Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.304
Like
10.819
Πόντοι
3.556
Ο Ελληνας έχει φυσική νοοτροπία σκλάβου,ραγιά που του δίνει τεράστια δυναμική σε σχέση με τους άλλους ξένους ως υπερπολύτιμο εργαλείο.

Εγω παλι ως γνησιος Μακεδονας εχω νοοτροπια παγκοσμιου κατακτητη, τους βλεπω ολους σαν κατσαριδακια, αγγλους, ολλανδους και γαλλους, γερμανους και πορτογαλους :headbaning1::headbaning1::headbaning1:
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456
Εγω παλι ως γνησιος Μακεδονας εχω νοοτροπια παγκοσμιου κατακτητη, τους βλεπω ολους σαν κατσαριδακια, αγγλους, ολλανδους και γαλλους, γερμανους και πορτογαλους :headbaning1::headbaning1::headbaning1:

Ο Ελληνας έχει αυτό το μεγαλείο σκλάβου που άφησε η ρωμαική,οθωμανική κατάκτηση.Είναι ένας τρόπος που χτίζονται αυτοκρατορίες.Οι Δυτικοί ήταν ελεύθεροι βάρβαροι δεν έχουν αυτό το μεγαλείο δηλαδή την ιστορική παράδοση.
Το νούμερο ένα ο πιο επικίνδυνος στη Ρωμαική,Βυζαντινή και οθωμανική αυτοκρατορία που φόβιζε και προβλημάτιζε τους ξένους ήταν ο Ελληνας.
 
Τελευταία τροποποίηση:

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.304
Like
10.819
Πόντοι
3.556
Ο Ελληνας έχει αυτό το μεγαλείο σκλάβου που άφησε η ρωμαική,οθωμανική κατάκτηση.Είναι ένας τρόπος που χτίζονται αυτοκρατορίες.Οι Δυτικοί ήταν ελεύθεροι βάρβαροι δεν έχουν αυτό το μεγαλείο δηλαδή την ιστορική παράδοση.

Ο μονος τροπος να χτισεις αυτοκρατορια ειναι να τους υποταξεις ολους

megas-alexandros_0.jpg
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Ειναι πολυ ευκολο, απλα ειναι ακριβο

Αμα σου ερθουν 30 υποψηφιοι, οι 29 ζητησουν 5 ευρω την ωρα και ο 30ος 8 ευρω την ωρα επειδη ειναι καλος, εαν απορριψεις τον 8ευρω, το εχεις κανει εσυ δυσκολο, δε φταιει η αγορα

Οι Αμερικανοι λενε "Αμα πληρωνεις φυστικα θα παρεις μαιμουδες" και δεν εχουν αδικο

Στη φτωχομπινεδικη ελληνικη αγορα εργασιας, το 99% των εργοδοτων σκεφτεται τα λεφτα και οχι την ποιοτητα και ετσι προσλαμβανει συνηθως τον κατιμα και μετα πασχιζει να τα μπαλωσει

Οι καλοι τελικα φευγουν εξω, και ολοι στο τελος μενουν ικανοποιημενοι
Δεν ισχύει πάντα.Εχω πληρώσει τυπαδες και 8 και 10 ευρώ όταν οι άλλοι ζητάνε 5-6 με αυτή τη λογική και έχουν κάνει χειρότερη δουλειά.Ειναι στον άνθρωπο.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.304
Like
10.819
Πόντοι
3.556
Δεν ισχύει πάντα.Εχω πληρώσει τυπαδες και 8 και 10 ευρώ όταν οι άλλοι ζητάνε 5-6 με αυτή τη λογική και έχουν κάνει χειρότερη δουλειά.Ειναι στον άνθρωπο.

Δεκτο, αλλα υπαρχει ισχυρη συσχετιση μεταξυ της ποιοτητας και των χρηματων που ζηταει καποιος. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.526
Like
6.419
Πόντοι
1.056
Χίλιες φορές να μαζεύεις τουλίπες στα θερμοκήπια των Κάτω χωρών ή να σερβίρεις κοιλαραδες πλούσιους στα χειμερινά θέρετρα των Άλπεων ή να ψήνεις πίτσες σε κάποια πιτσαρία στον Καναδά ή τις ΗΠΑ παρα σκλάβος σεζόν στον μέσο ελληναρα .....είναι όπως τα λέει πιο πάνω ο φίλος ...στην Ελλάδα που τον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομεα ο εργοδότης μπορεί να τον κάνει ότι θέλει προφανώς και δεν πρόκειται να βρίσκουν προσωπικό ..... υπάρχουν μαλακες εργοδότες που δεν ντρέπονται να δηλώσουν στους ενδιαφερόμενους πως δεν παρέχουν ΡΕΠΟ !!!!!!! πως διάολο θέλουν κάποιος να πάει να δουλέψει non stop 4-5 μήνες ....σόρρυ αλλά αυτό είναι μισθωτή σκλαβιά και μακάρι να μην πάει κανείς
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.413
Like
11.214
Πόντοι
3.656
Ειναι πολυ ευκολο, απλα ειναι ακριβο

Αμα σου ερθουν 30 υποψηφιοι, οι 29 ζητησουν 5 ευρω την ωρα και ο 30ος 8 ευρω την ωρα επειδη ειναι καλος, εαν απορριψεις τον 8ευρω, το εχεις κανει εσυ δυσκολο, δε φταιει η αγορα

Οι Αμερικανοι λενε "Αμα πληρωνεις φυστικα θα παρεις μαιμουδες" και δεν εχουν αδικο

Στη φτωχομπινεδικη ελληνικη αγορα εργασιας, το 99% των εργοδοτων σκεφτεται τα λεφτα και οχι την ποιοτητα και ετσι προσλαμβανει συνηθως τον κατιμα και μετα πασχιζει να τα μπαλωσει

Οι καλοι τελικα φευγουν εξω, και ολοι στο τελος μενουν ικανοποιημενοω

από την μικρή εμπειρία που έχω όλοι όταν έρχονται παρουσιάζονται ως καλοί και ζητάνε όχι 8 αλλά 10 ευρώ...

και στο τέλος καταλήγουν να μην κάνουν δουλειά ούτε για 3.5....
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.304
Like
10.819
Πόντοι
3.556
από την μικρή εμπειρία που έχω όλοι όταν έρχονται παρουσιάζονται ως καλοί και ζητάνε όχι 8 αλλά 10 ευρώ...

και στο τέλος καταλήγουν να μην κάνουν δουλειά ούτε για 3.5....

Δεκτο, αλλα υπαρχει ισχυρη συσχετιση μεταξυ της ποιοτητας και των χρηματων που ζηταει καποιος. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν

Και θα σου πω και κατι: Στις 95 απο τις 100 δουλειες, ειναι εφικτο να φτιαξεις ενα γρηγορο τεστ για καθε υποψηφιο υπαλληλο ωστε να μην ταλαιπωριεστε και οι 2

Στην πρωτη ωρα μπορεις να καταλαβεις την ποιοτητα των περισσοτερων υπαλληλων

Αν χρειαζεται καποιος 3 εβδομαδες για να καταλαβει αν ο υπαλληλος ειναι καλος, τοτε ειναι ασχετος εργοδοτης
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.157
Πόντοι
456
Δεκτο, αλλα υπαρχει ισχυρη συσχετιση μεταξυ της ποιοτητας και των χρηματων που ζηταει καποιος. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν

Και θα σου πω και κατι: Στις 95 απο τις 100 δουλειες, ειναι εφικτο να φτιαξεις ενα γρηγορο τεστ για καθε υποψηφιο υπαλληλο ωστε να μην ταλαιπωριεστε και οι 2

Στην πρωτη ωρα μπορεις να καταλαβεις την ποιοτητα των περισσοτερων υπαλληλων

Αν χρειαζεται καποιος 3 εβδομαδες για να καταλαβει αν ο υπαλληλος ειναι καλος, τοτε ειναι ασχετος εργοδοτης
Ισχύει γενικά αλλά ανάλογα τον χαρακτήρα σε μια νέα δουλειά μπορεί να μην αποδόσει τις πρώτες μέρες λόγω προσαρμογής στα δικά σου δεδομένα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.413
Like
11.214
Πόντοι
3.656
Δεκτο, αλλα υπαρχει ισχυρη συσχετιση μεταξυ της ποιοτητας και των χρηματων που ζηταει καποιος. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν

Και θα σου πω και κατι: Στις 95 απο τις 100 δουλειες, ειναι εφικτο να φτιαξεις ενα γρηγορο τεστ για καθε υποψηφιο υπαλληλο ωστε να μην ταλαιπωριεστε και οι 2

Στην πρωτη ωρα μπορεις να καταλαβεις την ποιοτητα των περισσοτερων υπαλληλων

Αν χρειαζεται καποιος 3 εβδομαδες για να καταλαβει αν ο υπαλληλος ειναι καλος, τοτε ειναι ασχετος εργοδοτης
Για ειδικευμένες θέσεις έχουμε ήδη δε ψάχνουμε καινούριους

εδώ μιλάμε για θέσεις που εμείς θέτουμε τον μισθό...σιγά μην έρθει ο χρηστάρας οδηγός να μας πει εγώ θέλω 1500 ευρώ για να οδηγώ ένα φορτηγάκι και να σταματάω κάθε μεσημέρι στα έβερεστ για καφέ 45 λεπτά:confused:

και επειδή είχαν και στο χωριό μου HR....όταν έχει τύχει να κάνω συνέντευξη έχω κάνει τις κλασικές ερωτήσεις ''γιατί θες να μεταφερθείς κτλπ"

όλοι..μα όλοι...ακόμα και αυτοί που δεν ήξεραν να υπογράψουν ένα χαρτί...στην προηγούμενη εργασία τους έπαιρναν 1500 με 1800....τους παρακαλάνε να μείνουν αλλά για λόγους που δεν θέλουν να συζητήσουν θέλουν να αλλάξουν δουλειά...

όταν ρωτάς πόσα θα ήθελαν για την περιγραφόμενη δουλειά σου λένε γύρω στα 1100-1200

και τελικά προς το τέλος της διαδικασίας σου πετάνε και ένα ''έχω ανάγκη και με 800-850 είμαστε οκ''
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.772
Πόντοι
3.656
Ο μονος τροπος να χτισεις αυτοκρατορια ειναι να τους υποταξεις ολους
Για αυτό ... μημ ξεχνάμε ... ΠΟΙΟΙ ΕΘΑΨΑΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ....

και μας έκαναν ξεφτίλες του ...

"δεν διεκδικούμε τίποτε"
....
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.355
Πόντοι
456
Η νέα γενιά είνσι διαφορετική.Συναγωνίζονται ποιος θα ψωλάρει περισσότερο και τα πληθωρίζουν όλα.Δε βγάζεις άκρη με τη νέα γενιά.Πρέπει να είναι πολύ δύσκολα για τους εργοδότες.Μιλάμε δεν έχουν συναίσθηση του καθήκοντος και της ανάγκης να βγει η δουλειά.Με τον πληθωρισμό που προκαλούν λόγω μειωμένης απόδοσης και υπερβολικών απαιτήσεων η χρεοκωπία είναι θέμα χρόνου.Αν και πιο πιθανός είναι ο αέναος πληθωρισμός.Είναι κάπως σαν εκδίκηση των νέων,η απάντηση στο τέλμα.Λύνουν το πρόβλημα πληθωρίζοντας.Σου λέει θα πάρω 1200 καλά είναι σε λίγο δε θα έχουν αξία γιατί θα πληθωριστούν θα ζητήσω 1500 και πάει λέγοντας.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.129
Like
6.790
Πόντοι
1.056
Η νέα γενιά είνσι διαφορετική.Συναγωνίζονται ποιος θα ψωλάρει περισσότερο και τα πληθωρίζουν όλα.Δε βγάζεις άκρη με τη νέα γενιά.Πρέπει να είναι πολύ δύσκολα για τους εργοδότες.Μιλάμε δεν έχουν συναίσθηση του καθήκοντος και της ανάγκης να βγει η δουλειά.Με τον πληθωρισμό που προκαλούν λόγω μειωμένης απόδοσης και υπερβολικών απαιτήσεων η χρεοκωπία είναι θέμα χρόνου.Αν και πιο πιθανός είναι ο αέναος πληθωρισμός.Είναι κάπως σαν εκδίκηση των νέων,η απάντηση στο τέλμα.Λύνουν το πρόβλημα πληθωρίζοντας.Σου λέει θα πάρω 1200 καλά είναι σε λίγο δε θα έχουν αξία γιατί θα πληθωριστούν θα ζητήσω 1500 και πάει λέγοντας.
Οι πιτσιρικάδες γκρινιάζουν με το παραμικρό και νομίζουν πως τους αξίζει ο κόσμος. Είναι παγκόσμιο το φαινόμενο.

Από τις πιτσιρίκες που το παίζουν στελέχη μέχρι τις Ουκρανές που ζητάγανε αιφονι

Όπου εισχώρησε το ινσταγκραμ και μπήκανε αμερικανοι, γαμηθηκαν ολα
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.772
Πόντοι
3.656
Οι πιτσιρικάδες γκρινιάζουν με το παραμικρό και νομίζουν πως τους αξίζει ο κόσμος.
Τύπε .... έχεις παιδιά ;

Εγώ νοιώθω ενοχές απέναντι στα τωρινα παιδιά.
Μεγαλώνουν σε έναν κόσμο ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Το ακριβώς αντίθετο από εμάς.
Στη δική μας αναπτυξη , κάθε χρόνο ήταν καλύτερα.

Και όπως πάμε ... ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ ....
και οι υποστηρικτές τους ........

Και οι πατεράδες μας ..... μετά τον πόλεμο ... κάθε χρόνο η ζωή τους βελτιωνόταν ........
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.304
Like
10.819
Πόντοι
3.556
Η νέα γενιά είνσι διαφορετική.Συναγωνίζονται ποιος θα ψωλάρει περισσότερο και τα πληθωρίζουν όλα.Δε βγάζεις άκρη με τη νέα γενιά.Πρέπει να είναι πολύ δύσκολα για τους εργοδότες.

Ειχαμε και στα 90s αρκετους τετοιους τυπε, δεν ειναι πρωτοτυπια η τεμπελια

Καταρχην ειχε καποιους με γονεις που ειχαν διοριστει με Ν. Κουτσιογιωργα το 83 κλπ κατι σε ΟΤΕ, ΔΗΕ, κλπ που χτυπουσανε μισθους 10πλασιους του ανειδικευτου εργατη, οποτε τα παιδια ειχανε προλαβει να διαβρωθουν
 
Τελευταία τροποποίηση:

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.129
Like
6.790
Πόντοι
1.056
Τύπε .... έχεις παιδιά ;

Εγώ νοιώθω ενοχές απέναντι στα τωρινα παιδιά.
Μεγαλώνουν σε έναν κόσμο ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Το ακριβώς αντίθετο από εμάς.
Στη δική μας αναπτυξη , κάθε χρόνο ήταν καλύτερα.

Και όπως πάμε ... ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ ....
και οι υποστηρικτές τους ........

Και οι πατεράδες μας ..... μετά τον πόλεμο ... κάθε χρόνο η ζωή τους βελτιωνόταν ........
Αποχαυνωμένα είναι τύπε. Έχουν φάει στη μάπα κασελακηδες, τίκτοκ, τουνη και σοσιαλ και μασάνε ότι τους δίνει το σύστημα

Οι λίγοι που έχουν μυαλό θα προκόψουν. οι υπόλοιποι χαρτζιλίκι μέχρι τα 40 και βαουτσερ
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
619
Πόντοι
81
Εμένα ο γιος πήγε πέρυσι να δουλέψει Ιούλιο Αύγουστο ταβέρνα. Έβγαλε τι έβγαλε σε θέλουμε και του χρόνου πάει να δει τα ένσημα Σεπτεμβρη 3 ένσημα όλα όλα για 60 μεροκάματα.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
Ρε τύπε μου φαίνεσαι ποιό ψαγμένος εσύ. Τα ένσημα κάνουν να εμφανιστούν κανά δήμηνο στον ΕΦΚΑ. Λογικό να μη φαίνονται ακόμα 3 Σεπτεμβρίου αν πήγε Ιούλιο Αύγουστο.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
267
Like
304
Πόντοι
21
Άστο, δε θα βγάλεις άκρη, αυτός είναι ο μλκς με την κολλημένη βελόνα που ότι και να του γράψεις τις δικές του παπαριες θα σου απαντάει, ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ/ΔΙΑΒΑΖΕΙ, έχει το play πατημένο μαζί με το repeat.
Το κακό είναι ότι έχει ψυχολογικά (από τα επαγγελματικά του), φαντάζεται διάφορα και επιτίθεται σε διαδικτυακούς αγνώστους...

Δεν είναι σάκος του μποξ το φόρουμ, ούτε τόπος ψυχολογικής εκτόνωσης.

Αν είσαι μάγκας, εκτονώσου στον Κούλη α λα 1789 (κι εγώ μαζί σου)... αλλά εκεί κάνει την κότα. ;-)
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.163
Κριτικές
3
Like
1.319
Πόντοι
566
Όσοι διαμόρφωσαν την πολιτική/οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα από το 2009
και όσοι την υποστηρίζουν
να έχουν κακό ψόφο . Στο διάολο να πάνε όλοι .

Λάκη στις ευρωεκλογές θα ψηφίσω ΝΔ.

Σταυρό σίγουρα σε

Μπελέρης Διονύσιος – Φρέντης

Φλέσσα Βασιλική (Βίκυ)


Αναμένουμε τις προτάσεις σου ........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom