είναι το κόστος της για να παραχθεί. Γιατί παράγεται με "δημοσιοοικονομικά" κριτήρια, και όχι με ΙΔΙΩΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. Παραδείγματα (αν θες) να σου φέρω άπειρα (κακοδιοίκησης, κακοδιαχείρησης, σπατάλης, και ταϊσματος "ημετέρων". Που δεν παράγουν τίποτα, και απλώς εξασφαλίζουν τη διαίώνιση της εξουσίας στους ίδιους άρχοντες.

Κανονικά, φίλε Rififis η αναληψη της εξουσίας θα έπρεπε να είναι μια αγγαρεία, που κανείς δεν θα έπρεπε να θέλει να την κάνει. Όπως ακριβώς γίνεται και στις πολυκατοικίες: Όλοι προσπαθουν να αποφύγουν τη θέση του διαχειριστή. Θα έπρεπε δηλαδή να κυνηγάμε να βρούμε άτομα για να αναλάβουν την κρατική διοίκηση.
Όμως δεν συμβαίνει αυτό, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: ΑΥΤΟΙ κυνηγάνε να πάρουν τέτοιες θέσεις (και διαγκωνίζονται μεταξύ τους). Γιατί συμβαίνει αυτό, έχεις αναρωτηθεί ποτέ?

Έχεις δίκιο σε αυτό και δεν θα διαφωνήσω καθόλου... απλά είμαι αντίθετος στο να ισοπεδώνουμε οτιδήποτε δημόσιο έτσι απλά. Με τον ίδιο τρόπο κάποιος θα μπορούσε να πει πως όλοι οι ιδιώτες και επιχειρήσεις φοροδιαφεύγουν, φοροαποφεύγουν κλπ. κάτι που και πάλι δεν είναι σωστό.
 

souper1

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2018
Μηνύματα
19
Like
2
Πόντοι
0
Από παντού να πάρουν, βέβαια. Μην χάσουν. Και σου λέει μετά αριστερά.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οποιος θελει να χρηματοδοτει καρανικες με πεντοχιλιαρους μισθους και σαρανταπενταχρονους συνταξιουχους με εξαψηφια εφαπαξ η γουστάρει να διοριζεται ολο το σοι και οι γκομενες του καθε βουλευτη στη βουλή η μετακλητοι, η ακόμα να θρεφει τους τυχοδιωκτες ολης της γης που ερχονται εδω για επιδοματικο τουρισμό,  μπορεί να  ζηταει αποδείξεις παντού και φυσικα να δηλωνει ολα του τα εισοδηματα. Εμεις οι υπόλοιποι που δε γουστάρουμε, μπορούμε να ακολουθησουμε άλλη τακτικη .

Οσο για τους δυ που μας κουνανε το δαχτυλο,  πόσοι αραγε στρατιωτικοι - αστυνομικοί δουλεύουν νυκτα η σεκιουριτι, πόσοι καθηγητές κανουν ιδιαίτερα,  πόσοι γιατροί παιρνουν φακελακια, μη μιλήσω για εφοριες, τελωνεία, πολεοδομιες, αγορανομιες κλπ που στα περνουν με το ζορι, η για οσους δουλεύουν δευτερη δουλεια, μαυρα. Ας κοιταξουν την καμπουρα τους πρωτα ολοι αυτοι.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.158
Κριτικές
3
Like
1.470
Πόντοι
496
Οποιος θελει να χρηματοδοτει καρανικες με πεντοχιλιαρους μισθους και σαρανταπενταχρονους συνταξιουχους με εξαψηφια εφαπαξ η γουστάρει να διοριζεται ολο το σοι και οι γκομενες του καθε βουλευτη στη βουλή η μετακλητοι, η ακόμα να θρεφει τους τυχοδιωκτες ολης της γης που ερχονται εδω για επιδοματικο τουρισμό,  μπορεί να  ζηταει αποδείξεις παντού και φυσικα να δηλωνει ολα του τα εισοδηματα. Εμεις οι υπόλοιποι που δε γουστάρουμε, μπορούμε να ακολουθησουμε άλλη τακτικη .

Οσο για τους δυ που μας κουνανε το δαχτυλο,  πόσοι αραγε στρατιωτικοι - αστυνομικοί δουλεύουν νυκτα η σεκιουριτι, πόσοι καθηγητές κανουν ιδιαίτερα,  πόσοι γιατροί παιρνουν φακελακια, μη μιλήσω για εφοριες, τελωνεία, πολεοδομιες, αγορανομιες κλπ που στα περνουν με το ζορι, η για οσους δουλεύουν δευτερη δουλεια, μαυρα. Ας κοιταξουν την καμπουρα τους πρωτα ολοι αυτοι.

ρε τυπε τι να κουνησουν το δαχτυλο..μα αυτοι ειναι οι πρωτοι που φοροαποφευγουν και δε θελουν αποδειξεις.
Οι μονοι που θεωρητικα εχουν οφελος απο τη μη φοροδιαφυγη (καθως το ''ασπρο - φορολογημενο'' χρημα καταληγει τελικα στις τσεπες τους)
ειναι κ οι πρωτοι που δεν ζητουν αποδειξη για να μην χρεωθουν το φπα στην τιμη μια παρεχομενης υπηρεσιας ή προιοντος.
Αλλα καταλαβες...ζηταω τη μη φοροαποφυγη (σαν δ.υ.) αρκει να πληρωνει ο αλλος (δλδ ο μλκ ο ελ. επαγγελματιας)
αμα ειναι να πληρωσω εγω αστο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom