Νέα

Αγορά laptop 500-600 €

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinky_boy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 113
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
Για κάτι με linux το έχεις σκεφθεί , εφόσον δεν θέλεις εξειδικευμένα προγράμματα
που τρέχουν αποκλειστικά σε windows ;

Αυτό εδώ

είναι λίγο κάτω από τα 600€
έχει i5
SSD 256gb
και οθόνη 15,6"
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ.

Αν βάλεις μία ελαφριά διανομή Linux όπως Mint με XFCE desktop ,
δεν χρειάζεσαι antivirus , δεν τρως μαλακίες malware και τέτοιες πίπες
ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΦΕΝΤΟΝΑ.

Αν στα 590€ προσθέσεις άλλα 20€ με 30€ και το πάρεις με επιπλέον ram άλλα 4gb
συνολικά 8gb ram δηλαδή ... θα είναι απίστευτο.

Συμπτωματικά, κάπου το πέτυχε το μάτι μου προηγουμένως το εν λόγω. Αν βάλω 8GB μνήμη, νομίζω ότι δουλεύω άνετα και με Windows 10 και τα παρελκόμενα (δεν θέλω να μπλέξω με Linux, μιας και δεν τα γνωρίζω καθόλου).
Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν ξέρω καθόλου αν τα fujitsu είναι αξιόπιστα και πως γίνεται με τέτοια χαρακτηριστικά να είναι τουλ. 300 € φθηνότερα από τις υπόλοιπες μάρκες, όπως Dell, Toshiba, κλτ (δεν νομίζω ότι η απουσία λειτουργικού δικαιολογεί τ΄σο μεγάλη διαφορά).
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Και γω ψαχνω στα 5-6 κατοσταρικα με περιπου τα ιδια specs ισως λιγο καλυτερα μηπως χρειαστει να ανοιξω κανα βαρυτερο προγραμμα ..
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
(δεν νομίζω ότι η απουσία λειτουργικού δικαιολογεί τ΄σο μεγάλη διαφορά).

Το να αγοράσεις πάντως άδεια των παραθύρων , όχι ΟΕΜ , ξέρεις πόσο κοστίζει.
Τριψήφιο νούμερο.

Αν ξέρεις καλά από windows και γενικά υπολογιστές και είσαι διατεθειμένος να περάσεις μία περίοδο εκπαίδευσης 3-4 ημερών , δεν θα έχεις πρόβλημα με το Linux.
Και εφόσον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που να υπάρχει μόνο σε windows.
Από πλευράς office π.χ. το libre είναι μια χαρά, αν δεν βάλεις κανένα κείμενο όσο είναι και οι 60 τόμοι της πάπυρος λαρούς ... ή κανένα εξέλ του ισολογισμού της at&t ...
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Για την χρίση που το θέλεις το laptop τα 5-6 κατοστάρικα είναι overkill. Υπάρχουν lenovo με 300 € που θα κάνουν τη δουλειά σου και με το παραπάνω. Για να τρέχεις office και να τσεκάρεις διάφορα στο internet δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από τον dual core και τα 4 gb ram που θα πάρεις σε αυτά τα χρήματα. Ξαναλέω βέβαια αν οι απαιτήσεις σου είναι καθαρά office και browsing.

Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει :

Ξέρει κανείς κάποιο laptop με ενσωματωμένο optical (spdif) out? Ή ξέρει κανείς αν μπορείς να βγάλεις από το laptop καρφί σε optical?
 

harry273

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2014
Μηνύματα
74
Κριτικές
7
Like
129
Πόντοι
280
Αν θες να πάρεις αξιόπιστο μηχάνημα πάρε μόνο ASUS και άμα χρειαστεί να δώσεις κάτι παραπάνω δώστα.
 
OP
OP
K

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
Το να αγοράσεις πάντως άδεια των παραθύρων , όχι ΟΕΜ , ξέρεις πόσο κοστίζει.
Τριψήφιο νούμερο.

Αν ξέρεις καλά από windows και γενικά υπολογιστές και είσαι διατεθειμένος να περάσεις μία περίοδο εκπαίδευσης 3-4 ημερών , δεν θα έχεις πρόβλημα με το Linux.
Και εφόσον δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που να υπάρχει μόνο σε windows.
Από πλευράς office π.χ. το libre είναι μια χαρά, αν δεν βάλεις κανένα κείμενο όσο είναι και οι 60 τόμοι της πάπυρος λαρούς ... ή κανένα εξέλ του ισολογισμού της at&t ...
ΟΚ, παντως θα μπορούσα (προκειμένου να γλυτώσω χρήματα) να πάρω χωρίς λειτουργικό και να περάσω "σπασμένα" Windows (λες να έχω θέμα μετά?)

Μια που δείχνεις γνώστης, να ρωτήσω και κάτι άλλο (μπορεί να είναι χαζό).
Στα λεφτά που δίνω (500-600), από ότι βλέπω μπορώ να πάρω στις 15.6 Inches και με επεξεργαστή intel I3/5 μηχάνημα με SSD το πολύ 128Gb. Αν πάρω κάτι παραπάνω σε χωρ/τα σκληρού, οι τιμές ξεφεύγουν (σχεδόμ 1.000 €).

Δεν γίνεται να πάρω έναν με 128Gb SSD και μετά να τον αναβαθμίσω σε 256 με άλλα 100 € μόνο?

Χάνω κάτι στον συλλογισμό μου?
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
ΟΚ, παντως θα μπορούσα (προκειμένου να γλυτώσω χρήματα) να πάρω χωρίς λειτουργικό και να περάσω "σπασμένα" Windows (λες να έχω θέμα μετά?)

Μια που δείχνεις γνώστης, να ρωτήσω και κάτι άλλο (μπορεί να είναι χαζό).
Στα λεφτά που δίνω (500-600), από ότι βλέπω μπορώ να πάρω στις 15.6 Inches και με επεξεργαστή intel I3/5 μηχάνημα με SSD το πολύ 128Gb. Αν πάρω κάτι παραπάνω σε χωρ/τα σκληρού, οι τιμές ξεφεύγουν (σχεδόμ 1.000 €).

Δεν γίνεται να πάρω έναν με 128Gb SSD και μετά να τον αναβαθμίσω σε 256 με άλλα 100 € μόνο?

Χάνω κάτι στον συλλογισμό μου?

Τυπε εγω θα επαιρνα εναν dell χωρις λειτουργικο.

Σου προτεινω οθονη 1920χ1080.


Θα του εβαζα πανω win7 σπασμενα και στην συνεχεια θα πηγαινα στο site της microsoft και θα ζητουσα αντιγραφο των win10.


Το usb στικακι που θα φτιαξεις θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις οσες φορες θες για επανεγκατασταση των windows αλλα μονο στο συγκεκριμενο laptop αλλιως θα σου ζητησει κλειδί ενεργοποιησης.

Αν εχεις 2ο υπολογιστη θα δημιουργήσεις αλλο στικακι με την ιδια μεθοδο.

Μην πεταχτει κανενας και πει οτι δεν γινεται γιατι το εκανα με το desktop μου (απο win 7 σπασμενα σε win 10 αυθεντικα)


Drivers θα κατεβασεις απο εδω


Αφου βαλεις το service tag απο το laptop σου θα πας στην σελιδα με τους drivers και θα επιλεξεις installation order

111.jpg


Τα laptop δεν ειναι οπως τα desktops,οπου πρωτα βαζεις τις drivers της μητρικης, ακολουθα την σειρα με την οποια σου προτεινει η dell και δεν θα εχεις προβληματα.

Για να μην ψαχνεις εκεινη την στιγμη, κατεβαζεις ολους τους drivers και τους αποθηκευεις  σε ενα usb με την σειρα που θα τους εγκαταστήσεις ,ετσι μετα την εγκατασταση των windows θα τους εχεις ετοιμους.

Ο ssd δεν χρειαζεται να σ'απασχολει και πολυ αφου οι τιμες συνεχως πεφτουνε.
Μολις εχεις φραγκα παιρνεις ενα samsung 250gb 850 εvo (80 ευρω απο ebay)

Αν ΔΕΝ θες να κανεις επανεγκατασταση των win στον ssd

Αγοραζεις ενα τετοιο


πας στο site της samsung κατεβαζεις το Samsung Data Migration Software


και κλωνοποιεις τον μηχανικο δισκο στον ssd, ανοιγεις το λαπτοπ τον αντικαθιστας μπαινεις στο bios και επιλεγεις boot from ssd και τελειωσες.

Τοσο απλο.

Εγω προτεινω clean install, θα εχεις τους drivers ηδη θα εχεις και το usb με τα windows δεν θα παρει πανω απο 1 ωρα η διαδικασια.  :S :S :S
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Εφόσον δεν λες κάτι συγκεκριμένο για χρήση , εγώ είμαι υπέρ της μεγάλης μνήμης,
που για laptop και για σήμερα ,  θεωρώ ικανοποιητικά μεγάλη τα 8gb.
Από επεξεργαστή και με τον τελευταίο i3 τελευταίας γενιάς κάνεις τη δουλειά σου
(δεν μιλάω για celeron ή pentium).

Και επιμένω στο λίνουξ. Αν ξέρεις γενικώς από υπολογιστές και θέλεις σερφάρισμα,
βιντεάκια , email και συγγραφή απλών κειμένων
ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
και γλυτώνεις το βραχνά των antivirus
και επίσης δεν μπλέξεις με ξεκλειδώματα των windows εφόσον δεν τα σκάσεις,
παπαριές του τύπου "windows is not genuine" και άλλες πίπες.

Τέτοιο μηχάνημε με 400€.

 

Parakmiakos

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Σεπ 2015
Μηνύματα
7.540
Κριτικές
28
Like
559
Πόντοι
1.056
zejko ποια linux έχεις ?
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Ωραιος. Και αν παιζει χωρις λειτουργικο βγαινει πολυ πιο φθηνο..
Εδώ και μερικες μερες ειχε πολλα προβλήματα και στο τελος μου βγαζει Δεν εξυπηρετεί πλεον τα προγράμματα windows 7 vista και κατι τετοια.Κατεβασα τα windows 10 που μου εμφανισε και εγινε καινουριο,μια χαρα.Ελεγε όμως για έναν μηνα δωρεαν.Μετα δε ξερω αν θα εξακολουθεί να παιζει η πρεπει να πληρωσω.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Παρόμοιο μαλλον θα εννοεις. Η σειρα 5558 το καλοκαιρι του 2015 κυκλοφόρησε.  :S :S :S
DELL INSPIRON λεει,το χω χρονια,αρα πριν το 2015.Πριν ειχα άλλο,αλλα όταν το κλεψανε απ το σπιτι μου,στο συμβολαιο αγορας ειχε ορο αντικαταστασης σε περιπτωση κλοπης.Και επειδή δεν ειχανε το αρχικο που ειχα αγορασει,μου δωσανε αυτό.400 ευρω το ειχα αγορασει,500 ευρω εκανε τοτε το DELL INSPIRON που μου δωσανε.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom