Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 23 άτομα (2 μέλη και 21 επισκέπτες)

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
423
Πόντοι
281
Τις σπουδές τις παράτησες λόγω τεμπελιάς. Ένα αυτό. Ετσι έκανα κ εγώ τότε. Χωρίς εξειδίκευση πας πιάνεις δουλειά με μια άδεια ΚΕΚ σε δύο μήνες και ταυτόχρονα κάνεις τα χαρτιά σου ΑΣΕΠ, βγαίνουν και προκυρήξεις συνέχεια. Αλλιως βύσμα ιδιωτικά. Εν κατακλείδι θα εργαστείς. Όταν όμως κάθεσαι στο μπάνιο με βγάζεις σελφι και με πετάς και τη λεκάνη στα αριστερά σα τον μακαρίτη τον Αζιζ, μη περιμένεις χαΐρι. Είσαι και ριλέντλες πανάθεμα σε.
Ποιας τεμπελιας ρε φιλε???Με ξερεις και απο χθες και εισαι τοσο σιγουρος...???Σε ιδιωτικο κολεγιο ημουν όποτε καταλαβαινεις για τι ακριβεια μιλαμε...Και εγω και οι γονεις μου διναμε σε αυτους τους νεοταξιτες για περιπου 3 με 4 χρονια καπου στα 3,5 χιλιαρικα!Καποια στιγμη απο ενα σημειο και επειτα δεν εβγαινε το πραγμα...Ενταξει ειμαστε???Θες και αλλες λεπτομερειες???Που θα με ειρωνευτεις κιολας παλιομαλακα...Κοιτα λιγο τη ζωη σου καλυτερα για να μη σου πω τιποτα χειροτερο.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.248
Like
1.993
Πόντοι
216
Άμα είναι προκοπή να δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα να παίρνεις 900 ευρώ και να δίνεις 500 ενοίκιο τοτε καλύτερα να ζω με επιδόματα και στο πατρικό μου σπίτι ...η εκμετάλλευση και η μιζέρια των εργαζομένων δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να νιώθουν και τιμή από πάνω

Ακριβώς. Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό. Εξού και τα πολλά επιδόματα δεν ευνοούν την αγορά εργασίας.

Φαίνεται πια.
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
423
Πόντοι
281
Τεμπελης μια φορα δεν ημουνα ποτε.Και στο σπιτι εγω τσονταρω μερικες φορες για να εχουμε εστω ενα γαμημενο κομματι ψωμι...Ακου εκει τεμπελης...Και το λεει και με σιγουρια...Τι να πω ρε πουστη εδω μεσα!Δε γαμιεστε λεω εγω καλυτερα...
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
771
Like
1.099
Πόντοι
206
Ποιας τεμπελιας ρε φιλε???Με ξερεις και απο χθες και εισαι τοσο σιγουρος...???Σε ιδιωτικο κολεγιο ημουν όποτε καταλαβαινεις για τι ακριβεια μιλαμε...Και εγω και οι γονεις μου διναμε σε αυτους τους νεοταξιτες για περιπου 3 με 4 χρονια καπου στα 3,5 χιλιαρικα!Καποια στιγμη απο ενα σημειο και επειτα δεν εβγαινε το πραγμα...Ενταξει ειμαστε???Θες και αλλες λεπτομερειες???Που θα με ειρωνευτεις κιολας παλιομαλακα...Κοιτα λιγο τη ζωη σου καλυτερα για να μη σου πω τιποτα χειροτερο.
Kai τι σπούδασες ?
Ηλεκτρολόγος ?
ή κάτι άλλο ?

Ξέρω και κάτι πληροφορικάριους, ΤΕΙ Αρτας
Διπλωματική σε δίκτυα υπολογιστών, copy paste, δεν είχανε ποτέ βάλει καλώδιο.
Τζάμπα πληρώνανε οι γονείς, τζάμπα σπουδάζανε τα παιδιά, 4 χρόνια χαμένα.
Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496
Με τι λεφτα θα πας ομως στο εξωτερικο?Αν δεν καταφερεις να στεριωσεις για ενα καλο διαστημα στην ιδια σου τη χωρα,με τι προοπτικες θα πας σε αλλη χωρα?Χρειαζεσαι δυνατο κομποδεμα για να φυγεις εξω γενικα...Δεν ειναι απλη υποθεση!Δουλευω εστιαση με καθηκοντα αποθηκαριου καβας και ξερω πως εχουν τα πραγματα.Η κατασταση ειναι το λιγοτερο τραγικη...
αν στην ελλαδα θες ενα χερι και ενα ποδι για να δουλεψεις στον τουρισμο στο εξωτερικο δουλευεις και αναπηρος...

κανενα κομποδεμα αφου θα μενεις στο διαμερισμα που πληρωνει ο εργοδοτης, αντι να μενεις σε ημιυπογεια τρωγλη στο νησι μαζι με αλλους 2....

για ρωτηστε και κανεναν που να εχει φυγει...

γνωστη μου περυσι πηγε αυστρια για 3 μηνες (για καλοκαιρι μονο) εβγαλε 10.000 (μαζι με τα τιπς νομιζω επαιρνε μισθο 2500/2800 καθαρο 5ημερο 8ωρο) και ξαναγυρισε αθηνα (που στους υπολοιπους 9 μηνες του χρονου δε φτανει τα 10.000

απλα ειναι επιλογες μη χασεις την ελλαδα....

δυστυχως ο τουρισμος οταν εισαι του κλαδου μονο στην ελλαδα δεν εχει μελλον.... 1000 φορες κυπρο
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
423
Πόντοι
281
Σκασε βρε μύξα... δημόσιο πανεπιστήμιο/ΤΕΙ γιατί δε πέρασες; Πανελλήνιες γιατί δεν ξαναέδωσες; ΚΕΚ γιατί δε πήγες ως τώρα να πάρεις μια άδεια σεκιουριτι ή ξενοδοχεία να πας να δουλέψεις; δημόσιο ΙΕΚ γιατί δε δοκίμασες; δηλαδή οι γονείς σου οι φουκαράδες κόβανε απ το μερτικό τους για να πας στο κολλέγιο να περάσεις δύο μαθήματα και μετά τι; πτώχευσαν; άμα ήθελες θα έπιανες δουλειά να τους βοηθήσεις ενώ σπουδάζεις. Εγώ λέω σταμάτα να γίνεσαι ρεζίλι, τράβα βρες μια δουλειά, και δύο και τρεις, αναλόγως, και άσε τις βίζιτες, γιατί αν μάθουν οι δικοί σου ότι τριγυρνάς εδώ με το τσουτσούνι σου θα κάτσεις τιμωρία για κάνα μήνα. Άιντε αγόρι μου... που έχεις και άποψη.
Το ξερουν οτι πηγαινω με βιζιτες ανοητε...24 ειμαι,οχι 15.Και ναι εβαζα και εγω απο το δικο μου το κομποδεμα για να βγαινουν τα διδακτρα...Δε παρασιτω εις βαρος κανενος οσο και αν αυτο σε ενοχλει.Αλλά τετοια ποσα πλεον κανεις απο το οικογενειακο μου περιβαλλον δε βγαζει.Αιντε ρεντικολα που θα μου κανετε και μαθηματα ηθικης.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496
Διαφωνω εδω!Το κρατος παντα ειναι κατω απο το Εθνος.Σου φταει η κυβερνηση λοιπον και οχι η χωρα.Με αυτη τη νοοτροπια κατ'εμε δε προκειται να παμε μπροστα και ειναι κριμα απο το θεο...Σκεψου το λιγο!
ε πλεον λεμε "κρατος" τους πολιτικους και το συστημα...
παλια το λεγαμε βαθυ κρατος...

ο μεσος ελληνας σημερα δε ξερει τι θα πει εθνος...

το θεμα ειναι οτι το κρατος παει στηριζει ισραηλ/ουκρανιες κλπ χωρις να παιρνει τη γνωμη του εθνους...

πηγαν οι αλλοι στη λιβυη και σκοτωθηκαν ασκοπα... οχι για το κερδος του εθνους αλλα για το κερδος του μτστκ
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.248
Like
1.993
Πόντοι
216
Aξιοπρεπεια και αυτοπραγματωση λέγεται. Να μη νιωθεις αχρηστος. Ουτε το να σε ταΐζουν ειναι μαγκια, ουτε το να κάθεσαι να σε τρέχουν. Ομως από το να είσαι στον πάτο των επιδομάτων και της ξάπλας, καλυτερα να ανέβεις μισό σκαλι. Έστω και μια στο τόσο.

Να το θέσω αλλιώς. Για ποιο λόγο ντρέπεται κάποιος περισσότερο όταν τρώει λεφτά από συγγενείς και φιλους; Γιατι εκεί υπάρχει η αμεση επαφη. Στην πραγματικότητα κάπως έτσι ειναι και τα επιδόματα του κράτους, απλώς δεν υπάρχει κάποιο άτομο να αντικρίσεις εκείνη την ώρα που παίρνεις ή ζητας το τζάμπα χρήμα.


Θα μπορούσαν να μετατρέπουν τα επιδόματα σε δανεικά. Με την έννοια, ότι άμα πιάσει ο άλλος μια κληρονομιά, ένα λαχείο, ένα στοίχημα, κάτι, να έχουν να του τα ξαναπάρουν με τόκους. *λολ*

Ορισμένοι προτιμούν να κάθονται, και να περιμένουν να κληρονομήσουν. Ως έχει το σύστημα, δεν κάνουν κάτι λάθος, άμα προτιμούν να μην σκοτίζονται και πολύ.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496
Ε, σιγα, ποσες σχολες στην Ελλαδα δινουν εφοδια για επαγγελματικη αποκατασταση;
καμια. μονο το χαρτι. ολα τα αλλα στην πραξη στον εργοδοτη...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Kai τι σπούδασες ?
Ηλεκτρολόγος ?
ή κάτι άλλο ?

Ξέρω και κάτι πληροφορικάριους, ΤΕΙ Αρτας
Διπλωματική σε δίκτυα υπολογιστών, copy paste, δεν είχανε ποτέ βάλει καλώδιο.
Τζάμπα πληρώνανε οι γονείς, τζάμπα σπουδάζανε τα παιδιά, 4 χρόνια χαμένα.
Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ
συνηθως απο ΑΕΙ δε ξερουν ουτε ραμ να αλλαξουν σε σταθερο. οι τει ειναι πιο πρακτικοι...
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
423
Πόντοι
281
Ποιο κομποδεμα ρε απλυτε, ανεργος είσαι. Θα μας τρελάνεις; ποιες βίζιτες; σιγά μη κάθεσαι με τον μπαμπά σου μαζί να σερφαρετε ποια θα πάρεις.

@Reznov τι είναι τούτο ρε μλκ, έχουν χαζέψει εντελώς αυτά :2funny:

Σ' αφήνω σπορε έχω δουλειές. Η παναγιά μαζί σου.
Σε αφηνω στο παραμυθακι σου καθυστερημενε...Πλακα εχετε εδω μεσα τελικα!Εχω δει ΑΜΕΑ και ΑΜΕΑ στη ζωη μου,αλλά σαν εσενα κανεις...Η ηλιθιοτητα σου ασυγκριτη!Και εις ανωτερα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.248
Like
1.993
Πόντοι
216
αυτα τα πιστευουν κατι κωπηλατες γαλερων!!!
και καποιοι τρωνε παντεσπανι με τον ιδρωτα τους.

Σωστό αυτό.

Είναι πάντα κι εκείνα τα κορόϊδα, που πιάνονται κορόϊδα, επειδή είναι κάποιοι άλλοι, που βασίζουν την πρόοδο των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων τους στα κορόϊδα.

Εκείνοι που τρέχουν ξανά και ξανά για λίγα λεφτά για σεζόν, αναγκάζονται να κάνουν το μαλάκα, επειδή κάποιοι άλλοι έχουν σπίτι με/από τους γονείς τους, και προτιμούν να ζουν με ανειδίκευτες δουλειές του ποδαριού, επιδόματα, και μη δηλωμένα εισοδήματα.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496
Σωστό αυτό.

Είναι πάντα κι εκείνα τα κορόϊδα, που πιάνονται κορόϊδα, επειδή είναι κάποιοι άλλοι, που βασίζουν την πρόοδο των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων τους στα κορόϊδα.

Εκείνοι που τρέχουν ξανά και ξανά για λίγα λεφτά για σεζόν, αναγκάζονται να κάνουν το μαλάκα, επειδή κάποιοι άλλοι έχουν σπίτι με/από τους γονείς τους, και προτιμούν να ζουν με ανειδίκευτες δουλειές του ποδαριού, επιδόματα, και μη δηλωμένα εισοδήματα.
τι να κανουμε καποιος πρεπει να κανει το χαμστερ στον τροχο και καποιος πρεπει να πληρωνεται για αυτο το θεαμα
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.248
Like
1.993
Πόντοι
216
Ζούμε σε μια εποχή, σε μια χώρα, που και οι αραχτοί κάπως βολεύονται.

Επόμενο είναι να αναγκάζονται να τρέξουν μόνο οι φιλόδοξοι,

ή εκείνοι που δεν λαμβάνουν στήριξη από πουθενά-πουθενά και έχουν όντως ανάγκη τα λεφτά.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
771
Κριτικές
13
Like
1.378
Πόντοι
496
Ζούμε σε μια εποχή, σε μια χώρα, που και οι αραχτοί κάπως βολεύονται.

Επόμενο είναι να αναγκάζονται να τρέξουν μόνο οι φιλόδοξοι,

ή εκείνοι που δεν λαμβάνουν στήριξη από πουθενά-πουθενά και έχουν όντως ανάγκη τα λεφτά.
δε βρισκω το λαθος

ακους εκει "πρεπει να εισαι παραγωγικος"

ο μητσοτακης ειναι παραγωγικος???

γιατι να τρεχεις σαν το μαλακα 40 χρονια για να παρεις 3 και 60 χανοντας τη ζωη σου στα πρεπει?

καλα το φιλοσοφουν οι νεοι....

και εκ του αποτελεσματος! ανεβαζουν τους μισθους!!!!

αν απαξιωναν και τις πολεις θα επεφταν τα νοικια... αλλα εκει γινεται ξεκαθαρισμα με τοσο ζητηση και πετανε εξω τους μη εχοντες...
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.248
Like
1.993
Πόντοι
216
δε βρισκω το λαθος

ακους εκει "πρεπει να εισαι παραγωγικος"

ο μητσοτακης ειναι παραγωγικος???

γιατι να τρεχεις σαν το μαλακα 40 χρονια για να παρεις 3 και 60 χανοντας τη ζωη σου στα πρεπει?

καλα το φιλοσοφουν οι νεοι....

και εκ του αποτελεσματος! ανεβαζουν τους μισθους!!!!

αν απαξιωναν και τις πολεις θα επεφταν τα νοικια... αλλα εκει γινεται ξεκαθαρισμα με τοσο ζητηση και πετανε εξω τους μη εχοντες...

Ως τώρα, ο Μητσοτάκης έχει βολέψει πολύ κόσμο, κι εξού ο μέσος πολίτης νιώθει σχετικά ασφαλής, ότι δεν χρειάζεται να ξεραίνει το σκατό του για να βάλει κάτι στην άκρη, για όταν ξανάρθουν τα δύσκολα.

Τώρα, αν αυτό το οικονομικό μοντέλο είναι όντως βιώσιμο, δεν το ξέρω.

Πολύ χαλαρούς μας βλέπω.
 

iceman1988

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.116
Κριτικές
81
Like
7.094
Πόντοι
6.265
Πέθανε εδώ και πολλά χψρόνια ο τουρισμός και απλά δεν το έχει πάρει χαμπάρι κανένας. Μάλλον είναι θέμα της κρατικής προπαγάνδας με σκο0πό να έχουν να δείχνουν την "βαριά βιομηχανία" του τόπου μας να ακμάζει, ενώ ουσδιαστικά τα έσοδα δεν μένουν καν στην Ελλάδα και οι συνθήκες είναι τόσο σκατά που πλέον δεν πάνε να την κάνουν την δουλειά αυτή ούτε οι Πάκηδες. Καλό είναι για τους νέους να πάνε να πλύνουν κανένα πιάτο σε κάποια σοβαρή χώρα, παρά να κάνουν σεζόν εδώ. Θα ζουν αξιοπρεπέστερα και θα μένουν και περισσότερα χρήματα στην άκρη στο τέλος του μήνα, θα έχουν ωράριο και δεν θα έχουν τον κάθε βλαμμένο να τους βάζει να πάνε καφέδες μέσα στην καυτή άμμο και το λιοπύρι ξυπόλυτοι ή να κάνουν τους δύτες, όπως αυτός ο πουτάνας γιός στην Ρόδο (γαμώ το σπίτι του και θα έπρεπε να τον έχετε σαπίσει οι Τσαμπίκοι στο ξυλο, γιατί σας γαμάει τις ζωές αυτός και κάτι άλλοι αντίστοιχοι) που πήρε και το μέρος του εργοδότη κιόλας. Όσοι έχετε την πετριά να πάτε και να υποτιμάτε τον εαυτό σας και την αξιοπρέπειά σας, τουλάχιστον συνεννοηθείτε μεταξύ σας τι θα ζητάτε και να είστε οργανωμένοι και να δίνετε να καταλάβουν οι διάφοροι σφουγκοκωλάριοι που θα πάνε και θα κάνουν τους δουλους, αλλά και οι σάπιοι εργοδότες, πως έχετε όχι μονο υποχρεώσεις, αλλά και δικαιώματα και καλά θα κάνουν να τα σεβαστούν, αλλιώς να τους κάνετε τα κωλομάγαζα μπουρδέλο και να τους αφήνετε ξεκρέμμαστους και εκτεθειμένους απέναντι στην πελατεία τους. Μόνο έτσι θα γίνει κάτι και πιθανόν να επιστρέψουν λίγο τα παλιά καλά χρόνια, υπο την προϋπόθεση ότι η Ελλάδα δεν θα είναι τρίτης κατηγορίας τουρισμός και βγάλε, καθώς δεν πάει καλά και εδώ και χρόνια έχουμε πτώση στη θέση και τις υπηρεσίες που παρέχουμε και είναι έκδηλο αυτό αν κάνεις μια απλή βόλτα στο κέντρο, όπου στις πλέον τουριστικές περιοχές επικρατεί στασιμότητα σε άλλες δεκαετίες απο αποψη παροχών (μείναμε στο τζάτζικο και τον μουζάκα απο το 1960), βρώμα, πρέζοι, άστεγοι, κακοτεχνίες, εγκληματίες και απατεώνες κάθε λογής και εν γένει καταστάσεις που παραπέμπουν σε σκατότρυπα και όχι στην Αθήνα του παρελθόντος.
 

iceman1988

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.116
Κριτικές
81
Like
7.094
Πόντοι
6.265
δε βρισκω το λαθος

ακους εκει "πρεπει να εισαι παραγωγικος"

ο μητσοτακης ειναι παραγωγικος???

γιατι να τρεχεις σαν το μαλακα 40 χρονια για να παρεις 3 και 60 χανοντας τη ζωη σου στα πρεπει?

καλα το φιλοσοφουν οι νεοι....

και εκ του αποτελεσματος! ανεβαζουν τους μισθους!!!!

αν απαξιωναν και τις πολεις θα επεφταν τα νοικια... αλλα εκει γινεται ξεκαθαρισμα με τοσο ζητηση και πετανε εξω τους μη εχοντες...
Προφανώς και έχεις δίκιο και συμφωνώ. Επίσης να πούμε ότι αν επιτέλους σταματήσουμε σαν λαός να ακουμε τον κάθε γκαουλάιτερ κάποιου κομματος στις επαρχίες θα ηταν πιο καλή η ζωή όλων. Ήμουν το καλοκαίρι σε ένα χωριό έξω απο την Κυπαρισσία, όπου πηγαίνω σε φίλους πολλά χρόνια τωρα. Εκεί έχει ένα καφενείο που αράζαμε και ήταν ένας περί τα 45, άεργος αλλά μέλος της τοπικής της ΝΔ όπου έλεγε αυτολεξί στους ελάχιστους νέους που ήταν εκεί (ήταν λίγο αργά και είχε σουβλάκια, οπότε μαζευόταν όλο το χωριό και άραζαν παρέα) " Τι κάνιτι αυτου; Να πάτι Ζναθηνα να γίνιτι σιρβιτόρ. Ιέχ μιγάλου μισθουό κι θα έχτι γκόμινις. Ουτι χουράφ, ουτι λάσπις". Πήρε γραμμή απο το κομματάκι του, όπως και άλλοι αντίστοιχα εδώ και δεκαετίες να λένε ποαπάτζες για να διώχνουν τον κόσμο απο την εποαρχία και να αστυκοποιούνται όλοι και όλα, αφήνοντας την επαρχία έρημη και χωρίς παραγωγή. Γαμάνε και τους αγρότες και δεν δίνουν κίνητρα και μας έχει πάρει και μας έχει σηκώσει. Όχι, οι σεζόν και η αστυκοποίηση δεν μας παρέχουν τίποτε. Ο κόσμος πρέπει να γυρίσει πίσω και να κάνει δουλειές δικές του, γράφοντας στα παπάρια τους τον κάθε μαλάκα. Αυτό που κατάφερε η νέα γενιά που απαξιώνει τον κάθε μαλάκα που γαμουσε τους προηγούμενους και καταλαβαίνει ότι εργάζεται για επιβίβωση και χρήματα και όχι για πρεστίζ ή βιογραφικό (ναι ναι τα έχουμε ακουσει ολοι αυτά) και αναγκαστικά οι μισθοί θα ανέβουν. Ήδη με τις τιμές στο λάδι να ανεβαίνουν υπάρχει κύμα ανθρώπων που θα ασχοληθουν πάλι με τις ελιές. Άλλοι εδώ αι χρόνια ασχολούνται με καλλιέργειες που έχουν χρήμα και αποδόσεις και χαίρομαι που ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που τομλούν και δεν ακουν τον κάθε βολεμένο και χωμένο βλαχάντερο.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
224
Like
507
Πόντοι
81
Μαγκια σου!Δε σε κατακρινω...Εγω παντως με τα λεφτα που διαθετω αυτη τη στιγμη,δεν εχω τη δυνατοτητα να φυγω σε αλλη χωρα.Και να θελω δε μπορω δηλαδη...Ουτε εξω απο το αεροδρομιο δε περναω για να καταλαβεις.Τι συζηταμε τωρα...Αν ημουν κανενα λαθροπακι ομως,θα επαιρνα επιδοματα των 800€-1000€ μενοντας σε καμια δομη-πολυκατοικια χωρις ενοικιο.
Εγω παντως με 350 ευρω + το εισητηριο εφυγα για Γερμανια. Εισητηριο μονο να παω γιατι ηξερα πως οτι κι αν γινει οτι κι αν συναντησω, πισω δεν θα γυρνουσα. Την τριτη μερα επιασα δουλεια μολις περασε μια βδομαδα πηρα καποια λεφτα εναντι για να την περασω και μετα απο 3 χρονια βλεπω τον τραπεζικο μου λογαριασμο συνεχως να ανεβαινει. Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να επιστρεψω Ελλαδα ποτε. Μολις πουλησω και το σπιτι που εχω θα ερχομαι μονο για διακοπες.
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
203
Κριτικές
4
Like
423
Πόντοι
281
Εγω παντως με 350 ευρω + το εισητηριο εφυγα για Γερμανια. Εισητηριο μονο να παω γιατι ηξερα πως οτι κι αν γινει οτι κι αν συναντησω, πισω δεν θα γυρνουσα. Την τριτη μερα επιασα δουλεια μολις περασε μια βδομαδα πηρα καποια λεφτα εναντι για να την περασω και μετα απο 3 χρονια βλεπω τον τραπεζικο μου λογαριασμο συνεχως να ανεβαινει. Φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να επιστρεψω Ελλαδα ποτε. Μολις πουλησω και το σπιτι που εχω θα ερχομαι μονο για διακοπες.
Αν εχεις και γνωστους στο εξωτερικο που μπορουν να σε βοηθησουν,το εργο γινεται πιο ευκολο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom