Νέα

Ανακαινιση Μεζονετας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
αυτα που εχω πει και πριν...αλλα δικε μου προσεξε...οταν μπλεκεται γυναικα η οποια εχει λογο, το πραγμα ξεφευγει, το εχω δει το εργο......εν κατακλειδι....τα πρωαναφερθεντα ισχυουν αλλα, οταν θα φερεις μαστορα να εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου. (αυτο θελω, ετσι το θελω, αυτο θα κανω....)

ναι φιλε αυτο ισχυει.Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου....
 

vasilis78

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
89
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Εχεις πμ για το 1 που ρωτησες ;)
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
αυτα που εχω πει και πριν...αλλα δικε μου προσεξε...οταν μπλεκεται γυναικα η οποια εχει λογο, το πραγμα ξεφευγει, το εχω δει το εργο......εν κατακλειδι....τα πρωαναφερθεντα ισχυουν αλλα, οταν θα φερεις μαστορα να εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου. (αυτο θελω, ετσι το θελω, αυτο θα κανω....)

και κατι αλλο φιλε που ξεχασα η γυναικα δεν εχει κανενα λογο στο σπιτι μου στο πατρικο μου για το τι θα κανω........Οποιος το ανεχτει αυτο για μενα εινια μεγαλος μαλακας και μουνοδουλος....συμφωνειτε?
 

satrianis

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2011
Μηνύματα
120
Like
0
Πόντοι
1
και κατι αλλο φιλε που ξεχασα η γυναικα δεν εχει κανενα λογο στο σπιτι μου στο πατρικο μου για το τι θα κανω........Οποιος το ανεχτει αυτο για μενα εινια μεγαλος μαλακας και μουνοδουλος....συμφωνειτε?

Μη ρωτας ετσι...ανοιξε το σε καινουριο νημα και βαλε και ψηφοφορια
 

satrianis

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2011
Μηνύματα
120
Like
0
Πόντοι
1
εχει η γυναικα λογο στο σπιτι μου το πατρικο μου για το τι θα κανω ?........Οποιος το ανεχτει αυτο για μενα ειναι μεγαλος μαλακας και μουνοδουλος....συμφωνειτε?


ε τι αλλο τιτλο ψαχνεις ? τα βρισκεις μονος σου με τετοια εμπνευση και αμφιβαλεις κιολας ?  :grin:
 

stronzo

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
244
Κριτικές
31
Like
0
Πόντοι
11
Καλησπεριζω ολους τους καυλιαρηδες αυτου του πορνοναου , οι ερωτησεις μου απευθυνονται μονο σε γνωστες και οχι σε αργοσχολους μπακουρηδες η μπαζοφονιαδες....
1.Ποσο παει κλεισιμο χωρων με γυψοσανιδα το μετρο?ποσα ζητανε οι γυψοσανιδαδες?
2.Για Πατωμα πλακακι λαμινειτ η ξυλο?ποιο ειναι καλυτερο πιστευεται και το πιο συμφερον?ποσο πανε το μετρο και ποσα παιρνει ο πλακας?
3.Αλλαγη κουζινας αλλα μονο τα ντουλαπια?τιμες?
4.Για μπανια ανακαινιση ποσο βγαινει το μπανιο μαζι με τοποθετηση?
5.Βαψιμο ολο το σπιτι και σπατουλαρισμα περιπου 250 τ.μ. ?
6.Πορτες εσωτερικες 10 συνολο ?
7.Το σπιτι στα υπνοδωματια εχει ξυλο αλλα ειναι γδαρμενο και καφε και θελω να το φτιαξω και να το κανω μαυρο.ποσο παει αυτο περιπου?η με συμφερει να βαλω απο πανω λαμινειτ και τελος?
8.Κουζινα καινουρια ποσο παει περιπου ?

οι τιμες των υλικων να ειναι λογικες και οχι πολυτελεστα πραγματα.

Αυτα προς το παρον......

Μάστορα...

1. Πρόσφατα έκανα μια κατασκευή με γυψοσανίδες, ειδική όμως, καμία σχεση με αυτό που θες αλλά επειδή ο μάστορας με δάγκωσε και την έψαξα λίγο παραπάνω θα σου πω χοντρικά τις εξής τιμές στο περίπου:
Γυψοσανίδεα 2.5/τμ

Μόνωση μέσα από τη γυψοσανίδα: Ορυκτοβάμβακας 3.50/τμ (σε πλάκες), 2.80/τ, (σε ρολό), Πετροβάμβακας 5/τμ πυκνότητας 50kg/m3. Η διαφορά του ορυκτοβάμβακα με τον πετροβάμβακα είναι ότι ο ορυκτοβάμβακας δεν είναι επιβλαβής αλλά τη στιγμή που θα τον κλείσεις (τον πετροβάμβακα αν αποφασίσεις να βάλεις πετροβαμβακα) με τις γυψοσανίδες δεν έχεις θέμα! Ο πετροβάμβακας όμως προσφέρει καλύτερη θερμομόνωση καθως και ηχομόνωση ιδίως στις μεγαλύτερες πυκνότητες ανα κυβικό μετρο.

Γενικά ο διαχωρισμός του χώρου με γυψοσανίδες είναι πιο ακριβός απότι ο διαχωρισμός με τουβλά. Αλλά με τα τουβλα μετά έχεις και τσιμέντο, σαβαδες κλπ, γενικά είναι πιο βρωμικη δουλεια και δεν είναι το ίδιο γρήγορη με τη γυψοσανίδα. Επίσης η γυψοσανίδα έχει πολύ καλύτερες θερμοηχομονωτικές αποδόσεις από το τούβλο και θα σου πρότεινα να βάλεις 2 στρώσεις γυψοσανίδα

Για την εγκατάσταση θα υπολογίσεις χοντρικά 50 ευρω μεροκάματο για κάθε τεχνίτη του συνεργείου συν την αμοιβή του εργολάβου ο οποίος δε ξέρω πόσα θα σου ζητήσει.

2. Καθαρά θέμα γούστου, τί προτιμάς εσύ? Το λάμινειτ είναι και αυτό πολύ εύκολο και γρήγορο στην εγκατάσταση. Τα φτηνά λαμινειτ με τον καιρό "σκάνε" - "ξεκουμπόνωνται". Για να μη γίνει αυτό θα πρέπει εκεί που κουμπόνουν να βάλεις ειδική ελαστική μαστίχη η οποία δεν είναι ιδιαιτερα φτηνη. Ένα "σαλάμι" μαστίχης έχει 5-7 ευρώ και σου βγάζει γύρω στα δέκα μέτρα. Αν βάλεις λαμινειτ μη βάλεις το φτηνο (10/τμ) αφού φτιάχνει σπίτι βάλε καλή ποιότητα (20+/τμ)

3 και 4: Δε ξέρω...

5. Τα συνεργεία είναι για κλάματα ζητούν πολλά λεφτα! Για μένα ΑΝ μπορείς βρες 5 φίλους και κάντε τα μόνοι σας, τουλάχιστον τα βαψίματα.

6. Πόρτες μπορείς να βρεις στο Praktiker με κανα 100αρι τη μία.

7. Αν είναι παρκέ μην το ξηλώσεις, είναι κρίμα. Τρίψιμο και λούστρο matte (κατεμέ) γιατι το γυαλιστερο είναι πολύ κιτς

8. Δεν έχω ιδέα.

Γενικά ψάξτην με τα υλικά. Οι μαστορες/εργολάβοι συνήθως παίρνουν προμήθεια οπότε δαγκώνουν ελαφρως, αν είναι βέβαια να σου κάνουν πραγματικά καλή δουλειά χαλάλι τους και οι προμήθειες!
Να λάβεις υπόψην σου το περιβάλλον της περιοχής σου πχ υγρασία για να μην την πατήσεις με πολύ φτηνα υλικά όπως πόρτε φτηνές από πεπιεσμένο χαρτόνι που μπορεί με το καιρό να σκάσουν.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Να θυμάσαι την εξής κουβέντα: "Η λύση είναι πιο φτηνή από το πρόβλημα" Εν ολίγοις σου λέω ότι καλύτερα να πάρεις το καλό λαμινειτ και τον καλο μαστορα φυσικά, και συγρόνως να έχεις το κεφάλι σου υσηχο, από το να πάρεις όλα τα φτηνά και μετα να πρεπει να ξηλώνεις και να ξανατοποθετείς. Οσο καλά υλικά και να έχεις αν γίνει τσαπατσουλικη τοποθέτηση τότε πουλο

Να στο θέσω και πιο πουτανιάρικα...καλύτερα να τα σκάσω χοντρά στην Χ πουτάνα και να το ευχαριστηθώ, από το να σκάσω τα μισά για την Ψ και να τα κλαίω μετά. Υπάρχει βέβαια και η VFM λύση αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να την βρεις.

 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Μάστορα...

1. Πρόσφατα έκανα μια κατασκευή με γυψοσανίδες, ειδική όμως, καμία σχεση με αυτό που θες αλλά επειδή ο μάστορας με δάγκωσε και την έψαξα λίγο παραπάνω θα σου πω χοντρικά τις εξής τιμές στο περίπου:
Γυψοσανίδεα 2.5/τμ

Μόνωση μέσα από τη γυψοσανίδα: Ορυκτοβάμβακας 3.50/τμ (σε πλάκες), 2.80/τ, (σε ρολό), Πετροβάμβακας 5/τμ πυκνότητας 50kg/m3. Η διαφορά του ορυκτοβάμβακα με τον πετροβάμβακα είναι ότι ο ορυκτοβάμβακας δεν είναι επιβλαβής αλλά τη στιγμή που θα τον κλείσεις (τον πετροβάμβακα αν αποφασίσεις να βάλεις πετροβαμβακα) με τις γυψοσανίδες δεν έχεις θέμα! Ο πετροβάμβακας όμως προσφέρει καλύτερη θερμομόνωση καθως και ηχομόνωση ιδίως στις μεγαλύτερες πυκνότητες ανα κυβικό μετρο.

Γενικά ο διαχωρισμός του χώρου με γυψοσανίδες είναι πιο ακριβός απότι ο διαχωρισμός με τουβλά. Αλλά με τα τουβλα μετά έχεις και τσιμέντο, σαβαδες κλπ, γενικά είναι πιο βρωμικη δουλεια και δεν είναι το ίδιο γρήγορη με τη γυψοσανίδα. Επίσης η γυψοσανίδα έχει πολύ καλύτερες θερμοηχομονωτικές αποδόσεις από το τούβλο και θα σου πρότεινα να βάλεις 2 στρώσεις γυψοσανίδα

Για την εγκατάσταση θα υπολογίσεις χοντρικά 50 ευρω μεροκάματο για κάθε τεχνίτη του συνεργείου συν την αμοιβή του εργολάβου ο οποίος δε ξέρω πόσα θα σου ζητήσει.

2. Καθαρά θέμα γούστου, τί προτιμάς εσύ? Το λάμινειτ είναι και αυτό πολύ εύκολο και γρήγορο στην εγκατάσταση. Τα φτηνά λαμινειτ με τον καιρό "σκάνε" - "ξεκουμπόνωνται". Για να μη γίνει αυτό θα πρέπει εκεί που κουμπόνουν να βάλεις ειδική ελαστική μαστίχη η οποία δεν είναι ιδιαιτερα φτηνη. Ένα "σαλάμι" μαστίχης έχει 5-7 ευρώ και σου βγάζει γύρω στα δέκα μέτρα. Αν βάλεις λαμινειτ μη βάλεις το φτηνο (10/τμ) αφού φτιάχνει σπίτι βάλε καλή ποιότητα (20+/τμ)

3 και 4: Δε ξέρω...

5. Τα συνεργεία είναι για κλάματα ζητούν πολλά λεφτα! Για μένα ΑΝ μπορείς βρες 5 φίλους και κάντε τα μόνοι σας, τουλάχιστον τα βαψίματα.

6. Πόρτες μπορείς να βρεις στο Praktiker με κανα 100αρι τη μία.

7. Αν είναι παρκέ μην το ξηλώσεις, είναι κρίμα. Τρίψιμο και λούστρο matte (κατεμέ) γιατι το γυαλιστερο είναι πολύ κιτς

8. Δεν έχω ιδέα.

Γενικά ψάξτην με τα υλικά. Οι μαστορες/εργολάβοι συνήθως παίρνουν προμήθεια οπότε δαγκώνουν ελαφρως, αν είναι βέβαια να σου κάνουν πραγματικά καλή δουλειά χαλάλι τους και οι προμήθειες!
Να λάβεις υπόψην σου το περιβάλλον της περιοχής σου πχ υγρασία για να μην την πατήσεις με πολύ φτηνα υλικά όπως πόρτε φτηνές από πεπιεσμένο χαρτόνι που μπορεί με το καιρό να σκάσουν.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Να θυμάσαι την εξής κουβέντα: "Η λύση είναι πιο φτηνή από το πρόβλημα" Εν ολίγοις σου λέω ότι καλύτερα να πάρεις το καλό λαμινειτ και τον καλο μαστορα φυσικά, και συγρόνως να έχεις το κεφάλι σου υσηχο, από το να πάρεις όλα τα φτηνά και μετα να πρεπει να ξηλώνεις και να ξανατοποθετείς. Οσο καλά υλικά και να έχεις αν γίνει τσαπατσουλικη τοποθέτηση τότε πουλο

Να στο θέσω και πιο πουτανιάρικα...καλύτερα να τα σκάσω χοντρά στην Χ πουτάνα και να το ευχαριστηθώ, από το να σκάσω τα μισά για την Ψ και να τα κλαίω μετά. Υπάρχει βέβαια και η VFM λύση αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να την βρεις.

φιλε σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Ησουν πολυ αναλυτικος και κατανοητος.
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Τωρα novacinema3 ιαν σκοτ αντζελικα για την παρτυ σας......
 

Soteas

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2005
Μηνύματα
232
Like
0
Πόντοι
1
Ρε μαζεστικ, γιατί δε λες όλη την αλήθεια?

Γιατί μας παραμυθιάζεις ότι παντρεύεσαι, να φτιάξεις το πατρικό κλπ?

Γιατί δε λες στα ίσα ότι θέλεις να γίνεις εργολάβος?
 

vasilis78

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
89
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Μάστορα...

1. Πρόσφατα έκανα μια κατασκευή με γυψοσανίδες, ειδική όμως, καμία σχεση με αυτό που θες αλλά επειδή ο μάστορας με δάγκωσε και την έψαξα λίγο παραπάνω θα σου πω χοντρικά τις εξής τιμές στο περίπου:
Γυψοσανίδεα 2.5/τμ

Μόνωση μέσα από τη γυψοσανίδα: Ορυκτοβάμβακας 3.50/τμ (σε πλάκες), 2.80/τ, (σε ρολό), Πετροβάμβακας 5/τμ πυκνότητας 50kg/m3. Η διαφορά του ορυκτοβάμβακα με τον πετροβάμβακα είναι ότι ο ορυκτοβάμβακας δεν είναι επιβλαβής αλλά τη στιγμή που θα τον κλείσεις (τον πετροβάμβακα αν αποφασίσεις να βάλεις πετροβαμβακα) με τις γυψοσανίδες δεν έχεις θέμα! Ο πετροβάμβακας όμως προσφέρει καλύτερη θερμομόνωση καθως και ηχομόνωση ιδίως στις μεγαλύτερες πυκνότητες ανα κυβικό μετρο.

Γενικά ο διαχωρισμός του χώρου με γυψοσανίδες είναι πιο ακριβός απότι ο διαχωρισμός με τουβλά. Αλλά με τα τουβλα μετά έχεις και τσιμέντο, σαβαδες κλπ, γενικά είναι πιο βρωμικη δουλεια και δεν είναι το ίδιο γρήγορη με τη γυψοσανίδα. Επίσης η γυψοσανίδα έχει πολύ καλύτερες θερμοηχομονωτικές αποδόσεις από το τούβλο και θα σου πρότεινα να βάλεις 2 στρώσεις γυψοσανίδα

Για την εγκατάσταση θα υπολογίσεις χοντρικά 50 ευρω μεροκάματο για κάθε τεχνίτη του συνεργείου συν την αμοιβή του εργολάβου ο οποίος δε ξέρω πόσα θα σου ζητήσει.

2. Καθαρά θέμα γούστου, τί προτιμάς εσύ? Το λάμινειτ είναι και αυτό πολύ εύκολο και γρήγορο στην εγκατάσταση. Τα φτηνά λαμινειτ με τον καιρό "σκάνε" - "ξεκουμπόνωνται". Για να μη γίνει αυτό θα πρέπει εκεί που κουμπόνουν να βάλεις ειδική ελαστική μαστίχη η οποία δεν είναι ιδιαιτερα φτηνη. Ένα "σαλάμι" μαστίχης έχει 5-7 ευρώ και σου βγάζει γύρω στα δέκα μέτρα. Αν βάλεις λαμινειτ μη βάλεις το φτηνο (10/τμ) αφού φτιάχνει σπίτι βάλε καλή ποιότητα (20+/τμ)

3 και 4: Δε ξέρω...

5. Τα συνεργεία είναι για κλάματα ζητούν πολλά λεφτα! Για μένα ΑΝ μπορείς βρες 5 φίλους και κάντε τα μόνοι σας, τουλάχιστον τα βαψίματα.

6. Πόρτες μπορείς να βρεις στο Praktiker με κανα 100αρι τη μία.

7. Αν είναι παρκέ μην το ξηλώσεις, είναι κρίμα. Τρίψιμο και λούστρο matte (κατεμέ) γιατι το γυαλιστερο είναι πολύ κιτς

8. Δεν έχω ιδέα.

Γενικά ψάξτην με τα υλικά. Οι μαστορες/εργολάβοι συνήθως παίρνουν προμήθεια οπότε δαγκώνουν ελαφρως, αν είναι βέβαια να σου κάνουν πραγματικά καλή δουλειά χαλάλι τους και οι προμήθειες!
Να λάβεις υπόψην σου το περιβάλλον της περιοχής σου πχ υγρασία για να μην την πατήσεις με πολύ φτηνα υλικά όπως πόρτε φτηνές από πεπιεσμένο χαρτόνι που μπορεί με το καιρό να σκάσουν.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Να θυμάσαι την εξής κουβέντα: "Η λύση είναι πιο φτηνή από το πρόβλημα" Εν ολίγοις σου λέω ότι καλύτερα να πάρεις το καλό λαμινειτ και τον καλο μαστορα φυσικά, και συγρόνως να έχεις το κεφάλι σου υσηχο, από το να πάρεις όλα τα φτηνά και μετα να πρεπει να ξηλώνεις και να ξανατοποθετείς. Οσο καλά υλικά και να έχεις αν γίνει τσαπατσουλικη τοποθέτηση τότε πουλο

Να στο θέσω και πιο πουτανιάρικα...καλύτερα να τα σκάσω χοντρά στην Χ πουτάνα και να το ευχαριστηθώ, από το να σκάσω τα μισά για την Ψ και να τα κλαίω μετά. Υπάρχει βέβαια και η VFM λύση αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να την βρεις.
Αδερφε ο Πετροβαμβακας ειναι πολυ πιο φτηνος.Ο 50αρης ο 5αρης που λες ειναι σε πακετο των 7 τετραγωνικων και εχει 20 ευρω και οχι 5 ευρω το μετρο.Να ξερετε τα μαστορια δαγκωνουν στα υλικα και οχι στην εργασια τους.Γιαυτο οι 9 στους 10 σου λενε τα υλικα δικα μου.Και γιαυτο να τους ριχνετε ακυρο και να τους λετε εγω θα τα παρω και εσυ μονο την τοποθετηση.Αν δεν δεχτουν στα παπαρια σας υπαρχουν κι αλλοι που κανουν τοποθετησεις.

Για τα υπολοιπα που λες περι ορυκτοβαμβακα και συγκριση με τουβλα θα συμφωνησω απολυτα. ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καταρχην μαθε τι ακριβως ζητας και κατασταλαξε καπου
Μαθε τα υλικα που θες να βαλεις και τι παιζει με αυτα
Κατοπιν κατασταλαξε σε υλικα, μαρκες, κτλ κτλ συγκεκριμενα πραγματα και μετα παρε προσφορες τοποθετησης, με την αγορα των υλικων δικη σου, ωστε να ξερεις τι σου γινεται

Συμβουλη, αφου παρεις προσφορες απο οσους περισσοτερους μπορεις, ζητωντας τα ιδια ακριβως πραγματα, ωστε να δεις τυχον διαφοροποιησεις (που σιγουρα θα δεις και θα ειναι και μεγαλες, γιατι εχει πεσει πολυ λορδα)
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ οποιον αναλαβει το εργο, σε χρονοδιαγραμμα και με καθορισμενες τις τιμες ΓΡΑΠΤΩΣ, ωστε, ουτε να σε καθυστερει, ουτε να σου ζηταει επιπλεον υλικα, η χρηματα στην πορεια....

Και το κυριοτερο.... ΚΑΝΕ ΑΓΡΙΟ ΠΑΖΑΡΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ

Πχ ο χατζηπετρης μου ειπε 3000 εσυ μου λες 4000 ?
αστο θα προτιμησω τον χατζηπετρη.....  ;)
 

Επισκέπτης
μπορείς να μου τα γραψεις καπως αναλυτικα γενικα οι τιμες εχουν παισει λογο κρισης η αρχιδια?
τύπε έτσι όπως  τα λες εσύ θέλεις φτηνοδουλειά.όποτε υπολόγισε κανένα 200 ρακι οι πορτες το μπάνιο με πλακάκια ω διαλογής και νιπτήρες κ.λ.π το πολυ στο 1000 βαψιμο με κανένα πακιστανο η αφγανό για τα 300 τετραγωνικά μαζι με τα υλικά γύρω στο 2000χιλιαρο για παρκέ θα πάρεις το φθηνό που εχι 5-8 ευρώ το τετραγωνικό .τώρα στη γυψοσανίδα όπως σου είπαν εξαρτάται τη θες να κάνει όποτε υπολόγισε με τα πιο φθηνά υλικά και εργασία γύρω στο 5-6 χιλιάρικα.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Καταρχην μαθε τι ακριβως ζητας και κατασταλαξε καπου
Μαθε τα υλικα που θες να βαλεις και τι παιζει με αυτα
Κατοπιν κατασταλαξε σε υλικα, μαρκες, κτλ κτλ συγκεκριμενα πραγματα και μετα παρε προσφορες τοποθετησης, με την αγορα των υλικων δικη σου, ωστε να ξερεις τι σου γινεται

Συμβουλη, αφου παρεις προσφορες απο οσους περισσοτερους μπορεις, ζητωντας τα ιδια ακριβως πραγματα, ωστε να δεις τυχον διαφοροποιησεις (που σιγουρα θα δεις και θα ειναι και μεγαλες, γιατι εχει πεσει πολυ λορδα)
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ οποιον αναλαβει το εργο, σε χρονοδιαγραμμα και με καθορισμενες τις τιμες ΓΡΑΠΤΩΣ, ωστε, ουτε να σε καθυστερει, ουτε να σου ζηταει επιπλεον υλικα, η χρηματα στην πορεια....

Και το κυριοτερο.... ΚΑΝΕ ΑΓΡΙΟ ΠΑΖΑΡΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ


Πχ ο χατζηπετρης μου ειπε 3000 εσυ μου λες 4000 ?
αστο θα προτιμησω τον χατζηπετρη.....  ;)
εισαι manager μεγαλος εσυ..το εχεις
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.220
Κριτικές
46
Like
3.621
Πόντοι
4.365
O κα8ενας λεει την μαλακια του εδω μεσα....
Ας την πω κ εγω..

Ο κανονας σε ολες τις μαστοριες ειναι ΕΝΑΣ...
ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!
Δεν μπορει ενα υλικο να εχει πχ 10€  και ενα αλο 5€ και να εχουν τις ιδιες ιδιοτητες..κ τις ιδιες αντοχες στον χρονο..
Το ιδιο και οι μαστορες...
Μην περιμενεις να σου κανει την ιδια δουλεια ενας που σου ζηταει 500€ και ο αλος που σου λεει 200€...

Οσο για τα παζαρια...ειπαμε...κριση.. εχουν πεσει λιγο οι τιμες..
αλλα κανεις δεν δουλευει κ τσαμπα...!!!
Χρονοδιαγραμματα κ τετοιες παπαριες δεν υπαρχουν σε τετοιες μικροδουλειες..Στο περιπου μονο μπορεις να υπολογισεις..

Μια συμβουλη..Οτι συνεργειο βαλεις..αν γινεται να γνωριζεις την δουλεια που κανει.. ή να στο εχουν προτεινει αλλοι που εμειναν ευχαριστιμενοι..  και ας πληρωσεις κατι παραπανω!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.844
Κριτικές
1
Like
32.621
Πόντοι
6.256
Να ρωτήσω και γω για laminate δάπεδο σε οικία.
Νομίζω πάνε με χιλιοστά πάχους,
Πόσα χιλιοστα είναι αρκετα για οικία
Και απο που να αρχίσω την ερευνα αγοράς, απο μεγάλα μαγαζιά πχ πρακτικερ ή απο εκθέσεις που έχουν μόνο πατώματα,
Μια έκθεση που ρώτησα μου ειππε 20€ το τετραγωνικο με τοποθέτηση και υπόστρωμα,, είναι φθηνά?
Έχω ακούσει ότι η άλφα γούντ είναι πολύ καλή σε τέτοια είδη
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.430
Κριτικές
31
Like
12.123
Πόντοι
5.097
Να ρωτήσω και γω για laminate δάπεδο σε οικία.
Νομίζω πάνε με χιλιοστά πάχους,
Πόσα χιλιοστα είναι αρκετα για οικία
Και απο που να αρχίσω την ερευνα αγοράς, απο μεγάλα μαγαζιά πχ πρακτικερ ή απο εκθέσεις που έχουν μόνο πατώματα,
Μια έκθεση που ρώτησα μου ειππε 20€ το τετραγωνικο με τοποθέτηση και υπόστρωμα,, είναι φθηνά?
Έχω ακούσει ότι η άλφα γούντ είναι πολύ καλή σε τέτοια είδη
τοποθετησέ το μόνος σου το μόνο που θές είναι μολύβι μετρο σφυρι κατα προτίμηση ματσόλα γωνιά και πριόνι τωα μια καλή λύση είναι τα βινυλικα δαπεδα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom