Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (1 μέλη και 6 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Είναι γλυκιά η εξουσία.Νιώθεις ότι δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε κανέναν.Μερικοί νιώθουν και θεοί.
Δεν υπάρχει εξουσία που να μην πέφτει με επανάσταση

και δεν υπάρχει επανάσταση που να μην έχει καταλήξει σε εξουσία όπως η προηγούμενη.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.820
Πόντοι
3.556
μου δίνεις 4000 ευρώ το μήνα για να δουλεύω από το σπίτι μου? Ούτε καν...θα δουλεύω από το γραφείο μου όταν θα ξεκουράζομαι από τις άλλες μου δουλειές....

Οχι μονο απο το σπιτι σου, αλλα και απο πισινα στην Ταυλανδη με 2 μασατζουδες παρεα

Απλα θα σου δωσω 2-3 ωρες διορια να επαναφερεις το σαιτ που κλαταρε και ειναι οφλαιν

Αμα βγαλεις ακρη γρηγορα αναμεσα σε ενα codebase χιλιαδων αρχειων, και μια αλυσιδα απο bugs-errors, κλπ θα σου δωσω και μπονους 2 μασατζουδες ακομα για τον υπολοιπο μηνα. Αμα περασει το τριωρο θα εχεις απολυθει, γιατι οι ζημιες απο την καθυστερηση σου σε αυτο που δε θεωρεις καν δουλεια, θα ειναι πλεον 8ψηφιες...
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.262
Κριτικές
21
Like
9.466
Πόντοι
3.346
Ξέρω ναι....και σε αυτό παραμονεύει και το λάθος να ξέρεις....

γιατί σε φάση burnout δεν κρίνεις σωστά τις δουλειές....ούτε ποιες θα αφήσεις ούτε ποιες σε ποιες θα χωθείς...

άσε που ειδικά σε συνθήκες που περιέγραψες μπορεί να γίνει και κάποιο εργατικό....ή αν ασχολείσαι με είδη ασφαλείας κτλπ

αυτά θέλουν υπομονή και προσοχή
Ένα φεγγάρι λόγω υπεραυξημένης εργασίας, είχε τύχει να δουλέψω 12 ώρες χ 5 μέρες για 3,5 μήνες περίπου. ΣΚ ρεπό. Ήταν εξαντλητικό μπορώ να πω, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν με ένοιαζε καθώς είχε μπει στη ρουτίνα μου και το διαχειριζόμουν "νορμάλ".

Πάντως, η πιθανότητα σφαλμάτων αυξάνεται όταν έχεις εξαντλημένο προσωπικό.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Τι εκτιβως δε μπορείς να καταλάβεις 8ωρο πενθημερο φίλε μου είναι 200 ώρες το μήνα οπότε 1500/200 7.5 ευρώ την ώρα από την άλλη 30 μερες με 10 ώρες είναι 300 ώρες το μήνα 2500/300 8.33 την ώρα οποτε άνθρωποι που θέλουν να δουλέψουν και να βγάλουν λεφτά και πιο μεγάλο είναι το ωρομίσθιοι τους αλλά και όταν κάποιος θέλει να μαζέψει λεφτά θέλει και παραπάνω ώρες για να βγάλει λεφτά οπότε δε μπορώ να καταλάβω τι δε καταλαβαίνεις
Πρώτον 8ωρο πενθήμερο είναι 160 ώρες...κάπως έχωσες άλλες 40....δηλαδή άλλη μια βδομάδα εργασίας μέσα στο μήνα που έχει 4...οι περισσότεροι μήνες έχουν 4 :confused:

Η μεγάλη διαφορά δεν είναι το 1ε την ώρα παραπάνω στο ωρομίσθιο αλλά οι 60 ώρες (πάνω κάτω) παραπάνω τον μήνα.....

μιλάμε για 2 εργάσιμες εβδομάδες παραπάνω...χωρίς ρεπό και χωρίς ξεκούραση.

Δεν καταλαβαίνω πως δεν βρίσκεις κόσμο με 7.5/ώρα για 8ωρο πενθήμερο κανονικό.

Μυρίζομαι ότι απλά σε συμφέρει να έχεις λιγότερους με περισσότερα λεφτά. Από την άλλη δε ξέρω που είναι η εγκατάσταση σου αν είναι στου διαόλου μπορεί να μην έρχονται πραγματικά.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.140
Like
15.773
Πόντοι
3.656
Οι παλιοί .... θυμούνται τον παλιό καλό καιρό ... που πλήρωναν το μερλό στα παρισινά μπιστρώ ....
με 100φραγκα με τον πίνακα του ντελακρουά ....

images


1200px-Eug%C3%A8ne_Delacroix_-_Le_28_Juillet._La_Libert%C3%A9_guidant_le_peuple.jpg



:erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection::erection:
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.262
Κριτικές
21
Like
9.466
Πόντοι
3.346
Οχι μονο απο το σπιτι σου, αλλα και απο πισινα στην Ταυλανδη με 2 μασατζουδες παρεα

Απλα θα σου δωσω 2-3 ωρες διορια να επαναφερεις το σαιτ που κλαταρε και ειναι οφλαιν

Αμα βγαλεις ακρη γρηγορα αναμεσα σε ενα codebase χιλιαδων αρχειων, και μια αλυσιδα απο bugs-errors, κλπ θα σου δωσω και μπονους 2 μασατζουδες ακομα για τον υπολοιπο μηνα. Αμα περασει το τριωρο θα εχεις απολυθει, γιατι οι ζημιες απο την καθυστερηση σου σε αυτο που δε θεωρεις καν δουλεια, θα ειναι πλεον 8ψηφιες...
Εδώ μιλάμε για τέχνη και όχι για υπαλληλίκι. Όπως όταν κρασάρει ένα μηχάνημα στη γραμμή παραγωγής και κάθε ώρα που περνάει είναι χαμένα λεφτά, έτσι και σε αυτή την περίπτωση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Οχι μονο απο το σπιτι σου, αλλα και απο πισινα στην Ταυλανδη με 2 μασατζουδες παρεα

Απλα θα σου δωσω 2-3 ωρες διορια να επαναφερεις το σαιτ που κλαταρε και ειναι οφλαιν

Αμα βγαλεις ακρη γρηγορα αναμεσα σε ενα codebase χιλιαδων αρχειων, και μια αλυσιδα απο bugs-errors, κλπ θα σου δωσω και μπονους 2 μασατζουδες ακομα για τον υπολοιπο μηνα. Αμα περασει το τριωρο θα εχεις απολυθει, γιατι οι ζημιες απο την καθυστερηση σου σε αυτο που δε θεωρεις καν δουλεια, θα ειναι πλεον 8ψηφιες...
κάτι έγραψα για ειδίκευση αλλά το προσπέρασες.

1. Το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να ανοίξω terminal και να κάνω sudo apt get update :tooth:

2. Μιλάγαμε για day to day δουλειές γραφείων τεχνικών επιχειρήσεων όχι τεχνολογικού κλάδου. Πως το λένε...τιμολόγια, προσφορές, μειλς, εξελ, παραγγελίες μαλακίες κτλπ...εύκολα πράματα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.668
Κριτικές
15
Like
11.255
Πόντοι
3.846
Ένα φεγγάρι λόγω υπεραυξημένης εργασίας, είχε τύχει να δουλέψω 12 ώρες χ 5 μέρες για 3,5 μήνες περίπου. ΣΚ ρεπό. Ήταν εξαντλητικό μπορώ να πω, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν με ένοιαζε καθώς είχε μπει στη ρουτίνα μου και το διαχειριζόμουν "νορμάλ".

Πάντως, η πιθανότητα σφαλμάτων αυξάνεται όταν έχεις εξαντλημένο προσωπικό.
Υπαλληλακος της σειράς δηλαδή αφού χτυπούσες ωράρια γκαλερας.
Και έχεις και μούτρα να μου απευθύνεις και τον λόγο σε κάποια ποστ ρε χαμάλη;
Κοίτα κάτι άτομα πώς νομίζουν ότι έχουν και άποψη.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.820
Πόντοι
3.556
Εδώ μιλάμε για τέχνη και όχι για υπαλληλίκι. Όπως όταν κρασάρει ένα μηχάνημα στη γραμμή παραγωγής και κάθε ώρα που περνάει είναι χαμένα λεφτά, έτσι και σε αυτή την περίπτωση.

Προφανως, κανενας δεν ειπε το αντιθετο. Σε τετοιες δουλειες πληρωνεις τον αλλον για τα χρονια που κανε να μαθει και οχι για την ωρα που ξοδεψε επανω απο το χαλασμενο καβουρδιστιρι σου
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.417
Like
11.216
Πόντοι
3.656
Ένα φεγγάρι λόγω υπεραυξημένης εργασίας, είχε τύχει να δουλέψω 12 ώρες χ 5 μέρες για 3,5 μήνες περίπου. ΣΚ ρεπό. Ήταν εξαντλητικό μπορώ να πω, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν με ένοιαζε καθώς είχε μπει στη ρουτίνα μου και το διαχειριζόμουν "νορμάλ".

Πάντως, η πιθανότητα σφαλμάτων αυξάνεται όταν έχεις εξαντλημένο προσωπικό.
Με το ΣΚ ανοιχτό όλα γίνονται

εξαρτάται και την φύση της δουλειάς

το προσωπικό πρέπει να είναι πάντα στα όρια της εξάντλησης για να υπάρχει εγρήγορση και φόβος :coffee:
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.130
Like
6.791
Πόντοι
1.056
Ζει παρασιτικά όποιος δεν κάνει χαμαλοδουλειές ;
Το να έχω σπουδάσει και να έχω καλύτερη δουλειά ... δεν σου πέρασε από το μυαλό ;

Επίδομα .... μάθετε επι τέλους ....

Με το νέο φορολογικό από το 2023 .... ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ....

Και ποτέ δεν έπαιρνε όποιος ...

1) είχε σπίτι πάνω από 150τμ ανεξαρτήτως αξίας ....
2)ακίνητη περιουσία άνω των 250.000€ αντικειμενικής
3)αυτοκίνητο πάνω από 2000cc .....

Μάθετε και το άλλο που κάτι ΖΩΑ ΣΑΝ ΤΟ ΣΤΕΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΟΥΛ .... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ....


οι ιατροί
(εκτός από όσους κάνουν πλαστική χειρουργική και κοσμητική δερματολογία)

δεν έχουν ΦΠΑ ....
Μιλάμε για ανέργους τύπε τι μου λες για πτυχία και δουλειές ;

Και ένα πτυχίο που δε το δουλεύεις και είναι μόνο κορνίζα δεν έχει αξία

Ξέρω 2 άτομα που είχαν βγάλειΑΕΙ κωλοπετεινιτσας και ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία και δε δέχονταν να πάνε όπου κι όπου. Έμειναν άνεργοι η με κάτι τετράμηνα του ΟΑΕΔ μέχρι τα τριάντα και ονειρεύονταν ότι θα τους προσλάβουν στην Ελβετία
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.820
Πόντοι
3.556
κάτι έγραψα για ειδίκευση αλλά το προσπέρασες.

1. Το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να ανοίξω terminal και να κάνω sudo apt get update :tooth:

2. Μιλάγαμε για day to day δουλειές γραφείων τεχνικών επιχειρήσεων όχι τεχνολογικού κλάδου. Πως το λένε...τιμολόγια, προσφορές, μειλς, εξελ, παραγγελίες μαλακίες κτλπ...εύκολα πράματα.

Ουτε αυτα ειναι ευκολα, πιστεψε με. Τα burn out σε τετοιες δουλειες ειναι χειροτερα απο οποιαδηποτε σωματικη δουλεια.

Αν θελεις, κανε μια δοκιμη, πηγαινε να δουλεψεις στο γκισε μιας τραπεζας με ολοημερη ουρα (ευκολο να βρεις), η σε ενα τηλεφωνικο κεντρο (δουλειες γραφειου και οι 2)

Εναλλακτικα, μπορω αν θελεις να σου κανω το βιο αβιωτο σε μερικα λεπτα απο τωρα, θα σου στειλω εναν τυπο εργασιας σε εξελ, word και email απλα πραγματα δηλαδη, απλως θα σου στειλω 300-1000-2000 τετοιες εργασιες που πρεπει να γινουν μεχρι αυριο το πρωι...

Να δεις για ποτε θα πεις το Δεσποτη Παναγιωτη

Οι εργασιες γραφειου σου φαινονται ευκολες, επειδη δεν ετυχε εσυ να δεις τη δυσκολη πλευρα του, επειδη ετυχε να το ζεις μονο απο τη μερια του επιχειρηματια
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.130
Like
6.791
Πόντοι
1.056
Να κάμω εγώ όμως μια χαζή ερώτηση...τα παιδιά αυτά που θέλουν δουλειά για 2000 μισθό και επειδή εμείς οι εργοδότες δινουμε 1200 και για αυτό δεν υπάρχει προσωπικο στο τουρισμό..τι κάνουν αυτά τα παιδιά λοιπόν πως ζουν πως τα βγάζουν πέρα?γτ εγώ που δίνω 2500 για 7ημερο και 10ωρο πάλι δε βρίσκω άτομα αλλά παράλληλα έχω πάνω από 10 γνωστους που προτιμάνε να ζουν με επιδόματα αντί να πάρουν τα 2500 όπως και άλλους πολλούς που προσπαθούν να μπουν στο.δημοσιο για 1000 ευρώ..τροφή για σκέψη για όλους εσάς που η εύκολη απάντηση ειναι τα κακά αφεντικά και τα κακόμοιρα παιδιά που δε βγαίνουν με τα 1200 ευρώ το μισθό της πείνας αλλά παρόλα αυτά αν πάνε στο δημόσιο για 1000 ευρώ η με τα 700 των επιδομάτων για να μη δουλέψουν καξ τους πιάσουν κότσους βγαινουν..δε ξέρω για εσάς εμεβα δε μου βγαίνουν οι πραξεις
Σκατομαθημενα της μάνας τους με φουσκωμένα μυαλά και άμαθα στη ζωη

Με μάνες ΔΥ με σύνταξη από τα 49 να τους ταΐζουν στα 30 , να λένε έχω παιδί με μεταπτυχιακό και να μένουν άνεργοι στο παιδικό δωμάτιο σαν την πουτανα τον Σαντμαν.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
Εντάξει φιλε , θα γινει ceo, στο χίλτον , το ακούσαμε κ αυτο

Φιλε μαθε μια τέχνη να σώσεις το κωλο σου , ο λαντζέρης /ξενοδοχοϋπάλληλος ειναι εργασια για φοιτητές , νέους , να βγάλουν τίποτα έξτρα το καλοκαιρι ή σε διακοπες
Φιλε δεν σου ειπε ομως αυτο, οτι θα γινει διευθυντης. Οσοι ειμαστε πολλα χρονια σε μια δουλεια, ειναι λογικο λογω εμπειριας να καθοδηγουμε και να εκπαιδευουμε τους νεοτερους-νεοεισερχομενους στη δουλεια. Σου ειπε οτι οποιος εχει ορεξη, διαθεση για δουλεια, θα προκοψει, θα εχει μεροκαματο, ειτε ειναι στη λαντζα, ειτε σερβιτορος, ειτε εργατης, η αλλου.

Συμφωνω σε αυτο που ειπες, οτι τα τεχνικα επαγγελματα εχουν μελλον, εξασφαλιση, καλο μεροκαματο, σε σχεση με καποιον αλλον.
Υπαρχουν ομως κι εκεινοι που δεν σκαμπαζουν απο αυτα, αλλα μπορουν αμα εχουν ορεξη να εχουν δουλεια.

Θυμαμαι στη γειτονια, μετα το σχολειο και πριν παμε στρατο, ολοι εξαρτιομασταν απο το χαρτζηλικι απο γονεις αλλιως δεν ειχαμε να παρουμε κουλουρι, και ενας στην ηλικια μας ειχε πιασει δουλεια σε βενζιναδικο και επαιρνε καλο μισθο.
Δεν ηταν τεχνιτης, βενζινας ηταν. Αλλα ηταν δραστηριος και με ορεξη για δουλεια.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.820
Πόντοι
3.556
Λοιπον Σαουλ, σου εχω μια "ευκολη" δουλιτσα γραφειου:

Χωρις να χρησιμοποιησεις κωδικα, θα μου βρεις μεχρι αυριο το πρωι, ποσες φορες εχει πει τη λεξη Μητσοτακης το μελος αλεξ71. Θα ανοιξεις ενα ενα τα μηνυματα του και θα ψαχνεις με το ματι να βρεις τη λεξη και θα την καταγραφεις

Εδω σε θελω :tooth:
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.262
Κριτικές
21
Like
9.466
Πόντοι
3.346
Υπαλληλακος της σειράς δηλαδή αφού χτυπούσες ωράρια γκαλερας.
Και έχεις και μούτρα να μου απευθύνεις και τον λόγο σε κάποια ποστ ρε χαμάλη;
Κοίτα κάτι άτομα πώς νομίζουν ότι έχουν και άποψη.
Βρήκες δηλαδή ευκαιρία να μου την πεις μετά από τόσο καιρό? Ό,τι και να είμαι δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα υπεροψίας. Ψευτομαγκιές σε ανώνυμο σαιτ ΟΛΟΙ μπορούν να πουλήσουν ρε μπετόβλακα.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.262
Κριτικές
21
Like
9.466
Πόντοι
3.346
Με το ΣΚ ανοιχτό όλα γίνονται

εξαρτάται και την φύση της δουλειάς

το προσωπικό πρέπει να είναι πάντα στα όρια της εξάντλησης για να υπάρχει εγρήγορση και φόβος :coffee:
Και με τον τρόμο της απόλυσης τους έχουμε στο χέρι. Μόνο πίπες δε ζητάμε να μας κάνουν.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.262
Κριτικές
21
Like
9.466
Πόντοι
3.346
Προφανως, κανενας δεν ειπε το αντιθετο. Σε τετοιες δουλειες πληρωνεις τον αλλον για τα χρονια που κανε να μαθει και οχι για την ωρα που ξοδεψε επανω απο το χαλασμενο καβουρδιστιρι σου
Αυτό είναι και το βασικό συστατικό των τεχνικών επαγγελμάτων.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.196
Like
21.147
Πόντοι
5.506
Με το ΣΚ ανοιχτό όλα γίνονται

εξαρτάται και την φύση της δουλειάς

το προσωπικό πρέπει να είναι πάντα στα όρια της εξάντλησης για να υπάρχει εγρήγορση και φόβος :coffee:
Εγώ πάλι λέω πως το προσωπικό είναι λαχείο και πρέπει να έχεις ικανότητα να διακρίνεις συμπεριφορές για να υπάρχει ισορροπία, τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Μπορεί να προσφέρεις τις ιδανικές συνθήκες και να είναι μουνοπανα, μπορεί να τους έχεις απλά καλά αλλά να νοιάζονται και να έχουν όρεξη για δουλειά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom