Νέα

"Black Jack" Αλήθειες & Μύθοι...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα BeatTheDealerAndTheBooker
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
ένα τραπέζι blackjack έχει στο κουτί 6 τράπουλες. στα 2/3 ο dealer τις ξαναανακατεύει. για αυτό τον λόγο το μέτρημα είναι αδύνατο
ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ
απο το πρωτο φυλλο αρχιζεις κ μετρας-ειναι το runing count το οποιο καθε στιγμη διαιρουμενο με τα υπολειπομενα φυλλα σε καθε κουτι-οακετα τραπουλας οχι φυλλα σαν μοναδες-δινει  το real-count,που ειναι ΑΣΦΑΛΗς ΔΕΙΚΤΗς ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗς ΤΗς ΠΑΙΚΤΗΚΟΤΗΤΑς ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΑ ΡΟΣΑΡΜΟΓΗς ΤΟΥ ΒΕΤ,αναλογα προς τα πανω η προς τα κατω..
,καθε γυρα αρχιζει απο το 0,αλλα μολις πεσουν τα φυλλα στο τραπεζι εχουμε ΑΜΕΣΑ πχ +4 η-3 η 0-running count k oxi real count,
αν εχω πχ στις πρωτες 2 3 γυρες,ενα  "ΤΡΕΧΩΝ"+6, αυτο ειναι "πραγματικο" 1 η 1,2(6 δια 6 η 5 υπολυπομενες ΑΠΑΙΧΤΕς ΤΡΑΠΟΥΛΕς)βεβαια μετα τη δευτερη τραπουλα αρχιζουνε να αλλαζουμε τα ΒΕΤ
ΑΝ ΟΜΩς ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΑ 2 ΠΡΩΤΕς ΤΡΑΠΟΥΛΕς ΕΧΟΥΜΕ -15 ΤΡΕΧΩΝ,δηλαδη εχουν βγει-ηδη παιχτει, 15 παραπανω "καλα" φυλλα
καλο ειναι ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ το ΒΕΤ,γιατι ηδη ειμαστε σε αρνητικο κλιμα
εννοειται πως σταματαμε τα διπλα σπλιτ κλπ κ τραβαμε κ απο το 13 η κ 14 ανεξαρτητα τι παιζει ο ντηλερ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΦΑΣΗ-ΔΕΝ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ ΦΑΤΣΑ ΤΟΥ ΝΤΗΛΕΡ ΚΛΠ ΜΑΛΑΚΙΕς Κ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑ 3 4 ΓΥΡΕς Η Κ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΥΤΙ
κ απο εκει κ περα συνεχιζεις μπορεις να μετρησεις απο 10 εως 10.000.000 φυλλα
αυτο που εχεις ακουσει,ειναι οτι επειδη ανακατωνουν στα 2/3 πλεον ειναι πιο δυσκολο να κερδισεις γιατι το real-count ειναι πιο ασαφες απο το οτι αν σε αφησουν να παιξεις στα  πχ 4 η 5/6 του κουτιου
εδω παρεμβαλετε το card-shuffing,η ο εντοπισμος στο κοψινο,αλλα αυτο ειναι τελευταιο κ πολυ ειδικο
παντως πολλες φορες ακομα κι αν δεν ξερεις-που ειναι για λιγους αυτο-να κανεις "κοψιμο",μεχρι να φτασεις στα 2/3 που λες ανεβαινει το count ψηλα τοσο ωστε να μπορεσεις να πονταρεις ενα-ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ-πιο μεγαλο ΒΕΥ με αρκετη επιτυχια κ ασφαλεια
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
Άκυρο!
Εκ παραδρομής έγραψα 4 & 5 ενώ ήθελα να γράψω 5 & 6!
ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΑΚΥΡΟ ΚΙ ΑΥΤΟ 4,5,6 ΕΙΝΑΙ στο βασικο επιπεδο ΝΟ DRAW,απαρεκλιτα
κ οπως σου ειπα αν εισαι κ base δηλ τελευταιος,στην σλοβακια πχ η σερβια ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙς ΚΙΟΛΑς,αν τραβηξεις απο αυτα τα φυλλα κ χασουν-το πιθανοτερο- κι οι αλλοι
εγω φαντασου ειναι φορες που ξερω οτι εχει μικρα μεσα γιατι ειναι πολυ αρνητικο,αλλα δεν τραβαω αν παιζουν κι αλλοι γιατι αν χασουμε θα θεωρηθω υπευθυνος κ θαχουν κ δικιο....
ουτε που να το σκεφτεσε λοιπον αυτο,ΕΚΤΟς ΑΝ ΜΕΤΡΑς,οποτε τραβας κι απο 18-ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΠΗΡΕ 3 καποιες φορς,αλλα ημουν μονος η με δικα μου ατομα,ομαδα  μου, στο τραπεζι....
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
SPLITS  ΦΥΛΛΩΝ
παντα ΒΑΣΙΚΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ

εννουμε τα ιδια φυλλα που δεχομαστε στην μοιρασια
τα 10αρια δεν χαλαν ποτε-μονο σε μετρημα με υψηλο ΚΑΟΥΝΤ,Αν απεναντι εχει 4,5,6,κ παλι αν παιζουμε χΟντρα ,δεν ειναι σωστο
οι ασσοι-ταπα κ πριν,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΛΙΤ,ειναι νταμπλ στα 2 11αρια,οποτε αν εχει απεναντι απο 9 κ κατω,μεχρι 7 σκεφτειτε το καλα,εγω δεν το κανω,μονο αν ειναι πανω πολυ το count
αν εχει απεναντι 4,5,6, ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΑ
αν εχει 2,3 παλι δεν το κανω εγω,ειναι υπο συζητηση,ειδικα με 2 απεναντι ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ σαν σπλιτ
9αρια,κανω σπλιτ αν εχει απεναντι κατω απο 8
8αρια το κανω αν εχει μεχρι 8 απεναντι,αλλιως surender,αν παρεχετε,η μενω στο 16 μου,αν βεβαια εχει 4,5,6 απεναντι το κανω κ με χαρα
7αρια,τα ιδια αναλογικα με 8αρια
6αρια;,ΠΟΤΕ ΣΠΛΙΤ,απλα τι να παιξεις μετα ,με δυο εξαρια,δωστα καλυτερα τιπς στην ντιλερ :tits2:ειδικα αν εισαι ανατ.ευρωπη
5αρια,δεν το σχολιαζω
4αρια, ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΑΝ 8
3ΑΡΙΑ,ΤΑ ΣΠΑΜΕ αν εχει απεναντι απο 2 εως και το 6
2αρια,το ιδιο με το πανω
ειδικα τωρα αν με 2,3αρια εχετε απεναντι 4.5.6 στην ντιλερ,εγω θα προτεινω να τα κανετε σπλιτ,και οτι παρετε,δεν εχει σημασια,περιμενεντε να καει ο ντιλερ,που ξεκινα με ασχημο φιλο..ειναι τζογαδορικο ΑΡΚΕΤΑ, αλλα ειναι απο τις φορες που ΞΕΚΙΝΑ Ο ΝΤΗΛΕΡ ΜΕ ΝΤΕΣΑΒΑΝΤΑΖ :thumbsup:αναλογα κ με το προφιλ σας στο παιχνιδι,επιθετικο η αμυντικο
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
surender-ΠΑΣΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗς ΜΟΙΡΑΣΙΑς,ΧΑΝΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΒΕΤ
για που παρεχεται,ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ,ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Κ ΔΥΤΙΚΗ!!!

ειναι απο τα ΒΑΣΙΚΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΤΗ,"μετρητη" η απλου παιχτη
αν εχει απεναντι δεκαρι φιγουρα κ εχω 14,15,16 κανω συρεντερ στα πολλα χρηματα,στα λιγα μπορει να παιξω,σπανια,το 14...τα αλλα ΠΑΝΤΑ "ΣΥΡΕΝΤΕΡ"
αν εχει           εννιαρι κι εχω 15,16 κανω παλι συρεντερ
αν εχει            οχταρι κι εχω 16 το κανω "ΣΥΡΕΝΤΕΡ"-ΕΓΩ,ειναι πρωσοπικη μου επιλογη στα πολλα χρηματα,στα λιγα το παιζω-τα κατω απο αυτο 7αρια κλπ,ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ "ΣΥΡΕΝΤΕΡ"
 

warrel1985

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2007
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ
απο το πρωτο φυλλο αρχιζεις κ μετρας-ειναι το runing count το οποιο καθε στιγμη διαιρουμενο με τα υπολειπομενα φυλλα σε καθε κουτι-οακετα τραπουλας οχι φυλλα σαν μοναδες-δινει  το real-count,που ειναι ΑΣΦΑΛΗς ΔΕΙΚΤΗς ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗς ΤΗς ΠΑΙΚΤΗΚΟΤΗΤΑς ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΑ ΡΟΣΑΡΜΟΓΗς ΤΟΥ ΒΕΤ,αναλογα προς τα πανω η προς τα κατω..
,καθε γυρα αρχιζει απο το 0,αλλα μολις πεσουν τα φυλλα στο τραπεζι εχουμε ΑΜΕΣΑ πχ +4 η-3 η 0-running count k oxi real count,
αν εχω πχ στις πρωτες 2 3 γυρες,ενα  "ΤΡΕΧΩΝ"+6, αυτο ειναι "πραγματικο" 1 η 1,2(6 δια 6 η 5 υπολυπομενες ΑΠΑΙΧΤΕς ΤΡΑΠΟΥΛΕς)βεβαια μετα τη δευτερη τραπουλα αρχιζουνε να αλλαζουμε τα ΒΕΤ
ΑΝ ΟΜΩς ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΑ 2 ΠΡΩΤΕς ΤΡΑΠΟΥΛΕς ΕΧΟΥΜΕ -15 ΤΡΕΧΩΝ,δηλαδη εχουν βγει-ηδη παιχτει, 15 παραπανω "καλα" φυλλα
καλο ειναι ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ το ΒΕΤ,γιατι ηδη ειμαστε σε αρνητικο κλιμα
εννοειται πως σταματαμε τα διπλα σπλιτ κλπ κ τραβαμε κ απο το 13 η κ 14 ανεξαρτητα τι παιζει ο ντηλερ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΦΑΣΗ-ΔΕΝ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ ΦΑΤΣΑ ΤΟΥ ΝΤΗΛΕΡ ΚΛΠ ΜΑΛΑΚΙΕς Κ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑ 3 4 ΓΥΡΕς Η Κ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΥΤΙ
κ απο εκει κ περα συνεχιζεις μπορεις να μετρησεις απο 10 εως 10.000.000 φυλλα
αυτο που εχεις ακουσει,ειναι οτι επειδη ανακατωνουν στα 2/3 πλεον ειναι πιο δυσκολο να κερδισεις γιατι το real-count ειναι πιο ασαφες απο το οτι αν σε αφησουν να παιξεις στα  πχ 4 η 5/6 του κουτιου
εδω παρεμβαλετε το card-shuffing,η ο εντοπισμος στο κοψινο,αλλα αυτο ειναι τελευταιο κ πολυ ειδικο
παντως πολλες φορες ακομα κι αν δεν ξερεις-που ειναι για λιγους αυτο-να κανεις "κοψιμο",μεχρι να φτασεις στα 2/3 που λες ανεβαινει το count ψηλα τοσο ωστε να μπορεσεις να πονταρεις ενα-ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ-πιο μεγαλο ΒΕΥ με αρκετη επιτυχια κ ασφαλεια

αν μπορεις πες μας περισσοτερα περι μετρηματος η παρεπεμψε μας καπου...;) :rockon:
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
αν μπορεις πες μας περισσοτερα περι μετρηματος η παρεπεμψε μας καπου...;) :rockon:
ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΜΕ ΒΑΣΙΚΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ,κι ακολουθει το μετρημα σε ολα τα επιπεδα
απο επιπεδο αρχικο-μετρημα μονο δεκαρια-ΤΕΝ-COUNT,για αρχαριους κ ερασιτεχνες,εως και μεχρι advanced,ΜΕΤΡΗΜΑ ΦΥΛΛΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς ΑΞΙΕς
για οποιον βιαζετε θα πω οτι εγω αυτα που σας ειπα μεχρι τωρα τα εμαθα,ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑς ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ,σε κανα τριμηνο,μεχρι τοτε ακουγα τις μ,,,ιες του κθε ΤΑΡΑΜΑ,ο τονος στο τελος :S
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
DOUBLES
ΔΙΠΛΑ

χωρις count,BASIC SRATEGY
οταν εχουμε 9,10,11 μπορουμε να κανουμε διπλο ΒΕΤ
αν απεναντι εχουμε 4,5,6 TO KANOYME ΠANTA
αν εχεουμε απεναντι 2,3, 7,8 παντα,αλλα μονο αν εχω 10 ,11
αν εχει             9 εγω  το κανω ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΑΛΟ COUNT,alliως οχι,παιζω κανονικα
αν εχει 10 η κ ασσο,δεν το κανω ΠΟΤΕ ουτε σε καλο καουντ,γιατι παιζει κι αυτος με ιδιο καλο φυλλο κ αν εγω παρω κανα 7,8 που ειναι ουδετεραK TO METRHMA DEN TA ANIXNEYEI KAΘOLOY SXEDON,,ΕΧΑΣΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛ :headbang:Α ΧΡΗΜΑΤΑ
ΠΡΟΣΕΞΤΕ
Aν παιζω ΧΩΡΙΣ να μετραω η κανω το ιδιο παντα στα διπλα,η δεν κανω καθολου,αλλιως αν μια παιζετε ετσι και μια αλιιως ειναι θεμα τυχης τι θα γινει,η στατιστικη κ τα μαθηματικα ισχυουν οταν εφαρμοζοντε συνεχεια,,,,
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0

ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ ΘΡΕΝΤ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟς ΑΝΑΓΝΩΣΤΗς....



"παιχταρα, ποσο καιρο εχεις να πας σε Ελληνικο καζινο?

μηπως σε ολα πλεον τα καζινο στην Ελλαδα εχει μπει suffler στο BlackJack???

Για ποιο παιχνιδι και ποια στρατηγικη μας λες οταν το αποτελεσμα ειναι απολυτα ελεγξιμο απο το καζινο?

Ξυπνατε ρεεεε, γουσταρετε να σας τα παιρνουνε τοσο πολυ πια?"



εχω να παιξω χοντρα απο τον καιρο που με σταματησαν,αρκετα πριν μπουν τα μηχανηματα
το θρεντ που ανοιξα εχει δυο αποδεκτες
1.αυτους που παιζουν ελλαδα κ θα τους δωσω καποια τιπς,οπως ηδη κανω,για να βελτιωσουν την παικτικοτητα τους
2.αυτους που συχνα πυκνα συναντω ξκι εγω στις εξορμησεις σε χωρες οπου εχει κουτι,κι ειναι πολλες,εται ωστε να βελτιωσουν τις πιθανοτητες τους να κερδισουν εκτος χωρας
οσο για τα μηχανηματα,ακομα κι εκει ισχυει το οτι  πχαν δεις μια δυο χεριες που ειναι ωηλα το count,πσαιζεις πιο δυνατο πονταρισμα απ οτι οταν δεις κ στις προηγουμενες γυρες "γεμισε" το τραπεζι φιγουρες
τα μηχανηματα εχουν μεσα απο 4 εως 6 τραπουλες,ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,;αλλα περιοδικα
οποτε κι εκει κατι γινετε,ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΡΓΑ Κ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΙΓΟ ,απο οτι στο "κουτι"
οποτε μην νομιζεις οτι ειναι αχρηστα αυτα,αν παιζεις ειτε συχνα ειτε αραια κ που,ειδικα αν παιζεις για διασκεδαση,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙς,αλλιως η διασκεδαση γινετε ΠΙΚΡΑ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ...
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
ΠΑΙΧΤΕς Κ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ


απο 2 εως 3 ειναι το καλυτερο
πιο πανω απο 4,καλυτερα μην παιζετε
αν εχετε δυνατοτητα οταν παιζετε παιξτε με ενα φυλλο την περισοτερη ωρα,αν σας υποχρεωνουν να παιζετε με 2 τουλαχιστον φυλλα
πρεπει να εχετε διαθεσιμα τα ΔΙΠΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ :think:
αν μπορειτε παιξτα παντα τελευταιος,αν ο τελευταιος ειναι ασχετος ,μην παιζετε χοντρα μεχρι να φυγει
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
ο τελευταιος παικτης η ο "BASE" παικτης,ΣΙΓΟΥΡΑ μπορει να χαλασει η να βελτιωσει το παιχνιδι
για αυτο,ΠΑΝΤΑ προτιμουμε να παιξουμε τελευταιοι εμεις,η τουλαχιστον,να δουμε οτι "σκαμπαζει " απο "παιξιμο" κ τραβηγματα ο base   που ειναι ηδη εκει
αν οχι....

Μέχρι εδώ σε έβρισκα σωστό.

Όταν παίζεις BJ σε ένα τραπέζι είτε παίζεις μόνος σου είτε με άλλους 6 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ για σένα. Το ΜΟΝΟ που ΠΡΕΠΕΙ να σε νοιάζει είναι τα 2 φύλλα τα δικά σου VS το 1 φύλλο του ντήλερ. Στα @@ σου τι θα κάνει ο προηγούμενος από σένα ή τι θα κάνει ο επόμενος ή τι θα κάνει ο τελευταίος. Η σχετική προσωμοίωση έχει γίνει σε δισεκατομμύρια χεριές με τον τελευταίο να παίζει Βασική στρατηγική ή να πάιζει τελειώς άσχετα και δεν δείξει καμία τάση που να αξίζει να αναφερθεί (με άλλα λόγια δεν έχει διαφορά).

(Η ψυχολογία είναι άλλο θέμα. Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση που νοιώθει ο παίκτης όταν ο τελευταίος παίκτης "κάνει λάθος" και φαίνεται ότι με το παίξιμο του ευνοεί τον ντήλερ - όμως αναρωτήσου αν θυμάσαι και όλες τις φορές που το "λάθος" έχει ευνοήσει το τραπέζι. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν όπου δεν αντέχουμε τον τελευταίο αλλάζουμε τραπέζι - αλλά για ψυχολογικούς και ΜΟΝΟ λόγους, όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο στο φινάλε φινάλε).

Και ο ροζφίδης κάτι ξέρει  ;) συμφωνώ απόλυτα ότι το πλεονέκτημα του καζίνο προερχεται από το γεγονός ότι ο παίκτης παίζει πρώτος (άρα και θα καεί πρώτος - οτιδήποτε και αν κάνει ο ντήλερ απο κει και πέρα). Επίσης όμως μη ξεχνάς και τον άλλο παράγοντα: Το καζίνο έχει πολύ περισσότερα χρήματα από σένα - άρα θα αντέξει και τα bad streaks - ενώ εμείς όχι!


Magkos: Η θέση σου ότι πρέπει να μένουμε πάντα στο 12 για να μη καούμε είναι λάθος:
1. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο μόνος τρόπος για να κερδίσουμε είναι να καεί ο ντήλερ
2. Όταν ο ντήλερ έχει πρώτο φύλλο 7-10 ή Α οι πιθανότητες να καεί είναι περίπου 25%
3. Άρα αν μείνεις στο 12 θα κερδίζεις 1 φορά στις 4.
4. Αν τραβήξεις φύλλο έχεις περίπου 70% να ΜΗΝ καεις (σε καίνε μόνο τα 4 δεκάρια). Ακόμα και από 16 να τραβήξεις εξακολουθείς να έχεις 38% πιθανότητες να ΜΗΝ καείς (τα 5 από τα 13 φύλλα της τράπουλας ΔΕΝ σε καίνε)
5. Δυστυχώς όμως το ότι δεν θα καείς δεν σημαίνει ότι θα κερδίσεις - διότι και 18 να πας αν ο ντήλερ έχει 10άρι ή Α μάλλον θα πάει πιο ψηλά (περίπου στο 55% των περιπτώσεων)
6. Τελικά όμως οι πιθανότητες να κερδίσεις τραβώντας είναι περίπου 29%.

Συμπέρασμα: Συμφέρει ΕΣΤΩ και ΛΙΓΟ να τραβάς ΠΑΝΤΑ όταν έχεις 12-16 και ο ντήλερ έχει από 7 και πάνω. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλα αυτά τα φύλλα είναι loosing hands έτσι ή αλλιώς, όμως όπως πολύ σωστά έχει πει και ο BeatTheDealerAndTheBooker πρέπει να μάθουμε να χάνουμε λιγότερα.

Keep up the nice thread!  :thumbsup:

 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Έχοντας μπει σε "BJ mode" ας διαλύσω κάποιους μύθους, ο πιο συνηθισμένος από αυτούς είναι ότι όταν έχουμε 17 τότε έχουμε καλό φύλλο, αναρωτηθήκατε όμως ποτέ....

Πόσο καλύτερο φύλλο είναι το 17 από το 12?

Για σκεφτείτε: Ο ντήλερ τραβάει πάντα από 16 και μένει στο 17. Άρα ή θα καίγεται - οπότε και το 17 και το 12 κερδίζουν - ή θα κάνει από 17 και πάνω - άρα και το 12 και το 17 ΧΑΝΟΥΝ!
Η μόνη διαφορά μεταξύ του 12 και του 17 είναι ότι όταν ο ντήλερ έχει 17 τότε το 17 του παίκτη δεν χάνει. Το 17 του παίκτη κερδίζει ΜΟΝΟ όταν καίγεται ο ντήλερ - όπως όμως και το 12!!! Άρα είναι εξίσου χάλια φύλλο (με την εξαίρεση της ισοπαλίας που είπαμε)!!

Συμπέρασμα: Αξίζει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να τραβάμε το A+7, μια και δεν φοβόμαστε να καούμε αλλά έχουμε και 62% (8 από τα 13 φύλλα της τράπουλας) πιθανότητες να μείνουμε στο ίδιο φύλλο ή να το κάνουμε καλύτερο!! Ακόμα και 5 να τραβήξουμε και να πάμε στο 12 πάλι δεν το "χαλάσαμε" μια και είπαμε ότι 12 ή 17 είναι το ΙΔΙΟ! (άσε που και πάλι έχουμε "δεύτερη ευκαιρία" - 70% πιθανότητες να μη καούμε κοκ)
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
εγώ αυτά τα τερτίπια τα ακούω βερεσέ. Έχω αρκετά χρόνια παίξει μπλακ τζακ, και είμαι σε θετικό πρόσημο ακόμα ακολουθώντας τους εξής κανόνες που για μένα δουλεύουν μια χαρά:
1ον δε κάθομαι παραπάνω από 2,5 ώρες στο καζίνο, βρέξει/χιονίσει. Ο χρόνος είναι πάντα υπερ του καζίνο.
2ον δε παίζω ποτέ παραπάνω από τα λεφτά που έχω ήδη προαποφασίσει
3ον παίζω σχετικά μεγάλα πονταρίσματα και σχεδόν ποτέ το μίνιμουμ του τραπεζιού, μου είναι αδιάφορο να παίξω για 5 ώρες και να φύγω με 30 ευρώ πάνω ή 30 κάτω. Πάω να κερδίσω, όχι για τη χαρά του παιχνιδιού. Συν του οτι με ενοχλεί η τσιγαρίλα και αποσυντονίζομαι μετά το δίωρο.
4ον αν διπλασιάσω νωρίς τα λεφτά που πήγα, τέλος το παιχνίδι για μένα κείνη τη φορά. Ας έπαιξα και ένα τέταρτο μόνο ή μισή ώρα. Κάθομαι κάνα μισαωρο να παρατηρήσω κάποιους παίχτες που έχω εντοπίσει καλούς και μετά φεύγω.
5ον αν με πάει κάργα η μέρα και σηκώσω αρκετά καλά λεφτά για τα δεδομένα μου, αποχαιρετάω για καιρό το καζίνο ώστε να φχαριστηθώ το κέρδος μου και να ξεφύγω από το τρυπάκι της βουλιμίας. Πρόπερσι σήκωσα 12 χιλιάρικα σε μια βραδιά, έκανα ένα χρόνο να ξαναπάω.
6ον Δε πάω με παρέα ποτέ καζίνο για πολλούς λόγους, λιγότερο ή περισσότερο προφανείς.

Όσα χρόνια παίζω έχουν τύχει όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί που μπορούν να τύχουν, ας μας πει ο φίλος παραπάνω έναν αξιόπιστο τρόπο που να μπορείς να υπολογίζεις πως έχουν πέσει τα φύλλα από τις 6 τράπουλες που τραβάει ο γκρουπιέρης, από τη στιγμή που δε γνωρίζεις καν σε ποιο σημείο των φύλλων έκατσες στο τραπέζι. Απλά δεν υπάρχει. Στον μπλακ τζακ παίζεις μόνο χρησιμοποιώντας τη λογική (προϋποθέτει να γνωρίζεις τους κανόνες του παιχνιδιού) σε συνδιασμό με το φρένο που βάζεις στον εαυτό σου, δεν υπάρχει καμία άλλη παπαριά που να σου εξασφαλίζει κέρδος. Όταν νιώθω ότι δε με πάει ένα τραπέζι ή ένας γκρουπιέρης, απλά αλλάζω τραπέζι με κάποιο που μου "κάθεται" καλύτερα. Δε ξέρω πως γίνεται αυτό, αλλά όσοι παίζουν με καταλαβαίνουν, όταν αλλάζει γκρουπιέρης αλλάζει και το παιχνίδι. Έχει τύχει να αλλάξει 4 γκρουπιέρηδες ένα τραπέζι όχι στον προκαθορισμένο χρόνο, μόνο και μόνο επειδή έδινε λεφτά.

αυτά τα ολίγα και καλά κέρδη στις γιορτές όσοι παίξετε  ;)
 

Επισκέπτης
Όταν νιώθω ότι δε με πάει ένα τραπέζι ή ένας γκρουπιέρης, απλά αλλάζω τραπέζι με κάποιο που μου "κάθεται" καλύτερα. Δε ξέρω πως γίνεται αυτό, αλλά όσοι παίζουν με καταλαβαίνουν, όταν αλλάζει γκρουπιέρης αλλάζει και το παιχνίδι. Έχει τύχει να αλλάξει 4 γκρουπιέρηδες ένα τραπέζι όχι στον προκαθορισμένο χρόνο, μόνο και μόνο επειδή έδινε λεφτά.

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα
Το ανέφερα ήδη πιο πάνω και είναι ένα φαινόμενο που με ξενερώνει αφάνταστα!




Επίσης την κάνουμε αυτομάτως από το τραπέζι όταν

1) Αλλάζουν το ντίλερ ανα 20'
2) Ο τελευταίος δεν έχει σχέση με το σπορ
3) Αρχίσει γκρίνια στο τραπέζι
&
4) Εμφανιστεί στο τραπέζι κάποιος συγκεκριμένος πρώην γ.γ. άρσης βαρών (οι παρεπιδημούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουν)

Τα 3) & 4) με έχουν κάνει προληπτικό σε ηλικία που κανονικά δεν επιτρέπεται :headbang:

Ειδικά αυτές τις μέρες μακριά.....αλλά αν επιμένετε να ξέρετε
α) δεν υπάρχουν συνταγές
β) ο παίζων χάνει
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
χαιρομε που σιγα σιγα ακουγοντε κ νεες γνωμες
θα σας εξηγησω ολες τις αποριες σας,ακομα κ τα μεταφυσικα αυτα με τους ντηλερ κλπ η με την ωρα εχουν την επιστιμονικη εξηγηση τους
οσο για το ποσο σπουδαιο ειναι το τελευταιο φυλλο,κ το ποσο ειανι σημαντικο το μεχρι 3 φυλλα τραπεζι,στη δειαρκεια της νυχτας θα σας εξηγησω,δεν ειμαι κ κομπιουτερας κ να γραφω μου παιρνει πολυ πιο πολυ χρονο απο εσας
πολλα απο αυτα που λετε ειναι σωστα σαν γεγονοτα, αλλα η αιτιολογηση που τους δινετε ειναι διαφορετικη απο την πραγματικη,κι ετσι λετε ενα σωστο ,μεσα απο την εμπειρια σας ,αλλα στα συναγομενα απο αυτο δεν βρισκετε στοχο
το πιο σωστο ως τωρα που λετε εμπειρικα ειναι 1.ο χρονος ειναι εναντιον του παικτη-οχι του μετρητη,βεβεα

                                             2.πρεπει να εχεις υπολογισεις απο πριν τι λεφτα εχεις-bankroll -
κ μαλιστα οχι μονο για την ημερα,αλλα γενικοτερα για ενα μεσοδιαστημα που εχεις σκοπο να παιζεις bj
                                              3.δεν παιζουμε στο μινιμ του τραπεζιου σαν βασικο παιξιμο,αυτο μονο αναγνωριστικα κ οταν κ μονο οσο, ειναι πληρως αρνητικο το count
     
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα
Το ανέφερα ήδη πιο πάνω και είναι ένα φαινόμενο που με ξενερώνει αφάνταστα!

δε φεύγω πάντα με το που αλλάζει ο γκρουπιέρης, μη ξεχνάς ότι στο παραπάνω παράδειγμα που έδωσα "τέλειωσα" 3 γκρουπιέρηδες μέχρι να βάλουν μια πιτσιρίκα -δε θατανε παραπάνω από 23 χρονών- που με έστειλε για κουκουνάρια.  :grin:

μέχρι να μάθει κανείς να φεύγει όταν πρέπει, θα το νιώσει στο πετσί του καλά το παράδειγμα...η ρέντα και το ρεφάρισμα σε κρατάει πάντα  ;)
 
OP
OP
B
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
Έχοντας μπει σε "BJ mode" ας διαλύσω κάποιους μύθους, ο πιο συνηθισμένος από αυτούς είναι ότι όταν έχουμε 17 τότε έχουμε καλό φύλλο, αναρωτηθήκατε όμως ποτέ....

Πόσο καλύτερο φύλλο είναι το 17 από το 12?

Για σκεφτείτε: Ο ντήλερ τραβάει πάντα από 16 και μένει στο 17. Άρα ή θα καίγεται - οπότε και το 17 και το 12 κερδίζουν - ή θα κάνει από 17 και πάνω - άρα και το 12 και το 17 ΧΑΝΟΥΝ!
Η μόνη διαφορά μεταξύ του 12 και του 17 είναι ότι όταν ο ντήλερ έχει 17 τότε το 17 του παίκτη δεν χάνει. Το 17 του παίκτη κερδίζει ΜΟΝΟ όταν καίγεται ο ντήλερ - όπως όμως και το 12!!! Άρα είναι εξίσου χάλια φύλλο (με την εξαίρεση της ισοπαλίας που είπαμε)!!

Συμπέρασμα: Αξίζει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να τραβάμε το A+7, μια και δεν φοβόμαστε να καούμε αλλά έχουμε και 62% (8 από τα 13 φύλλα της τράπουλας) πιθανότητες να μείνουμε στο ίδιο φύλλο ή να το κάνουμε καλύτερο!! Ακόμα και 5 να τραβήξουμε και να πάμε στο 12 πάλι δεν το "χαλάσαμε" μια και είπαμε ότι 12 ή 17 είναι το ΙΔΙΟ! (άσε που και πάλι έχουμε "δεύτερη ευκαιρία" - 70% πιθανότητες να μη καούμε κοκ)
πολυ κοντα στην αληθεια το σχολιο για το 17
απλα θα σου πω οτι σε υψηλο ΒΕΤ,το 17 γινετε υποχρεωτικα ΣΥΡΕΝΤΕΡ,θεωρειται κακο δηλαδη,στο υψηλο καουντ σαν νουμερο τελικο για να πονταρεις τα χρηματα σου
εκτος αν εχει απεναντι ο ντηλερ 5,6 κι αν ειναι πολυ πανω το καουντ,οπου εκει περιμενεις οχι να κερδισεις με το 17 αλλα να καει αυτος
το Α+7 ΔΕΝ ΤΡΑΒΙΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ 7, Η ακομα και  8-αυτο σε απλη βασικη στρατηγικη-
αν εχεις Α+7 ΚΙ ΕΧΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ 10 ΤΡΑΒΑς ΠΑΝΤΑ,ακομα πιο πολυ σε υψηλο καουντ βεβεα,κι ακομα Α+8 ΤΡΑΒΑς ΣΕ ΥΨΗΛΟ ΚΑΟΥΝΤ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟς ΠΑΕΙ ΑΠΟ 19 ΕΩς 21 ΙΣΩς
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
πολυ κοντα στην αληθεια το σχολιο για το 17
απλα θα σου πω οτι σε υψηλο ΒΕΤ,το 17 γινετε υποχρεωτικα ΣΥΡΕΝΤΕΡ,θεωρειται κακο δηλαδη,στο υψηλο καουντ σαν νουμερο τελικο για να πονταρεις τα χρηματα σου
εκτος αν εχει απεναντι ο ντηλερ 5,6 κι αν ειναι πολυ πανω το καουντ,οπου εκει περιμενεις οχι να κερδισεις με το 17 αλλα να καει αυτος

σε παρακαλώ γράφε το σαρέντερ (surrender) και όχι σΥρεντερ γιατί με στραβώνει..θενκς
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom