Νέα

Εισάγοντας Γκόμενες / Βιζιτούδες από Ανατολική Ευρώπη για διακοπές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 514
  • Εμφανίσεις 32K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Τι κίνδυνος να υπάρχει?

Από οικονομικά, λογιστικά και τραπεζιτικά είμαι αναλφάβητος.
Ξέρω 'γω ; Αν ξοδεύεις στην ελλάδα, έλλην υπήκοος, από καταθέσεις στην ελβετία .... να σε γαμήσουν ;
Δεν ξέρω με ποιό τρόπο .
Αλλά δεν θα μου φαινόταν παράξενο.
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
κανενας κινδυνος και ολες οι καρτες δουλευουν κανονικα παντου
κι αν δεν δουλεψουν πας σε ατμ και βγαζεις λεφτα με ενα μικρο καπελο (τιμη φιξινγκ εναντι τιμη πωλησεις συναλλαγματος) μην διαβαζω μαλακιες το κερατο μου μεσα
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
κανενας κινδυνος και ολες οι καρτες δουλευουν κανονικα παντου
κι αν δεν δουλεψουν πας σε ατμ και βγαζεις λεφτα με ενα μικρο καπελο (τιμη φιξινγκ εναντι τιμη πωλησεις συναλλαγματος) μην διαβαζω μαλακιες το κερατο μου μεσα

Ξαναγράφω, η VPay μου δε δούλευε μέχρι πριν ένα χρόνο στη Ρωσία. Ούτε σε άλλες χώρες εκτός ΕΕ. Γιατί επιμένεις?
 

berbadis

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2019
Μηνύματα
89
Like
0
Πόντοι
0
Άλλος ένας Δημητράκαρος που δεν έχει πιστωτική κάρτα.


Τι ανοησίες είναι αυτές.
Άκου λέει θα του μπλοκάρουν την χρεωστική κάρτα.


Εννοείται ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε παντού πιστωτικές κάρτες σε Ρωσία / Ουκρανία.

Από το ξενοδοχείο, το Uber μέχρι και για μία μπύρα στο μπαρ.

Μόνο σε κανένα ξεχασμένο κωλοχώρι παίζει να μην έχουν μηχάνημα για κάρτες.

Αναλήψεις από ATM δεν συμφέρουν τόσο, αλλά άμα υπάρχει ανάγκη άνετα γίνονται.

αφού πάσχει από σύνδρομο καταδιώξεως , τι κάρτες να χρησιμοποιήσει? Το παίζει και εξπέρ παναθεμά τον...Ο πρόεδρος δεν έχει πιστωτική κάρτα γιατί το χαρτζηλίκι της μάνας του δεν είναι φορολογητέο εισόδημα, με τι νόμιμα έσοδα να του δώσει η τράπεζα πίστωση?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Ξαναγράφω, η VPay μου δε δούλευε μέχρι πριν ένα χρόνο στη Ρωσία. Ούτε σε άλλες χώρες εκτός ΕΕ. Γιατί επιμένεις?

Και εγώ Vpay είχα μέχρι το 2015 που τον ήπια κλαρίνο όταν πήγα να αγοράσω iphoni για τη γκόμενα στο Κίεβο και δε δέχονταν τα μηχανήματα την κάρτα.
Εκτοτε αναγκάστηκα να βγάλω πιστωτική.Τώρα έχω maestro βέβαια και λένε οτι εδώ και ένα χρόνο έχουν επιτρέψει τη δυνατότητα ανάληψης σε Ουκρανία,Ρωσία αν έχεις maestro EC Karte,όχι όμως Vpay.Παλιά έπρεπε να δώσεις εντολή στην τράπεζα να σε αφήσει να κάνεις αναλήψεις σε συγκεκριμέενς χώρες εκτός ΕΕ,τώρα πλέον θεωρητικά λειτουργεί αυτόματα Ρωσία,Ουκρανία.
Θα το δοκιμάσω.Φυσικά θα φέρω και 2500 ευρώ μετρητά μαζί δια παν ενδεχόμενο.
Η πιστωτική είναι αρκετά αξιόπιστη αλλά στις αναλήψεις σε χρεώνουν μεγάλα επιτόκια,η ισοτιμία παίζει,και το χειρότερο δεν μπορείς συνήθως να βγάλεις πάνω από 2500 γκρίβνυα,μερικές φορές σε περιορίζουν στα 1500 γκρίβνυα.
Και οι γκόμενες θέλουν ευρώ,τα γκρίβνυα τα απορρίπτουν μετά βδελυγμίας.
Αμα έχεις πράσινα,περίπου χύνουν.Μερικές δεν έχουν δει ποτέ πράσινα.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.342
Like
1.439
Πόντοι
266
κμαν ξερεις ρωσσικα;
το 1990'1993 που πηγαινα στο κιεβο και καθομουν σε σπιτια ελληνων φοιτητών, ειχα διαπιστωσει οτι ελάχιστες εκτος πανεπιστημιου ηξεραν αγγλικα
εχω γραψει σε προηγουμενη σελιδα σχετικα με τις εμπειριες μου και την απιστευτη διαφθορα
όμως τοτε ειχε τεραστια διαφορα να εισαι τουρίστας σε ξενοδοχειο χωρις να ξερεις την γλωσσα βρίσκοντας
κυριως πουτανες και άλλο να ησουν μονιμος κατοικος η φοιτητης ξεροντας ρωσσικα η να ειχες επαφη με καποιον τετοιο
τοτε πήδαγες πολλυ περισσοτερο χωρις υποχρεωτικα να δινεις αμμεσα χρηματα η δωρα ειδικα 90 με 91
 

berbadis

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2019
Μηνύματα
89
Like
0
Πόντοι
0
κμαν ξερεις ρωσσικα;
το 1990'1993 που πηγαινα στο κιεβο και καθομουν σε σπιτια ελληνων φοιτητών, ειχα διαπιστωσει οτι ελάχιστες εκτος πανεπιστημιου ηξεραν αγγλικα
εχω γραψει σε προηγουμενη σελιδα σχετικα με τις εμπειριες μου και την απιστευτη διαφθορα
όμως τοτε ειχε τεραστια διαφορα να εισαι τουρίστας σε ξενοδοχειο χωρις να ξερεις την γλωσσα βρίσκοντας
κυριως πουτανες και άλλο να ησουν μονιμος κατοικος η φοιτητης ξεροντας ρωσσικα η να ειχες επαφη με καποιον τετοιο
τοτε πήδαγες πολλυ περισσοτερο χωρις υποχρεωτικα να δινεις αμμεσα χρηματα η δωρα ειδικα 90 με 91

βρήκες τον γκάου του σάιτ να ρωτήξεις τύπε, δε με λες όταν έμπαινες σε ντισκοτεκ, σου δίνανε κάτι χαρτάκια στο χέρι μυστικά οι γκόμενες με το τηλεφωνο του σπιτιου τους? (που κινητά τότε)Σου χαμογελούσαν όλες οι γκαρσόνες και όλες οι πωλήτριες? Σε σταματούσαν κάθε βράδυ οι μπάτσοισ τον δρόμο και καλά για εξακρίβωση στοιχείων και να ελέγξουν την βίζα σου? Στην είχαν πέσει μεθυσμένες να τις γαμήσεις εδώ και τώρα? Δεν χρειαζόταν το εγγλέζικο τότε τύπε μιλάγαν τα μάτια και τα ντόλαρι...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
κμαν ξερεις ρωσσικα;
το 1990'1993 που πηγαινα στο κιεβο και καθομουν σε σπιτια ελληνων φοιτητών, ειχα διαπιστωσει οτι ελάχιστες εκτος πανεπιστημιου ηξεραν αγγλικα
εχω γραψει σε προηγουμενη σελιδα σχετικα με τις εμπειριες μου και την απιστευτη διαφθορα
όμως τοτε ειχε τεραστια διαφορα να εισαι τουρίστας σε ξενοδοχειο χωρις να ξερεις την γλωσσα βρίσκοντας
κυριως πουτανες και άλλο να ησουν μονιμος κατοικος η φοιτητης ξεροντας ρωσσικα η να ειχες επαφη με καποιον τετοιο
τοτε πήδαγες πολλυ περισσοτερο χωρις υποχρεωτικα να δινεις αμμεσα χρηματα η δωρα ειδικα 90 με 91

Ξέρω για συνεννόηση.Ρωσία επαρχία χωρίς ρωσικά δεν κάνεις τίποτα.Ολες οι Ρωσίδες που είχα δε μιλούσαν λέξη αγγλικά.
Κίεβο δε χρειάζεσαι ρωσικά.Μιλάνε όλες αγγλικά όσες ενδιαφέρονται για ξένους.Θα έλεγα το 70% από τις γκόμενες μιλάει αγγλικά.
Με ρωσικά μόνο γάμησα Ανατολική Ουκρανία,Μαριούπολη,Κριμαία.
Λβωφ,δυτική Ουκρανία μιλάνε επίσης αγγλικά οι περισσότερες.
Ρωσικά είναι κυρίως χρήσιμα σε μικρές πόλεις και κυρίως ανατολικά.
Το Κίεβο έχει αλλάξει πάρα πολύ σε σχέση με την πρώτη φορά που πήγα το 2003.Τότε ήταν σοβιετική πόλη εντελώς,όπως περίπου είναι το Μινσκ,τώρα έχει εξευρωπαιστεί πολύ.Τότε πράγματι μίλαγαν λίγες αγγλικά.
Οικονομικά δεν έχει ανέβει βέβαια πολύ από τότε.Είναι τώρα οικονομικά όπως ήταν το 2006.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.342
Like
1.439
Πόντοι
266
βρήκες τον γκάου του σάιτ να ρωτήξεις τύπε, δε με λες όταν έμπαινες σε ντισκοτεκ, σου δίνανε κάτι χαρτάκια στο χέρι μυστικά οι γκόμενες με το τηλεφωνο του σπιτιου τους? (που κινητά τότε)Σου χαμογελούσαν όλες οι γκαρσόνες και όλες οι πωλήτριες? Σε σταματούσαν κάθε βράδυ οι μπάτσοισ τον δρόμο και καλά για εξακρίβωση στοιχείων και να ελέγξουν την βίζα σου? Στην είχαν πέσει μεθυσμένες να τις γαμήσεις εδώ και τώρα? Δεν χρειαζόταν το εγγλέζικο τότε τύπε μιλάγαν τα μάτια και τα ντόλαρι...
δεν πηγαινα σε ντισκοτέκ γιατι ειχα γνωριμίες μεσω των ελληνων φοιτητών
όταν πηγαμε με τον 1 φοιτητη 26αρι στο τσουμ μεσα σε 40 λεπτα ειχε κανει 13 καμακια πελάτισσες και πωλήτριες
από τα οποια τα 12 του εδωσαν φανερα τηλεφωνο

το βραδυ επειδή απαγορευοταν να εχεις πιει εστω και ένα ποτηρι και να οδηγήσεις σου εκαναν μπορει και 3 αλλκοτεστ με σκοπο να τους δωσεις χρηματα αν εχεις πιει και να μηνν
σου παρουν το δπλωμα για 2 χρονια
μπροστα μου την ειχαν πεσει μεθυσμένες στους ελληνες φοιτητες και όχι μονο μια φορα
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
Ξαναγράφω, η VPay μου δε δούλευε μέχρι πριν ένα χρόνο στη Ρωσία. Ούτε σε άλλες χώρες εκτός ΕΕ. Γιατί επιμένεις?
εγω ειχα εθνοκαρτα γιορομπανκ και αλφα και δουλευε μια χαρα οχι πιστωτικες χρεωστικες
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Δεν είχα ποτέ πιστωτική. Μόνο debit.

Για πες μας όμως αρχηγέ μιας και τα ξέρεις.
UBS v pay , είναι κομπλέ ; Υπάρχει κίνδυνος ;;;

Μα είναι δυνατόν;

Να μην έχεις την σήμερον ημέρα πιστωτική;

Και τι κίνδυνος να υπάρχει;

Εμένα μόνο μία φορά στα τελευταία 40 χρόνια (από τότε ακόμη που παίρναν την έγκριση τηλεφωνικά) μου έχουν χρεώσει στην πιστωτική έξοδα που δεν έκανα (κάποιος που αγόρασε κάτι ηλεκτρονικά στο Μιλάνο), τα αμφισβήτησα και φυσικά η Τράπεζα δεν μου τα χρέωσε.

Δεν ξέρω, εγώ πάντως δίνω πιστωτικές παντού ακόμη και στο παρελθόν που κάποιος μπορούσε να σου υποκλέψει το CVV.

Δηλαδή περισσότερες είναι οι πιθανότητες στο τρόλεϊ Κολιάτσου - Παγκράτι να σε κλέψει Αλγερίνος από το να σου υποκλέψουν και να σε χρεώσουν στην πιστωτική στο Κίεβο ή στο Ροβανιέμι ή στο Άνγκορ Βατ.

Σαφώς στραβές μπορεί να γίνουν
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.964
Κριτικές
1
Like
4.693
Πόντοι
456
Πληρώνεις τελωνείο στην εισαγωγή γκομενων/βιζιτουδων από Ανατολική Ευρώπη ?

 

madness_85

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2019
Μηνύματα
82
Like
54
Πόντοι
0
Μα είναι δυνατόν;

Να μην έχεις την σήμερον ημέρα πιστωτική;

Και τι κίνδυνος να υπάρχει;

Εμένα μόνο μία φορά στα τελευταία 40 χρόνια (από τότε ακόμη που παίρναν την έγκριση τηλεφωνικά) μου έχουν χρεώσει στην πιστωτική έξοδα που δεν έκανα (κάποιος που αγόρασε κάτι ηλεκτρονικά στο Μιλάνο), τα αμφισβήτησα και φυσικά η Τράπεζα δεν μου τα χρέωσε.

Δεν ξέρω, εγώ πάντως δίνω πιστωτικές παντού ακόμη και στο παρελθόν που κάποιος μπορούσε να σου υποκλέψει το CVV.

Δηλαδή περισσότερες είναι οι πιθανότητες στο τρόλεϊ Κολιάτσου - Παγκράτι να σε κλέψει Αλγερίνος από το να σου υποκλέψουν και να σε χρεώσουν στην πιστωτική στο Κίεβο ή στο Ροβανιέμι ή στο Άνγκορ Βατ.

Σαφώς στραβές μπορεί να γίνουν

Για να βγάλεις πιστωτική πρέπει να έχεις ικανοποιητικό φορολογητέο εισόδημα. Αν είσαι υδραυλικό ηλεκτρολόγος κλπ δεν το έχεις.
 

brizola

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
79
Like
32
Πόντοι
0
Πληρώνεις τελωνείο στην εισαγωγή γκομενων/βιζιτουδων από Ανατολική Ευρώπη ?
Ναι βέβαια!!!!!   Περνάει ο εκτελωνιστής που ελέγχει τα εισαγόμενα κοντέινερ και ελέγχει τη γκόμενα που φέρνεις. Της τραβάει και ένα πούτσο και ο εκτελωνιστής πριν από εσένα.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Καταρχήν μην μπευρδευόμαστε.
Η Ναόμι είναι ΑΦΡΟΑΜΕΡΙΚΑΝΑ.Είχε προγόνους στην Αφρική πριν το .... 1600.
Οι επόμενες γενιές ζούσαν στις ΗΠΑ. Και σίγουρα στις περισσότερες αφροαμερικάνες παίζει και λευκό dna.
Καμία σχέση λοιπόν.

Επίσης απολαμβάνουν το σύστημα υγείας και τα προνόμια των ΗΠΑ.
Η Κάμπελ είναι Βρετανίδα, με μητέρα Τζαμαϊκανή και πατέρα Ασιάτη.
 

berbadis

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2019
Μηνύματα
89
Like
0
Πόντοι
0
δεν πηγαινα σε ντισκοτέκ γιατι ειχα γνωριμίες μεσω των ελληνων φοιτητών
όταν πηγαμε με τον 1 φοιτητη 26αρι στο τσουμ μεσα σε 40 λεπτα ειχε κανει 13 καμακια πελάτισσες και πωλήτριες
από τα οποια τα 12 του εδωσαν φανερα τηλεφωνο

το βραδυ επειδή απαγορευοταν να εχεις πιει εστω και ένα ποτηρι και να οδηγήσεις σου εκαναν μπορει και 3 αλλκοτεστ με σκοπο να τους δωσεις χρηματα αν εχεις πιει και να μηνν
σου παρουν το δπλωμα για 2 χρονια
μπροστα μου την ειχαν πεσει μεθυσμένες στους ελληνες φοιτητες και όχι μονο μια φορα

κάτι μου λέει ότι καθόσασταν και στη ουρά απέναντι από το Τσουμ και περιμένατε να φάτε πιροσκί άπό ένα παράθυρο, από μια τρύπα μαγαζάκι που υπήρχε εκεί.Σε ήμέρα γιορτής είχες τύχει στην Χερτσάτικ όπου εκτός από τα χιλιάδες εξωπραγματικά μουνιά που υπήρχαν εκεί, το άλλο απίστευτο θέαμα, ο δρόμος ήταν στρωμένος από εκκατομύρια σπασμένα μπουκάλια σα χαλί φακίρη, από αυτά που πίνανε και πετάγανε. Οι φίλοι σου λογικά πρέπει να πηγαίνανε στο Τάρας Σεβσένκα. Κάποτε στο Τεπελένι τύπε ή Κύριε διότι για να τα είδες αυτά είσαι άνω των ήντα...
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.342
Like
1.439
Πόντοι
266
κάτι μου λέει ότι καθόσασταν και στη ουρά απέναντι από το Τσουμ και περιμένατε να φάτε πιροσκί άπό ένα παράθυρο, από μια τρύπα μαγαζάκι που υπήρχε εκεί.Σε ήμέρα γιορτής είχες τύχει στην Χερτσάτικ όπου εκτός από τα χιλιάδες εξωπραγματικά μουνιά που υπήρχαν εκεί, το άλλο απίστευτο θέαμα, ο δρόμος ήταν στρωμένος από εκκατομύρια σπασμένα μπουκάλια σα χαλί φακίρη, από αυτά που πίνανε και πετάγανε. Οι φίλοι σου λογικά πρέπει να πηγαίνανε στο Τάρας Σεβσένκα. Κάποτε στο Τεπελένι τύπε ή Κύριε διότι για να τα είδες αυτά είσαι άνω των ήντα...
στη σελιδα 326 και 329 στο σποσοριγκ και σεξοτουρισμος στην ουκρανια γραφω μερικες από τις εμπειριες μου
πραγματι είμαι μεγαλος
εκτος από αυτά που γραφω στις σελιδες που ανεφερα δεν τα θυμαμαι αυτά που ρωτας
θυμαμαι ότι το νομισμα ηταν κουπονι,οτι πηγαίναμε κοντα στο σταθμο κριτσιατικ στο καζινο budapest που στο ισογειο ειχε ένα ζαχαροπλαστειο και στον πρωτο ένα στριπτιζαδικο
τις παραμονες πασχα και νεου ετους το μεσημερι  πηγαίναμε στο ντεκανατο)τμημα του πανεπιστμιου που ασχολείτο με τους ξενους φοιτητες και καναμε τσιμπουσι με τις υπαλληλους που ευτυχως ηταν από τις λιγες που ηξεραν αγγλικα
τρωγαμε πολλες φορες σε ένα ελληνοουκρανικο εστιατοριο που ειχαν ο ενας φοιτητης ο ευγενιος και η φιλεναδα του η ζανα οπως και σε εστιατόρια μεγαλων ξενοδοχείων
στο μεταξυ επειδή τα χριστουγεννα ηταν 15 μερες μετα την ελλαδα δεν εκανα ποτε χριστουγεννα στην ουκρανια αλλα μονο νέο ετος και πασχα
θυμαμαι ένα πασχα το βραδυ του μεγαλου σαββατου πηγαμε νομιζω στο βλαντιμιρσκι και φυγαμε 12,15 οι μονοι που φυγαμε
την άλλη μερα  5 το πρωι υπηρχαν οι ουρανεζεσ γυρω από την εκκλησια και περιμεναν με καλαθακια τον παππα νατις ευλογησει
γαμησι και θρησκεια
τοτε 1990μεχρι 93 αν τους ρωταγες για τον κομουνισμο η πλειοψηφια ελεγε ότι ναι μεν ειχαν περισσοτερες κοινωνικες παροχες τοτε αλλα ποτε πια κομμουνισμος
ειχε και μια άλλη μεγαλη εκκλησια
 

berbadis

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2019
Μηνύματα
89
Like
0
Πόντοι
0
στη σελιδα 326 και 329 στο σποσοριγκ και σεξοτουρισμος στην ουκρανια γραφω μερικες από τις εμπειριες μου
πραγματι είμαι μεγαλος
εκτος από αυτά που γραφω στις σελιδες που ανεφερα δεν τα θυμαμαι αυτά που ρωτας
θυμαμαι ότι το νομισμα ηταν κουπονι,οτι πηγαίναμε κοντα στο σταθμο κριτσιατικ στο καζινο budapest που στο ισογειο ειχε ένα ζαχαροπλαστειο και στον πρωτο ένα στριπτιζαδικο
τις παραμονες πασχα και νεου ετους το μεσημερι  πηγαίναμε στο ντεκανατο)τμημα του πανεπιστμιου που ασχολείτο με τους ξενους φοιτητες και καναμε τσιμπουσι με τις υπαλληλους που ευτυχως ηταν από τις λιγες που ηξεραν αγγλικα
τρωγαμε πολλες φορες σε ένα ελληνοουκρανικο εστιατοριο που ειχαν ο ενας φοιτητης ο ευγενιος και η φιλεναδα του η ζανα οπως και σε εστιατόρια μεγαλων ξενοδοχείων
στο μεταξυ επειδή τα χριστουγεννα ηταν 15 μερες μετα την ελλαδα δεν εκανα ποτε χριστουγεννα στην ουκρανια αλλα μονο νέο ετος και πασχα
θυμαμαι ένα πασχα το βραδυ του μεγαλου σαββατου πηγαμε νομιζω στο βλαντιμιρσκι και φυγαμε 12,15 οι μονοι που φυγαμε
την άλλη μερα  5 το πρωι υπηρχαν οι ουρανεζεσ γυρω από την εκκλησια και περιμεναν με καλαθακια τον παππα νατις ευλογησει
γαμησι και θρησκεια
τοτε 1990μεχρι 93 αν τους ρωταγες για τον κομουνισμο η πλειοψηφια ελεγε ότι ναι μεν ειχαν περισσοτερες κοινωνικες παροχες τοτε αλλα ποτε πια κομμουνισμος
ειχε και μια άλλη μεγαλη εκκλησια

Μουναπέστ είχε και ντισκοτέκ μέσα μέσα εάν θυμάσαι, αλλά το καμάκι γινότανε στην μπάρα όπου στεκόντουσαν διάφορα μουνιά και περιμένανε να τις κεράσεις καμιά μπύρα γιατί στο χοροπηδάδικο να περάσεις μέσα είχε εισητήριο και σιγά μην πληρώνανε. Εκκλησία πηγαίνατε στην Λάβρα βοηθειά μας ή το λογικώτερο στο σβιατόι Βλαντίμιρ γιατί είναι πιο κέντρο και κοντά στο πανεπιστημιο. Εκείνο που δεν μου θυμίζει κάτι είναι το ελληνό-ουκρανικό εστιατόριο που λες,προφανώς κάποιο μικρό καφέ πρέπει να τανε κάπου χωμένο. Πολύ μουνί τότε και δεν χρειαζόταν να πας πουθενά, το μόνο που χρειαζόταν να κάνεις ήταν να βγεις στον δρόμο και ν αρχίσεις να την πέφτεις άσε που δεν χρειαζότανγιατί στην πέφτανε μόνες τους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom