Νέα

Ελληνικές ταινίες cult δεκαετίας '80

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα santa
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 400
  • Εμφανίσεις 45K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.251
Κριτικές
27
Like
14
Πόντοι
3.057
Α ρε παιδιά!! Είναι αξέχαστες αυτές οι ταινίες!!
Πολλές δεν τις έχω δει, αλλά θυμάμαι παλιά που
το Alter έβαζε ταινίες του '80-'90!!
Κορυφαία ο ΨΙΤ με τον Βουτσά!!
Στο βίντεο κλαμπ στη γειτονιά μου δεν υπάρχουν
τέτοιες, μόνο ασπρόμαυρες της Φίνος Φιλμ!!
Ή θα ψάξω στο νετ, ή Ομόνοια σε βίντεο κλαμπ!!
Δυστηχώς πολύς κόσμος τις θεωρεί "κακόγουστες και αποτυχημένες" και κάνει ουρές στα Village!!
Κι εγώ πάω Village, αλλά σέβομαι την κινηματογραφική ιστορία του τόπου μου!!
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ε καλα δε θα το ελεγα κινηματογραφικη ιστορια του τοπου μου ακριβως.....χεχεχε

ασχετο....το ξερετε οτι αναφερουν και διδασκουν τον δαλιανιδη σε σχολες σκηνοθεσιας της αμερικης???
 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Συνονόματε panosmpos δεν είπα κακό λόγο ούτε για τον Μάνεση ούτε για τον Γυφτόπουλο - αντιθέτως όλες αυτές τις "μετέπειτα" ταινίες τις γουστάρω εξίσου με τα δαλιανίδεια έπη, απλά ανάφερα το ιστορικά αποδεδειγμένο γεγονός οτι χωρίς το ρεύμα που ξεκίνησε ο Δαλιανίδης δε θα υπήρχε πρόσφορο έδαφος για να κάνουν ήσυχα κι όμορφα τις αντιγραφές τους (στο λατρεμένο ultra underground ύφος που ανέφερες) τύποι σαν τον Μυλωνά, τον οποίο ωστόσο τον έχω λίγο άχτι απο τις δηλώσεις του ως υπεύθυνος του πολιτιστικού (φευ!) τμήματος της Υπερνομαρχίας (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δε θυμάμαι καλά) όταν κατέβηκε υποψήφιος με τη ΝΔ μιλώντας για "σκωπτικό" χιούμορ της εποχής και άλλες τέτοιες πίπες. Δε σεβάστηκε, με λίγα λόγια, τα σκατά που τον ανέδειξαν! Σε όσους ασχολούνταν τουλάχιστον.

Γαμάτες οι ΦΥΛΑΚΕΣ, γαμάτοι οι ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ, ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΑΧΗΣ, οκ, αλλά είπαμε. Χωρίς τα ΤΣΑΚΑΛΙΑ, τη ΣΤΡΟΦΗ και τους ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ όλα αυτά τα υπέροχα σκουπίδια δε θα υπήρχαν. Οπως χωρίς τον Τσαρλς Μπρόνσον δε θα υπήρχε και ο Γιάννης Βόγλης...

Υ.Γ. Ξεχάσαμε και τον Ντίμη Δαδήρα, πάνω στη φούρια μας για τον Μυλωνά. Ακόμα ένα σκαλοπάτι για τον κύριο Μυλωνά, για να μην ξεχνιόμαστε...

Y.Γ.2 Τον Δαλιανίδη τον διδάσκουν. Ο Αγγελόπουλος που είναι; Ξέρουν να καθαρίζουν την ομίχλη εκεί στις ΗΠΑ...

ΠΑΝΟS
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Τον δαλιανιδη τον διδασκουν ως μιουζικαλ........σιγα μη διδαξουν αγγελοπουλο στα αμερικανακια......τους πεφτει βαρυς.......θελουν χολυγουντ ευπεπτες ταινιουλες......
 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
Τον δαλιανιδη τον διδασκουν ως μιουζικαλ........σιγα μη διδαξουν αγγελοπουλο στα αμερικανακια......τους πεφτει βαρυς.......θελουν χολυγουντ ευπεπτες ταινιουλες......


Ενα ευτραπελο που εξιστορει ο ιδιος ο Δαλιανιδης:
Ηρθαν καποιοι παραγωγοι του Χολιγουντ στην Ελλαδα τη δεκαετεια του '60 και βλεποντας τα μιουζικαλ του Δαλιανιδη (Κατι να καιει, Οι θαλασσιες οι χαντρες... κλπ) προσεξαν την αρτιοτητα της παραγωγης κι ενδιαφερθηκαν να μαθουν το κοστος κλπ...
Μολιες τους ειπαν οτι καθε μιουζικαλ στοιχιζε 3 εκατομμυρια ενθουσιαστηκαν: "3.000.000 δολλαρια μονο? μας ενδιαφερει..."
"Ποια δολλαρια? 3 εκατομμυρια ΔΡΑΧΜΕΣ κοστισαν!!!" ($100.000)
 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Οπως και να τον διδάξουν τον Δαλιανίδη, mounitsa, μόνο κάτι θετικό μπορεί να προκύψει γι'αυτόν που θέλει να κάτσει και να μάθει ΣΙΝΕΜΑ. Ο Αγγελόπουλος τί να τους πεί; Μιλάμε για έναν άνθρωπο ο οποίος πλέον δεν πουλάει ΟΥΤΕ στα φεστιβάλ που τον συντηρούσαν εδώ και χρόνια σαν διαννοουμενίστικο εφάπαξ. Ο Δαλιανίδης αγαπούσε τόσο το σινεμά ώστε να το βάλει πάνω απο την πάρτη του, ο Αγγελόπουλος πρώτα ερωτεύτηκε τον εαυτό του και μετά όλα τ'άλλα. Ο Δαλιανίδης ήταν πρωτοπόρος για τα ελληνικά δεδομένα, έφερε το μιούζικαλ στην Ελλάδα και καθιέρωσε ενα μάτσο φάτσες που σήμερα όλοι προσκυνούν ως "μεγάλους ηθοποιούς". Επίσης ήταν ο πρώτος που είχε τ'αρχίδια να τραβήξει το πράγμα στα άκρα σε mainstream ταινία στους βασιλικούς χρόνους του '60 με ταινίες όπως ο ΝΟΜΟΣ 4000 και ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ. Ο Αγγελόπουλος τί έκανε; Αντάρτες στα χιόνια, πληγωμένους αριστερούς στις ομίχλες, τον Βέγγο να πετάει μπισκότα στη φύση, τον Μαστρογιάνι να περιφέρεται σαν ζόμπι και ντροπιάζει την καριέρα του και μερικές αγελάδες κρεμασμένες σε έναν πλάτανο. Τον Δαλιανίδη τον βλέπουν ΟΛΟΙ, τον Αγγελόπουλο μόνο η μάνα του (πλέον).

Και μεταξύ μας, ευτυχώς που διδάσκουν και λίγο Δαλιανίδη στα αμερικανάκια. Τρομάζω στην ιδέα τί θα γινόταν αν μάθαιναν για τον Αγγελόπουλο! Ο Μπρους Γουίλις ακόμα θα έβαζε τη βόμβα στο μετεωρίτη...

ΠΑΝΟS
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Πάνο, θυμάσαι στις "Φυλακές Ανηλίκων" τον Τσαχιρίδη που έλεγε "είμαι ο Θεός". Λένε για τον Τσαχιρίδη ότι ένα φεγγάρι είχε περάσει από την ΑΕΚ (δεκαετία 60), και μετά έφυγε για Αμερική, όπου δούλεψε ως κασκαντέρ σε ταινίες. Α, να μην ξεχάσω και τον Τσάκωνα:
"Κλασσική περίπτωση βλάβης"
" Οι Πόντιοι", με το Λεζέ
" Η γυναικάρα απ΄το Κιλκίς" , με τη Γερασιμίδου.
Μια που μου έρχονται σκόρπια στο μυαλό, να θυμίσω την κλασσική ατάκα του Ψάλτη στο "βασικά καλησπέρα σας":
"Κούλα, πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος" (τον οποίο ενσάρκωνε ο Μποστατζόγλου), "Κούλα άσε το κωλόπαιδο τον Κυριάκο κι έλα μαζί μου"
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366

αφιερωμενο.....
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Παρακαλώ μην ξεχνάτε και τις ταινίες:

- Τα Τσακάλια
(που ο Γαρδέλης πεθαίνει απο υπερβολική δόση καπνίσματος φούντας  :2funny:)
Ατάκα απο Γαρδέλη: "Με θυμάσαι ρε πούστη ?"

- Η Μεγάλη Απόφραξη
Ατάκα απο Τσάκωνα: "Δώσε ατμόσφαιρες... Κλείσε και δώσε απότομα ατμόσφαιρες..."

-Ένας Πρωτάρης Στο Κολλέγιο
(που αντιγράφει την κωμωδία Porky's No.1)
Ατάκα απο Τσεβελέκο: "Ο μπαμπάς μου είπε τρύπα να ναι, κι όπου νά ναι..."

-Ρόδα. Τσάντα Και Κοπάνα Νο. 1-2 άντε οριακά και το 3...
"Θα βάψω μαύρη τη Γιαμάχα..."
"Όχι θα λερώνει !"

Επίσης ντροπή να ξεχνάμε τον Στάθη Ψάλτη...
"Δεν φταίω εγώ κυρ' αστυνόμε ! Η Σύβλια φταίει... Ρολς Ροις μου είπε, δική της μου είπε..."

 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ απο όσο ξέρω, ο Τσαχιρίδης ήταν ποδοσφαιριστής του Αιγάλεω πριν φύγει για την Αμερική όπου έπαιξε σε φτηνές z-movies τριτοτέταρτους ρόλους. Πάντως, δούλεψε και στην Ευρώπη, εννοείται σε καλλιτεχνικές αρτιότητες του Βασίλη Αλατά και του Ομηρου Ευστρατιάδη, soft-core πορνό όπως το ΠΙΟ ΘΕΡΜΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ με την αμίμητη Φόνσου και κάπου πήρε το αυτί μου οτι στις Αμερικές πήρε μέρος ακόμα και σε hardcore. Αλλά δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου, οπότε...

Και η ατάκα που μου έχει μείνει περισσότερο απο αυτές τις ταινίες είναι εκείνο το παραλήρημα του Μιχαλόπουλου στη Φίνου πριν τη ληστεία στους ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ:
"Ο Τρόμπας λέει πως η κοινωνία είναι ενα μεγάλο μπουρδέλο. Και έχει δίκιο. Ετσι είναι. Και στο μπουρδέλο υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που πηδάνε κι αυτοί που πηδιούνται. Μέχρι τώρα με πηδούσαν άλλοι. Τώρα ήρθε η ώρα να τους πηδήΣω κι εγώ". Και η Φίνου απαντά στοϊκά: "Καλή επιτυχία"...
Τι να λέμε τώρα...

ΠΑΝΟS
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Ώστε κουβαλάτε και σπαθιά κωλόπαιδα... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εκπληκτικό το ύφος με το οποίο έλεγε την ατάκα  :2funny: :2funny: :2funny:
Μια και αναφέρθηκε από συναγωνιστή το θρυλικό όνομα ΟΜΗΡΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΑΔΗΣ θυμάται κανείς μια light τσόντα με το συγχωρεμένο Κώστα Καραγιώργη  που η υπόθεση εκτυ΄λσσεται σε ένα καράβι, όπου έχει μπουκάρει και μία γκόμενα και γίνεται της πόπης...πολύ γέλιο
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ολα τα εργα του απιστευτου Ψαλτη ειναι κορυφαια.Ατακες οχι γαι oskar  αλλα λιωνεις στο γελιο...Καμικαζι αγαπη μου,Βασικα καλησπερα σας,Ψηλος λιγνος και ψευταρος,Ρακος νο 14,και αλλα που δεν θυμαμαι :cheesy:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Εκπληκτικό το ύφος με το οποίο έλεγε την ατάκα  :2funny: :2funny: :2funny:
Μια και αναφέρθηκε από συναγωνιστή το θρυλικό όνομα ΟΜΗΡΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΑΔΗΣ θυμάται κανείς μια light τσόντα με το συγχωρεμένο Κώστα Καραγιώργη  που η υπόθεση εκτυ΄λσσεται σε ένα καράβι, όπου έχει μπουκάρει και μία γκόμενα και γίνεται της πόπης...πολύ γέλιο

Τη νεφελη λες μηπως?
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Νομιζω καταλαβα......εχει γυρισει πολλες σοφτ ο ομηρος? σαυτη που λεω εγω το ονομα του ομηρου ηταν στα αγγλικα στους τιτλους αν σε βοηθαει......η αλήθεια ειναι οτι δεν την θυμαμαι καλα γιατι την βλεπαμε πολλα ατομα και σχολιαζαμε οποτε το στορι δεν το θυμαμαι....
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Νομιζω καταλαβα......εχει γυρισει πολλες σοφτ ο ομηρος? σαυτη που λεω εγω το ονομα του ομηρου ηταν στα αγγλικα στους τιτλους αν σε βοηθαει......η αλήθεια ειναι οτι δεν την θυμαμαι καλα γιατι την βλεπαμε πολλα ατομα και σχολιαζαμε οποτε το στορι δεν το θυμαμαι....
Έδειχνε κάποια εποχή ο Αντέννα, πολλές από αυτές.Τελευταία φορά την είδα, νομίζω, στο ΑΛΤΕΡ πριν κάτι χρόνια.πάντως το ΑΛΤΕΡ μέχρι πριν λίγο σχετικά καιρό έπαιζε όλα τα "διαμάντια" που αναφέρονται στο thread.
Ατάκα από Ψάλτη προς Γαρδέλη στο "έλα να αγαπηθούμε ντάρλνγκ"  "λιγα λόγια για την αδερφή μου μη χεστούμε έτσι;"

Και για να μην ξεχνιόμαστε: "είναι φάση το αγόρι, είναι φάση το παιδί, το γουστάρω και δεν έχει σημασία...να την βρούμε με τ΄αγόρι, να τηυ βρω με το παιδί...και να πέσουμε τα δυό μας σε ...αφασία" τραγουδισμένο από Ρένα Παγκράτη...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
ʼσχετο, αλλά δυνατές ατάκες από Γκουσγκούνη:
Γκόμενα τραγουδάει "tres jolie, tres jolie", οπότε ο Μεγάλος: "τί τρεζολί μωρή, ψωλή τη λένε"
Γυρίζει στο σπίτι κατάκοπος από τη δουλειά:
"γυναίκα, τί φαγητό ετοίμασες;"
"φασόλια"
"πάλι φασόλια μωρή... θες να σε γαμήσω μου φαίνεται"
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Αντε σπασεεεεε ρε μαλακαααααα (σα λαλαλαλαααα..... σα λαλαλαλααααα....)

εγω θελω να βρω εκεινο το τραγουδι που ελεγε η Βασια Παναγοπουλου και δε μπορω να το βρω πουθενα!!!!

"εγω δε θελω μεροκαματοοοοοοο θελω χιλιαρα μηχανηηηη και θανατοοοοοο" 

χαχαχαχαχαχα
 

menis

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2006
Μηνύματα
604
Like
3
Πόντοι
6
τι μας θυμισες τωρα!οποιος εχει το παραπανω τραγουδακι ας το ανεωασει καπου!!!!!θα σωσει κοσμακι!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom