Νέα

Έχει κάτσει ποτέ δωδεκάδα στο ΚΙΝΟ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 92
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

arcans84

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2012
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
η πιθανότητα να κερδίσεις το τζόκερ για παράδειγμα είναι απειροελάχιστη.
έχεις 45 αριθμούς και 20 τζόκερ.
διαλέγεις 5 από τους 45, δηλαδή έχεις 45*44*43*42*41 πιθανούς συνδυασμούς.
η πιθανότητα να πιάσεις τους 5 αριθμούς έιναι 1/(45*44*43*42*41)=6.82076689e-9 δηλαδή 0.00000000682076689 δηλαδή 0.0000000000682076689% μόνο για την πεντάδα αριθμών.
βάλε και ένα τζόκερ από τα 20, έχεις συνολικά 45*44*43*42*41*20 συνδυασμούς
δηλαδή πιθανότητα 1/(45*44*43*42*41*20)=3.4103834e-10= 0.00000000034103834
οπότε ποσοστό 0.0000000000034103834%
ακόμα και 10 εκατομύρια στήλες να παιχτούν η πιθανότητα να κερδίσει κάποια είναι 10000000*0.0000000000034103834%=0.000034103834 %
δηλαδή θες 1 τρις στήλες για να έχεις συνολικά 3.4 % πιθανότητα για να κερδίσει κάποιο δελτίο.
(και όλα αυτά, αν δεν γάμησα καμιά πράξη λόγω αϋπνίας)
δεν διαφωνω με ολα αυτα που λες.
οι συνδυασμοι ειναι απειροι και δεν υπαρχει περιπτωση να παιχτουν τοσες στηλες ποτε στην ελλαδα,ωστε να καλυφθουν.
απλα το θεμα ειναι οτι ελεγχουν αυτοι ποτε θα δωσουν τα λεφτα,δηλαδη ποσα τζακποτ θα γινουν,και που θα δωσουν τα λεφτα.
και οταν λεω που θα δωσουν τα λεφτα,εννοω οτι δεν τους ενδιαφερει ποιος θα παρει τα λεφτα,αλλα τους ενδιαφερει να ειναι 1-2 ατομα το πολυ για να τρελενουν τον κοσμο.
τον οπαπ δεν τον ενδιαφερει το ατομο που θα παρει τα λεφτα και σε ποια περιοχη θα ειναι,τους ενδιαφερει να ειναι λιγα ατομα,και εκεινο που τους ενδιαφερει ειναι να κρατανε στο παιχνιδι ενα σταθερο τζιρο που θελουν,ελεγχοντας την ροη του παιχνιδιου.
και κατι αλλο που θα σας φανει λιγο κουφο,ποτε δεν εχει ξαναβγει 6αδα που εχει κερδισει για 2η φορα.τωρα θα μου πειτε οτι με τοσους συνδυασμους ειναι δυνατον να βγει? αν το δουμε ομως μαθηματικα και αυτο μπορει να γινει.υπαρχει ενα σαιτ δεν θυμαμε τωρα την διευθυνση,(θα το βρω και θα το ποσταρω ομως)που κραταει στατιστικα απο πολλα τυχερα παιχνιδια τυπου τζοκερ απο πολλες χωρες,και δειχνει οτι εχουν γινει πολλες επαναληψεις συνδυασμων,στην ελλαδα ομως ποτε δεν εχει γινει κατι τετοιο.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
με απλα ελληνικα δωστε μου 12 εκατομμυρια γιουρος να κερδισω το τζοκερ για σας  :think:
πρέπει να έκανα λάθος με ένα παραπανω μηδενικό στο τέλος που λέω 1 τρις, πρέπει να είναι 100 δις όλες οι πιθανές στήλες για να έχεις πιθανότητα 3.4 % να το πιάσεις.(900 δις πάνω 900 δις κάτω δεν έχει μεγάλη διαφορά :2funny:)

ουσιαστικά υπολογίζεις με τον ίδιο τρόπο τις στήλες που έχεις συμπληρώσει (δηλαδή αν βάλεις 5 αριθμούς και όλα τα τζόκερ είναι μία πεντάδα επί 20 διαφορετικά τζόκερ  δηλαδή 20 στήλες)
και μόλις βγάλεις τον αριθμό των στηλών το πολλαπλασιάζεις με τα 0.30 ευρώ ανά στήλη και βγάζεις το κόστος.

εντιτ: αν θυμάμαι καλά επιτρέπεται να συμπληρώσεις μέχρι 40 αριθμούς και όλα τα τζόκερ

δεν διαφωνω με ολα αυτα που λες.
οι συνδυασμοι ειναι απειροι και δεν υπαρχει περιπτωση να παιχτουν τοσες στηλες ποτε στην ελλαδα,ωστε να καλυφθουν.
απλα το θεμα ειναι οτι ελεγχουν αυτοι ποτε θα δωσουν τα λεφτα,δηλαδη ποσα τζακποτ θα γινουν,και που θα δωσουν τα λεφτα.
και οταν λεω που θα δωσουν τα λεφτα,εννοω οτι δεν τους ενδιαφερει ποιος θα παρει τα λεφτα,αλλα τους ενδιαφερει να ειναι 1-2 ατομα το πολυ για να τρελενουν τον κοσμο.
τον οπαπ δεν τον ενδιαφερει το ατομο που θα παρει τα λεφτα και σε ποια περιοχη θα ειναι,τους ενδιαφερει να ειναι λιγα ατομα,και εκεινο που τους ενδιαφερει ειναι να κρατανε στο παιχνιδι ενα σταθερο τζιρο που θελουν,ελεγχοντας την ροη του παιχνιδιου.
και κατι αλλο που θα σας φανει λιγο κουφο,ποτε δεν εχει ξαναβγει 6αδα που εχει κερδισει για 2η φορα.τωρα θα μου πειτε οτι με τοσους συνδυασμους ειναι δυνατον να βγει? αν το δουμε ομως μαθηματικα και αυτο μπορει να γινει.υπαρχει ενα σαιτ δεν θυμαμε τωρα την διευθυνση,(θα το βρω και θα το ποσταρω ομως)που κραταει στατιστικα απο πολλα τυχερα παιχνιδια τυπου τζοκερ απο πολλες χωρες,και δειχνει οτι εχουν γινει πολλες επαναληψεις συνδυασμων,στην ελλαδα ομως ποτε δεν εχει γινει κατι τετοιο.
επειδή η κλήρωση γίνεται με τις μπάλες οι οποίες μπαίνουν σε τρύπες, είναι πάρα πολύ δύσκολο να καθορίσουν ποια μπάλα θα πρέπει να μπει στην τρύπα για να βγει ένα τζόκερ ή να μην βγει κανένα για να πάει για τζακ ποτ.το ίδιο ισχύει και στα λαχεία, στα οποία είναι καθαρά θέμα τύχης ποια μπάλα θα κάτσει στον πάτο να βγει από την κλειτορίδα :tooth:

το μόνο ύποπτο είναι το κίνο που εκεί όλα βγαίνουν από πρόγραμμα και όχι από κάποιο τυχαίο φυσικό γεγονός, αλλά είναι τόσο καλή μπίζνα που δεν νομίζω ο οπαπ να διακινδύνευε την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων για να γλιτώσει ένα ελάχιστο ποσό από τα κέρδη του κόσμου. άσε που αυτοί που λένε ότι κερδίσανε 3 και 4 και 10 χιλιάρικα αποτελούν κράχτες για τον οπαπ.
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.187
Κριτικές
55
Like
355
Πόντοι
1.016
Τι άλλο να πω ρε φίλε,είσαι απίστευτος...

Μου λες ότι θα πάει κάποιος τεχνικός να κοιτάξει τους υπολογιστές,κ θα τους πειράξει...Πράγμα αδύνατον μιας κ ο υπολογιστής όπως σου ξαναείπα ρυθμίστηκε,μπήκε σε λειτουργία κ τέλος...Δεν επιδέχεται καμία τροποποίηση...Άσε που δεν χαλάει μιας κ είναι πολύ απλό αυτό που κάνει..Ένας αλγόριθμος είναι που έχει προγραμματιστεί να εμφανίζει κάποια νούμερα ανά κάποια χρονικά διαστήματα..

Μας λες ότι ο ΟΠΑΠ κανονίζει να βγαίνουν πολύ λίγοι νικητές για να δελεάζονται οι υπόλοιποι...Μπορείς να μου πεις τον τρόπο?

 

arcans84

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2012
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
Τι άλλο να πω ρε φίλε,είσαι απίστευτος...

Μου λες ότι θα πάει κάποιος τεχνικός να κοιτάξει τους υπολογιστές,κ θα τους πειράξει...Πράγμα αδύνατον μιας κ ο υπολογιστής όπως σου ξαναείπα ρυθμίστηκε,μπήκε σε λειτουργία κ τέλος...Δεν επιδέχεται καμία τροποποίηση...Άσε που δεν χαλάει μιας κ είναι πολύ απλό αυτό που κάνει..Ένας αλγόριθμος είναι που έχει προγραμματιστεί να εμφανίζει κάποια νούμερα ανά κάποια χρονικά διαστήματα..

Μας λες ότι ο ΟΠΑΠ κανονίζει να βγαίνουν πολύ λίγοι νικητές για να δελεάζονται οι υπόλοιποι...Μπορείς να μου πεις τον τρόπο?
ρωτα αυτους που φυλανε τους υπολογιστες να σου πουν ποιοι μπαινοβγαινουν εκει μεσα.
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.187
Κριτικές
55
Like
355
Πόντοι
1.016
να τους πεις να κανουν και κανενα αγιασμο τα παιδια εκει.
μιας και ειναι με το σταυρο στο χερι ο οπαπ.
Εντάξει παλληκάρι μου,αφού είναι όλα φτιαχτά μην παίζεις...Πες το κ στους φίλους σου να κάνουν το ίδιο...
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
Η πλάκα είναι πως όλοι κατηγορούμε τον ΟΠΑΠ- μαζί κι εγω- αλλά όλοι θα το ρίξουμε το γαμω-Τζοκερ/Λοττο/Κίνο..Μπας και σπασει ο γαμωδιάολος το γαμωπόδι του και ξελασπώσουμε....
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.187
Κριτικές
55
Like
355
Πόντοι
1.016
Η πλάκα είναι πως όλοι κατηγορούμε τον ΟΠΑΠ- μαζί κι εγω- αλλά όλοι θα το ρίξουμε το γαμω-Τζοκερ/Λοττο/Κίνο..Μπας και σπασει ο γαμωδιάολος το γαμωπόδι του και ξελασπώσουμε....
Όπου υπάρχει φτώχεια (είτε λίγη είτε πολύ),ο τζόγος είναι η μοναδική διέξοδος για ''έντιμο'' πλουτισμό...
 

Marquis de Sade 69

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2010
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Ποια είναι η μεγαλύτερη στήλη που έχετε δει-ακούσει να κάθεται στο ΚΙΝΟ;
Ξέρω σίγουρα για 9άδα.
Έχετε ακούσει για μεγαλύτερη;
Δωδεκάδα έχει κάτσει ποτέ στα τόσα χρόνια παιχνιδιού;  :rockon:

Επειδή τυχαίνει να είμαι Πράκτορας και δή 2ης γενιάς δηλαδή ήταν και ο πατέρας μου πράκτορας θα σας πώ το εξής όχι για να διαφημίσω τον ΟΠΑΠ και το επάγγελμα μου αλλά έχει τύχει να δώσουμε πολύ καλά ποσά παρα πολλές φορές. Το 1981 1.800.000 δρχ σε 13άρι στο ΠΡΟΠΟ σε ομαδικό δελτίο και για να καταλάβουμε για τι ποσό μιλάμε με το 1/5 έπαιρνες διαμέρισμα καλό τότε. Μάλιστα τότε είχαμε σερί τουλάχιστον 8 εβδομάδες που παίζαμε βασική στήλη και βγάζαμε μίνιμουμ 12άρια με 3πλάσια ή και 4πλάσια χρήματα απο αυτά που παιζόντουσαν στα δελτία μας και 13άρια με ποσά απο 300.000 έως και 600.000 δρχ. Απειρα πεντάρια στο ΛΟΤΤΟ και μάλιστα έτυχε να πιάσει και πεντάρι και Ελληνας που επικοινώνησε μαζί μας κάτοικος Ιταλίας (άνοιξαμε για αυτόν λογαριασμό στην Εμπορική και κατέθετε κάθε εβδομάδα το κόστος των δελτίων και του ταχυδρομούσαμε πίσω τα δελτία του) ο οποίος ήρθε μετά στην Ελλάδα με την γυναίκα του και τον γιό του για διακοπές. Μακρινός συγγενής μου που έλειπε πολλά χρόνια στην Αμερική (πολύ τακτικός παίκτης τόσο στα καζίνο του Ατλάντικ city όσο και στο Βέγκας) έπιασε στο ΚΙΝΟ 8 στα 8 με 2 ευρώ στην στήλη και πήρε καθαρά 27000 περίπου ευρώ τον Μάη του 2007. Εννέα μήνες μετά έχασε κέρδος 500.000 Ευρώ επειδή δεν άκουσε την συμβουλή μου να παίξει όπως του υπέδιξα και έχασε την κλήρωση καθαρά απο υπαιτιότητα του. Φίλος φίλου τώρα στην Μυτιλήνη έπιασε το Λοττο στις αρχές της 10ετίας του 1990 με 150.000.000 δρχ και αγόρασε σπίτια και μαγαζιά στο κέντρο της Πόλης. Το 1997 όταν ανέλαβα την άδεια του μαγαζιού πιάσαμε στο Κρατικό Λαχείο  3 λαχνούς απο 10.000.000 δρχ και επάνω το καθένα (συγκεκριμένα 10 20 και 50 εκατομμύρια και γνωρίζω τον νικητή των 10.000.000). Φέτος είχα πάλι πολύ μεγάλη επιτυχία στο Scratch κέρδους άνω των 100.000 ευρώ (μην ζητήσετε να σας πώ όμως το ακριβές ποσόν όχι τίποτα άλλο αλλά θα καρφώσω την ταυτότητα μου κάτι που δεν θέλω). Εχω επίσης να πώ και κάτι ακόμα. Εχω συνεργαστεί στο παρελθόν με έναν άνθρωπο που έχει κατασκευάσει προγράμματα υπολογιστών για τυχερά παιχνίδια με πολύ μεγάλη επιτυχία και είναι τρομερός μαθηματικός και λέγεται Τηλέμαχος Γεροντόπουλος. Οποιος θέλει μπορεί να τον βρεί και να ρωτήσει την άποψη του για τα τυχερά παιχνίδια και να λάβει εμπεριστατωμένη απάντηση.Αν ποτέ είχα αρκετές αποδείξεις ότι κάποιο παιχνίδι στήνεται θα ήμουν απο τους πρώτους που θα ξεσήκωνα και συναδέλφους μου και θα πηγαίναμε να τα σπάσουμε όλα στον ΟΠΑΠ (απλά γιατί θα τελείωνε για εμάς το μεροκάματο και την ζωή μας). Κακά τα ψέματα αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να κερδίσεις μεγάλα ποσά και μάλιστα αντιστρόφως ανάλογα του κέρδους που έχεις. Δηλαδή για παράδειγμα για 100.000 ευρώ κέρδος ίσως κάποιος χρειαστεί να δαπανήσει και 500.000 μπορεί και πάνω απο 1.000.000. Οσο για το άν έχει βγεί στο ΚΙΝΟ 12 στα 12 έχουν μέχρις στιγμής βγεί 3 12άρια ένα στην Κύπρο ένα στην Πάτρα (οδοκαθαριστής παρακαλώ που γνώρισα τον προιστάμενο του εδώ στην Αθήνα που έφερε το παιδί του για σπουδές) και μία νικήτρια στα Γιάννινα που φημολογείται ότι ήταν Βουλγάρα.
 

Marquis de Sade 69

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2010
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
δεν διαφωνω με ολα αυτα που λες.
οι συνδυασμοι ειναι απειροι και δεν υπαρχει περιπτωση να παιχτουν τοσες στηλες ποτε στην ελλαδα,ωστε να καλυφθουν.
απλα το θεμα ειναι οτι ελεγχουν αυτοι ποτε θα δωσουν τα λεφτα,δηλαδη ποσα τζακποτ θα γινουν,και που θα δωσουν τα λεφτα.
και οταν λεω που θα δωσουν τα λεφτα,εννοω οτι δεν τους ενδιαφερει ποιος θα παρει τα λεφτα,αλλα τους ενδιαφερει να ειναι 1-2 ατομα το πολυ για να τρελενουν τον κοσμο.
τον οπαπ δεν τον ενδιαφερει το ατομο που θα παρει τα λεφτα και σε ποια περιοχη θα ειναι,τους ενδιαφερει να ειναι λιγα ατομα,και εκεινο που τους ενδιαφερει ειναι να κρατανε στο παιχνιδι ενα σταθερο τζιρο που θελουν,ελεγχοντας την ροη του παιχνιδιου.
και κατι αλλο που θα σας φανει λιγο κουφο,ποτε δεν εχει ξαναβγει 6αδα που εχει κερδισει για 2η φορα.τωρα θα μου πειτε οτι με τοσους συνδυασμους ειναι δυνατον να βγει? αν το δουμε ομως μαθηματικα και αυτο μπορει να γινει.υπαρχει ενα σαιτ δεν θυμαμε τωρα την διευθυνση,(θα το βρω και θα το ποσταρω ομως)που κραταει στατιστικα απο πολλα τυχερα παιχνιδια τυπου τζοκερ απο πολλες χωρες,και δειχνει οτι εχουν γινει πολλες επαναληψεις συνδυασμων,στην ελλαδα ομως ποτε δεν εχει γινει κατι τετοιο.

Η ανάλυση του φίλου Τsolias.Psolias είναι απολύτως σωστή και αν έχεις φίλο πράκτορα πάρε ενα δελτιάκι τζόκερ απο τα δελτία που έχει στις θήκες των δελτίων στο Πρακτορείο του σβήσε και τα 45 νούμερα του τζοκερ καθώς και όλους τους Τζοκερ και δές τι ποσό γράφει στο Τερματικό (Προειδοποίησε τον όμως τον άνθρωπο να δεί τι βάζει στο τερματικό μην του έλθει κανένας νταμπλάς) (άσε που το τερματικό έχει όριο και δεν θα τον αφήσει να το παίξει). Σου χρειάζονται επομένως 12.217.590 Ευρώ να παίξεις όλο το Τζόκερ και να κερδίσεις στα σίγουρα. Πολλαπλασίασε αυτο το ποσό με το 2 δηλαδή το πόσες στήλες παίζεις με 1 ευρώ (12.217.590 χ 2 = 24.435.590 ) το σύνολο όλων των πιθανών συνδυασμών  . Θα μου πεις γιατί δεν μπορεί μία μεγάλη εταιρεία να βάλει 12 εκατομμύρια απο τα ταμεία της να το παίξει και να βγάλει κέρδος. Η απάντηση είναι ότι ρισκάρει τρομερά άν βγεί και 2ος νικητής να πάρει μόνον 7.750.000 και απο αυτό να καταβάλει και φόρο 20% στο κράτος δηλαδή να δώσει 12και κάτι μιλούνια και να εισπράξει 6,2 πίσω.

Και μιάς και αναφερόμαστε στο Τζοκερ τον τελευταίο διαγωνισμό που δόθηκαν τα 15,5 εκατομμύρια στο 1ο τυχερό οι στήλες που παίχτηκαν σε Ελλάδα και κύπρο μαζί ήταν 22.169.174 δηλαδή 90,72% των πιθανών συνδυασμών. Συνήθως για να βγεί ένας τυχερός πρέπει να καλυφθεί λίγο πιο πάνω απο το 110% με 120% των πιθανών συνδυασμών και αυτό επειδή άθελα τους κάποιοι παίκτες παίζουν κοινές στήλες με άλλους ' φερειπίν 1-2-3-4-5 και τζοκερ το 1. Υπήρξε κάποια στιγμή στο ΛΟΤΤΟ διαγωνισμός που στην πρώτη κατηγορία βγήκαν πάνω απο 30 τυχεροί επειδή τα νούμερα της εξάδας ήταν μέσα στην 1η δεκάδα του ΛΟΤΤΟ.

Αρα τίποτα δεν ελέγχεται και τίποτα δεν κατευθύνεται. Ακόμα και το ΚΙΝΟ ο αλγόριθμος που παράγει η γεννήτρια τυχαίους αριθμούς έγινε με την συνεργασία 3 πανεπιστημιακών Σχολών Πληροφορικής Της Πάτρας του ΜΙΤ και του Χάρβαρντ νομίζω το 3ο κατά 90% τα 2 πρώτα είναι σίγουρα.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
910
Κριτικές
6
Like
1.138
Πόντοι
366
Τεράστια οικονομική ζημιά προκάλεσε στον ΟΠΑΠ η επικράτηση του Βρετανού Μο Φάρα στον τελικό των 5.000 μέτρων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Η συγκεκριμένη κούρσα «κόστισε» στον Οργανισμό γύρω στα 5 εκατομμύρια ευρώ, καθώς, όσο απίστευτο κι αν μοιάζει, ένα «μαγικό χέρι» πολλαπλασίασε τη στοιχηματική απόδοση την οποία έδινε η εταιρεία για την επικράτηση του αθλητή, με αποτέλεσμα για αρκετή ώρα οι παίκτες του στοιχήματος να έχουν την ευκαιρία να ποντάρουν τα χρήματά τους στο ούτως ή άλλως φαβορί της κούρσας και να εισπράξουν το εκατονταπλάσιο του ποσού που δικαιούνταν.

Η απίστευτη υπόθεση, η οποία διερευνάται από την ελληνική Δικαιοσύνη, στο πλαίσιο της ποινικής προκαταρκτικής εξέτασης, γεννά από μόνη της πολλά ερωτήματα, καθώς θεωρείται -φαινομενικά τουλάχιστον- ιδιαίτερα δύσκολο να «χτυπηθεί» το λογισμικό που χρησιμοποιεί ο Οργανισμός για το στοίχημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ενήμερος για την υπόθεση είναι και ο υφυπουργός Αθλητισμού, κ. Γιάννης Ιωαννίδης, ο οποίος και απέστειλε τον σχετικό φάκελο στις εισαγγελικές Αρχές.

Απόδοση-χρυσάφι

Ο τελικός των 5.000 μέτρων, στον οποίο επικράτησε με χρόνο 13:41.66 ο Μο Φάρα, πραγματοποιήθηκε την 10η Αυγούστου του 2012. Οι παίκτες του στοιχήματος μπορούσαν να ποντάρουν στην επικράτηση του Βρετανού αθλητή και μέσω του Διαδικτύου, ενώ η απόδοση ήταν 2,75 ευρώ.

Λίγη ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, σημειώθηκε η περίεργη λαθροχειρία στο σύστημα του ΟΠΑΠ, η οποία «εκτόξευσε» την απόδοση που δινόταν για τη νίκη του Μο Φάρα.

Συγκεκριμένα, την ώρα της υποβολής των στοιχημάτων, άγνωστος ή άγνωστοι «δράστες» παραβίασαν το λογισμικό και αφαίρεσαν το κόμμα από την απόδοση. Το αποτέλεσμα ήταν το 2,75 ευρώ να μετατραπεί σε 275 ευρώ!

Για αρκετή ώρα, οι υπεύθυνοι του Οργανισμού δεν αντιλήφθηκαν την… εκτόξευση της απόδοσης και ως εκ τούτου δεν απαγόρευσαν το δικαίωμα στοιχήματος για το συγκεκριμένο αγώνισμα. Το αποτέλεσμα ήταν οι παίκτες οι οποίοι πόνταραν τα χρήματά τους στην πραγματικά απίστευτη απόδοση να κερδίσουν το εκατονταπλάσιο του ποσού που πραγματικά δικαιούνταν.

Τι λένε οι νικητές

Η zougla.gr επικοινώνησε με έναν από τους νικητές, ο οποίος εξήγησε ότι είχε δει την απόδοση του συγκεκριμένου στοιχήματος στο internet και, πηγαίνοντας για τη δουλειά του, πέρασε έξω από ένα πρακτορείο και μπήκε για να στοιχηματίσει 24 ευρώ, καθώς ήταν ευκαιρία.

Όπως καταγγέλλει ο ίδιος, πέντε λεπτά μετά αφού παίχτηκε το δελτίο, έκλεισαν τη μηχανή του πράκτορα και του τηλεφώνησαν από τα κεντρικά, για να του πουν ότι στα δελτία που παίχτηκαν υπάρχει λανθασμένη απόδοση. Του ζήτησαν να τα ακυρώσει και, όταν τους είπε ότι δεν ξέρει τον παίκτη, άρχισαν να κάνουν λόγο για δόλιο στοιχηματισμό, ενώ απειλούσαν για κατάσχεση της άδειας του πράκτορα (γεγονός το οποίο ο ΟΠΑΠ διαψεύδει).

Εν συνεχεία, ο κάτοχος του «τυχερού» δελτίου συνομίλησε με τον διευθυντή στοιχήματος, κ. Ηλιόπουλο, ο οποίος του διεμήνυσε ότι πρόκειται για λανθασμένη απόδοση και τον προέτρεψε να ακυρώσει το δελτίο. Όταν αρνήθηκε, του εξήγησε πως δεν πρόκειται να πληρωθεί σ' αυτήν την απόδοση, αλλά στη (σύμφωνα με τους ίδιους) σωστή.

Έπειτα κατατέθηκε ένσταση από τη μεριά του νικητή, αφού θεωρεί άδικο να μην πληρωθεί το δελτίο, εφόσον η διαδικασία στοιχηματισμού ήταν νόμιμη από την πλευρά του. Για την ένσταση που κατέθεσε, έλαβε απάντηση, η οποία συνοπτικά έγραφε ότι μπορεί νόμιμα ο ΟΠΑΠ να μην τον πληρώσει στην απόδοση που αναγράφεται στο δελτίο.

Οφείλει να τα καταβάλει

Η πραγματικά σπάνια ιστορία έχει προκαλέσει «πονοκέφαλο» στους επικεφαλής του Οργανισμού, καθώς πλέον -και βάσει νομοθεσίας- ο ΟΠΑΠ οφείλει να αποζημιώσει κανονικά τους δικαιούχους. Είναι ενδεικτικό ότι οι νικητές που προέβλεψαν την επικράτηση του Βρετανού δρομέα, ενώ έπρεπε να λάβουν 50.000 ευρώ, τελικά έλαβαν 5 εκατομμύρια!

Στελέχη του ΟΠΑΠ χαρακτήριζαν πολύ «περίεργη» και «ύποπτη» την υπόθεση, αφήνοντας τα πάντα ανοικτά σχετικά με την ταυτότητα των δραστών. Μάλιστα, δεν απέκλειαν το ενδεχόμενο η «λαθροχειρία» να έχει σημειωθεί εκ των έσω και το σύστημα να έχει παραβιαστεί από άτομο ή άτομα που γνώριζε ή γνώριζαν τα «κενά» τα οποία υπήρχαν.

Τελευταία τους ελπίδα, όπως λένε, είναι η παρέμβαση των εισαγγελικών Αρχών και ο εντοπισμός των δραστών. Εντούτοις, δεν παραγνωρίζουν το γεγονός ότι η ποινική διερεύνηση της υπόθεσης είναι αρκετά δύσκολη. Από την πλευρά τους, οι εισαγγελικές Αρχές αναμένεται, το προσεχές διάστημα, να καλέσουν τους πρώτους μάρτυρες (στελέχη του ΟΠΑΠ), προκειμένου να προχωρήσουν σε λήψη καταθέσεων.

Μάλιστα, η εταιρεία εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση:

«Την Παρασκευή 10/8/2012 και ώρα 09.05 οι υπηρεσίες στοιχήματος της ΟΠΑΠ Α.Ε. διαπίστωσαν ότι εκ παραδρομής καταχωρήθηκε στο μηχανογραφικό σύστημα απόδοση 275, αντί του ορθού 2,75, για το "νικητής 5.000 μέτρων ανδρών", που συγκεκριμένα αφορούσε τα δύο φαβορί για πρώτη νίκη (Γκεμπρεμεσιέλ και Φάρα), δηλαδή για αθλητικό γεγονός το οποίο ήταν προγραμματισμένο 36 ώρες μετά (Σάββατο 11/8/2012 στις 21.30).

Το γεγονός διαπιστώθηκε μόλις δύο (2) λεπτά μετά την καταχώριση δελτίων στοιχηματισμού, όταν σε δύο πρακτορεία της ΟΠΑΠ Α.Ε. καταχωρήθηκαν αντιστοίχως 57 δελτία των 90 ευρώ και 20 δελτία, επίσης, των 90 ευρώ κατά παράβαση των προβλεπόμενων από τον κανονισμό του παιχνιδιού ''Πάμε Στοίχημα''.

Από την ΟΠΑΠ Α.Ε., όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό του παιχνιδιού, αλλά και τις διεθνείς πρακτικές, έγινε άμεσα φραγή του ανωτέρω στοιχηματικού γεγονότος και ενημερώθηκαν οι εν λόγω πράκτορες τηλεφωνικώς, όπως, επίσης, με ηλεκτρονικό προσωπικό μήνυμα μέσω των τερματικών μηχανών τους, με την επισήμανση ότι, λόγω του προφανούς λάθους, τα συγκεκριμένα δελτία, εφόσον επαληθευθεί το στοιχηματικό γεγονός, θα πληρωθούν με την ορθή απόδοση, δηλαδή 2,75.

Επιπροσθέτως, ζητήθηκε από τους συγκεκριμένους πράκτορες να προβούν σε ανάρτηση ανακοίνωσης στον χώρο του πρακτορείου τους».




για να μην μου λενε μερικοι οτι δεν γινοντε πουστιες στον οπαπ.
δεν υπαρχει μερος στην ελλαδα που δεν γινετε πουστια,και ειδικα οταν μιλαμε για τζογο.

πουστιες γινονται σε καθε στοιχηματικη εταιρεια εκ των εσω...για στοιχημα μιλαει το σκηνικο για στοιχημα λεω και γω βαση των οσων εχω δει..για αριθμοπαιγνια δεν ξερω
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.591
Like
2.931
Πόντοι
1.706
Εσείς που λέτε ότι ο σχεδιασμός του κίνο είναι πληρώνει λίγα άτομα είστε λάθος. Ο σχεδιασμός του (αν υπάρχει) είναι τέτοιος ώστε να επιστρέφει ένα συγκεκριμένο ποσοστό επί των χρημάτων κάθε φορά, όχι απαραίτητα σε λίγους παίχτες αλλά σε όσους "βολέψει" η μοιρασιά του ποσού αναλόγως του τι έπαιξαν.
Βέβαια ο αρχικός σχεδιασμός του παιχνιδιού είναι τέτοιος που δεν απαιτεί περεταίρω "στήσιμο".
Τι θέλω να πω:
-80 αριθμοί
-επιλογή έως 12 αριθμών
-πολύ χαμηλό κέρδος, και ειδικά για επιτυχίες κάτω του απόλυτου (πχ το κέρδος για επιτυχία 3/5 ή 4/5 είναι εξαιρετικά μικρό σε σχέση με τις πιθανότητες που έχουν να κάτσουν, ενώ για 5/5 το κέρδος είναι σχετικά καλό σε σχέση με τις πιθανότητες)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom