Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.463
Like
11.232
Πόντοι
3.656
γιατί χωρίς θήκη τύπε? :confused:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506
Το ΦΠΑ 24% δεν είναι φορολογία; Το ΕΝΦΙΑ; Οι μαλακίες στα καύσιμα και την ενέργεια; Στα κινητά πληρώνεις φόρο κινητής και στο καπάκι ΦΠΑ.

Για βγάλτε αυτά ή τουλάχιστον να τα κάνεις πιο λογικά και τα ξαναλέμε.

Όταν σε ένα μήνα θες 500€ έξοδα σε φαγητά, ρούχα και υπηρεσίες το ΦΠΑ είναι σχεδόν 100€. Αν ο ΦΠΑ πάει στο 20% τότε μάνι μάνι έχεις εξοικονομήσει ένα 20ρικο το μήνα. Ναι ξέρω ότι δεν είναι πολλά και μπλα μπλα. Αλλά σκέψου πόσοι τέτοιοι φόροι είναι στην καθημερινότητα σου και έχουν μετακυληθεί στην τσέπη σου.

Οι γονείς μας έκαναν περιουσία γιατί ΔΕΝ πλήρωναν τέτοιες μαλακίες. Έπαιρνες ένα χαμηλό μισθό και ζούσες οικογένεια. Γιατί δεν πλήρωνες 2 και 3 φορές το σπίτι σου ούτε τα γαμησιάτικα του ΦΠΑ.
αλλα αντι αλλων...
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.011
Like
1.423
Πόντοι
216
Εντάξει φιλε , θα γινει ceo, στο χίλτον , το ακούσαμε κ αυτο

Φιλε μαθε μια τέχνη να σώσεις το κωλο σου , ο λαντζέρης /ξενοδοχοϋπάλληλος ειναι εργασια για φοιτητές , νέους , να βγάλουν τίποτα έξτρα το καλοκαιρι ή σε διακοπες
Τύπε έχω παράδειγμα παλιού συμμαθητή στα 36 του που δουλεύει Θεσσαλονίκη ρεσεψιόν στον ίδιο εδώ και χρόνια και είναι στο χιλιάρικο. Έξτρα δε το λες. Απ' ότι μου χε πει τον εμπιστευόταν και τον κράτησε. Εγώ τον λέω κωλόφαρδο αφού σε τέτοιες δουλειές γενικά σε θεωρούν αναλώσιμο.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.259
Like
4.420
Πόντοι
1.706
αλλα αντι αλλων...
Έχει βάση αυτό που λέει. Οι έμμεσοι φόροι είναι άδικοι, καθώς επιβάλλονται οριζόντια και επιβαρύνουν υπέρμετρα τα ασθενέστερα εισοδήματα.
20% ή 24% ΦΠΑ έχει μεγάλη διαφορά για κάποιον που παίρνει 700 ευρώ, αλλά όχι τόσο μεγάλη για κάποιον που παίρνει 2000.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.641
Like
2.660
Πόντοι
456
Πολλοί εργαζόμενοι λαμβάνουν >=1000 ευρώ. Το θέμα είναι οτι λόγο βαρύτατης φορολογίας, δηλώνεται ως μηνιαίος μισθός πχ 700 ευρώ και τα υπόλοιπα 300 μαύρα. Αυτός είναι και ένας λόγος που δε θεωρώ 100% αξιόπιστες έρευνες όσον αφορά τα οικονομικά της Ελλάδας. Τα μαύρα που παίζουν είναι πολλά, πάρα πολλά.
Τι εννοείς μαύρα?πάλι η καραμέλα με τα μαύρα?ποια δουλειά πληρώνει μαύρα?μόνο οι πλούσιοι παίρνουν μαύρα γιατροί και έτσι..
 

model49

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2023
Μηνύματα
477
Like
584
Πόντοι
81
ας ριξουν ΧΡΗΜΑ για να βρουν υπαλληλους ! Ενας φιλος θα παει οδηγος στη Μηλο με 1800 το μηνα,πολυ λιγα αν σκεφτεις οτι θα τον εχουν Απικο οταν θελησουν αυτοι !
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.641
Like
2.660
Πόντοι
456
Γαμανε αβερτα ελλεηνιδες τα πακια

IMG_4712.png
Νταξει πολλοί Έλληνες όμως μοιάζουν με πακιδες.άμα έχουνε και μούσια..δύσκολο να πεις τη διαφορά..εγώ έχω δει ελλεινιδες με μαύρους αρκετές φορές.με ράστα μαλλια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Έτσι,και να'ρθουν πάκια
Κανενας δεν θα έρθει Ελλάδα.ολοι Ευρώπη θέλουνε να πάνε..αλλά ο Κούλης βάζει τους μπατσους στα σύνορα και τους κρατάει με το ζόρι..αφού τσιμπάει λεφτά από την Ευρώπη..γα αν μην τους αφηνει να φύγουν..πολλά λεφτά βγάζει η νέα Δημοκρατία με ΜΚΟ και μεταναστες
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.641
Like
2.660
Πόντοι
456
Αμα μενεις Ζεφυρι, ετσι θα σου φαινεται
Τι Ζεφύρι μα ς λες βρε τυπε..εγώ σου λέω τ μισά ελληνακια τα 15,18αμα πας σε κια κανονική περιοχή..είναι σα πακιστανικά..ειδικά άμα έχουνε μούσια και τατουαζ.ειδικα κατι Κρήτη κάτι Ρόδο κάτι παρο
.δεν του ξεχωριζεις..νομίζεις ότι είναι αραβες
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
847
Like
1.291
Πόντοι
206
αλλα αντι αλλων...

Ρε άνθρωπε τι λες; Το ΕΝΦΙΑ τι στον πούτσο είναι;

Πληρώνω φόρο στο εισόδημα μου; ΝΑΙ.
Πληρώνω ρεύμα για το ακίνητο με φόρους; ΝΑΙ
Πληρώνω νερό για το ακίνητο; ΝΑΙ
Πληρώνω ΦΠΑ για τα καύσιμα (πετρέλαιο, ΦΑ, ξύλα); ΝΑΙ

Δεν παίρνει αρκετά το κράτος για το κωλόσπιτο που έχω; Γιατί να πάρει και επιπλέον;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.641
Like
2.660
Πόντοι
456
Ρε άνθρωπε τι λες; Το ΕΝΦΙΑ τι στον πούτσο είναι;

Πληρώνω φόρο στο εισόδημα μου; ΝΑΙ.
Πληρώνω ρεύμα για το ακίνητο με φόρους; ΝΑΙ
Πληρώνω νερό για το ακίνητο; ΝΑΙ
Πληρώνω ΦΠΑ για τα καύσιμα (πετρέλαιο, ΦΑ, ξύλα); ΝΑΙ

Δεν παίρνει αρκετά το κράτος για το κωλόσπιτο που έχω
Το ενφια είναι φόρος περιουσίας..έπρεπε να πληρωνεις πιο πολλά

Όπως στην Αμερική που τα σκανε στο κρατος κανονικα όσοι έχουνε σπίτια
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506
Ρε άνθρωπε τι λες; Το ΕΝΦΙΑ τι στον πούτσο είναι;

Πληρώνω φόρο στο εισόδημα μου; ΝΑΙ.
Πληρώνω ρεύμα για το ακίνητο με φόρους; ΝΑΙ
Πληρώνω νερό για το ακίνητο; ΝΑΙ
Πληρώνω ΦΠΑ για τα καύσιμα (πετρέλαιο, ΦΑ, ξύλα); ΝΑΙ

Δεν παίρνει αρκετά το κράτος για το κωλόσπιτο που έχω; Γιατί να πάρει και επιπλέον;
Βαρυτατη φορολογια;;; σε μυσθωτους;
Για να γραψει καποιος μισθωτος νε καθαρο 1000ρικο ποσο πληρωνει για φορο.
Φορος ΔΕΝ ειναι οι ασφαλιστικες εισφορες δηλ συνταξης και υγειας. Για να δουμε την μεγαλη φορολογιση!:jerking2:
Aλλα αντι αλλων. Ποσο κρατα η εφορεια απο το μισθο ενος μισθοτου, αυτο ρωτησα. Τοσο απλα!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.463
Like
11.232
Πόντοι
3.656
δίκιο έχει λίγα πληρώνεις εσείς που έχετε πρέπει να πληρώνεται περισσότερο όχι να σκούζετε :coffee:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506
δίκιο έχει λίγα πληρώνεις εσείς που έχετε πρέπει να πληρώνεται περισσότερο όχι να σκούζετε :coffee:
κανει πλακα να μη ξερει. Καλα κανεις δεν διαβαζει το εντυπο μισθοδωσιας;;;
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
847
Like
1.291
Πόντοι
206
Το ενφια είναι φόρος περιουσίας..έπρεπε να πληρωνεις πιο πολλά

Όπως στην Αμερική που τα σκανε στο κρατος κανονικα όσοι έχουνε σπίτια

Στο Αμέρικα μεγάλε υπάρχουν άλλες καταστάσεις. Αλλά εκεί που πληρώνεις έχεις και παροχές. Επειδή έχω πολύ στενούς συγγενείς εκεί τα πράγματα ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Πχ το χειμώνα τα εκχιονιστικά ΔΕΝ σταματάνε λεπτό. Τα χάλια μας δεν υπάρχουν εκεί. Στα κατσικοχώρια της Μοντάνα και της Ντακότα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά στις μεγάλες πόλεις πληρώνεις και έχεις ανταπόδοση. Εδώ πληρώνω σκατά και να μη σχολιάσω.

Ο γείτονας μου έχει το πατρικό του που είναι μισοερειπωμένο. Το πεζοδρόμιο πλέον ΔΕΝ υπάρχει από τα μπάζα και κοντεύει να φτιαχτεί Εθνικός Δρυμός από τα χορτάρια που έχουν φυτρώσει. Πάνε ΤΡΙΑ χρόνια από τότε που έπεσε ο τοίχος και το θυμάμαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ διότι πήγαινα σε κηδεία και τα κεραμίδια μου γρατζούνισαν το φτερό του αυτοκινήτου.

Για πες μου πανέξυπνε τι ακριβώς φόρο πρέπει να πληρώσω; Πεζοδρόμιο ΔΕΝ έχω. Θέση παρκαρίσματος ΔΕΝ έχω. Υγειονομική βόμβα είναι το μέρος με τα ποντίκια και τις κατσαρίδες. Αλλά το ΕΝΦΙΑ ήρθε. Γιατί δεν πας σε μια πόλη της Αμερικής να τα κάνεις αυτά; Να βγάλεις πχ τα σκουπίδια μέρα που ΔΕΝ περνάει το απορριμματοφόρο. Ή το χειμώνα να μην καθαρίσεις το πεζοδρόμιο σου από το χιόνι. Να δεις τη γλύκα.

Aλλα αντι αλλων. Ποσο κρατα η εφορεια απο το μισθο ενος μισθοτου, αυτο ρωτησα. Τοσο απλα!

Δεν ξέρω γιατί η κατάσταση είναι μπουρδέλο. Εγώ ξέρω πως πληρώνω σαν μαλάκας και ΕΝΦΙΑ και φόρο. Γιατί πληρώνω δεν ξέρω. Κάνω κάτι λάθος; Γιατί από τα γραφόμενα σου συμπεραίνω πως οι μισθωτοί δεν πληρώνουν τίποτα και είμαι η εξαίρεση.

Τα ίδια τράβαγε και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου. Μέχρι που αρχίσαμε να αμφισβητούμε το λογιστή μας. Απευθυνθήκαμε σε φίλο εφοριακό ο οποίος μας είπε πως είναι "γάτα με πέταλα". Άλλοι λογιστές λιγότερο καταρτισμένοι θα μας έβγαζαν διπλάσιο φόρο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom