Νέα

εργατικη πρωτομαγια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα LIO_1959
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
και τι σου προσφερει εσενα αν ειναι κρατικος ο οπαπ ρε παιχτουρι? τι θα αλλαξει στη ζωη σου αν ειναι κρατικος ή ιδιωτικος? εκτος και εισαι δοντι που σε βολεψανε τα κομματα ή αναμενεις να βολευτεις.
δεν διαφωνω σε αυτο. απαντηση ηταν
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
αναδιανομη στα λαμογια....

αυτο το παιχνιδι παιζετε τωρα..

τπτ παραπανω τπτ παρακατω..

η ζωη μου και η ζωη του αχαχουχα δεν θ αλλαξει στο παραμικρο
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Οταν πας να πουλησεις κατι...φυσικα και λαμβανεις υποψην τις προβλεψεις....αλλα οι προβλεψεις ειναι προβλεψεις παντα και οχι το ΑΥΤΟ .! Απο εκει και περα ,σημερα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος διοτι και οι προβλεψεις ειναι κατευθηνομενες για την κοινη γνωμη ......οταν θες κατι να χαρισεις σε "φιλαρακι" σου...τι κανεις ??? ριχνεις στον πατο την επιχειρηση ,για να την αγορασει με πατατες !!! Δηλαδη ο μελισσανιδης τι θα κανει το τρομαχτικο για να ανεβασει τα κερδη του ΟΠΑΠ ??? Τις εταιριες ιντερνετ για στοιχηματα δεν μπορει ουτε καν να τις ακολουθησει.....παντα θα ειναι παραπανω ....

και ποιός σου είπε ότι ο κάθε μελισσανίδης δεν μπορεί να μπεί στον ιντερνετικό τζόγο ??

τι θα κάνει ?? να σου πώ μερικά που μου έρχονται στο μυαλό έτσι για πλάκα... πρακτορεία 24/7, πρακτορεία χωρίς ανθρώπινο χέρι (και φυσικά χωρίς προμήθεια πράκτορα).. επέκταση του στοιχηματος και σε άλλα γεγονότα... άνοιγμα ιντερνετικού τζόγου εκτός ελλάδος...

και χωρίς να είμαι και ειδικός στον τζόγο...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
αυτη ειναι ρητορικη ερωτηση φιλε.....το τι μπορει να προσφερει, πολλα θα μπορουσε,αλλα ειναι θεμα κυβερνητικο πως θα χειριστει τα κερδη......με την ιδια ερωτηση σου αντιγυριζω......να κανουμε τα δημοτικα ιδιωτικα ,και τα γυμνασια επισης.......εσυ που δεν εχεις παιδια,στα τετοια σου....ο αλλος που εχει δεν ειναι στα τετοια του!!!! 
Καλα η συγκριση που κανεις ειναι για γελια.Εκτος απο αυτο,η πωληση του οπαπ ειναι ανασα για το κρατος,και ερχεται την καταληλη στιγμη.Συντομα το μονοπωλιο θα σπασει οπως εγινε και με τον ΟΤΕ και επεσαν τα κερδη κατακορυφα.
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
αρα τζόγος,αποκομιδή σκουπιδιών, μεταφορές, επικοινωνίες, πετρέλαια κλπ δεν έχουν θέση στο κράτος... πχ για την ΔΕΗ ... το κράτος έχει το δίκτυο και το νοικιάζει σε όποιον θέλει/μπορεί να παράγει ή να εισάγει ρεύμα και να πουλήσει... ακόμη και την συντήρηη του δικτύου δεν χρειάζεται να την έχει μπορεί να την παραχωρήσει έναντι αμοιβής σε κάποιους που θα την αναλάβουν...

αρα το δημόσιο ρίχνει λεφτά και κάνει μια υποδομή (πχ διασύνδεση με κάποιο νησί) και μετά νοικιάζει το μπουρί σε εμπόρους ή παραγωγούς ηλεκτρικής ενεργειας να την μεταφέρουν και να την διανείμουν στο νησί.. τίποτε παραπάνω...

Μαλιστα....δηλαδη μυαλο δεν βαλαμε με την energa και την hellas power.....και θελουμε και αλλο γαμησι!!!
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Καλα η συγκριση που κανεις ειναι για γελια.Εκτος απο αυτο,η πωληση του οπαπ ειναι ανασα για το κρατος,και ερχεται την καταληλη στιγμη.Συντομα το μονοπωλιο θα σπασει οπως εγινε και με τον ΟΤΕ και επεσαν τα κερδη κατακορυφα.

για ποιο μονοπωλειο μιλας ???? εσυ ακομη δεν παιζεις στην bwin???
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
αυτη ειναι ρητορικη ερωτηση φιλε.....το τι μπορει να προσφερει, πολλα θα μπορουσε,αλλα ειναι θεμα κυβερνητικο πως θα χειριστει τα κερδη......με την ιδια ερωτηση σου αντιγυριζω......να κανουμε τα δημοτικα ιδιωτικα ,και τα γυμνασια επισης.......εσυ που δεν εχεις παιδια,στα τετοια σου....ο αλλος που εχει δεν ειναι στα τετοια του!!!! 

δεν χρειάζεται να κάνουμε τα δημοτικά και τα γυμνάσια ιδιωτικά... μπορούμε να τα κάνουμε καλύτερα με λιγώτερα λεφτά .. για παράδειγμα δημοτικά όπως λέει το όνομα τους ανήκουν στον τοπικό δήμο και τα διαχειρίζεται αυτός παρέα με τους συλλόγους γονέων... αυτοί προσλαμβανουν αυτοί απολύουν προσωπικό.. το χρήμα που έχουν δαθέσιμο είναι δεδομένο και συγκεκριμένο και εξαρτάται..

(α) από τον αριθμό των μαθητών
(β) από τον αριθμό των μαθητών άλλων περιοχών που προσελκύουν (και των οποίων οι γονεις θα δώσουν κάτι παραπάνω για να πάνε σε ένα δημόσιο μεν αλλά καλύτερο σχολείο)
(γ) από τον αριθμό των επιτυχιών που έχουν σε κάποιο πανελλαδικό διαγωνισμό... κλπ κλπ κλπ κλπ...

αυτά στην απολίτιστη Ευρώπη (και ειδικά στις προηγμένες σε κοινωνική πολιτική χώρες) τα έχουν κάνει προ πολλού...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
αυτη ειναι ρητορικη ερωτηση φιλε.....το τι μπορει να προσφερει, πολλα θα μπορουσε,αλλα ειναι θεμα κυβερνητικο πως θα χειριστει τα κερδη......με την ιδια ερωτηση σου αντιγυριζω......να κανουμε τα δημοτικα ιδιωτικα ,και τα γυμνασια επισης.......εσυ που δεν εχεις παιδια,στα τετοια σου....ο αλλος που εχει δεν ειναι στα τετοια του!!!! 

εισαι σιγουρος οτι θες να συζητησουμε για το χειρισμο των κερδων χωρις να ξεκαρδιστουμε? ή νομιζεις ότι δε θα τρως φορους και θα γινεται καλυτερη η ζωη σου αν εχει να εισπρατει απο τον οπαπ η κυβερνηση  :2funny:

οσο για το δευτερο που μου συγκρινεις τον οπαπ με πραγματα κοινωνικης προνοιας νταξει τελικα μονο καλαμπουρι κουβεντα θες
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Μαλιστα....δηλαδη μυαλο δεν βαλαμε με την energa και την hellas power.....και θελουμε και αλλο γαμησι!!!


κάθε αρχή σε κάτι, ειδικά με τον μαλακισμένο τρόπο που γίνεται σε αυτήν την χώρα έχει και ρίσκα.. στο κάτω κάτω της γραφής δεν χάθηκε και κανένα τρελλό ποσό.. τα κε΄ρδη του ΟΠΑΠ για έναν χρόνο χαθήκανε...

αν πάρουμε την απελευθε΄ρωση των τηλεπικοινωνιών (που ευτυχώς που έγινε και είδαμε σε αυτήν την χώρα επιτέλους φτηνό τηλέφωνο και κάποιες προηγμένες υπηρεσίες) ο ΟΤΕ έφαγε πολύ μεγαλύτερα φέσια από TELEDOME, TELEPASSPORT, LANNET, GREEK TELECOM κλπ ...

έμαθε όμως και ζητάει πλέον στους διασυνδεδεμένους παρόχους εγγυητική επιστολή...

 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Καλα η συγκριση που κανεις ειναι για γελια.Εκτος απο αυτο,η πωληση του οπαπ ειναι ανασα για το κρατος,και ερχεται την καταληλη στιγμη.Συντομα το μονοπωλιο θα σπασει οπως εγινε και με τον ΟΤΕ και επεσαν τα κερδη κατακορυφα.

τι ειπε παλι η μορφη ε? τι οπαπ τι σχολεια το ιδιο πραμα. θελουμε σχολεια και παμε στοιχημα  :rockon:
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
τι ειπε παλι η μορφη ε? τι οπαπ τι σχολεια το ιδιο πραμα. θελουμε σχολεια και παμε στοιχημα  :rockon:

και η υγεια ειναι προνοια ...αλλα εχεις αρχισει και την πληρωνεις σιγα σιγα....για να μην σου πω οτι σε λιγο ολα τα νοσοκομεια θα γινουν ιδιωτικα ....θα μου πεις τι σχεση ο οπαπ με την υγεια...δε βαριεσαι ??? ολα καπου ξεκινουν και καπου καταληγουν.........
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
και η υγεια ειναι προνοια ...αλλα εχεις αρχισει και την πληρωνεις σιγα σιγα....για να μην σου πω οτι σε λιγο ολα τα νοσοκομεια θα γινουν ιδιωτικα ....θα μου πεις τι σχεση ο οπαπ με την υγεια...δε βαριεσαι ??? ολα καπου ξεκινουν και καπου καταληγουν.........
Ουτε αυτο μπορει να γινει,αφου παρακρατειται το ΙΚΑ.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
αυτη ειναι ρητορικη ερωτηση φιλε.....το τι μπορει να προσφερει, πολλα θα μπορουσε,αλλα ειναι θεμα κυβερνητικο πως θα χειριστει τα κερδη......με την ιδια ερωτηση σου αντιγυριζω......να κανουμε τα δημοτικα ιδιωτικα ,και τα γυμνασια επισης.......εσυ που δεν εχεις παιδια,στα τετοια σου....ο αλλος που εχει δεν ειναι στα τετοια του!!!! 

Με την αποκρατικοποιηση έχεις ή δεν εχεις μειωση των δημοσιων εσοδων?
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Μα τι μικρο καλαθι,δεν μπορεις να πληρωνεις κατι χωρις να το εχεις.

ρωτα εναν γεροντακο να σου πει ακριβος τι ποσά δαπαναει καθε μηνα για την υγεια του......να δουμε.....και εμενα μου κρατουν υπερ ΟΓΑ καθε μηνα...αλλα συνταξη ΟΓΑ δεν θα λαβω......προφανως ειμαι μαλακας και μου τα κρατουν!!!!οπως επισης μου κρατουν υπερ ανεργων αλλα με διωξουν επιδομα ανεργου εγω δεν δικαιουμαι!!!!!!οποτε τι μου λες τωρα οτι δεν μπορεις να πληρωνεις κατι χωρις να το εχεις!!!!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
και η υγεια ειναι προνοια ...αλλα εχεις αρχισει και την πληρωνεις σιγα σιγα....για να μην σου πω οτι σε λιγο ολα τα νοσοκομεια θα γινουν ιδιωτικα ....θα μου πεις τι σχεση ο οπαπ με την υγεια...δε βαριεσαι ??? ολα καπου ξεκινουν και καπου καταληγουν.........

να ξερουμε για τι συζηταμε ρε τυπε. εγω δεν μπλεκω την υγεια και τα σχολεια με το παμε στοιχημα. ειναι χαζο πως να το κανουμε. δηλαδη για να εχουμε σχολεια πρεπει ναχουμε και τον οπαπ ή το αντιστροφο?
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
ρωτα εναν γεροντακο να σου πει ακριβος τι ποσά δαπαναει καθε μηνα για την υγεια του......να δουμε.....και εμενα μου κρατουν υπερ ΟΓΑ καθε μηνα...αλλα συνταξη ΟΓΑ δεν θα λαβω......προφανως ειμαι μαλακας και μου τα κρατουν!!!!οπως επισης μου κρατουν υπερ ανεργων αλλα με διωξουν επιδομα ανεργου εγω δεν δικαιουμαι!!!!!!οποτε τι μου λες τωρα οτι δεν μπορεις να πληρωνεις κατι χωρις να το εχεις!!!!
Γιατι να μην παρεις συνταξη αν την δικαιουσαι;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom