Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.865
Πόντοι
6.585
ο τουρισμος λογικα δεν βρισκει κοσμο . Ζητανε κοσμο να δουλευει 7 στα 7 (το οποιο ειναι μαλλον παρανομο) και να παιρνουν 1200€ . Οι νεοι πολυ λογικα θελουν τουλαχιστον 2000€ ωστε να γυρισουν πισω με 2-3000€ να περασουν ενα διμηνο .

Πολλα παιδια το κανουν μια σεζον , τους φευγει ο τακος , γυρνανε σπιτια τους και σε 2 μηνες ειναι αφραγκοι . Γιατι να ξαναπανε; Για την εμπειρια; Το ζήσανε . Οσοι εμειναν ευχαριστημενοι ξαναπανε .

Φταινε και οι "επιχειρηματιες" που νομιζουν οτι εχουμε 80% ανεργια και θα παρακαλαει ο κοσμος να βρει δουλεια . Στερεψε καποια στιγμη η δεξαμενη των κοροιδων .

υγ Εχω ενα φουρνο κοντα μου που φερνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ καινουργιο προσωπικο . Τον εκοψα για απατεωνα και δεν ξαναπάτησα.
Να πω και 'γώ την παπαριά μου σε όλα όσα ακούγονται, κάποιοι έχουν σχέση με τον τουρισμό κ κάποιοι όχι..

1. Ξέρει κανείς από όσους τσαμπουνάνε δεξιά κ αριστερά ότι τους κατέβει, ποιος είναι ο βασικός μισθός, βάση συλλογικής σύμβασης εργασίας ? Μιλάμε για 8ωρο, 5μερη εργασία.

2. Όταν ένα δωμάτιο για το προσωπικό κοστίζει από 3.000 μέχρι 5.000 την σαιζόν, σε νησί, το κόστος αυτό δεν το επωμίζεται κάποιος ? (σίγουρα όχι ο εργαζόμενος). Με δεδομένο ότι σε ένα δωμάτιο θα μείνουν το πολύ 2 άτομα, ας υπολογίσουμε το κόστος ανά άτομο (υπολογίστε 4 μήνες σεζόν το πολύ, μόνο Κρήτη, Ρόδος, Μύκονος κ Σαντορίνη έχουν 6μηνη σαιζόν κ εκεί τα σπίτια κοστίζουν περισσότερο.

3. Κανείς από τους επαγγελματίες δεν μπορεί να έχει ανασφάλιστο προσωπικό, πλης συγκεκριμένων εξαιρέσεων (κάποιοι τα θέλουν μαύρα γιατί έχουν κ αλλά εισοδήματα). Οι έλεγχοι είναι αυστηροί κ καλά κάνουν (έχω βιώσει απίστευτα σκηνικά σε ελέγχους του ΙΚΑ σε εστιατόρια σε νησιά, που μπούκαραν στην ώρα αιχμής, σε κουζίνες, αποθήκες κλπ)...

4. Κάνεις δεν κάνει λόγο για τα επιδόματα: ανηψιά μου (φοιτήτρια) πέρυσι με 3 μήνες δουλειά σε υποδοχή, κατάφερε κ πήρε επιδόματα άδειας κ Χριστουγέννων (ένα μισθό ακόμη) και ανεργία για 3 μήνες (με 105 ένσημα αντί 80-85 που έπρεπε να πάρει κανονικά.. μισθός 1200 για 7/7. Αν υπολογίσει κανείς επιδόματα + ανεργία συνολικά με 3μιση (στην ουσία 13 εβδομάδες δουλειά) πήρε συνολικά περισσότερα από 5.0000 ευρώ καθαρά. Ύπνο, φαγητά δεν πλήρωνε μια... Μόνο αν έβγαινε έξω σε μπαρ, ξόδευε χρήμα.

Προς θεού δεν λέω ότι όλοι οι εργαζόμενοι είναι στις ίδιες συνθήκες. Έχω σκηνικά υπόψην μου σε ISOBOX, με 4 άτομα μέσα κλπ.
Αλλά γνωρίζω και περιπτώσεις που πολλοί θέλανε να φέρουνε τσάμπα διακοπές ξαδέρφες, μανάδες, φίλους κολλητούς, στο τσάμπα και όταν δεν γίνονταν αυτό, τότε στράβωναν με τους ιδιοκτήτες..

Επίσης έχω υπόψην μου νεαρούς (από φοιτητές μέχρι 30 ετών) που έχουν εποχιακή δουλειά σε ταβέρνες, με δουλειά 7/7 που παρακαλάνε να πάνε γιατί "τσιμπάνε" το λιγότερο 60 μέχρι 80 ευρώ tips την ημέρα για 5+ μήνες. Ούτε ρολόοι κοιτάνε, ούτε τίποτα .. Μόνο να τους κολανε ένσημα.. Και στο τέλος της
σεζόν να έχουν πάρει πακέτο (μισθοί, tips, ανεργία, επιδόματα) κάνα 20.000. Δεν λέω, ξεκωλομα στην δουλειά αλλά δείτε ποσά χρήματα πέρνει ένας απλός υπάλληλος σε μια τράπεζα που έχει βγάλει και υποτίθεται ένα Πανεπιστήμιο, ή ένας υπάλληλος σε μια εταιρία courier που ειναι χειμωνα καλοκαίρι όλη μερα στους δρομους κ την κίνηση και αγοράζει και τον καφέ του κ το φαγητό του μέσα στην ημέρα..

Εν κατακλείδι: μην τα θέλουμε όλα δικά μας.. Σίγουρα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές οι κακοί κ οι καλοί επαγγελματίες. Το καλό κ το κακό προσωπικό. Απλά έχω την αίσθηση ότι η σημερινή γενιά των 20-25ρηδων, δεν αντέχει στην πίεση και το στρες για αυτό κ προτιμούν να μείνουνε στην απέξω.

Θεωρώ ότι η ελεύθερη αγορά διορθώνει από μόνη της τα πράγματα..

Υ.Σ.: Και κάτι τελευταίο .. "ακούγεται" ότι 55-60 καταλύματα στην Χαλκιδική δεν άνοιξαν φέτος λόγω έλλειψης προσωπικού.. Food for thought..
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.410
Κριτικές
8
Like
11.236
Πόντοι
3.786
Δε γενικεύω ,υπάρχουν καλοί και κακοι επιχειρηματίες, καλοί και κακοί εγαζόμενοι.
Επειδή η συζήτηση γίνεται για αυτούς που δε βρίσκουν προσωπικό και επιχειρήσεις που δεν ανοίγουν λόγω έλλειψης προσωπικού:

- Τα καλά στελέχη τα έχεις από κοντά, τους δίνεις καλούς μισθούς για να μη φύγουν. Είτε είναι F&B Managers ,είτε κηπουροί.
- Λαμόγια εργοδότες συνήθως κλείνουν τις επιχειρήσεις τους, επειδή σκέφτονται μόνο πόσα θα βγάλουν χωρίς να ξέρουν τη δουλειά. Κατά κανόνα είναι τεμπέληδες και δε μπορούν να ανταγωνιστούν τα υπόλοιπα μαγαζιά.
- Λαμόγια υπάλληλοι επίσης υπάρχουν. Είτε αυτοί που αλλάζουν δουλειά συνέχεια ,είτε στην ίδια δουλειά αλλάζουν προορισμό ,οπότε πούτσα τους η επιχείρηση. Όσα και να τους δίνουν πάνε χαμένα, αφού δεν έχουν καμία διάθεση να δουλέψουν ή να δίνουν καλή εικόνα για να προσληφθούν ξανά. Συνήθως βέβαι και οι ίδιοι δουλεύουν για ό,τι αμοιβή να 'ναι και έτσι βρίσκουν δουλειά. Οι καλοί είναι αυτοί που είτε μένουν στην περιοχή, είτε είναι στο ίδιο πόστο χρόνια.
- Αν ένας εργαζόμενος (νέος ή όχι) μπορεί να βρει στον τόπο του δουλειά, γιατί να πάει αλλού; Μόνο αν τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα ή αν θέλει να ζήσει την εμπειρία. Άρα ο άνεργος απο τα Γρεβεννά γιατί να πάει στη Σέριφο να απλώνει ξαπλώστρες στην παραλία για 800 ευρώ; Υπάρχει λόγος;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.258
Like
21.204
Πόντοι
5.506
Το να με βάζει και να με βγάζει από την ''ignore list'' είναι το χόμπι του

την δεδομένη στιγμή με έχει πάλι στη λίστα επειδή είχα κάτι αμφιβολίες για τα μανικετόκουμπα που κάνουν 1Κ το καθένα :tooth:
Aπορω πως αντέχεις τέτοια απώλεια. :confused:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.258
Like
21.204
Πόντοι
5.506
Άμα στήσεις κωλο στη Μύκονο , θα παρεις 6 , ρωτα τη λουγκρα το Barock
Προσπαθώ να θυμηθώ αν με παρακαλουσες κάποτε να σε γαμησω και δεν το έκανα και γι αυτό έμεινες κακιασμενη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

όλοι οι μεγιστάνες του πλούτου είναι εκκεντρικοί :tooth:
Που να δεις κάτι άφραγκους Ωνασηδες πως έχουν καταντήσει να κλαίνε όλη μέρα στα φορα :confused:
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
424
Κριτικές
1
Like
788
Πόντοι
81
Αν δεν ειχα δουλεια θα γινομουν οδηγος νταλικας, νομιζω ψαχνουν στην Β Ευρωπη. Ουτε να σου σπαν τα αρχιδια, ουτε ιδιαιτερες ευθυνες, ουτε γλωσσα

Προσπαθώ να θυμηθώ αν με παρακαλουσες κάποτε να σε γαμησω και δεν το έκανα και γι αυτό έμεινες κακιασμενη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Που να δεις κάτι άφραγκους Ωνασηδες πως έχουν καταντήσει να κλαίνε όλη μέρα στα φορα :confused:

Από τη φωτο σου , στο site , ειναι προφανές οτι ο καθενας μας , θα συμπαιράνει οτι εισαι ΛΟΥΓΚΡΑ με ΛΟΦΙΟ
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.030
Πόντοι
10.411
Η Τούνη είναι αυτοδημιούργητη και πανέξυπνη
JSqv0be.png
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.258
Like
21.204
Πόντοι
5.506
Από τη φωτο σου , στο site , ειναι προφανές οτι ο καθενας μας , θα συμπαιράνει οτι εισαι ΛΟΥΓΚΡΑ με ΛΟΦΙΟ
Aρα από τη φωτό σου μπορώ κάλλιστα να συμπεράνω ότι είσαι το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
9
Like
2.165
Πόντοι
736
ψαχνω δουλεια για σεζον θελω 5 χιλιαρικα τον μηνα τσεπη
1) Κόψε το Στοίχημα :confused:
2) Γίνε κολλητός με αυτόν που πετάει 1400αρια λες κι είναι κυβικά αυτοκινήτου, λογικά θα σε βολέψει κάπου αν υπάρχει bou αλληλεγγύη μέσα του :confused:
 

Συνημμένα

  • IMG_3711.jpg
    IMG_3711.jpg
    133,3 KB · Εμφανίσεις: 13

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.178
Κριτικές
3
Like
1.344
Πόντοι
566
Εν κατακλείδι: μην τα θέλουμε όλα δικά μας.. Σίγουρα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές οι κακοί κ οι καλοί επαγγελματίες. Το καλό κ το κακό προσωπικό. Απλά έχω την αίσθηση ότι η σημερινή γενιά των 20-25ρηδων, δεν αντέχει στην πίεση και το στρες για αυτό κ προτιμούν να μείνουνε στην απέξω.

Μένει απ' έξω διότι συνυπολογίζει τις οικογενειακές παροχές.

Έχει εθιστεί στο εύκολο χρήμα και απαξιώνει σχεδόν όλες τις εργασίες, πλην καλλιτέχνης, ινφλουεσερ, αθλητής.

Ο 20αρης με δώρο iphone15 από τους γονείς, δεν μπορεί να εργαστεί για δουλειά κάτω των 1.200 ευρώ.....
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
264
Κριτικές
19
Like
1.037
Πόντοι
371
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με αυτό. Η Τούνη ξεκίνησε από το μηδέν με όπλο μια καλή εμφάνιση.
Επειδή έχει τύχει να τη δω από κοντά στην Παραλία στη Σαλούγκα , ΟΚ, ωραία γυναίκα είναι αλλά, αν βγεις ένα Σάββατο στη Σαλονίκη θα δεις και αρκετές καλύτερες. Και έχει net worth >3M ευρώ στα 30 της.
Δε ξέρω πολλές και πολλούς που να το έχουν καταφέρει αυτό.
Προφανώς κόβει η κοπέλα.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.006
Like
3.827
Πόντοι
456
υπάρχουν δουλειές με 5Κ για τη σεζόν παίκτη ,μην τα παρατάς. Θα σε γαμάνε ξένοι πελάτες που θέλουν αγοράκια. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, τα λεφτά είναι καλά, μαύρα και ελαστικό ωράριο.
... ελαστική κωλοτρυπίδα θέλει !
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.030
Πόντοι
10.411
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με αυτό. Η Τούνη ξεκίνησε από το μηδέν με όπλο μια καλή εμφάνιση.
Επειδή έχει τύχει να τη δω από κοντά στην Παραλία στη Σαλούγκα , ΟΚ, ωραία γυναίκα είναι αλλά, αν βγεις ένα Σάββατο στη Σαλονίκη θα δεις και αρκετές καλύτερες. Και έχει net worth >3M ευρώ στα 30 της.
Δε ξέρω πολλές και πολλούς που να το έχουν καταφέρει αυτό.
Λες ότι είναι πανέξυπνη
Αν δεν το ξέρεις,είναι δασκάλα και ποστάρει μλκς όπως αυτό πιο πάνω.Και άλλες πολλές,αν ήταν σοβαρή και έξυπνη δεν θα την κορόιδευε/έκραζε κανείς.
Ποια εμφάνιση?Ένα σώμα ωραίο έχει μόνο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom