Νέα

Διακοπές σόλο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dawn
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 248
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
late 20's είμαι και χωρίς αμάξι. Προτιμώ νησί. Στην Κώ έχω πάει, είναι όντως ωραία και το θετικό είναι ότι έχει μπόλικα αρχαία μνημεία που μπορούν να απασχολήσουν έναν επισκέπτη. Μου αρέσει πολύ να επισκέπτομαι αρχαιολογικούς χώρους.

Πήγαινε Κύπρο. Εχω πάει μια βδομάδα μόνος το 08. Πάρα πολλά μέρη να δεις. Δεν ξέρω αν βγαίνει οικονομικά βέβαια, γιατί θα χρειαστείς να νοικιάσεις και αυτοκίνητο.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
εχω ακουσει πολυ καλα λογια.εχει και πολλους απο γαλατσι εκει.εχει μουνι απο αθηνα μπολικο και τιμες και παραλιες καλες εχω ακουσει.γενικως τα τελευταια χρονια ακουω καλα λογια για ναξο.


Παλιοτερα (89-95) ειχε μονο τουριστες και σχεδον τιποτα απο ελλαδα.. φρικια κλπ που εφτιαχναν καλυβες απο καλαμια (bamboo houses) στην πλακα και την εβγαζαν ολο το καλοκαιρι εκει..

Θυμαμαι περναγα βραδυ αυγουστο απο προκοπη προς πλακα με το χτακι.. τοτε ηταν χωματοδρομος (γιδοστρατες) και ειχε ανα 500 μετρα φωτιες στην παραλια και να ερχεται ηχος απο tribal house η Psychedelic trance μεσα απο τα χωραφια απο το πουθενα..  γαμω τις εποχες..


..τωρα που τα θυμαμαι μην ξανακανω κανα ντου ετσι να δω τι παιζει τωρα..!  :grin:
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Είμαι 35 και πέρυσι τόλμησα και πήγα διακοπές μόνος! Οπως είναι προφανές είμαι μπακούρι και δεν έβρισκα φίλο που να ταιριάζουν τα γούστα και τα οικονομικά για να πάμε μαζί. Δεν το μετάνιωσα καθόλου και πέρασα καλά με εξαίρεση τα βράδια τα οποία κακά τα ψέματα δεν περνάνε όταν είσαι μόνος. Αντίθετα το πρωινό μπάνιο περνάει ευχάριστα. Το πιο σημαντικό είναι οτι ο χειμώνας πέρασε εύκολα λόγω του οτι είχα παραθερίσει κάπου.
Το μέρος που σου προτείνω να πας χωρίς αμάξι είναι αυτό που πήγα πέρυσι κι εγώ η ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ.
Τα ναύλα για να φτάσεις ως εκεί είναι προσιτά και υπάρουν πολλές γυναικοπαρέες.

Για φέτο με θέρρος και τσαμπουκά ξαναπάω για δέυτερη φορά διακοπές solo στην Ικαρία!

Αυτό που πιστεύω είναι πως στην ηλικία των 30 + είναι πιο αξιοπρεπές να πας μόνος διακοπές παρά με άλλο μπακούρι.  Εχω χάσει πολλές χρονιές απο την ζωή μου χωρίς διακοπές, παραμένοντας στην Αθήνα μέχρι που αποφάσισα να αλλάξω αυτην την κατάσταση. Δεν είναι ντροπή το διακοπές solo!
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Καλώς να μας ερθεις τυπε :grin:
ρε συ δωσε πληροροφοριες απο το θρεντ που γραφαμε μαζι με εναν αλλο και τον καζαμπουμπουρα σχετικα με ικαρια.δεν μπροω να το βρω τωρα.ποσταρε το να το διαβασει ο dawn η ξαναγραψε για ικαρια οτι ειχες γραψει.μην τον αφησουμε ανενημερωτο μιας και θα παει μονος του. :)
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
ρε συ δωσε πληροροφοριες απο το θρεντ που γραφαμε μαζι με εναν αλλο και τον καζαμπουμπουρα σχετικα με ικαρια.δεν μπροω να το βρω τωρα.ποσταρε το να το διαβασει ο dawn η ξαναγραψε για ικαρια οτι ειχες γραψει.μην τον αφησουμε ανενημερωτο μιας και θα παει μονος του. :)

Εδω ειμαστε:  :rockon:

 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Αντιπαρο που διαβασα πιο πανω λεει τιποτα ..? τιμες, κοσμος, διασκεδαση κλπ..
 
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.201
Like
204
Πόντοι
36
τυπε μου σε καταλαβαινω απολυτα.τα εχω περασει και εγω.ειναι θεμα παρεας.αν η παρεα σου ειναι αφραγκοι και δεν μπορουν να πανε διακοπες πραγματι τοτε ειναι κατανοητο απολυτα φυσικα.αν ομως το κανουν συχνα γιατι ειναι καρμυριδες και τους αρεσει το τσιμεντο τοτε καλο ειναι να ξεκοψεις και να βρεις αλλους που θελουν περιπετεια για το καλοκαιρι.
παμε στα δικα μας.
μυκονο ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα να ξερεις μπορει να μην νιωσεις μονος σου εκει αλλα γνωριμιες με ελληνιδες αν δεν μετρας εμφανισιακα ειδικα αν δεν εισαι καμακι γερο μην περιμενεις να κανεις παρα μονο τους μπαρμεν οπως εγραψε καποιος.στο paradise δεν εχω παει ποτε να μεινω αλλα λεει για χαβαλε και γαμησι.μπορει να σου κατσει καποια τουριστρια η ελληνιδα εκει.προσεχε μονο τους ιταλους που κανουν μαλακιες και με ασχημο τροπο ειδικα οτνα συνοδευεσαι με γκομενα.πανε με παρεεες αυτοι.και επισης τις κλοπες προσεχε εκει.
η μυκονος στα τοσα χρονια που παω συνηθως μονος γιατι εχω πολλους γνωστους εκει και στην ουσια δεν ειμαι ποτε μονος μπορω να σου πω οτι ειναι νησι που τα εχει ολα και με παρεα περνας πολυ καλυτερα απο οτι μονος.και μονος γαμας οπως σου ειπα.τωρα αν δεν εχεις γνωστους και εισαι μονος θα σου ελεγα να πας αλλου αν δεν γουσταρεις και αγαπας την μυκονο οσο εγω.
υποψην μυκονο πανε πολλες γυναικοπαρεες που βρισκουν γνωστους τους απο αθηνα εκει.δηλαδη σαν να υπαρχει καποια προσυνεννοηση απο αθηνα...και οντως υπαρχει. :grin: :grin:
κω που σου προτειναν ειχα παει μονος το 98 για 6 μερες και γαμησα 2 μουνια και θα μπορουσα κανα 2 ακομα αν δεν εκανα μαλακιες.τωρα βεβαια δεν ειναι οπως το 98 αλλα και παλι ειναι καλα...
ικαρια ειχε ανοιχθει θρεντ σχετικα.δεν μπορω να στο βρω τωρα.καποιος θα βρεθει να σου πει σχετικα.
ιο δεν σου συνιστω με τιποτα.βρωμια απλυσια πουτσιλα παντου(δεν εχει τα ξεκωλα που ειχε παλια).εχω παει 2-3 φορες και ουτε οι γυναικες ουτε ο κοσμος μαρεσε.τωρα βεβαια εσενα μπορει αν μην σε νοιαζει και αν θες να γαμησεις μονο μπορει να βρεις κατι εκει.αν πας παντως να προσεχεις σε πολυσυχναστες παραλιες γιατι ακουστηκε οτι πρεζονια θαβουν βελονες με την συρριγγα εξω στην αμμο.εγω δεν το ειπα αλλα ετσια κουστηκε.μπορει να ηταν ραδιο αρβυλα.εχει πολυ καλες αμμουδερες παραλιες παντως.
πολυ καλη επιλογη ειναι η λερος σε φουλ σαιζον.παρος ειναι καλα σε ναουσα και πουντα beach αλλα ειναι κατι μεταξυ μυκονου και σαντορινης μονο καποιες κλασεις κατω...1 φορα ειχα παει πριν πολλα χρονια.
γενικως οι κυκλαδες εχουν πολλους αθηναιους.
δοκιμασε να πας κω θα σου ελεγα.αν πας εκει ρωτησε με οτι θελεις να σου πω για το νησι.υποψην εκει καλο θα ειναι να εχεις αυτοκινητο αν και ειναι το νησι των ποδηλατων...

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, αφού οι διακοπές είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα, ωστόσο οι πληροφορίες για την Ίο φίλε Thai, μοιάζει να προέρχονται από την δεκαετία του ΄70.
Ακόμα και την εποχή που η Ίος ήταν φρικονήσι (δηλαδή για ροκάδες, μαλλιάδες, πανκιά κλπ), αναφερόμαστε στην δεκαετία του ΄80. Τότε ξεκίνησα να πηγαίνω κι εγώ, ως ροκάς και εικοσάρης. Και πάλι τότε όμως, ήταν σχετικά καλή η αριθμητική ισορροπία αντρών και γυναικών και δεν έλειπε το καμάκι, χωρίς να είμαι επαγγελματίας του είδους.
Όλα αυτά όμως τελείωσαν εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Τώρα η Ίος έχει το στυλ μίας μεγάλης πενταήμερης, για κάθε νέο ή όποιον αισθάνεται νέος - αν κάποιος το αντέχει, θα περάσει καλά.
Το μόνο που πρέπει να προσέχει κανείς στην Ίο, είναι οι μπόμπες-ποτά, μία παλιά παράδοση του νησιού.
Αντίθετα, στη Μύκονο όπως κι εσύ τόνισες, πρέπει να είσαι φτασμένο και προπονημένο καμάκι και να χώνεσαι διαρκώς, κυρίως σε ξενέρωτες Ελληνίδες.
Σημ.: Τώρα ντοκιμαντέρ για Ίο και Κυκλάδες στο Blue Sky!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Αντιπαρο που διαβασα πιο πανω λεει τιποτα ..? τιμες, κοσμος, διασκεδαση κλπ..

Παραλίες: φανταστικές έχει και γυμνισμό
Μεταφορικό μέσο: πόδι, ποδήλατο ή μηχανάκι τα οποία νοικιάζουν ακριβα!
Ενοικιαζόμενα: ακριβά τίποτα κάτω απο 40 €
Φαγητό: καλό σε τιμές αγοράς
Ποτό - μπαρ: φθηνα
Μουνάκια: Έχει!

 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω, αφού οι διακοπές είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα, ωστόσο οι πληροφορίες για την Ίο φίλε Thai, μοιάζει να προέρχονται από την δεκαετία του ΄70.
Ακόμα και την εποχή που η Ίος ήταν φρικονήσι (δηλαδή για ροκάδες, μαλλιάδες, πανκιά κλπ), αναφερόμαστε στην δεκαετία του ΄80. Τότε ξεκίνησα να πηγαίνω κι εγώ, ως ροκάς και εικοσάρης. Και πάλι τότε όμως, ήταν σχετικά καλή η αριθμητική ισορροπία αντρών και γυναικών και δεν έλειπε το καμάκι, χωρίς να είμαι επαγγελματίας του είδους.
Όλα αυτά όμως τελείωσαν εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Τώρα η Ίος έχει το στυλ μίας μεγάλης πενταήμερης, για κάθε νέο ή όποιον αισθάνεται νέος - αν κάποιος το αντέχει, θα περάσει καλά.
Το μόνο που πρέπει να προσέχει κανείς στην Ίο, είναι οι μπόμπες-ποτά, μία παλιά παράδοση του νησιού.
Αντίθετα, στη Μύκονο όπως κι εσύ τόνισες, πρέπει να είσαι φτασμένο και προπονημένο καμάκι και να χώνεσαι διαρκώς, κυρίως σε ξενέρωτες Ελληνίδες.
Σημ.: Τώρα ντοκιμαντέρ για Ίο και Κυκλάδες στο Blue Sky!!
μα συμφωνουμε.εγω μιλησα για ιο μετα το 2000 που πηγα 2-3 φορες.δεν ειναι ισως το φρικονησι που ηταν αλλα και παλι δεν μαρεσε αυτο που εβλεπα...τωρα αν στο μελλον αλλαξει και προς ποια κατευθυνση δεν ξερω.εχει ωραια μερη παντως και ωραιες παραλιες και ισως την ξαναπισκεφτω για αυτο τον λογο.υποψην παιζει ρολο και η σαιζον που θα πας.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Γαμάτα Αντίπαρο. Να πας οπωσδήποτε μια βόλτα από το σπήλαιο της. Lord of the Rings φάση.



Πεταγεσαι και απεναντι Παρο για μπανακι/βολτα αν βαρεθεις ε..?



Παραλίες: φανταστικές έχει και γυμνισμό
Μεταφορικό μέσο: πόδι, ποδήλατο ή μηχανάκι τα οποία νοικιάζουν ακριβα!
Ενοικιαζόμενα: ακριβά τίποτα κάτω απο 40 €
Φαγητό: καλό σε τιμές αγοράς
Ποτό - μπαρ: φθηνα
Μουνάκια: Έχει!


Το camping δεν εχει τιποτα bungalows e..? κατι καλυβες απο καλαμια εχει λεει..  :cheesy:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
:2funny: :2funny: :2funny:

Άστο,τράβα καλύτερα και φάτα στην Τρελοκοτσιδού.



Ποσα να χωσει ο ανθρωπος φιλαρακι..? τοσα του περισευουν..  εκτος αυτο ποσα πρεπει να χωνει καποιος για διακοπες..? τιποτα χιλιαρικα ..? υπαρχουν? αξιζει?
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
υπολόγισα περίπου 300-350 ευρώ.

Στάκα............!!!!!!!
Δεν παίζουν διακοπες με 300 € Εάν δεν μπορείς να διαθέσεις 500-600 άραξε Αθήνα. Η εμπειρία μου μου λεει οτι για διακοπές σολο το κόστος είναι 100 €/ημέρα εάν αθροίσεις όλα τα έξοδα και τα διαιρέσεις με τις ημέρες που παραθέρισες. Για δυο τρεις μέρες δεν αξίζει φιλαράκι να δώσεις τα 300 € στον κάθε πούστη κυκλαδίτη.

Εκτός αν μπορείς να προσαρμοστείς σε camping, εγώ δεν μπορώ οπότε δεν έχω εμπειρία να σου μεταφέρω.
 
OP
OP
D

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
Στάκα............!!!!!!!
Δεν παίζουν διακοπες με 300 € Εάν δεν μπορείς να διαθέσεις 500-600 άραξε Αθήνα. Η εμπειρία μου μου λεει οτι για διακοπές σολο το κόστος είναι 100 €/ημέρα εάν αθροίσεις όλα τα έξοδα και τα διαιρέσεις με τις ημέρες που παραθέρισες. Για δυο τρεις μέρες δεν αξίζει φιλαράκι να δώσεις τα 300 € στον κάθε πούστη κυκλαδίτη.

Εκτός αν μπορείς να προσαρμοστείς σε camping, εγώ δεν μπορώ οπότε δεν έχω εμπειρία να σου μεταφέρω.

300 ευρώ σχεδιάζω να διαθέσω κυρίως για να μείνω κάπου καθώς και τα μεταφορικά, το τι θα ξοδέψω εκεί εξαρτάται από τις δικές μου ορέξεις. 
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom