Νέα

Δεύτερη ξένη γλώσσα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nick07
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Alphamale

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2014
Μηνύματα
203
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Τύπε αν είναι να δουλέψει υπάλληλος Γερμανικά.

Χωρίς να το ξέρω ο ίδιος, έχω ακούσει ότι οι Γερμανοί επιθυμούν να γνωρίζεις Γερμανικά παρόλο που ξέρουν οι ίδιοι καλά Αγγλικά και η ορολογία χημικών , πληροφορικάριων κτλ είναι ίδια παντού.

Εάν το ψάχνει για business , Κινέζικα.

Εγώ έψαχνα παλαιότερα να μάθω Κορεάτικα ,αλλά δε είχα βρει φροντιστήριο,εάν γνωρίζει ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ή καποιος άλλος κάτι να μου πει  :sunglasses:

 

Επισκέπτης
Στη Γαλλια τι να κανει, εκτος κι αν εχει καποιον να τον σπρωξει, τεσπα τα προσωπικα του καθενος δε ειναι για να τα λεμε εδω.
Αν δε γουσταρει Αγγλια, προτεινω Γερμανικα διοτι εκτος απο τη Γερμανια που μας πηδαει η μανταμ Μερκελ, εχει και το Ευρω που τυπωνει, αρα νταμπλ φακ...
Συν τοις αλλοις, Γερμανικα μιλανε σε Αυστρια, Ελβετια, Βελγιο, βαλε και Ολλανδικα που μοιαζουν, επομενως θαχει περισσοτερες ελπιδες αποκαταστασης. Τωρα για ασιατικες γλωσσες αν μονο αν σκοπευει να μετακομισει εκει.
Κλεινοντας, εχω βλαστημισει που δεν εμαθα Γερμανικα (εστω και τα βασικα) σε νεαρη ηλικια, διοτι θα ειχα περισσοτερες ελπιδες αποκαταστασης γιατι ζητουν γενικα μηχανικους κλπ....
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
Μιλάμε για δουλειά στον επιστημονικό τομέα. Ο φίλος είναι χημικός.
Οι ασιατικές γλώσσες έχουν ζήτηση στις πολυεθνικές;
Για επιστημονικό τομέα και μάλιστα πολυεθνική, Αγγλικά + καλό ακαδημαϊκό προφίλ = πρόσληψη.
Η τοπική γλώσσα είναι προσόν που αφορά καθαρά εσένα και την καθημερινή σου ζωή εκει, και τις περισσότερες φορές σε στέλνουν οι ίδιες οι πολυεθνικές για μαθήματα.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.295
Κριτικές
1
Like
762
Πόντοι
96
θα ξερεις την ξενη γλωσσα σε επίπεδο Τσίπρα  :grin:

  Τα βελτιωσε τα Αγγλικα του Ο Τσίπρας , τις μαλακιες που λέει δεν αλλαξε . (οταν θα ερθει στην εξουσια θα κανει επικ κωλότουμπα )

  γαλλικα
  Γερμανικα

  Γερμανικα θα ελεγα να μαθει ο φιλος  (πιο επαγγελματικα ενω τα γαλλικα ειναι πιο κουλτουρα)
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
  Τα βελτιωσε τα Αγγλικα του Ο Τσίπρας , τις μαλακιες που λέει δεν αλλαξε . (οταν θα ερθει στην εξουσια θα κανει επικ κωλότουμπα )

  γαλλικα
   Γερμανικα

   Γερμανικα θα ελεγα να μαθει ο φιλος  (πιο επαγγελματικα ενω τα γαλλικα ειναι πιο κουλτουρα)
νορβηγικα και ελα πανω να βγαζεις 130 ευρο την μερα και να σκιζεις τα ξανθα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
νορβηγικα και ελα πανω να βγαζεις 130 ευρο την μερα και να σκιζεις τα ξανθα

130 ευρω την μέρα την Νορβηγία δεν φτάνουν μήτε για ζήτω... κάτω από 400 δεν αξίζει τον κόπο εκεί πέρα (μιλάμε για μικτα)
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
νορβηγικα και ελα πανω να βγαζεις 130 ευρο την μερα και να σκιζεις τα ξανθα
Με τόσα πάκια και μαύρους που έχουν μαζευτεί πλέον εκεί πάνω, μόνο περιφέρεια αξίζει. Να πας σε κανα Όλεσουντ ας πούμε να κάνεις ζωάρα, συμφωνώ. Με 2 ευρώ το ψωμί βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα περνάς καλά με 130 τη μέρα.
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Ζωάρα στο κρύο της Νορβηγίας;

Κάποιος έγραψε πιο πάνω ότι τα γαλλικά είναι η γλώσσα της κουλτούρας. Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Η Γαλλία έχει και πανεπιστήμια και βιομηχανία και τεχνολογία. Το ξεχνάμε ίσως γιατί στην Ελλάδα έχουμε περισσότερα πάρε δώσε με τους Γερμανούς λόγω τουρισμού και αγροτικών εξαγωγών.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
Ζωάρα στο κρύο της Νορβηγίας;

Κάποιος έγραψε πιο πάνω ότι τα γαλλικά είναι η γλώσσα της κουλτούρας. Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Η Γαλλία έχει και πανεπιστήμια και βιομηχανία και τεχνολογία. Το ξεχνάμε ίσως γιατί στην Ελλάδα έχουμε περισσότερα πάρε δώσε με τους Γερμανούς λόγω τουρισμού και αγροτικών εξαγωγών.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι εστί Νορβηγία.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
για πες μας εσυ που ξερεις για Νορβηγια πως περνανε εκει πανω  :sunglasses:
 

Επισκέπτης
Φίλος θέλει να μάθει δεύτερη ξένη γλώσσα για να μεταναστεύσει. Έχει proficiency στα αγγλικά αλλά δε γουστάρει την Αγγλία λόγω κλίματος και υπερβολικά ακριβών ενοικίων. Η επικρατέστερη επιλογή είναι τα γαλλικά. Ωστόσο σκέφτεται και τα γερμανικά σαν επιλογή λόγω επαγγελματικών ευκαιριών αλλά και τα ιαπωνικά κ' τα κινεζικά.

Ανάμεσα σε γαλλικά, γερμανικά, ιαπωνικά και κινεζικά ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Αν θέλει να μείνει Ευρώπη, που είναι το πιθανότερο και με μικρότερο ρίσκο
η βέλτιστη επιλογή με προτεραιότητα τη δουλειά είναι με χαώδη διαφορά ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
Η μόνη άλλη επιλογή που μπορεί να συγκριθεί ΜΟΝΟ όσον αφορά τις δυναότητες για ποιοτική ζωή, είναι τα Γαλλικά, λόγω ότι η Γαλλία είναι με διαφορά από όλες τις άλλες η ομορφότερη χώρα του πλανήτη και το κλίμα της ζωής μποέμικο και με πολύ συναίσθημα.
Ωστόσο επειδή ο μέσος σύγχρονος άνθρωπος βρίσκεται εν μέσω πολέμου επιβίωσης και οι ορέξεις για μποέμικη-ανέμελη ζωή παν περίπατο, η γνώση Γερμανικών αυτή τη στιγμή, είναι σα την κατοχή πυρηνικής βόμβας στο οπλοστάσιο του εν δυνάμει εργαζομένου.
Τεράστια αγορά εργασίας σε πολλές χώρες ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ, ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ, ΛΙΧΝΕΣΤΑΙΝ, περιοχή με 110.000.000 κόσμο
μηδενική ανεργία, για να μην μιλήσω για ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ, χώρες πλήρως οργανωμένες με τεράστια ποιότητα ζωής, ανταγωνισμός σαφώς μικρότερος σε σχέση με τις Αγγλόφωνες χώρες (για Αγγλία ούτε συζήτηση έχοντας ανταγωνιστές τις διάννοιες αριστούχους όλου του πλανήτη, αφού Αγγλικά μιλάν ΟΛΟΙ) και μεγάλα προσόντα για τους Έλληνες ως Ευρωπαίοι πολίτες (για παράδειγμα ένας Αμερικάνος έχει πολύ περισσότερες δυσκολίες να εργαστεί Γερμανία απ ότι ένας Έλληνας που απλά πάει με την ταυτότητα και μένει για πάντα)

Όσο αφορά την εκμάθηση της γλώσσας, να έχει έναν ορίζοντα 2 ετών με αρκετά μεγάλη τριβή, ώστε να φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο. Σε 3-4 χρόνια η γλώσσα έχει μαθευτεί πλήρως. Φυσικά αν είναι εκεί οι χρόνοι μειώνονται στο μισό.
Τα Γαλλικά μαθαίνονται πολύ πιο εύκολα, και είναι πολύ πιο φιλική γλώσσα.
Οι δυσκολίες στα Γερμανικά είναι:
Κλίσεις (κάθε πτώση έχει άλλη κατάληξη)
Μεγάλα συνθετικά
Δύσκολοι φθόγγοι για Ελληνόφωνο
Άρθρα-Γένος (το γένος των λέξεων δε συνδέεται με το ελληνικό, δηλαδή μπορεί να έχεις: η δέντρο, ο μάθημα, το πόρτα, κλπ)
Δύσκολη προφορά

Ωστόσο όλες οι δυσκολίες έχουν συμπεριληφθεί στο χρόνο υπολογισμού για την εκμάθηση, οπότε ουδείς λόγος για απογοήτευση

Τέλος αν ασχοληθεί με Ισπανικά (συστήνονται για καρίερα στην Αμερικάνικη Ήπειρο) ή Ιταλικά (μόνο για Ιταλία και πουθενά αλλού) ο βαθμός δυσκολίας τείνει στο μηδέν.
Τα Κινέζικα θεωρούνται (όπως είναι και αναμενόμενο) ίσως η πιο δύσκολη γλώσσα για Ελληνόφωνο. Όποιος σου πει το αντίθετο, μην τον πιστέψεις.

Η επιλογή είναι δική του. Καλή επιτυχία σε ότι κάνει...
 

Επισκέπτης
Εσυ δεν εισαι που σε ενα αλλο θεμα ελεγες οτι η απαραιτητη γλωσσα που πρεπει ολοι να ξερουμε ειναι τα γερμανικα?
Σε βγαλαμε λαθος τοσα ατομα και ακομα συνεχιζεις.

Εγώ είπα Γερμανικά και επιμένω και ανέλυσα και τους λόγους.
Πες την δική σου πρόταση να την κρίνουμε.
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ;
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
Αν θέλει να μείνει Ευρώπη, που είναι το πιθανότερο και με μικρότερο ρίσκο
η βέλτιστη επιλογή με προτεραιότητα τη δουλειά είναι με χαώδη διαφορά ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
Εσυ δεν εισαι που σε ενα αλλο θεμα ελεγες οτι η απαραιτητη γλωσσα που πρεπει ολοι να ξερουμε ειναι τα γερμανικα?
Σε βγαλαμε λαθος τοσα ατομα και ακομα συνεχιζεις.
 

ntany223

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.635
Κριτικές
2
Like
19
Πόντοι
16
Κακά τα ψέματα αγαπητοί μου. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει τα Γερμανικά
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
για πες μας εσυ που ξερεις για Νορβηγια πως περνανε εκει πανω  :sunglasses:
Το πιο κοινωνικο κρατος στον πλανητη με διαφορα.
Αν δεν σου φτανει αυτο, εχει ενα απο τα ωραιοτερα φυσικα τοπια που θα δεις ποτε σου.
Οπως ειπα πιο πανω βεβαια, πλεον εχει γεμισει με πακια και μαυρους που χαλανε την ολη εικονα, αλλα δε βαριεσαι...
 

Επισκέπτης
Για τα Γερμανικα σου ειχα απαντησει παλιοτερα κι εγω και πολλοι αλλοι οτι εισαι τελειως λαθος.
Η μονη γλωσσα που ειναι "εργαλειο" ειναι τα Αγγλικα. Οποιαδηποτε αλλη γλωσσα τη μαθαινεις καθαρα στοχευμενα επειδη εχεις εναν συγκεκριμενο σκοπο (πχ Ολλανδικα γιατι θα πας στην Ολλανδια, Ισπανικα γιατι σου αρεσει σαν γλωσσα, Ρωσσικα γιατι θελεις να μιλας με τις Ρωσσιδες τουριστριες, κλπ)

Ρε παιδιά, μιλάμε πάντα για έναν άνθρωπο ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΝΑΓΚΗΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Δηλαδή να ζήσει πολλά από τα υπόλοιπα χρόνια ίσως και ολόκληρη τη ζωή του ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ.
Σε αυτόν τον άνθρωπο που έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο Αγγλόφωνης χώρας, του λέτε ότι είναι μάταιο να μάθει άλλη γλώσσα πέρα από τα Αγγλικά και τα Ελληνικά;
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
Εγώ είπα Γερμανικά και επιμένω και ανέλυσα και τους λόγους.
Πες την δική σου πρόταση να την κρίνουμε.
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ;
Για τα Γερμανικα σου ειχα απαντησει παλιοτερα κι εγω και πολλοι αλλοι οτι εισαι τελειως λαθος.
Η μονη γλωσσα που ειναι "εργαλειο" ειναι τα Αγγλικα. Οποιαδηποτε αλλη γλωσσα τη μαθαινεις καθαρα στοχευμενα επειδη εχεις εναν συγκεκριμενο σκοπο (πχ Ολλανδικα γιατι θα πας στην Ολλανδια, Ισπανικα γιατι σου αρεσει σαν γλωσσα, Ρωσσικα γιατι θελεις να μιλας με τις Ρωσσιδες τουριστριες, κλπ)
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
Το πιο κοινωνικο κρατος στον πλανητη με διαφορα.
Αν δεν σου φτανει αυτο, εχει ενα απο τα ωραιοτερα φυσικα τοπια που θα δεις ποτε σου.
Οπως ειπα πιο πανω βεβαια, πλεον εχει γεμισει με πακια και μαυρους που χαλανε την ολη εικονα, αλλα δε βαριεσαι...
κοιτα παιζει ρολο που θα πας αν πας βορεια η νοτια,γιατι εχει διαφορα στους φορους τωρα αν εχεις ελληνικη νοοτροπια ξεχασετο δεν θα αφομοιωθεις
τα καλα 130 ευρο την μερα ,αυτα που κανουν στα νησια τα κανουν καθε σαββατο.
φανταστικη οργανωση σαν κρατος
τα κακα 9 μηνες και μιλαω για βορεια που μενω εχεις ελαχιστα να κανεις 3σιμη μηνες 24ωρη νυχτα το ιδιο το καλοκαιρι με μερα που δεν παλευετε,τσιγαρα ποτα ακριβα
οσο για μαυρους ναι τους εχοθν σπιτωσει κατι καμενεσ 60 αρες το νορβηγικο κρατος τους πληρωνει 9 μηνες μισθο για να μην κανουν εγκληματα
τα τοπια τα βαργιεσαι ιδιαιτερα αν 9 μηνες εχει χιονι,μιλαω προσωπικα που ειμαι βορεια
τωρα για κατι ποιο συγκεκριμενο απλα ρωτηστε και με χαρα θα απαντησω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom