Νέα

Cambodia trip...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kykladesgr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 91
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kykladesgr

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
738
Like
0
Πόντοι
6
Κυκλαδες ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλά είναι πολύ κουραστικό  να διαβάζεις μια πρόταση Αγγλικά και στη συνέχεια την ίδια Ελληνικά.  Αν θέλεις να μείνουν και τα δύο κάνε τη μετάφραση παράγραφο παράγραφο.
απλός είμαι λίγο σκράπας και δίνω και την κανονική ώστε να βγάλετε άκρη μόνη σας  :2funny:
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Ναι ρε σύντροφε, αλλά πραγματικά δεν διαβάζονταιο έτσι όπως ποστάρεις.
 

KOSTASF16

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
5.264
Like
129
Πόντοι
66
τα φωτα σας..
απο το τρατ την πολη της ταιλανδης διοργανωνονται ταξιδια για καμποτζη.
ως την πομ πενχ, ειναι μακρια?  το εχει κανει κανεις?
το σκεφτομαι σοβαρα.
 
OP
OP
K

kykladesgr

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
738
Like
0
Πόντοι
6
khmer song
[youtube=425,350]NAIH_iq_k94[/youtube]
[youtube=425,350]w1HLL_gTAxg&feature[/youtube]
[youtube=425,350]9IKUkNpsvlg&feature[/youtube]
 

Oυτοπικός

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
265
Like
0
Πόντοι
1
Πέθανε την Κυριακή σε ηλικία 65 ετών ο Ντιθ Πραν, ρεπόρτερ από την Καμπότζη, η ζωή του οποίου ενέπνευσε την αμερικανική ταινία του 1984 «Κραυγές στην Σιωπή».

Την ανακοίνωση έκανε ο στενός του φίλος και πρώην ανταποκριτής των New York Times Σίντεϊ Σάνμπεργκ.

Ο Ντιθ Πραν έπασχε από καρκίνο. Δίπλα του ήταν η σύζυγός του και ο Σάνμπεργκ, τον οποίο ο Πραν θεωρούσε αδελφό του.

Η βραβευμένη με τρία Όσκαρ ταινία του Ρόλαντ Τζόφι Κραυγές στη Σιωπή (Killing Fields) αφηγείται την ιστορία του Σάνμπεργκ που κατορθώνει να σώσει τη ζωή του ανταποκριτή και συνεργάτη του στην Καμπότζη Ντιθ Πραν κατά τη διάρκεια της κυριαρχίας των Ερυθρών Χμερ στη χώρα. Ο Σάνμπεργκ το 1976 τιμήθηκε με το βραβείο Πούλιτζερ.

Ο Ντιθ Πραν κατόρθωσε να επιζήσει από τα στρατόπεδα των Ερυθρών Χμερ από όπου απέδρασε το 1979 όταν και κατέφυγε στις ΗΠΑ όπου ήδη βρισκόταν η οικογένειά του. Η επιστροφή του «έμοιαζε με θαύμα για εμένα», δήλωσε ο Σάνμπεργκ που θεωρούσε τον Πραν χαμένο. Στη συνέχεια ο Ντιθ Πραν εργάστηκε ως φωτογράφος για τους New York Times.

Ο Πραν ήταν ακόμη πρέσβης Καλής Θέλησης για την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και είχε συστήσει ίδρυμα για να διδάξει την ιστορία της Καμπότζης και τις θηριωδίες των Ερυθρών Χμερ.
 

04fantomas05

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.242
Like
32
Πόντοι
16
Η βραβευμένη με τρία Όσκαρ ταινία του Ρόλαντ Τζόφι Κραυγές στη Σιωπή (Killing Fields) αφηγείται την ιστορία του Σάνμπεργκ που κατορθώνει να σώσει τη ζωή του ανταποκριτή και συνεργάτη του στην Καμπότζη Ντιθ Πραν κατά τη διάρκεια της κυριαρχίας των Ερυθρών Χμερ στη χώρα. Ο Σάνμπεργκ το 1976 τιμήθηκε με το βραβείο Πούλιτζερ.
Για την ταινια Killing fields εχω αναφερθει στο παρελθον. Αξιζει να τη δειτε αν πεσει στα χερια σας. Καπως δυσευρετη βεβαια. Απο οτι ξερω λιγοι τη γνωριζουν στην Ευρωπη. Θα ειναι πιο ευκολο να τη βρειτε στην Ταυλανδη και ακομα πιο ευκολο στην Καμποτζη.
Σκληρη και ρεαλιστικη ταινια, για να την εκτιμησουμε ομως θα πρεπει να γνωριζουμε λιγο την ιστορια πισω απο την ταινια γιατι ειναι βασισμενη σε πραγματικα γεγονοτα.
 

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Ένας από τους πιο καλοδιατηρημένους και, κατά την γνώμη μου, ο κομψότερος ναός της περιοχής Angkor είναι ο Banteay Srei. Οικοδομήθηκε πριν από 1000 περίπου χρόνια και ήταν αφιερωμένος στην ινδουιστική θεότητα Shiva.
 

Συνημμένα

  • banteaysrei1.jpg
    banteaysrei1.jpg
    114 KB · Εμφανίσεις: 102

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Λεπτομέρεια από την λεπτοδουλεμένη διακόσμηση του ναού.
 

Συνημμένα

  • banteaysrei2.jpg
    banteaysrei2.jpg
    138,3 KB · Εμφανίσεις: 109

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Ο Angkor Wat είναι ο σημαντικότερος και μεγαλύτερος ναός της περιοχής. Εδώ ο πέτρινος δρόμος των 500 περίπου μέτρων που οδηγεί από την δυτική κύρια πύλη του συγκροτήματος στον χώρο λατρείας, ή μαυσωλείο κατά άλλους,που φαίνεται στο βάθος.
 

Συνημμένα

  • angkorwat.jpg
    angkorwat.jpg
    83,5 KB · Εμφανίσεις: 72

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Άλλος σπουδαίος ναός ο Bayon γνωστός κυρίως για τα γιγαντιαία, γαλήνια, πέτρινα πρόσωπα που προβάλλουν από κάθε πλευρά των πολυάριθμων πύργων του.
 

Συνημμένα

  • bayon.jpg
    bayon.jpg
    83 KB · Εμφανίσεις: 70

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
  Ο χώρος (μήκους 350 μέτρων) που θρονιαζόταν ο βασιλιάς, πλαισιωμένος από τους αυλικούς, για να παρακολουθήσει τον παρελαύνοντα στρατό μετά από κάποια νικηφόρα εκστρατεία, πήρε το όνομα elephant terrace επειδή στην ανατολική πλευρά είναι σκαλισμένα ανάγλυφα που απεικονίζουν ελέφαντες.

 

Συνημμένα

  • elephant terrace.jpg
    elephant terrace.jpg
    105 KB · Εμφανίσεις: 108

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Σ’ αυτό το σημείο της περιήγησης άρχισα να αισθάνομαι την ανηλεή επίθεση των ηλιακών ακτίνων. Απέναντι υπάρχει ένας ανοικτός χώρος που χρησιμεύει ως parking και που υποψιάζομαι πως εκείνα τα χρόνια συγκέντρωνε το πλήθος του λαού το οποίο επευφημούσε τον μονάρχη που παρακολουθούσε αφ’ υψηλού.
Για να επανέλθω στο σήμερα, στο βάθος υπάρχει μια σειρά υπαίθριων, πλην όμως στεγασμένων, μαγαζιών αφιερωμένων στην υπηρεσία του τουρίστα. Εν μέσω του αφόρητου καύσωνα τα έβλεπα σαν όαση και αποφάσισα να δροσιστώ πίνοντας ένα fresh young coconut.
Εκεί οι σερβιτόρες εκτελούν και χρέη hello girl. Πλησιάζοντας λοιπόν περικυκλώθηκα από ένα τσούρμο κοπελίτσες που κάθε μια ήθελε να με κερδίσει για λογαριασμό της. Αφέθηκα στα χέρια της ομορφότερης που ήταν η Τσοντιτσά.
Καθώς απολάμβανα το παγωμένο νερό της καρύδας ρεμβάζοντας το τοπίο πήραν τα αυτιά μου μια μελωδική φωνή που ψιθύριζε: “handsome man”. Γυρίζω πίσω μου και αντικρίζω την θελκτική γκαρσόνα να με κοιτάει μ’ ένα βλέμμα μαγεμένο…

 

Συνημμένα

  • chonticha.jpg
    chonticha.jpg
    43,6 KB · Εμφανίσεις: 77

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Σε μνημεία όπως το Ta Prohm οι ρίζες τεράστιων τροπικών δέντρων έχουν καλύψει οικοδομήματα!
 

Συνημμένα

  • siemreap.jpg
    siemreap.jpg
    123,7 KB · Εμφανίσεις: 93

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Σε συνθήκες τροπικού κλίματος οι μετακινήσεις είναι σώφρον να γίνονται με κλιματιζόμενο ταξί. Ενδείκνυται η περιήγηση των πολυάριθμων ναών να πραγματοποιείται σε χαλαρούς ρυθμούς με συχνές στάσεις για κατανάλωση δροσιστικών χυμών.
Φτάνοντας λοιπόν στον εντυπωσιακό ναό East Mebon αποφάσισα να κάνω ένα time out. Κάθισα να πιω τον καθιερωμένο χυμό καρύδας εστιάζοντας την προσοχή σε μια κοπέλα που δούλευε εκεί κοντά μου, μια μελαψή χμερ που μοίραζε φλογερές ματιές. Τότε εντελώς απρόσμενα με πλησιάζει κάποια άλλη και μου λέει χωρίς περιστροφές: “θέλω να έρθω μαζί σου να σου δείξω τους ναούς”. Δεν μου άρεσε και, λίγο αιφνιδιασμένος από την απροκάλυπτη ενέργειά της, απάντησα με ένα ξερό όχι. Μου έδωσε όμως μια φαεινή ιδέα: να πάρω μαζί μου την ομορφούλα. Κάνω αμέσως πρόταση μέσω του οδηγού για να εισπράξω μια διστακτικότητα πολλά όμως υποσχόμενη. Για να της δώσω ένα περιθώριο να το σκεφτεί καλύτερα έφυγα κατευθείαν για το αξιοθέατο ενθαρρύνοντάς την να δει θετικά την πρόταση μου.

 

Συνημμένα

  • kamb1.jpg
    kamb1.jpg
    70,7 KB · Εμφανίσεις: 72

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
  O ναός East Mebon είναι χτισμένος πάνω σ’ ένα τεχνητό λόφο. Πλούσια βλάστηση περιτριγυρίζει το συγκρότημα εκεί που άλλοτε τα ακίνητα νερά μιας μεγάλης λίμνης αντανακλούσαν τους πύργους του.
 

Συνημμένα

  • eastmebon2.jpg
    eastmebon2.jpg
    111,2 KB · Εμφανίσεις: 107

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Επιστρέφοντας από τον ναό βρήκα την γλυκύτατη Ατέν να με περιμένει για να συνεχίσουμε μαζί την περιπλάνηση στο αρχαιολογικό πάρκο.
Φυσικό ήταν το σύγχρονο κάλλος να κλέβει την προσοχή του φακού αντί για τις πολυάριθμες apsara που απεικονίζονται στην ανάγλυφη διακόσμηση των ναών.

 

Συνημμένα

  • kamb2.jpg
    kamb2.jpg
    85,3 KB · Εμφανίσεις: 88

kriton5

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2007
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Ο μικρός ναός Neak Pean περιβάλλεται από μια τετράγωνη τεχνητή λίμνη, που με τη σειρά της περιστοιχίζεται από τέσσερεις μικρότερες που έχουν δημιουργηθεί συμμετρικά γύρω της. Συνήθως είναι άνυδρες εκτός από την περίοδο των έντονων βροχοπτώσεων.
 

Συνημμένα

  • kamb3.jpg
    kamb3.jpg
    101,4 KB · Εμφανίσεις: 104

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom