Νέα

Ανοιγμα καταθετικου λογαριασμου στο εξωτερικο/αγορα γερμανικου ομολογου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Ξέρει κάποιος σίγουρα-γιατί οι πιο πολλοί είστε ημιμαθείς-αν τα κάνεις δολάρια ή λίρες σε ΕΛΛΗΝΙΚΗ τράπεζα εδώ μέσα,σε περίπτωση δραχμής χάνονται ή όχι?????

Δεν υπαρχει σιγουρη απαντηση στο ερωτημα σου, διοτι εχει να κανει με πολιτικες αποφασεις. Δεν υπαρχει προηγουμενο. Να σου απαντησω με ενα δικο μου ερωτημα: Εχω σε καποια ελληνικη τραπεζα 10,000 ευρω. Αν γυρισουμε σε δραχμη θα γινουν τα ευρω μου δραχμες? Αν απαντησεις ναι, εξηγησε μου και το λογο.


Το Ελληνικό δημόσιο εγγυάται μέχρι 200.000 ευρώ βάση συντάγματος αλλά άμα δεν στα δώσουν μην βγεις και πεις ότι και αυτό που κάνουν είναι αντισυνταγματικό! :2funny:

Νομιζω 100,000 ειναι και ο τυπος ρωταει για το αν θα τα χασει απο την υποτιμηση της δραχμης (αν καταλαβα καλα).
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Δεν υπαρχει σιγουρη απαντηση στο ερωτημα σου, διοτι εχει να κανει με πολιτικες αποφασεις. Δεν υπαρχει προηγουμενο. Να σου απαντησω με ενα δικο μου ερωτημα: Εχω σε καποια ελληνικη τραπεζα 10,000 ευρω. Αν γυρισουμε σε δραχμη θα γινουν τα ευρω μου δραχμες? Αν απαντησεις ναι, εξηγησε μου και το λογο.

συμφωνώ με τον προβληματισμό σου

γιατί η Αργεντινή είχε πέσος,δικό της νόμισμα.
εμείς έχουμε ευρώ,υπάρχει παντού στο κράτος,στον κόσμο ευρώ.

σκατά γαμώ τον ΣΥΡΙΖΑ μου

μέχρι 15 Ιουνίου δεν θα έχει μείνει σεντ στις Τράπεζες.
 

Επισκέπτης
Δεν υπαρχει σιγουρη απαντηση στο ερωτημα σου, διοτι εχει να κανει με πολιτικες αποφασεις. Δεν υπαρχει προηγουμενο. Να σου απαντησω με ενα δικο μου ερωτημα: Εχω σε καποια ελληνικη τραπεζα 10,000 ευρω. Αν γυρισουμε σε δραχμη θα γινουν τα ευρω μου δραχμες? Αν απαντησεις ναι, εξηγησε μου και το λογο.

ΝΑΙ γιατί θα θεωρηθούν ως καταθέσεις στο νόμισμα της χώρας και θα το ακολουθήσουν στη μετατροπή
ΟΜΩΣ το ίδιο μπορούν να κάνουν και με το συνάλλαγμα, με μια απλή πολιτική απόφαση
 

Sonia26

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2011
Μηνύματα
758
Like
0
Πόντοι
6
Δεν υπαρχει σιγουρη απαντηση στο ερωτημα σου, διοτι εχει να κανει με πολιτικες αποφασεις. Δεν υπαρχει προηγουμενο. Να σου απαντησω με ενα δικο μου ερωτημα: Εχω σε καποια ελληνικη τραπεζα 10,000 ευρω. Αν γυρισουμε σε δραχμη θα γινουν τα ευρω μου δραχμες? Αν απαντησεις ναι, εξηγησε μου και το λογο.


Νομιζω 100,000 ειναι και ο τυπος ρωταει για το αν θα τα χασει απο την υποτιμηση της δραχμης (αν καταλαβα καλα).

Διότι οι τράπεζες δεν θα ανοίκουν πια στην ΕΚΤ , στην ευρωζώνη και στην ευρώπη αλλά στην Ελλάδα. Θα μετατραπούν σε δρχ και μετά βάση την ισοτιμία που θα έχεις τα κάνεις μετά σε ότι νόμισμα θες...
 

prof

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2006
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
Μπράβο παιδιά, σκεφτείτε Ελληνικά,βγάλτε όλα τα λεφτά στο εξωτερικό και μετά γκρινιάξτε για τα χάλια της οικονομίας, εκ του ασφαλούς πάντα!! Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας, στέλνοντας λεφτά στην Γερμανία (άκουσον άκουσον) αλλά ψηφίζοντας παράλληλα ανίκανους πολιτικούς που ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι φταίνε μόνο αυτοί και σίγουρα όχι εμείς!
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Δηλαδή σε περίπτωση δραχμής,ένας που έχει 100 ευρώ,θα πάρουν μεγαλύτερη αξία εδώ μέσα???

θα γαμάει και θα δέρνει????

Αν είναι έτσι,να ρίξουμε ΣΥΡΙΖΑ δαγκωτό.
 

pattakos

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2010
Μηνύματα
212
Like
6
Πόντοι
1
Το κρατος εγγυαται της καταθεσεις μας σε περιπτωση κανονιου μιας τραπεζας.Εδω ομως μιλαμε για ανεξελεγκτη κατασταση
το καλυτερο που εχεις να κανεις γαι μενα ειναι μετατροπη των ευρω σε δολαρια και αυτα ασφαλισε τα εκτος Ελλαδος και Ε.Ε.
Επισης αυτο που πρεπει να κανεις αμεσα ειναι να αλλαξεις το avatar σου.Μας ξεπατωσε ο τομσεν,δεν μπορω να τον βλεπω και εδω μεσα.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Βρήκα αυτό από Αργεντινή

οι τραπεζικοί λογαριασμοί σε συνάλλαγμα (δολάριο), αποφασίσθηκε να αντιμετωπισθούν σαν λογαριασμοί σε «Πέζος», με αξία ανταλλαγής 1:1,40 και να αποδοθούν στους ιδιοκτήτες τους μόνο μετά από την πάροδο αρκετών μηνών – οι υψηλότεροι, αυτοί που εμφάνιζαν δηλαδή μεγάλο πιστωτικό υπόλοιπο, μετά από πολλά έτη.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
ΚΆΤΙ μου θυμίζει

Όταν λοιπόν η κυβέρνηση της Αργεντινής «παραδέχθηκε» δημοσίως, το Νοέμβριο του 2001, ότι δεν μπορούσε να εκπληρώσει τις συνήθεις απαιτήσεις του ΔΝΤ, σε σχέση με τον περιορισμό του δημοσιονομικού ελλείμματος της χώρας, το ΔΝΤ αρνήθηκε να «εμβάσει» ένα προγραμματισμένο δάνειο, ύψους 1.25 δις $


Η κυριολεκτικά «τρομακτική» αυτή είδηση για τις παγκόσμιες χρηματαγορές, είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί «ραγδαία» η εμπιστοσύνη των επενδυτών απέναντι στην Αργεντινή – γεγονός στο οποίο οφείλεται η ξαφνική, μαζική και ταχύτατη  «απόσυρση» των κεφαλαίων από τη χώρα, η οποία προκάλεσε μία τεράστια κρίση σε ολόκληρο το τραπεζικό σύστημα.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
ΚΆΤΙ μου θυμίζει

Όταν λοιπόν η κυβέρνηση της Αργεντινής «παραδέχθηκε» δημοσίως, το Νοέμβριο του 2001, ότι δεν μπορούσε να εκπληρώσει τις συνήθεις απαιτήσεις του ΔΝΤ, σε σχέση με τον περιορισμό του δημοσιονομικού ελλείμματος της χώρας, το ΔΝΤ αρνήθηκε να «εμβάσει» ένα προγραμματισμένο δάνειο, ύψους 1.25 δις $


Η κυριολεκτικά «τρομακτική» αυτή είδηση για τις παγκόσμιες χρηματαγορές, είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί «ραγδαία» η εμπιστοσύνη των επενδυτών απέναντι στην Αργεντινή – γεγονός στο οποίο οφείλεται η ξαφνική, μαζική και ταχύτατη  «απόσυρση» των κεφαλαίων από τη χώρα, η οποία προκάλεσε μία τεράστια κρίση σε ολόκληρο το τραπεζικό σύστημα.
Έρμο τώρα που θα βγει ο Τσίπρας πάει η περιουσία σου να ξέρεις.... :booty:
 

pattakos

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2010
Μηνύματα
212
Like
6
Πόντοι
1
Βρήκα αυτό από Αργεντινή

οι τραπεζικοί λογαριασμοί σε συνάλλαγμα (δολάριο), αποφασίσθηκε να αντιμετωπισθούν σαν λογαριασμοί σε «Πέζος», με αξία ανταλλαγής 1:1,40 και να αποδοθούν στους ιδιοκτήτες τους μόνο μετά από την πάροδο αρκετών μηνών – οι υψηλότεροι, αυτοί που εμφάνιζαν δηλαδή μεγάλο πιστωτικό υπόλοιπο, μετά από πολλά έτη.
Η Αργεντινη φιλε παλερμο πριν τη χρεοκοπια της ειχε το δολαριο για νομισμα.Η χρεοκοπια ηρθε το 2001 το δολαριο ηταν ουσιαστικα νομισμα της απο τα μεσα της δεκαετιας του 90
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Η Αργεντινη φιλε παλερμο πριν τη χρεοκοπια της ειχε το δολαριο για νομισμα.Η χρεοκοπια ηρθε το 2001 το δολαριο ηταν ουσιαστικα νομισμα της απο τα μεσα της δεκαετιας του 90

Δεν είχε πέσο???

Δεν τα ξέρω τα οικονομικά φίλε Στέλιο.
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Το προβλημα παντως δεν ειναι μονο το οτι θα φυγουμε απο το ευρω αλλα οτι θα φυγουμε και απο την Ε.Ε., δυστυχως αυτα τα δυο πανε πακετο. Εμενα πχ με προβληματιζει που δε θα μπορουμε να παμε να δουλεψουμε εξω. Οι μοιρες ολων μας θα ειναι πληρως συνδεδεμενες με τη χωρα ή ολοι μαζι παμε μπροστα ή ολοι μαζι ζουμε στη μιζερια. Βεβαια ισως αυτο μας κανει καλο, ισως γινουμε λιγοτερο παρτακιδες...

Για την Αργεντινη που αναφερεστε μερικοι, νομιζω οτι δεν ειχε δολαρια σα νομισμα, αλλα οτι απλα ειχε "δεσει" το πεσο με το δολαριο σε αναλογια 1-1.
 

Sonia26

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2011
Μηνύματα
758
Like
0
Πόντοι
6
Δηλαδή σε περίπτωση δραχμής,ένας που έχει 100 ευρώ,θα πάρουν μεγαλύτερη αξία εδώ μέσα???

θα γαμάει και θα δέρνει????

Αν είναι έτσι,να ρίξουμε ΣΥΡΙΖΑ δαγκωτό.

Όχι άμεσα θα πρέπει να γίνουν πολλές υποτιμήσεις και να έχεις υπερπληθωρισμό τότε σε εισαγόμενα είδη. Αλλά κανείς δεν θα παίρνει τότε τα εισαγόμενα και θα ψάχνει για φθηνά ντόπια προϊόντα ή προϊόντα από τα Βαλκάνια. Και φυσικά θα το ρίξει στις σόμπες και σε φθηνές μορφές ενέργειας , ποδήλατα κτλ. Οπότε εσύ που είχες στο σεντούκι τα 100 ευρώ αν αποφασίσεις να τα βγάλεις μετά από 5 χρόνια πολλών υποτιμήσεων της δραχμής τότε θεωρητικά θα έχει πολύ μεγαλύτερη αξία αν υπάρχει φυσικά ευρώ και δεν έχει καταρρεύσει εντελώς ως νόμισμα.
 

boz

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.112
Like
2
Πόντοι
16
Μπράβο παιδιά, σκεφτείτε Ελληνικά,βγάλτε όλα τα λεφτά στο εξωτερικό και μετά γκρινιάξτε για τα χάλια της οικονομίας, εκ του ασφαλούς πάντα!! Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας, στέλνοντας λεφτά στην Γερμανία (άκουσον άκουσον) αλλά ψηφίζοντας παράλληλα ανίκανους πολιτικούς που ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι φταίνε μόνο αυτοί και σίγουρα όχι εμείς!


γιατι ρε φιλε θα σε βαλει ο καθενας κουμαντο στη τσεπη του.η εε ειχε και ελευθερη κινηση κεφαλαιων,ηθελες να τα εχεις γερμανια τα πας ηθελες δανειο απο ισπανια το επαιρνες
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Μπράβο παιδιά, σκεφτείτε Ελληνικά,βγάλτε όλα τα λεφτά στο εξωτερικό και μετά γκρινιάξτε για τα χάλια της οικονομίας, εκ του ασφαλούς πάντα!! Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας, στέλνοντας λεφτά στην Γερμανία (άκουσον άκουσον) αλλά ψηφίζοντας παράλληλα ανίκανους πολιτικούς που ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι φταίνε μόνο αυτοί και σίγουρα όχι εμείς!
:thumbsup:

Ο Νιόνιος έλεγε για κωλοΈλληνες... ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom