Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.532
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Mην γραφετε μαλακιες.
Μια εργασια στην εστιαση και τον τουρισμο σε νησι, δινει μινιμουμ 1200 ΣΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΤΙΠΣ επι εξι μηνες συν διαμονη πληρωμενη ΑΤΟΜΙΚΗ.
Εξαιρειται η μυκονος και η σαντορινη που δινουν παραπανω λεφτα (αν ξερεις τη δουλεια βγαζεις και 3-4 χιλιαρικα) αλλα οχι ατομικη διαμονη.
Οποιος παει οπουδηποτε εξαμηνη σεζον και γυριζει διχως 8-10 χιλιαρικα καβατζα, ειναι χαζος
Ας παει να δουλεψει στο μοναστηρακι με 50 ευρω μεροκαματο, τα ιδια του βγαινουν.
Στη σεζον πας για τα τιπς, οχι για τρελο μισθο.
Για να βγαλεις ομως 100 ευρω τη μερα τιπς, απυ βγαινει ο πατος.
Επισης το 13ωρο εχει τελειωσει καο ολοι δουλεύουμε ΜΑΞ 9ωρο με δεκαωρο και με ΣΙΓΟΥΡΑ ενα με δυο ρεπο στις δεκαπεντε επειδη πλεον χεζονται τα προατιμα.
Εννοειται φουλ ενσημα ΠΑΝΤΟΥ.
Μην ακούτε τους μιρλες γυρω γυρω, ειναι σαν να ακουτε ταριφες που ολοι "το πληρωνουν απο την τσεπη τους το αμαξι"
Ακόμα και έτσι να ναι ( που πολύ αμφιβάλλω ειδικά σε αυτό το " ατομική " διαμονή όταν ακόμα και οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι δεν μπορούν να βρουν αξιοπρεπές κατάλυμα και τη βγάζουν σε κάτι κοτέτσια ) γιατί κάποιος να πάει έξι μήνες εσωτερικός μετανάστης και να μην γίνει κανονικός μετανάστης??? Για να ακούει γύρω του ελληνικά ??? Ή για να γυρνάει στο πατρικό να ξεχειμωνιάζει ??? ....δεν είναι ζωή αυτή να λες έξι μήνες θα μου σκίζουν την κωλοτρυπιδα και τους άλλους έξι θα την γιατροπορευω
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.444
Like
13.071
Πόντοι
3.506
GLX2ZGzXYAAzEUz.jpeg


:confused::confused::confused:
Ευκαιρία !! Μήπως έχεις το τηλέφωνο να πάρω, μην με προλάβει άλλος δηλαδή...:confused:
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.268
Κριτικές
21
Like
9.468
Πόντοι
3.346

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.532
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Ευκαιρία !! Μήπως έχεις το τηλέφωνο να πάρω, μην με προλάβει άλλος δηλαδή...:confused:
3 ευρώ την ώρα χωρίς ρεπο 10ωρα .....γιατί δεν πάνε άραγε τα παιδιά και προτιμούν το επίδομα ανεργίας ............πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι γιατί κάποιος να μην ζει αποκλειστικά με τα επιδόματα.....γιατί ας πούμε είναι ντροπή κάποιος να πηγαίνει στο συσσίτιο να τρώει μακαρόνια ενώ άμα δουλεύει σαν σκλάβος για ψίχουλα μένει σε κάποια τρογλη και αναγκαστικά τρώει κάθε μέρα μακαρόνια πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του άξιο και ικανό ....?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.444
Like
13.071
Πόντοι
3.506
3 ευρώ την ώρα χωρίς ρεπο 10ωρα .....γιατί δεν πάνε άραγε τα παιδιά και προτιμούν το επίδομα ανεργίας ............πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι γιατί κάποιος να μην ζει αποκλειστικά με τα επιδόματα.....γιατί ας πούμε είναι ντροπή κάποιος να πηγαίνει στο συσσίτιο να τρώει μακαρόνια ενώ άμα δουλεύει σαν σκλάβος για ψίχουλα μένει σε κάποια τρογλη και αναγκαστικά τρώει κάθε μέρα μακαρόνια πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του άξιο και ικανό ....?
Δεν έχεις κι άδικο...
 

Kostasio1985

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2022
Μηνύματα
68
Like
98
Πόντοι
0
Δεν ειναι τυχαιο που σε ολο το ιντερνετ κυκλοφορει ΕΝΑ τετοιο σκρινσοτ πλεον
Ο μαλακας παντου υπαρχει.
Και μενα φετος προτειναν εργασια με 1035 ευρω και ΒΑΟΥΤΣΕΡ.
Τον διαολοστειλα και τελος, δεν προκειται να παει κανεις ΕΚΤΟΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
264
Πόντοι
21
Καλησπέρα κύριοι!

Διάβασα όλα τα γραφόμενα και σαν νέος (29 ετών), που είμαι 11 σεζόν σε ξενοδοχεία και γενικά σε τουριστικά μαγαζιά θα καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου.

1) οι μισθοί είναι άθλιοι. Προσωπικά φέτος (Κρήτη) με 4 ξενοδοχεία που έχω μιλήσει ως τώρα μου έχουν προτείνει περίπου 1.000 ευρώ τα 3 (χωρίς να με ρωτήσουν πόσα θέλω), ενώ στο αλλο που ζήτησα 1300 με 4 ρεπο δεν με πήραν ποτέ να μου πουν αν θα συνεργαστούμε

2) βγάζεις δουλειά για 2 και 3. Πχ πέρυσι ήμουν μπάρμαν και σερβιτόρος ταυτόχρονα σε ένα μικρό ξενοδοχείο, και πολλές φορές έτρεχα για να βγει η δουλειά (άντε να πάρεις παραγγελία, να έχεις να φτιάξεις κοκτέιλ και να περιμένουν άλλα 10 τραπέζια να πάρεις παραγγελία, να σε πληρώσουν κλπ)

3) ποτέ δεν έχουν τηρηθεί τα συμφωνηθέντα ρεπό όλη τη σεζόν όπου και να έχω πάει

4) οι πελάτες ως επί το πλείστον είναι άθλιοι, έχει τύχει σε πεντάστερο ξενοδοχείο να φύγω με περίπου 130 ευρώ τιπς όλη τη σεζόν!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
4) οι πελάτες ως επί το πλείστον είναι άθλιοι, έχει τύχει σε πεντάστερο ξενοδοχείο να φύγω με περίπου 130 ευρώ τιπς όλη τη σεζόν!

Τυπε χαντρες απο κομπολογια σας αφηναν για μπουρμπουαρ; :think:
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
14
Like
3.686
Πόντοι
2.777
και να βρουν που να τους κοιμήσουν;
σκεφτείτε, στα νησιά με την πιο έντονη οικοδομική δραστηριότητα, ας πούμε Πάρος τώρα, έχουν τους horeca εργαζόμενους κι επιπλέον οικοδομοσυνεργεία κλπ. πως θα παίξει η φάση να μείνουν όλοι τούτοι και που;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.145
Like
15.776
Πόντοι
3.656
4) οι πελάτες ως επί το πλείστον είναι άθλιοι, έχει τύχει σε πεντάστερο ξενοδοχείο να φύγω με περίπου 130 ευρώ τιπς όλη τη σεζόν!
Αυτά .... ήταν τον καλό καιρό .
Φέτος δεν θα είναι ούτε 50ρικο ....

Αφού πληρώνουν όλοι με ... pos και Iris ....

Μπορείς να μην εύχεσαι στους υποστηρικτές όλων αυτών ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΟ ΨΟΦΟ ;
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Καλησπέρα κύριοι!

Διάβασα όλα τα γραφόμενα και σαν νέος (29 ετών), που είμαι 11 σεζόν σε ξενοδοχεία και γενικά σε τουριστικά μαγαζιά θα καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου.

1) οι μισθοί είναι άθλιοι. Προσωπικά φέτος (Κρήτη) με 4 ξενοδοχεία που έχω μιλήσει ως τώρα μου έχουν προτείνει περίπου 1.000 ευρώ τα 3 (χωρίς να με ρωτήσουν πόσα θέλω), ενώ στο αλλο που ζήτησα 1300 με 4 ρεπο δεν με πήραν ποτέ να μου πουν αν θα συνεργαστούμε

2) βγάζεις δουλειά για 2 και 3. Πχ πέρυσι ήμουν μπάρμαν και σερβιτόρος ταυτόχρονα σε ένα μικρό ξενοδοχείο, και πολλές φορές έτρεχα για να βγει η δουλειά (άντε να πάρεις παραγγελία, να έχεις να φτιάξεις κοκτέιλ και να περιμένουν άλλα 10 τραπέζια να πάρεις παραγγελία, να σε πληρώσουν κλπ)

3) ποτέ δεν έχουν τηρηθεί τα συμφωνηθέντα ρεπό όλη τη σεζόν όπου και να έχω πάει

4) οι πελάτες ως επί το πλείστον είναι άθλιοι, έχει τύχει σε πεντάστερο ξενοδοχείο να φύγω με περίπου 130 ευρώ τιπς όλη τη σεζόν!
Δε ξέρω πώς είναι τα πράγματα τώρα, δούλεψα εστίαση πριν πολλά χρόνια. Αλλά, με βάση το τότε, αν θες να δουλέψεις σέρβις σε βάθος χρόνου προσπάθησε για κάποιο καλό εστιατόριο. Είναι δύσκολο γιατί όλοι οι σερβιτόροι αυτό ψάχνουν αλλά αν το καταφέρεις (συνήθως) έχεις καλύτερο εργοδότη/ωράριο/τιπς από τουριστικά ξενοδοχεία, ταβέρνες, καφετέριες κλπ.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Jason Lee Son

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2017
Μηνύματα
163
Κριτικές
4
Like
399
Πόντοι
21
Εάν είναι άθλιες οι συνθήκες, και πολύ καλά κάνουν που δε πάνε, όχι μόνο σεζόν, γενικότερα στην εστίαση. Όσο πιο πολύ γυρνάς την πλάτη σε έναν καλό τόσο καλύτερες γίνονται οι συνθήκες σταδιακά. Λίγοι είναι οι σωστοί εργοδότες. Και να έχουμε υπόψη ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας και του ίντερνετ έχουν ανοίξει πάρα πολλές θέσεις εργασίας, θέσης που πολλοί δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξή τους. Οπότε η εστίαση δεν είναι μονόδρομος για τους νεαρούς ανειδίκευτους/αποφοίτους όπως ήταν πριν από μερικά χρόνια.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
763
Κριτικές
13
Like
1.339
Πόντοι
376
Ακόμα και έτσι να ναι ( που πολύ αμφιβάλλω ειδικά σε αυτό το " ατομική " διαμονή όταν ακόμα και οι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι δεν μπορούν να βρουν αξιοπρεπές κατάλυμα και τη βγάζουν σε κάτι κοτέτσια ) γιατί κάποιος να πάει έξι μήνες εσωτερικός μετανάστης και να μην γίνει κανονικός μετανάστης??? Για να ακούει γύρω του ελληνικά ??? Ή για να γυρνάει στο πατρικό να ξεχειμωνιάζει ??? ....δεν είναι ζωή αυτή να λες έξι μήνες θα μου σκίζουν την κωλοτρυπιδα και τους άλλους έξι θα την γιατροπορευω
καλυτερα σεζον εξωτερικο! ακους εκει να πας για τα ΤΙΠΣ!!!!

ουτως η αλλως απο αυτους που τα παιρνετε το καλοκαιρι σε αυτους τα δινετε και το χειμωνα... δεν αλλαζει κατι...
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.532
Like
6.431
Πόντοι
1.056
Εάν είναι άθλιες οι συνθήκες, και πολύ καλά κάνουν που δε πάνε, όχι μόνο σεζόν, γενικότερα στην εστίαση. Όσο πιο πολύ γυρνάς την πλάτη σε έναν καλό τόσο καλύτερες γίνονται οι συνθήκες σταδιακά. Λίγοι είναι οι σωστοί εργοδότες. Και να έχουμε υπόψη ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας και του ίντερνετ έχουν ανοίξει πάρα πολλές θέσεις εργασίας, θέσης που πολλοί δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξή τους. Οπότε η εστίαση δεν είναι μονόδρομος για τους νεαρούς ανειδίκευτους/αποφοίτους όπως ήταν πριν από μερικά χρόνια.
Στα γαμημενα ΜΜΕ όμως το παρουσιάζουν εντελώς αναποδα πως οι τεμπέληδες νέοι δεν θέλουν να ξεβολευτουν και οι καημένοι εργοδότες δεν έχουν προσωπικό το παρουσιάζουν λίγο πολύ ως εθνική αναγκαιότητα....ήδη βγάζουν στα ρεπορτάζ επιχειρηματίες που προτρέπουν στην κυβέρνηση να κόψει τα επιδόματα για να αναγκάσει τους εξαθλιωμένους να πάνε στις επιχειρήσεις τους .....να πάνε να γαμηθουν ας βάλουν τα παιδιά τους να δουλέψουν εκεί σκλάβοι ή οι ίδιοι να πιάσουν τα πόστα .....εγώ μια φορά άμα εξαθλιωθω δεν θα πάω θα προτιμήσω να πάω στο εξωτερικό....
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
198
Κριτικές
4
Like
417
Πόντοι
281
καλυτερα σεζον εξωτερικο! ακους εκει να πας για τα ΤΙΠΣ!!!!

ουτως η αλλως απο αυτους που τα παιρνετε το καλοκαιρι σε αυτους τα δινετε και το χειμωνα... δεν αλλαζει κατι...
Με τι λεφτα θα πας ομως στο εξωτερικο?Αν δεν καταφερεις να στεριωσεις για ενα καλο διαστημα στην ιδια σου τη χωρα,με τι προοπτικες θα πας σε αλλη χωρα?Χρειαζεσαι δυνατο κομποδεμα για να φυγεις εξω γενικα...Δεν ειναι απλη υποθεση!Δουλευω εστιαση με καθηκοντα αποθηκαριου καβας και ξερω πως εχουν τα πραγματα.Η κατασταση ειναι το λιγοτερο τραγικη...
 

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
198
Κριτικές
4
Like
417
Πόντοι
281
Στα γαμημενα ΜΜΕ όμως το παρουσιάζουν εντελώς αναποδα πως οι τεμπέληδες νέοι δεν θέλουν να ξεβολευτουν και οι καημένοι εργοδότες δεν έχουν προσωπικό το παρουσιάζουν λίγο πολύ ως εθνική αναγκαιότητα....ήδη βγάζουν στα ρεπορτάζ επιχειρηματίες που προτρέπουν στην κυβέρνηση να κόψει τα επιδόματα για να αναγκάσει τους εξαθλιωμένους να πάνε στις επιχειρήσεις τους .....να πάνε να γαμηθουν ας βάλουν τα παιδιά τους να δουλέψουν εκεί σκλάβοι ή οι ίδιοι να πιάσουν τα πόστα .....εγώ μια φορά άμα εξαθλιωθω δεν θα πάω θα προτιμήσω να πάω στο εξωτερικό....
Αυτο θελει φιλε μου το ανθελληνικο κρατος...Να φυγεις για αλλες ηπειρους ωστε να επιταχυνθει περισσοτερο η αντικατασταση του Ελληνα.Θα τους δωσεις τετοια χαρα?Εσυ ξερεις βεβαια...
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Στα γαμημενα ΜΜΕ όμως το παρουσιάζουν εντελώς αναποδα πως οι τεμπέληδες νέοι δεν θέλουν να ξεβολευτουν και οι καημένοι εργοδότες δεν έχουν προσωπικό το παρουσιάζουν λίγο πολύ ως εθνική αναγκαιότητα....ήδη βγάζουν στα ρεπορτάζ επιχειρηματίες που προτρέπουν στην κυβέρνηση να κόψει τα επιδόματα για να αναγκάσει τους εξαθλιωμένους να πάνε στις επιχειρήσεις τους

Τυπε η Ελλαδα εχει επιβιωσει με 0% (ΜΗΔΕΝ) τουρισμο για πολλες δεκαετιες, αιωνες, χιλιετιες, δεν ειναι εθνικη αναγκαιοτητα το να δινουμε ενα βρωμοκρεβατο, 2 αυγα και μια γκαζοζα σε μαστουρωμενους πρωην βελανιδοφαγους...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.668
Κριτικές
15
Like
11.264
Πόντοι
3.846
Αυτο θελει φιλε μου το ανθελληνικο κρατος...Να φυγεις για αλλες ηπειρους ωστε να επιταχυνθει περισσοτερο η αντικατασταση του Ελληνα.Θα τους δωσεις τετοια χαρα?Εσυ ξερεις βεβαια...
Χαρά για αυτούς δεν ξέρω, εγώ ξέρω ότι περνάω φίνα 9 χρόνια που μένω εξωτερικό.
Ο καθένας ας κάνει ότι τον βολεύει.
Αλλά λεφτά να αγοράσω cabrio, μεγάλη μηχανή, να μένω σε καινούρια διαμερίσματα και να μπορώ να αγοράσω διαμέρισμα δεν θα μπορούσα αν έμενα στο Ελλαντα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom