Νέα

Δεύτερη ξένη γλώσσα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nick07
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Memosex

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
957
Like
0
Πόντοι
6
έτσι ακριβώς

επιπλέον υπάρχει μια βασική αρχή που λέει ότι:

Μην σχεδιάζεις να πας σε χώρα που δεν είναι τακτοποιημένοι ούτε οι κάτοικοί της (ΗΠΑ, Κίνα, Ρωσία, κλπ)

δλδ σύμφωνα με τη δικιά σου (παρα)λογική αν πάει κάποιος πχ Αγγλία και δείξει στο βιογραφικό του ότι μιλάει εκτός από αγγλικά και ισπανικά και ιταλικά δεν είναι προσόν 3 γλώσσες..ντε και καλά γερμανικά...

εμαθα στη ζωή μου ότι,ότι μαθαίνεις καλό είναι..και ξεκινάς από τα εύκολα.

ισπανικά και ιταλικά δεν σου εξασφαλίζουν μόνο δουλειά σε Ιταλία και Ισπανία.

Τα Ισπανικά δε μιλιούντε από 400 εκατομμύρια κατοίκους.

μεγάλα ξενοδοχεία στο Μαϊάμι ψάχνουν πχ receptionist και σου λέει να μιλάς ισπανικά τέλεια.

τέλος πάντων συνέχισε να μας πρήζεις με τους Φρίτσηδες που έχουν μια από τις δυσκολότερες γλωσσες.

α και που σαι τα ιταλικά είναι η βαση να μάθεις και άλλες γλώσσες άνετα πχ πορτογαλικά ή και γαλλικά.
 

raminator

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2011
Μηνύματα
590
Like
0
Πόντοι
6
δλδ σύμφωνα με τη δικιά σου (παρα)λογική αν πάει κάποιος πχ Αγγλία και δείξει στο βιογραφικό του ότι μιλάει εκτός από αγγλικά και ισπανικά και ιταλικά δεν είναι προσόν 3 γλώσσες..ντε και καλά γερμανικά...

εμαθα στη ζωή μου ότι,ότι μαθαίνεις καλό είναι..και ξεκινάς από τα εύκολα.

ισπανικά και ιταλικά δεν σου εξασφαλίζουν μόνο δουλειά σε Ιταλία και Ισπανία.

Τα Ισπανικά δε μιλιούντε από 400 εκατομμύρια κατοίκους.

μεγάλα ξενοδοχεία στο Μαϊάμι ψάχνουν πχ receptionist και σου λέει να μιλάς ισπανικά τέλεια.

τέλος πάντων συνέχισε να μας πρήζεις με τους Φρίτσηδες που έχουν μια από τις δυσκολότερες γλωσσες.

α και που σαι τα ιταλικά είναι η βαση να μάθεις και άλλες γλώσσες άνετα πχ πορτογαλικά ή και γαλλικά.

Πές 'τα. Εγώ έμαθα ισπανικά και έχω δουλέψει εκεί.Βρήκα δουλίτσα εύκολα στον πλούσιο  βορρά. Καταλαβαίνω και πορτογαλικά και αρκετά ιταλικά επειδή μοιάζουν. Τα ισπανικά μετράνε και στις αεροπορικές εταιρίες.
 

Memosex

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
957
Like
0
Πόντοι
6
Πές 'τα. Εγώ έμαθα ισπανικά και έχω δουλέψει εκεί.Βρήκα δουλίτσα εύκολα στον πλούσιο  βορρά. Καταλαβαίνω και πορτογαλικά και αρκετά ιταλικά επειδή μοιάζουν. Τα ισπανικά μετράνε και στις αεροπορικές εταιρίες.

προσπαθώ γενικά να μην μαλώνω με άτομα τύπου Σκίουρου που τη λένε στους δωσίλογους σε άλλο thread...

AΛΛΑ...


όταν μου υποτιμούν τη νοημοσύνη μου ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ....

τα γερμανικά μιλιούντε από 100 εκατομμύρια βαρια βαριά και τα Ισπανικά από 400 και βάλε πόσες χώρες...

και το ξαναλέω στα γερμανικά το πρώτο πτυχίο παίρνετε ευκολα..

το δεύτερο άστο καλύτερα...



 

raminator

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2011
Μηνύματα
590
Like
0
Πόντοι
6
Άσε που έχω ζήσει και με τους λουκάνες. Αν δεν κάνεις αυτό που σου λένε και ακριβώς όπως το λένε με την κατάλληλη διαδικασία σου πρίζουν τους όρχεις.
 

raminator

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2011
Μηνύματα
590
Like
0
Πόντοι
6
προσπαθώ γενικά να μην μαλώνω με άτομα τύπου Σκίουρου που τη λένε στους δωσίλογους σε άλλο thread...

AΛΛΑ...


όταν μου υποτιμούν τη νοημοσύνη μου ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ....

τα γερμανικά μιλιούντε από 100 εκατομμύρια βαρια βαριά και τα Ισπανικά από 400 και βάλε πόσες χώρες...

και το ξαναλέω στα γερμανικά το πρώτο πτυχίο παίρνετε ευκολα..

το δεύτερο άστο καλύτερα...

Γερμανικά έχω κάνει και εγώ (η μητέρα μου σπούδασε γερμανική φιλολογία και μεταφράστρια - μιλάει σαν Γερμανίδα) αλλά  ακόμα και έτσι  ισπανικά έμαθα μονος μου και πολύ πιο εύκολα και Γρήγορα.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Είναι καλή μόνο υπό τις εξής συνθήκες:

1. Για φυγόδικους-κατεστραμμένους-λιποτάκτες είναι καλά να πάνε Ταυλάνδη ν ανοίξουν μαγαζί και να χορτάσουν μουνί και φθηνή ζωή

2. Για εξαίρετα στελέχη πλέον περιζήτητους στην ειδικότητά τους (γιατροί-μηχανικοί-τραπεζίτες-ερευνητές, κλπ) είναι καλά να πάνε 5-6 χρόνια με 1.000.000 το χρόνο μισθό και επιστροφή μετά πίσω

3. Για κλαρινόγαμπρους προικοθήρες που τους ερωτεύτηκε καμιά τουρίστρια γιαπωνεζούλα κόρη μεγιστάνα, είναι καλά να παν να μπαστακωθούν κοντά στα πεθερικά, να τεκνοποιήσουν, και να βυζαίνουν τον πεθερό μαθαίνοντας giotarimasa, klp

4. Για όλους τους υπόλοιπους ενδείκνυται μόνο μια βόλτα στο Σινικό Τείχος, ή Μακάου για μια βδομάδα ή Ταυλάνδη για σεξτριπ και επιστροφή στα πάτρια

για τους λόγους που μεταναστεύεις στην ευρώπη και στις Η.Π.Α., για τους ίδιους λόγους μεταναστεύεις και στην Ασία.
Καταρχήν να σου πω ότι, όσα προσφέρει ολόκληρη η ευρώπη μπορείς να τα βρεις εις διπλούν τουλάχιστον στην Ιαπωνία και κατά πολλές φορές περισσότερο στην Κίνα, στην Ινδία, στην Ινδονησία, στην Ν. Κορέα, στην Ταυλάνδη κ.ο.κ..
Γιατί; Γιατί οι χώρες της Ασίας, όσες δεν έχουν γαμήσει οι αμερικάνοι με τους πολέμους, έίναι μια δεκαετία μπροστά από την ευρώπη ολόκληρη.
αυτά περί κλαρινογαμπρών, κατεστραμμένων, φυγόδικων κ.ο.κ. τα ακούω βερεσέ.
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Ετσι ακριβωs............Κι αν παs ανιδεικευτοs και απροσκλητοs , θα υποφερειs

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να διαφωνώ πρέπει να κάνω την εξής παρατήρηση: Οι Πακιστανούληδες και οι μαύροι και ο κάθε μετανάστης που προσπερνάμε καθημερινά στην ΑΘήνα έχει πιο πολλά αρχίδια από το μέσο Έλληνα.

για τους λόγους που μεταναστεύεις στην ευρώπη και στις Η.Π.Α., για τους ίδιους λόγους μεταναστεύεις και στην Ασία.

Ιαπωνία τι ειδικότητες ζητάνε;
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να διαφωνώ πρέπει να κάνω την εξής παρατήρηση: Οι Πακιστανούληδες και οι μαύροι και ο κάθε μετανάστης που προσπερνάμε καθημερινά στην ΑΘήνα έχει πιο πολλά αρχίδια από το μέσο Έλληνα.

Ιαπωνία τι ειδικότητες ζητάνε;
οποιοσδηποτε ειναι φτωχος συμπεριφερεται πιο αρχιδατα διοτι δεν εχει και πολλα να χασει και δεν εχει κακομαθει ή καλομαθει.
ποιος ειναι πραγματικα πιο αρχιδατος φαινεται οταν πολεμας σωμα με σωμα και εκει 2-10 ανατολιτες, φανατικοι μουσουλμανοι κλπ ετρωγαν ξυλο απο 1 ευρωπαιο ακομα και στους πολεμους που τελικα εχαναν οι ευρωπαιοι-ελληνες (βλεπε απωλειες ελληνων-περσων στην ηττα μας στις θερμοπυλες ή απωλειες ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ στη ηττα μας στην μικρα ασια και σε ολους τους ελληνοτουρκικους πολεμους, ή απωλειες σταυροφορων με τζιχαντιστες)
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να διαφωνώ πρέπει να κάνω την εξής παρατήρηση: Οι Πακιστανούληδες και οι μαύροι και ο κάθε μετανάστης που προσπερνάμε καθημερινά στην ΑΘήνα έχει πιο πολλά αρχίδια από το μέσο Έλληνα.
Νωντισμός >> Αγάπη

:rockon:
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
οποιοσδηποτε ειναι φτωχος συμπεριφερεται πιο αρχιδατα διοτι δεν εχει και πολλα να χασει και δεν εχει κακομαθει ή καλομαθει.
ποιος ειναι πραγματικα πιο αρχιδατος φαινεται οταν πολεμας σωμα με σωμα και εκει 2-10 ανατολιτες, φανατικοι μουσουλμανοι κλπ ετρωγαν ξυλο απο 1 ευρωπαιο ακομα και στους πολεμους που τελικα εχαναν οι ευρωπαιοι-ελληνες (βλεπε απωλειες ελληνων-περσων στην ηττα μας στις θερμοπυλες ή απωλειες ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ στη ηττα μας στην μικρα ασια και σε ολους τους ελληνοτουρκικους πολεμους, ή απωλειες σταυροφορων με τζιχαντιστες)
ρε στοχος φατουρου καθημερινα ησουνα στο σχολειο ε?
 
OP
OP
nick07

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
οποιοσδηποτε ειναι φτωχος συμπεριφερεται πιο αρχιδατα διοτι δεν εχει και πολλα να χασει και δεν εχει κακομαθει ή καλομαθει.
ποιος ειναι πραγματικα πιο αρχιδατος φαινεται οταν πολεμας σωμα με σωμα και εκει 2-10 ανατολιτες, φανατικοι μουσουλμανοι κλπ ετρωγαν ξυλο απο 1 ευρωπαιο ακομα και στους πολεμους

Δεν ξέρω τι σχέση έχουν όλα αυτά τύπε. Μια ξεκωλιάρα που έμπαινε παλιά στο σάιτ, η Βέλβυ, παρότι είχε κάποιο πτυχίο του κώλου και θα μπορούσε να παίρνει πίπες ως γραμματέας σε κάποιο γέρο, προτίμησε να μεταναστεύσει στην Αγγλία όπου δουλεύει καθαρίστρια και μετακινείται με ένα ποδηλατάκι.
Πιο πολλά αρχίδια το πουτανί από πολλούς άντρες που μπαίνουν στο σάιτ και ζουν στη μιζέρια και την πιρφορία.
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
ξερει κανεις για κορεατικα γιατι ψαχνει ενας φιλος μου και δεν βρισκει που8ενα
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
Κορεάτικα κανεις ή κάποιος γνωστός σας που έκανε ή κανει ;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Ρε τυπε το γραψες με το κορεατικα νταξει. Θα γεμισεις ολο το θρεντ ?
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
Μια απάντηση ρε τυπε σκάει το παιδί
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.377
Κριτικές
2
Like
5.545
Πόντοι
2.356
Δεν ξέρω τι σχέση έχουν όλα αυτά τύπε. Μια ξεκωλιάρα που έμπαινε παλιά στο σάιτ, η Βέλβυ, παρότι είχε κάποιο πτυχίο του κώλου και θα μπορούσε να παίρνει πίπες ως γραμματέας σε κάποιο γέρο, προτίμησε να μεταναστεύσει στην Αγγλία όπου δουλεύει καθαρίστρια και μετακινείται με ένα ποδηλατάκι.
Πιο πολλά αρχίδια το πουτανί από πολλούς άντρες που μπαίνουν στο σάιτ και ζουν στη μιζέρια και την πιρφορία.

Βέβαια δεν είναι και τόσο εύκολο να πας στην Αγγλία να κάνεις ακόμα και αυτό που έκανε η μικρά. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει εκεί... Σκλάβεν θα είσαι και εκεί. Συν ξένη χώρα... Πάει η εποχή του θείου Σαμ με τα ντόλαρσ που πλυνε πιάτα και γύριζε και έφτιαχνε ταβερνες στην Ελλάδα.

Όταν τη σήμερον κάποιος αποφασίζει να φύγει από την Ελλάδα δεν πρέπει να κοιτά πίσω, πρέπει να κάψει τη γέφυρα της επιστροφής. Ούτε γονείς κάθε μήνα ούτε τέτοια. Μια στο τόσο..Αλλιώς μία η άλλη σου βγαίνει και πολύ ψυχοφθόρο.
 

Γιάννης1

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
426
Like
2
Πόντοι
1
Για 1η γλώσσα πρέπει να ξέρει κανείς τα αγγλικά. Για 2η συνιστώ τα γερμανικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom